Something is wrong.
Instagram token error.

Kuş Fotoğrafçılığı başlangıcı ve ilk tecrübelerim

Kuşları önceden beridir çok sevmişimdir. Tabiatın içerisinde olmak ve kuşları fotoğraflamak bana ayrı bir keyif veriyor. Aslında fotoğraftan ziyade onları izlemek bile başlı başına meditatif bir olay. Tabii, fotoğraf ta bu işin hediyesi oluyor.

Efendim, bendeniz yeni yeni kuş fotoğrafçılığına merak saldım ve geçenlerde bu iş için uygun ekipman ne olabilir şeklinde bir araştırma yapmıştım. Gövde olarak Nikon D300 kullandığımdan dolayı en ucuz ve giriş seviyesi çözümün Nikkor 300mm f/4D ED IF AF-S olduğunu tespit ettim ve bunun siparişini verdim. Tabi bu objektifi etkili kullanmak için odak uzaklığını artıran TC-14E II veya TC-17E II Teleconverterlardan biri ile kullanmak şart. Bu yüzden bu siparişleri de unutmadım. On beş gün kadar önce elime geçtiler ve birkaç kere test etme fırsatım oldu. Şimdi biraz da sonuçlardan bahsedelim..

İlk testimi Kastamonu – Sinop seyahatimiz esnasında Sarıkum dolaylarında yaptım. Yolumuzdan çok uzakta olmadığından Sarıkum’u seyahatimize dahil etmiştik. Burası Karadeniz kenarında şirin küçük bir göl ve aynı isimde bir de köyü var. Göl çevresinde bir tur attık ve deniz kenarında ufak bir film çekimi yaptık; Photographer’s Nightmare, bu esnada gördüğüm bazı kuşları fotoğraflamaya çalıştım. Bunlar Çamurçulluğu, Küçük suçulluğu, Ak kuyruksallayan, Kuyrukkakan, Kara leylek, Sarı başlı kuyruksallayan ve Sarı kuyruksallayan.

Fotoğraflar Nikon D300, 300mm f/4 AFS ve TC-17E II kombinasyonu ile çekilmiştir. Açık alanda araba dışında ve kamuflajsız olduğumdan yaklaşmak çok zor oldu, hatta yaklaşamadım, o yüzden fotoğrafların bazılarında bir miktar kırpma var. Kuş fotoğrafların tamamına Flickr’daki birds setimden ulaşabilirsiniz.

Kuş Fotoğrafçılığı hakkında ilk öğrendiklerim; elde çekim için bir miktar alıştırma yapmak şart, zira bu ikili toplamda 300mm x 1.7 = 510mm yapıyor (35mm ye denk gelen odak uzaklığı ise 816mm). Eğer yeterince ışık yoksa TC-17E II yi kesinlikle kullanmayın, TC-14E II ile çekerek ve sonrasında bunu kırparak kullanmak çok daha verimli sonuçlar elde etmenize yardımcı oluyor. Gerekirse dolgu flaşı olarak bir flaş kullanmak iyi olacaktır tabi o kadar uzağa etki edebilmesi için bir flaş extender ile kullanmalı. Özetle ilk tecrübemde istediğim kadar iyi sonuçlar alamadım.

Kuş Fotoğrafçılığı olarak ikinci tecrübem geçen hafta sonu Büyükçekmece Gölü’nde Sumrularla oldu. Bu sefer yeterince vaktimiz vardı ve birçok alternatifi deneme fırsatım da oldu. 300mm f/4 lensimi hem TC-14E II hem de TC-17E II ile denedim. Şunu söyleyebilirim ki; belli bir alışma devresinden sonra her iki teleconverter ile uçar çekmek mümkün. Fakat TC-14E II ile kullanımda özellikle takip esnasında hızınız hissedilebilir derecede artıyor. Çekerken ve izlerken oldukça keyif aldığımız Sumru fotoğraflarından bazıları ise aşağıda;

Ek olarak birşey söylemek gerekirse; uzun süre elde çekim yapacaksanız bir monopod kullanmak işinize yarayacak ve yorulmanızı engelleyecektir. Daha büyük ve ağır objektifler için tripod üzerinde Manfrotto 393 kafasını kullanabilirsiniz. Bir dahaki yazımda kuş fotoğrafçılığı için yardımcı ekipmanların neler olabileceğine değinmek istiyorum. Kuş fotoğrafların tamamına Flickr’daki birds setimden ulaşabilirsiniz.

6 Yorum Var

 1. Hocam selamlar.. yabancı sitelerde fazlaca araştırma yaptığım halde Olympus’un kıyısından köşesinden geçen birşey satın alırken size danışılması gerektiğini düşünüyorum. 75-300mm objektifi satın alma düşüncesindeyim. Kuş fotoğrafçılığıyla ilgilenir miyim yoksa belli bir süre kullanıp lens bir köşede mi durur şu anlık bilemiyorum. Ama başlangıç için denemek istiyorum. Elimdeki tek objektifim 12-40mm aslında prime lens eklemek istiyordum. 25mm yada 45mm fakat hislerim önceliği telefotodan yana kullanmak istiyor gibi.
  olympus 300mm f4 alamayacağıma göre 75-300 hakkındaki görüşünüzü öğrenmek istedim.

  • 75-300mm para bermeye değmez, özellikle tele uca doğru iyice çuvallıyor. Panasonic 100-300 için de aynı şey geçerli. Alınabilecek olan harika objektif Olympus 40-150mm f/2.8 ama bu pahalı diyorsan daha uygun fiyatlı ve kapalı diyaframlı olan modeli de iş görür.

 2. tecrübelerinizi paylastiginiz icin cok tesekkürler..

 3. kuşlar kadar masumiyetin simgesi olabilir mi dünyada , kuşlar her zaman sakinleştirir huzur verir :)

 4. gerçekten güzel olmuş fotograflarda bu güzellige anlamını tamamlamış ben de kuş fotografları çekiyorum ama amatörce elimdeki makine kısıtlı sabit objektif FinePix S200EXR ama kuşlara çok iyi yaklasıyorum :) birde makinenin özelliklerin yararlanıyorum ama yinede istediğim gibi fotoğraf çekemiyorum şimdilik ilerde inş. sizin fotoğraflarınız gibi fotoğraf çekebilirim

  Işığınız bol olsun.

 5. Kuş Fotoğraçılığı başlangıcı ve ilk tecrübelerim: Kuşları önceden beridir çok sevmişimdir… http://goo.gl/fb/9sMRg

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.