Something is wrong.
Instagram token error.

Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi

Bu yazıya yıllar içerisinde yeterince yorum yapıldı ve hepsine itina ile cevap verdim, artık yeni yorumlara kapatıyorum ve size daha yeni bir öneri sunuyorum:
Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi, farklı bir öneri
ama yine de bilgilenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Fotoğraf dünyasındaki yeni gelişmelerden ve yeni ürünlerden sonra benim de bazı yazıları güncellemem gerektiğini düşündüm. Özellikle fazla yorum alan ve almaya devam eden; fakat uzun süre önce yayımladığım Dijital Fotoğraf Makinesi seçimi yazısının yerine daha anlaşılır ve daha güncel bir yazı yayımlamak şart oldu..

Eğer emlakçılık yapıyorsanız ya da emlak fotoğrafı çekmek için fotoğraf makinesi arıyorsanız bu kadar ayrıntıya boğulmanıza gerek yok. Fotoğraf makinesi seçimi için özel olarak yazdığım Emlakçılar için fotoğraf makinesi seçimi yazımı okuyabilirsiniz.

Fotoğraf makinesi seçimi için bu sefer daha pratik ve hızlı bir yöntem izleyeceğiz. İlk kez fotoğraf makinesi alacak olanlar için önceden sorduğum bir soru vardı, bu soru alacağınız ürünü belirlemede önemli bir kriterdir. Bununla birlikte bu soruları üçe çıkarttım.

Fiyatlar dolar cinsinden ve USA de geçerli olan fiyatlardır. Bunun sebebi ise dolar kurunun değişken olması ve bazı ürünlerin Türkiye piyasasında çok değişken fiyatlara sahip olmasıdır. Alışveriş yaparken bir kaç yöntem izleyebilirsiniz, daha önce detaylı olarak anlatmıştım.

Fotoğrafa ne kadar zaman ayıracaksınız, fotoğrafla ne kadar yoğun ilgileneceksiniz?

A Bebeğimin ve evdeki kedi/köpeğimizin fotoğraflarını çekmek ayrıca gittiğimiz tatillerdeki güzel yerleri ve anıları yakalamak ve paylaşmak istiyorum.

B Üsttekilere ek olarak ara sıra kelebek, çiçek vb. ve ayrıca doğadaki güzel manzaraları da fotoğraflamak istiyorum.

C Tüm yukarıdakiler ve/veya amatör olarak fotoğraf sanatıyla ilgilenmek ve kendimi bu konuda devamlı geliştirmek istiyorum.

D Daha da kırmızııı..

Bu iş için ne kadar bütçeniz var, yani fotoğraf makinesi vs. için ne kadar para harcayabileceksiniz?

A Kesinlikle $500 altında.

B Aşağı yukarı $500 – $1000 arasında.

C $1000 üzeri olabilir.

Makinelerle aranız nasıl?

A Karmaşık makinelere ilgi duymuyorum hem de benim için kullanması zor ve fonksiyonlarını hatırlaması gereksiz.

B Karmaşık elektronik cihazlarla ilgilenmiyorum ama zorda kalırsam öğrenirim, problem değil.

C Bu tip ürünlere ilgi duyuyorum, çabuk öğreniyorum ve keyifle kullanıyorum.

Cevaplarınızı verdiyseniz yaklaşık olarak profiliz belirlenmiş demektir. Sorulara yanız verdiğinizde elinizde AAB ya da CBB gibi bir değer olacak. Bu değere göre aşağıdakilere bakmanızda fayda var;

Size önereceğim ürünler piyasada bulabileceğiniz en sağlam ve iyi ürünler olacak. Elbetteki alternatifleri de mevcut fakat alternatifleri deneyecek ve diğerleri ile karşılaştıracak kadar tecrübeniz varsa zaten bu yazıyı okumanıza da gerek yok.

Cevabınız hazırsa, makineniz de hazır

AAA Eğer genellikle dış mekanda çekim yapıyorsanız akıllı telefonlarınız size gerçekten yeterli kalite sunuyor, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek yeni nesil bir akıllı telefon almanız iyi olur. Yok ben mutlaka ayrı bir fotoğraf makinesi istiyorum derseniz $200 altındaki fiyatıyla Nikon COOLPIX A300 size iyi gelecektir.

iphone5c

AAB Büyük zoom aralığı, 24mm den başlayan geniş açısı ve $250 lık fiyatıyla Panasonic Lumix DMC-ZS50 oldukça iyi bir seçim. Biraz daha iyisini isterseniz $450 vererek Sony Cyber-shot DSC-RX100 alabilirsiniz.

AAC Sizi daha çok eğlendirecek bir ürün olan Canon PowerShot SX720 HS her işinizi görecektir, fiyatı $330. Biraz daha eğlenmek için $430 vererek daha yüksek zumlu Canon PowerShot SX60 HS satın alabilirsiniz.

ABA Paranız ne kadar olursa olsun, ne kadar iyi bir fotoğraf makinesi alırsanız alın, verimli kullanamadıktan sonra bir işe yaramazlar, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek akıllı telefon alın en iyisi, hem yeterli kalite sunacak hem de kolay kullanımıyla sizi uğraştırmayacaktır.

ABB Çok uzun süre kullanabileceğiniz ve sizi kendine bağlayacak, sağlam bir kaç makine önerisi vereyim Sony Cyber-shot DSC-RX100 v veya Canon PowerShot G5 X veya Panasonic Lumix DMC-ZS100 veya biraz eski olmasına rağmen Panasonic Lumix DMC-LX100. Hepsinin fiyatları $1000’ın altında.

