Something is wrong.
Instagram token error.

Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi

Bu yazıya yıllar içerisinde yeterince yorum yapıldı ve hepsine itina ile cevap verdim, artık yeni yorumlara kapatıyorum ve size daha yeni bir öneri sunuyorum:
Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi, farklı bir öneri
ama yine de bilgilenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Fotoğraf dünyasındaki yeni gelişmelerden ve yeni ürünlerden sonra benim de bazı yazıları güncellemem gerektiğini düşündüm. Özellikle fazla yorum alan ve almaya devam eden; fakat uzun süre önce yayımladığım Dijital Fotoğraf Makinesi seçimi yazısının yerine daha anlaşılır ve daha güncel bir yazı yayımlamak şart oldu..

Eğer emlakçılık yapıyorsanız ya da emlak fotoğrafı çekmek için fotoğraf makinesi arıyorsanız bu kadar ayrıntıya boğulmanıza gerek yok. Fotoğraf makinesi seçimi için özel olarak yazdığım Emlakçılar için fotoğraf makinesi seçimi yazımı okuyabilirsiniz.

Fotoğraf makinesi seçimi için bu sefer daha pratik ve hızlı bir yöntem izleyeceğiz. İlk kez fotoğraf makinesi alacak olanlar için önceden sorduğum bir soru vardı, bu soru alacağınız ürünü belirlemede önemli bir kriterdir. Bununla birlikte bu soruları üçe çıkarttım.

Fiyatlar dolar cinsinden ve USA de geçerli olan fiyatlardır. Bunun sebebi ise dolar kurunun değişken olması ve bazı ürünlerin Türkiye piyasasında çok değişken fiyatlara sahip olmasıdır. Alışveriş yaparken bir kaç yöntem izleyebilirsiniz, daha önce detaylı olarak anlatmıştım.

Fotoğrafa ne kadar zaman ayıracaksınız, fotoğrafla ne kadar yoğun ilgileneceksiniz?

A Bebeğimin ve evdeki kedi/köpeğimizin fotoğraflarını çekmek ayrıca gittiğimiz tatillerdeki güzel yerleri ve anıları yakalamak ve paylaşmak istiyorum.

B Üsttekilere ek olarak ara sıra kelebek, çiçek vb. ve ayrıca doğadaki güzel manzaraları da fotoğraflamak istiyorum.

C Tüm yukarıdakiler ve/veya amatör olarak fotoğraf sanatıyla ilgilenmek ve kendimi bu konuda devamlı geliştirmek istiyorum.

D Daha da kırmızııı..

Bu iş için ne kadar bütçeniz var, yani fotoğraf makinesi vs. için ne kadar para harcayabileceksiniz?

A Kesinlikle $500 altında.

B Aşağı yukarı $500 – $1000 arasında.

C $1000 üzeri olabilir.

Makinelerle aranız nasıl?

A Karmaşık makinelere ilgi duymuyorum hem de benim için kullanması zor ve fonksiyonlarını hatırlaması gereksiz.

B Karmaşık elektronik cihazlarla ilgilenmiyorum ama zorda kalırsam öğrenirim, problem değil.

C Bu tip ürünlere ilgi duyuyorum, çabuk öğreniyorum ve keyifle kullanıyorum.

Cevaplarınızı verdiyseniz yaklaşık olarak profiliz belirlenmiş demektir. Sorulara yanız verdiğinizde elinizde AAB ya da CBB gibi bir değer olacak. Bu değere göre aşağıdakilere bakmanızda fayda var;

Size önereceğim ürünler piyasada bulabileceğiniz en sağlam ve iyi ürünler olacak. Elbetteki alternatifleri de mevcut fakat alternatifleri deneyecek ve diğerleri ile karşılaştıracak kadar tecrübeniz varsa zaten bu yazıyı okumanıza da gerek yok.

Cevabınız hazırsa, makineniz de hazır

AAA Eğer genellikle dış mekanda çekim yapıyorsanız akıllı telefonlarınız size gerçekten yeterli kalite sunuyor, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek yeni nesil bir akıllı telefon almanız iyi olur. Yok ben mutlaka ayrı bir fotoğraf makinesi istiyorum derseniz $200 altındaki fiyatıyla Nikon COOLPIX A300 size iyi gelecektir.

iphone5c

AAB Büyük zoom aralığı, 24mm den başlayan geniş açısı ve $250 lık fiyatıyla Panasonic Lumix DMC-ZS50 oldukça iyi bir seçim. Biraz daha iyisini isterseniz $450 vererek Sony Cyber-shot DSC-RX100 alabilirsiniz.

AAC Sizi daha çok eğlendirecek bir ürün olan Canon PowerShot SX720 HS her işinizi görecektir, fiyatı $330. Biraz daha eğlenmek için $430 vererek daha yüksek zumlu Canon PowerShot SX60 HS satın alabilirsiniz.

ABA Paranız ne kadar olursa olsun, ne kadar iyi bir fotoğraf makinesi alırsanız alın, verimli kullanamadıktan sonra bir işe yaramazlar, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek akıllı telefon alın en iyisi, hem yeterli kalite sunacak hem de kolay kullanımıyla sizi uğraştırmayacaktır.

ABB Çok uzun süre kullanabileceğiniz ve sizi kendine bağlayacak, sağlam bir kaç makine önerisi vereyim Sony Cyber-shot DSC-RX100 v veya Canon PowerShot G5 X veya Panasonic Lumix DMC-ZS100 veya biraz eski olmasına rağmen Panasonic Lumix DMC-LX100. Hepsinin fiyatları $1000’ın altında.

ABC Sizi biraz daha oyalayacak ve ileride ek objektif satın alarak setinizi geliştirebileceğiniz, yeni nesil aynasız bir makine Panasonic Lumix DC-GX850 + 12-32mm kit objektif, objektifi değişebiliyor, bu şekilde alırsanız $550 fiyatı var. Aynasız gövdelerle ilgili daha fazla okumak isterseniz buyrun: http://www.hakkiceylan.com/konu/aynasiz. Hayır ben hepsi bir arada olsun isterim diyorsanız biraz daha fazla vererek Canon PowerShot G3 X satın alabilirsiniz, fiyatı yaklaşık $800.

