Something is wrong.
Instagram token error.

Objektif seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Amatör fotoğrafçılar, DSLR makinelerini aldıktan bir süre sonra ekipmanın ve özellikle objektifin çok önemli olduğu konusunda genel bir fikre kapılır. (Bu tam olarak doğru sayılmaz.) Bu yüzden ceplerindeki parayı harcamak maksadıyla objektif satın almak için arayışa başlarlar. Bu arayış ekipmanlarını güncellemek ya da genişletmek maksadıyla ek objektif satın almak şeklinde olabilir. Eğer ilk aldıkları objektiften memnun değil iseler yeni alacakları objektif için “kılı kırk yarmak” deyiminin hakkını vermeye çalışacaklardır. Peki objektif alırken nasıl kılı kırk yaracağız?

Öncelikle yapılması gereken: hangi odak uzaklığı ya da odak aralığındaki objektife ihtiyacımız olduğunu belirlemek.

Bir süre fotoğraf çektikten sonra, fotoğraf çekmenin inceliklerini öğrendikçe nasıl fotoğraflar çekmek istediğiniz yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Elinizde bulunan objektif bu tür fotoğrafları çekmenize izin vermiyorsa ekipmanınızı yenilemenin zamanı (gerçekten) gelmiştir. Fakat öncelikle bilmeniz gereken bir terim var: Kırpma Faktörü ya da Odak Uzaklığı Çarpanı (Crop Factor, Focal Length Multiplier). Bu konuyu bir önceki yazımda geniş olarak anlattım, eğer terime yabancıysanız ya da detaylı olarak okumak isterseniz. Krop Faktör ya da Odak Uzaklığı Çarpanı nedir, ne işe yarar, zararı var mıdır? yazısını okuyabilirsiniz.

Kullandığınız ekipman APS-C sensör bulunduran krop faktörlü bir gövde ise objektif seçiminde bu kriteri öncelikle düşünmemiz gerekiyor. Çünkü alacağımız objektifin odak uzaklığı değişecek ve kırpma faktörü ile çarpılacak. Yani mesela tele objektif almak istiyorsunuz 70-200mm bir objektifte karar kıldınız; ama bu objektif sizin kullandığınız gövde de 105-300mm olarak görev yapacak. Objektif seçiminizi buna göre yapmalısınız.

Nikon APS-C gövdeler için ürettiği objektiflere DX ibaresini ekliyor. Dolayısıyla üzerinde DX yazılı bir Nikkor objektif FF gövdelerde tam olarak kullanılamıyor. Aynı şekilde Canon ise bu tür objektifler için EF-S ibaresini kullanır. Üçüncü parti lens üreticileri Sigma DC, Tamron Di II, Tokina ise DX kısaltmasını kullanıyor. Bu objektifler APS-C gövdeler için özel olarak üretildiğinden sonradan gövde değişimi yapacağınızda ya da ikinci gövdeniz varsa ve bu bir FF (Full Frame) gövdeyse bu objektifle birlikte kullanamayacağınız anlamına gelecektir.

Hangi odak uzaklığı aralığında bir objektif alacağınıza nasıl karar vereceksiniz? Aslında bu iş çok kolay, beğendiğiniz ve çekmek istediğiniz bir fotoğraf bulun ve eğer ulaşabiliyorsanız o fotoğrafın EXIF (dijital fotoğrafların içine perde hızı, diyafram, makine marka ve modeli gibi teknik bilgilerin gömülmesini sağlayan bir sistem) değerlerine bakın. Hangi makina ve hangi odak uzaklığında çekilmiş öğrenin. Arkadaşlarınızın elindeki objektifleri deneyin. Hangi odak uzaklığında hangi açıyı görüyorsunuz test ederek bulmak çok daha öğretici olacaktır.

Odak Uzaklığı Simülatörü‘nü kullanarak kaç derece görüş açısın sunuyor fotoğraf üzerinde görebilirsiniz.

Benzer şekilde çalışan ve Nikon ekipmanlarını seçmenize izin veren başka bir uygulama da NIKKOR Lenses Simulator. Burada hem DX ve FX gövdeleri, hem de DX ve FX objektifleri birlikte ve ayrı olarak test edebiliyor ve hangi ekipmanın işinize yarayacağını tespit edebiliyorsunuz.

Canon sayfalarında da detaylı olmasa da odak uzaklığının görüş açısını nasıl değiştirdiği konusunda ufak bir uygulama mevcut.

Odak uzaklığımızı ya da odak aralığımızı belirledikten sonra bu aralıkta hangi ürünler olduğuna bakmamız gerekecek.

Aslında odak uzaklığınızı belirlerken çok fazla katı davranmamak gerekir, bu konuda biraz esnek olmak elimizdeki seçenekleri değerlendirirken bize avantaj sağlayacaktır.

Örneğin makro çekimlerden hoşlandığınızı farkettiniz ve bundan sonra daha fazla makro fotoğraflarla ilgileneceksiniz diyelim. Daha iyi makrolar çekmek istiyorsunuz, o zaman bir makro objektif satın almanız gerekecek. Hangi aralıkta bir objektife ihtiyacınız olduğunu tespit ettikten sonra bu odak uzaklığındaki objektifleri tespit etmek çok zor değil. Ana marka olan Canon ya da Nikon’un dışında üçüncü parti lens üreticilerinin ürünlerini de listeye ekleyerek tüm objektifleri belirlemeliyiz. Piyasada satılan güncel objektifleri ve fiyatlarını bulabileceğiniz birçok web sitesi mevcut. Benim en çok kullandığım ve tavsiye edebileğim site B&H. Buradan SLR Camera Lenses bölümüne giderek dilediğiniz kriterlerde arama ve seçim yapabilirsiniz.

