Something is wrong.
Instagram token error.

Objektif seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Amatör fotoğrafçılar, DSLR makinelerini aldıktan bir süre sonra ekipmanın ve özellikle objektifin çok önemli olduğu konusunda genel bir fikre kapılır. (Bu tam olarak doğru sayılmaz.) Bu yüzden ceplerindeki parayı harcamak maksadıyla objektif satın almak için arayışa başlarlar. Bu arayış ekipmanlarını güncellemek ya da genişletmek maksadıyla ek objektif satın almak şeklinde olabilir. Eğer ilk aldıkları objektiften memnun değil iseler yeni alacakları objektif için “kılı kırk yarmak” deyiminin hakkını vermeye çalışacaklardır. Peki objektif alırken nasıl kılı kırk yaracağız?

Öncelikle yapılması gereken: hangi odak uzaklığı ya da odak aralığındaki objektife ihtiyacımız olduğunu belirlemek.

Bir süre fotoğraf çektikten sonra, fotoğraf çekmenin inceliklerini öğrendikçe nasıl fotoğraflar çekmek istediğiniz yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Elinizde bulunan objektif bu tür fotoğrafları çekmenize izin vermiyorsa ekipmanınızı yenilemenin zamanı (gerçekten) gelmiştir. Fakat öncelikle bilmeniz gereken bir terim var: Kırpma Faktörü ya da Odak Uzaklığı Çarpanı (Crop Factor, Focal Length Multiplier). Bu konuyu bir önceki yazımda geniş olarak anlattım, eğer terime yabancıysanız ya da detaylı olarak okumak isterseniz. Krop Faktör ya da Odak Uzaklığı Çarpanı nedir, ne işe yarar, zararı var mıdır? yazısını okuyabilirsiniz.

Kullandığınız ekipman APS-C sensör bulunduran krop faktörlü bir gövde ise objektif seçiminde bu kriteri öncelikle düşünmemiz gerekiyor. Çünkü alacağımız objektifin odak uzaklığı değişecek ve kırpma faktörü ile çarpılacak. Yani mesela tele objektif almak istiyorsunuz 70-200mm bir objektifte karar kıldınız; ama bu objektif sizin kullandığınız gövde de 105-300mm olarak görev yapacak. Objektif seçiminizi buna göre yapmalısınız.

Nikon APS-C gövdeler için ürettiği objektiflere DX ibaresini ekliyor. Dolayısıyla üzerinde DX yazılı bir Nikkor objektif FF gövdelerde tam olarak kullanılamıyor. Aynı şekilde Canon ise bu tür objektifler için EF-S ibaresini kullanır. Üçüncü parti lens üreticileri Sigma DC, Tamron Di II, Tokina ise DX kısaltmasını kullanıyor. Bu objektifler APS-C gövdeler için özel olarak üretildiğinden sonradan gövde değişimi yapacağınızda ya da ikinci gövdeniz varsa ve bu bir FF (Full Frame) gövdeyse bu objektifle birlikte kullanamayacağınız anlamına gelecektir.

Hangi odak uzaklığı aralığında bir objektif alacağınıza nasıl karar vereceksiniz? Aslında bu iş çok kolay, beğendiğiniz ve çekmek istediğiniz bir fotoğraf bulun ve eğer ulaşabiliyorsanız o fotoğrafın EXIF (dijital fotoğrafların içine perde hızı, diyafram, makine marka ve modeli gibi teknik bilgilerin gömülmesini sağlayan bir sistem) değerlerine bakın. Hangi makina ve hangi odak uzaklığında çekilmiş öğrenin. Arkadaşlarınızın elindeki objektifleri deneyin. Hangi odak uzaklığında hangi açıyı görüyorsunuz test ederek bulmak çok daha öğretici olacaktır.

Odak Uzaklığı Simülatörü‘nü kullanarak kaç derece görüş açısın sunuyor fotoğraf üzerinde görebilirsiniz.

Benzer şekilde çalışan ve Nikon ekipmanlarını seçmenize izin veren başka bir uygulama da NIKKOR Lenses Simulator. Burada hem DX ve FX gövdeleri, hem de DX ve FX objektifleri birlikte ve ayrı olarak test edebiliyor ve hangi ekipmanın işinize yarayacağını tespit edebiliyorsunuz.

Canon sayfalarında da detaylı olmasa da odak uzaklığının görüş açısını nasıl değiştirdiği konusunda ufak bir uygulama mevcut.

Odak uzaklığımızı ya da odak aralığımızı belirledikten sonra bu aralıkta hangi ürünler olduğuna bakmamız gerekecek.

Aslında odak uzaklığınızı belirlerken çok fazla katı davranmamak gerekir, bu konuda biraz esnek olmak elimizdeki seçenekleri değerlendirirken bize avantaj sağlayacaktır.

Örneğin makro çekimlerden hoşlandığınızı farkettiniz ve bundan sonra daha fazla makro fotoğraflarla ilgileneceksiniz diyelim. Daha iyi makrolar çekmek istiyorsunuz, o zaman bir makro objektif satın almanız gerekecek. Hangi aralıkta bir objektife ihtiyacınız olduğunu tespit ettikten sonra bu odak uzaklığındaki objektifleri tespit etmek çok zor değil. Ana marka olan Canon ya da Nikon’un dışında üçüncü parti lens üreticilerinin ürünlerini de listeye ekleyerek tüm objektifleri belirlemeliyiz. Piyasada satılan güncel objektifleri ve fiyatlarını bulabileceğiniz birçok web sitesi mevcut. Benim en çok kullandığım ve tavsiye edebileğim site B&H. Buradan SLR Camera Lenses bölümüne giderek dilediğiniz kriterlerde arama ve seçim yapabilirsiniz.

Objektiflerin üzerinde yazan kısaltmaların anlamları nedir?

Tüm objektiflerin üzerinde bir veya birkaç harften oluşan çeşitli kısaltmalar görürsünüz. Örneğin AF, DX, VR, G gibi. Bu kısaltmaların anlamları objektifin markasına göre değişik anlamlar içerir. Aslında özelliklerin büyük kısmı standart; fakat patent hakları nedeniyle farklı isimlendirmeler kullanılıyor. Yani sarsıntı önleyici ya da titreşim önleyici sistemin pratikteki faydası değişmiyor; fakat markalar arasında kullanılan teknoloji farklı ve dolayısıyla da isimlendirmesi değişiyor. Nikon Vibration Reduction yani VR kısaltmasını kullanırken, Canon Image Stabilization yani IS kullanıyor, Sigma Optical Stabiliser yani kısaltma olarak OS kullanmayı seçmiş.

Bu ve buna benzer kısaltmalar oldukça işinize yarayan bilgiler sunacaktır. Bu yüzden objektifin üzerinde yazan tüm kısaltmaların anlamlarına bakmanızı önereceğim. Örneğin üzerinde G kısaltması bulunan Nikkor objektiflerin diyafram ayarlama halkası yoktur. Tamamen gövde üzerinden dijital olarak diyaframı ayarlamak zorundasınız. Tüm markaların kısaltmalarını Türkçe açıklamalı olarak Objektiflerin üzerindeki kısaltmalar sayfasında bulabilirsiniz.

Objektifleri tespit ettikten sonra ilk elemeyi birçok kişi sanırım maliyet üzerinden yapacaktır.