ACA Paranız ne kadar olursa olsun, ne kadar iyi bir fotoğraf makinesi alırsanız alın, verimli kullanamadıktan sonra bir işe yaramazlar, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek yüksek kapasiteli bir akıllı telefon alın en iyisi, hem yeterli kalite sunacak hem de kolay kullanımıyla sizi uğraştırmayacaktır.

ACB Kolay kullanımı ve taşınabilirliğin bir arada olduğu, $850 civarındaki fiyatıyla kaliteli bir ürün: Sony Cyber-shot DSC-RX100 iv

ACC Kompakt sınıftaki en iyi makinlerden birisi $1400’lık fiyatıyla Sony Cyber-shot DSC-RX10 iii

Sony-Cybershot-DSC-RX10

BAA Şimdilik akıllı telefonunuzla idare edin, yeni uygulamalar yükleyerek akıllı telefonunuzda var olan fakat kullanamadığınız kamera ile ilgili bazı özellikleri detaylı kullanabilme olanağına kavuşuyorsunuz unutmayın. Fakat mutlaka ayrı bir fotoğraf makinesi istiyorum derseniz $200 civarındaki fiyatıyla Nikon COOLPIX A300 iyi bir seçim olabilir.

BAB Bu kısım için size iki adet ürün vereceğim; hangisini uygun görürseniz alabilirsiniz; Panasonic Lumix DMC-ZS60 veya Fujifilm XQ2

BAC Anlaşılan fotoğrafa biraz zaman ayıracaksınız, belki ileride hobi olarak da uğraşabilirsiniz, başlangıç olarak Canon PowerShot SX720 HS fiyatı $330 veya Canon PowerShot SX60 HS fiyatı $430 iyi olur.

BBA Aslında burada adı geçen her makine sizin işiniz rahatlıkla görecektir. Hiç biri kötü değil; ama sağlam bir şey isterseniz Canon PowerShot G7 X Mark II gibi bir makine çok uzun süre size arkadaşlık edebilir.

BBB $700 civarında fiyatı ile Canon PowerShot G5X gibi bir makine ile her istediğinizi yapabilir ve mutlu olabilirsiniz.

BBC Aslında siz neredeyse hobi olacak kadar fotoğrafa ilgi duyuyorsunuz ama DSLR gibi büyük bir makine halen size eziyet gibi gelir. Bu yüzden sizi biraz daha oyalayacak ve ileride ek objektif satın alarak setinizi geliştirebileceğiniz giriş seviyesi aynasız bir makine olan Panasonic Lumix DC-GX850 + 12-32mm kit objektif kit objektif önerimi dikkate alın. Ayrıca Olympus OM-D E-M10 ii ve 14-42mm de çok iyi bir seçim olacaktır.

BCA Hiç düşünmeden Canon PowerShot G9 X Mark II veya Sony Cyber-shot DSC-RX100 iv gibi bir makine alın ve keyfinize bakın.

BCB Canon PowerShot G5 X veya Sony Cyber-shot DSC-RX100 v seyahatlerinizde elinizden düşürmeyeceğiniz oyuncaklarınız olacaktır.

BCC Sizin için seçtiklerim: Olympus OM-D E-M5 Mark II ve Panasonic Lumix DC-GX850. Bunları üzerlerindeki kit objektifleri ile satın almanın yanısıra ek olarak bir de teleobjektif almanızda fayda var, örneğin Panasonic 35-100mm f/2.8 gibi.

CAA Böyle bir seçenek bulunmuyor, yani aslında seçenek olarak var gibi görünse de pratik olarak mümkün değil. Bu alandaki teknoloji çok ilerledi, o yüzden size karmaşık gelmeyecek herhangi bir kompakt makine ile fotoğraf çekimlerinizi yapabilirsiniz. Örneğin Panasonic Lumix DMC-ZS50 oldukça iyi bir seçim

CAB Öncelikle hobi olarak fotoğrafçılığı seçmiş olmak biraz parayı ve zamanı gözden çıkartmayı gerektirir. Canon PowerShot SX720 HS veya $430 fiyatıyla daha yüksek zumlu Canon PowerShot SX60 HS gibi bir makine ile bir çok fotoğrafı zahmetsizce çekebileceksiniz. Ama bir sonraki seçenekteki giriş seviyesi DSLR makineler de size göz kırpıyor.

CAC Eğer aceleniz yoksa biraz daha para biriktirin. Hemen almak isterseniz İkinci el Canon 60D ve ek olarak ikinci el Canon EFS 18-135mm IS alabilirsiniz, toplamda $500 civarı olabilir. Ya da ikinci el Canon 650D ve 18-55mm bir set $500 altında bir fiyatla rahatlıkla bulunabilir. Başka bir alternatif olarak yeni Canon 1300D + 18-55mm gibi bir set almanız da mümkün görünüyor.

CBA Amatör fotoğrafçılığa başlangıç için yeterli bir bütçeniz var fakat biraz daha teknik konularla ilgilenmeniz gerekecek. Amatör fotoğrafçılık günümüzde dijital olarak yapılıyor ve biraz çalışmanız gerekecek. İşinizi kolaylaştıracak bir makine istiyorsanız size önerebileceğim Canon PowerShot G5 X

CBB Başlangıç için iyi bir set olarak iki seçeneğiniz var. Klasik DSLR veya aynasız sistemlerden birini tercih edebilirsiniz. DSLR tercihi olarak Canon 700D ve 18-135mm gibi bir set seçilebilir. Aynasız sistem olarak da Olympus OM-D E-M10 Mark II ve 12-50mm kit objektif seçilebilir.