Objektiflerin üzerinde yazan kısaltmaların anlamları nedir?

Tüm objektiflerin üzerinde bir veya birkaç harften oluşan çeşitli kısaltmalar görürsünüz. Örneğin AF, DX, VR, G gibi. Bu kısaltmaların anlamları objektifin markasına göre değişik anlamlar içerir. Aslında özelliklerin büyük kısmı standart; fakat patent hakları nedeniyle farklı isimlendirmeler kullanılıyor. Yani sarsıntı önleyici ya da titreşim önleyici sistemin pratikteki faydası değişmiyor; fakat markalar arasında kullanılan teknoloji farklı ve dolayısıyla da isimlendirmesi değişiyor. Nikon Vibration Reduction yani VR kısaltmasını kullanırken, Canon Image Stabilization yani IS kullanıyor, Sigma Optical Stabiliser yani kısaltma olarak OS kullanmayı seçmiş.

Bu ve buna benzer kısaltmalar oldukça işinize yarayan bilgiler sunacaktır. Bu yüzden objektifin üzerinde yazan tüm kısaltmaların anlamlarına bakmanızı önereceğim. Örneğin üzerinde G kısaltması bulunan Nikkor objektiflerin diyafram ayarlama halkası yoktur. Tamamen gövde üzerinden dijital olarak diyaframı ayarlamak zorundasınız. Tüm markaların kısaltmalarını Türkçe açıklamalı olarak Objektiflerin üzerindeki kısaltmalar sayfasında bulabilirsiniz.

Objektifleri tespit ettikten sonra ilk elemeyi birçok kişi sanırım maliyet üzerinden yapacaktır.

SLR Camera Lenses bu adreste listelediğimiz objektiflere ait fiyatlar USA de bulabileceğiniz ortalama fiyatlardır. Başka sitelerde bir miktar altında ya da bir miktar üzerinde fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Aynı ürünleri Türkiye’den yetkili satıcılarından almaya çalıştığınızda karşılaşacağınız fiyatlar maalesef sizi üzecektir. Fakat Türkiye’de de yukarıdaki fiyatların az bir miktar üzerinde spot piyasadan alışveriş yapma imkanınız var. Aslında en iyi yöntem USA ya da Hong Kong gibi yerlere giden tanıdıklara ısmarlamak; fakat bu her zaman mümkün olmuyor.

Fiyatlar konusunda bir örnek verelim; Nikon DX format bir objektif olan Nikon 10.5mm f/2.8G ED DX Fisheye almaya karar verdik ve baktık ki USA fiyatı $624 (985 TL). Bunun Türkiye’deki fiyatını araştırdığınızda her bulduğumuz fiyat 1600 TL nin üzerinde çıkıyor. Başka bir örneğe bakalım Canon EF 17-40mm f/4L USM için mesela. B&H fiyatına baktığımızda $750 (~1180 TL) olarak görüyoruz. Türkiye’deki fiyat araştırması için aşağıdaki rakamlara bakmanız yeterli;

Objektifin fiyatı arttıkça USA ve Türkiye arasındaki uçurum da artıyor. Bu yüzden genellikle spot alışveriş çok daha zahmetsiz ve hesaplı bir çözüm oluyor. Spot alışverişte Canon EF 17-40mm için ödeyeceğiniz bedel yaklaşık ~1400TL civarında olacaktır. Spot alışveriş aslında yasal olmayan bir ticaret; fakat Türkiye’deki fiyatların yüksek olması ve fotoğrafçıların çoğunun amatör (bu işten para kazanmıyor) olması nedeniyle tercih ediliyor. Fakat bu tip alışverişler biraz risk içeriyor ve karşılıklı güvenin önemi büyük. Ödeyeceğiniz miktara bağlı olarak alacağınız risk düzeyini kendiniz belirlemelisiniz.

Başka bir alışveriş yöntemi ise Internet üzerinden özellikle ebay den alışveriş. Sıfır objektifler için buradan alışveriş yapmayı pek tavsiye etmiyorum. Çünkü Türkiye’ye girişte gümrüğe takılma ve size pahalıya malolma ihtimali yüksek. Fakat ikinci el bazı ürünler ve başka ekipmalardan (pil, kart vs.) €150 geçmeyecek şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında alabileceğimiz ürünlerin bir kısmını eledik ve elimizde belli başlı üç ya da dört adet objektif kaldı. Şimdi yapmamız gereken Lens Review’ larına bakmak.

Lens Review yani objektif incelemeleri konusunda Türkçe kaynak bulmak neredeyse imkansız. Belli başlı sitelerde İngilizce olarak bulabiliyoruz. Aslında bir kaç kişi sadece bu konuya özel bir çalışma içerisine girse ne hoş olurdu ya, neyse.. Objektif incelemeleri için bakabileceğimiz sitelerden birkaçı;

Benim daha çok tercih ettiğim ve güvendiğim siteler photozone ve Nikon kullandığımdan kenrockwell. Fakat değişik görüşler okumak, farklı yaklaşım ve kullanıcı tecrübeleri için birçok kaynağa bakmak gerekiyor.