ABC Sizi biraz daha oyalayacak ve ileride ek objektif satın alarak setinizi geliştirebileceğiniz, yeni nesil aynasız bir makine Panasonic Lumix DC-GX850 + 12-32mm kit objektif, objektifi değişebiliyor, bu şekilde alırsanız $550 fiyatı var. Aynasız gövdelerle ilgili daha fazla okumak isterseniz buyrun: http://www.hakkiceylan.com/konu/aynasiz. Hayır ben hepsi bir arada olsun isterim diyorsanız biraz daha fazla vererek Canon PowerShot G3 X satın alabilirsiniz, fiyatı yaklaşık $800.

ACA Paranız ne kadar olursa olsun, ne kadar iyi bir fotoğraf makinesi alırsanız alın, verimli kullanamadıktan sonra bir işe yaramazlar, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek yüksek kapasiteli bir akıllı telefon alın en iyisi, hem yeterli kalite sunacak hem de kolay kullanımıyla sizi uğraştırmayacaktır.

ACB Kolay kullanımı ve taşınabilirliğin bir arada olduğu, $850 civarındaki fiyatıyla kaliteli bir ürün: Sony Cyber-shot DSC-RX100 iv

ACC Kompakt sınıftaki en iyi makinlerden birisi $1400’lık fiyatıyla Sony Cyber-shot DSC-RX10 iii

Sony-Cybershot-DSC-RX10

BAA Şimdilik akıllı telefonunuzla idare edin, yeni uygulamalar yükleyerek akıllı telefonunuzda var olan fakat kullanamadığınız kamera ile ilgili bazı özellikleri detaylı kullanabilme olanağına kavuşuyorsunuz unutmayın. Fakat mutlaka ayrı bir fotoğraf makinesi istiyorum derseniz $200 civarındaki fiyatıyla Nikon COOLPIX A300 iyi bir seçim olabilir.

BAB Bu kısım için size iki adet ürün vereceğim; hangisini uygun görürseniz alabilirsiniz; Panasonic Lumix DMC-ZS60 veya Fujifilm XQ2

BAC Anlaşılan fotoğrafa biraz zaman ayıracaksınız, belki ileride hobi olarak da uğraşabilirsiniz, başlangıç olarak Canon PowerShot SX720 HS fiyatı $330 veya Canon PowerShot SX60 HS fiyatı $430 iyi olur.

BBA Aslında burada adı geçen her makine sizin işiniz rahatlıkla görecektir. Hiç biri kötü değil; ama sağlam bir şey isterseniz Canon PowerShot G7 X Mark II gibi bir makine çok uzun süre size arkadaşlık edebilir.

BBB $700 civarında fiyatı ile Canon PowerShot G5X gibi bir makine ile her istediğinizi yapabilir ve mutlu olabilirsiniz.

BBC Aslında siz neredeyse hobi olacak kadar fotoğrafa ilgi duyuyorsunuz ama DSLR gibi büyük bir makine halen size eziyet gibi gelir. Bu yüzden sizi biraz daha oyalayacak ve ileride ek objektif satın alarak setinizi geliştirebileceğiniz giriş seviyesi aynasız bir makine olan Panasonic Lumix DC-GX850 + 12-32mm kit objektif kit objektif önerimi dikkate alın. Ayrıca Olympus OM-D E-M10 ii ve 14-42mm de çok iyi bir seçim olacaktır.

BCA Hiç düşünmeden Canon PowerShot G9 X Mark II veya Sony Cyber-shot DSC-RX100 iv gibi bir makine alın ve keyfinize bakın.

BCB Canon PowerShot G5 X veya Sony Cyber-shot DSC-RX100 v seyahatlerinizde elinizden düşürmeyeceğiniz oyuncaklarınız olacaktır.

BCC Sizin için seçtiklerim: Olympus OM-D E-M5 Mark II ve Panasonic Lumix DC-GX850. Bunları üzerlerindeki kit objektifleri ile satın almanın yanısıra ek olarak bir de teleobjektif almanızda fayda var, örneğin Panasonic 35-100mm f/2.8 gibi.

CAA Böyle bir seçenek bulunmuyor, yani aslında seçenek olarak var gibi görünse de pratik olarak mümkün değil. Bu alandaki teknoloji çok ilerledi, o yüzden size karmaşık gelmeyecek herhangi bir kompakt makine ile fotoğraf çekimlerinizi yapabilirsiniz. Örneğin Panasonic Lumix DMC-ZS50 oldukça iyi bir seçim

CAB Öncelikle hobi olarak fotoğrafçılığı seçmiş olmak biraz parayı ve zamanı gözden çıkartmayı gerektirir. Canon PowerShot SX720 HS veya $430 fiyatıyla daha yüksek zumlu Canon PowerShot SX60 HS gibi bir makine ile bir çok fotoğrafı zahmetsizce çekebileceksiniz. Ama bir sonraki seçenekteki giriş seviyesi DSLR makineler de size göz kırpıyor.

CAC Eğer aceleniz yoksa biraz daha para biriktirin. Hemen almak isterseniz İkinci el Canon 60D ve ek olarak ikinci el Canon EFS 18-135mm IS alabilirsiniz, toplamda $500 civarı olabilir. Ya da ikinci el Canon 650D ve 18-55mm bir set $500 altında bir fiyatla rahatlıkla bulunabilir. Başka bir alternatif olarak yeni Canon 1300D + 18-55mm gibi bir set almanız da mümkün görünüyor.

