Krop Faktör ya da Odak Uzaklığı Çarpanı nedir, ne işe yarar, zararı var mıdır?

Aslında DSLR makinelerde objektif seçiminin nasıl yapılacağı hakkında bir yazı yazmayı planlamıştım, hatta başlamıştım. Fakat objektif seçimi yaparken bizim için çok önemli bir konu olan Kırpma Faktörü ya da Odak Uzaklığı Çarpanı’nın ne olduğunu bir türlü özet haline getirerek anlatamadım. Bu yüzden bu konuda geniş bir yazı yazmaya karar verdim.

Öncelikle Odak Uzaklığı Çarpanı ya da Krop Faktörünü anlamaya çalışalım.

Aslında bu konuda Internet üzerinde kaynak bulma konusunda sıkıntı çekmezsiniz. Ama farklı bir dille ben de anlatayım. Eskiden fotoğraf makinelerinin görüntüyü kaydettiği yer filmlerdi. 35mm film eskiden kullanılan fotoğraf makinelerinde standart olarak kullanılıyordu (gerçi hala kullanılıyor). Bu standartta çektiğimiz tek bir fotoğraf film üzerinde 24mm x 36mm lik bir alan kaplıyordu.

Şimdi kullandığımız makinelerde ise filmin yerini sensör dediğimiz, ışığa duyarlı elektronik devreler aldı. Eskiden kullandığımız bir objektifi kullanarak aynı görüntüyü filmli SLR makinada değil de DSLR (dijital SLR) makinelerde almaya çalıştığımızı düşünelim. Filmin yerine geçen sensörün boyutunun da 24mm x 36mm lik bir ölçüye sahip olması gerekecektir. Nitekim bu şekilde üretilen fotoğraf makinelerine Full Frame (bu terim için Türkçe’de “tam kare” ya da “tam çerçeve” karşılığı kullanılmaya çalışılıyor fakat anlamını tam olarak vermediğini düşündüğümden bu yazıda full frame olarak kullanmaya devam edeceğim.) Dijital SLR adı veriliyor. Örnek olarak şu anda piyasada en çok satılan Canon 5D Mark II, Nikon D700, Sony Alpha A900 gibi makineleri verebiliriz.

Üreticiler bazı sebeblerle 24mm x 36mm boyutunda olması gereken sensör boyutunu küçülterek kullanmaya karar verir. Böylelikle Full Frame (bundan sonra FF olarak geçecektir.) haricinde başka standartlar ortaya çıkar. Bunlardan en yaygın olanı APS-C denilen formattır. Kısaltmaları görünce gözünüz korkmasın bu piyasada genel anlamda krop faktörlü denilince akla gelen standartın ta kendisi. Yani Nikon için 1.5 ve Canon için 1.6 olan değer. Nikon APS-C standardını Nikon DX format ismiyle kullanır. Nikon DX format bir fotoğraf makinesinde (D90, D300, D5000, D7000 vs.) sensör boyutu yaklaşık olarak 23.6 x 15.8 mm dir. Bu iki standart arasındaki oran Odak Uzaklığı Çarpanı ya da Kırpma Faktörü olarak adlandırılıyor. Nitekim hesaplandığında FF ve Nikon DX format diyagonalleri arasındaki oran 1.5 olarak bulunacaktır.

Canon ise APS-C standardını 1.6 olarak kullanır. Yani Canon’un piyasada satılan giriş seviyesi DSLR makinelerinin sensör boyutu FF makinası olan 5D ya da 5D Mark II den 1.6 oranında daha küçüktür. Canon 500D, 550D, 60D veya 7D gibi modelleri krop faktörlü makinelerdir ve sensör boyutları 22.3mm x 14.9mm dir.

Bu bilgiler ışığında kısaca Odak Uzaklığı Çarpanı ya da krop faktör: 35mm filmin diyagonal uzunluğunun (43.267mm) fotoğraf makinesinde kullanılan sensörün diyagonal uzunluğunun na oranıdır.  Ya da çok daha kaba tabirle 35mm filmin sensör boyutuna oranı da diyebiliriz.

Anladık, bazı makinelerin sensörleri daha küçük olduğundan bunlara krop faktörlü makinalar deniliyormuş. Peki bu neyi değiştiriyor? İyi bir şey mi? Kötü bir şey mi?

Elimizde herhangi bir objektif olduğunu düşünelim, mesela Nikon 300mm f/4. Bu objektifi FF makinede ve Nikon DX formatlı bir makinede kullandığımızda farklı sonuçlar elde ediyoruz. (Bu arada bilmeniz gereken ek bir bilgi de şu ki objektiflerin üzerinde yazan odak uzaklıkları standart olarak 35mm filmli makinalar ya da FF makinalar düşünülerek yazılmıştır.)

Üstteki fotoğraf Nikon D700 gövde ve 300mm odak uzaklığı olan bir objektif ile çekilmiş iken, aşağıdaki fotoğraf bir DX gövde olan Nikon D300 ile temsili olarak çekilmiştir.

Fotoğraflardan da açıkça görüleceği gibi; uzaktaki objeleri yakınlaştırma konusunda krop faktörlü makinalar bize avantaj sağlıyor. Aslında bu avantajı kısaca şöyle özetleyebiliriz. Kullandığımız gövde krop faktörlü (APS-C) gövde ise üzerinde kullanacağımız objektifin odak uzaklığını Nikon için 1.5 ve Canon için 1.6 ile çarpmamız gerekiyor. Yani ikinci fotoğrafta aslında biz Nikon D300 ve 450mm lik bir objektif kullanarak fotoğrafı çekmiş gibi oluyoruz. Eğer astronomi, vahşi hayvan veya kuş fotoğrafçılığı gibi bir uğraşınız olacaksa krop faktörlü bir makina kullanmak size oldukça büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Fakat tahmin edebileceğiniz gibi krop faktör geniş açılar için bir dezavantaja dönüşecektir. Yani siz FF makinada 24mm bir objektif kullanırken 84° lik bir açı görürsünüz. Aynı objektifi krop faktörlü bir makina da kullandığınız da ise sadece 61° lik açıyla yetinmeniz gerekecek.

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte krop faktörlü gövdeler oldukça gelişti ve objektifler de özel olarak bu gövdeler için üretilmeye başlandı. Krop faktörlü gövdelerde hem FF hem de krop faktörlü gövdeler için üretilen objektifleri kullanabiliyoruz; fakat krop faktörlü bir objektifi FF gövdede kullanamıyoruz. Aslında bazı istisnalar mevcut ama genel anlamda böyle bilinebilir. Yani Nikon FF bir makinanız varsa ona üzerinde DX ibaresi yazılı olan bir Nikon lens almayacaksınız anlamına geliyor.