Bu teknik testler laboratuvar koşullarında yapıldığından gerçek dünyadaki kullanımı ve sonuçları hakkında çok fazla fikir vermeyebilir. Bu yüzden objektifleri kullanan kişilerin deneyimlerinden faydalanmak başka bir seçeneğimizi oluşturuyor.

Almak istediğimiz objektifi kullanan tanıdığımız fotoğrafçılar varsa bunlarla birebir konuşmak, yoksa yine internet üzerinden yapacağımız okumalarla kullanıcı tecrübeleri hakkında fikir sahibi olabiliriz. yukarıda yazdığım bazı sitelerde, örneğin fredmiranda‘da daha çok kullanıcı tecrübelerine, objektifin pozitif ve negatif yönlerine değinilerek yer veriliyor. Fakat unutmamak gerekir ki bu yazılanların çoğu subjektiftir; fakat her zaman fikir verme açısından faydalıdır.

Bazı fotoğrafçılık blogları ve tecrübelerin paylaşıldığı platformlar da işinize yarayacaktır. Türkçe kaynak bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz. Malesef Türkçe olan kaynakların çoğunluğu forum sayfalarında gözden kayboluyor. Yine de netfotograf.com forumlarını ve fotokritik forumlarındaki donanım-ekipman kategorisini takip edebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen seçtiğiniz objektif hakkında kafanızda soru işaretleri olabilir. En iyisi birebir test etmek.

Alacağınız objektifi seçtiniz, paraya kıyıp almaya kararlısınız ama kafanızı kurcalayan bazı sorular olabilir. “Acaba çok ağır mı?”, “Netleme hızı yeterli olacak mı?” vs.. gibi sorular objektifi almadan önce sizi rahatsız ediyorsa tanıdık birilerinden objektifi edinerek kendi makinanızda test etmeniz çok önemli. Eğer tanıdık kimse de yoksa teknoloji marketlerinde vitrindeki ürünleri deneyebilirsiniz. Mümkün mertebe birebir test etmek kararınızı kesinleştirmede önemli rol oynayacak.

Bu kadar kılı kırk yarmaya gerek yok diyorsanız.

O zaman kafanıza takılan soruları sorduğunuz, bilgisine güvendiğiniz, o meşhur fotoğrafçı arkadaşınızın yakasına yapışın. Ona “Ben şöyle şöyle fotoğraflar çekmek istiyorum, şu kadar da para harcayabilirim, hangi objektifi alayım dersin?” şeklinde bir soru sorarak cevaba kısa yoldan da ulaşın, tercih sizin.

1.754 Yorum Var

 1. Hakkı Bey merhabalar , konu üzerinden 1-2 ay geçmiş ama danışmak istediğim bir husu var. Ben fotoğraf çekiminden ziyade kısa film ve video çekmek için canon 650 d almayı düşünüyorum. Lens olarak da canon 18-135 ıs stm ile canon 50 mm f/1.8 prime lens düşünüyorum . Sizce doğru bir tercih olurmu ? 18 – 135 varken 50 mm prime almamın bir manası varmı yoksa gereksiz mi ? Birde lens tercihinden sonra ND ve Polarize filtrede almayı düşünüyorum ancak bu filtrelerde de çeşitli mm ler var bu alacağım lensin çapı ile alakalımı değişiyor. Örneğin bu seçtiğim lenslere kaç mm ND ve Polarize almam lazım . Sorumlarım biraz çok oldu ama alakanıza şimdiden teşekkür ediyorum .

  • 50mm f/1.8 almanın anlamı düşük alan derinliğini kullanabilmektir. Alan derinliğini kullanarak çok değişik işler yapabilirsiniz. Filtre alırken objektifin filtre çapına uygun olanı almanız gerekir. Eğer elinizde iki ya da daha fazla objektif varsa ve örneğin biri 62mm diğeri 77mm gibi filtre çaplarına sahip ise büyük olan filtre çapını tercih edin. Filtreyi diğer objektife takmak için ufak bir dönüştürücü kullanırsınız.

 2. Hakkı Bey. Fotoğraf makinası almak istiyorum. Konu objektif seçimi olmasına rağmen, ben, objektifle uğraşmak istemiyorum. Amatörüm. Sony’nin yeni çıkan rx10’unu önerir misiniz. Üzerinde 24-200 mm sabit lens var. Bu makinayla iç mekan çekimi yapabilir miyim. Dış mekanda yaklaşık olarak kaç metre uzaklıktaki cisimlerin net olarak çekimini yapabilirim. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 3. mrb Hakkı bey size bişey sorabilirmiyim ? canon 600d ye Canon EF 17-40mm f4 L Lens nasıl olur verim alabilirmiyim makine crop..

  • Elbette verim alırsınız, ileride gövdeyi Full frame yapsanız da bu objektifi ulta geniş açı olarak kullanmaya devam edersiniz.

 4. Canon 650D makinam var şuanda 18 55 lens kullanıyorum. zoom ve macroya karşı egilim sagladım Tamraonun yaptıgı gibi 70 300 bi telezoom ve macroya sahip bi lens tavsiye edebilirmisiniz. Y

  • Öyle bir objektif tavsiye etmem, eğer makro çekecekseniz 1:1 makro objektif alın; en uygun makro objektif Sigma 50mm f/2.8 macro sanırım.