CBA Amatör fotoğrafçılığa başlangıç için yeterli bir bütçeniz var fakat biraz daha teknik konularla ilgilenmeniz gerekecek. Amatör fotoğrafçılık günümüzde dijital olarak yapılıyor ve biraz çalışmanız gerekecek. İşinizi kolaylaştıracak bir makine istiyorsanız size önerebileceğim Canon PowerShot G5 X

CBB Başlangıç için iyi bir set olarak iki seçeneğiniz var. Klasik DSLR veya aynasız sistemlerden birini tercih edebilirsiniz. DSLR tercihi olarak Canon 700D ve 18-135mm gibi bir set seçilebilir. Aynasız sistem olarak da Olympus OM-D E-M10 Mark II ve 12-50mm kit objektif seçilebilir.

Canon-700D-18-135mm

CBC Canon 750D ve 18-135mm gibi bir set alarak başlamanız uygun olur. Aslında bir üst modeli de alabilirsiniz; ama yanında alacağınız diğer ekipmanları da düşünürseniz bütçenizi bir hayli aşacaksınız. Bu yüzden bence iyi seçim bu. Fakat bütçeyi artırabilirseniz gövdeyi Canon 77D ye çevirebilirsiniz.

CCA Canon 7D mk2 ve 18-135mm seti veya Nikon D500 ve 18-140mm seti size istediğinizi verecektir. İlk alışverişte fazla objektif almanızın pek anlamı yok. Böyle yaparsanız genellikle yanlış seçim yapmış olursunuz, sonrasında elden çıkartmak zorunda kalırsınız ve zarar edersiniz. Bir süre kullandıktan sonra ihtiyacınızı belirleyecek düzeye gelir ve ek olarak objektif satın alabilirsiniz. *

CCB Üstteki öneri sizin için de geçerli fakat ek olarak Nikon tercih ettiyseniz Nikon 50mm f/1.8 ve Nikon AF-S VR 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED alarak geniş bir set elde edebilirsiniz. Canon tercih ettiyseniz Canon 50mm f/1.8 ve Canon 70-300mm f/4-5.6L IS almanız iyi bir set oluşturur. *

CCC Üstteki iki seçenekte değindiğim gibi standart setler hazır. Peki Canon mu Nikon mu? Cevap; hiç fark etmez. Her ikisi de işinizi fazlasıyla görecek kadar kaliteli ve sağlam ürünler. Önemli olan sizin nasıl hissettiğiniz ve markaya karşı olan sempatiniz. Toparlarsak; Nikon için Nikon D7100 + Nikon 18-140mm + Nikon 50mm f/1.8 + Nikon AF-S VR 70-300mm f/4.5-5.6. Canon için Canon 7D mk2 + Canon 50mm f/1.8 + Canon 70-300mm f/4-5.6L IS. *

* CC ile başlayanlar için alternatif olarak aynasız sistemler de tercih edilebilir. Bu durumda Olympus OM-D E-M5 Mark II ve 12-40mm veya Panasonic DMC-G85 ve 12-60mm setlerinden birini alabilir ve yanına Panasonic 35-100mm F2.8 teleobjektifini ekleyebilirsiniz.

DAADABDACDBADCA Böyle bir şansınız yok. Profesyonel olarak çalışacaksanız, bir miktar teknik detayla ilgilenmek ve bir miktar parayı da gözden çıkartmak zorundasınız. Çok zor durumda iseniz ikinci el Canon 40D veya Canon 50D ile başlayabilirsiniz; ama en kısa zamanda kazandığınız paranın büyük bir kısmını ekipmana ayırarak fotoğraf kalitenizi yükseltin.

DBBDBC Öncelikle bu yatırımınızın fotoğraf için yapılan ilk yatırım olduğunu unutmayın, sonradan buna ek olarak alacağınız ürünler olacaktır. Başlangıç olarak Canon 60D gövde ve Tamron 17-50mm f/2.8 iyi bir set olacaktır. Biraz bütçenizin üzerine çıkacaktır ama kaliteli fotoğraflar çekmek zorundasınız. Bu ürünleri ikinci el olarak da bulmanız ve daha uygun fiyatlı satın almanız mümkün.

1.355 Yorum Var

 1. Öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim. yazınızı ve yapılan yorumları okudum gayet güzel bilgilendirmişsiniz. Benim sorum şu neden hiç Sony’nin fotoğraf makinelerine yer verilmediğini merak ettim. Fiyat olarak çok pahalı olduğu için mi ?
  Çünkü yıllardan beri en iyi lensleri hep Sony’nin ürettiğini duyduk. Birde Sony almak istesem önerebileceğiniz bir modeli var mı ? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Yazının tamamını okursanız önerdiğim Sony modelleri de var, özellikle RX100 serisini çok seviyorum ve kendimde kullanıyorum.

 2. Mrb hakkı bey fotoğraf çekmeyi çok seviyorum ve geçenlerde tromsoya gittik ve kuzey ışıklarını gördük ancak canon 600D makinamızla çekemedik hangi lensi almam gerekiyor sonsuzu çekmek için

  • Ahmet Bey sonsuza odaklamak için özel objektif gerekmiyor. Objektifi manual netleme ayarına getirmeli ve ondan sonra da sonsuz netlemeye ayarlamanız yeterlidir. Ayrıca gövde ile hiç bir ilgisi yok.

