DSLR gövde çeşitleri, biz hangisini seçmeliyiz?

Bu yazıya yıllar içerisinde yeterince yorum yapıldı ve hepsine itina ile cevap verdim, artık yeni yorumlara kapatıyorum ve size daha yeni bir öneri sunuyorum:
Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi, farklı bir öneri
ama yine de bilgilenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Amatör fotoğrafçılıkla uğraşanların, bu işi bir eğlence ya da kendini ifade aracı olarak kullanmak isteyenlerin birinci tercihi DSLR gövdelerdir. DSLR makina alacaklar için yazdığım İlk kez DSLR makina alacak olanlar, dikkat! yazısı oldukça açıklayıcı ve pratik olmasına rağmen kafalardaki soru işaretlerinin bir kısmına çözüm getirememiş olacak ki, yorumların ardı arkası kesilmiyor.

DSLR gövdeleri sınıflandırarak başlarsak;

Bilinenin aksine, DSLR gövdeleri amatör veya profesyonel gövdeler olarak sınıflandırmanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Piyasada iş yapan birçok fotoğrafçı Nikon D90 ya da Canon 450D kullanıyor, bu kullandıkları ekipmanı profesyonel bir gövde olarak adlandırmamızı gerektirmez. Ucundan, kıyısından ya da ortasından fotoğraf dünyasında olan biri iseniz DPRreview.com sitesini duymuşsunuzdur. Son yıllarda bünyesine incelemeleri de eklemiş olması siteyi daha da değerli bir hale getirdi. Ben de buradaki sınıflamayı kullanmak istiyorum. Buradaki sınıflamaya göre DSLR gövdeler üçe ayrılmış.

 • Compact SLR  (Kompakt SLR)
 • Mid-size SLR (Orta boyutlu SLR)
 • Large SLR (Büyük SLR)

Profesyonel amaçla (yani fotoğrafçılığı meslek olarak yapma amacıyla, para kazanma amacıyla) kullanılacak DSLR gövdeler genellikle Mid-size SLR veya Large SLR olarak seçiliyor. Ama bazı amatör fotoğrafçılar da Large SLR olarak tanımlanan sınıfları tercih edebiliyor. Bu sınıfların birbirlerinden farkı nedir? Neden belirli bir sınıftaki gövdeyi tercih etmemiz gerekir?

Compact SLR (Kompakt SLR)

Nikon D3200Giriş seyiyesi olarak da adlandırabileceğimiz sınıftaki gövdeler amatör fotoğrafçılar için biçilmiş kaftandır. Özellikle fotoğrafa yeni başlayanlar tarafından tercih edilmeleri gerekir. Elbette bunda bir zorunluluk yok ama daha yüksek bir modelle başlanırsa şöyle bir dezavantajı olacaktır. Yeni başlayan amatör fotoğrafçının bu yeni hobisiyle çok ilgilendiğini ve öğrenme hevesinde olduğunu düşünelim, kendini geliştirmesi bir veya iki yılını bulacaktır. Bu zaman içerisinde yüksek meblağlar ödeyerek almış olduğu üst sınıf gövdenin – parasını ödediği – birçok özelliğinden yararlanamayacak. Yararlanma zamanı geldiğinde ise eski model (en az iki veya üç yıllık) bir makineye sahip durumda olacaktır. Kompakt SLR sınıfındaki ürünlerin tamamı APS-C sensöre sahiptir. Gövde üzerinde acil durumlarda kullanabileceğiniz kafa flaşı bulunur. Bu konuda geniş bilgi için: Krop Faktör ya da Odak Uzaklığı Çarpanı nedir, ne işe yarar, zararı var mıdır?