 5. Gürkan Devrim | 25 Mart 2014, 23:25

  Cevabınız için çok teşekkürler, o zaman 650d yi satıp Canon 70d ve sigma 17-70mm satıp , tamron 17-50 ile revize etsem nasıl olur ? Uzun bi zaman ff geçmeye niyetim yok, cropla devam edeceğim, Şİmdiden teşekkürler

 6. Gürkan Devrim | 25 Mart 2014, 12:26

  Hakkı Bey Merhaba; Canon 650D ve sigma 17-70mm OS ve diğer prime lenslerim var.
  Fakat sanki benim kuruntum, sigma lensimden yeteri kadar performansı alamadım gibi geliyor.
  Aynı veya yakın aralıklarda başka bir lens önerebilirmisiniz,? Sigma 17-70 mm OS almakla hata mı etmişimdir? Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler…

  • Sigma 17-70mm yeterince keskin değil, özellikle geniş açılara doğru ve tabii biraz da yavaş.. Bu aralıkta yavaşlığına rağmen en keskin obejktif Tamron 17-50mm f/2.8 dir.

 7. Merhaba Hakkı Bey, ben Canon 650d almak istiyorum. 18/55 is ve 75/300 ef lensli olanları var. Daha önce DSLR hiç kullanmadım. Genel olarak dış mekan sokak fotoğrafları çekmek istiyorum, bu lensleri tavsiye eder misiniz?

  • Ertan Bey öncelikle 18-55mm kit objektifle beraber alıp bir süre kullanın, diğer objektifi daha sonra almanız iyi olur, belki fikriniz değişir. Belki tele yerine geniş açı istersiniz..

 8. Hakkı bey ben nikon d3100 almak istiyorum ama af motoru olmadığı için ilerde lens yükseltmede sorun yaşarmıyım.diğer nikon modellerinede baktım hiçbirinde yok af özelliği.açıkcası ben tam profesyonel bir kullanıcı değilim öylede kullanmıyacağım eşimin doğumuna 1 ay kaldı özellikle onun için ve düğün , ev içi çekimleri için ,en son sınır 1.500 tl olacak bir makine almak istiyorum bana önerebileceğiniz bir fotoğraf makinesi modeli lensi önerirseniz çok yardımcı olursunuz.şimdiden çok teşekkür ederm

 9. firat deniz | 12 Mart 2014, 10:27

  Merhabalar bi sorum var bnm kameram canon 60d 18 55 gelin damat cekimi yapmak istiyorum portrede sorun yok ama boy resimlerim istedigim netligi alamıyorum hangi objektiv almalıyım bn 17 85 düşünüyorum cvp verirsen iz sevinirim

  • Eğer objektifinizde sorun yoksa üzerine takılı olan UV filtreyi çıkartarak ve diyaframı bir poz daha kısarak çekmeyi deneyin. Eğer mutlaka değiştirmeyi düşünüyorsanız tabiki 17-85mm almanızda sakınca yok; ama çok birşey kazanmazsınız. Eğer keskin ve fiyat olarak uygun bir objektif arıyorsanız Tamron 17-50mm f/2.8 alabilirsiniz.

  • Para sikintiniz yoksa 24 105mm 2.8 alabilirsiniz

 10. Uğur Erden | 11 Mart 2014, 23:07

  Sigma 70-300MM F/4-5.6 DG Macro Objektif’i Canon EOS 650D ile kullanabilirmiyim ? yardımcı olursanız sevinirim

 11. Merhaba ben Nikon d3200 almak istiyorum d3200’e nikon uyumlu tüm lensler uyarmı acaba ?

  • Evet Nikon uyumlu tüm objektifler uyar, fakat bazıları ile otomatik netleme yapamazsınız. Almadan önce iyice araştırmalısınız.

 12. Iyi günler hakkı bey ,
  Nikon D7100 makinam var ve bir de 50 mm 1.8 D lensim var. Ama iç mekan da çekim zor oluyor.Benim çoğu koşulda işini görecek önerebileceğiniz 2-3 tane lens var mı ? Tamron 17-50 ile nikon 55-200 araştırdığım kadarıyla hoşuma gitti. Şimdiden teşekkürler.

  • Tamron 17-50mm ile hem iç hem de dış mekanda keskin fotoğraflar çekebilirsiniz. Nikon 55-200mm ile iç mekanda çekim yapamazsınız, hem açı olarak dar kalır hem de diyaframı yeterince açık olmadığından çok ışığa ihtiyaç duyar.

 13. Oğuzhan Karahan | 26 Şubat 2014, 16:02

  Merhabalar ben kişisel resim çeken biriyim canon 650d kullanıcısıyım ikinci bir lens almak istiyorum. Kişisel (Arkadaş vb.) çekimler için ne önerirsiniz 50 mm düşünüyorum cevabınızı bekliyorum

 14. İyi akşamlar abi.Ben amatör olarak fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başladım başlangıç serisi olarak nikon 5100 fotoğraf makinesi aldım. Bunun yanında (18/55) (55/200) lens verdiler.Ağırlıklı olarak manzara çekimi yapmak ve kendimi geliştirmek istiyorum.Tanıdığım yurtdışına gidicek lens aldırmak istiyorum. Arastırma yaptım 18/200 lens tavsiye ettiler benim elimdeki lenslerden bir farklılığı var mı ve sizin önerebileceğiniz başka bir lens varmıdır? Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler..

 15. merhaba hakkı bey canon d70 aldım video çekimi için hangi lensi önerirsiniz acaba üzetrince canon 50 mm 1/1.8 ve 18-55 0,25 stm lenler var
  ama videoda pek iyi sonuç alamadım
  pixserlerde kırılma oluyor….
  bana yardımcı olursanız sevinirim…

  • Her iki objektif te video çekimi için yeterli görünüyor, faklı bir sorun var gibi, DSLR lerin video kısmı ile pek ilgilenmiyorum. Şu an için aklıma gelen kartınızın yazma hızına bakmanızı önerebilirim.