Canon-700D-18-135mm

CBC Canon 750D ve 18-135mm gibi bir set alarak başlamanız uygun olur. Aslında bir üst modeli de alabilirsiniz; ama yanında alacağınız diğer ekipmanları da düşünürseniz bütçenizi bir hayli aşacaksınız. Bu yüzden bence iyi seçim bu. Fakat bütçeyi artırabilirseniz gövdeyi Canon 77D ye çevirebilirsiniz.

CCA Canon 7D mk2 ve 18-135mm seti veya Nikon D500 ve 18-140mm seti size istediğinizi verecektir. İlk alışverişte fazla objektif almanızın pek anlamı yok. Böyle yaparsanız genellikle yanlış seçim yapmış olursunuz, sonrasında elden çıkartmak zorunda kalırsınız ve zarar edersiniz. Bir süre kullandıktan sonra ihtiyacınızı belirleyecek düzeye gelir ve ek olarak objektif satın alabilirsiniz. *

CCB Üstteki öneri sizin için de geçerli fakat ek olarak Nikon tercih ettiyseniz Nikon 50mm f/1.8 ve Nikon AF-S VR 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED alarak geniş bir set elde edebilirsiniz. Canon tercih ettiyseniz Canon 50mm f/1.8 ve Canon 70-300mm f/4-5.6L IS almanız iyi bir set oluşturur. *

CCC Üstteki iki seçenekte değindiğim gibi standart setler hazır. Peki Canon mu Nikon mu? Cevap; hiç fark etmez. Her ikisi de işinizi fazlasıyla görecek kadar kaliteli ve sağlam ürünler. Önemli olan sizin nasıl hissettiğiniz ve markaya karşı olan sempatiniz. Toparlarsak; Nikon için Nikon D7100 + Nikon 18-140mm + Nikon 50mm f/1.8 + Nikon AF-S VR 70-300mm f/4.5-5.6. Canon için Canon 7D mk2 + Canon 50mm f/1.8 + Canon 70-300mm f/4-5.6L IS. *

* CC ile başlayanlar için alternatif olarak aynasız sistemler de tercih edilebilir. Bu durumda Olympus OM-D E-M5 Mark II ve 12-40mm veya Panasonic DMC-G85 ve 12-60mm setlerinden birini alabilir ve yanına Panasonic 35-100mm F2.8 teleobjektifini ekleyebilirsiniz.

DAADABDACDBADCA Böyle bir şansınız yok. Profesyonel olarak çalışacaksanız, bir miktar teknik detayla ilgilenmek ve bir miktar parayı da gözden çıkartmak zorundasınız. Çok zor durumda iseniz ikinci el Canon 40D veya Canon 50D ile başlayabilirsiniz; ama en kısa zamanda kazandığınız paranın büyük bir kısmını ekipmana ayırarak fotoğraf kalitenizi yükseltin.

DBBDBC Öncelikle bu yatırımınızın fotoğraf için yapılan ilk yatırım olduğunu unutmayın, sonradan buna ek olarak alacağınız ürünler olacaktır. Başlangıç olarak Canon 60D gövde ve Tamron 17-50mm f/2.8 iyi bir set olacaktır. Biraz bütçenizin üzerine çıkacaktır ama kaliteli fotoğraflar çekmek zorundasınız. Bu ürünleri ikinci el olarak da bulmanız ve daha uygun fiyatlı satın almanız mümkün.

1.355 Yorum Var

 1. Alpaslan Kumaş | 23 Ocak 2015, 09:57

  Hakkı Bey merhabalar,
  Bu yazınıza bakarak bana önerinizin Panasonic Lumix DMC-G1 veya Olympus modelleri olduğunu görüyorum. Daha önce Canon kullandığım için bu ve Nikon markaların piyasada öncelikli tercih edildiğini düşündüğümde Panasonic ve Olympus markaları kabullenmek biraz zor olacak gibi. Ama Panasonic DMC-G1 modelini almaya karar vermek üzereyim. Şu anda Amerika’da olduğum için de 550 $ civarında satın alabilecek gibi duruyorum. İnternetten yurtdışındaki sitelerde makine hakkında güzel tavsiyelerin de olduğunu gördüm. Taşıma kolaylığı ve adaptörsüz birçok lens kullanabilmesi avantajları olarak duruyor. Ancak bu makine hakkında sizden daha net bir bilgi ve tavsiye alabileceğimi düşündüm. Ayrıca bütçem aşağı yukarı bu kadar ucuz bulabilirsem önereceğiniz ikinci lens ne olabilir?

  • Merhaba, bahsi geçen sınıfta Nikon ve Canon markalarının ürünleri yok. Olsa belki karşılaştıram şansımız olurdu. Aslında ürünleri var da bu sınıftaki Panasonic ve Olympus ile karşılastırılamayacak kadar gerideler. Düşük alan derinliği ilginizi çekecektir. Panasonic LUMIX G 20mm f/1.7 II gibi bir objektif alarak çok güzel çekimler yapabilirsiniz.

 2. hakkı bey az önce forumda soruları okurken canond60 yerine 700d tavsiye etmişsiniz bende az önce sormuş olduğum soruda gövde yi 60d yerine 700 d ile değiştirmem uygun olacak herhalde tavsiyenizde belirtirseniz sevinirim teşekkürler

 3. Hakkı bey ben sizin tavsiyeniz olan canon 60D ve tamron 17-50 seti uygun gördüm ama yanında birde zoom özelliği olan bir objektifim olsun istiyorum. Tercihimi sizce bu sete yine canon 55-250 ile takviyeyi mi tavsiye edersiniz . Yada burası benim için önemli tek objektif kullanmamı tavsiye edip yine D60 a busefer sadece canon 18-200 mü yada tamron 18-270 mi tavsiye edersiniz fikriniz çok önemli yardımcı olup tavsiyenizi bana yazarsanız çok memnun olurum aynı şartlarda başka tavsiyeniz varsa lütfen yazarmısınız bu ürünler bana yaklaşık 2500 tl ye mal olacak benim için uygun bir bütçe olacak bu rakamı verebilirim . çok selamlar

  • Ahmet Bey tek objektif alacaksanız DSLR almanızın pek anlamı olmayacak. Almayı düşündüğünüz uzun zum oranına sahip objektiflerin hiçbiri standart bir kalitenin ilerisine gidemez. Yani piyasada böyle bir ürün yok. Elde edeceğiniz fotoğrafların kalitesiyle aynı kalitede fotoğrafları ileri seviye kompakt makinelerle de elde edebiliyorsunuz. O yüzden DSLR almak birbirinden değişik kaliteli bir çok objektifi deneme fırsatını da yakalamak demek. Tele objektif alaaksanız Canon 70-200mm f/4 almanız tavsiyemdir.