Objektiflere giriş yapmışken arada ihmal edilen ama krop faktörlü gövdelerin bir avantajından bahsetmek isterim. Genel olarak objektiflerin en keskin oldukları bölge merkez ve merkeze yakın kısımlardır. Kenar ve köşelere gidildikçe keskinlik azalır. FF bir objektif krop faktörlü bir makinada kullanıldığında elde edilen görüntü kırpılmış olduğundan kenar ve köşelerdeki daha az keskin bölgelerden de arındırılmış olacaktır.

Örneğin Nikkor AF 85mm f/1.4 D full frame ve krop faktör gövdelerde kullanılabilen bir objektif. Keskinlik kriterimiz için en bilimsel yöntem MTF grafiklerine bakmaktır, ben de öyle yapıyorum ve photozone‘un yaptığı incelemeye bakıyorum, MTF grafiği aşağıda;

Grafik alışık olmayanlara karmaşık gelebilir ama kısaca söylemek gerekirse tüm diyafram değerlerinde merkezdeki çözünürlük bizi tatmin ederken (mavi bloklar) kenar (bordo) köşelerdeki (sarı) çözünürlük ancak f/5.6 ve sonrasında işe yarar gibi duruyor. Biz bu objektifi FF olmayan krop faktörlü bir makinada kullandığımızda ise yukarıdakinden daha iyi bir grafikle karşılaşacağımız kesin.

Başka bir konu ise vignetting; yani fotoğrafın köşelerinde oluşan hafif kararma. FF objektiflerin tamamına yakını açık diyaframlarda vignetting oluşturur, diyafram kısıldıkça bu azalır, Objektifleri krop faktörlü gövdelerde kullandığımızda ise kararma yapan yerlerin bir kısmı sensör dışında kalacağından vignetting te azalma söz konusu olacaktır. Bu da krop faktörlü gövdelerin çok önemli olmasa da başka bir avantajı olarak söylenebilir.

Full frame sensör ve krop faktörlü sensör üretim teknolojileri birbirinden farklı. Full frame sensör üretimi hem daha zor hem de daha pahalı, bu yüzden üreticiler amatör fotoğrafçıları tatmin edecek APS-C sensörler ve bu sensörleri taşıyan gövdeler üretmekte ısrar ediyorlar. Krop faktörün bir avantajı daha burada ortaya çıkıyor, maliyet. DSLR gövdelerde krop faktörlü makinalar her zaman full frame makinelerden daha ucuzdurlar.

Dezavantajlarına kısaca göz atarsak, aynı megapiksele sahip FF ve krop faktörlü iki sensörü (ya da gövdeyi) karşılaştırdığımızı düşünelim. Krop faktörde piksel boyutu daha küçük olacak ve bu yüzden detay yakalama kabiliyeti azalacaktır. Şöyle de açıklayabiliriz; pikseller daha büyük alana yayıldığından piksel boyutları daha büyüktür ve büyük olduklarından daha fazla ışık toplarlar. Daha fazla ışık daha fazla ve doğru bilgiyle aynı anlama gelir. Noise ya da gürültü (dijital fotoğrafta istenmeyen noktacıklanma, kumlanma) oluşumuna neden olan bilgi kaymaları da elimizde daha çok bilgi olduğundan daha da zorlaşacaktır. Kısaca büyük piksel boyutu yüksek ISO değerlerinde başarımı artıran bir faktördür ama tek başına yeterli değildir.

Başka bir konu olan Net Alan Derinliği (DOF: Depth of field) konusunda da bir şeyler söylemek gerekecek sanırım. Çünkü aynı odak uzaklığı ve diyafram kullanılarak yapılacak çekimlerde FX gövdelerle daha sığ alan derinliği elde edilecektir. Bir örnek vermek gerekirse krop faktörlü bir gövde ve odak uzaklığı 50mm olan bir objektif kullanıyoruz ve diyaframı da f/1.8 olarak ayarladık. Netlediğimiz mesafe de 2m olsun. Bu durumda toplam alan derinliğimiz ~11.2cm olacak. Aynı kadrajı elde etmek için FF makinede 75mm odak uzaklığı olan bir objektif kullanmamız gerekecek. Diyaframı f/1.8 olarak ayarlıyoruz ve 2m uzaklığı netliyoruz. Kadraj, diyafram değerimiz ve netleme noktamız aynı olmasına rağmen elde edeceğimiz toplam alan derinliği sadece ~7.3cm olacaktır. Toplam alan derinliklerini oranlarsak yine yaklaşık krop faktör olan 1.5 değerine ulaşabiliriz.

Aslında bu çekimi biraz daha farklı olarak; odak uzaklığını değiştirerek değil de aynı odak uzaklığındaki objektifi kullanarak, bulunduğumuz konumu değiştirerek aynı kadrajı elde etmek suretiyle de yapabiliriz. Yani FF makinede da 50mm f/1.8 objektifi kullanalım ve diyaframı da f/1.8 olarak ayarlayalım, önceki çekimdeki kadrajın aynısı yakalamamız için fotoğraf makinesini yaklaştıralım ve 1.333m ye netleme yapalım. Değişen bir şey olmayacak alan derinliğimiz yine sadece ~7.3cm olacaktır. Buradan da anlaşılacağı gibi sensör boyutu büyüdükçe sığ alan derinliği elde etmek kolaylaşıyor ve tersi durumda da artıyor. Bunun bize pratikteki getirisi ne olur diye sorabilirsiniz. Özellikle makro çekimlerde ihtiyacımız olan büyük alan derinliğini krop faktörlü makinelerle yakalamak daha kolay, hatta sadece küçük sensörlü olduğundan bazı makrocular kompakt makinelerle makro çekimi yaparak harikalar yaratıyorlar. Diğer durumda portre ya da moda fotoğrafı ile uğraşanlar için önemli olan sığ alan derinliğini yakalamak ise FF gövdelerle daha kolay oluyor diyebiliriz.

Krop Faktör ya da Odak Uzaklığı Çarpanı DSLR makina seçimi yaparken bilmeniz ve hatta anlamanız gereken kavramlardan biri. Henüz objektif seçimine geçemedik; ama bu yazıyla da birçok konuya açıklık getirdik gibime geliyor.

Odak Uzaklığı Simülatörü‘nü kullanarak objektiflerin gördükleri açıların birbirlerinden farkını daha iyi anlayabilirsiniz.