 16. Sedef GÜRLE KEŞEFLİ | 14 Şubat 2014, 10:40

  Hakkı Bey Merhabalar,
  Web sitenizi Google’da lens ararken rastgele buldum. Paylaştığınız bilgiler için öncelikle teşekkür etmek isterim. Uzun süredir araştırıyorum fakat okadar çok seçenek varken lens almak çok zor… Hele ki bir de ‘iyi lens’ almak isterseniz karşılaştığınız fiyatları görünce… :) Benim seçimim portreler olduğundan 85mm çok ilgimi çekiyor. En çok çıkabileceğim fiyat aralığında olan da o (Daha açığı paramın yettiği diyelim :)) Makinam NİKON D90 acaba uyum sıkıntısı yaşarmıyım. Araştırmasını yaptım ama bir bilenden tavsiye almak daha doğru diye düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler.

  • Niko marka alırsanız uyum sorunu yaşamazsınız, Sigma, Tamron, Tokina markalarından birini alırsanız Nikon uyumlu olması gerektiğine bakmanız yeterli.

 17. her yerde canon ef 50 mmf/1.8 lens önerileri okuyorum.. bu lensle çekilmiş fotoğrafları hayranlıkla izliyorum.. nikon 5200 kullanıyorum.. siz bana ne önerirsiniz..

  • Aslına bakarsanız sabit odak uzaklıklı ve düşük diyafram değerine sahip objektiflerin hepsi çok iyidir. Fakat 50mm f/1.8 in performansına nazaran görece olarak çok düşük fiyatlı olması tercih edilmesine sebeb oluyor. Bence de alıp denemenizde fayda var.

 18. Mrb stüdyoda kullanmak için nıkon d3100 var hangi lens önerirsiniz 18-55 yeterli olumu..?
  teşekürler

 19. Eren demirhan | 05 Şubat 2014, 23:07

  Merhaba Hakkı bey.Fotoğrafçılığa yeni başladım.Temel fotoğrafçılık eğitimi için de bir kursa gittim.Elim de Dx formatta bir makine var.18-105 mm kit lensim var.Fakat artık yeterli olmuyor farklı lensler denemek istiyorum.Ve ilk olarak 50mm f/1.8g almaya karar vermiştim.Fakat bunun yerine 35 mm f/1.8g almamı söylüyorlar.İkilemde kaldım fazlaca.Yeni başlayan hobi olarak uğraşan biri olarak elimdeki kit lensden sonra ilk olarak hangi lensi denemeliyim sizce 50mm mi 35 mm mi?Teşekkür ederim şimdiden

  • Aslında genellikle 50mm alınarak denenir fakat iç mekanlarda DX gövdeden dolayı bu obejktifi kullanmak pek mümkün olmaz, bence de 35mm daha mantıklıdır.

 20. Merhabalar, nikon d3200 aldım, makinede kullanmak için SIGMA 70-300 F:4-5.6 DG MACRO LENS almayı düşünüyorum, uygun mudur bu cihaz için ?

 21. abi ben nikon d3100 düşünüyorum ancak 18-55 lenlerde DX ve VR var. arasındaki fark nedir?hangisini almalıyım?

 22. İbrahimAtacan | 01 Şubat 2014, 00:52

  Hakkı Bey Merhaba,
  Öncelikle yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum, biz amatörler için sizden iyi bir yardımcı düşünülemezdi sanırım. Ne kadar teşekkür etsem azdır. Soruma gelecek olursak, Nikon D7000 kullanıcısıyım kit lensi olan 18-105in yanına ilavelerde bulunmak istiyorum. Portre için 85mm 1.8 ve 50mm 1.4 ve 1.8 arasında gidip geliyorum. Fakat 1.5 crop miktarından dolayı 85mm ile sorun yaşar mıyım ? keskinliğinin çok fazla methetildiğini duyuyorum ve almak istiyorum açıkçası. Makro için ise aklımda henüz bir seçenek yok. Daha doğrusu fiyatların uçuk olması seçim yapmamı güçleştiriyor. Uygun fiyatlı önerebileceğiniz bir makro lens var mıdır? Son olarak rica etsem hayyamdaki alışveriş yaptığınız dükkanı öğrenebilir miyim? Şimdiden çok teşekkürler. İyi çalışmalar..

  • Saydığınız objektiflerin hepsi keskindir ve inanın keskinlikler arasındaki farklı anlamazsınız. O yüzden fazla para harcamayın ve 50mm f/1.8 alın. Makro için Sigmanın ürünlerine bakabilirsiniz.

 23. merhaba hakkı bey. uzatmadan soruyorum nikon d5100 ile 18-55 kit lensi yaklaşık 1,5 yıldır kullanıyorum. lens değiştirmek istemekteyim ancak nikon lenslerin fiyatı ve makinemdeki af-s motor sorunu beni caydırıyor. af-s motoru olan lenslerin fiyatları 2 katına çıkıyor. bu sorunlar beni canon tarafına doğru itti. lense vereceğim parayla makinemi 2. elden satıp onun yerine yarı profesyonel (örn: canon 60d gibi)bir makineyi 18-135 gibi bir lensle satın almak nasıl bir tercih olur. Okudukça kafam daha da karışıyor. yardımınıza ihtiyacım var. şimdiden teşekkürler..