 4. bülent kaya | 20 Ocak 2015, 12:52

  Hakkı bey merhaba,
  17 yaşında bir oğlum var teknolojiye ve fotoğrafçılığa çok meraklı.
  Ben kendisine bir fotoğraf makinesi almak istiyorum.
  soruları oğlum cevaplasa CBC şeklinde cevap vereceğini düşünüyorum.
  Ancak her zamane genci gibi çabuk bıkacağını da düşünmüyor değilim.
  Bu nedenle maddi anlamda daha az maliyetli ve oğlumun bu işe odaklanmasını daha kolay sağlayabilecek bir makine tavsiye etmenizi istesem yardımcı olabilir misiniz ?
  Bir de bu aynalı aynasız ne demektir. ( eminim daha önce açıklama yapmışsınızdır. ancak benim anlayabileceğim şekilde üstünkörü bir daha geçerseniz sevinrim )

  Saygılarımla.

  • Kısaca anlatmak zor, birçok terim kullanmak gerekecek. Heves olduğunu düşünüyorsanız Nikon D3200 ve kit objektifi gibi bir setle başlayabilir. Daha uyguna almak için spot piyasaya, yani Sirkeci/Hayyam Pasajına ya da Doğubank’a bakmanız gerekecek.

 5. Merhabalar, ben kendi ürünlerimin [ boyutu 1m2 ile 4 m2 arasında] resimlerini kaliteli olarak amatörce çekmek için bana hangi fotoğraf maknesini önerirsiniz.fiatı 700 tl civarında olabilir teşekkürler.

  • Burak Bey herşey fotoğraf makinesi ile bitmiyor, en iyi makineyi alsanız bile doğru ışıkta ve doğru ayarlarda kullanmazsanız hiçbir işinize yaramayacaktır. Eğer doğru ışıkta ve doğru ayarlarda çekim yaparsanız burada bahsi geçen tüm makineler işinizi görür, akıllı telefonlar dahil.

 6. Günhan Tekin | 17 Ocak 2015, 19:39

  Hakkı Bey Merhaba.

  Fotoğrafa karşı hep bir ilgi duydum fakat “modern” dünya buna bir fırsat vermedi, ben de söke söke alamadım açıkçası:) Mesleğim gereği (jeodezi fotogrametri mühendisiyim) bol ve farklı yerlerde bulunuyorum ve her defasında “of be güzel bir fotoğraf makinesi niye yok ki yanımda” dedirten sahnelerle sık sık karşılaşma imkanım oluyor. Buradan yola çıkarsak daha çok doğa (belki makro), manzara ve astronomi (özellikle sizin “Astro” albümünüzdeki sahnelere benzer anlar çok yakaladım, ama fotoğraflayamadım tabiki ve hepsi içime dert olmadı değil) fotoğrafları çekebilme olasılığım daha yüksek görünüyor fakat aynı zamanda en cafcaflı anlarında şehrin göbeğinde de çalıştığım durumlar oluyor. Fotoğraf makinesi tavsiyeleri üzerine yazılmış çoğu yazıda “Portre çekecekseni…. manzara astro çekecekseniz….” vs. sınıflandırmalar yapıldığı için, hangisinden feragat edebileceğime karar veremiyorum çoğu zaman ama galiba öncelikli olmasını istediğim manzara ve astronomi.

  Bir yazıyı okuduğumda aynasız/aynalı hakkında bir fikir ediniyorum. Başka bir yazıyı okuyorum bu sefer tam “Aps-C almalıyım öyleyse” dediğim noktada sokak aralarında mimarisi ilgimi cezbeden bir çok yapının fotoğrafını çekemeyecekmişim gibi düşünmeye başlıyorum (nesneden uzaklaşma için kısıtla alanınız oluyor çünkü) vs. vs. Sokak kamerası dediğiniz modelleri var daha, titreşim sensörü,şarj edilebilir batarya yerine pilli olanlar (ki tercihim pilli, bu konu net en azından) :) vs. bir sürü faktör kafamı çok karıştırdı açıkçası.

  Biliyorum “illa ki bir şeyler feragat etmek zorundasınız” diyeceksiniz. O halde dediğim gibi, doğa, manzara, astronomi benim için öncelikli fakat diğer fotoğraflar da içime sinsin istiyorum (yine feragat edemedim galiba) :)

  Sırf bu aşamayı geçemediğim için objektiflerle ilgili hiç bir şey araştırmak dahi istemedim iyice kafa karıştırmasın diye, ama bu sefer de kendim karar verip aldığım bir makinenin iki gün sonra objektif alırken sıkıntı yaşamak istemiyorum (kimi markaların/modellerin objektiflerinin kolay bulunmaması, pahalı olması, çeşitlerinin az olması vs.). O yüzden sizden bana daraltılmış bir kaç seçenek sunmanızı rica ediyorum.

  • Merhaba, yaşadığınız şey mühendislerin genel sorunu :) Neyse konumuza dönersek, size direkt bir model öneriyorum: bence Fujifilm XT1 alın.