SLR Camera Lenses bu adreste listelediğimiz objektiflere ait fiyatlar USA de bulabileceğiniz ortalama fiyatlardır. Başka sitelerde bir miktar altında ya da bir miktar üzerinde fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Aynı ürünleri Türkiye’den yetkili satıcılarından almaya çalıştığınızda karşılaşacağınız fiyatlar maalesef sizi üzecektir. Fakat Türkiye’de de yukarıdaki fiyatların az bir miktar üzerinde spot piyasadan alışveriş yapma imkanınız var. Aslında en iyi yöntem USA ya da Hong Kong gibi yerlere giden tanıdıklara ısmarlamak; fakat bu her zaman mümkün olmuyor.

Fiyatlar konusunda bir örnek verelim; Nikon DX format bir objektif olan Nikon 10.5mm f/2.8G ED DX Fisheye almaya karar verdik ve baktık ki USA fiyatı $624 (985 TL). Bunun Türkiye’deki fiyatını araştırdığınızda her bulduğumuz fiyat 1600 TL nin üzerinde çıkıyor. Başka bir örneğe bakalım Canon EF 17-40mm f/4L USM için mesela. B&H fiyatına baktığımızda $750 (~1180 TL) olarak görüyoruz. Türkiye’deki fiyat araştırması için aşağıdaki rakamlara bakmanız yeterli;

Objektifin fiyatı arttıkça USA ve Türkiye arasındaki uçurum da artıyor. Bu yüzden genellikle spot alışveriş çok daha zahmetsiz ve hesaplı bir çözüm oluyor. Spot alışverişte Canon EF 17-40mm için ödeyeceğiniz bedel yaklaşık ~1400TL civarında olacaktır. Spot alışveriş aslında yasal olmayan bir ticaret; fakat Türkiye’deki fiyatların yüksek olması ve fotoğrafçıların çoğunun amatör (bu işten para kazanmıyor) olması nedeniyle tercih ediliyor. Fakat bu tip alışverişler biraz risk içeriyor ve karşılıklı güvenin önemi büyük. Ödeyeceğiniz miktara bağlı olarak alacağınız risk düzeyini kendiniz belirlemelisiniz.

Başka bir alışveriş yöntemi ise Internet üzerinden özellikle ebay den alışveriş. Sıfır objektifler için buradan alışveriş yapmayı pek tavsiye etmiyorum. Çünkü Türkiye’ye girişte gümrüğe takılma ve size pahalıya malolma ihtimali yüksek. Fakat ikinci el bazı ürünler ve başka ekipmalardan (pil, kart vs.) €150 geçmeyecek şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında alabileceğimiz ürünlerin bir kısmını eledik ve elimizde belli başlı üç ya da dört adet objektif kaldı. Şimdi yapmamız gereken Lens Review’ larına bakmak.

Lens Review yani objektif incelemeleri konusunda Türkçe kaynak bulmak neredeyse imkansız. Belli başlı sitelerde İngilizce olarak bulabiliyoruz. Aslında bir kaç kişi sadece bu konuya özel bir çalışma içerisine girse ne hoş olurdu ya, neyse.. Objektif incelemeleri için bakabileceğimiz sitelerden birkaçı;

Benim daha çok tercih ettiğim ve güvendiğim siteler photozone ve Nikon kullandığımdan kenrockwell. Fakat değişik görüşler okumak, farklı yaklaşım ve kullanıcı tecrübeleri için birçok kaynağa bakmak gerekiyor.

Bu teknik testler laboratuvar koşullarında yapıldığından gerçek dünyadaki kullanımı ve sonuçları hakkında çok fazla fikir vermeyebilir. Bu yüzden objektifleri kullanan kişilerin deneyimlerinden faydalanmak başka bir seçeneğimizi oluşturuyor.

Almak istediğimiz objektifi kullanan tanıdığımız fotoğrafçılar varsa bunlarla birebir konuşmak, yoksa yine internet üzerinden yapacağımız okumalarla kullanıcı tecrübeleri hakkında fikir sahibi olabiliriz. yukarıda yazdığım bazı sitelerde, örneğin fredmiranda‘da daha çok kullanıcı tecrübelerine, objektifin pozitif ve negatif yönlerine değinilerek yer veriliyor. Fakat unutmamak gerekir ki bu yazılanların çoğu subjektiftir; fakat her zaman fikir verme açısından faydalıdır.

Bazı fotoğrafçılık blogları ve tecrübelerin paylaşıldığı platformlar da işinize yarayacaktır. Türkçe kaynak bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz. Malesef Türkçe olan kaynakların çoğunluğu forum sayfalarında gözden kayboluyor. Yine de netfotograf.com forumlarını ve fotokritik forumlarındaki donanım-ekipman kategorisini takip edebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen seçtiğiniz objektif hakkında kafanızda soru işaretleri olabilir. En iyisi birebir test etmek.

Alacağınız objektifi seçtiniz, paraya kıyıp almaya kararlısınız ama kafanızı kurcalayan bazı sorular olabilir. “Acaba çok ağır mı?”, “Netleme hızı yeterli olacak mı?” vs.. gibi sorular objektifi almadan önce sizi rahatsız ediyorsa tanıdık birilerinden objektifi edinerek kendi makinanızda test etmeniz çok önemli. Eğer tanıdık kimse de yoksa teknoloji marketlerinde vitrindeki ürünleri deneyebilirsiniz. Mümkün mertebe birebir test etmek kararınızı kesinleştirmede önemli rol oynayacak.

Bu kadar kılı kırk yarmaya gerek yok diyorsanız.

O zaman kafanıza takılan soruları sorduğunuz, bilgisine güvendiğiniz, o meşhur fotoğrafçı arkadaşınızın yakasına yapışın. Ona “Ben şöyle şöyle fotoğraflar çekmek istiyorum, şu kadar da para harcayabilirim, hangi objektifi alayım dersin?” şeklinde bir soru sorarak cevaba kısa yoldan da ulaşın, tercih sizin.

1.755 Yorum Var

 1. derya bektaşoğlu | 11 Haziran 2012, 11:01

  merhaba ben canon eos 600 d aldım henzü öğrenmeye calışıyorum fotografcı arkadaslarımın yardımıyla ve boş zamanlarımda sizce kursa gidilmelimi yoksa ne okumalıyım siz neyi tavsiye edersiniz

  • Kendi kendine öğrenmebilmek çok iyi ve uzun süreli bir konsantrasyon gerektiriyor, bence bir kursa katılın, sonrasında kendinizi geliştirmek için okumalar yapabilirsiniz.

 2. Murat demirli | 10 Haziran 2012, 11:25

  Hakkı abi ben ilk kez dslr alıcaklar dikkat olarak yazılmış yazınızı okudum şu anki bütçem nikon d5100 almaya yeterli ama d5100 için uzak mesafeleri geniş açılı olarak ekranımda görmek isterim ama bunun için hangi lens almalıyım hiç bilmiyorum bu konuda bana yardımcı olurmusunuz . şimdiden teşekkür ederim ellerinize sağlık yazılarınız gerçekten amatörlere yol gösteriyo sağolun :)

  • Uzak mesafeli geniş açılı olarak gösteren bir teknoloji mevcut değil :) Yukarıdaki yazıda Canon, Nikon ve Tamron için simulatorler var. Onlardan bakarak yaklaşık olarak hangi odak uzaklığına ihtiyacın olduğunu kendin keşfedebilirsin.