 24. HÜSEYİN | 31 Ocak 2014, 14:44

  Hakan bey canon 17 -40 mm mi daha keskin fotograflar çekmemiz için iyidir yoksa tampron 17-50mm mi şimdiden teşekkrler…

  • Tamron 17-50mm biraz daha keskindir, fakat asıl fark bu değil. Canon 17-40mm full frame bir objektif ve L serisidir, ek olarak AF hızı çok daha iyidir. Yani zaten kroplu bir gövde için alıp kullanmak pek anlamlı olmaz.

 25. Merhaba elimde nikon D3200 var objektif 18-105 VR
  daha geniş açı ve daha azışıkta rahat fotograf çekebilmek için başka bir lense yöneldim ama 50 mm ile 35 mm arasında kaldım bana 35mm1/8 g önerdiler yardımcı olursanız sevinirim

 26. merhabalar hakkı bey şuan bende nikon d5200 var buna Tamron 17-50mm f/2.8 ve AF-s nikkor 50mm 1:1.8G almayı düşünüyorum bu lensler uygunmudur ve birde makro çekimler için önerebileceğiniz bir lens varmıdır lensler hakkında bir bilgim yok elimden geldiği kadar mesajlarınızı okumaya çalışıyorum

  • Her ikisi de gayet iyi objektifler, makro için ise bir çok alternatifiniz var, genel amaçlı makro çekecekseniz Sigma 105mm fiyat ve performans olarak sizi tatmin edecektir.

 27. EBRU BİRGUL | 28 Ocak 2014, 19:31

  Hakkı bey merhaba.biz genelde aile fotoları ve bebegimizi çekmek ıstıyoruz .arkadasımızın tamron 70 300 lensiyle çektigi fotoları çok begendigimiz için makina almaya karar verdik.canon 60d 18 135 veya canon 650d 18 55 arasında kaldık 18 55 lens nasıl 70 30 dakı kadar guzel çeker mi

 28. ahmet bayrakcı | 18 Ocak 2014, 13:45

  Merhaba
  Canon 550d kullanıyorum geniş açı için canon 10-22 f/3,5-4,5 ile tokina 11-16 f/2,8 arasında seçim yapmaya çalışıyorum.Hangisini tavsiye edersiniz.Ayrıca hayyam pasajında alışveriş yaptığınız yeri öğrenebilir miyim ?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Size mesaj gönderdim, zor bir seçim, her ikisi de çok güzel objektifler, sadece diyafram açıklığı nedeniyle tokina seçilebilir, malzeme kalitesi nedeniyle de Canon seçilebilir.

 29. murat sucu | 12 Ocak 2014, 23:21

  Hakkı bey öncelikle yorumlarınız için teşekkürler.Fotografçılığa yeni başladım.benim canon 700 d makinam ve 18-135 mm lensim var.yurt dışından raynox 250 macro lens aldım ancak bu objektifte kullandığımda kenarlarda vinyet etkisi oluşuyor.geniş açıda dahi mevcut.bu durumun üstesinden nasıl kurtulabilirim.lensi değiştirmem gerekirse nasıl bir genel kullanım için lens önerirsiniz .teşekkür ederim

  • Bu tip ürünleri hangi objektifle beraber kullanırsanız kullanın maalesef yeterli kalite sunmazlar. Makro için makro obejktiften başka seçeneğiniz yok. Ucuz ve başka bir alternatifler de mevcut ama bu başka bir yazının konusu.

 30. Öncelikle merhaba,

  6-7 aydır fotoğrafçılıkla ilgileniyorum ve zoom lens almaya karar verdim.Makinem Canon 60d bunun içinde 70-200 f4 usm lensini almaya kara verdim fakat is faktörü devreye girince kafam karışıyo o kadar eli titreyen biri değilim fakat istemesemde titriyor is nin her lensde olduğunu düşünüyor musunuz yoksa çekim yaparken pozlamayı mı değiştirmeliyim teşşekürler.

  • IS elbetteki yararlı ama mutlaka gerekli bir özellik değil, Eğer IS olduğunda size çok fazla ek maliyet getirmiyorsa tercih etmekte fayda var. Ama IS özelliği olduğunda fiyatı çok yükselen bir objektifte de ısrar etmenin manası yok iso 1600 veya 3200 kadar çıkarak te elinizdeki makine ile çekim yapabilirsiniz.

 31. Ersen NILGIC | 19 Aralık 2013, 15:14

  Merhaba Hakkı Bey,

  Canon EOS7D aldım yurtdışından ve Objectif de Tamron 18-200 F/3,5-4,5 IF.
  Amator olarak başlayıp bir hobi haline getirmek için bu makine ve lens uygun mudur.
  Ayrıca iş yerimizde elektrpnik ile uğraşmak da ve küçük objelerin resmini öekmemmiz gerekmektedir. Macro lens olarak ne önerebilirsiniz.

  • Aldığınız gövde gayet iyi bir göve ama kullandığınız objektif çok vasat. Aklınızda olsun objektifler görüntü kalitesine direkt etki ederler. Bu yüzden gövdeye harcadığınız paranın en az iki katı parayı objektife vermedikçe çok fazla kalite beklemeyin. Makro obejktif için Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS veya Sigma 105mm f/2.8 Macro tercih edebilirsiniz. Tamron 18-200mm yerine Sigma 18-35mm f/1.8 alınabilir..