 7. merhabalar,
  bloğunuzu yeni keşfettim ve çok beğendim. çok değerli bilgiler veriyorsunuz. her şey için teşekkürler.

  yazınızı okudum ama benim bir sorum var. Elimde kompakt bir fotoğraf makinesi var. bunu masanın ustune monte ederek kağıt üzerinde eğitici videolar çekiyorum. ama bu makinanın video kalitesi çok kötü. bu işlerde kullanmak için ve özel günlerde bir kaç kare çekmek için araştırma yapıyorum. bütçeme göre NIKON COOLPIX L310’i buldum. acaba yeterlimi? yoksa bütçemi arttırmam mı gerek? yada bu fiyat civarında başka bir kamera tavsiye edermisiniz? teşekkürler.

  • Malesef kompakt makineleri video performanslarını çok iyi bilmiyorum; ama ileri seviye kompaktlarda üst seviye video çekimi yapılabiliyor. Panasonic LX100 veya Canon G7X gibi. Panasonic ve Canon video konusunda yeni giriş seviyesi kompaktlarda da iyidir.

 8. İyi akşamlar Hakkı Bey.Ben de fotoğraf sanatıyla yakından ilgilenmeye başaladım ve geliştirmek istiyorum.Yukarıdaki sorulara cevabım DCB şeklinde oldu.Sanırım uygun gördüğünüz 60d gövde ve Tamron 17-50mm f/2.8 ..Ancak piyasada 60d 18-135 bulamadım.Yalnızca 60d body alıp söylediğiniz ekipmanla mı kullanmalıyım yoksa başka önerileriniz var mı?Teşekkürler.

 9. Merhabalar hakkı bey ben sayfanızı tesadüf buldum makina araştırması yapıyorum ama akıllı telefonlar hakkında yazdıklarınızı okudum benim htc one telefonum var yeterlimi acaba çekim için ben doğa yürüyüşlerinde çok resim çekmek için istiyorum cevap yazarsanız sevinirim

  • Zaten telefona sahipseniz fotoğraf çekip size yeterli olup olmadığına karar verebilirsiniz. Ben hiç kullanmadım ve amatör fotoğrafçılık yapmak isteyenler için yeterli olacağını düşünmüyorum. Ama genel anlamda hatıra fotoğrafı vs. için yeterli olabilir.

 10. Merhaba Sony dsc hx-400 veya Canon sx-60 Arasında kararsızım sizce hangisini almalıyım veya sizin önerdiğiniz varmı teşekkürler

 11. sabahaddin | 09 Ocak 2015, 19:13

  herkese merhaba..ben hakkı ceylandan birşey öğrenmek istiyorum.emlak ofisi açtım ..dairelerin vs… satılacak yerlerin fotolarını çekip siteme koyup satışa sunmak istiyorum.görüntüsü iyi olsun istiyorum..conan powershot sx600 hs digital fotoğraf makinası var düşündüğüm fiyatı da 420 tl …. bütçe 500 tl..önerinizi bekliyorum…not -foto çekme merağım da var..selamlar

  • merhaba, kompakt makinelerin görüş açısı belli bir miktardan daha geniz olmuyor, bu da 24mm dir. ConanSX400 işinizi görecektir. Diğer alternatifler Canon PowerShot S100 ve Canon IXUS 200 IS olabilir. Burada önemli olan geniş açılı bir görüşe sahip olması. Kompakt makinelerin fiyatlarını takip edemiyorum.

 12. Merhaba, 350 tl civarında nikon coolpix p510 buldum aldım ne kadar iş görür acaba ? Bide sensör küçük olduğu için 16.1 mp yerine 8 mp ile çekim yaparsam bozulmayı azaltabilir miyim ? Araştırdım hiç bi yerde bi cevap bulamadım. cevaplarsanız sevinirim. iyi çalışmalar

 13. Merhaba Panasonic lumix fotoğraf makinem var kursa gitmek istiyorum kadıköy yakasında tavsiye edeceğiniz kurs varmı acaba
  teşekkürler

 14. Ali Oğulcan Yeşildoğan | 04 Ocak 2015, 20:21

  Hakkı Bey ya da Hakkı abiciğim :) Ben 17 yaşındayım. Bir fotoğraf makinesi almak istiyorum fakat alabileceğim makine için en fazla 500-550 lira gibi bir bütçem olacak. Ne yazık ki kendim almak zorundayım makineyi, bu yüzden maddi durum biraz sıkıntılı. Biraz baktım makinelere ve fiyatlarına. Gözüme gerek görünüş gerek özellik olarak şu ikisi çarptı : Canon SX510 ve Samsung WB100 F. Hiç fotoğrafçılık deneyimim olmadı fakat küçüklüğümden beri 1. resim çizmeye 2. fotoğrafçılığa merakım vardı. Resim çizimini geliştirdim baya fakat fotoğrafçılık olmamıştı. Bu iki makinadan biriyle amatör olarak başlayabilir miyim, pişman ederler mi ? Ya da senin bana bu fiyat sınırlarında önerebileceğin başka markaların başka ürünleri var mıdır ? Sorumu cevapsız bırakmazsan sevinirim. İyi günler ve yazın için teşekkürler.

  • Merhaba, elbette olabilir ama aslında bana kalırsa ikinci el DSLR alman daha iyi gibi duruyor. 650-700 TL ye Canon 500D veya Canon 550D ve kit objektifini bulabilirsin.

 15. canon650 satım aldım fotografçılığı nerede ogrenebilirm acaba bilginiz var mı kayseride yasıyorum ayda kendimi nasıl geliştirebilirim ?

 16. hakkı bey merhaba öncelikle çok güzel ve eğitici bir web siteniz var bana da yardımcı olursanız sevinirim. uzun araştırmalar sonucu nikon d7000 almaya karar verdim 18-105 kit lensle beraber. ancak sensör yağlanma sorunu olduğunu okudum çoğu yerde sizce bu konuda sıkıntı yaşar mıyım?

