Objektif seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Amatör fotoğrafçılar, DSLR makinelerini aldıktan bir süre sonra ekipmanın ve özellikle objektifin çok önemli olduğu konusunda genel bir fikre kapılır. (Bu tam olarak doğru sayılmaz.) Bu yüzden ceplerindeki parayı harcamak maksadıyla objektif satın almak için arayışa başlarlar. Bu arayış ekipmanlarını güncellemek ya da genişletmek maksadıyla ek objektif satın almak şeklinde olabilir. Eğer ilk aldıkları objektiften memnun değil iseler yeni alacakları objektif için “kılı kırk yarmak” deyiminin hakkını vermeye çalışacaklardır. Peki objektif alırken nasıl kılı kırk yaracağız?

Öncelikle yapılması gereken: hangi odak uzaklığı ya da odak aralığındaki objektife ihtiyacımız olduğunu belirlemek.

Bir süre fotoğraf çektikten sonra, fotoğraf çekmenin inceliklerini öğrendikçe nasıl fotoğraflar çekmek istediğiniz yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Elinizde bulunan objektif bu tür fotoğrafları çekmenize izin vermiyorsa ekipmanınızı yenilemenin zamanı (gerçekten) gelmiştir. Fakat öncelikle bilmeniz gereken bir terim var: Kırpma Faktörü ya da Odak Uzaklığı Çarpanı (Crop Factor, Focal Length Multiplier). Bu konuyu bir önceki yazımda geniş olarak anlattım, eğer terime yabancıysanız ya da detaylı olarak okumak isterseniz. Krop Faktör ya da Odak Uzaklığı Çarpanı nedir, ne işe yarar, zararı var mıdır? yazısını okuyabilirsiniz.

Kullandığınız ekipman APS-C sensör bulunduran krop faktörlü bir gövde ise objektif seçiminde bu kriteri öncelikle düşünmemiz gerekiyor. Çünkü alacağımız objektifin odak uzaklığı değişecek ve kırpma faktörü ile çarpılacak. Yani mesela tele objektif almak istiyorsunuz 70-200mm bir objektifte karar kıldınız; ama bu objektif sizin kullandığınız gövde de 105-300mm olarak görev yapacak. Objektif seçiminizi buna göre yapmalısınız.

Nikon APS-C gövdeler için ürettiği objektiflere DX ibaresini ekliyor. Dolayısıyla üzerinde DX yazılı bir Nikkor objektif FF gövdelerde tam olarak kullanılamıyor. Aynı şekilde Canon ise bu tür objektifler için EF-S ibaresini kullanır. Üçüncü parti lens üreticileri Sigma DC, Tamron Di II, Tokina ise DX kısaltmasını kullanıyor. Bu objektifler APS-C gövdeler için özel olarak üretildiğinden sonradan gövde değişimi yapacağınızda ya da ikinci gövdeniz varsa ve bu bir FF (Full Frame) gövdeyse bu objektifle birlikte kullanamayacağınız anlamına gelecektir.

Hangi odak uzaklığı aralığında bir objektif alacağınıza nasıl karar vereceksiniz? Aslında bu iş çok kolay, beğendiğiniz ve çekmek istediğiniz bir fotoğraf bulun ve eğer ulaşabiliyorsanız o fotoğrafın EXIF (dijital fotoğrafların içine perde hızı, diyafram, makine marka ve modeli gibi teknik bilgilerin gömülmesini sağlayan bir sistem) değerlerine bakın. Hangi makina ve hangi odak uzaklığında çekilmiş öğrenin. Arkadaşlarınızın elindeki objektifleri deneyin. Hangi odak uzaklığında hangi açıyı görüyorsunuz test ederek bulmak çok daha öğretici olacaktır.

Odak Uzaklığı Simülatörü‘nü kullanarak kaç derece görüş açısın sunuyor fotoğraf üzerinde görebilirsiniz.

Benzer şekilde çalışan ve Nikon ekipmanlarını seçmenize izin veren başka bir uygulama da NIKKOR Lenses Simulator. Burada hem DX ve FX gövdeleri, hem de DX ve FX objektifleri birlikte ve ayrı olarak test edebiliyor ve hangi ekipmanın işinize yarayacağını tespit edebiliyorsunuz.

Canon sayfalarında da detaylı olmasa da odak uzaklığının görüş açısını nasıl değiştirdiği konusunda ufak bir uygulama mevcut.

Odak uzaklığımızı ya da odak aralığımızı belirledikten sonra bu aralıkta hangi ürünler olduğuna bakmamız gerekecek.

Aslında odak uzaklığınızı belirlerken çok fazla katı davranmamak gerekir, bu konuda biraz esnek olmak elimizdeki seçenekleri değerlendirirken bize avantaj sağlayacaktır.

Örneğin makro çekimlerden hoşlandığınızı farkettiniz ve bundan sonra daha fazla makro fotoğraflarla ilgileneceksiniz diyelim. Daha iyi makrolar çekmek istiyorsunuz, o zaman bir makro objektif satın almanız gerekecek. Hangi aralıkta bir objektife ihtiyacınız olduğunu tespit ettikten sonra bu odak uzaklığındaki objektifleri tespit etmek çok zor değil. Ana marka olan Canon ya da Nikon’un dışında üçüncü parti lens üreticilerinin ürünlerini de listeye ekleyerek tüm objektifleri belirlemeliyiz. Piyasada satılan güncel objektifleri ve fiyatlarını bulabileceğiniz birçok web sitesi mevcut. Benim en çok kullandığım ve tavsiye edebileğim site B&H. Buradan SLR Camera Lenses bölümüne giderek dilediğiniz kriterlerde arama ve seçim yapabilirsiniz.

Objektiflerin üzerinde yazan kısaltmaların anlamları nedir?

Tüm objektiflerin üzerinde bir veya birkaç harften oluşan çeşitli kısaltmalar görürsünüz. Örneğin AF, DX, VR, G gibi. Bu kısaltmaların anlamları objektifin markasına göre değişik anlamlar içerir. Aslında özelliklerin büyük kısmı standart; fakat patent hakları nedeniyle farklı isimlendirmeler kullanılıyor. Yani sarsıntı önleyici ya da titreşim önleyici sistemin pratikteki faydası değişmiyor; fakat markalar arasında kullanılan teknoloji farklı ve dolayısıyla da isimlendirmesi değişiyor. Nikon Vibration Reduction yani VR kısaltmasını kullanırken, Canon Image Stabilization yani IS kullanıyor, Sigma Optical Stabiliser yani kısaltma olarak OS kullanmayı seçmiş.

Bu ve buna benzer kısaltmalar oldukça işinize yarayan bilgiler sunacaktır. Bu yüzden objektifin üzerinde yazan tüm kısaltmaların anlamlarına bakmanızı önereceğim. Örneğin üzerinde G kısaltması bulunan Nikkor objektiflerin diyafram ayarlama halkası yoktur. Tamamen gövde üzerinden dijital olarak diyaframı ayarlamak zorundasınız. Tüm markaların kısaltmalarını Türkçe açıklamalı olarak Objektiflerin üzerindeki kısaltmalar sayfasında bulabilirsiniz.

