Objektif seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Amatör fotoğrafçılar, DSLR makinelerini aldıktan bir süre sonra ekipmanın ve özellikle objektifin çok önemli olduğu konusunda genel bir fikre kapılır. (Bu tam olarak doğru sayılmaz.) Bu yüzden ceplerindeki parayı harcamak maksadıyla objektif satın almak için arayışa başlarlar. Bu arayış ekipmanlarını güncellemek ya da genişletmek maksadıyla ek objektif satın almak şeklinde olabilir. Eğer ilk aldıkları objektiften memnun değil iseler yeni alacakları objektif için “kılı kırk yarmak” deyiminin hakkını vermeye çalışacaklardır. Peki objektif alırken nasıl kılı kırk yaracağız?

Öncelikle yapılması gereken: hangi odak uzaklığı ya da odak aralığındaki objektife ihtiyacımız olduğunu belirlemek.

Bir süre fotoğraf çektikten sonra, fotoğraf çekmenin inceliklerini öğrendikçe nasıl fotoğraflar çekmek istediğiniz yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Elinizde bulunan objektif bu tür fotoğrafları çekmenize izin vermiyorsa ekipmanınızı yenilemenin zamanı (gerçekten) gelmiştir. Fakat öncelikle bilmeniz gereken bir terim var: Kırpma Faktörü ya da Odak Uzaklığı Çarpanı (Crop Factor, Focal Length Multiplier). Bu konuyu bir önceki yazımda geniş olarak anlattım, eğer terime yabancıysanız ya da detaylı olarak okumak isterseniz. Krop Faktör ya da Odak Uzaklığı Çarpanı nedir, ne işe yarar, zararı var mıdır? yazısını okuyabilirsiniz.

Kullandığınız ekipman APS-C sensör bulunduran krop faktörlü bir gövde ise objektif seçiminde bu kriteri öncelikle düşünmemiz gerekiyor. Çünkü alacağımız objektifin odak uzaklığı değişecek ve kırpma faktörü ile çarpılacak. Yani mesela tele objektif almak istiyorsunuz 70-200mm bir objektifte karar kıldınız; ama bu objektif sizin kullandığınız gövde de 105-300mm olarak görev yapacak. Objektif seçiminizi buna göre yapmalısınız.

Nikon APS-C gövdeler için ürettiği objektiflere DX ibaresini ekliyor. Dolayısıyla üzerinde DX yazılı bir Nikkor objektif FF gövdelerde tam olarak kullanılamıyor. Aynı şekilde Canon ise bu tür objektifler için EF-S ibaresini kullanır. Üçüncü parti lens üreticileri Sigma DC, Tamron Di II, Tokina ise DX kısaltmasını kullanıyor. Bu objektifler APS-C gövdeler için özel olarak üretildiğinden sonradan gövde değişimi yapacağınızda ya da ikinci gövdeniz varsa ve bu bir FF (Full Frame) gövdeyse bu objektifle birlikte kullanamayacağınız anlamına gelecektir.

Hangi odak uzaklığı aralığında bir objektif alacağınıza nasıl karar vereceksiniz? Aslında bu iş çok kolay, beğendiğiniz ve çekmek istediğiniz bir fotoğraf bulun ve eğer ulaşabiliyorsanız o fotoğrafın EXIF (dijital fotoğrafların içine perde hızı, diyafram, makine marka ve modeli gibi teknik bilgilerin gömülmesini sağlayan bir sistem) değerlerine bakın. Hangi makina ve hangi odak uzaklığında çekilmiş öğrenin. Arkadaşlarınızın elindeki objektifleri deneyin. Hangi odak uzaklığında hangi açıyı görüyorsunuz test ederek bulmak çok daha öğretici olacaktır.

Odak Uzaklığı Simülatörü‘nü kullanarak kaç derece görüş açısın sunuyor fotoğraf üzerinde görebilirsiniz.

Benzer şekilde çalışan ve Nikon ekipmanlarını seçmenize izin veren başka bir uygulama da NIKKOR Lenses Simulator. Burada hem DX ve FX gövdeleri, hem de DX ve FX objektifleri birlikte ve ayrı olarak test edebiliyor ve hangi ekipmanın işinize yarayacağını tespit edebiliyorsunuz.

Canon sayfalarında da detaylı olmasa da odak uzaklığının görüş açısını nasıl değiştirdiği konusunda ufak bir uygulama mevcut.

Odak uzaklığımızı ya da odak aralığımızı belirledikten sonra bu aralıkta hangi ürünler olduğuna bakmamız gerekecek.

Aslında odak uzaklığınızı belirlerken çok fazla katı davranmamak gerekir, bu konuda biraz esnek olmak elimizdeki seçenekleri değerlendirirken bize avantaj sağlayacaktır.

Örneğin makro çekimlerden hoşlandığınızı farkettiniz ve bundan sonra daha fazla makro fotoğraflarla ilgileneceksiniz diyelim. Daha iyi makrolar çekmek istiyorsunuz, o zaman bir makro objektif satın almanız gerekecek. Hangi aralıkta bir objektife ihtiyacınız olduğunu tespit ettikten sonra bu odak uzaklığındaki objektifleri tespit etmek çok zor değil. Ana marka olan Canon ya da Nikon’un dışında üçüncü parti lens üreticilerinin ürünlerini de listeye ekleyerek tüm objektifleri belirlemeliyiz. Piyasada satılan güncel objektifleri ve fiyatlarını bulabileceğiniz birçok web sitesi mevcut. Benim en çok kullandığım ve tavsiye edebileğim site B&H. Buradan SLR Camera Lenses bölümüne giderek dilediğiniz kriterlerde arama ve seçim yapabilirsiniz.

Objektiflerin üzerinde yazan kısaltmaların anlamları nedir?

Tüm objektiflerin üzerinde bir veya birkaç harften oluşan çeşitli kısaltmalar görürsünüz. Örneğin AF, DX, VR, G gibi. Bu kısaltmaların anlamları objektifin markasına göre değişik anlamlar içerir. Aslında özelliklerin büyük kısmı standart; fakat patent hakları nedeniyle farklı isimlendirmeler kullanılıyor. Yani sarsıntı önleyici ya da titreşim önleyici sistemin pratikteki faydası değişmiyor; fakat markalar arasında kullanılan teknoloji farklı ve dolayısıyla da isimlendirmesi değişiyor. Nikon Vibration Reduction yani VR kısaltmasını kullanırken, Canon Image Stabilization yani IS kullanıyor, Sigma Optical Stabiliser yani kısaltma olarak OS kullanmayı seçmiş.