  • Evet yaşayabilirsiniz, eğer kararınıza sadık kalmak isterseniz yeni modeli olan Nikon D7100 almanız iyi olacaktır, böylelikle riske girmemiş olursunuz.

 17. mehmet tilki | 24 Aralık 2014, 20:56

  Harika bilgileri sizden öğreniyoruz teşekkür

 18. R. Efe Okşar | 24 Aralık 2014, 14:18

  Hakkı Bey Merhaba,

  Uzunca bir zamandır Dijital SLR makina bakmaktayım. Alacağım makina ilk makinam olacağı için birazda yapımdan kaynaklı olarak çok titiz davranıyorum. Özellikle Canon modellerinden 700d ve 70d arasında kaldım. Fiyat olarak oldukça farklı bu iki makinayı kendi sınıfları içinde denk Nikon markalı modelleri ile karşılaştırdığımda Nikon modellerin daha üstün özelliklerde olduğu ortaya çıkıyor. Tabii bu karşılaştırmayı internette otomatik karşılaştırma yapan sitelerden, snapshot gibi, yapıyorum. Amatör fotoğrafçılığa adım atmak isteyen biri olarak 70d çok fazla mı gelir endişesindeyim. Bu konuda beni ve benim gibi ikilemde kalanları aydınlatırsanız çok sevinirim. Saygılarımla, şimdiden iyi yıllar dilerim.

  • Hayır fazla gelmez, Canon 70D kesinlikle yeni başlayan biri için oldukça iyi bir seçim, her türlü işinizi görecek ve sizi her konuda tatmin edecektir.

 19. merhaba , ben arastırmalarıma göre canon 700D yi begendm ve almaya karar verdık fakat fiyatı 3,600 sizce ilk başlamam icn iyi bi tercih mi?

 20. hakki bey merhaba uzun arastirmalardan sora sonunda ilk alacagm makineyi sectm sizin verdiğiniz bilgiler dogrultusunda… nikon 7100 18- 140 alarak baslangic yapmayi düşündüm. .. ilk baslangc icin dogru kararmi sizce makine ve lens secimi olarak… acemiligi atana kadar tek lens idare etsn istiorm ve makinryi de uzun sure kullaniim istiorm o yuzdn alt diil de orta seviye bisey sectm.. sizce bu seçimlerm dogrumu. cvplarsanz sevinirim .. tskkurler

  • Evet çok uzun süre bu ekipmanla devam edebilirsiniz, gayet iyi seçim. Belki ileride takviye olarak ihtiyacınıza göre objektif satın alabilirsiniz.

 21. merhaba hakkı bey öncelikle çalışmalarınız için teşekkürler. canon 6d 24 105 kullanıyorum tamron 24 70 2.8 alma planım var ancak bazı uyumsuzluk problemlerinden bahsedilmiş tamronun nikonda daha işlevsel olduğu falan yazıyor. lensi almadan yeni çıkan nikon d750 ye geçip de nikon uyumlu tamron mu alsam diyorum. ama ıso performansı nasıldır, menülerinde kayborurmuyum , gibi sorular kafamı karıştırıyor öneriniz ne olur.

  • Bence hiç gerek yok. Öncelikle neden böyle bir karar verdiğiniz çok önemli. Bence Canon 24-70mm alıp yolunuza devam edebilirsiniz.

 22. Merhaba, ilk defa bir makine alacağım ve canon 700d almaya karar verdim, canon 60d ile 700d arasında çok az fiyat farkı var, sizce hangisini tercih etmeliyim? Hangisini tavsiye edersiniz?

 23. Hakkı bey merhaba,
  bir proje kapsamında faaliyetleri fotoğraflamak için bir fotoğraf makinesi alacağız. Sahada, fuarlarda, toplantılarda ve seminerlerde bulunan proje paydaşlarının kaliteli fotoğraflarını çekmek istiyoruz.

  Tüm aksesuarlarla birlikte bunun için bütçemiz 2500 TL.
  Bazı arkadaşlarımız Canon Eos 60D modelinin yukarıdaki işleri gerçekleştirmek için yeterli bir model olduğunu söylediler.

  Sizin bu konuda bir öneriniz olur mu?

  Saygılarımla.

 24. Öncelikle bu emek isteyen yazıyı hazırladığınız için teşekkürler. Açıkçası şuan amerikadayım ve fiyatlar daha uygunken makina satın almayı düşünüyorum. LUMIX DMC-GX7 ile Olympus OM-D E-M10 arasında kaldım. Bu arada anketinizden bu iki makinada bana uygun görünüyor :) Sizce?

 25. fırat mete | 15 Kasım 2014, 22:18

  hakkı bey merhabalar,

  tavsiyelerinizle burada okuduklarımla canon 70d aldım.
  kullanma kilavuzu rusca,turkce kullanma kilavuzunu nereden bulabilirim?

 26. Mutlu karaköse | 13 Kasım 2014, 16:10

  Abicim vermiş olduğunuz bilgiler bizim için altın değerinde emeğinize sağlık SONY DSC-HX400 fotoğraf makinesi ni önerirmisiniz 1500 civarı bu paraya daha iyi bir makina varmı şimdiden teşekkürler

  • Canon G7X veya Panasonic LX100 bu ikisi sınıfındaki en iyi makinelerdir. Mutlaka Sony olacaksa Sony RX100 III bunlarla aynı sınıfta yer alabilir.

 27. iyi günler Hakki bey, bilgi ve tecrübe paylasimlariniz icin tesekkür ediyorum. fotografa yeni baslamak isteyenlerin kafasi gercekten cok karisik oluyor böyle sonuca yönelik bilgileri bulmak cok güzel. ben sizin yazilarinizi okuduktan sonra canon g16 (€420) almaya karar verdim, bugün bir elektronik dükkaninin ilaninda CANON EOS 100D+18-55mm IS STM (€449) oldugunu gördüm, ayni zamanda CANON EOS 700D (€402) , CANON EOS 700D+18-55mm IS STM (€544).

  g16 ya €420 verene kadar ayni bütceyle 100d almak daha mantikli midir? yada biraz daha fazla verip canon 700d almak? degerli yorumlariniz icin simdiden tesekkür ediyorum.