Objektifleri tespit ettikten sonra ilk elemeyi birçok kişi sanırım maliyet üzerinden yapacaktır.

SLR Camera Lenses bu adreste listelediğimiz objektiflere ait fiyatlar USA de bulabileceğiniz ortalama fiyatlardır. Başka sitelerde bir miktar altında ya da bir miktar üzerinde fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Aynı ürünleri Türkiye’den yetkili satıcılarından almaya çalıştığınızda karşılaşacağınız fiyatlar maalesef sizi üzecektir. Fakat Türkiye’de de yukarıdaki fiyatların az bir miktar üzerinde spot piyasadan alışveriş yapma imkanınız var. Aslında en iyi yöntem USA ya da Hong Kong gibi yerlere giden tanıdıklara ısmarlamak; fakat bu her zaman mümkün olmuyor.

Fiyatlar konusunda bir örnek verelim; Nikon DX format bir objektif olan Nikon 10.5mm f/2.8G ED DX Fisheye almaya karar verdik ve baktık ki USA fiyatı $624 (985 TL). Bunun Türkiye’deki fiyatını araştırdığınızda her bulduğumuz fiyat 1600 TL nin üzerinde çıkıyor. Başka bir örneğe bakalım Canon EF 17-40mm f/4L USM için mesela. B&H fiyatına baktığımızda $750 (~1180 TL) olarak görüyoruz. Türkiye’deki fiyat araştırması için aşağıdaki rakamlara bakmanız yeterli;

Objektifin fiyatı arttıkça USA ve Türkiye arasındaki uçurum da artıyor. Bu yüzden genellikle spot alışveriş çok daha zahmetsiz ve hesaplı bir çözüm oluyor. Spot alışverişte Canon EF 17-40mm için ödeyeceğiniz bedel yaklaşık ~1400TL civarında olacaktır. Spot alışveriş aslında yasal olmayan bir ticaret; fakat Türkiye’deki fiyatların yüksek olması ve fotoğrafçıların çoğunun amatör (bu işten para kazanmıyor) olması nedeniyle tercih ediliyor. Fakat bu tip alışverişler biraz risk içeriyor ve karşılıklı güvenin önemi büyük. Ödeyeceğiniz miktara bağlı olarak alacağınız risk düzeyini kendiniz belirlemelisiniz.

Başka bir alışveriş yöntemi ise Internet üzerinden özellikle ebay den alışveriş. Sıfır objektifler için buradan alışveriş yapmayı pek tavsiye etmiyorum. Çünkü Türkiye’ye girişte gümrüğe takılma ve size pahalıya malolma ihtimali yüksek. Fakat ikinci el bazı ürünler ve başka ekipmalardan (pil, kart vs.) €150 geçmeyecek şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında alabileceğimiz ürünlerin bir kısmını eledik ve elimizde belli başlı üç ya da dört adet objektif kaldı. Şimdi yapmamız gereken Lens Review’ larına bakmak.

Lens Review yani objektif incelemeleri konusunda Türkçe kaynak bulmak neredeyse imkansız. Belli başlı sitelerde İngilizce olarak bulabiliyoruz. Aslında bir kaç kişi sadece bu konuya özel bir çalışma içerisine girse ne hoş olurdu ya, neyse.. Objektif incelemeleri için bakabileceğimiz sitelerden birkaçı;

Benim daha çok tercih ettiğim ve güvendiğim siteler photozone ve Nikon kullandığımdan kenrockwell. Fakat değişik görüşler okumak, farklı yaklaşım ve kullanıcı tecrübeleri için birçok kaynağa bakmak gerekiyor.

Bu teknik testler laboratuvar koşullarında yapıldığından gerçek dünyadaki kullanımı ve sonuçları hakkında çok fazla fikir vermeyebilir. Bu yüzden objektifleri kullanan kişilerin deneyimlerinden faydalanmak başka bir seçeneğimizi oluşturuyor.

Almak istediğimiz objektifi kullanan tanıdığımız fotoğrafçılar varsa bunlarla birebir konuşmak, yoksa yine internet üzerinden yapacağımız okumalarla kullanıcı tecrübeleri hakkında fikir sahibi olabiliriz. yukarıda yazdığım bazı sitelerde, örneğin fredmiranda‘da daha çok kullanıcı tecrübelerine, objektifin pozitif ve negatif yönlerine değinilerek yer veriliyor. Fakat unutmamak gerekir ki bu yazılanların çoğu subjektiftir; fakat her zaman fikir verme açısından faydalıdır.

Bazı fotoğrafçılık blogları ve tecrübelerin paylaşıldığı platformlar da işinize yarayacaktır. Türkçe kaynak bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz. Malesef Türkçe olan kaynakların çoğunluğu forum sayfalarında gözden kayboluyor. Yine de netfotograf.com forumlarını ve fotokritik forumlarındaki donanım-ekipman kategorisini takip edebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen seçtiğiniz objektif hakkında kafanızda soru işaretleri olabilir. En iyisi birebir test etmek.

Alacağınız objektifi seçtiniz, paraya kıyıp almaya kararlısınız ama kafanızı kurcalayan bazı sorular olabilir. “Acaba çok ağır mı?”, “Netleme hızı yeterli olacak mı?” vs.. gibi sorular objektifi almadan önce sizi rahatsız ediyorsa tanıdık birilerinden objektifi edinerek kendi makinanızda test etmeniz çok önemli. Eğer tanıdık kimse de yoksa teknoloji marketlerinde vitrindeki ürünleri deneyebilirsiniz. Mümkün mertebe birebir test etmek kararınızı kesinleştirmede önemli rol oynayacak.

Bu kadar kılı kırk yarmaya gerek yok diyorsanız.

O zaman kafanıza takılan soruları sorduğunuz, bilgisine güvendiğiniz, o meşhur fotoğrafçı arkadaşınızın yakasına yapışın. Ona “Ben şöyle şöyle fotoğraflar çekmek istiyorum, şu kadar da para harcayabilirim, hangi objektifi alayım dersin?” şeklinde bir soru sorarak cevaba kısa yoldan da ulaşın, tercih sizin.

1.751 Yorum Var

 1. Merhaba üstadım ,
  Elimde 550d makine ve 18-135 geniş açı var. Ama artık, daha keskin ve objeyi arka plandan ayıran çekimler yapmak istiyorum ve bunun için uygun olan canon 50mm f1.8 midir ? Ayrıca makinemi elden çıkarabilirsem full frame geçiş yapmak istiyorum. Mark2 aldığım zaman 50mm f1.8’i mark2 ile kullanabilecek miyim? Eğer kullanamayacaksam bir kaç ay için boşuna 50mm almayayım diyorum ?

  • Canon gövdeler için söylüyorum; eğer objektif EF-S değilse FX gövdelerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bkz Objektiflerin üzerindeki kısaltmalar Ayrıca Canon 50mm’nin f/1.4 olan modeli de var.