Bu ve buna benzer kısaltmalar oldukça işinize yarayan bilgiler sunacaktır. Bu yüzden objektifin üzerinde yazan tüm kısaltmaların anlamlarına bakmanızı önereceğim. Örneğin üzerinde G kısaltması bulunan Nikkor objektiflerin diyafram ayarlama halkası yoktur. Tamamen gövde üzerinden dijital olarak diyaframı ayarlamak zorundasınız. Tüm markaların kısaltmalarını Türkçe açıklamalı olarak Objektiflerin üzerindeki kısaltmalar sayfasında bulabilirsiniz.

Objektifleri tespit ettikten sonra ilk elemeyi birçok kişi sanırım maliyet üzerinden yapacaktır.

SLR Camera Lenses bu adreste listelediğimiz objektiflere ait fiyatlar USA de bulabileceğiniz ortalama fiyatlardır. Başka sitelerde bir miktar altında ya da bir miktar üzerinde fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Aynı ürünleri Türkiye’den yetkili satıcılarından almaya çalıştığınızda karşılaşacağınız fiyatlar maalesef sizi üzecektir. Fakat Türkiye’de de yukarıdaki fiyatların az bir miktar üzerinde spot piyasadan alışveriş yapma imkanınız var. Aslında en iyi yöntem USA ya da Hong Kong gibi yerlere giden tanıdıklara ısmarlamak; fakat bu her zaman mümkün olmuyor.

Fiyatlar konusunda bir örnek verelim; Nikon DX format bir objektif olan Nikon 10.5mm f/2.8G ED DX Fisheye almaya karar verdik ve baktık ki USA fiyatı $624 (985 TL). Bunun Türkiye’deki fiyatını araştırdığınızda her bulduğumuz fiyat 1600 TL nin üzerinde çıkıyor. Başka bir örneğe bakalım Canon EF 17-40mm f/4L USM için mesela. B&H fiyatına baktığımızda $750 (~1180 TL) olarak görüyoruz. Türkiye’deki fiyat araştırması için aşağıdaki rakamlara bakmanız yeterli;

Objektifin fiyatı arttıkça USA ve Türkiye arasındaki uçurum da artıyor. Bu yüzden genellikle spot alışveriş çok daha zahmetsiz ve hesaplı bir çözüm oluyor. Spot alışverişte Canon EF 17-40mm için ödeyeceğiniz bedel yaklaşık ~1400TL civarında olacaktır. Spot alışveriş aslında yasal olmayan bir ticaret; fakat Türkiye’deki fiyatların yüksek olması ve fotoğrafçıların çoğunun amatör (bu işten para kazanmıyor) olması nedeniyle tercih ediliyor. Fakat bu tip alışverişler biraz risk içeriyor ve karşılıklı güvenin önemi büyük. Ödeyeceğiniz miktara bağlı olarak alacağınız risk düzeyini kendiniz belirlemelisiniz.

Başka bir alışveriş yöntemi ise Internet üzerinden özellikle ebay den alışveriş. Sıfır objektifler için buradan alışveriş yapmayı pek tavsiye etmiyorum. Çünkü Türkiye’ye girişte gümrüğe takılma ve size pahalıya malolma ihtimali yüksek. Fakat ikinci el bazı ürünler ve başka ekipmalardan (pil, kart vs.) €150 geçmeyecek şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında alabileceğimiz ürünlerin bir kısmını eledik ve elimizde belli başlı üç ya da dört adet objektif kaldı. Şimdi yapmamız gereken Lens Review’ larına bakmak.

Lens Review yani objektif incelemeleri konusunda Türkçe kaynak bulmak neredeyse imkansız. Belli başlı sitelerde İngilizce olarak bulabiliyoruz. Aslında bir kaç kişi sadece bu konuya özel bir çalışma içerisine girse ne hoş olurdu ya, neyse.. Objektif incelemeleri için bakabileceğimiz sitelerden birkaçı;

Benim daha çok tercih ettiğim ve güvendiğim siteler photozone ve Nikon kullandığımdan kenrockwell. Fakat değişik görüşler okumak, farklı yaklaşım ve kullanıcı tecrübeleri için birçok kaynağa bakmak gerekiyor.

Bu teknik testler laboratuvar koşullarında yapıldığından gerçek dünyadaki kullanımı ve sonuçları hakkında çok fazla fikir vermeyebilir. Bu yüzden objektifleri kullanan kişilerin deneyimlerinden faydalanmak başka bir seçeneğimizi oluşturuyor.

Almak istediğimiz objektifi kullanan tanıdığımız fotoğrafçılar varsa bunlarla birebir konuşmak, yoksa yine internet üzerinden yapacağımız okumalarla kullanıcı tecrübeleri hakkında fikir sahibi olabiliriz. yukarıda yazdığım bazı sitelerde, örneğin fredmiranda‘da daha çok kullanıcı tecrübelerine, objektifin pozitif ve negatif yönlerine değinilerek yer veriliyor. Fakat unutmamak gerekir ki bu yazılanların çoğu subjektiftir; fakat her zaman fikir verme açısından faydalıdır.

Bazı fotoğrafçılık blogları ve tecrübelerin paylaşıldığı platformlar da işinize yarayacaktır. Türkçe kaynak bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz. Malesef Türkçe olan kaynakların çoğunluğu forum sayfalarında gözden kayboluyor. Yine de netfotograf.com forumlarını ve fotokritik forumlarındaki donanım-ekipman kategorisini takip edebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen seçtiğiniz objektif hakkında kafanızda soru işaretleri olabilir. En iyisi birebir test etmek.

Alacağınız objektifi seçtiniz, paraya kıyıp almaya kararlısınız ama kafanızı kurcalayan bazı sorular olabilir. “Acaba çok ağır mı?”, “Netleme hızı yeterli olacak mı?” vs.. gibi sorular objektifi almadan önce sizi rahatsız ediyorsa tanıdık birilerinden objektifi edinerek kendi makinanızda test etmeniz çok önemli. Eğer tanıdık kimse de yoksa teknoloji marketlerinde vitrindeki ürünleri deneyebilirsiniz. Mümkün mertebe birebir test etmek kararınızı kesinleştirmede önemli rol oynayacak.

Bu kadar kılı kırk yarmaya gerek yok diyorsanız.