 3. hakkı bey değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkürler ben stüdyoda nikon d300 kullanıyorum objektif olarakda 18 135 kullanıyorum fakat memnun değilim tamron 24 70 yada sigma 24 70 yada nikon 24 70 alıcam hangisi,,, tamronla nikon pahalı sigma biraz daha uygun fakat sigma için iyi değil diyorlar sizin öneriniz nedir saygılar

  • Nikon 24-70mm zaten bu iş için üretilmiş. Şimdilik daha iyisi yok, Sigma 24-70mm açık diyaframlarda yeterince başarılı değil.

 4. merhaba..
  ben Canon 550D Body ve Tamron 18-270mm f/3.5-6.3 Dİ II VC PZD Lens düşünüyorum. bu ilk slr makinem olacak. tek lensle kullanmayı düşünüyorum. bu gövde ve lens için yorumunuz nedir acaba?

 5. Merhaba Hakkı Bey ben Nikon D700 fx aldım ve üzerine 17-55 2.8 nikon dx 1 objektif düşünüyorum sizce bi çakışma olurmu fx gövdeye DX geniş açı bi lens Nasıl olur fikrinizi merak ediyorum ? Ayrıca siteniz çok güzel olmuş

  • Yanlış seçim, FX gövdede DX objektif kullanamazsınız, ama tam tersi mümkün. Yani DX gövdede FX objektif kullanabilirsiniz. Böyle bir gövdede kullanmak için Nikon 17-35mm f/2.8 en iyi seçim olacaktır.

 6. Canon 600D almak istiyorum, hareketli lcd ekranindan dolayi. Bir de yaninda Tamron 17-50 mm f/2.8 lens ile Canon 100 mm makro lens almak istiyorum. Bu lensler Canon 600D’de iyi sonuc verir mi? Ileride baska bir FF canon govde alsam bu lensleri kullanabilir miyim? Cevabiniz icib simdiden teskekur ederim, selamlar. Sevgi

  • Her ikisi de oldukça iyi bir seçim. Canon 600D ile oldukça iyi sonuçlar elde edecesiniz. FX gövdeye geçme durumunda Tamron 17-50mm yi kullanamazsınız çünkü bu objektif DX gövdeler için özel üretilmiştir. Fakat Canon 100mm Macro’yu kullanabilirsiniz.

 7. Umut Enes oruçhan | 07 Haziran 2012, 22:55

  Bide D7000 için bana uygun istediğim şeyi alabileceğim görüntüyü hangi lens ile alırım en güzel hangi lens olur hangisi kamerayla bir bütün olup en iyi görntüyü verir bu konudada bana yardımcı olursanız sevinirim sadece lens önerimi . İyi çalışmalar :)

  • Çok genel bir soru sormuşsunuz, ne çekmek istediğinizle alakalı, yukarıdaki yazıda anlatmak istediklerimden biri de bu. Yani geniş açı mı, makro mu, yoksa tele objektif mi soruyorsunuz? Uçan bir kuşu mu çekeceksiniz? Yoksa bir arıyı yakından mı çekmek istiyorsunuz, yoksa gün batımında bulutları ve dağları geniş bir şekilde mi kadraja almak istiyorsunuz?

 8. Umut Enes oruçhan | 07 Haziran 2012, 19:23

  Hakkı abi öncelikle yazınız için teşekkür ederim ellerinize ben nikon d7000 ‘ni tertcih ediyorum ve alıcam zaten aklımdaki marka nikondu sizde destek çıkıp yardımcı oldunuz :) Teşekkürler . İyi çalışmalar :)

 9. Umut Enes oruçhan | 07 Haziran 2012, 00:17

  Hakkı abi ben bir Nikon d90 almayı planlıyordum fakat internette ve mağazalarda yaptığım tesbitlere göre hobby için yapcağımı söylediğimde Canon sx40 hs öneriyolar bu çoğu yerde aynı oluyor sizce bir amatör olarak d90 nımı yoksa sx40 mı tercih etmeliyim ? Bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar :)

 10. hakkı bey,
  yazılarınızı beğenerek takip ediyorum. şu an elimde nikon d3100, 18-55+55-200 var. 1 ay içinde yurtdışından d7000 alacağım ama objektif şeçimlerinde zorlanıyorum. 50mm f1/4 ya da f1/8 arasında karar veremedim, aradaki fark çok belirgin ise düşünmeden 1/4 alacağım. bir de d7000 de mevcut objektiflerimi kulanmak istemiyorum. çoğu yerde 18-105 in fazlasıyla yeterli olacağını okudum ama açıkçası zoom u seviyorum, 18-200 almayı düşünüyordum ama biraz yavaş ve de hantal olduğunu yazmışlar. gerçi zoom için elimde 55-200 var ilerde 70-300 alıp daha iyi bir performans elde edebilirim diye düşünüyorum siz ne dersiniz?

  • Nikon 50 f/1.8 alın arada düşündüğünüz kadar fark yok, hatta bir poz bile fark yok. Yanına biraz yavaş netlese de inanılmaz keskin ve kaliteli fotoğraflar üreteceğiniz Tamron AF 17-50mm f/2.8 alabilirsiniz (çok daha iyisini istiyorsanız Nikkor AF-S 17-35mm f/2.8 D IF-ED alabilrisiniz.) Nikon 70-300mm ile de seriyi tamamlarsınız. 18-200mm objektifler yeterince başarılı değiller.

  • bu kadar hızlı cevap vereceğinizi düşünmemiştim ilginiz için çok teşekkürler.

 11. Merhaba Hakkı Bey , Canon EOS 600D makineyle gezdiğim yerleri , portre ve manzara fotoğrafları uzaktaki doğa fotoğraflarını çekmek istiyorum ama lens için bir türlü karar veremedim bütçem kısıtlı , 18-135 MM IS II LENS veya 18-55 MM IS II LENS bu iki lensten hangisini almalıyım ? veya sizin önerebileceğiniz uygun fiyatta bir lens var mı ?

  • Bu yazdıklarınızdan her ikisi de işinizi görecektir. Eğer daha kaliteli objektif istiyorsanız şunu bilmelisiniz; bir kaç istisna dışında neredeyse tüm kaliteli objektifler pahalıdır.

 12. Merhaba Hakkı Bey. Nikon D60 makinemiz mevcut. İşyerinde en büyüğü 18 m genişliğinde farklı tiplerde makinelerimizin çekimlerini yapmak istiyoruz. Birkaç ay içinde makinemizi de değiştirmeyi düşünüyoruz. Bunun için D90 yada 5D planlıyoruz. Bu makinelerlede çalışacak uygun bir geniş açı önerebilir misiniz? İyi çalışmalar…

  • Merhaba, doğru cevabı verebilmek için yeterince bilgi yok elimizde. Asıl sorulması ve cevabı alınması gereken soru şu. Bu fotoğrafları nerede kullanacaksınız? Nikon D90 ile 5D tamamen farklı sınıfta iki makina. Önce hangi makinayı alacağınıza kara verip objektifi ona göre seçmelisiniz. Bence profesyonel bir yardım almak sizi her türlü yanlıştan koruyacaktır.