  • Hocam f1.8 ile f1.4 arasında çok fazla bir fiyat farkı var. Bu fiyat farkı yerine f1.8 alıp, kalan parayla da başka bir ihtiyacımı mı karşılasam ? Yoksa bu paraya değer mi f1.8 ? Kararsız kaldım açıkçası, yardımınıza ihtiyacım var…

  • Aralarında tam bir poz dahi yok, eğer çok özel bir amacınız yoksa 1.8 size yeterli gelecektir. Söylediğiniz gibi başka bir ihtiyacınız varsa ona yatırım yapmak akıllıca olur hızlı bir hafıza kartı gibi..

 2. merhaba
  canonun 70-200 zoom lensini önermiştiniz ama fiyatı bayağı yüksek.sizden ricam bu aralıkta alternatif olabilecek en iyi lensi önermeniz. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Canon’un 70-200mm objektifi beş ayrı model ve hepsiyle de üstün kaliteli fotoğraflar elde edebilirsiniz. 70-200mm f/4 modelin IS olmayanını (eski versiyonu) uygun fiyatlı bulabilirsiniz. Yine de pahalı diyorsanız Tamron AF 70-300mm f/4-5.6 SP Di VC uygun bir seçim olabilir.

 3. Eyüp Kaplan | 16 Temmuz 2012, 18:11

  Merhaba Nikon D90 body kullanmaktayım.Makina ile verilen 18-105 vr lensi 24-85 2,8-4 ile değiştirmek istiyorum.Daha keskin görüntü alabilirmiyim?Teşekkürler

  • Nikon 18-105mm oldukça keskin bir objektiftir. Dezavantajı kapalı diyaframı olması sebebiyle konuyu arkaplandan tam olarak ayıramaz. Kaliteli olan açık diyaframlı ve keskin objektifler pahalıdır. Ama uygun olan diğer markalarınkini de kullanabilirsiniz. Bence alışveriş yapmadan önce elinizdeki objektifleri tripod üzerinde, uzaktan kumanda ile (ya da zaman ayarlı çekim) test etmenizde fayda var. Eğer makinenizde bir arıza yoksa ve objektifler istediğiniz keskinliği vermiyorsa, standart objektif olarak Tamron 17-50mm f/2.8 alabilirsiniz.

 4. Merhaba,
  Evimde beslediğim ve yurtdışından getirdiğim cins kedilerim için websitesi hazırlıyorum ve çok kaliteli fotoğraflara ihtiyacım var. Body olarak Canon eos D550 ‘yi almayı planlıyorum fakat lens konusunda kararsız kaldım. Işığın çok önemli olduğunu biliyorum ama sürekli hareket eden ve kımıldayan yavruların fotoğraflarını hangi lensle çekmeliyim? Canon 18-135 mm mi almalıyım yoksa 18-55 mm kit ve yanında canon 55-250 mm le birlikte iki lens şeklinde mi? Kedi çekimleri için önerilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.

 5. filiz üney | 15 Temmuz 2012, 15:13

  yardımınız için çok teşekkürler fiyat gerçekten benim ayırdığım bütcenin üzerinde 3950:)

 6. filiz üney | 14 Temmuz 2012, 13:17

  d5000model nikon makineme yeni lens almak istiyorum netten araştırıyorum sizinde fikrinizi almak istiyorum. Nikon 24-85 mm f2.8-4D IF GenişAçı Lens uyumlu olurmu

  • Bahsi geçen objektif sizin makinanızda 36-128mm gibi çalışacak ve geniş açı olmayacaktır. Eğer çok iyi bir geniş açı objektif istiyorsanız Nikkor AF-S 17-55mm f/2.8 G IF-ED DX alabilirsiniz, bunu pahalı bulursanız keskin ve iyi görüntü verebilen Tamron AF 17-50mm f/2.8 alabilrsiniz, sadece Nikon’a göre biraz daha yavaştır.

 7. Merhaba Hakkı bey,
  Güzel makale ve sabırla verdiğiniz cevaplar için tebrik ve teşekkür ederim.
  Canon 60D body aldım. Şu anda elimde tek kalan lensim, Tamron 17-35 f:2,8 DI Aspheric lens.
  Aklımda güncel kullanım için Sigma 17-70 f:2,8 var. Daha sonrası için de ihtiyacıma göre lensler belirlemek amacındayım.
  Sizce elimdeki Tamron yerine Sigma’yı almak mantıklı bir tercih olur mu? Yada önereceğiniz başka bir lens olacak mı? Bir de aynı Sigma lensin OS versiyonu var. OS olan ve olmayan arasında fiyat farkına değecek bir üstünlük var mı?
  Şimdiden çok teşekkür ederim… Saygılar…

  • Aslına bakarsanız bahsi geçen Tamron ve Sigma ürünleri arasında çok büyük farklar yok. OS olan size bir stopluk avantaj sağlayacak ve titreşimden kaynaklanabilecek olumsuzlukları giderecektir. Alternatif olarak daha keskin ve her odak uzaklığında f/2.8 açıklığını koruyabilen Canon EF-S 17-55mm f/2,8 IS almanız bence daha iyi olur, ama tabii biraz daha pahalıdır.

 8. Hakkı Bey Merhaba; Makinem Canon 7d..18-135 f:3,5/5,6 lens kullanmaktayım. İlave bir lens olarak Canon 70-200 f:4 düşünüyorum. Ancak IS versiyon ile IS olmayan arasında fiyat uçurumu var… IS bu uçuruma değecek kadar etkili midir? Genelde tripodsuz elde çekim yaptığım için ciddi kararsızım…Teşekkürler…

 9. Merhaba Hakkı Bey
  Sabrınıza saygı duyuyorum
  550 d body için canon 100 mm-tamron 90 mm-sigma 105 mm siz hangisini tercih ederdiniz
  Teşekkürler.

 10. Nikon d5100 almayi dusunuyorum henuz yeni basladigim icin 18-55 lens sizce uygun mudur ?

 11. D3x body var 50 mm 1.2 ile başladım.. Daha sonra 70-200 2.8 ve şimdide geniş açı için 17-55 2.8 düşünüyorum.. 17.55 dx önerirmisin?

  • Erdal Bey Nikon için geniş veya ultra geniş açıda en iyi objektif 14-24mm dir. Eğer standard geniş açı istiyorsanız Nikon 17-35mm iyi olur. 17-55 ise sadece DX gövdelerde veya DX modda kullanmak için uygundur.

 12. hakkı bey benim fotoğraf makinam nikon D3100 ama zomu 18 55 MM dir.Hiç fotoğraf çekmek istemiyorum ama bi adet 70 300 mm yada 75 300 mm lens almak istiyorum ama anlamıyorum pek lenslerden bana biraz yardımcı olursanız sevinirim?

 13. merhaba, nikon d90 kullanıyorum.. lens almak istiyorum, 18 / 135 nikon lesn ile 18 / 200 tamron lesn arasında kararsız kaldım.. yardımcı olabilirmisiniz.