O zaman kafanıza takılan soruları sorduğunuz, bilgisine güvendiğiniz, o meşhur fotoğrafçı arkadaşınızın yakasına yapışın. Ona “Ben şöyle şöyle fotoğraflar çekmek istiyorum, şu kadar da para harcayabilirim, hangi objektifi alayım dersin?” şeklinde bir soru sorarak cevaba kısa yoldan da ulaşın, tercih sizin.

1.755 Yorum Var

 1. Rokinon 8 mm ile 14 mm arasında kararsız kaldım bu konuda yardım ederseniz memnun olurum. Birde bu lensleri spot olarak istanbulda nerede bulabiliriz.

  • Rokinon 8mm balıkgözü bir objektif ve haliyle daha geniş bir açıyı (167º) kadrajınıza alabiliyorsunuz. Rokinon 14mm ise ultra genişaçı (115º) sınıfında ve açık diyaframlı bir objektif fakat tabii balıkgözü kadar geniş değil. Balıkgözü objektiflerdeki fıçı bükülmesi hoşunuza gitmiyorsa Rokinon 14mm tercih edebilirsiniz. Sirkeci Hayyam pasajına bakabilirsiniz ama çok satılan obejktifler değiller, yine de bulabilme şansınız var.

 2. hasan özsoy | 04 Kasım 2013, 14:25

  Nikon d 80 makinem ve 18- 200 tamron objektifim var reklerinden ve netliğinden memnun değilim. manzara ve portre çekiyorum bana nasıl bir objektif önerebilirsiniz. saygılar..

  • Renklerle ilgili olarak makine ayarlarınızı kontrol etmenizde fayda var, eğer yeterince doygun görünmüyorlarsa picture style kısmını vivid olarak ayarlayabilirsiniz. 18-200 yeterince keskin bir objektif değil onun yerine Tamron 17-50mm f/2.8 tercih edebilirsiniz.

  • hasan özsoy | 09 Kasım 2013, 09:59

   Teşekkür ederim efendim

 3. Tarkan KIzartıcı | 03 Kasım 2013, 01:04

  Merhaba, Nikon D7000 kullanıyorum. Elimde Nikkor 50 mm 1.8 , Nikkor 55-300 mm telezoom ve Tokina 11-16 mm lenslerim var. Bu lenslerden genel olarak çok memnunum. Ancak dış çekimlerde objelerin durumuna göre sık sık lens değişikliği yapmak zorunda kalıyorum. Bu da çok pratik olmuyor doğrusu. Bana 17-55 Nikkor ile 17-50 tamron arasında uçuk fiyat farkı dışındaki karşılaştırmaları bildirir misiniz? Saygı ve selamlarımla.

 4. canon 600 d nikon 18-105 ile uyumlumudur? nikon 18-105 lens canon 18-130’dan iyi midir?

  • Canon ve Nikon markalarının ürünlerini birbirleriyle kullanamazsınız, uyumsuzdur. Nikon 18-105mm objektif Canon 18-135 ile aşağı yukarı aynı karakterdedir.

 5. Hakkı bey merhabalar,

  Bir sorum olacak; sanal tur çekimleri için d7000(crop 1.5) makineme Tokina 11-16mm F/2.8 lens mi yoksa Nikkor 10.5mm f/2.8 lens mi daha uygun(az distorsiyon, kolay stitching) olur?
  Bu tür çekimlerde belirli bir objeden ziyade tüm alanın netliği önemli olduğu için 2.8 değeri sorun çıkarır mı?
  Teşekkürler…

  • Nikkor 10.5mm işinizi daha kolaylaştırır, zaten tripod üstünde çekim yaptığınızdan dolayı f değerini 8 veya 11 olarak ayarlarsanız problem yaşamazsınız.

 6. Hakkı Bey merhaba. Bende nikon d90 makina ve 18-200 mm vr2 nikon obj. var. Bir kaç makro çekim yaptım daha doğrusu yapamadım. Macro çekim için bir uygun fiyatlı birde kaliteli obj. tavsiye eder misiniz? Şimdiden teşekkürler.

  • Uygun fiyat kişiden kişiye göre değişen bir kavram. Piyasada bulacağınız 1:1 makro objektiflerin hepsi keskin ve kaliteli sayılır. Sanırım en uygun fiyatlı ürün Sigma AF 50mm f/2.8 EX DG macro

 7. ilker kalyoncu | 26 Ekim 2013, 00:50

  merhaba iyi akşamlar hakkı bey.bügün nikon d3200 makina aldım.cihzın içinde AF-S DX 15-55 lens çıktı.ancak ben istanbulda uzak mesafe martı,kuş ve manzara resimleri çekmek istiyorum tavsiye ediceğiniz lens nedir? birde bu makina hakkında neler düşünüyorsunuz ?teşekkürler

 8. burcu9315 | 21 Ekim 2013, 18:15

  merhaba.ben profesyonel makine almak istiyorum ancak pek bilgim yok bu konuda.biraz araştırdım Tamron AF 70-300mm F/4-5,6 Di LD lens ve 55-200 mm VR Lens arasında kaldım.hangisini seçmeliyim,farkları ne? yardımcı olabilirseniz sevinirim.teşekkürler…

  • makine mi objektif mi soruyorusunuz? Bahsettiğiniz objektifler arasında çok büyük fark yok ama Canon 55-200mm tercih edebilirsiniz.

 9. salih çavuşoğlu | 21 Ekim 2013, 12:44

  Sayın Hakkı hocam merhaba.

  Uzun bir süredir içinden çıkmakta zorlandığım bir denklem var.
  2 lens arasında takılıp kaldım. tamron 17-50 f2.8 ve sigma 17-50 f2.8 HSM OSM.
  Tamron 17-50 keskinliğinden çok bahsedilen ve birçok kullanıcısı olan bir lens. ama bir o kdarda sıkıntılarını okuyorum örneğin yavaş af ve af kararsızlıkları , ayrıca içerisine çok toz aldığı, mekanik kalitesi gibi. Sigma 17-50 içinse çok fazla bilgi edinemedim, okuduğum kadarıyla hsm ve osm oluşu büyük avantaj. fiyat farklarını gözetmeksizin, fikriniz ne olurdu bu iki lens seçimi içerisinde ?