 3. ömer can özdemir | 19 Eylül 2015, 17:30

  Hakkı bey ben fotoğrafçılığa ilgi duymaya başladım bunun için bi tane nikon d3200 18-55 vr li bi makina aldım; sizce bu makinayla bi şeyler öğrenebilirmiyim, yazılarınızın çoğunu okudum faydalı bilgileriniz var emeğinize sağlık yardımınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

 4. hakkı bey ilk fotoğraf makınam olacak genellikle araba fotoğrafları ve manzara türü şeyler çekmeyi düşünüyprım ama arkası bulanık fotoğraflarda çekmek istiyprum az çok araştırmalarıma göre canoneos650d ve 50mm lens diyorlar maksımum 2000 tl bütcem var tşk ederim

 5. Hakkı bey merhabalar;
  Aydınlatıcı bir test oldu aslında fakat makinelerle ilgili çok bilgim olmadığı için soruyorum.Akıllı telefonum ile çekimler yapıyorum ve geliştirmek istiyorum. profesyonele yakın bir kamera istiyorum cünkü zaten akıllı telefonumla da iyi çekimler yapıyorum uygun fiyatlı bir şey de arıyorum aslında.Canon eos 600d nasıl ve canonun powershot ürünlerinin kaliteleri nasıl? ayrıca benim durumumda olan birine baska önerebileceğininz makine var mı?

 6. Merhabalar, hakkı bey bende fotoğraf konusunda ilk başlangıcım olarak kararsız kaldım iki makineyi çok beğendim ilki CANON EOS 650D ikincisi ise Nİkon SLR D3100 bu iki makine arasında çok kararsız kaldım canondan yana oldum sizin fikriniz nedir daha önce dijital kullandım profesyonel kullanamadım 55-200mm 18-55mm ve macro lens almayıda düşünüyorum

  • Her ikisi de olur, fakat Canon 650D yerine Canon 700D düşünmelisiniz, daha yeni, daha gelişmiş ve fiyatı da neredeyse aynı sayılır.

 7. Merhabalar Hakkı Bey,
  öncelikle yazınız için çok teşekkür ediyorum. Ben uzun zamandır makine almayı düşünen ancak henüz karar veremeyen grupta yer almaktayım. Sıklıkla olmasa da yaptığım gezilerde veya tatillerde fotoğraf çekmek amacıyla makine almayı planlıyorum. Oldukça amatörüm :) Değerli tavsiyeleriniz ile çok mutlu olacağım.
  Şimdiden teşekkür ediyorum…

 8. HAkkı Bey, yazınız çok aydınlatıcı olmuş. Emek verdiğiniz, yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler. Ben araştırmalarım sonucu ve yazınızla da destekleyerek Nikon D7100+18-140mm seti almaya karar vermiştim ki Nikon D7200 modelini çıkartmış olduğunu gördüm, fikrinizi almak istedim. NikonD7200 ve Nikon D7100 arasında sizin öneriniz ne olurdu? Sevgiler

  • Aynı serinin yeni modeli eğer fazladan vereceğiniz para size dokunmayacaksa kesinlikle D7200 modelini almanız gerekir. Yeni teknoloji her zaman daha iyi sonuç verir.

 9. İlk ve son soruya cevabım b seçenekleri. Makineyi yurtdışından almayı planlıyorum. 1000$ vereceğim en fazla fiyat. Alacağım makineyi uzun yıllar kullanmak istiyorum açıkçası ve de tüm ihtiyacımı karşılaması beklentisindeyim. Araştırma yaptım fakat çok kararsız kaldım. Araştırmalarım sonunda Nikon D3200, D5200, D5100, D3000, D90, D7000 ve de Canon EOS 700D, 60D,100D sonuçlarına ulaştım. Makine konusunda sizin öneriniz ne olur? Ve de lens alırken 18-55 ve 55-200 almak mı daha doğrudur yoksa 18-200 ile de aynı sağlıklı sonuçları elde edebilir miyiz?

  • Bütçenizi biraz daha artırabilirseniz Canon 70D ve 18-135mm alın, artmıyorsa Canon 700D ve 18-135mm alın. 18-200m yeterince iyi bir objektif değil.

 10. Hocam merhabalar, Yeni doğacak bebeğimizin fotoğraflarını ve videolarını, bazen de manzara ve gezi fotoğrafları çekmek için bir makine arıyorum. Samsung NX1000 veya Sony cyber-shot rx100 arasında kaldım. Özellik olarak birbirlerine çok yakınlar sanki. Ama Samsung fiyat olarak çok daha uygun. Kararsız kaldım açıkçası. Almışken uzun ömürlü ve çektiğim fotoğraflar olarak beni tatmin eden bir makine almak istiyorum. Bu konuda bana yol gösterirseniz sevinirim. Teşekkürler…

 11. adem çatar | 31 Temmuz 2015, 10:09

  Merhaba hakkı bey ACC gurubu yanında emlak ve araç fotoğrafları çekmek istiyorum iki makine arasında kararsız kaldım canon 70d 18 135 ıs stm , nikon d7200 18 140 vr hangi makınayı almalıyım sizce. Emlak ve araç fotoları çekiminde bu lensler yeterli olur mu yada lens olarak bir tavsiyeniz var mı ?

 12. Merhaba, biz ürün çekimi için makina alacağız, havlu & peştemal gibi ürünler. Daha çok plaj havuz yeşil alan gibi açık hava çekimleri tercihimiz. Ama neticede kapalı alan çekimi de yapacağız.