 14. Ares Demir | 11 Temmuz 2012, 03:30

  Emeğiniz için şimdiden teşekkürler,
  benim yeni sahip olduğum nikon d90 ve 18-105 lensim var, henüz birkaçaydır fotoğrafla severek ilgilenmekteyim, ama 105 lensin manzara ve etkili portrede eksik kaldığını hissediyorum, geniş açı lens almak istiyorum, öneriniz ne olur, 1000-1500TL. bütçe arasında

 15. Hakki bey merhaba,ben de canon 18 55 is I lens var satmayi dusunuyordum okuduklarima gore en basarilisi buymus vazgectim.bir de 55 250 im var dolayisiyla tak gez almamaya karar verdim.bu yuzden bir makro bir de genis aci (mimari cekimler icin) almam gerektigini dusunuyorum.buraya kadar bana katiliyorsaniz optimum para ve cekim kalitesi olarak makro ve genis aci icin hangi objektiflere hedef koymaliyim.ilginize tesekkur ederim.

 16. Hakki bey gecen haftalarda nikon 5000 almistim ama iade oldu ve dün canon 600d yi yaninda 28mm f2.8 efs, 50mm f1.8 ve 18-55 mm lenslerle beraber aldim. Ne dersiniz 28 mm ve 50 mm den birini ve 18-55 i elden cikarip 18-135 gibi tak geZ lense gecmelimiyim, aile fotolari ve manzara cekecegim sadece. Yoksa bunlarla devammi etmeliyim

  • Buna biraz zaman geçtikten sonra karar vermelisiniz, çünkü bu tamamen kişisel bir tercih. Bence biraz kullanın takıp çıkartın, artılarını ve eksiklerini görün.

 17. hocam bırde

  hafta sonu yurt dısından bır lens almak ıstıyorum.18*55 artık hıc ısımı gormuyor..tele yada zoom objektıf almak ıstıyorum..Tabıı hafıf ve kalıtelı ıs gormesı onemlı..bana canon,sıgma,tamronun hangı modellerını onerırsınız? (bırbırlerıne yakın kalıtede olursa ıyı olur) ayrıca tavsıyenız nedır?

 18. Degerli üstad
  bana en basit halıyle macro,geniş,zoom,tele ojektifleri kısaca anlatırmısınız? bir de f acıklıgı nedir uygun bır objektıfte f de neye dıkkat etmelıyım..

  ör: 18 den 55 e genis acı,70 200-300 mm tele, vs vs
  ayrıca tele ve zoom arasındakı en barız fark nedir? lenslerle ilgili okuyup yararlanacagımı dusundugunuz bır makale var mı?

  saygılarımla

 19. Merhaba, bir aya yakındır 70 300 mm lens araştırdım, içinden çıkamadım :) 1500 TL bütçe ayırdığım lens tavsiyenizi rica edeceğim. Makinem Canon 600D, iyi çalışmalar, teşekkürler.

  • Bu kadar araştırdığınıza göre kaliteli ve iyi birşey almak istiyorsunuz, ben olsaydım hiç düşünmeden Canon 70-200mm f/4 alırdım. IS olmayan önceki modelleri USA fiyatı $700 civarında, Türkiye’de de spot olarak 1500 TL bulabilirsiniz. Zaten DX gövde kullanıyorsunuz yani objektifiniz 112-320mm gibi bir aralığa denk gelecek.

 20. merhabalar hakkı bey,
  lenslerimi sizin fikirleriniz doğrultusunda satın aldım.şu an zoomlu bir lens düşünüyorum.canon 70-300 için başarı demişsiniz fakat yorumlarda tamronun 70 300 ü de çok tavsiye ediliyor. sizce hangisini tercih etmeliyim.yoksa daha iyi bir şey mi bakmalıyım.tamronun full framelerde de kullanılabildiğini yazmışlar.önemli bir özellik ama sizce bu durum çok başarılı olur mu?
  çok teşekkür ediyorum.

  • Benim başarılı bulduğum Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS olan modeli, ama biraz pahalı olduğu doğrudur, alternatif olarak Canon 70-200mm f/4 alabilirsiniz, Tamron 70-300mmm nin de optik olarak oldukça başarılı olduğu doğrudur. Tam modeli Tamron AF 70-300mm f/4-5.6 SP Di VC USD olarak geçiyor. Elbette kullanılabiliyor faka FX gövdelerde aynı başarıyı sunmayacaktır.

 21. Hakki bey merhaba. Tokina 11-16 f 2,8 objektif, canon 16-35 f 2,8 in yerini tutarmi? Arada 1000 dolara yakın fark var. Ne dersiniz? Makine mark II. tesekkurler.

  • Malesef tamamen farklı kulvarlar. Zaten Tokina 11-16mm ti FX gövdede kullanamazsınız. Bu objektif DX gövdeler için. Canon 16-35mm nin en iyi alternatifi Canon 17-40mm dir, hiç pişman etmez.

 22. Merhaba hakkı Bey
  SİGMA 17-70 F 2.8-4 DC MACRO HSM OS lens hakkında fikirlerinizi alabilirmiyim ole bortu boceğin gözünü cekmek istemesemde bi nebze olsun macro ihtiyacımı lkarsılasın istiyorum hemde tak gez bir lens olsun istiyorum
  teşekkür ederim

  • Makro konusunda 1:1 olmasa da yine de close-up denen tarzdaki yakın çekimlere olanak veriyor, yani o konuda işinize yarayacaktır. Aralık olarak ta 17-70 oldukça geniş ve tak gez için iyi bir alternatif. Sabit diyaframlı olmaması biraz kötü gibi; ama bu fiyatlarda bunu beklemek haksızlık olurdu. Alternatif olarak daha keskin görüntü sunan Tamron 17-50mm f/2.8 var; fakat yakın çekim özelliği ve geniş odak aralığı olmasından dolayı bence Sigma sizin için daha uygun.

 23. değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.bana bir tele zoom modeli önerebilir misiniz.canaon d60 kullanıyorum.şu an Canon 70-300mm f4-5.6 IS USM Lensini düşünüyorum sizce başarılı bir lens mi?yoksa başka bir marka ve model mi almalıyım?

 24. Hakkı bey merhaba, yazılarınızı dikkatlice okudum, gerçekten bilmediğim ama önemli o kadar çok şey varmışki. Ben 18-105 objektif+ D90 kullanıcısıyım. sokak fotoğrafı ve belgesel ağırlıklı fotoğraflar çekiyorum. nerdeyse hiç 35 mm’nin üstünde çalışmıyorum, zoom objektifin sabit odaklı objektife göre kalitesizliği, büyük ve ağır oluşu nedeniyle objektifimi değiştirmek istiyorum , 35 mm benim için uygun ama makinamda 50 mm’ye denk geliyor. 18-55 lens alsam mantıklı olur mu ya da çekim kalitesi 18-105′ e göre avantajlı mıdır sizce, nikon lens dışında kullanabileceğim farklı markaların lensleri de olabilir mi tavsiyenizi bekliyorum. tşk

  • Sizin için en uygun alternatiflerden birisi Tamron 17-50mm f/2.8 dir.