  • Aynı sınıfta ürünler değiller o yüzden karşılaştırmak çok yanlış olur. Sonuçta elde edeceğiniz fotoğraf kalitesinde farkedebileceğiniz bir değişiklik olmayacak, ama daha ağır bir ekipman taşıyacaksınız ve çantasız hiç bir yere götüremeyeceksiniz. Bu ürünler amaca göre üretiliyorlar. Eğer amatör fotoğrafçılıkla hobi olarak uğraşacaksanız ve fotoğraf çekmek için özel olarak gezilere vs. katılacaksanız zaten Canon 700D almanızda sakınca yok. Bu durumda katlananağınız eziyetler size keyif verir, ama yok her zaman yanımda olan, çabucak kullanabileceğim ve kaliteli görüntü alabileceğim bir makinem olsun derseniz G16 oldukça iyidir.

 28. resat yagbasan | 01 Kasım 2014, 16:04

  Size sordugum Aleti aldim. Ekran koruyucu kismi kirikmis sadece. Acaba fotograflarim hakkinda yorum yapabilirmisiniz? İstediginiz bir platforma yukleyebilirim. Teesekkurler yardiminiz icin

 29. Fotograf eğitimine yeni başlayacağım.700d ile 60d arasında fiyat farkı pek yok piyasayı incelediğimde.yeni başlayanlar icin 60d gövdeyi kullanmak zor mudur?siz aynı fiyatta hangisini tavsiye edersiniz?

  • Hiç farketmez, her ikisi de işinize yarar ve kullanım zorluğu açısında fark yok, 700D daha yeni teknoloji onu almanızda fayda var.

 30. Merhaba, Canon powershot sx170 hakkında ne düşünüyorsunuz?Maddi açıdan uygun bir makine arıyorum.Şimdiden teşekkürler.

 31. resat yagbasan | 17 Ekim 2014, 17:36

  Merhaba Hakki bey. Ben cbc grubundanim. Bir arkadasin canon 550d 18 55 lensli makinesi var. Yalniz makinenin ekrani kirik ve 550 liraya birakiyor. Yaklasik 10 k cekim yapilmis. yeni baslayan biri olarak bu benim icin yeterli mi ve ekranin kirik olmasi sorun teskil eder mi?

  • Ekran kırık fakat görüntü geliyor mu? Eğer geliyorsa ve görüntüde problem yoksa başlangıç için kullanmanızda hiç sakınca yok.

 32. Ayhan BiLiR | 16 Ekim 2014, 19:27

  Merhabalar ben fotografcılıga yeni basladım ve suan elimde NİKON D7100 var yaklasık 2 3 aydır kullanıyorum ve simdi lens almaya karar verdim bir genis acılı bir de zoom lens düsünüyorum tavsiyeleriniz neler olur ? bana sigma 18-35 önerdiler birde arastırdıgıma görede zoom lens olarak nikkor 70-200 vr II cok övüyorlar.

 33. İyi günler hakkı bey ben amatör olarak bu fotoğraf çekme işine basladim ilk aldigim makina nikon d3100 18-55 vr ve 55-200 vx lens aldım sizce uygun bir secimmidir . Genelde manzara ve kişi odaklı resim cekmeyi düşünüyorum.

 34. Hakı bey iyi akşamlar fotoğraf çekmeyi çok seviyorum sürekli yanımda taşımak istediğim için konpat makinalar tercihim canon PowerShot sx 220 hs aldım şimdi samsung ex2f almak istiyorum önerilerinizi bekliyorum canon s120 düşün dum bütçem yetmedi

  • Mehmet Bey Samsung benim için bir fotoğraf makinesi üreticisi konumunda değil, popüler ve herkese hitap eden ürünler üretiyorlar ve fotoğrafçılık geçmişi ve birikimi çok az. Belki on sene sonra belli bir yere gelir. Diğer seçenekler ise yazıda mevcut.

 35. merhabalar ben
  nikon d5200 18-105 vr kit alacaktım sonra vazgectim şimdi aklımdaki
  canon 650d18-55 kendisi veriyo extradanda Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II Lens
  almayı düşünüyorum sizin görüşünüz ?

  • Her ikisi de başlangıç için uygun ve iyi ürünler. Aralarında çok büyük farklar yok, hangisini sevdiyseniz onu alın.

 36. ıyı aksamlar Canon 650D Tamron 17-50 F2.8 olarak baslangıc yapmayı baslıyacagım sızce secımım dogrumudur

 37. merhaba Hakki Bey,Canon EOS 70D EF-S 18-200mm Kit hakkinda yorumlarinizi alabilir miyim?

  • Canon 70D gayet iyi bir gövdedir. Fakat 18-200 objektif oldukça sıradan bir objektif, kompakt makinelerle alacağınız görüntüden daha iyisini alamazsınız. DSLR makine kulllanmanın avantajlarından biri değişik ve kaliteli objektifler kullanabilmenizi sağlamasıdır.

 38. Merhaba Hakkı bey . Benim degerlendirmem DBB çıktı.Telefonumdan da çekimler yapıyorum . Daha çok doğa fotoğrafları çekmeyi seviyorum . Önerdiğiniz Canon 60D gövde ve Tamron 17-50mm f/2.8 ile uygun çekimler yapabilir miyim ? Ayrica bu yıl lisede son senem ve fotoğrafçılık okumayı düşünüyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz ?

 39. Merhabalar efendim.canon 600D makinrmde 18-55 kit lensim vardı.bir süredir kullanıyorum ve portre çekimi ve sokak fotoğrafçılığı için 50 mm lens almayı düşünüyorum. Sizce gereksiz bir harcamamı olur elimdeki lens yeterli olur mu?