 13. Merhabalar,bi sıkıntım var benim de degerli goruslerinizi benimle paylasirsaniz cok sevinecegim. benim makinem canon 1000 d nasil bir makine? Bilmiyorum ama idare ediyorum.uzerinde 18-55 kit lens vardi cok basarisiz buldum.onun yerine arkadasim kendisinde fazla olan 18-55 is hediye etti.bir de 55-250 is ve 50 mm f:1.8 canon lensim var.hafta sonlari arkadaslarimla disari cekim yapmaya ciktigimizda koca bir cantayla tum lenslerle beraber bayagi hamallik yaptigimi dusunuyorum.su an dusundugum gerekirse digerlerini elimden cikarmak kaydiyla bir tak gez lensi almak.canon 18-135 is mi tamron 18-270 pzd mi yoksa sigma 18-200 veya 250 mi almaliyim? onerileriniz icin simdiden tesekkur ederim.

  • Aslına bakarsanız bu tip tak gez objektiflerden çok fazla verim beklememek gerekir. Ama mutlaka gerekli ise Tamron 18-270mm olabilir. Sigma 18-200mm çok kötü bir tercih olur. Aslında üretiliyormu bilmiyorum ama bunu bulabilirseniz daha iyi: Tamron AF 18-250mm f/3.5-6.3 Di II LD Aspherical [IF] macro

 14. iyi günler hakki bey canon eos 600d almayi dusunyorum yaninda kit olarak lens 18-135 dusunuyorum ama bir de 18-135 is ii lens var sanirim yeni versiyonu sizce ii. versiyonunu mu almaliyim aradaki fark nedir titresimi engellemeyle mi ilgilidir simdiden tesekkurler

  • Evet titreşim engelleme özelliği var ve yeni teknoloji kullanılarak imal edilmiş. Karşılaştırmalı testlere bakmak gerekir ama şunu söylemeliyim ki 18-135mm ilk versiyonu Canon’un en kötü ürünlerinden biridir.

 15. Hakkı bey
  canon 550d için
  bir kaç lense ihtiyaç duymadan orta düzeyde verim sağlayan lens öneriniz nedir?

  18-135 i tavsiye edermisiniz?
  yoksa 18-55 / 55-250 mi almalıyım?

  teşekkürler

 16. merhaba bende nikon d5000 var,ben uzagı çok net ve yakın çekmek istiyorum hemde yakını geniş açıdan çekmek 18-55 55-200 var bunların hepsini tek bir lens de toplasak ne önerirdiniz şimdiden teşekkürler…

  • Bu tip ürünlerden çok üst düzey verim beklemek yanlış olur ama işinizi görebilecek en iyi ürün Nikkor AF-S 18-200mm f/3.5-5.6 G IF-ED VR II DX

 17. UĞUR ARSLAN | 28 Mayıs 2012, 16:26

  Merhaba Hakkı Bey; Fotoğrafçıklıkla 2-3 yıldır amatör olarak uğraşıyorum. D3000 makinem vardı. D7000 ‘e terfi ettim. Elimde Nikon 50mm AF-S 1.8G var. Bu lens ile çok iyi sonuçlar alıyorum. Ancak bildiğiniz biraz sınırlı ve dar kalıyor. Manzara ve genel amaçlı keskin bir objektif arıyorum. Tak çıkar yapmayı pek sevmiyorum ve son zamnlarda macroyada ilgi duymayya başladım. Araştırmalarıma göre tamron 17-50 2.8 vc siz ve nikon 24-84 2.8-4 arasında kaldım. Benim için keskinlik ve kalite önemli. Macro özelliği olmasından dolayı 24-85 yönelmeye başladım. Siz ne önerirsiniz bu lenslerden hangisi ile daha kaliteli sonuçlar alırım.

  • UĞUR ARSLAN | 29 Mayıs 2012, 15:36

   Düzelme : 24-84 yazmışım 24-85 mm 2.8-4 olacaktı

  • Aslına bakarsanız her iki objektif te oldukça iyi sonuçlar veriyor. Fakat elimizde iki alternatif olduğunda her zaman ana markayı yani Nikon’u tercih etmek daha iyi olur düşüncesindeyim. Makro özelliği pek bahse değer değil ama yine de eski model olmasına rağmen Nikon 24-85mm yi tercih edebilirsiniz.

 18. Ben daha yari pro. yum ama hala canon sx 30 icin uygun lens bulamadim sizin oneriniz nedir?

  • Canon SX30 objektifi değişebilen bir ürün değildir, yani üzerindeki obejktif makine ile bütünleşiktir, çıkartılıp başka bir tane takamazsınız. Bu tip ürünler için “DSLR like” ibaresi kullanılır.

 19. merhaba hakkı bey,
  nikon d80 kullanıyorum. bütçeme uygun iki lens ile makineyi değiştirmeden farklı çekimler yapmak istiyorum. manzara ve makro fotoğrafları seviyorum, portre çekimi yapmıyorum. sizin sitenizi ve yazınızda önerdiğiniz siteleri inceledim. belirlediğim 4 nikon lens var. 10.5 balıkgözü, 10-24, 55-200 vr, 70-300 vr. fisheye-hemi programının varlığı ve düşük fiyatı beni 10.5 balıkgözüne yakınlaştırıyor. fiyat kıstasını ortaya koyduğumda 10.5 balıkgözü-70-300 vr almayı düşünüyorum. 70-300 vr tercih sebebim, 55-200 ün full frame makineler için uygun olmaması ve ilerde bir full frame makine alırsam yola 70-300 vr’la devam edebilme olasılığım. eğer 10-24 lensi tercih edersem fiyat nedeniyle 55-200 alabilirim. daha önce balıkgözü kullanmadığım için bu lense sahip olmak beni heyecanlandırmakla beraber 10-24 daha mı kullanışlı olur endişesi var, 10-24 ve 55-200 kombinasyonu nu mu tercih etmeliyim. fikrinizi alabilirsem çok sevinirim. teşekkürler.

  • Nikon 10.5mm oldukça keskin ve harika bir objektif fakat prime olması nedeniyle kullanımına alışmanız zaman alabilir. Diğer değişebilen odak uzaklıklı – zumlu diyenler de var :) – obektifler kadar kolay değildir. Bence Tokina 11-16mm ve Nikon 70-300mm VR kombinasyonu daha iyi olacaktır.

  • cevabınız ve ilginiz için çok teşekkürler.
   lens almak makine almaktan daha zor. Hernekadar Tokina deseniz de 10.5mm’den harika olarak bahsetmeniz balıkgözü iştahımı kabarttı. Fotoğrafa başlarken hepbir balıkgözü isteğim vardı. Geçen süre içerisinde makro çekimler için Nikon 105mm f/2.8 vr’ımı tercih etmeliyim düşencesi hasıl oldu. 2 prime lensi kullanabilmek hayli zamanımı alabilir ama sonuca değecektir diye düşünüyorum. D80 makine için lense bu kadar yatırım da biraz abartı mı diye düşünmüyor değilim. Kitte yer alan 18-135mm lensimi de muhafaza etmeyi düşünüyorum. Ismarlama yazıyormusunuz bilmiyorum ama makro konusunda yazınızı merakla bekliyorum. Lens konusunda tekrar fikrinizi alabilirsem sevinirim, sizi daha fazla yormadan son rahatsız edişim olacaktır. İlginiz için tekrar teşekkürler.
   Saygılar.

  • Ben de aynı tercihi yapardım, umarım prime objektif kullanmakta sıkıntı çekmezsiniz.