  • merhaba,

   bende 18-55 vr vardı. memnun olmadığımı fark ettim. araştırdım. 18-105vr kim ne derse desin 18-55vr dan kaliteli, keskin verimli bir lens. tam almak üzereyken 17-70 sigma os hsm ye denk geldim. bayağı bir araştırdım. tamron 17-50 yi çok okudum, deneme fırsam olmadı. sigma 17-70 os hsm aldım. bayağı bir deneme çekimi yaptım. 18-55vr ile karşılaştırınca bayağı bir fark gördüm. 35mm f1.8 prime ile karşılaştırdım (sigma17-70 os hsm yi) geldiğim sonuç: sadece sigmayla dolaşıyorum ve 35mm f1.8 af-s yi çok sevmeme rağmen yanıma almıyorum. aynı şey olmasa da aperture kaybındaki hız kaybını başarılı OS ile kapatıyorum. bir de ek olarak 55-300 vr var memnunum çok. tamronu bilmiyorum, herkes söylüyor iyi diye ama sigma 17-70 os hsm den çok memnunum, mutlaka bir bakın herhangi bir lens almadan önce. bir de herhangi bir sigma lens almadan önce bir deneyin. back-front focus problemli mi, switchleri vs çalışıyor mu? sonra alın. sigmada kalite kontrolde biraz sıkıntı var. ben sigma aldım, yine alırım ama dikkatli inceleyip alırım. selamlar…
   not. ek olarak sigma 17-70 os hsm de ara sıra kullandığım makromsu bir özellik var….

  • Burak Bey tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler, selamlar. Ben de sigmanın her objektifinde istisnasız gerçekleşen, objektiflerinin üzerinde kaplamada oluşan beyazlıktan oldukça rahatsızım. Ama optik kalitesi konusunda en iyi alternatifleri ürettiği kesin.

 25. tekin başar | 04 Temmuz 2012, 14:05

  merhaba hocam sayfanızdan yeni haberdar oldum. şantiyede çalışıyorum ve yaklasık 4 senedir de bir nikon d40(18-55mm) sahibiyim. buradaki dogal hayata ilgi duymaya basladıkca fotografa olan ilgim de arttı. vahşi hayvanlarını fotograflamak için daha makinemi degiştirmeden sigma 150-500mm objektif aldım. d40 ile –500mm objektif ve makinem gayet komik gorunsede:)– çektigim fotograflar beni iyiden iyiye heyecanlandırmaya başladı. şimdi bir de makine almak isterim. tavsiyelerinizi bekliyorum. saygılarımla.

  • Tekin Bey bu işin özü de bu zaten heyecanlanmak, bence temiz ikinci el bir Nikon D300 ve D300s bulabilirseniz tüm dünyanız değişecektir :)

 26. Hakki bey selamlar. Bır yorumunuzda Tak gez diye tabir edilen lenslerden (ornegin 24-105 f4) çok fazla verim beklemeyin. Bu tür objektifler üst düzey görüntü kalitesi saglayamiyorlar demişsiniz. Bu yorum alışverişimi anında durdurdu. Çünkü ben mark 2 kit 24-105 ve 50 mm f1.4 alacaktım. O halde size bır soru sormak istiyorum. Siz bır mark 2 alacaksınız. Ve sık seyahat eden, yeni bır ülkede yeni bır sehri keşfetmek için sabah 6 da sehir gezisine başlayan manzaraları hem gündüz hem gece çekmeye bayilan, e bazende esinizin, kopeginizin resimlerini cekip album olusturan, fotografa ilgisi yeni ama çok güçlü, temel egitimi tamamlamış, ancak tekrar kursa gitme hazırlığı yapan, yeni kesiflerde yanina alacagi ilk seyin lenslerin ve ekipmanlarin oldugu sirt cantasi olan birisiniz. Mark 2 ye 3 adet lens alacaksınız. yeterliyse 2 tabii. Siz Hakkı Ceylan olarak hangi 2 veya 3 lensi alırdiniz. Ben kendimi fena tarif etmedim ve gözünüzde canlandigimi düşünüyorum. O yüzden sizin söylediğiniz lensleri büyük bır ihtimalle alacağım. Hakkı Ceylan markasına ve samimiyetine guvendigimi ve her soruya bu kadar çabuk ve ilgili cevap vermenizi hayranlıkla ve saygıyla karşıladığımı söylemek istiyorum. Teşekkürler…

  • Aslına bakarsanız 24-105mm tak gez objektifi sınıfında değil. Bu objektif oldukça iyi sonuçlar veren standart aralık olarak geçiyor. Ben gezilere çıktığımda eğer yanıma 5D mark 2 alıyorsam mutlaka aldığım objektif 16-35mm f/2.8 dir. Buna alternatif olarak 17-40mm de alabilirsiniz. Benim çektiğim konular gereği başka birşeye pek ihtiyaç duymasamda 24-105mm de devamlı çantamda durur. Aslına bakarsanız çantamda 100-400mm ve 50mm f/1.4 de bulunuyor ama herkes kendi setini kendi yapmalı. Yeniden bir set oluşturmak istesem (burada en öenmli kriter devreye giriyor; para!) mümkün mertebe prime objektiflerden oluşan bir set hazırlardım. Ama bence sizin almanız gereken objektiflerin başında 16-35mm f/2.8 (ya da 17-40mm f/4) yanında 24-105mm f/4 ek olarak da bir tane portre objektifi olabilir. 50mm f/1.4 veya 85mm f/1.8 gibi.

 27. M.Mustafa Karagöz | 04 Temmuz 2012, 12:12

  Slm Hakkı Bey, ben Kayseri’de öğretmenim. Bir arkadaşın sitesini yaptım, korkmazziraataletleri.com
  Ürün çekimlerini internetten araştırarak yaptığım çeşitli boylardaki light box larda yaptım lensim nikon d 90 üzerindeki standart gelen 18-105 mm lik lensle yaptım fakt istediğimi elde edemedim siteye konulacak ve çekmem gereken epeyce bu tarz ziraat yedek parçaları var. Bana işimi görecek tavsiye edeceğiniz bir lens gerekiyor. yardomcı olursanız sevinirim teşekürler iyi çalışmalar

  • Mustafa Bey çekimlerinizde daha fazla keskinlik arıyorsanız makro objektif kullanmalısınız. Standart aralıktaki bir objektif ile keskin sonuç almak isterseniz Tamron 17-50mm f/2.8 işinizi görecektir. Fakat unutmayın bu tip çekimlerin sırrı ışıklandırmada saklıdır.

  • M.Mustafa Karagöz | 04 Temmuz 2012, 13:57

   Hakkı Bey cevabınız için teşekür ederim
   TAMRON AF17-50mm F/2.8 XR DiII VC LD Aspherical [IF],=753,10 $
   TAMRON SP AF 17-50mm F/2.8 XR Di LD Aspherical [IF],=562,60 $

   Bu ikisinin fiyatındaki aralığın ve acaba 2. elini bulursam diye düşünüyorum sahibinden de Tamron 17-50mm f2.8 VC’li Titreşim Engelleyici,ERİNDİGİTAL DE 750 tl son olarak ne derseniz onu yapacağım teşekür ederim umarım sizi sıkmıyorumdur.