 32. Suleyman demir | 19 Aralık 2013, 01:06

  Hakkı Bey selamlar. Kuş fotoğrafçılığı ve doğada macro çekimler ile ilgileniyorum. Makinem Nikon D7100 ve lensim şu an nikkor 18-200 VR II. Kuş fotoğrafçılığı ve macro çekim için lensler araştırıyorum. Araştırma sonucunda Sigma 120-300 mm F/2.8 APO DG EX HSM IF lens ile Sigma APO HSM 300mm f2.8 lens arasında kaldım. Ayrıca bunlardan birisini alırsam sigma 2x teleconverter da alacam. Ancak sizlere şunu sormak istiyorum. Bu lenslerle macro çekim yapılabilir mi? Ozellikle Sigma 120-300 mm F/2.8 APO lens ile macro çekim de yapılabilir mi? Bir de kuş fotoğrafçılığı için sizce hangi lens daha idealdir? Her iki lensin de fiyatları hemen hemen aynı 1800 -2000 dolar (modared used). Macro çekim için ayrıca Sigma 150mm f/2.8 AF APO EX DG OS HSM Macro lens almak gerçekten gerekir mi? Sizin düşüncelerinize gerçekten ihtiyacım var. Bir de son olarak lens filtrelerinde Tiffen mi yoksa Hoya mı almak gerekir (72mm nikon 18-200 lens için)? Sizlere yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum. İyi günler.

 33. mehaba Hakkı bey, paylaştığınız bilgiler için teşekkürler, makine olarak 650d almayı düşünüyorum, çok amaçlı bi objektif almak istiyorum :) manzara, potre, makro çekimlerinde işimi görebilecek, zoom yapabileceğim, gezmeyi seviyorum ve fotoğraflamak ta istiyorum, yeni başlayacak biri için ne önerirsiniz.

  • Fatih Bey, o kadar işi iyi şekilde yapabilecek bir objektif yok. Zaten DSLR kullanmanın amacı da bu değil. Farklı ve kaliteli objektifleri kullanabilmek, özellikle de prime olanları kullanabilmeniz bir avantaj. Eğer tek bir objektifle işimizi görebiliyor olsak zaten o şekilde üretilmiş ileri seviye kompakt makineler var. DSLR-Like sınıfı ya da Canon G serisi gibi ürünlere bakabilirsiniz.

  • zamanla, işi kavradıkça gereken objektifi almayı düşünüyorum, sormak istediğim başlangıç için öneriniz nedir. verdiğiniz cevap için teşşekkür ederim

  • Genel amaç için beraber gelen kit objektif yeterlidir.

 34. fotograf çekimine yeni başlayan biri olarak , araştırdım ve Canon 650d nin uygun olduğunu gördüm. Piyasada 1500 tl’ye 18-55 mm dc olan lens var tavsiyeniz olursa sipariş vereceğim. bu işte çok cahilim :/ herkeste başka birşeyler söylüyor. Yardım ederseniz sevinirim. iyi akşamlar :)

  • Kaan öncelikle fotoğraf konusunda biraz bilgilenmek ve sonrasında ekipman seçimi yapmak çok akıllıca olur. Seçim kişisel birşey olduğundan sizin için en uygun olanı seçmeniz kolay olur. Genel olarak konuşursak Canon 650D ve kit objektifle başlamanın hiç bir sakıncası yok.

 35. meraba.canon 60d makinem ve 18-135 mm lensm var.50mm f1.8 almayı düşünüyorum almalımıyım?

  • Diyaframı kit objektifinizden daha açık olduğundan düşük ışık koşullarında daha rahat fotoğraf çekmenize yardımcı olur ve daha sığ alan derinliği elde edebilirsiniz. Bunlar işinize yarayacaksa almalısınız, yok beni ilgilendirmiyor diyorsanız almanızın anlamı yok.

 36. merhaba ben 55mm-300mm vr lens almak istiyorum doğa resmi çekmeyi de çok seviyorum herkes Sigma gibi diğer markaları almamı öneriyor ama nereden alacağımı bilmiyorum.inrternette çok araştırdım ama bir fotoğrafçıya sorduğumda bana motorlu almamı söylüyorlar ve Karşı’da bulacağımı söyşediler ama ben emin değilim internette sıfır nereden bulabilirim sizce ?

 37. Volkan akkaş | 09 Aralık 2013, 19:53

  Merhaba
  Nikon d3200 almak istiyorum yanlız içerisinden 18-55 mm kiti var ama bazı yerde dx olanı bazı yerde ise dv olanı var arasındaki fark nedir ve hangisini almalıyım

 38. Merhabalar hakkı bey.başlangıç için sizin yorumlarınızdan da faydalanarak canom 600d aldım üzerinde 18-55 lens ile birlikte. 6 aydır kullanıyorum ve portre çekimi için lens almak istiyorum.önerinizi bekliyorum teşekkürler.

 39. Merhabalar hakkı bey nikon d3200 aldim yeni . Uzerinde 18-55 dx lens var . Ancak ne makroda basarili ne de zoomda hangi lensleri onerirsiniz ?