 20. mrb .. fazla bilgim olmasada 5 ay önce d80 almıştım üstünde tamron 70-300 lens var lens’imden gayet memnun’um yavaş yavaş çekimler yaparak birşeyler kapmaya çalışıyorum fakat ev ortamında bir kareye 5 6 kişi sıgdırarak resimler çekemiyorum kime sorsam birşeyler bilmiyor yada bilgi vermiyor ve tek başıma okuyorum lise ögrencisi oldugum için bütçem de çok düşük sizce nasıl bir lens almalıyım yardımcı olursanız sevinirim bilgileriniz için şimdiden teşekkürler..

  • Daha geniş açılı bir objektife ihtiyacınız var. Örneğin Nikon 18-70mm gibi ya da alternatif olarak Tamron 17-50mm gibi.

 21. SÜLEYMANPARLAK | 25 Mayıs 2012, 19:48

  Hocam peki bana önerebileceğiniz makineler neler veya nasıl bilgi edinebilirim.Fotoğrafçılık çok zor bir meslek ayrıca çok zevkli bir iş .Bilgisayar başında öldürdüğüm zamanı fotoğrafçılığa adamak istiyorum.Nasıl bir makineden başlamalıyım ÖRNEK verir misiniz? benim düşüncem direk prof makine ile başlamak

 22. Ali Uzunlar | 25 Mayıs 2012, 12:16

  Merhaba,

  Şuan canon 60 d ile 18-135 ıs lens kullanıyorum. Bu lense alternatif sürekli gezilerde fotograf çekebileceğim, ( Doğa, insan vs.) bir lens önerirmisiniz. Yada 18-135 lens ile bu isteklerim karşılanırmı? Teşekkürler

  • Bu objektif ile istediklerinizi yapabilirsiniz. Ek olarak manzara fotoğrafları için Canon 10-22mm gibi ultra geniş açılı bir objektif alabilirsiniz.

 23. SÜLEYMANPARLAK | 24 Mayıs 2012, 23:34

  Merhaba
  Ben henüz bir makine almaya karar vermiş değilim.Gerektiğinden fazla amatörüm
  makineler ve lensler ile ilgili hiç bi bilgim yok.Profesyönel makine almayı düsünüyorum. Fakat kafam karışır makineyi çözemem gibi endişelere kapılıyorum.
  ÖRNEK:http://www.facebook.com/photo.php?fbid=242117245818102&set=a.239902506039576.73957.239902266039600&type=1&theater Bana sayfadaki gibi fotoğraf çekiceğim bi makine lazım yardımcı olutsamız cok mutlu olurum. Şimdiden Teşekkür Ederim

  • İstediğiniz fotoğrafı çekmek için bir miktar bilgi gerekiyor, hangi makinayı kullanırsanız kullanın bu değişmiyor. O yüzden biraz öğrenmeniz sizin yararınıza, profesyonel makinalar fazla pahalılar boşuna yatırım yapmayın. Biraz okuyun ve haklarında bir fikir sahibi olun.

 24. Cok tesekkur ederim onerileriniz icin…18-135 kullandim.
  nikon 70-300mm onerir misiniz?500-800$ a kadar lens icin butce ayiriyorum…Amerikadan alicam.70-200mm fiyatlari 2000$ civari o yuzden biraz fazla geldi govdeden pahali.

  • Elbette, Nikon 70-300 VR da gayet başarılı bir objektif.

  • Bu iki lensi de son karari vermek adina iyi bir sekilde arastiricam .
   Bir de sizin fikrinizi almak isterim 70-300mm veya AF S 16-85mm hangisini daha cok onerirsiniz?Pek fazla soru sordum,simdiden cok tesekkurler…

   Hayirli gunler.

  • İkisi birbirinden tamamen farklı ürün, hangi açıyı görmek istediğinize bağlı olarak seçim yapmalısınız.

 25. Ender Yıldız | 23 Mayıs 2012, 01:50

  Merhabalar Hakkı bey. Amatör olarak müzik çalışmalarım olduğu için ve video clip çekmek gibi bir amacım da olduğu için, fotoğrafçılık kadar video kalitesi de benim için önemli ve bu yüzden Canon 550d’yi seçtim. Üç aydır kendi kit lensi olan 18-55 ile kullanıyorum fakat çok yetersiz gelmeye başladı bana. Sizden alacağım cevaplara göre lens alacağım. Video çekimi için, portre çekimler için, aynı zamanda insanları boydan da çekmek için ve geniş açılı manzaralar için hangi lensleri almalıyım? Bu dört amaç için önereceğiniz lenslerin yanına beşinci olarak bir de zoom lens önerirseniz çok memnun kalırım. Belki bu beş isteğim için beş tane lens almam gerekmiyordur fakat pek bir bilgim yok, cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Öncelikle objektifin yetersiz kalmasının sebebi nedir? Gördüğü açıdan dolayı mı, diyafram açıklığından dolayı mı yoksa keskinliğinin yetersizliği mi? Size elbette guzel bir takım önerebilirim. Canon 16-35, 24-70, 70-200 alabilirsiniz. Her objektifle video cekebilirsiniz ama hangi açıyı görmek istiyorsaniz ona uygun birini kullanmalısınız. Çantanıza Canon 50mm f/1.8 alarak baslayabilirsiniz.

  • Ender Yıldız | 24 Mayıs 2012, 20:17

   Objektifi yetersiz bulma sebebim gördüğü açıdan dolayı değil fakat, boydan fotoğraf çekince yetersiz kalıyor iyi çıkmıyor gibi duruyor, netleme yapamıyorum boydan çekerken ayrıca ve keskinliği yetersiz geliyor. Daha kötü bir makinayla daha keskin kaliteli fotoğraflar çekenler görüyorum kit lens harici lenslerle. Ya da pek anlamadığım için bana öyle geliyor bilmiyorum, belki de sorun bendedir. İşi öğrendikçe sorunun ne olduğunu anlarım sanırım. İlk olarak 50 mm alacağım evet. Son sorum, önerdiğiniz lenslerin hangisini hangi çekimlerde kullanmalıyım? 70-200 zoom lens onu biliyorum, çekmek istediğim fotoğrafları yazmıştım, 16-35 ve 24-70 bu isteklerimden hangilerini gerçekleştirmek için kullanmalıyım? Çok teşekkür ederim verdiğiniz ve vereceğiniz cevap için.

 26. Pelin Saner | 22 Mayıs 2012, 20:44

  Merhaba,
  Nikon D5100 almayı planlıyorum.Uzun zamandır fiyatları takip ediyorum 18-55VR olanlar yaklaşık 2000tl civarında.Az önce güvenilir bir sitede 1700 liraya buldum.Ancak kafama takılan birşey var. Lensi Nikon F (AF temas) mount.Lenslerle ilgili çok fazla bilgim olmadığı için merak ediyorum.Bu nasıl bir lens? Piyasada daha pahalı satılanlardan bunun daha ucuz olmasının sebebi bu lens mi? Ayrıca VR yazıyor. Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 27. Hakki bey merhaba,
  Ben d80 kullanicisiyim, makinemi yenilemeye kadar verdim.D300s alicam.Lens olarak ne alicam bilmiyorum bu konuda cok kararsizim.Fiyat da bu kararsizligimda cok etkili.Makinenin yaninda 18-200 mm koymuslar oneri olarak fakat yorumlarinizdan anladigim kadariyla vasat bir lens ve fiyatida oldukca pahali… 50mm lensim var zaten…Cok yonlu kullanabileyecegim iyi bir lens daha almayi istiyorum. Nikon 70-200mm istiyorum fakat oldukca pahali…Onerebileceginiz cok yonlu kullanabilecegim verim alabilecegim baska bir lens var mi?