 10. merhabalar Hakkı Bey,
  Nikon d7000 makine için sigma 150mm lensimin yanına 18-55mm VR lensle set oluşturmak istiyorum. İki lensin yanına alıp almama konusunda kararsız kalsam da, 50mm öneriniz hangisi olurdu?
  Fikrinizi almak istediğim diğer bir konu ise, makro uzatma tüpü ya da teleconverter kullanımında tavsiyeniz hangisidir, tüpmü convertermı?
  İki konuda da internet üzerinde araştırma yapmış olsam da genel olarak herkes her şeyi tavsiye ediyor, bu nedenle sizin fikriniz almak istedim. Teşekkürler.

  • 50mm f/1.8 yeterince iyi ve uygun fiyatlı, f/1.4 ile arasında sadece yarım stop kadar fark var, fazla para vermeye gerek yok. Teleconverterlar ve uzatma tüpleri çok farklı konular amacınıza göre tercih etmelisiniz. Uzatma tüpleri minimum netleme mesafesini düşürmek için kullanılıyor. Teleconverter ise objektifinizin odak uzunluğunu değiştiriyor. Yapısal olarak ta farklılar; Uzatma tüpleri optik eleman içermez bu yüzden fotoğraf kalitesine etki etmezler. Teleconverter optik eleman içerir, bu yüzden kaliteli olanlardan almanız gerekir ve tabii pahalıdırlar.

 11. merhaba, sitenizden çok yararlandım yazılarınızın birçoğunu okudum ama yine de sormak istiyorum.
  18-55 kit lens var. Daha çok tarihi binalar (cami, kilise,eski bina vs) ve manzara resmi çekiyorum. Yakında da İngiltere ye gideceğim. Orada da tarihi yerlerin resmini çekmeyi düşünüyorum. Canon 600d makine için hangi lensi önerirsiniz?
  Veyahut kit lens benim için yeterli midir?
  Teşekkürlee.

  • Siz yeterli buluyorsanız yeterlidir, bunu kendiniz cevaplayabilirsiniz. Ama daha geniş açılı görüntüler almak isterseniz Tamron 11-16mm, Canon 10-22mm, veya sigma 10-20mm gibi objektiflerden birini edinebilirsiniz.

 12. HAKKI BEY ÖNCELİKLE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM YARDIMLARINIZ VE TAFSİYELERİNİZ İÇİN
  BENİM NİKON D3000 MAKİNEM VAR BEN AMATÖR OLARAK DOĞA RESİMLERİ ÇEKİYORUM.
  Sigma 70-300/4-5.6 DG MACRO Telefoto
  Sigma 70-300/4-5.6 APO DG MACRO Telefoto
  BU LENSLER NİKON D3000 İÇİN UYGUN MUDUR VEYA ÖNERİNİZ NEDİR?

  • Merhaba “Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG Macro Lens for Nikon AF-D” modelini alıp kullanabilirsiniz, otomatik netleme konusunda sıkıntı yaşamazsınız.

 13. sinem karagöz | 10 Ekim 2013, 23:59

  merhabalar…
  ben düğün ve doğum fotoğrafları çekiyorum…
  ama makinamın modeli düşük…
  canon 550 d kullanıyorum :( düğün ve doğum fotoğraflarımı bu makinada hangi lensi kullanarak daha iyi sonuçlar alabilirim bana canon eos 550 d ye uygun lens ve flaşh önerirseniz çok mutlu olurum.

  • Merhaba, uygun fiyatlı ve keskin bir objektif olarak Tamron 17-50 f/2.8 i kullanabilirsiniz, netlemesi biraz yavaş olsa da çok iyi fotoğraflar çekebilirsiniz. Eğer manual flaş kullanacaksanız Yongnuo ürünleri ucuz ve kaliteli işinizi görecektir. Ama TTL olarak kullanacaksanız Canon 580EX II veya en azından Nissin Di622 Mark II gibi birşey alabilirsiniz.

 14. ayhan şaşmaz | 10 Ekim 2013, 12:57

  Hakkı Bey merhabalar,
  Elimde Olympus E-PM1 makine var.Babamın 30 sene önce kullandığı filmli makinenin lenslerini bu makinemde kullanmak istiyorum.
  Lensler,Minolta 35-70mm 1:3.5 ve Minolta 50 mm 1:2
  Ancak lenslerin arkalarında çipleri yok,eski manuel lensler.bu işlerden de hiç anlamam.Çipli adaptör almak istiyorum,lenslerin kendi makineme olması için.Araştırdım ama bulamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.
  Kolay gelsin

  • Merhaba, bu tip ürünleri Türkiye’de Sirkeci Hayyam pasajında bulabilirsiniz, yurtdışında da ebay.com üzerinden arama yapabilirsiniz.

 15. Canon 1100 d mi yoksa Nikon 3100 mü ? Kişisel fotograflarımda kullancam..Lutfen yardımcı olun lens konusundada rıca edıyorum

 16. Canon 1100d ve 650d arasında kararsız kaldım,günlük çekimler yapacagım (dostlarım,cevrem,ailem gibi) bu makınaların hangısını onerırsınız ve lens onerısıde rıca edıyorum ısımı gorucek butce 1000e kadar

  • 1000 TL ye bunları alamazsınız ama 1500 veya üzerine çıkarsanız 650D ve kit objektif işinizi görür. Ama çekeceğiniz fotoğraflar için DSLR gövde kullanmak çok anlamsız. Canon G serisi iyi bir kompakt ile aynı fotoğraf kalitesine ulaşabilirsiniz.

 17. mert arslan | 07 Ekim 2013, 23:32

  merhaba Hakkı Bey
  nikonun 18-55 kit lensi yerine sigma 18-50 kullanmal daha iyi bir tercih midir ?
  teşekkürler

 18. mehmet çavuşoğlu | 06 Ekim 2013, 19:45

  Hakkı bey merhabalar,
  ilk dslr makinesini yeni almış biri olarak,size bir sorum olacak,cevaplarsanız çok sevinirim.
  makinem d5100 yanında kit lens ve 55-200 AF lensle birlikte geldi ama maalesef VR özellikleri yok.ben yakın plan ürün resmi çekmek istiyorum (saat,mücevher gibi) bana VR özelliği olan hangi marka ve modeli önerirsiniz (nikon lensler çok pahalı). sayfanıza ve tecrübelerinize hayran kaldım,iyi çalışmalar,kolay gelsin.