  Cihazı USA den body + lens kitleriyle almayı planlıyorum, yaklaşık 1000 $ bütçemiz var.

  Hangi cihazı önerirsiniz?

 13. Merhaba hakkı bey ben uzun süresi fotoğrafçılık yapıyorum ve makina 650d ve onu satıp başka makina almayı düşünüyorum önerebileceğiniz bir makina varmı acaba..

  • Bu tamamen bütçe ile ilgili bir durum. Canon 5D Mk3 önerebilirim; eğer bütçeniz daha az ise Canon 7D Mk2 önereceğm, daha da az ise o zaman Canon 70D alabilirsiniz.

 14. Hakkı bey iyi günler ikinci el fujifilm hs25 almayı düşünüyorum fotoğrafçılıkta ilerleme düşüncem yok. evde çocuğumun resimlerini ve bazen doğa resimleri çekmek için kullanmayı düşünüyorum tavsiye edermisiniz? Teşekkür ederim..

  • Bahsi geçen ürün oldukça eski, önermiyorum; ama çok uygun bir fiyata alıyorsanız ve problemi yoksa elbette alabilirsiniz.

  • Ürün 300₺ fiyat performans olarak bu Aralık’ta bi cihaz öneriniz olabilirmi? Şimdiden teşekkürler..

  • Bu fiyata alacağınız herhangi bir ürün akıllı telefonlardan daha iyi sonuç vermeyecektir, bildiğim bir ürün yok.

  • 18-55 ile 18-135 arasında çok bir fark var mı yani 18-135 alırsan pişman olur muyum? Cevap CBB halen kararsız kaldım geniş açılı bir lens istiyorum bütçe 800 tl olup makinam canon 600d yardimci olursanız sevinirim

  • Bütçeniz müsaitse 18-135mm almakta fayda var, diğer objektife göre daha uzaktaki objeleri de çekmenize imkan tanıyor.

 15. merhaba hakkı bey | 24 Temmuz 2015, 09:38

  fotografçılık sanatına ilgi duyan bir insanım ama bu konuda tecrübem yok suan profesyonel bir makina almayı düşünüyorum fakat bu konuda pek bilgi sahibi değilim. Yukarıdaki sorularınıza verdiğim cevaba göre Canon 700D bana uygun görünüyor. Ben kursa gidip kendimi geliştirmek istiyorum bu yuzden alacağım makinenin bir süre sonra yetersiz gelmesini de istemem. Bana ne örerirsiniz? teşekkürler

 16. Merhaba ben yazınızı okudum canon eos 760d almaya karar verdim ancak kit ürün bulamadım body ürün alıp ek olarak lens alacağım başlangıç olarak hangi lensi almalıyım canon lensler mi daha iyidir yoksa tamron lesler mi yardımcı olur musunuz

 17. merhaba, ben fotoğraf ve resme ilgiliyim ve çektiğim fotoğrafların resmini yapmayıda planlıyorum, amatör olarak ilgileniyorum tabi ama ilerletmek isterim anlattıklarınızdan bana uyan cbc, şuan 2005-2006 panasonic lumix DMC-fz30 ‘ u inceliyorum ama panasonicle ilgili pek fikrim yok sizce yeni başlama seviyesinde uygun bir cihaz olur mu ? Teşekkür ederim..

  • CBC seçeneği için Canon 700D önermiştim. Bahsettiğiniz makineyi önermedim, zaten oldukça eski teknoloji bir makine neredeyse 10 yıl olmuş çıkalı, üretildiğini ve sıfır olarak satıldığını sanmıyorum, varsa ellerinde kalan ürünlerdir. Mutlaka bu tip bir ürün istiyorsanız Panasonic Lumix DMC-FZ200 ile ilgilenebilirsiniz.

 18. Adem FURUNCU | 13 Temmuz 2015, 14:51

  Hakkı Bey merhaba. Ben de yıllardır fotoğraf makinesini elime alıp doğanın eşsiz güzelliğini kendimce çekmek istedim. Ama bir türlü başlamak kısmet olmamıştı. Şimdi hazırım bende artık hem hobi hem de amatör fotoğrafçılığa adım atıyorum. Başlangıç için genelde aynasız makinalar yerine dslr makineler ile başlayın deniyor. Nedense benim gözüm hep aynasızlarda :)
  Aynasız makine olarak Olympus OM-D E-M10 14-42 EZ düşünüyorum . Daha üstüne ekonomi elvermiyor.
  Sizce de başlangıç olarak dslr makine ile mi başlamak gerekir .

 19. EMRE YILDIZ | 13 Temmuz 2015, 08:52

  İyi günler Hakkı Bey.Yeni başlayacağım.Nikon d3200 de karar kıldım.Ancak bir arkadaşım 600 tlye nikon d5000 ini satabileceğini söyledi.Sizce 1300-1400 tl civarı verip yeni makine almak mı mantıklı yoksa 2.el d5000 alıp daha iyi bir lens ile aynı kaliteyi elde edebilir miyim.Saygılar.İyi günler.

  • Zor bir karar amaben olsam ikinci el olanı alırdım, bir kaç ay tecrübe ettikten sonra zaten yine satıp tam olarak istediğim mskineye kavuşurdum (d3200 alsanız da bir süre sonra size az gelecektir)

 20. Iyi gunler,
  acaba fotograf konusunda kendisini gelistirmek isteyen. Fotografciliga tutkuyla bagli olan biri nikon D3200’ı mı yoksa nikon D3300’ı mı almali? Ve arti bir lens ne kadar gerekli?

