Kendi fotoğraflarınız nerede?

Tüm hayatınız boyunca size neyin güzel olduğu, neyin çirkin olduğu, neyi yapmanız, neyi yapmamanız gerektiği öğretildi. Fotoğrafçılık için de durum farklı değil, fotoğraf çekmeye başladığınızda size neyin güzel, neyin doğru, neyin yanlış olduğunu söylediler ve siz onların istedikleri fotoğrafı çekmeye başladınız.

İnsanın kendine ait fotoğrafları çekmesi lazım, başkalarının güzel dediği fotoğrafları değil. Kendinize ait fotoğrafları çekmeye başladığınız zaman – çirkin olsalar bile – aslında fotoğraf çekmeye yeni başlamış sayılırsınız. Sonrasında kendi fotoğrafçı kişiliğinizi inşaa edersiniz.

Biraz baş kaldırmak, biraz direnmek ve aykırı olmak, sorgulamak ruhunuzda yoksa diğerlerini taklit etmekten, mükemmel diye tanımladıkları (!) şeylerin peşinden koşmaktan kurtulamazsınız. Hayatı da, fotoğrafı da ıskalamamak için, otoritenin sizi kendi istediği gibi biçimlendirmesine, toplumun sizi inşaa etmesine izin vermeyin.

6 Yorum Var

 1. Kemal Göçmen | 27 Kasım 2018, 15:52

  Genelde kurslar ”kurgu fotoğraf ” üzerine dersler vermeye başladı Örnek bir fotoğraf üzerinden bunu günümüze ve şartlara uyarlayarak çekim yapın diyorlar! Peki siz fotoğrafçılık kurslarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Selamlar

  • Fotoğrafçılık kursları ya da kişisel eğitim bazı insanlar için zorunlu. Bazıları kendi kendini eğitebiliyor ama bazıları bunu bir otoriteden daha kolay öğreniyor. Fakat hangisi olursa olsun aslında kursların verdikleri verecekleri şeyler çok sınınırlı size ufak bir kapı açarlar, alfabeyi öğretirler. Okuma yazma öğrendikten sonra sizin kendi düşüncelerinizi yazmanız gerekir. Okuma yazma öğrenene kadar yazdıklarınız okuduklarınızın çok bir önemi yok.

 2. Solmaz Yıldız | 21 Ekim 2018, 22:57

  Aynen öyle düşünüyorum 👌

 3. Osman Zihni ERENLER | 20 Ekim 2018, 23:56

  En az “Zorlanmış kadraj, ya da zorlanmış fotoğraf ” makaleniz kadar etkileyici, yolunu bulmada yardımcı ve ilham verici bir makalenizi daha okuyabilme şansını yakaladığım için çok mutluyum.
  Fevkalade doğru, doğru olduğu kadar da kabul edilmesi ve doğru anlaşılması gereken fevkalade önemli bir tespit. Eğer bu makalede anlatılanı doğru olarak anlayamazsa bir fotoğrafçı, kopyacılıktan başka hiç bir şey yapamaz.
  Bu makale ile arz ettiğiniz fikir benim ufkumu açtı. Çok teşekkür ederim.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.