  • Üzerinde gelen objektif genel amaçlı kullanım içindir. Makro özel bir çekim türüdür ve özel bir objektif ile yapılır. Makro objektif denen bu objektifler değişik odak uzaklıklarında bulunabilir. Çekilecek konuya göre ve bütçenize göre seçim yapabilirsiniz. Genel anlamda 100mm civarında bir makro objektif tüm makro ihtiyacınızı karşılayacaktır. Nikon 105mm macro objektif çok iyidir ama fiyatı biraz pahalı gelebilir. Nikon 60mm veya 40mm macro objektifi daha uygun fiyatlıdır. Odak uzaklığının düşmesi çekilecek konuya daha çok yakşlaşmak zorunda olacaksınız demektir. Özellikle kelbek vs. çekimlerinde düşük odak uzaklığı olan makro objektifler tercih edilmez, çünkü fazla yaklaşamayacasınız. O yüzden Tamron ya da Sigma gibi markaların uygun fiyatlı 100mm civarındaki ürünlerini de tercih edebilirsiniz.

 40. Merhaba ben canon 650d almak istiyorum baslangic icin paket icinde1
  gelen 18-55 lensle almayi düsünüyorum sizin tavsiyeniz nedir? Bu dc ve is aklimi cok karistirdi

 41. Hakkı bey slmlr. Nikon d7000 makine ile 55-300 mm lens aldım, bu lens manzara çekimi için uygun mu? Ayrıca oda içi çekimlerde nasıl?

  • Her ikisi için de uygun değil. Yukarıdaki yazıyı dikkatle okursanız daha geniş bir açıyı gören objektife ihtiyacınızı olduğunu anlayacaksınız. Daha geniş açı demek daha düşük odak uzaklığı demektir.

 42. Ozan altundağ | 20 Kasım 2013, 17:00

  Hakkı bey selam,

  Nikon d5100 18-55 mm lens ile aayın aldım.Genel olarak manzara ve tarihi yerlerin fotograflarını çekmekten hoşlanıyorum,bana ne önerebilirsiniz?

  Teşekkürler

 43. merhaba hakkı bey. sitenizi yeni keşfettim ve çok faydalı bilgiler edindim. ben geçtiğimiz ay üzerinde 18-200 f 3.5 – 6.3 lensiyle birlikte. sony nex vg 20 aldım. yanlız diyafram açıklığı daha yüksek bir objektifede ihtiyacım var. sony’nin 50mmm 1.8 e mount lenslerini önerirmisiniz ? ayrıca internette e mount lensler hakkında çok detaylı bir bilgiye ulaşamadım. tamron sigma ve e mount lensler arasında ne gibi özellikler ve farklar vardır. saygılar . iyi çalışmalar.

  • bhphotovideo.com adresine giderek Photography > Lenses kısmını seçip. Sonrasında sol taraftaki Mirrorless System Lenses seçimi yapın. Yine sol tarafta Lens Mount kısmından Sony E-mount (NEX) kısmını seçerseniz satılan tüm E-mount objektifleri listelemiş olursunuz. Bazılarında AF yani otomatik netleme yoktur, ürünlerin özelliklerine baktığınızda göreceksiniz.

 44. hakkı bey merhabalar.
  nikon d7000 almayı düşünüyorum. bu makina için doğada uzak noktalrı çemek için ve geniş açılı fotoğraf çekmek için hangi lensi önerirsiniz.
  teşekkürler

  • İkisi çok farklı konular ve ikisi için ayrı objektiflere ihtiyacınız olacak. Uzak noktaları çekmek için tele objketif almalısınız, hangisini alacağınız bütçe ile ilgili bir durum. Eğer çok fazla para veremem diyorsanız Nikon AF-S VR 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED ideal görünüyor. Manzara çekimi için ise ultra geniş açı almalısınız. Bkz. DSLR ve Ultra geniş açı kullanımı

 45. tamron 17-50 ile canon 50mm arasında çok fark var mı bende 650 body var karar veremedim ne alyım

  • Çok fark var, birisi değişen odaklı bir objektif diğeri ise sabit 50mm odaklı. Tamron 17-50mm nin en açık diyaframı f/2.8, 50mm nin f/1.8. Eğer çok düşük alan derinliği içeren fotoğraflara ihtiyacınız yoksa Tamron 17-50mm daha akıllıca bir seçim olur.

 46. Aykut erbil | 13 Kasım 2013, 01:14

  Merhabalar Hakkı Bey Benim Body Nikon D3100 daha yeni sayilirim orjinal lensi var 18 55 ve hic isime yaramiyo Benim Çekeceğim Fotoğrafta Arkası Bulanık Ve Resim Canlı Renkte Kalmasını İstiyorum Yardımcı Olursanız Sevinirim

  • Nikon AF-S 50mm f/1.8G objektif alarak istediğinize ulaşabilirsiniz. AF-S olmasına dikkat edin diğer modellerle otomatik netleme yapamazsınız

 47. 3(current) lens nerdir ve ıs lensden farkı nedir?? Lütfen acil yardım

 48. yeni makina almak istiyorum…canon 650-nikon5100-nikon d90 arasından hangisini tavsiye edersiniz…birde farklı lens ebatları var..18-105/18-55/18-200..v.s hangisini alırsak iyi olur
  farklı body ve lens kampanyaları var bilmediğim için zordayım…şimdiden teşekkürler..

 49. Merhabalar Hakkı Bey, portre çekimleri için bazıları 35 mm yi öneriyor. siz ise 50 mm. Hiç full frame makine kullanamayacak olan ben 35 mm mi almalıyım? yoksa yine 50 mm mi önerirsiniz.

 50. Mrb lar bnm body 650d daha yeni sayilirim orjinal lensi var 18 55 ve hic isime yaramiyo benim cekecegim foto arka plan hep filo bulanik olmasi lazim ne onerirsiniz

1 8 9 10 11 12 17

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.