127 Yorum Var

 1. merhabalar…
  küçük yaşta başlayan fotograf tutkumu canon 700d ile başlatmış bulunuyorum.
  yaklaşık 1 ay kadar üzerinde bulunan 18-55 kit lensi kullandıktan sonra yeni bir lens almak istiyorum.
  canon’un lenslerini internet üzerinden araştırdıktan sonra belirli temel bilgilere ulaşmış oldum.
  canon 70-200 f4 ıs usm objektifi, genel yorumlara bakıldıgında pahalı ama muhtemesem L serısınden bır objektıf oldugu görülüyor zoom yapmayı uzaktakı nesneyi çekmek benı daha cok hoşnut ediyor.

  size sormak istedigim ise
  1. bu gövde bu objektifi taşır mı ve ne kadar başarılı olur ?
  2. bu objektif yerine daha cazıp bır fıyata önerebileceginiz objektifler neler olur ?
  3. manzara ve doğa için uygunmudur ?

  • Bu yazının konusu değil, normalde silerim ama özenerek yazmışsınız, cevap vermek istedim. Bahsi geçen objektifi gönül rahatlığı ile alıp kullanabilirsiniz, parasını kesinlikle hak eden bir objektiftir ve elinizdeki gövde ile de oldukça iyi çalışır, alternatif olarak yine L serisi Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM yi de düşünebilirsiniz. Manzara için uygun değil çünkü manzara için ultra geniş açılı objektifler kullanılır. Bkz. DSLR ve Ultra geniş açı kullanımı

 2. Yavuz Aslan | 17 Mayıs 2015, 20:39

  Herkese merhaba,yakin zamanda hem Almanca hem Türkce Cropfactor ünü okudum ve karsilastirdim.Cropfactoru daha büyük olan kameranin daha iyi bir kamera (hez zaman ici degil tabiki)olamayabilecegine karar getirdim.Söyleki inceldigim karsilastirmalarda Cropfaktoru az yada kücük ama keskinlik ve kalite bakimindan Crrop faktörü büyük olandan daha iyi olan kameralar gördüm.Kisacasi Kameralarin Canon ve Nikon dan ibaret olmadiginada karar verdim.Selam

 3. Sabit Alagözlü | 03 Nisan 2015, 15:10

  FF özellikli lensim ile daha fazla zoom yapabilmek, yani daha fazla yaklaştırabilmek amacıyla lens ile gövde arasında kullanabileceğim aparatlar nelerdir. İlginiz için çok teşekkür ederim.
  Saygılarımla

 4. BARIŞ ÜNVER | 08 Mart 2015, 14:14

  Merhaba Hakkı Bey,
  Yazılarınız gerçekten çok faydalı oldu. 4 sene önce yurtdışından fotoğrafçılığa başlangıç olarak uygun fiyata Canon EOS 1100 D satıln almıştım. 18-55mm standart kiti var. Şimdiki bilgim geçmişte olsa full frame alırdım. Manzara ve yapı fotoğrafları çekmek için ultra geniş açılı Tokina 11-16 F/2.8 AT-X 116 PRO DX lens almayı düşünüyorum. 1.6 krop faktöründen dolayı 11 mm: 17.6 mm ve 16 mm: 25.6 mm mi olacak? Tokina mantıklı mıdır, önerebileceğiniz başka bir lens var mıdır? Birde orta seviye için geniş açılı fiyat/performans olarak full frame bir makina önerebilir misiniz? Teşekkürler.

  • Evet Tokina söylediğiniz gibi olacak; ama zaten yeterince geniş açı sunduğundan problem olmaz. Gövde olarak Canon 6D alabilirsiniz, ultra geniş açı olarak yeni Canon 11-24mm deneyebilirsiniz fiyat olarak pahalı gelirse yine yeni bir ürün olan Tamron SP 15-30mm kullanılabilir.

 5. Merhabalar, internette bu konular ile ilgili yazilari okurken sizin yazinizada rastladim. oldukca guzel bir anlatim olmus. benim aklima takilan bir nokta icin fikir ve yardimlarini istiyecegim. suanda kullanmakta oldugum makina DX govdeye sahip nikon d5200. bu govdeye full frame bir lens takarsam ornegin 70-200mm f2.8 lensini, bu lens makinanin crop faktorunden dolayi 300mm gibi calisacak. esas sorum dx ibareli olan ornegin 55-200mm lensi taktigim zaman, bu lens yine 200 x 1.5 ten dolayi 300 olarak mi calisacak yoksa bu lens dx format icin uretildigi icin direkt 200 mm olarak mi calisacak… simdiden herkese tesekkurler…

 6. Merhaba. Böyle bir sorum olucaktı. Ben Canon 7D + Canon 24-105 lena almak istiyorum. Model çekimlerinde kullanmayı düşünüyorum. Ne dersiniz?

  • Model çekimleri için mümkün mertebe açık diyaframlı objektifler kullanmalısınız. 50mm f/1.8 ve 85mm f/1.8 gibi objektifler çok daha iyi olacaktır.

 7. Hakkı Bey merhaba,

  Öcelikle elinize emeğinize sağlık.Sormak istediğim DX lensler DX makinalarda kullanıldığında da crop faktörü oluyor mu.50 mm DX lens DX makina da 50 mm mi yoksa FX için üretilen lensler gibi 75 mm mi oluyor.

  Bilgilendiriseniz sevinirim.
  Saygılarımla

  • Genellikle DX objektiflerin üzerinde yazılan değerler FX miş gibi düşünülerek yazılıyor. Yani 50mm DX objektifi DX gövdede kullanırsanız Nikon için 75mm, Canon için 80mm ye denk gelecektir.

 8. şeref alaca | 21 Mart 2014, 12:59

  üstadım şöyle bir soru sormak istiyorum,
  FF objektifleri crop sensör makinelerde kullanım avantajından bahsettiniz. sorum şu;
  diyelim elimizde 35 mm f2,8 FF bir objektif var. bu objektifi crop bir gövdede kullanırsak diyafram yine 2,8 olarakmı kalır veya bir değişim olurmu?

  • Işık açısından değişmez, f/2.8 in alacağı ışığı alırrsınız. Yani FX gövde ile diyafram öncelikli çektiğinizde f/2.8 olarak ayarladığınızda perde hızını 1/500 olarak verdiğini düşünürseniz. Dx gövdeye takıp aynı kadrajı ayarladığınızda, diyafram öncelikli modda f/2.8 de yine 1/500 verecektir. Ama elde edeceğiniz sığ alan değişecektir.

