Emlak fotoğrafı çekerken nelere dikkat edilmeli?

Bir çok sektörde olduğu gibi iyi fotoğraflar çekmek emlak sektöründe de satışlarınızı artıracak önemli bir faktör. Önceki yazımda emlakçılar için fotoğraf makinesi seçimi konusuna biraz değinmiştim. Eğer yeni bir makine aldıysanız; ya da elinizde bir makineniz varsa ve daha etkili fotoğraflar çekmek istiyorsanız aşağıdaki konulara dikkat edebilirsiniz. Emlak fotoğrafı çekerken cep telefonu kullanıyor olsanız bile işinize yarayacaktır.

En önemli konulardan biri çekim açısı. Çekim açınızı iyi ayarlayın, yukarıdan aşağıya; ya da aşağıdan yukarıya doğru fotoğraf çekmeyin. Üstteki temsili çizim olması gereken normal fotoğrafı belirtiyor. Alttaki resim ise aşağıdan yukarıya doğru çekilen bir fotoğrafta oluşan bozulmayı gösteriyor. Özellikle açınız genişledikçe bu bozulma da artacaktır.

Eğer yukarıdan aşağıya doğru bir çekim yaparsanız alttaki resimdeki gibi bir bozulma olacaktır. Bu tip fotoğraflar mekanı geniş göstermiyor emin olun, sadece rahatsız edici bir perspektif bozulması, o kadar.

İnsan gözü hizasında veya biraz daha aşağıdan çekim yapın. Fotoğraf makinesini açılı tutmayın. Fotoğraf makinesini zeminle 90° açı yapacak şekilde tutun. Bu durumda en üstteki çizimdeki gibi doğru fotoğrafı elde edersiniz.

Sadece köşelerden geniş açı değil, başka açılardan da fotoğraf çekin, bazen kapı, pencere, duş tekneleri, musluk, varsa dolap vs. gibi elemanların da yakından fotoğraflarını çekin. Bunlara detay fotoğrafı diyoruz.

Daireye girişten itibaren varsa antre veya hol fotoğrafını da çekin. Giriş kapısının detay fotoğrafını çekin.

Makine üzerinde de bir takım ayarlamaları yapmanız herhangi bir zamanda hızlı ve etkili fotoğraflar çekmenize yardımcı olacaktır.

Makineniz de diyafram öncelikli modda çekim yapın. Bu genellikle A veya Av olarak gösterilir. Diyafram değerini de mümkün olan en küçük değere getirin.

Makineniz izin veriyorsa ISO ayarlarınızı otomatik hale getirin. Eğer makineniz ISO değerini sınırlamanıza izin veriyorsa 1600 ile sınırlandırın.

Fotoğrafları JPEG formatta çekin. Varsa JPEG Fine seçmeniz yeterli olacaktır. Yükleme yaparken büyük halde yükleyin.

Fotoğraf makinenizde otomatik döndürme modu varsa devamlı açık olarak ayarlayın.

Makineniz üzerinde varsa HDR modunu devamlı açık olarak ayarlayın. Böylelikle karanlık kalan alanlar daha aydınlık çıkacaktır. Aynı şekilde çok ışık alan bölgeler de daha normal çıkacaktır.

Hem açı konusunda hem de hdr moduna örnek olması açısından. Birisi modern, diğeri klasik tarzda döşenmiş evlerde çekilen, temiz ve kusursuz iki örnek fotoğraf altta yer alıyor.

Umarım bir kaç ufak detaya dikkat edip; daha izlenebilir ve yanıltıcı olmayan emlak fotoğrafları çekerek hem kendinizi hem de müşterilerinizi memnun edebilirsiniz.

8 Yorum Var

 1. EMRAH GÜNBEYİ | 04 Eylül 2019, 22:52

  CANON 1300D Fotoğraf Makinemizin ayarları nasıl olmalı, lens mevcut

  • Sayın Emrah Günbeyi, yukarıdaki yazıda ayarlar da yazıyor. Yazıyı okumanız halinde kafanızda soru işaretleri olursa onları sorabilirsiniz.

 2. emlakçııı | 28 Mart 2019, 14:09

  hakkı bey sony xz1 25mm lens özelliği ile fotoğraf çekmek uygun mudur?

 3. KASIM ÖZER | 30 Ocak 2018, 17:39

  HAKKI BEY MERHABA
  CANON 100D İLE CANON 10-18 MM LENS UYGUN MUDUR ?

 4. Ferhat Temizel | 02 Nisan 2017, 19:09

  Çok güzel yazmışsınız da buları uygulamak o kadar kolay mı?

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.