Şu an piyasada bulabileceğiniz Compact SLR (Kompakt SLR) modelleri;

 • Canon EOS 1100D (EOS Rebel T3 / EOS Kiss X50)
 • Canon EOS 550D (Rebel T2i / EOS Kiss X4)
 • Canon EOS 600D (EOS Rebel T3i / EOS Kiss X5)
 • Canon EOS 650D (Rebel T4i / EOS Kiss X6i)
 • Nikon D3100
 • Nikon D3200
 • Nikon D5000
 • Nikon D5100
 • Sony SLT-A37
 • Sony SLT-A57
 • Sony SLT-A65
 • Sony SLT-A77

Mid-size SLR (Orta boyutlu SLR)

Canon 5D Mk3Daha çok para harcamayı göze alan, konuya biraz daha hakim amatör fotoğrafçıların tercihidir. Kompakt SLR ye göre bazı avantajları vardır. Markaların bu sınıfa geçerken gövdeler üzerinde yaptıkları iyileştirmeler birbirlerinden farklıdır, genellikle aşağıdaki iyileştirmelerden biri veya bir kaçını yaparlar. Bazı markalar bu sınıfta FX gövdeleri de piyasaya çıkartmışlardır. Yapılan iyileştirmeler, değişiklikler ve ekler şunlar olabilir;

Gövde büyür ve ağırlık artar, gövde toz ve suya karşı dayanıklı hale gelir, daha kaliteli malzeme kullanılmaya başlanır, vizör tipi pentamirrordan pentaprizmaya terfi eder, vizörün kapsama alanı genişler, RAW çekimler 12 bit yerine 14 bit olur, kullanılan kart tipi SD den CF ye değişir, otomatik netleme noktaları sayısı artar.

Şu an piyasada bulabileceğiniz Mid-size SLR (Orta boyutlu SLR) modelleri;

 • Canon EOS 60D
 • Canon EOS 7D
 • Canon EOS 5D Mark II
 • Canon EOS 5D Mark III
 • Canon EOS 6D
 • Nikon D90
 • Nikon D7000
 • Nikon D300S
 • Nikon D700
 • Nikon D800
 • Nikon D600
 • Sony SLT-A99
 • Sigma SD1 Merrill
 • Sigma SD15

Large SLR (Büyük SLR)

Nikon D4Bu sınıftaki modeller genellikle profesyonel fotoğrafçılar ya da parası – miktarını bilemeyecek kadar – fazla olan amatörlerin tercihidir. Canon EOS-1D Mark IV hariç tamamı FX sensöre sahiptir. (Canon EOS-1D Mark IV 1.3 krop faktöre sahip, spor fotoğrafçıları, vahşi yaşam fotoğrafçıları vs. için özel olarak üretilmiş bir modeldir.) Vizör kapsama alanları %100 dür, yani ne görürseniz onu çekersiniz. Battery Grip gövdeye bütünleşik olarak gelir. Üzerlerinde kafa flaşı bulunmaz, harici olarak alınıp takılması gereklidir. Arkadaki LCD ekranın altında üçüncü bir LCD daha bulunur. Yukarıda kompakt SLR den Orta boyutlu SLR ye geçerken belirttiğim tüm iyileştirmeler bu sınıftaki gövdelere eklenmiş olarak gelir. Gövde su ve hava geçirmezdir ve daha dayanıklı materyallerden üretilirler.

Şu an piyasada bulabileceğiniz Large SLR (Büyük SLR) modelleri ise;

 • Canon EOS-1D Mark IV
 • Canon EOS-1Ds Mark III
 • Canon EOS-1D X
 • Nikon D3X
 • Nikon D4

Temelde seçim yapabilmeniz için kriter “harcamayı düşündüğünüz para” olmalıdır. Çoğu ürünün aksine fotoğraf ekipmanlarında daha yüksek paralar ödeyerek daha sağlam, daha sorunsuz, teknik olarak daha başarılı ürünler (hem gövde hem de objektif olarak) satın alabiliyorsunuz. Yani tekstil ürünleri gibi markadan dolayı ek para ödemiyorsunuz. O yüzden harcamayı düşündüğünüz para belli ise alabileceğiniz ürün de bellidir. Çok fazla kişiye sorarak kafanızı bulandırmayın, kararınızı kendiniz verin ve onun sorumluluğunu alın. Ayrıca bu durumda harcayacağınız paranın sadece bu kadar olduğunu düşünme yanılgısına düşmeyin lütfen, bkz. Amatör Fotoğrafçının Hikayesi

Bu yazı teknik bir inceleme değildir, sadece genel fikir sahibi yapmayı amaçlamaktadır. Tabi ki sınıf geçişlerinde bu değişikliklerin haricinde birçok değişiklik ve iyileştirme de yapılır, otomatik netleme mekanizmaları daha iyileştirilir, işlemci güçleri yükseltilir vs. Ama bu tip iyileştirmeler aynı sınıfta çıkan yeni modellerde de yapıldığı için konumuz dışı kalmıştır.