 9. Erencan Bütkül | 16 Mart 2014, 11:44

  Merhabalar öncelikle yazı için teşekkür ederim gerçek anlamda bilgilendirici bir çalışma olmuş ellerinize sağlık. 60D kullanan bir amatörüm ve günbatımı manzara gibi fotoğraflar daha çok ilgimi çekiyor. Bununla beraber makroda oldukça sevimli geliyor. Ancak ne tür bir lens almam gerektiği konusunda daha hala bir kesin sonuca varabilmiş değilim. Acaba bir tak gez lens alıp idare etsem mi diye düşünüyorum ama yeterli olurmu bilemiyorum. Maddiyatı zorlamayacak şekilde orta düzeyli bir lens almak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 10. Yaren demircioğlu | 03 Kasım 2013, 22:02

  Merhaba hakkı bey;

  Ben ileri düzey eğitimimi bitirmiş bulunmaktayım. Ve tabiri caizse fotografa aşığım.
  Moda çekimi ve portre fotografları çekiyorum. Makinem 60d idi, artık değiştirmek gerektiğini düşünüyorum ve 70d nin daha iyi olacagı kanaatindeyim. Hayranı oldugum bir objektif var canon 135mm/f2 bu lensin 70d ile uyumunu size sormak istiyorum. Çevremde olumsuz eleştiriler aldım. FF bi gövdede kullanmamın daha iyi olacagını söylüyorlar ama yinede beni bilgilendirirseniz çok memnun kalıcam.

  • Merhaba, 70D için 135mm f/2 kullanmak pek iyi bir fikir değil, sebebi odak uzaklığının çok olması 216mm ye denk gelecek ve siz çok geriden fotoğraf çekmek durumunda kalacaksınız. Örneğin yatay kadrajda bir modeli ayakta çekebilmek için 15 metreden daha uzakta olmalısınız.. Eğer düşük alan derinliği hoşunuza gidiyorsa 50mm f/1.4 veya 35mm f/1.4 gibi seçenekler daha anlamlı olacaktır. Onun dışında hiçbir sakıncası yok.

 11. hatice arslan | 22 Mayıs 2013, 22:31

  merhaba, canon 1100d kullanıyorum Tamron AF 18-270mm F/3,5-6,3 Di II VC PZD LD Aspherical [IF]… ef 50mm… ve ef-s 18-55mm objektiflerim var 5d mark 3 almak istiyorum bu lenslerin hangilerini mark 3 ile kullanabilirim?

 12. KEMAL walker | 20 Nisan 2013, 17:32

  nikon 90 da kullanmak üzere 18-105, 500 mm 1.4 ve 35 mm 1.8 objectifler satın almıştım ancak gövdyi değiştirip d 600 alma niyetim var bulensleri o gövdede kullanabilirmiyim ?

 13. hakan yalcin | 21 Ocak 2013, 22:58

  harf hatalari icin kusura bakmayin klavyemde noktali harfler yok

  hakki bey 2 yildir dugun salonlarinda ve parklarda dis çekim yapmaktayim ama ben kendimi profosyonel olarak gormuyorum nikon d300s 18-105 objektif ile bu ise basladim sonra bana yetersiz gelmeye basladi parklarda uzak cekimler icin 1 tane 70-200 afs 2.8 g vr1 aldim ve salon cekimi icin de 16-85 5.6 dx aldim ben simdilik memnunum sizce daha iyibir secim yapa bilirmiydim?

  • Hakan Bey sonuçta bu işi para karşılığı yapıyorsunuz, o yüzden profesyonelsiniz. Fakat usta bir fotoğrafçı olup olmadığınız ayrı bir konu. Aslına bakılırsa bu ekipmanla oldukça iyi işler çıkartabilirsiniz düğün salonundaki çekim ile parkta yapılan gelin damat çekimleri tamamen farklı ekipman ve beceri istiyor. Dışarıda yapacağınız çekimler için 50mm f/1.4 veya f/1.8 ek olarak 85mm f/1.4 veya f/1.8 olması, 70-200mm f/2.8 olmasından daha iyi olacaktır.

 14. Savaş ozturk | 18 Ocak 2013, 15:19

  iyi günler, kolay gelsin ben Nikon FX formatlı bir makina almak istiyorum. Elimde DX Objetiflerim var. Nikon uyumlu Sigma 28-200 1/3.5-4.5 Objektifim var. Bu objektifimi FX Makinalarda kullanabilirmiyim.

  • Yanılmıyorsam tam adı Sigma 28-200mm f/3.5-5.6 DG Macro, DG olması FX gövdelerde kullanılabileceği anlamına geliyor.

 15. Koray Göksu | 31 Ekim 2012, 13:24

  Hakkı Bey Merhaba;

  Önce şunu belirteyim ki ben daha yeni dslr makina aldım ve öğrenmeye çalışıyorum. FX,DX konusunda Sizin yazdıklarınız, aşağıda arkadaşların yorumları ve nikon orjinal ve türk sitesinde aşağıda verilen linklerde yazanlardan sonra kafam iyice karıştı…

  AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G lens için

  imaging.nikon.com/lineup/lens/singlefocal/normal/af-s_dx_35mmf_18g/index.htm

  Yukarıdaki linkte aşağıdaki cümle var:

  Key Features
  DX-format, normal single-focal-length lens with 35mm focal length (picture angle is equivalent to a focal length of 52.5mm in FX and 35mm formats)

  nikon.com.tr/productitem.php?pid=1310-8934b9b612

  yukarıdaki linktede aşağıdaki cümle var:

  DX-format,normal tek odak uzaklıklı lens ile 35mm odak uzaklığı (resim açısı FX formatlı makinede 52,5mm ve DX formatlı makinede 35mm odak uzaklığına eşdeğerdir)

  Ben Nikon D5100 kullanıcısıyım ve kit lens olarak pakette 18-55 mm DX lens ve 55-200 mm DX lens ile geldi. Şimdi ben 50 mm lik lens almak istiyorum diyelim.
  DX için 50 mm olmadığı için FX alacağım. FX 50mm lens aldığım da kit olarak gelen 18-55 mm DX lensin ayarını 50 mm ye getirdiğim zamanki aynı görüntüyümü alacağım acaba?
  yada 50*1,5 =75 mm ye denk gelen görüntü mü alacağım? yada 50/1,5= 33,3 mm denk gelen görüntü mü alacağım (nikon sitesinde yazan link verdiğim yazıya göre 33,3mm görüntüye denk gelen görüntü alacağım gibi bir anlam çıkarttım).

  yardımlarınız için teşekkürler.

  • Koray Göksu | 31 Ekim 2012, 17:22

   Tekrar Merhaba,

   Nikon sitesinde dikkatimi çeken birşey daha oldu.

   AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G (FX) için ;

   35mm(135) formatında Görüntü Açısı : 63°
   DX formatında Görüntü Açısı : 44°
   yazıyor.

   AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G (DX) için ;

   DX formatında Görüntü Açısı : 44°
   yazıyor.

   O zaman ben burdan şöyle bir sonuç çıkarttım : ben gidip 35 mm FX lens alıp DX gövdeme taksam, zaten elimde mevcut olan 18-55mm DX lensimdeki 35 mm deki görüntünün aynısını alacağım.

   yada başka bir deyişle 35mm lensi FX de alsam DX de alsam makinadan aynı görüntüyü alacağım.

   Doğru mudur acaba? Yoksa hep hepten herşeyi birbirine mi karıştırdım.

   Teşekkürler…

  • Evet doğrudur, yani 35mm FX objektif ya da 35mm DX objektif ya da 18-55mm nin 35mm ye ayarlanması.. Hepsi aynı kadrajı verecektir. Yani 35×1,5= 52,5mm

  • Hiç biryerde resmi olarak DX için odak uzaklığı yazılmaz, sadece not olarak belirtilir. O yüzden tüm obejktiflerin üzerinde yazanlara FX için yazılmış olarak düşünebilirsiniz. (Hatta DX için üretilmiş bile olsa) Bu yüzden isterseniz 50mm objektif alrak kullanın, isterseniz 18-55mm objektifinizi 50mm olarak konumlandırarak kullanın farketmez, siz aslında FX gövde ile (50×1,5) 75mm ile çekim yapıyormuşsunuz gibi olacaktır.

  • Koray Göksu | 02 Kasım 2012, 13:15

   Hakkı Bey,

   Çok teşekkürler kafamda bu konuyla ilgili hiç soru işareti kalmadı artık…

 16. cevabınız icin tesekkurler 16-85mm cok guzel keske ff gorede cıkarabilselermis.
  hakkı bey izniniz olursa 2. bir sorum olacak d4,d3,d3s(profosyonel) govdelerden d700,d800(yarı profosyonel) govdelerinden ayrılan ozellik nedirki d4,d3 serisi fiyat bazında cok fark var ama teknik ozellikklere bakınca bu kadar fiyat farkı yaratacak ozellik goremedim
  sizin dusuncelerinizi alabilirmiyim tesekkürler egitici bilgileriniz icin

  • Gövde yapıları ve kullanılan malzemeleri de unutmayın, bunlar ekstrem koşullarda uzun süre kullanıma uygun olarak üretiliyorlar.

 17. selam hakkı bey benim d5100+70300vr var ama 16-85 vr almak istiyorum fakat daha sonra ff gececegim icin sizin acıklamarınıza bakınca bu lensi ff’de kullanamıcam 24-85 vr daha ise yarar yoksa 50mm 1.8g mi portre ve insan uzerine cekim yapmak istiyorum gonul isterki 24-70 almak ama cok pahalı ) tavsiyenizi bekliyorum. tesekkurler

  • Nikon’un objektiflerinin üzerindeki kısaltmalar bakarsanız eğer; üzerinde DX yazıyorsa o objektif sadece krop faktörlü gövdelerle kullanılmak için üretilmiştir demek olur. 16-85mm malesef sadece DX gövdeler, krop faktörlü gövdeler, ya da başka bir deyişle APS-C sensörlü gövdeler için üretilmiş. FX gövdelerde tam verim alamazsınız. Objektiflerin üzerindeki kısaltmalar Ama şu da varki örneğin Nikon D800 kullanırsanız, krop modunda kullandığınız taktirde, yeterince megapiksel olduğundan veriminiz çok düşmeyecektir. İkinci sorunuz Nikon 50mm f/1.8 iyidir ama kullandığınız gövdede AF motoru olmadığından netlemeyi manual yapmak zorunda kalırsınız, ya da Nikon 50mm f/1.8 AF-S objektif almanız gerekecek.

 18. Hakki abi ben fotoğraf makinesi alıcam fakat alırken danışacağım biri olarak size sormak istedim. Fotoğraf makinesi alırken hangi unsurlara dikkat etmem gerekiyor, hangi özelliği ne işe yarıyor kısa ve öz bilgi verebilirseniz çok memnun olucam .
  Alıcağım fotoğraf makinesini kullanma amacım amatörden biraz öte aile, kişisel araç-gereçler, yakın çevremi, uzakta gördüğüm güzel kareler, aniden geçen birkaç varlık gibi pozlar. Burda hızlı çekim(hızlı geçen birşeyi aniden çeksem net olması için fotoğrafta bozukluk olmasın.) veya durağan şeyleri daha net, uzağı çektim mi bilgisayarda yakınlaştırma(zoom) yaptığımda görüntüde bozulma olmaması veya çok az bozulma gibi, güzel bir makine lazım.
  Önerdiğiniz herhangi bir makine var mı marka modeliyle birlikte söyleyebiliceğiniz.

 19. Nikon D90 + Nikon DX 18-105 kullanıyorum

  iyi bir macro lens önerebilirmisiniz?

  vignetting şikayetim var. Azaltılabilir mi?

  yada bu sorunu az olan objektşfler hangileridir ?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  • Vignettin açık diyaframlarda neredeyse bütüm objektiflerde olabilir, özellikle geniş açılarda, ama çok büyük sorun değildir. Photoshop da exif bilgilerinden objektifi tanıyarak otomatik giderebilirsiniz. Makro için en iyi seçim Nikon 105mm almak.

  • Hakkı bey teşekkür ederim. bu konuda acemiliğim için özür dilerim anlamadığım benim lensim niko 18-105 mm. 105 mm ayarına getirdiğimde bununla objeye çok yaklaşamıyorum netlik sağlamıyor. Nikon 105 mm farklı bir objektifmi ?

  • Evet farklı ve özel bir objektif. En yeni versiyonu için Bkz. http://goo.gl/ZjFzi

 20. LOKMAN ARSLAN | 27 Temmuz 2012, 16:21

  Hakkı bey merhaba,
  Ben eşime doğa resimleri çekmeye meraklı olduğundan Nikon D90 hediye ettim.
  Benim fazla merakım olmamasına rağmen çözümsüz kaldığı konularda ben araştımak durumundayım. Yaylalara gezmeye gidiyoruz, Uzak mesafelerdeki resimleride çekmek istiyor.
  Bunun için yaklaştırmak gerektiğinde nasıl bir lens kullanmalıyız. Bir de lenslerin çekim mesafelerini yaklaştırmada değerleri neye göre ölçülendiriliyor. Mesela çıkacağını söylediğiniz Nikon 18-300 lens hangi mesafeyi ne kadar yaklaştırır. Bu ölçüm konusunu öğrenmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar.