 19. Aykut fırat | 03 Ekim 2013, 13:12

  öncelikle ellerinize sağlık bu bilgileri bizimle paylaştığınız için de ayrıca teşekkür ederim….
  sormak istediğim cok soru var hepsini bir sefer de sorupta sizi bunaltmak istemem…

  Elimde Nikon D5000 cihaz var yanında objektif olarak klasik 18-55 nikkor lens var sonradan aldığım 70-300 sigma lens ile de arada çekim yapıorum. Bazenleri geziye gittiğimde uzak noktaları çekmek istediğimde sök tak yapmaktan sıkılıyorum.
  bundan dolayı bir objektif almak istiyorum. Çok pahalı olmayacak ve kaliteli olacak… Belki de cok şey istiyorum farkında olmadan…
  Sigma veya Nikon arasında kıyaslama yapmaya gerek yok düşüncesindeyim…
  Lens aralığı 18-200 yada 18-300 işimi görür fakat söz konusu lens aralıklarında marka işin için girince fiyat 2 katı oluyor…
  Hangisini almalıyım sizin düşüncenizi önem veriyorum…. Yardımcı oluurmusunuz Lütfen

  • Tak gez tarzı objektiflerden yeterince verim alamazsınız, o yüzden DSLR kullanmanızın anlamı kalmayacak. Çekeceğiniz fotoğrafları iyi bir kompakt makine ile de çekebilirsiniz. Tak gez objektif almak yerine iyi bir kompakt makine alın. Canon G serisi mesela.

 20. makinam d300s bir tane lensim var 24 85mm 2,8 bir tane lens almak istiyorum 70 200 2,8 mi almalım yoksa 18 300 mü almalıyım gelin damat cekimleri için

 21. Merhabalar , canon 60d 18-135 mm ve 50mm lensler kullaniyorum. Dugun fotografi icin 24-70 mm uygun mudur? Tesekkurler

  • Hayır 24-70 Full Frame içindir, sizin gövdenizde tele olacak. Düğün fotoğrafçılığı için 50mm f/1.8 veya 1.4 ve 35mm f1.4 gibi açık diyaframlı objektifleri tercih etmelisiniz. Ayrıca ek flaş kullanmanızı da tavsiye ederim.

 22. Merhaba, Hakkı bey.

  Ben Güreş resimleri çekmek istiyorum. Şu an Nikon D80 18-135 mm kullanıyorum. Açıkcası pek memnun değilim. Son turnuvada Nikon D7000 18-105 mm ve Nikon 5D Mark II 24-70 mm kullandım. Ama 24-70 mm objektiften hiç memnun kalmadım. 18-105 mm daha iyi gibi geldi bana… Ama 18-105 ve 18-135 mm objektifler daha uygunmuş gibi düşünüyorum..

  Yeni bir makine ve objektif almayı düşünüyorum. Önerinize ihtiyacım var…

  Önceden teşekkürler…

  • Merhaba, hızlı netleme yapabilen objektiflere ihtiyacınız var. Çekim alanlarınızı bilemiyorum ama benim de bir kaç kere güreş fotoğrafı tecrübem oldu. Nikon D300 ve 300mm f/4 sabit objektif kullanmıştım. Kullanacağınız makine en azından Nikon D7000 olmalı (Netleme mekanizması ve seri çekim kabiliyeti açısından) Prime objektifler kullanırsanız oldukça verim alırsınız.

 23. armağan celkan | 26 Eylül 2013, 13:23

  hakkı bey merhabalar,
  derin bilginiz, deneyiminiz ve samimi akıcı anlatımlarınızla sitenizi zevkle takip ediyor, aydınlanıyorum. lenslerden konu açılmışken, son zamanlarda yükselişe geçen Manuel Fokus (MF) lens kullanımı. Özellikle zenith, praktica, pentax gibi 35mm filmli makinelerde kullanılan ve m42 bayonetli bu lensler, ayrıca temin edilen adaptörlerle nikon veya canon gövdelere takılıp kullanılıyor ve gördüğüm kadarıyla sonuçlar harika. sizin bu konuya bakışınız, deneyim vs. paylaşımlarınız olacak mı?

  • Merhaba, teşekkür ederim, manual objektif kullanımı keyifli bir uğraş, fakat yeni başlayanlar “ne kadar hızlı o kadar iyi” şeklinde düşünüyor. Ben de bir süre manual kullandım, fakat elimde inceleyecek kadar fazla objektif yok, eğer zamanım müsait olursa elbette yazmak isterim.

 24. EYÜPHAN ÜNVER | 15 Eylül 2013, 22:07

  Herkese selam, dün golddan nikon d5100 18-55 af-s dx vr lens ve yanında 55-200 dx vr lens hediyesi ile uygun fiyata aldım. amotör biri olarak iyi midir. vcanon 650d ile karşılaştırma yapar isek hangisi iyidir. doğa manzara resimleri de performans alırmıyım. teşekkür ederim.

  Eyüphan ÜNVER
  S.M.Mali Müşavir

  • Eyüphan Bey, her ikisi de iyidir. Aralarındaki fark fotoğraflarınıza etki edecek kadar değil. Hayırlı olsun. Kullanım kılavuzunu eksiksiz okuyun, performans alırsınız tabii ama açık diyaframlı objektifler kullanırsanız performans artacaktır.

 25. ıyı gunler hakkı bey,
  3 yıl canon1000d 18-55 kullandım.
  şimdi 600d almak ıstıyorru
  gezi fotoğraflarım için hangi lensi tavsiye edersiniz butcem 1700-1900tl

  • beraber alacağınız 18-135mm gibi bir objektif işinizi görecektir.

  • Hakkı Bey uzun bir aradan sonra merhabalar. Tavsiyeleriniz üzere Şubat ayında Nikon d7000 kit lensi 18-105 ile aldım. Geçen süre zarfında 6 ile gezi yapabildim. Bayağı bir yol alabildiğimi düşünüyorum. Genelde tarihi yapılar ve manzara çektim. Lensim bazı açılarda yetersiz kaldı. Geniş açı, yine yorumlarınıza bakarak Tokina 11-16 düşünüyorum. Gece çekimlerinde de tripot olmadığı için biraz sıkıntı çektim. Hocam lafın kısası uçuk olmayan fiyatlarda beni tatmin edebilecek 1. Geniş açı lens ,1.Tripot ,1.Telezoom tavsiyesi istiyorum( Tele zoomlarda keskinlik daha iyi gibi geldi) Bu şekilde bir set yapmak istiyorum.İleride FF’ e geçermiyim bilmiyorum. Şuan için olumsuz gibi görünüyor. Herkese bıkmadan usanmadan cevap verbildiğiniz için şimdiden teşekkürler. Birde malzemeleri tedarik edebileceğim Hayyamdaki dükkanın iletişimini özele atabilirmisiniz.