  • Rica ederim ben sadece kendi tecrübelerimi paylaşıyorum ve bunların bir kısmı da inceleme sitelerinden öğrendiklerim. VC li olan model değil de öncekini model daha keskin sonuçlar veriyor bildiğim kadarıyla. İkinici el ürün alırken daha da dikkatli olmak gerekir. Bu konuda herkes kendi tarsında alışveriş yapıyor fazla birşey diyemeyeceğim.

 28. iyi günler hakkı bey canon eos 1100d almayı düşünüyorum.Canon Eos 1100D 18-55mm DC fiyatı 1199 TL — CANON EOS1100D + 18-55MM+75+300MM DOUBLE KİT fiyatı ise 1499 TL.sizce hangisini almalıyım.75-300 MM için 200 TL fazla vermeye gerek var mı sizce.75-300 MM bana ne gibi artılar sağlayabilir.kolay gelsin.şimdiden teşekkür ederim.

  • Kenan Bey yorumlarda bu soruya cevap vermiştim: Bence 75-300mm ye şimdilik para vermeyin, daha sonra alırsınız. Biraz tecrübe edinin, sonrasında 70-200mm f/4 alırsınız.

 29. Tolgay Döger | 03 Temmuz 2012, 01:40

  Öncelikle emeğinize sağlık. Çok faydalanıyorum sitenizden.
  Sizden acil yanıt bekliyorum zira şuan yurt dışındayım ve satın alma yapacağım.
  Almak istediğim makine Canon Eos 60 D. Body’de sorun yok, ancak hangi kiti almalıyım ve aldığım kitin yanına + lens olarak ne koymalıyım treddütünü yaşıyorum.
  Gezi, müze, doğa-manzara çekimleri ilgi alanım. Alternatiflerim aşağıda önerileriniz ve katkılarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim.

  1- Kit Canon Ef-s 18 135 mm 3.5-5.6 IS
  2- Kit Tamron AF 18-200mm f3.5-6.3 XR Di II LD Aspherical IF Makro [Canon]
  3- Kit Canon 18-55 mm + 55-250 mm
  4- Sizin önereceğiniz bir kit var mı?

  Body’nin yanıinda hangi kiti önerirsiniz?
  Ve
  Ayrıca hazır yurtdışındayken + hangi lensi\lensleri satın almalıyım?

  • 1. seçeneği alabilirsiniz, yanına ek olarak Tokina 11-16mm f/2.8 alırsanız çok işinize yarayacak.

  • Tolgay Döger | 03 Temmuz 2012, 22:21

   Forumun bir yerinde 18-135lensler icin Canon’un 3 farklı modek ürettiği ve bunlardan ikisinin son derece kötü birisinin ise idare eder nitelikte olduğunu okudum yanlis hatirlamiyorsam.

   Bana œnerdiğiniz 18 135 lens hangi kategoride?
   Birde Tokina ile aşağıdaki lensler aynı kategori mi? Birbirinin yerini tutarmı?
   1- Sigma 10-20mm F4-5.6 EX DC HSM
   2- Sigma 10-20mm F3.5 EX DC HSM

  • Evet bir yoruma cevap olarak yazmıştım fakat piyasada bulunan modeli yani yazdığınız modeli kullanmakta sakınca yok. Diğer sorunuza gelince evet birbirinin yerini tutarlar fakat Tokina biraz daha keskindir ve daha açık diyaframlıdır, az ışıklı ortamlarda daha iyi sonuç alırsınız.

 30. NIKON D 5100 sahibiyim. “Süper zoom” bir objektif almak istiyorum.
  1) 70-300 mm aralığı sizce nasıl?
  2) NIKON lensler çok pahalı, muadili olarak SIGMA ve TAMRON lenslerden hangi aralıkları tercih etmeliyim?
  3) NIKON’un AF-S ve VR özelliklerinin SIGMA ve TAMRON lenslerde karşılıkları nelerdir?
  4) Bu gövdede verim alacağım “süper zoom” lens sizce hangisi olmalı?
  İlginize şimdiden teşekkür ederim, selam ve saygılar……

  • Süper Zoom, daha başka deyişle tak-gez tarzı objektiflerden çok fazla verim beklemeyin. Malesef bu tip objektifler üst düzey görüntü kalitesi sunamıyorlar. 70-300mm süper zoom değil klasik tele zoom olarak geçer ve Nikon’un 70-300mm VR objektifi oldukça iyi sonuç veriyor. Sigma ve Tamron veya Tokina ürünlerinin Nikon’a göre genel anlamda dezavantajlarını sayarsak; malzeme ve yapım kalitesi, hızı ve sesli netleme motorları vb. Fakat bazı ürünleri oldukça kaliteli optikleri barındırıyor ve fiyatı da makul olduğundan bu dezavantajlar gözardı edilebiliyor. Bilgi için bu sayfaya bakabilirsiniz: Objektiflerin üzerindeki kısaltmalar.

   Son sorunuza gelince; açıkcası DSLR gövde kullananlar için bu tip objektifleri pek tavsiye etmiyorum; fakat Nikon’un yeni duyurduğu Nikon 18-300mm objektifi hakkında yeterince bilgi yok belki bu objektifi bekleyebilirsiniz.

 31. merhaba, 550d ve 18-135 lens almayı düşünüyorum ancak bütçem kısıtlı, az azından gövde ve ya lensi ikinci el almayı düşünüyorum. İkinci el gövde ve lenslerde çıkabilecek sorunlar nelerdir? Nelere dikkat etmeliyim ? Fiyat – performans açısından uygun 18-135 lens önerir misin? Teşekkürler..

  • Her ikisini de ikinci el alabilirsiniz. Gövde de dikkat etmeniz gereken şey – elbette herhangi bir bozukluk olmadığını düşünürsek – perde sayısı ve gövdenin kozmetiği, yani yıpranmış olup olmadığı dikkatli kullanılıp kullanılmadığı vs. Objektiflerde ise her odak uzaklığında motorunun çalışıp çalışmadığına bakılabilir, ön ve arka camlarda kusur var mı kontrol edilir vs.

 32. merhaba hakkı bey kullandığım makine nikon d5100 objetif olarak 18-55 kullanıyorum arkadaşımın ellinde fazladan 24-85 objektif var d5100 makinede hangi objektifi kullanırsam daha iyi fotoğraf çekebilim teşekkürler.

  • Elbette 24-85 f/2.8 daha iyi bir objektif daha keskin fotoğraflar çekersiniz. Fakat bu objektifin iki modeli var, eğer bahsettiğiniz eski modeli ise otomatik netleme yapamazsınız ve manual netleme yapmak zorunda kalırsınız. Eğer yeni modeli yani AF-S olan modeli ise herşey yolunda demektir.

 33. hakkı bey merhaba,
  tak-gez ve tele olmak üzere iki adet lens almak istiyorum. siz olsanız aşağıdaki lenslerden hangi ikisini seçerdiniz?

  tak gez – tamron 17-50mm f2.8 ve sigma 17-70mm f2.8-4.
  tele – canon 70-300 ıs usm ve tamron f4-5.6 di vc usd

  Bu lenslerin titreşim engelleme özelliklerinin olması çok büyük bir artı mıdır? Sonuçta fiyatı yükselten bir özellik.