  • Nikon 18-105mm veya Nikon 18-135mm objektifler biraz daha iyidir fakat daha iyileri için parayı gözden (ve cepten tabii) çıkartmanız gerekiyor. En iyisi Nikkon AF-S 16-85mm almak..

 28. Sertaç Alagöz | 22 Mayıs 2012, 12:00

  Hakkı bey iyi günler,
  Canon EF 70 – 200mm f2.8L IS USM lens ile aynı lensin yeni versiyonu olan mark II’si arasında ne gibi farklar var acaba? Aradaki fiyat farkı (yurtdışı fiyatı) neredeyse 1250 TL, sizce değer mi bu farkı ödemeye? Teşekkürler…

 29. Merhabalar, birkaç sorum olucaktı. Nikon D90 kullanıcısıyım. AF-s nikkor 50mm f/1.8G almayı düşünüyorum. Şu takıldı kafama, kullandığım makina DX format, ürün ise FX, bu durum sorun yaratır mı performans açısından. Nikon sitesinde DX format olarak sabit açılı AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G lens görebildim sadece . Kafam karıştı baya, FX olması ne gibi olumsuzlukları yaratabilir.
  Türkiyedeki fiyatlar hakkında hiçbir fikrim yok. Burada ise,
  NIKON – AF S DX 35/1,8G NIKKOR (188eu)
  NIKON – AF S 50 1:1.8G NIKKOR (229eu)

  • Hiç bir FX objektif DX gövdede problem çıkartmaz, aksine daha da performanslı çalışır. Yukarıda sebebine değinmiştim.

 30. Merhaba benim de bir sorum olacaktı. Bu işe yeni başlayan birisinin otomatik netleme yapan bir objektifmi kullanması iyi olur yok el ile manuel netleme yapan mı iyi olur bunu öğrenmek istiyordum cevap için şimdiden teşekkürler.

  • Tabiki otomatik, teknoloji gelişiyor ve biz o kadar para verip pahalı oyuncaklar alıyoruz, sonuna kadar istifade edin.

 31. merhaba. sony alpha 230 u olan birisi olarak 2 sorum olacak. cevaplandırırsanız çok sevinirim.
  18-55 lens yetersiz kaldığı için uzun araştırmalar sonucu tamron 17- 50 f 2.8 almaya karar verdim. hem portre hem genel amaçlı kullanabilmek açısından sizce doğru bir tercih mi?
  2. olarak bu objektifi test etme imkanım yok. deneyip almam gerektiği tavsiye ediliyor. internetten sipariş etsem sorun çıkarır mı ya da ne gibi sıkıntılar yaşarım? şimdiden teşekkür ederim.

  • Tamron 17-50mm f/2.8 objektifini tüm gövdeler için üretiyor. Biz de Nikon gövde ile kullandık ve halen kullanıyoruz. Keskinlik ve detay yakalama konusunda oldukça başarılı, kontrastı yeterince iyi, sadece odaklama konusunda bir miktar yavaş ama parasını kesinlikle hakediyor. İkinci sorunuza gelince nereden sipariş ettiğinize bağlı olarak değişir, biraz da şans işi tabiki.

 32. hOCAM bEN canon 550d kullanıcısıyım 3 aydır 18 55 lensimle kullanıyorum artık lens değiştirme vaktim geldiğini fakat ne almam konusunda çok kararsızım 700 lira bir bütcem var öğrenciyim. normal makro ve birazda zoom yapabilen bir lens önerseniz şimdiden teşekürler…

  • Bence fazla para harcamadan Canon 50mm f/1.8 objektifi alıp biraz onunla oynayın, büyük keyif alacağınızdan eminim.

 33. mrb hakkı bey nikon d5100 makinem var ve bi kaç lens arasında kaldım, TAMRON 18-200 mm F/3,5-6,3 Makro – Zoom Lens, Nikon 55-200 mm VR f4-5.6G Lens, Sigma 50-200 mm f4-5.6 DC OS HSM Lens sizce bunlardan hangisini seçmeliyim.
  Şimdiden Teşekkür ederim.

 34. Hakkı Bey merhaba,
  Bu denli kaliteli, doğru ve yalın bir biçimde bilgi akışını fotoğrafseverler ile paylaştığınız için teşekkürlerimi sunarım.
  Uzun bir zamandan sonra bütçemide ayarlayıp Canon 550d yi almaya karar verdim.
  Gelelim objektife:)
  ilk etapta ne alacağımdan eminken geniş ürün yelpazesi ve ürünler hakkındaki farklı yorumlar fazlaca kafamın karışmasına sebep oldu.
  Açıkcası fazla lense sahip olmaktan ve lens değiştirmekten hoşlanmayacağımı düşünüyorum.
  O yüzden ilk tercihim 18-135 idi zira 18-55ten daha fazla aralığa sahip. tamron 18-270 hakkında ise olumsuz görüşler çok
  Sizin görüşünüz burda önemli.
  Şimdi sizce
  1.=18-135mm mi
  2.=tamron 18-270mm pzr mi
  3.=18-55mm daha sonrasında 55-250mm mi
  =ya da sizin farklı öneriniz varmıdır
  teşekkürler

  • Aslına bakarsanız 18-55mm nin bile 3 adet versiyonu var. İlk çıkan 18-55mm objektifler oldukça kötüydü ve haklı olarak herkes tarafında kötülendiler. Sonrasında iki versiyon daha üretildi. Bunlardan en keskin sonucu veren ise ikinci versiyon olarak çıkan Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS. Son versiyon yine pek başarılı sayılmaz. Giriş seviyesi objektiflerden fazla birşey beklemek zaten haksızlık. Yine de Tamron 18-250mm nin sonuçları ve MTF grafikleri fena değil, bir bakın derim..

 35. iyi gunler , benimde bir sorum olcakti henuz yeni almis oldugum nikon D5100 makinamla gelen AF-s nikkor 18-55 cektigim fotolardan memnun kalmadim beklide bu alanda yeni olmamdan kaynaklaniyordur. benim simdilik fotografini cekmeye ilgi duyduyum bir alanim yok, gunluk icerde disarda arkadaslarimin , manzara cekmek ve cok iyi sonuclar almak istiyrm bana da bir lens onerirmisiniz simdiden tesekkurler …

  • Elinizde objektifi yeterince iyi kullanamadığınızı düşünüyorum, İyi sonuçlar alabilmek için elinizdeki ekipmanı en verimli şekilde kullanmayı öğrenmelisiniz. Son aşamada eğer yetersiz gelirse yeni bir arayışa girersiniz.

 36. merhabalar,

  canon 550 d makinam var ve bir adet çok geniş açı ile bir adetde iyi bir zoom yapabileceğim lens davsiyesinde bulunabilirmisiniz teşekkürler..