  • Yeni nesil hafif tripodları tercih edebilirsiniz, bende Manfrotto’nun eksi ve sağlam bir modeli var ama taşıyamıyorum, Benro A-1691 yı yanıma alabiliyorum, tavsiye ederim. Geniş açı için Tokina 11-16 gayet idi, Tele objektif olarak f/2.8 olanlar elbette çok iyi sonuç veriyorlar fakat hem ağırlar hem de pahalı. Onun yerine Nikon’un yeni üretmeye başladığı 70-200mm f/4 objektifini alabilirsiniz, oldukça başarılı. İletişim bilgilerini email olarak gönderdim.

 26. SELÇUK MERT | 02 Eylül 2013, 14:04

  Hakkı Bey merhaba;
  Canon 650D makinam var ve bu hafta makineme takıp unutacağım uzun yıllar kullanacağım bir lens almak istiyorum.
  Makinemi boynuma takıp ülke ülke şehir şehir gezen, kah manzara kah porte kah da hafif zum yaparak çekimler yapıyorum.
  Bu sebepten ötürü bu özelliklerin her birinden birazcık olan bir lens araştırıyorum.
  Aşağıda sizlere yazdığım iki model arasında kaldım;
  Hangisini tavsiye edersiniz ve sizin için tercih sebebi ne olacaktır?
  Bu lenslerin keskinliği nasıldır? Keskin, net fotoğrafları seviyorum.
  Bu belirlediğim lensler dışında bambaşka bir lens tavsiye ederseniz ona da yönelebilirim.
  Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM
  Canon EF S 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM
  (Şu an makinemde Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II kullanıyorum.)

  • Selçuk Bey bahsettiğiniz durum için bence DSLR makine uygun değil. Sizin yerinizde olsam Canon G1X gibi bir makine alırdım, aynı keskinliği yakalayacağınızdan emin olabilirsiniz. Eğer DSLR kullanmaya devam etmek ve ileride belki de fullframe gövdeye geçmek gibi bir planınız olursa Canon 17-40m f/4 objektifi tam istediğiniz.

 27. halil bayraktar | 30 Ağustos 2013, 05:51

  hakkı bey bana yardımcı olursanız sevınırım bende makına almayı dusunuyorum 3 makına arasında kaldım nıkon d3100ve d3200 mü yoksa canon eos d600 alsam sız hangısını önerırsınız yenı başlıyan ben için şimdıden teşekkur ederım

 28. ümit çatar | 28 Ağustos 2013, 12:46

  canon 1100d kullanıcısıyım 50mm f/1.8 lens alırsam crop olayı yüzünden 80mm olacak deniyor nasıl oluyor bilgi verir misiniz?

 29. Merhabalar hakkı bey,
  Ben böcek fotoğrafları çekmek istiyorum makro lens almadan önce Canon 60d ile Nikon d5200 arasında kararsız kaldım. Nikon diye düşünüyordum fakat bir takim insanlar Canonun doğa fotograflarlarında daha önde olduğunu duydum. Nikon da stüdyolarda daha kullanışlıymış.. kafam çok karıştı lütfen yardımcı olun bana.

  • Makro çekimi tamamen objektifle alakalı bir durum, makineye göre herhangi bir değişiklik olmaz, herhangi bir gövde ve makro objektifle çekim yapabilirsiniz.

 30. Merhaba nasilsiniz size soyle bir sorum var benim canon 500d fotograf makinam var cok profosyonel kullanmiyorum simdiye kadar 18 55 is lens kullandim ama zom yetmiyor acaba onun yerine canon 18 135 alsam nasil olur tavsiye edermisiniz artilari ve eksileri nelerdir simdiden tesekkurler

 31. merhaba hakkı bey..sızce bu lenslerden hangısı daha keskındir ve sağlam olur?.tesekkur ederım…kolay gelsın….
  Tamron 18-270mm f/3.5-6.3 DI II VC PZD,
  Sigma 18-250mm F3.5-6.3 DC Macro OS HSM Lens,
  Sigma 18-200 F/3.5-6.3 DC OS HSM II,
  Tamron 18-200mm f/3.5-6.3 XR Di-II Macro Lens,
  Tamron 18-250mm f/3.5-6.3 Zoom Lens…

  • Hiçbiri yeterince keskin değil, eğer amacınız tak gez tarzı bir objektif kullanmak ise DSLR kavramı zaten buna ters. Bunlar piyasadak talebi karşılamak adına çıkartılan objektifler, tak-gez anlamında çok iyi bir objektif malesef yok.

 32. Hakkı bey öncelikle bu siteyi hazırlayıp bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler..
  Müsadenizle iki sorum olacak;
  Nikon p100 dslr-like makinadan eos650d ye geçmeyi düşünüyorum. Ancak ilk makinam gece çekimlerindeki kumlanma ve düşük ışıklarda yüksek pozlama süresi istemesi ile kayan resimler yüzünden illallah dedirtti bana.. 650d nin gece çekimleri hakkında paylaşabileceğiniz bir bilgi varsa sevinirim.
  2.side 18-55ıs2 kitl hakkında pek memnun açıklamalar okumadım internette. Kit olarak mı alayım yinede yoksa body alıp 50mm f/1.8 gibi bir lense mi vereyim aradaki farkı (kullanım daha çok portre)

  • Hangi makineyi kullanırsanız kullanın zorlanacaksınız. Çekeceğiniz kadraj eğer hareketsiz ise tripod kullanın. Hareketli ise mümkün mertebede açık diyafram ve yüksek iso ile bu işi halledebilirsiniz. Tabii ki iso olarak 650D ile çok daha yukarılara çıkabileceksiniz ve eğer bir 50mm f/1.8 de alırsanız gece çekimlerini başarıyla yapacağınızı düşünüyorum. Kit objektifi alın zaten fazla para vermeyeceksiniz, sonradan satarken makine ile birlikte çok daha kolay olur. Hem o yazanlar kadar kötü değil, ilk nesil için geçerli olabilir ama son bir iki senedir kit objektif oldukça düzeldi.

 33. Hakkı merhaba, benim sorum şöyle; nikon 105mm 2.8 maro lensimde ”m” veya ”a” modunda 2.8 diyaframa çıkamıyorum. lensde sorun mu vardır sizce?