  • Objektif almadan önce bir makine sahibi olmakta fayda var, önce bir miktar kullanmalı sonrasında ihtiyacınıza hareket etmelisiniz. D3300 elbetteki 3200 den daha yeni ve üstün bir makinedir. Aynı serinin yeni modeli olduğundan onu tercih edebilirsiniz.

 21. muhammet alemdar | 10 Temmuz 2015, 15:17

  Merhaba hakkı bey ben sizden bir makine tavsiyesi istiyordum makina belli ancak özellik durumu yani makinalara biraz uzak olduğumdan pek anlamadım,sony hx400v kompakt makineyi almak istiyodum tatile çıkınca manzara resimleri aile içinde resimler çekmek için alacağım ,bi arkadaşım bana bu makinaya 1200 tl vereğine profosyonel makina al dedi fakat ben makinayı aldıktan sonra lense zaten para veremem profosyonel makina biraz maddiyata bağlı ben hx400v makinayı alınca sizde tavsiye ederseniz ömür boyu kullanacam tabi alternatif makina sunarsanız o seçeneğide gözden geçireceğim yardım larınızdan dolayı teşekkür ederim

  • Yazıyı okursanız cevabınızı bulacaksınız; sizin için uygun seçenek AAB. Burada tavsiye ettiğim ürünlere bakabilirsiniz.

 22. Hakkı Bey merhaba,
  Amerikadan nikon D3200 almak mantikli mi? Garantisi olmamis olacak.

 23. Merhaba Hakkı Bey, bu bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim. Ben emlak sektöründe çalışıyorum. Elimde Tokina SD 11-16 F2.8 IF DX II lens var. Bu lense uygun iyi bir kamera almak istiyorum.(2.500 TL ile 3.000 TL arası. Ya da daha uygun bir şey alsam yeterli mi? ). Hangi kamerayı tavsiye edersiniz? Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  • Elinizdeki objektif hangi marka için üretilmiş? Canon veya Nikon olmalı. Hangisine göre üretilmiş ise ise o marka almanız gerekecek. Giriş seviyesi Nikon D3200, D5200 vs. alabilirsiniz. Ya da Canon 650D, 700D olabilir.

 24. Merhaba,
  Acaba Canon EOS Rebel T5 hakkinda yorum yapabilir misiniz? Fotografciligi ciddi bir hobi olarak goruyorum. Bunun uzerine ders almayi dusunuyorum. Bu makine bana uygun olur mu?

 25. Manzara çekimi için hangi lens daha iyidir acaba?

 26. Hakkı bey; yazınızı beğenerek okudum. ben de dslr makine alma aşamasındayım ve araştırıyorum. sizce bütün teknik özellikleri bir kenara bırakırsak, dayanıklılık olarak nikon mu canon mu tercih edilmeli? 2. sorum full frame sensör seçimi yeni başlayan biri için ne kadar önemli? en son: sizce nikon d5200 mü, canon eos 700d mi? teşekkür ederim, elinize sağlık..(CBC)

 27. Panasonic Dmc FZ200 le kaliteli fotograflar cekebilirmiyim doga ve manzara ilgileniyorum yeterli olurmu bana

 28. Hakki bey acaba nikon 18-55 ve 18-135 STM arasinda cok fark var mi eger cevap verirsaniz cok sevinirim cunku fiyatlar arasinda 800 lira kadar fark var deger mi

  • Nikon yazmışsınız ama Canon demek istiyorsunuz sanırım, bu fark alışveriş yaptığınız yere göre değişiyor, ama bence değer, sonuçta elinizde sizi uzun bir süre idare edecek tele objektifiniz de oluyor ve keskinlik olarak biraz daha tatminkar.

 29. Hakki bey 1500 lira civari hangi fotograf makinesini tercih etmeliyim nedensa canon e isinamadim sizce nikon mu canon mu ve neden

  • Canon’a ısınamadıysanız başka markalara bakın, giriş seviyesi için bir çok ürün size fazlasıyla yeterli olur. Nikon D5200 modeline bakabilirsiniz. Marka fanatikliğim yok. O yüzden tüm markaları ürünlerine göre değerlendiriyorum. Yani giriş seviyesi için Canon önerirken orta seviye için Nikon D7100 önerebiliyorum..

 30. Canon 700d almayı düşünüyorum. Makro çekimler+ doğada hareketli çekimler için almam gereken olmazsa olmaz 3 lens önerir misiniz

  • Makro için olmazsa olmaz objektif Makro Objektiftir. Genel olarak 90mm – 105mm aralığındaki makro objektifler her türlü makro ihtiyacınızı görecektir. Doğa da hareketli çekimlerden neyi kastettiğinizi anlamadım. Kuş vs. çekimi için mi?

 31. İyi günler, Giriş seviyesinde biri olarak Canon 700D mi yoksa 760D mi almamı önerirsiniz.Birde lens olarak ne tavsiye edersiniz.Teşekkürler

  • Elbette Canon 760D daha yeni ve gelişmiş bir ürün ama haliyle daha pahalı, tamamen bütçenizle ilgili bir durum. Başlangıç olarak kit objektifle almanızı öneririm.