 37. Üstad selamlar,
  Nikon D7000 makinam var, boş durmasın diye önüne koydukları kit lensi saymazsak bir de 50mm f:1.4 lensim var. Böyle sanki bi rahat mı battı bana ne olduysa kendimi 35mm lenslere bakarken buldum. Portre çekmeyi seviyorum, 50mm lensim de çok iyi sonuçlar veriyor ama hani croptan dolayı 75mm gibi vazife görüyor ya… Acaba 35mm ile nasıl sonuçlar alırım diye merak ettim ve Nikon 35mm f:1.8 – Nikon 40mm Micro f:2.8 ile Sigma 30mm f:1.4 arasında kaldım. 35mm ucuz ve testleri ortalama düzeyde, 40mm ona eş gibi ve ek olarak makro keyfi yaşatabilir, Sigma ise testlerde en iyi sonucu veren lens, biraz pahalı. Ama nedense başka marka lensler konusunda emin değilim. Bütçem hepsine uygun ama kararsız kaldım.
  Siz ne tavsiye edersiniz, değerli görüşlerinizi beklerim.
  Selamlar, saygılar…. Serhat

 38. yazı için teşekkürler. canon 550d kullanıyorum ve basic 18-55’lik kiti elden çıkarıp 2 gün evvel bir sigma 18-200 macro II OS satın aldım. LCD ekranında iyi gözükmesine karşın çektiğim fotoğraflara bilgisayarda baktığımda çok keskin olmadıklarını farkedip büyük hayal kırıklığına uğradım. Acaba Sigmalarda hep mi var bu problem yoksa benim ürünümde bir sorun olur mu? Faturalı ve garantili olduğu ve 2 gün önce aldığım için üzerine daha fazla eklemeyi taahhüt ederek bir Canon modeli alsam, buna olumlu bakarlar mı sizce? Yoksa elimde patlamış olacak Sigma, çok demoralize oldum:((((((

  • Mert Bey, tabiki tüm Sigmalarda böyle bir sorun yok; fakat Sigma 18-200mm oldukça kötü bir objektif, yani seçiminiz pek isabetli olmamış. 18-200mm objektifler içerisinde en başarılı olanı şimdiye kadar Nikon geliştirdi fakat o bile vasatın üzerine çıkamıyor. Bu tip objektiflerden çok fazla verim beklemek hayalcilik olur am yine de eğer geri verme şansınız varsa Sigma 18-250mm alabilirsiniz.

 39. hakkı bey dijital makinalardan kullanmaktansa DSLR Fotoğraf Makinası alma kararı aldım ve canon 550 d alacam fakat soyle bir sorun var ögrenci olduğum için butçe 18 55 kit lens ile makinaya yetiyor ve o lensin işime yaramıyacagı soyleniyor

  ben doga ve cevre resimleri cekmek istiyorum beni bu lens hiçmi idare etmez dijital makinalardaki performansı gecmez diyenler var işin uzmanı varken öğreneyim ona göre hareket edeyim dedim

  şimdiden teşekkürler

  • İşine yarayacaktır. Emin olun uzun bir süre gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.Önemli olan kullanılan ekipmanı tanımak ve ondan maksimum performansı almak. Yoksa istediğimiz şey makinanın bizim yerimize tüm işleri yapması değil.

 40. Merhaba,uzun süredir hobi olarak gezi fotoğrafları ve portre ağrılıklı fotoğraflar çekiyordum, bir süredir doğum fotoğrafçılığı yapıyorum.Makinam Canon 550D lenslerim 18-55 ve 50mm F1.8, kısaca yetersiz..Canon 24-70 f2.4 almayı düşünüyrum ve makinamı da değiştirmeyi, ikinci el canon Eos 5D alma şansım oldu, bence avantajı full frame olması, siz ne dersiniz?Bütçem kısıtlı oldugundan lens+ Canon 5 D EOS MArk II alma şansım yok..canon Eos 5D ile ilgili fikrinizi almak istiyordum..teşekkürler..

  • Elbette 5D iyi bir makina fakat bunun üzerine bir de Canon 24-70mm takarsanız oldukça ağır olacaktır. Bütçeniz kısıtlı olduğundan bence makinayı değiştirmenize ve Canon 24-70mm almanıza gerek yok. Onun yerine Canon 17-55mm f/2.8 ya da Sigma 17-50 f/2.8 ya da Tamron 17-50mm f/2.8 den birini alarak düşük ışık koşullarında da yeterince keskin fotoğraflar çekebilirsiniz.

  • hızlı cevabınız için teşekkürler, bütçem kısıtlı derken canon 5D markII’yi şu anda karşılayamıyorum demek istemiştim, açıkçası makinayı değiştirmeye niyetliyim(Caon EOS 5D) ve lens mutlaka almam gerekiyor, bütçeyi düşünmeden bana yine de aynı lensleri mi önerirsiniz? ağır olacagını tahmin ediyorum ama doğum fotoğrafçılığında makinayı çok uzun süre taşımam gerek miyor açıkçası..

  • Hayır tabiki, onlar DX gövde için öenriler. Eğer gövde almaya kararlıysanız 24-70mm f/2.8 ya da 24-105mm f/4 objektiflerinden birini almak durumundasınız.

 41. Hakki bey merhaba
  Canon 60d almaya karar verdim. Genel amacim doga,sokak fotografciligi,portre ve bina cekimleri.
  Uzun arastirma ve elemelerden sonra dusuncem 18-55 veya 18-135 standart kit ile baslamak.
  Daha sonra Canon EF-S 17-55mm f/2.8 (FF`e gecmeyeceksem) veya Canon EF 24-105mm f/4 L almak
  Okudugum yorumlar 17-55 icin 70-200 , 24-105 icin de 10-22mm ek lensler ile yeterli bir aralik olacagi.
  Sizce surekli para harcama ve lens pesinde kosmadan nasil bir yol izlemeliyim. Tesekkurler.

  • Kit objektifle alırsanız sonrasında 24-105mm alırsınız, FF ye geçsenizde bu objektifi kullanabilirsiniz. Sonrasında eğer ihtiyacınız olursa başka objektiflere geçiş yaparsınız. Örneğin 70-200mm f/4 gibi

  • Benim bir sorum var, Bende de Canon 60D var. Fakat ben alırken hep Full Frame olduğunu düşünerek satın almıştım. Bu durumda Tamron SP 24-70MM F/2.8 DI VC USD model bir lens genel kullanım için uygun olur mu acaba? Yoksa yanlış bir seçim olur. Bu konuda sizin bilginize ihtiyacım var.
   Saygılarımla…

  • Malesef uygun olmaz bu objektif 38-112 gibi bir odak uzaklığına denk gelecek görüntü verecektir. Canon D60 için yine Tamron düşünürseniz genel kullanım için 17-50mm f/2.8 alabilirsiniz.

 42. Nikon D90 makinam var fotoğraf çekmeyi çok seviyorum amacım profesyonel anlamda bu işi yapmak değil bana son derece keyif verdiği için fotoğraf çekiyorum… sormak istediğim şudur; 18-105 nikon lensim var ve bu şimdilik benim ihtiyacımı görüyo ancak son zamanlarda alan derinliği açısında olsun keskinlik açısından olsun 70-200 lense takıldım nedense sigma 70-200lere baktığımda da bir makro olanı birde olmayanı var… bunların hangisi daha iyi olabilir benim için… birde içmekanlarda kullanmak için önerebileceğiniz bir geniş açı zoom lens olabilir mi? öyle metrelik baskılar falan da yapmayı düşünmediğim için uygun fiyatlı birşeyler arıyorum açıkçası… sadece bu keyifli anlarımdan daha fazla verim almak amacım… yardımınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Sigma 70-200 ün eski modellerinde makro özelliği yok. Ben de uzun süre bunlardan birini kullanmıştım, keskinliği oldukça iyidir. Eğer makro özelliğine ihtiyacınız yoksa daha uygun fiyata bulabilirsiniz. Diğer objektif için önerebileceğim en keskin ve uygun fiyatlı ürün Tamron 17-50mm f/2.8 dir.