  • Normal şartlarda f/2.8 e getirebilmeniz gerekir. Uzaktaki bir cisme netleyerek deneyin. Eğer çok yakındaki bir cisme netlemeye çalışırsanız alan derinliği çok çok az olacağından ve efektif kullanılamayacağından dolayı f değerini otomatik olarak artırıyor olabilir.

 34. Merhaba canon 650d aldım ve kelebek doğa fotoğrafları üzerinde çalışmak istiyorum hangi lensleri önerirsiniz 75-300 uygun olur mu şuan 18 55 var ve yeterli değil. şimdiden teşekkür ediyorum.

  • İyi kelebek fotoğrafları çekebilmek için makro objektife ihtiyacınız var. Sigma 105mm veya Sigma 150mm makro objektiflerden biri işinizi fazlasıyla görecektir. Doğa fotoğraflarından kastınız manzara fotoğrafı ise bunun için de geniş veya ultra geniş açılı objektif kullanmalısınız. Tamron 11-16mm veya Sigma 10-20mm bu iş için iyidir.

 35. DSLR bir makine almaya karar verdiğimde ilk düşündüğüm şey alacaksam iyisi olsun, iyi bir body alırsam fotoğraflarda iyi olur mantığıydı ancak objektif faktörünü bu dünyaya giren her birey gibi bende pek düşünmemiştim. Uzun araştırmalar sonucunda ve işin içine objektiflere verilecek ciddi paralar söz konusu olunca Canon 650D almaya karar verdim. Tabi ki bunda siz de büyük pay sahibisiniz. İnternetteki bilgi kirliliği sebebiyle yaşanan sorunları, paylaştığınız bilgiler ışığında giderdim. Siz ve sizin gibi profesyonel fotoğrafçıların deneyimlerini paylaşması ile Türkiye’ de amatör fotoğrafçılığın daha iyi yerlere geleceği kanaatindeyim. Sormak istediğim soru Canon 650D 18-55mm – 50mm f/1.8 lensli ile Canon 650D 18-55mm IS II Lensli makineler ikisi de aynı fiyat, siz hangisini önerirsiniz. Çok teşekkürler şimdiden…

  • Canon 50 f/1.8 en uygun fiyata sahip kaliteli bir objektif. Fiyatı uygun olduğundan dilediğiniz zaman alabilirsiniz. Canon 650D 18-55mm IS II almak daha mantıklı.

 36. hakkı bey meraba..70-200, 2,8 lens almayı düşünüyorum.alacağım lensi hem fulfram makinada hemde çarpanlı makinada kullanmak istiyorum.
  canon 70-200- 2,8 lensin hangi modelini
  .sigma 70-200. 2,8 lensin hangi modelini önerirsiniz.teşekürler

  • Anladığım kadarıyla Canon kulllanıyorsunuz. Canon modelleri arasında IS olanlar çok pahalı eğer yeterli paranız varsa IS II olanı alabilirsiniz, ama bence ekstradan bin dolardan fazla ödemek gereksiz. Canon EF 70-200mm f/2.8L olan modeli alabilirsiniz. Tüm gövdelerde kullanabilirsiniz.

 37. iyi geceler… butun yazılarınızı bıkmadan usanmadan okudum ama almanyada yasadıgım ıcın bu teknık terımlerı pek anlamadım… anladıgım kadarıyla en acamı okuyucunuz benım… sorunumu kendı dilimden anlatmaya calısacagım… gecen hafta nikon d5100 marka bir makina satın aldim… yakından resim cekiyoruz yaa odak yaptıgımız yerin onu veya arkası blur oluyor… ben onu uzak mesafelerde yapmak istiyorum… 1-2 metre icinde yapıyorum.. ama ben bunu 15-20 metrede yapmak istiyorum…. yani bu odaklamayi 15-20 metre uzaga yapmak icin nasil bir lens kullanmam gerekiyor? yardımınız ıcın sımdiden tesekkurler

 38. mehmet Bulut | 11 Ağustos 2013, 10:04

  Merhabalar, benim sorum şu;
  Yakın zamanda nikon d5200 fotoğraf makinası almayı düşünüyorum. Böceklerle ilgili araştırma yapacağım fakat bu makinaya uygun ve işime yarayacak lens seçemedim… yardımcı olmanızı bekliyorum, teşekkürler.

 39. ÖMER ÖZTÜRK | 11 Ağustos 2013, 00:12

  Marhaba Hakkı bey, canon 600d almayı düşünüyorum. Bu makine ile hangi lensleri almamı önerirsiniz. İnternette bir çok sitede kit halinde satıyorlar,mesela canon 18-55 mm IS II Lens+Tamron AF 70-300mm F/4-5,6 Di LD Macro 1:2 Objektif. Kullanma amacım manzara,macro çekimler, kuş, uçak,ev içi çekimler,portre ve gece çekimleri. Şu an kullandığım makine canon sx210is. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Öncelikle beraber satıldığı 18-55mm yi alın, sonrasında ihtiyacınıza göre teker teker alırsınız. Objektif seçimi gövde seçiminden daha önemli ve daha maliyetli bir konudur.

 40. Hakkı bey merhaba,
  Nikon d7100 gövdede 35mm 1.8g ve 16-85vr lensler kullanıyorum.
  İki lensten de memnunum. Fakat özellikle bokeh kabiliyeti yüksek bir lens de edinmek istiyorum. Ağırlık olarak porte çekmeyi seviyorum fakat makro fotoğraflar da ilgimi çekiyor(bir taşla iki kuş vurmak da mantıklı geliyor). Bu noktada Nikkor 85mm1.8g (940tl -usa), ile 90mm tamron vc (1400tl 5 yıl garantili tr,- usa fiyatıyla aynı-) veya nikkor ikinci el 105mm 2.8 vc(1400tl) arasında lararsız kaldım. macro lenslerin 2.8 deki bokeh performansı 1.8 den çok farklı olur mu sizce, keşke dermiyim bu konuda? Bir diğer husus da 85mm de vr özelliği yok. Bu pratikte 1.8 diyaframın avantajını yok eder mi? Tamronun bu yeni lensi testlerde övülmesine karşın kullanan kişi sayısı çok az tamron konusunda ne dersiniz? Şimdiden teşekkürler…

  • Öncelikle portre ve makro bir arada halletmek aslında zor, f/2.8 sizin için yeterli olacaksa makro objektif alarak işinizi halledebilirsiniz (Nikon 105mm makro gibi) ama portrede f/1.4 kullanmak isterseniz işiniz zorlaşacaktır. Elbetteki f/2.8 ile f/1.8 arasında bir buçuk kadar poz farkı var. Yani f/2.8 ile 50cmm olan alan derinliği f/1.8 de yaklaşık 18cmm civarında olacaktır.