  • 50mm yerine 35mm almak daha mantıklı olur; ama zaten elinizdeki objektif üzerinden odak uzaklığına bakıp hangisinin işinize yarayacağını tespit edebilirsiniz. Gereksiz olmaz alan derinliği konusunda size yeni ufuklar açacaktır.

 40. abdullah erdem | 05 Ekim 2014, 22:28

  d7100 makine alacagim hocam dış mekan veya gelin damat cekimi yapacagim benim icin 18 -140 vr lens yeterlimi uzerinde bulunan nikonun yoksa bana hangi lensi onerirsiniz hocam simdiden tsk ederim

  • Beklentilerinize bağlı; ama genel amaçlı ve uygun fiyatlı en keskin objektiflerden birisi Tamron 17-50 f/2.8 dir. Ek olarak açık diyaframlı bir objektif edinmenizde fayda var, 50mm f/1.8 veya f/1.4 gibi.

 41. Doğan Mete | 19 Eylül 2014, 11:23

  merhabalar hakkı bey hem aile hem de gezilerimde kullanabileceğim ayrıyeten de fotoğrafçılık kursuna gidip amatör fotoğraçılık yapmak istiyorum ve ilk defa fotoğraf makinası alacağım herkes bir marka soyluyor acaba sizin önerebileceğiniz ve tavsiye edebileceğiniz bir marka ve model varmıdır görüş ve yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür edrim…..

 42. ahmet kabasakal | 18 Eylül 2014, 22:52

  hocam yazınız için teşekkür ediyorum cok acıklayıcı olmuşsunuz. sizin sınıflandırmanıza göre CBB ye giriyorum. ilk dslr im olacak daha önce kompakt makine kullandım. marka taraftarı degilim ancak merak ediyorum benim sınıfım için d700 önermişsiniz. sony alpha58 slt için ne diyorsunuz ben onu düşünüyordum.

 43. Merhaba Hakkı Bey.öncelikle bu güzel yazı için teşekkürler. Ben de fotografçiliğa yeni başlıycam. Sizce vizör bir makinenin olmazsa olmazlarindan mıdır? Samsung Nx 3000 almayi düşünüyordum çok övdüler ve şu anda 50-200mm objektif hediyesi var.fakat yorumlarınızı okuduktan sonra (vizör ve aynasız oluşu) vazgeçmek üzereyim.yazınızda benim payıma Nikon D3200 düştü.sizin yorumunuzu merak ediyorum.Teşekkürler:)

  • Vizör amatör fotoğrafçılık için bence gerekli ama tabiki olmazsa olmaz değil. Marka olarak Samsung’a hiç yakın değilim, fotoğrafçılık geçmişi olmayan, sektöre yeni girmiş bir marka sonrasında ne olur bilemem. Eğer ufak makine düşünüyorsanız, hem vizörü olan hem de aynasız küçük makinelere Olympus ve Panasonic bakabilirsiniz.

 44. kadir denizci | 16 Eylül 2014, 08:07

  Hakkı Bey iyi günler,
  hem aile hem de gezilerimde kullanabileceğim Nikon D5100 almayı düşünüyorum ancak lens olarak 18-105 mi 18 – 55 + 18-200 mü alacağıma karar veremedim. Sizin önerileriniz ne olabilir canon ve nikon tercihi nedir bilgi rica edebilirmiyim

 45. Murat Altınok | 14 Eylül 2014, 16:05

  Hocam iyi günler hizlial.com internet sitesinde canon eos700d 18-55 mm ıs stm+tamron 70-300 mm lens kit dslr + tripod+ çanta+16 gb hafıza kartı var Fiat 1990 tl sizce nasıl bir makine Fiat nasıl acaba teşekkürler

 46. merhaba ben canon 650d DC makineyi almayı düşünüyorum 18-55lik olduğu için IS e gerek yok dendi siz ne düşünüyorsunuz cevaplarsanız sevinirim.

 47. merhaba ben canon 650d 18-55 dc lensli makina almayı düşünüyorum lensi yüksek değil IS e gerek yok deniyo düşüncenizi merak ediyorum.

  • IS her halukarda işinize yarayacak bir özellik başlangıç için almanızda sıkıntı yok, biraz kullandıktan sonra ihtiyacınız daha iyi ortaya çıkacaktır. Herkese göre değişen bir konu.

 48. Merhaba, ben fotografciliga ilgi duyuyorum ve suan elimde olan makine Canon550d fakat canon EF 50mm 1:1:8 lens kullaniyorum.Lensimi degistirmek istiyorum sizce hangi lensi tercih etmeliyim? Veya makine olarak baska bir sey makineye mi gecis yapmaliyim yarcimci olursaniz sevinirim, tesekkurler

 49. hakki bey merhaba… tum yazilarinizi neredeyse okudum ve bilgilendin sayenizde… soracağım soru bicok kez sorulmuş aslinda ama keskin bi cvbnza rastlamadm… nikon marka bi makine dusunuordm fakat canona gore renklerin canli çıkmadığı söyleniyor. .. aklımda ki makine aslnda nikon d5200 du sora af motoru olmadigndan sebb yne af si olan nikon d7000 ve 18 105 kit kensiyle

  • Nikon D7000 de bazı mekanik problemler olduğundan D7100 modelini tercih etmeniz yerinde olur. Renkler konusu tamamen uydurma, bu her model makinenin menüsünden ayarlanabilen bir özellik.

 50. ben sony hx400 kullanıyorum ve çok memnunum sizinde görüşlerinizi alabilir miyim ?

  • Memnunsanız hiç bir sorun yok, en önemli şey de bu zaten, güle güle kullanın. Ben bu makineyi kullanmadım ama amatör fotoğrafçılık için başlangıçta kullanılabilecek iyi bir makine.

1 2 3 4 5 13

Yoruma kapalı.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.