 32. Merhaba. Ben bir süredir amatör olarak fotoğraf çekiyorum. Teknik bilgim yeni başlayan birisi için fazlasıyla yeterli ancak elimde iyi bir makine olmadığı için bu bilgilerimi tecrübe etme fırsatım olmuyor. (Cep telefonu kullanıyorum) Test sonucum C-B-C çıktı. Ancak Canon 700D öğrenci olduğum için bütçemi biraz aşacak gibi görünüyor. Önceki araştırmalarımda aklıma yatan model diğerine nazaran 200-250 TL ucuz olan Nikon D5100’dü. Yeniden araştırdığımda ise bu makinenin biraz eski model olduğunu ve paramı daha yeni modellere yatırmam gerektiği söylendi. Anlayacağınız kafam bir hayli karışık. Sizin düşünceleriniz nelerdir? İyi günler…

 33. Ben tam olarak ne istediğimi anlayamadım açıkçası. Hem makro hem mikro çekimler yapmak istiyorum ve bu dal üzerinde gelişmeyi hedefliyorum. En fazla 2.000 TL olacak şekilde çok uzun bir zaman boyunca tüm çekimlerimde kullanabileceğim bir kit önerebilir misiniz?

  • Öncelikle Canon 700D gibi bir makineyi kit objektifi ile satın alın ve bir eğitime katılın. Sonrasında ek olarak bir makro objektif satın alırsınız.

 34. Selam Hakkı Bey, ben de Canon 700d almak istiyordum ama param yetişmediği için başka modellere bakmak zorunda kalıyorum. 600d alsam çok mu hantal kalır acaba yoksa biraz daha sıkışıp 700d mi alsam?

  • Sıfır 600D bulmak zor, Canon 650D ile Canon 700D arasında da çok az fiyat farkı var, Canon 700D spot olarak 1500 TL civarında ve garantili olarak ta 1650 TL civarında satılıyor.

  • Tamam Hakkı bey teşekkür ederim. 600d sıfır buldum ama işte çok eski makine olduğundan uzak durmalı mıyım diye düşünüyordum…

  • Bulduğunuz fiyata bağlı, kit objektifi ile beraber eğer 1000 TL altında ise alınabilir, diğer durumlarda 1500 TL civarına 700D almanızı önereceğim.

  • Tamam Hakkı bey, teşekkür ederim.

 35. Merhaba,
  Yazınızı okudum ve CC ile başlayan kategoride olduğumu anladım ama daha spesifik olarak yemek kültürü üzerine bir blog açmayı planlıyorum yani bolca yakın plan yemek resmi olacak, Panasonic Lumix GX7 yeterli olur mu yoksa Nikon D700 mi, ikinci sorum İzmir’de eğitim alabileceğim önerebileceğiniz bir yer var mı? Saygılar

  • Elbette yeterli olur. İyi bir Makro ve yakın çekim yapmanın temel iki olmazsa olmazı vardır. Bunlardan birisi iyi bir makro objektif, ikincisi de iyi ışıklandırmadır. Maalesef İzmir tarafında değilim ama fotoğraf derneklerini araştırabilirsiniz.

 36. turgut akdogan | 11 Haziran 2015, 20:12

  verdiğniz bilgiler için öncelikler cok teşekkür ederim ben fotografa yeni ilgi duyan birisiyim başlangıç sevyesinde fotograf makinası almak istiyorum ama bir türlü hangisi alacagıma karar veremedim nikon, canon sony ve fujifilm butce olarakta 1500-2000 arasında bir miktarım var nikon5100 conon 650d sony a58 fujıfılm xs1 hangisini önerirsiniz vereceğiniz bilgi için teşekkür ederim şimdiden

 37. Selamlar Hakki bey, ben dis hekimiyim dislerin ve yuzey teksturlerinin macro fotografini cekiyorum. Artik kendi yerimi actigim icin keskin macro cekebilmek icin hangi aynasiz makinayi onerirsiniz? Aynasiz Canon 60D+100mm macro lens kombinasyonundan daha net ve keskin cekim yapabilir miyim?

  • Olympus OMD serisi bir gövde ve 60mm macro objektif işinizi görür ama, bana kalırsa makronun en can alıcı noktası ring flaştır. Canon 60D ve 100mm makro ile de keskinlik konusunda hiç bir sıkıntı çekmemeniz gerekir.

 38. Hakkı bey merhaba dslr makina almak isterken bloğunuzla tanıştım. Gördüğüm kadarıyla giriş seviyesinde canoncular ve nikoncular olarak 2 ana gruba ayrılmış. Ve giriş seviyesinde alacağım makineyi birkaç yıl içinde elden çıkarmam gerekebilecek. Bu durumda alırsam eğer tüm lens, filtre vs.’lerde elimde kalacak. Kısaca soruma geçersek sanırım canon’un lens ve filtreleri nikon’a oranla %30-45 arası daha uygun. Alternatif markalarda var. Bu durumda ilerde makineyi değiştirmeyi düşünürsem canon almak mı daha mantıklı olur?

 39. Ece Çakır | 09 Haziran 2015, 22:45

  Merhabalar, ben şuan hazırlık sınıfında okuyan bir radyo-tv ve sinema öğrencisiyim. Şuan $1200 – $1500 gibi bir bütçem var. Kısa filmlerimi çekebileceğim, fotoğrafçılıkla uğraşabileceğim ve aynı zamanda okul hayatım boyunca bana yardımcı olacak bir makineye ihtiyacım var. Tavsiyeleriniz nelerdir? Şimdiden teşekkürler. :)

 40. Filiz arslan | 08 Haziran 2015, 15:40

  Selamlar,

  Ic mekanda giyim cekimi icin oneriniz nedir… Instagram da cekilen urunun satisini yapiyoruz..netlik cok onemli..2 led isik olmasina ragmen golge ve flu cikiyor…

  Teşekkürler

  • Filiz Hanım iç mekanda çekim için öenmli olan makineden ziyade iyi ışıklandırılmış olması ve tripod üzerinde çekim yapmanızdır.