 41. düğün fotoğrafçılığı yapıyorum. Tamron SP 70-200mm F/2.8 Di LD MACRO 1:2 ve Tamron / 17-50 mm AF F/2.8 XR DiII VC LD almayı düşünüyorum. Sizce tercihlerim doğru mu? Ayrıca 17-50 gece nasıl bir performans verir?

  • Seçimleriniz iyi görünüyor, fakat sabir diyaframlı bir 50mm veya 35mm de ek olarak çok işinize yarar. Örneğin Sigma 35mm f/1.4 gibi. Gece performansı daha ziyade makineye bağlı, yani yüksek iso da düşük noise kabiliyeti.

 42. merhaba tamron lenslerde titreşim engelleme hangi harflerle gösteriliyor ve tamron lar kaliteli mi?

 43. d3100 var makınem var af-s 50mm f/1.8 g af-s 55-200mm f/4-5.6g if-ed dx vr lensler uyumlumudur

 44. Merhabalar Hocam ben canon 60 d kullanıyorum.1 senedir 18-135 lensimi kullanıyorm düğün gibi özel çekimler yapmak için objektif değtirmek istiyorm almayadan getirtme imkanım var fiyat konusunda avantajlı olursa getirtebilirim.
  TAMRON AF SP 70-200mm F/ 2.8 lens düşünüyorum. siz hangi objektifi önerirsiniz birde sizden fikir almak istedim.Saygılarımla, esen kalın

 45. Serdar KÜÇÜK | 30 Temmuz 2013, 22:41

  Merhaba Hakkı Bey, ben Nikon D5100 kullanıyorum. Kızılırmak Deltasında kuş fotoğrafları çekiyoruz. Bende af-s 70-300 VR var. Bu lensin yerine daha keskin olduğunu düşündüğüm Nİkon70-200 2.8 VR II ve af-s 2* adepter yahut Sigma 50- 500 almayı düşünüyorum. Hangisi olabilir veya farklı bir lens tavsiyesi de olabilir. Teşekkürler.

 46. İlhan Kaplan | 28 Temmuz 2013, 16:44

  iyi günler dugun fotoları cekmek ıstıyorum iki adet makinam var (canon eos 20 d, canon eos 7 d) bunlara dıs cekımler (boy ve manzara mekanlı), yakın portreler ve grup cekımlerı ıcın objektıfler onerırmısınız…tesekkurler…

  • İlhan Bey aşağıda söyleyeceğim objektifleri her iki makine ile de kullanabilirsiniz. Genel kullanım amaçlı ve geniş açı olarak Tamron 17-50mm f/2.8 oldukça keskin sonuçlar alan bir objektif kesinlikle tavsiye ederim. Onun dışında yakın portreler ve arka planın uçurularak konunun ön plana çıkartılmasını sağlayan fotoğraflar için düşük diyaframlı bir objektife ihtiyacınız olacak. Canon 50mm f/1.4 veya yeni çıkan Sigma 35mm f/1.4 sizin işinize çok yarayacaktır.

 47. irfan murat | 22 Temmuz 2013, 16:36

  merhabalar Hakkı bey .. canon eos 600D kullanıyorum .. 70-200 lens almak istiyorum ..ama karşıma çıkan seçeneklerden karar veremedim .. tercihimde yardımcı olursanız .ok sevinirim .. 3000 tl limit ayırdım kendime .. önüme çıkan seçenekler şunlar …

  *canon 70-200 f4 IS
  *canon 70-200 f2,8 titreşim engelleyen özelliği yok
  *tamron 70-200 f2,8 VC
  *sigma 70-200 f2,8 os ..
  sizce hangilensi tercih etmeliyim … şimdiden çok teşekkürler ..

 48. Hocam elimde Tamron SP 31A ObjektifF var. Hangi makinalarla kullanabilirim

  • Bu objektif bildiğim kadarıyla Adaptall lenslerden. Yani bayoneti (gövdeye temas eden kısmı) değişebiliyor. Uygun adaptallı bulursanız her marka ile kullanılabilir.

 49. ALI HAKAN AKGUN | 15 Temmuz 2013, 14:45

  merhaba hakki bey,yakin zamanda 650d almayi dusunuyorum daha once 550 d kullandim ve lens takip cikarmak artik istemiyorum onun yerine bana tak gez lens olarak ne tavsiye edersiniz birde hayyam pasajinda nerereyi tavsiye edersiniz alis veris icin tesekkur ederim…

  • Tak gez objektifler belli bir kaliteyi ve standartı aşamazlar. DLSR kullanıp bu standartlarda fotoğraf çekmek yerine aynı kalitede fotoğrafları Canon G1X ya da Gserisi bir Canon modelleriyle de yakalayabilirsiniz.

 50. kuzununannesi | 15 Temmuz 2013, 14:11

  merhabalar ben nıkon d3100 kullanıyorum , yenı makınem d7100 olacak ..lensı 18-105. bu lensle ; boy cekımlerı yaparak genelde kullanacagım. arka fonun flu olması ve renklerın cok canlı olması bu lensle mumkun olur mu yoksa tamron 18-200 lensle cok ıyı sonuclar alırmıyız..deıdıgm gıbı sadace boy ve arata portre kareler cekıyorum genelde de dıs cekım oluyor.
  nıkon d90 ve 3100 ıle aynı karelerı cekınce d90 dakı renk farkı muazzam oldugu ıcın makınemı degıstrmek ıstıyorum..cevabınızı beklıyorum..sevgıler

  • renk farkının gövde ile pek ilgisi yok, eğer jpeg çekiyorsanız gövde üzerindeki ayarlarla ilgilidir. Bahsettiğiniz objektiflerin her ikisiyle de aynı sonucu alırsınız. Ama gerçekten iyi sonuçlar almak istiyorsanız Nikon D7100 ile kullanmak üzere Nikon 50mm f/1.8 objektif satın almalısınız.

  • kuzununannesi | 16 Temmuz 2013, 11:19

   Cok tesekkur edıyorum..sevgıler

1 7 8 9 10 11 17

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.