 43. cagla.pusat | 10 Mayıs 2012, 20:06

  Merhaba, ben fotoğrafçılığa yeni başlıyacağım ve nikon d5100 alıyorum. Doğa,manzara ve konser fotoğrafları çekeceğim genelde. Nasıl objektif ve lens seçmeliyim? teşekkürler.

  • Manzara için ultra geniş açı sınıfındaki objektife ihtiyacınız var. Örneğin Tamron 11-16mm veya Sigma 10-20mm gibi. Konser fotoğrafçılıkı için açık diyaframlı ve hızlı objektiflere ihtiyacınız var. Genellikle kullanılan Nikon 24-70mm f/2.8 dir. Eğer daha uzaktan çekmek durumunda iseniz Nikon 70-200mm f/2.8 de yanınızda olmalı..

 44. Gökhan Özdemir | 09 Mayıs 2012, 16:12

  Hakkı bey selamlar. Tüm sayfayı üşenmeden okudum öncelikle verdiğiniz bilgiler ve sabrınız için teşekkür ederim. Cevaplamaya vaktiniz olursa ben daha genel bir soru sormak istiyorum. Yeni bir zoom lens alacağım. Tabi bütçem de çok iyi değil. 70-300 ya da80-200 hatta 55-200 seçeneklerim arasında ancak hem titreşim önleyici olsun hem de f değeri 2,8 olsun istememe rağmen astronomk fiyatlarla karşılaşıyorum. Makinam da d80. ya vr den vazgeçeceğim ya da f 2,8 olmayacak. vr den vazgeçmek daha ucuz bir seçenek yaklaşık iki kat fiyat farkediyor. ama almışken de güzel bir şey almak istiyorum. Soruma gelirsek daha keskin fotoğraf elde edebilmek için vr mi yoksa f değerimi daha öncelikli düşünülmelidir?

  Teşekkür ederim.

  • Açık diyaframlı objektifler genellikle daha keskin görüntü verirler. Yukarıda saydıklarınızdan 80-200mm oldukça keskin görüntü vermesine rağmen yavaş netlem yapar. Bence uygun fiyatlı olması ve keskinliği açısından Sigma 70-200mm f/2.8 düşünülebilir.

 45. Kadir Erok | 09 Mayıs 2012, 15:45

  Hakkı bey Mrb Verdiğiniz bilgiler için tşk ederim bir iki lens hakkında görüşlerinizi bizime paylaşırsanız memnun olurum Nikon D70 ve Nikon D300 kameram var hem stüdyo da hem de dış çekimler için lens araştırdım sigma 18-50 f/2.8 ve tamron 17-50 iki lens arasında hangi lens tercih edebiliriz veya başka ne lens önerrisiniz tabi ekonomik olmasıda önemli teşekürler

 46. kadir altun | 08 Mayıs 2012, 19:35

  merhaba
  nikon d200 ile kullanmak, kus fotografları çekebilmek için sigma 150-500mm f 5-6.3 objektif siparis ettim. ettim ama iyi mi ettim kotu mu ettim tam olarak da bilmiyorum. fikrinizi merak ediyorum. tesekkurler.

 47. ŞENER KAVURGACI | 08 Mayıs 2012, 17:47

  merhabalar hakkı bey.sizi birde ben rahatsız edeyim :).nikon d70 makinamıza dış çekim ve stüdyoda kullanmak için lens almak istiyrum.sigma 18×200 işimizi görürmü.tabi nikonunda var 18×200 ama fiyat 2 katı.18×200 lensi aldığımızda bi sıkıntı yaşarmıyız.makinayı yedek olarak kullanacaz.dış çekim ve gerektiğinde stüdyoda tabiki.tavsiye edermisiniz.marka sıralaması yaparsanız memnun olurum.teşekürler

  • Şener Bey 18-200mm objektifleri en iyi görüntü vereni Nikon ve o da vasat yani profesyonel amaçla kullanmaya müsait değil. Diğer markalarınki ise daha kötü, hiç tavsiye etmem. Zaten Stüdyo için 18-200mm uygun bir objektif değil. Belki uygun fiyatı ve oldukça iyi sonuçlarıyla sizi tatmin edecek Tamron 17-50mm ye yönelebilirsiniz.

 48. Hakkı Bey merhaba, 600 D makinam var. Canon 18-55, Canon 55-250 ve Tamron 17-50 lenslerim var. 17-50 manzara çekimlerinde işime yarıyor. Ben çiçek böcek vs. küçük bitkileri çekmek istiyorum ama bu üç lensim de işime yaramıyor. Canon 100 mm macro – Canon 60 mm macro ve Tamron 90 mm macro dan hangisi işime yarar? (Bu arada fiyat aralığı olarak 1.000 1500 üzerine çıkmayacağım) Teşekkürlerimle….

  • Söylediklerinizin hepsi de işinize yarar ama sırasıyla iyiden, az iyiye doğru Canon 100mm > Tamron 90mm > Canon 60mm tercih edebilirsiniz. 60mm ile böceklere yaklaşmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz.

 49. cihat yurtseven | 06 Mayıs 2012, 21:36

  merhaba Hakkı bey öncelikle değerli yorum ve tavsiyeleriniz için çok teşekür ederim. ben gıda sektörümde çalışıyorum işim gereği tabak ta sunulan yiyecek resimleri resimleri çekmem gerekiyor (yiyecekte bir noktaya odaklanmam da gerekecek) yani makro çekim yapacağım bir çok yorumlar okudum kafam karıştı en son sizin sitenizle karşılaştım yeni bir makine ve lens alacağım değerli tavsiyelerinize ihtiyacım var fiyat 2500 tl cıvarında olabilir şimdiden teşekür ederim .

  • Sizin için en önemli şey objektif ve ışıklandırma. Makina yani gövde seçimi için son yazdığım İlk kez DSLR makina alacak olanlar, dikkat! isimli yazıyı okuyabilir ve seçiminizi yapabilirsiniz. Ondan sonra da bir makro objektif almanız gerekecek. Canon 60mm f/2.8 işinizi görecektir. Devamında ise bir flash ihtiyacınız olacak.

 50. mrhb hakkı bey benim makinem nikon D7000 yeni aldım iki hafta kadar bir zaman oldu tripot aldım ve şimdide bir lens almak istiyorum ama karar veremedim kuleliden köprünün iki ayagını almak istedim ama keskin bir görüntü olmadı sizce biraz daha beklemelimiyim yoksa manzara resimleri için Nikon AF-S Nikkor 28-300mm f/3.5-5.6G ED VR almalımıyım..şimdiden teşekkür ederim

  • Hangi objektif ile çekim yaptınız bilemiyorum ama aynı çekimi diyaframı biraz daha kısarak f/8 veya f/11 değerleriyle yaparsanız herhangi bir objektif ile iyi sonuç alabilirsiniz. Tabii ışık ölçümnde problem olmadığını düşünüyorum. Ayrıca tripod kullandığınızı ve uzaktan kumanda veya zaman ayarlı çekim yaptığınızı da varsayıyorum.

1 2 3 4 5 6 17

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.