 41. Yukarıdaki yazıyı okudum fazlasıyla yardımcı oldu
  Kararsız kaldığım iki makine buldum
  CANON EOS 600D 18-55MM + 75-300MM DOUBLE KİT Mi yoksa CANON EOS 700D 18-55MM mi daha doğru bir tercih olur

  • 600D çok eski bir model o yüzden 700D almanızda fayda var, kaldı ki 75-300mm zaten başarılı bir objektif sayılmaz, bir miktar makineyi kullandıktan sonra 70-200mm f/4 gibi bir objektif almanız daha iyi olacaktır.

 42. Merhaba Hakkı bey . Ben başlangıç için bir D-Slr almak istiyorum ve 1200 Tl gibi bir butcem var.Bunlara en uygun Canon 1200D ve Nikon D3200 var hangisini almalıyım.

  • Bence bunlara para vermek yerine üzerine biraz daha ekleyerek 1500 TL ye Canon 700D almanız daha iyi olur. Ya da elinizdeki bütçe ile ikinci el Canon 650D olabilir.

 43. verdiğiniz güzel bilgiler için teşekkürler çok faydalı oldu. fakat kafama bir şey takıldı ben internette araştırma yapıyordum ilk makinemi alıcam ve ilerletmek de istiyorum siz genelde canon 700d yi önermişsiniz. biryerde de canon 600d idealdir diyor sizce aradaki fark nedir ? hangisini almalıyım ? şimdiden teşekkür ederim.

  • Canon 700D daha gelişmiş bir modeldir. 600D eski bir modeldir ve içindeki bileşenler teknolojinin gelişmesiyle yenilenir ve modelin adı değişir. Önce 650D oldu sonra 700D oldu, güncel model 750D dir. Araba gibi düşünün yani yeni kasa ve daha teknolojik, daha verimli.

 44. Merhaba fotoğrafçılığa yeni başladım.Anketi yaptığımda karşıma çıkan makineler bana biraz pahalı geldi.Sizce yeni başladığım için Canon PowerShot SX510HS alsam bana uygun olur mu manzara doğa fotoğrafları çekmeyi seviyorum.

  • Ankette her bütçeye uygun olan seçimlere yer verdim, ama tabii ki herhangi bir makine ile başlayabilirsiniz. Önemli olan hevesiniz ve keyif almanız.

 45. Merhaba Hakki bey.Baslangic olarak Canon 1200D ve Nikon 5100 arasinda kaldim.Yardimci olursaniz sevinirim sizce hangisini almaliyim ve lenslerde IS ve DC seklinde bişeyler yazıyor bunlari biraz acabilir misiniz? Simdiden teşekkür ler….

 46. Hakkı bey,yazılarınızı ve yorumlarınızı ilgiyle okuyorum,gerçekten çok hoş.Benimde size bir sorum olacak.Halen kullandığım nikon coolpix l310 makinam var,ayrıca lg g3 akıllı telefonum var.canon sx60 hs marka ve model yeni bir fotoğraf makinası alsam bana getirisi ne olur,tavsiye edermisiniz.cevabınız için teşekkürler.

  • Çok fazla getirisi olacağını düşünmüyorum, eğer büyük makinelerden hoşlanmıyorsanız ileri düzey bir kompakt alabilirsiniz Panasonic LX100 veya Sony RX100 iii gibi sizi bir süst seviyeye çıkartabilecek ürünler var.

 47. Abdulhaluk Küçükaslan | 03 Haziran 2015, 18:28

  Öncelikle böyle bir faydalı blog için tebrikler ve teşekkürler. 15 yaşında kızım için DSLR bir makina almak istiyorum. Ama 1000 TL yi geçmesin diyorum. Hocam ne tavsiye edersiniz. Şimdiden teşekkürler.

 48. Mustafa UĞURLU | 03 Haziran 2015, 12:17

  Makinemi -kendim biraz araştırma yaparak- bu yazıyı okumadan önce almıştım. Yine de teste katılayım dedim. Çıkan sonuç C-B-C ve işin güzel tarafın almış olduğum makine Canon 700D. Bu kadar mı denk gelir demekten kendimi alamıyorum. Sadece bir farklılık var. 18-135 mm kit olarak değil. 18-55mm kit + Sigma 18-250mm f/3.5-6.3 DC Macro OS HSM Lens ile birlikte almıştım. Umarım doğru bir tercih olmuştur.

 49. Alptimuçin Habalı | 03 Haziran 2015, 00:20

  Hayırlı günler hocam. Bende yeni makine almak istiyorum. Sony a58,Canon d600-650-700 bu makinelerden hangisini almamı önerirsiniz?

 50. Merhaba, gazetecilik öğrencisiyim. Erkek arkadaşım hediye olarak Canon 1200d aldı. Ona karşı bozuntuya da vermek istemedim ama daha önce fotograf makinası kullanmadım. Yani makinayı çok istememe rağmen şimdi elime almıyorum. Çünkü birçok özelliği var nasıl kullanacağımı bılemiyorum. Diğer yandan da öğrenmeyi de çok istiyorum . Bu arada başlangıç için ya da normal de nasıl bi makinadır Canon 1200d. Saygılar

1 3 4 5 6 7 13

Yoruma kapalı.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.