  • Eşinize Nikon 70-300mm VR alabilirsiniz. Oldukça işine yarayacaktır. Daha profesyonel olan objektifler de var ama hem pahalılar hem de çok ağırlar.

 21. merhaba
  dslr olcak giriş seviyesi için hangi makineyi önerirsiniz?
  ve o makineye hangi lensi almamı istersiniz?
  bütcem bin tl ye kadar.
  yardımcı olursanız sevinirim
  saygılarımla.

 22. Taha Özden | 07 Haziran 2012, 17:07

  İyi günler efendim.Ben küçük cisimlerle uğraşmayı çok seviyorum.Bitki resimleri filan… Telefonun makro modu yetersiz geldiğinden otomatik çekimde 2-3 cm uzaklıktan büyüteç kullanıyorum.Daha da yakın çekimler için hem büyüteç, hem makro modu kullanabilir miyim? Kullanabileceksem 6 mm odak uzaklığı olan kameraya büyüteci dayadığımda ne kadar uzaklıktan çekim yapmam gerekir?

  • Kullandığınız telefonun fotoğraf özellikleri ve kullanacağınız büyütecin özellikleri konusunda hiç bir bilgim yok. Sanırım sorunuzun cevabını denyerek kendiniz bulabilirsiniz.

  • Taha Özden | 08 Haziran 2012, 18:15

   Efendim bu arada dikkat ederseniz fotoğrafın bir kısmı bulanık.Veya Bitkinin ortası net olsun diye fazla yaklaştım bu sefer bitkinin üst tarafı kötü çıktı.Benim bu alanı genişletmem için nasıl bir büyüteç kullanmam gerekir? :/

  • Fotoğraflarınızı gördüm, bu söylediğiniz olgu “net alan derinliği” dir. Net alan derinliğini artırmak için diyaframınızı (f) kısmanız gerekir fakat sizin diyaframnız manual ayarlanabilir değil ve 2.8 de sabit. Yani 8, 11 veya 13 gibi değerlere getirebilmeniz gerekir. Ben ce manual ayarlara izin veren bir kompakt makina ile çok harika işler yapabilirsiniz. Canon G Serisinin eski modelleri bile işinize yarayacaktır.

 23. merhaba hakki bey ben canon eos 1100d aldim portre fotograflari ve hareketleri resimleri hangi modda cekmek gereiyor ben cok net fotograf cekmek istiyorum uzerindeki lens 18-55 cevaplayabilirseniz sevinirim

 24. Zafer GÜLER | 08 Mayıs 2012, 13:13

  Aşağıdaki ifadeyi yanlış kullandım. Çekmiş olduğumuz resimleri kırpmak için photsop dıişında basit ve kaliteli bir program varmı. d5100 makinem var. bununla çektiğim resimleri kesip büyütme oranımı ayarlayabileceğim bir program önerbilirmisiniz?

  • Çok fazla program var ama ben Photoshop tercih ediyorum. Sanırım hem ücretsiz hem de kolay kullanımı nedeniyle yeni başlayanlar picasa kullanıyorlar.

 25. Zafer GÜLER | 08 Mayıs 2012, 10:30

  Hocam kropun ne manay geldiğini okudum fakat şimdi size sorum şu bu krop işini nasıl ve hangi programlarla yapmamızı tavsiye edersiniz? yardımcı olursanız sevinirim.

 26. hasan bayar | 30 Nisan 2012, 15:26

  hakkı bey, arakdasımın eos 500d sini ara ara alıp kullanıyorum fotoğraf çekmek hoşuma gidiyor. arkadaşımın çektiği manzara fotoğrafları da, bazen uzaktan insanların haberi olmadan çektiği kareler de hoşuma gidiyor. fotoğraf makinasını yeni alacak biriyim. eos 550d eos 1100d arasında kararsız kaldım. ve tabi lens de almayı düşündüğüm için ne yapmam gerektiğini tam olarak bilemedim. bana makina konusunda(sizin önereceğiniz başka alternatifler var mı?) ve bu makinaya göre bir lens tavsiyesinde bulunabilir misiniz?

 27. Ahmet Rasih METİN | 29 Nisan 2012, 01:50

  hocam amatör olarak ve bilgiye aç bir insan olarak küçük bir kafa karışıklığı yaşadım yukarıda yapılan yorumlardan bir tanesinde.
  uğur arkadaş :
  ”Bu arada bilmeniz gereken ek bir bilgi de şu ki objektiflerin üzerinde yazan odak uzaklıkları standart olarak 35mm filmli makinalar ya da FF makinalar düşünülerek yazılmıştır”
  Peki, objekrifin üzerinde DX ibaresi varsa, yapmış olduğum alıntıdaki yazınız hala geçerli oluyor mu? diye yazmış. ve sizde:
  Evet aynı söylem geçerlidir. Mesela Nikon 17-55MM f/2.8 AF-S DX objektifini ele alalım. Bu objektif FF makinalarda kullanılmıyor, krop faktörlü gövdeler için tasarlanmış. Fakat üzerinde yazan odak uzaklığı FF makinalara takıldığında geçerli olacak odak uzaklığını belirtiyor. Yani siz bu objektifi alıp D90, D300 vs. gibi krop faktörlü (APS-C) gövdelerde kullandığınızda 25.5 – 82.5mm olarak kullanabilirsiniz. şeklinde yazmışsınız.
  şimdi benim burada anlayamadığım 35 mm dx için nikon internet sayfası teknik bilgilerinde:
  DX-format,normal tek odak uzaklıklı lens ile 35mm odak uzaklığı (resim açısı FX formatlı makinede 52,5mm ve DX formatlı makinede 35mm odak uzaklığına eşdeğerdir) şeklinde yazmış.
  nikon d3100e göre 35 mm dx objektif 35 mm mi yoksa 52.5 mm mi ben anlayamadım.

  • Ahmet Bey söylediklerim aynen geçerli, Nikon internet sitesinden alıntı yaptığınız yeri tam olarak gönderebilirseniz incelerim.