  Saygılar

  • Kullandığınız gövdenin DX olduğunu varsayıyorum, bu halde Tamron 17-50mm f2.8 oldukça keskin ve çok iyi sonuçlar veriyor fakat biraz netleme konusunda biraz yavaş ve sesli. Fiyatına göre sonuçları kesinlikle harika.
   Tele olarak Canon 70-200mm f/4 alabilirsiniz. IS olmasa da olur ama tabii IS olursa fiyatı artacak.. IS li olmasının size en az bir poz avantajı olacaktır.

 34. Hakkı bey, siteniz ve tüm bilgilendirmeleriniz için teşekkürler. Ben canon 5D mark II almaya karar verdim. Bana bu makine icin tak gez diye tabir edilen genel kullanim lenslerden hangisini tavsiye edersiniz? Ayrıca gece cekim için ikinci bır lens hangisi olabilir? Ve son olarak siz olsaydınız full frame olarak mark II veya onun muadili olabilecek makine tercihiniz ne olurdu? Şimdiden teşekkürler…

  • İyi bir seçim, 5D MarkII alternatifi olabilecek iki makina var 5D MarkIII ve Nikon D800, ama fiyat olarak ek $1000 daha harcamanızı gerektirecek. Bana kalırsa tak gez objektif olarak en iyi seçim Canon 24-105mm f/4 L IS olacaktır.

  • Teşekkür ederim cevap için, peki gece portre çekimi için onereceginiz lens ne olurdu. Makine canon 5d mark 2

  • Canon 50mm f/1.2 veya Canon 85mm f/1.2 iyi olur anca pahalıdırlar, alternatif olarak Canon 50mm f/1.4 veya Sigma 85mm f/1.4 olabilir.

 35. Merhaba ,yazınızı okudum çok faydalı, son paragraftaki yorumunuza binaen sizin tecrübenize güvenerek birşey sormak istiyorum Nikon D90 ım var ve 50mm 1.8 ile tokina 11-16 f2.8 geniş açı lensim var , daha çok özelgün fotoğrafları çekiyorum uzaktan arka planı bokehli insanların da 50 mm den daha keskin netlikte olabileceği bir lens arıyorum , bu şekilde fotoğraflar için hangi lensi önerirsiniz ? 85 mm 1.8 lik lens bu işe yarar mı yoksa ben yanlış yönde mi araştırıyorum ?

  • Aslına bakarsanız 50mm f/1.8 oldukça keskin bir objektif, siz keskin bulmuyor musunuz? Eğer 50mm ile keskin fotoğraflar elde edemiyorsanız UV filtre varsa onu çıkartarak deneyin: UV filtre nedir? Satın almak zorunda mısınız? Sorunuza cevap olarak 85mm f/1.8 keskin ve modelleri arkaplandan ayıran fotoğraflar çekmenize yarar..

 36. Hakkı bey Merhaba, yaklasık 2 aydır giriş seviyesi DSLR makine arıyorum vesonunda ikinci el bir d5000 aldım yanında 18-135 lensler beraber, ne yazıkki param vr li 18-105 e yetmedi. Şimdi esas amacım çocuklarımızi çekmek, manzara çekmek. Elimdeki lens fotoğrafçı tabiriyle takip gez lens sanırım. Acaba 50 mm veya geniş açı bir lens almalımiyım yoksa bu lens bana yeterli olurmu. Birde kafam karıştı sizin lens sayfasını okurken nikonun 50mm afs kısaltmasıdır yazan lensi yok, hangi 50 mm lensi seçmelisiniz eğer alırsam, misal sizin sattiginizisimi gorurmu. Kusura bakmayın baya uzun oldu.

 37. Recep YILMAZ | 24 Haziran 2012, 13:34

  Hakkı bey merhaba verdiğiniz tüm bilgiler için şimdiden teşekürler bende nikon d 5000 var genelde makro çekimleri yapıyorum fakat bazen manzara ve kuş resmide çekmek istiyorum iki lens arasında tercih yapamadım NIKON NIKKOR AF-S VR MICRO 105MM F2.8G IF-ED Nano ve
  Sigma 70-200mm F2.8 II APO EX DG MACRO HSM | Nikon Uyumlu bunların dışında tavsiye edebileceğiniz başka bir alternatif varmı.Teşekürler

 38. Alican Kurtoğlu | 24 Haziran 2012, 13:18

  Hakkı bey merhabalar,
  Çok amatör bir fotoğrafçı olarak nikon D5100 18-55 mm lens ile doğru mudur sizce,
  ve bu lens makro çekimlere izin vermiyor diyaframıda istediğim kadar büyütemiyorum sizce hem makro çekimleri yapabileceğim hemde diyaframı dahada yüksek bir lens önerebilirmisiniz. Şimdiden teşekkürler…

  • “Amatör fotoğrafçılık için doğru makina” tanımlaması çok iddialı bir tanımlama olacaktır. Bana göre herkes seçimini “kendisi için uygun olan” şeklinde yapmalıdır. Benim burada yazdıklarım tamamen tavsiye niteliğindedir. Sorunuza gelince elbette kullanabiliyorsanız ve bundan keyif alıyorsanız uygundur. Makro çekimler için makro objektifler kullanmak en ideal çözümdür. Makro objektifleri araştırmanızı öneririm.

 39. 17-55 mm DX-nikon 2.8 objektifi D700 ‘de kullanabiliyorum ama renkler pek hoşuma gitmiyor . Hakkı bey 24-85 mm 2.8 nikon almayı düşünüyorum şuan ben tekne’de dar alanlarda çalıiştığımdan geniş açı ve az derinlik vermeyi istiyorum sizce 18-200 VR2 olurmu D700’e ? aklımdaki 24 – 70 Ama cok pahalı ) ama 24-85 de fena değil sizce hangisi daha iyi olur ?

  • Renkler daha çok picture style ile alakalı, makina içerisindeki menuden ayarlanabiliyor, eğer standart çekim hoşunuza gitmiyorsa daha renkli ve canlı istiyorsanız vivid profilini deneyin yada manual olarak kendinize göre ayarlayabilirsiniz. kullanım kılavuzunda nasıl ayarlayacağınız yazıyordur. Eğer elinizdeki makina ile jpeg çekim yapıyorsanız çok iyi sonuç vermeyebilir, NEF çekim yapıp sonradan photoshop ile jpeg çevrimi yapabilirsiniz. Geniş açı için en iyi seçim Nikon 14-24mm f/2.8 olacaktır.