 28. Bektaş Emirhanoğlu | 06 Nisan 2012, 19:34

  Hocam merhaba
  Engin bilginizi paylaştığınız için tebrik ve teşekkür ederim
  6od kullanıyorum ve crop çarpanı kullandığımız her lens için geçerli mi ?
  kit lens 18-135 mm’de bu uygulama içine giriyor mu ?
  Takacağım her lens’i 1.6 ile çarpmalımıyım ?
  (Şu ana kadar okuduğum yazılarınızdan ne kadar faydalandığımı anlatsam az)

 29. Merhaba Hakkı bey
  Yazılarınızı okudum. Gayet net ve açıklayıcı olmuş. Canon 450 – Canon 500 kullandım. Şimdi ise Canon 60D kullanıyorum. Yazılarınız 4 sene önce olmuş olsaydı FF makina alırdım ve öyle de devam ederdim. Şimdi bir miktar ekipmanım oldu. Canon 50mm f1,8- Tokina 11-16 f2,8- Sigma 18-200 OS- Sigma 24-70 f2,8-4. Ancak işin sonu yok sanırım. Yurtdışına ve özellikle de Afrika’ya çok giden birisiyim. Vahşi yaşama pek bakmadım. Ancak insanlar farklı. Geldiğim noktada ise bakıyorum objektif seçimlerinde sanırım 18-200 için yanlış tercih yapmışım. Şimdi Canon 24-105 f4 L serisi almak için bakıyorum. Canon 60D 24-105 f4 ile seçim nasıl olur? İleride belki FF ye geçerim. Yazdıklarınıza bakarsam geçmek lazımmış. Genelde (Afrikada) 2 makina ile çekim yapıyorum. Çünkü ortam tozlu. Onda da compact Panasonic var TZ10. İş yapıyor. GPS epey iş görüyor. Tabii bazı şeyler yapınca yetersiz kalıyor. Bu yüzden Canon SX 40 veya Sony HX 100V de ilgimi çekiyor. Hem zoom hem de yakın çekim için. Bu LİKE makina tabir ediliyor sanırım. Hangisi seçim olmalı. Kolay gelsin.

  • 24-105 iyi bir seçim olur ama bu objektif aslen FF makinalar için düşünülmüş bir ürün. Elbetteki APS-C gövdelerde de oldukça iyi iş çıkartacaktır, sadece biraz daha geniş açıya ihyiaç duyabilirsiniz. Kompakt makinaları çok iyi bilmiyorum ama Canon’un ürünlerinin başarılı olduğunu söylemek yanlış olmaz, yani Eğer tele tarafında çok işiniz olmayacak ise G serisi bir Canon ikinci makina olarak çok iyi olacaktır.

  • Merhaba Hakkı bey
   Cevabınız için teşekkür ederim. Canon 24 105 f4 objektife bu makina (canon 60 d ) için gerek yok sonucu çıkıyor. Öneriniz ne olabilir? Sigma 18 200 veya sigma 24 70 lensim iş görür mü? 18 200 ile zaten çalışıyorum. Tamron lensleri bir kısım satıcılar önermiyor ancak fiyatları da oldukça cazip. Tamron olursa ne olmalı? Canon olursa ne olmalı? Bir sorum da Mark 2 nin çekim hızı. 60d saniyede 5,6 hızlı çekim yaparken mark2 daha az hızlı čekim yapıyor. Bu dezavantaj mı? 7d ise 8 cekim yapıyor. Bu da avantaj mı? Selamlar

 30. Merhaba Hakkı Bey,
  sitenizi internette dolaşırken buldum. Açıklamalarınız çok güzel. Çoğu takipçiniz gibi ben de yeni başladım. Hobi olarak ilgileniyorum. Manzara ve tarihi mekan çekmeyi seviyorum. Canon D7 İle hangi lensi kullanmalıyım? 17-40mm iyi bir seçim midir? Teşekkürler

 31. Selamlar.Ben Canon 5D mark ii -Sony Alpha DSLR-A850 – Sony Alpha A900 makinalarindan birini almak istiyorum.profesyonel fotografci degilim ama fotograf cekmekten zevk aliyorum.Gercek kalitede bir fotograf elde etmek istiyorum.Genellikle kirsal bölgelerde fotograf cekmeyi seviyorum.bana hangi fotograf makinasini önerirsiniz vede hangi objektifi almam gerekiyor.yardim ederseniz sevinirim.

 32. Hakkı bey gercekten son derece anlaşılır ve detaylı bir yazı. dslr makina ve lenslerle yeni ilgilenmeye başlayan biri olarak çok faydalandım.Eğer yanlış bir sonuç çıkarmadıysam krop faktorlü bir makinada ff objektif kullanmak DX e göre avantajlımıdır?

 33. Ellerinize sağlık hocam gayet açıklayıcı olmuş.

 34. burada bir yanlış bilgilendirme var. Piyasada kullanılan filmler super35mm olup boyutları burada yazılanlardan değildir. Canon 5d nin sensörü 35mm filmden çok daha büyüktür.
  http://www.personal-view.com/talks/uploads/FileUpload/8c/5d2cfe3e51e28432c961181595745f.jpg

  bu fotograftaki calismada herşey anlatilmistir. Tesekkurler.

 35. Serkan Acarser | 15 Kasım 2011, 11:42

  Sizinde başta dediğiniz gibi internette bu konuyla ilgili birçok başlık var fakat anlatımınız benim baktıklarımın hepsinden çok daha güzel ve anlaşılır olmuş. Teşekkür Ederim.

 36. Ugur Can DEMIRKOL | 13 Kasım 2011, 21:06

  cok saglam bir kaleminiz ve super bir blogunuz var. bu kadar anlasilir dil kullandiginiz icin tesekkurler….

 37. Demişsinizki : ”Bu arada bilmeniz gereken ek bir bilgi de şu ki objektiflerin üzerinde yazan odak uzaklıkları standart olarak 35mm filmli makinalar ya da FF makinalar düşünülerek yazılmıştır”

  Peki, objekrifin üzerinde DX ibaresi varsa, yapmış olduğum alıntıdaki yazınız hala geçerli oluyor mu?
  Teşekkür ederim..

  • Evet aynı söylem geçerlidir. Mesela Nikon 17-55MM f/2.8 AF-S DX objektifini ele alalım. Bu objektif FF makinalarda kullanılmıyor, krop faktörlü gövdeler için tasarlanmış. Fakat üzerinde yazan odak uzaklığı FF makinalara takıldığında geçerli olacak odak uzaklığını belirtiyor. Yani siz bu objektifi alıp D90, D300 vs. gibi krop faktörlü (APS-C) gövdelerde kullandığınızda 25.5 – 82.5mm olarak kullanabilirsiniz.