 40. merhaba hakkı bey, çok çok yeniyim henüz makina almadım canon 1100d mi nicon d 3100 mü alayım. gücüm ikisene yetiyor. sürekli objektif değiştirmek istemiyorum prfosyonel çekimde yapmam şuan. bana hem yakını iyi çeken hemde ortalama 10x çivarı ya da fazlası zoom u olan bi objektif önerebilir misiniz. rakamlar kafamı çok karıştırdı.zoom olayını nasıl bakacağımı çözemedim.18-55mm objektif olmadan alacağım tavsiye ettiğini alacağım

 41. merhaba ben tamronun 17-50 mm si ile tamron 17-270 mm si arasında kararsız kaldım.manzara çekimi için hangi lensi önerirsiniz.forumlarda 17-50 mm için çok başarılı deniyor.tamron 18-270mm de aynı başarı sözkonusu mudur?
  cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Malesef aynı başarı söz konusu değil. Tamron 17-50mm gerçekten başarılıdır. Gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

 42. Merhaba Hakkı Bey,
  Nikon D90 kullanıyorum 50mm f/1.8 ve 18-105 lensim var
  Gece, kapalı mekan, konserler,farklı ışık ortamlarında uzak mesafeden çekim yapıyorum ama istediğim sonuçları alamıyorum önereceğiniz lens varmıdır ne yapmalıyım.T
  esekkur ederim

  • Elbette Nikon 24-70mm f/2.8 ve Nikon 70-200mm f/2.8 bu iş için en uygun objektifler, fakat kullandığınız makinanın ISO başarımı yeterince iyi değil onunla sınırlısınız.

 43. İlker ÇETİN | 16 Haziran 2012, 10:06

  Hakkı bey merhabalar..
  elimde kullandığım fujıfılm s1800 war ve sattım şimdi ise biraz daha basamak atlayıp fujıfılm s4000 yada s4500 almayı pilanlamış tım ama yeni modeller olmasına rağmen s1800 de 28 mm ye 504 mm objektif iken s4000 ise 24 mm 720 mm relik objektif war ve benim kafam biraz karıştı.sizce değiştirmelimiyim?

 44. Hakkı bey, merhaba. Ben de bu eğlenceli dünyaya girmeye hazırlanıyorum. Makine ve lens almadan önce çeşitli araştırmalar yapıyorum. Ben merak ettiğim bir şeyi sormak istiyorum. Diyelim ki aynı markanın 18-70 ve 18-105 gibi 2 ayrı lensi olsun. İşin fiziğini düşünürsek ikisinin de 70 mm’de aynı performansı bekleriz; ancak bu konuda farklı yorumlar gördüm. Aynı marka olduğu için keskinlik vb. özellikleri de aynı olunca performans farkı nasıl mümkün olabiliyor?

  • Ömer Bey bırakın farklı objektifleri aynı objektifler arasında bile farklar oluşabilir, optik çok hassas bir konu ve üretim teknolojileri, kullanılan malzemeler açısından bakıldığında bu kaçınılmaz. Farklı ürünlerin içerisinde kullanılan elemanlar da değişik oluyor ve bunun oluşan görüntüye etkisi de haliyle farklı olacaktır.

 45. Tamron SP AF 10-24mm f3.5 bir objektif 500d ile mimari fotografi cekmek icin uygunmudur. Degilse ne tur bir objektif onerirsiniz? Fisheye a kacmadan olabildigince genis acili olsun istiyorim. Birde kisaca f degerinden bahsedermisiniz sevgiler

  • Hobi amaçlı çekimlerden bahsediyorsanız bunun yerine Tokina AF 11-16mm f/2.8 kullanabilirsiniz çok daha iyi bir objektiftir. Ama yok profesyonel amaçlarla mimari çekim yapacaksanız sabir odak uzaklıklı tilt-shift objektifler kullanmalısınız. Mimari çekim yaparken f değerini mümkün mertebe kısmanız ve tripod kullanmanız gerekir, ek olarak gradient ND filtre kullanımı da işinize yarayacaktır.

  • canon un 17mm TS bir lensini buldum. lakin makinem 500d,yani krop faktörlü. bulduğum TS lensin ile FF bir makine ile daha iyi kullanılabileceği yazıyor. ne derece doğrudur? ne tür yan etkileri olur

  • Bu tür objektifler FX gövdeler için tasarlanmışlardır ve fiyatları da oldukça yüksektir. Canon 17mm TS objektifin fiyatı $2300 civarında. DX gövdelerde göreceği açı açısından bir dezavantaj oluşturacaktır.

 46. izzet yavuz | 14 Haziran 2012, 19:29

  Hakkı Bey Merhaba,
  Sony A65 fotoğraf makinesini 18-55 lens ile kullanıyorum.Temmuz ayında Karadeniz gezisine çıkmayı planlıyorum.Sony A65 için tak gez lens alacağım.Sizin tecrübelerinize göre Sony uyumlu Tamron 18-200 veya Sigma 18-200’den hangisini tercih etmeliyim?Tamron 630 TL;Sigma 1100 TL

  • İzzet Bey malesef bahsettiğiniz her iki objektif te standartların altında sonuçlar veriyor. Karadenizde muhtemelen tele objektife çok az ihtiyac duyacaksınız. Tabi karşınıza yırtıcı bir kuş çıkar de onu çekmeye çalışırsanız o başka; ama zaten onu da bu tip objektiflerle çekmek bir anlam ifade etmez. Yine de mutlaka tek objektif olsun istiyorsanız, bulabilirseniz Tamron AF 18-250mm f/3.5-6.3 Di II LD Asp [IF] macro alabilirsiniz. Ama bana kalırsa Karadeniz’de yanınıza alacağınız objektif ultra geniş açılı olmalıdır.

 47. Iklim Dogan | 14 Haziran 2012, 09:12

  merhaba hakki bey,
  canon 500d makinem icin uygun manzara fotografi cekecek genis acili objektif almak istiyorum. vaktim cok kisitli, arastirmaya vaktim pek olmadi . f 2.8 olsun mm si de oldukca dusuk olsun. kadrajima alabildigim en buyuk goruntuyu almak istiyorum. sevgiler

  • Manzara fotoğrafları için f/2.8 e ihtiyacınız yok. Canon 10-22mm sizin için ideal, alternatif olarak Tokina 11-16mm f/2.8 olabilir.

 48. safak erbil | 12 Haziran 2012, 12:15

  Yazinizi bir solukta okudum.bilgi icin tesekkur ediyorum ve hemen soruma geciyorum.
  Nikon D90 ve 18-105 lensin var.Amacim dis mekanda insan modelleri yani biraz daha fashion cekimler yapmak.Bunun icin 50mm 1.8 D lens uygunmudur.

  Diger bir sorum makro cekimler icin 55-200mm nikkor uygun olurmu acaba.simdiden tesekkur ederim.

  • 50mm f/1.8D portre ve fashion için gayet uygundur. Makro için sabit makro objektif en iyi sonucu verecektir. Tamron 90mm veya Nikon 60mm, 85mm, 105mm micro objektiflerden birini alabilirsiniz.

 49. merhaba hakkı bey. canon 600d makinam için bir zoom lens almak istiyorum ve şu iki alternatif arasında kaldım. birincisi canon 70-200mm f4L USM diğeri de Sigma 70-200 f/2.8 EX DG.hangisini tavsiye edersiniz? bunların dışında tavsiye edebileceğiniz başka bir alternatif var mıdır? saygılarımla

 50. nikon d 90 ile Tamron AF 18-270mm F/3,5-6,3 Di II VC PZD LD Aspherical [IF] Objektif ne kadar başarılı olur? özellikle portreler ve günbatımı çekimlerinde .ya da nikkor 18-105 vr ile devam mı etmeliyim? teşekkürler

1 3 4 5 6 7 17

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.