 38. Derya arkadasimin dedigine harfiyen katiliyor ve tesekkur ediyorum. Artik takipciniz oldum :)

 39. harika bir anlatış aylardır anlayamadığım bişeyi bİ okuyuşta anlladım demekk ki anlamayışım benle alakalı değilmiş:)

 40. Hakkı bey,
  Açıklayıcı bilgiler için teşşekkür ederiz.Yazıllarını devamını bekliyoruz.Fotoğraf merakı yeni olan biri olarak yazılarını takip edeceğim.Ben d 700 makine satınaldım fakat buna uygun lens tam olarak bilmiyorum yardım olursanız sevinirim.
  Selamlar saygılar.

 41. Hakkı bey Merhabalar,

  Siteniz ile bugün tanışma fırsatım oldu. Çok yayarlı bulduğumuz konuları insanlığa yarayışlı şekilde sunuşunuzdan ötürü çok teşekkür ederim.

  Sizin bilginize ihtiyacım olucak. Sanal Tur çekimleri yapmaktayım. Bu meslekte de yeniyim Hakkı bey. Elimde bana ait olmayan Canon Eos 5 Marrk II ve lens olarakta Sigma 8 mm var. Ben başka bir Dslr makina ve geniş açı lens alacam yakında. Makinayı daha önce kullandığım için biliyorum ama lens konusunda Sigma dan sanal tur çekimlerinde performans aldığımı söyleyemem. Bu lensin yerine yine Canon marka 10×22 alsam ne dersiniz ?

  Sagyılarımla,
  Burhan Akyüz

  • Burhan Bey sanal tur için kullanmanız gereken objektif balıkgözü (fisheye) olmalıdır.

  • Hakkı bey balıkgözü alacam elbette ama yazıdğım makina için lens konusunde ciddi bir kararsızlığa düştüm. Sigma 8 mm yoksa Canon 10×22 mi ?
   Saygılarımla

 42. zeki erdoğan | 06 Ağustos 2011, 14:42

  hakkı bey merhaba, crop faktörü hk. verdiğiniz bilgilere çok teşekkürler. samimi olarak söylüyorum bu bilgilerle fotoğraf severler arasında ayrıcalıklı ve bu konuda bilgili bir kişi olarak bulunmaktan keyifleneceğim, çok teşekkürler.saygılar.

 43. yusuf atalan | 25 Haziran 2011, 01:06

  hakki bey uzun zamandır internette fotoğrafçılık üzerine yazılar okumakta ve takip etmekteyim. hatta fotoğrafçılık ile ilgili (karanlık oda ekipmanları ve önbilgisi dahil) herşeyi internetten öğrendim ve uyguladım. siteniz ve açıklamalarınız çok tatminkar. özellikle bu makale ile birçok şey yerine çok iyi oturdu. teşekkürler.

 44. Fırtına Koşar | 12 Haziran 2011, 23:56

  merhabalar Hakkı bey yazılarınızı okudum ve beğendim keşke okuldaki hocalarımızda sizin gibi bu konuları basite indirgeyebilse :) Hakkı bey öncelikle ben 2 aydır 60D kullanıyorum başlamadan ise 2 yıl boyunca üniversitede fotoğrafçılık üzerine 4 ders aldım yani makinamı rahat rahat kullanabiliyorum fakat ben manzara, portre ve mimari fotoğraflar çekmekten hoşlanan biriyim fakat 18-135 kit lens yeterli olmuyor bunlar için. sizin yazılarınızın ışığında bir kaç araştırma yaptım ama işin içinden çıkamadım :S Bu durumda bana önerebileceğiniz lensler nelerdir? yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Yeni yazılarınızı dört gözle bekliyorum saygılar.

 45. Gerçekten çok faydalı olmuş. Makine seçimi aşamasındayım hazır üniversitede vaktimde varken canon 550d alma niyetim vardı verdiğiniz bilgiler ışığında dahada merak uyandıran bir durum oluştu bende..:) ellerinize klavyenize sağlık..:D

 46. veli karakaş | 09 Mart 2011, 16:51

  merhaba .ben karamanda yaşayan bir esnafım fotoğrafa da merakım var.d5000 gövde ve 2-55 ile 55-200lense sahibim.sorunum şu eski lensleri adaptörle kullnabilirmiyim,kullansam sonuç tatmin edici olurmu.çünkü baktiğim lensler çok pahalı af-s almak zorunda olduğumdan buna da gücüm yetmez .eğer bu konuda bilginiz varsa ve bana tavsiye edeceğiniz lensler varsa bilmek isterim.bu arada sitenizi de beğendim elinize sağlık..teşekkür ederim

  • Elbette manual olarak objektifleri kullanabilirsiniz, Makina üzerinden Non-CPU lens data ayarı ile objektifi gövdeye tanıtmanız halinde pozometre de çalışacaktır. Netlemeyi manual yapmanız gerekecek sadece.. Ben de 50mm f/1.4 ve Tamron 500mm mirror manual objektiflerini kullanıyorum.

 47. Mahir Sarıpınar | 11 Şubat 2011, 14:56

  fotoğrafçılıkta x- faktörü denen şey nedir makinadaki fotoğraflarla bağlantı kurulabilir mi bu yöntemle?

  • Sanırım renk düzenleyici filtrelerden bahsediyorsunuz. Eskiden filmli makinalarla fotoğraf çekerken kullanılan filtrelerde filtre faktörü diye geçen bir tanımlama var. Manual çekim yaparken bu filtreler kullanıldığında film yüzeyine gelen ışıkta da düşüş olacağından ışık ölçümünü düzetme için kullanılan bir sayı diyebiliriz. Dijital makinelerde şu anda en çok kullanılan ND (Nötr yoğunluk) filtresinde de bu rakam mevcut fakat ışık ölçümünü zaten algılayıcı yüzeye gelen ortamdan ölçtüğünden dolayı bu rakamı pratifte kullanmıyoruz. Yani buradaki ile pek alakası yok.

 48. Ahmet_cevikbas | 08 Şubat 2011, 11:33

  Mükkemmel bir paylaşım çok teşekkürler …sonunda net olarak anladım FF ve Dx formatları ..fotoğrafçılıkla uğraşan ve başlamak isteyen herekesin bilmesin gereken bir konu..ve fot. makinesi seçiminde mutlaka göz önünde bulundurluması gereken bir olay…

 49. Numan Mazlum | 04 Şubat 2011, 13:12

  Çok güzel paylaşım. Teşekkürler.
  Ben bu yazıdan sonra aslında FF gövdelerin avantajının dezavantajından daha az olduğunu düşünmeye başladım.

 50. Ozkan Samioglu | 27 Ocak 2011, 14:49

  Hakkıcım,fotoğraf adına yaptığın bu hizmetleri takdirle ile karşılıyorum.Teşekkürler,selamlar…

1 2

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.