442 Yorum Var

 1. Hocam merhaba yeni başlayacak biri için Nikon D7200 tavsiye eder misiniz?
  Teşekkürler

 2. Mehmet polat | 25 Haziran 2016, 11:44

  Hocam yorumları gezdim bulamadım elimde 650 D var memnunum bir arkadaş 60 D ile başa baş takas önerdi benim de sevdiğim ama hiç kullanmadığım merak ettiğim bir makine video ile işim yok ama beni soğutacak sürprizler yaşarmıyım bilemiyorum tavsiyeniz önemli şimdiden teşekkürler

  • Canon 60D elinizdeki makineden daha üstün bir makine, normal şartlarda başabaş takas edilmez, işin içerisinde başka şeyler var diye düşünebilirim. Ama arkadaşınıza güveniyorsanız hemen kabul edebilirsiniz, sürpriz yaşamazsınız.

 3. Canon eos d80 ve lens (ef 28-300mm f/3.5-5.6l i) bu makine bu lense hafifmi aslında 5d mark gibi bir makinemi almalıyım şayet makinede kısıb lense para yatırmak istedim

 4. 18-105 lensler bütün dx formatlarda kullanılabiliyor mu 18-105 lensler farklı olabiliyor mu?

 5. Merhabalar Hakkı Bey ben nikon d5200 almayı düşünüyorum ama kararsız kaldığım bir nokta var. normalde modelin kendi lensi bildiiğniz üzere 18-55 ama ben 105 mm olanı almak arasında kaldım sizce böyle bir farklılığa gerek var mı? Uzakları yakınlaştırmak benim için önemli. Bu lenslerin arasındaki farkla istediğim şey arasındaki orantı nedir? Ne yapmalıyım lütfen acil cevap verin. Şimdiden teşekkürler.

  • Acil cevap veremiyorum; çünkü internet olmayan Afrikanın göbeğinde bir kamptaydım, zaten sayfanın üzerinde uyarımı da belirtmiştim. Eğer uzakları yakınlaştırmak sizin önemli ise 105mm olanı almalısınız.

 6. Merhaba Hakki Bey. Ben iki yil önce oglum dogmadan bir makine almak istedim, fotografa da hep merakim vardi zaten. Arastirirken cok model baktim, genel olarak Nikon ile Canon arasinda kaldim. Sonra ugun bir kampanyaya denk geldim, o anki ekonomik durumumun geregi olarak da Sony a58 aldim. Standart Kit Lens 18-55ile beraber. Fotografa yeni basladigim icin aslinda cok da iyi oldu bu lens. Ve gecen sene Sony 50mm 1.8 f objektif aldim. Cok pahali bir lens olmamasina ragmen aradaki fark net olarak belli oluyordu. Simdi bana daha iyi bir lens lazim. Mesela Sony 16-50mm 2.8 f ile Sony’nin Zeiss lensi 16-80mm 3,5-4,5 olabilir mesela. Ama icimde kalan canon ve Nikon sevgisiyle de Sony’ye daha fazla para da yatirmak istemiyorum. hemde FF bir makine almayi cok istiyorum. APC makineye fazla yatirim yapmadan FF’ye gecmek de mantikli gürünüyor. Aslinda Sony’den de cok memnunum. Konustugum cogu profesyonel SLT Teknolojisinin cok avantaji olsa da gercek fotografciligin SLR ile oldugunu belirtiyorlar. Simdi sormak istedigim sey; bahsettigim o lenslerden alip yoluma mi devam etmeliyim yoksa icimdeki o istege uyup FF’e mi gecmeliyim? Gecersem alisik oldugum Sony ile devam edip Sony a99 mu almaliyim yoksa Nikon d610 yada canon Eos 6d mi almaliyim? Simdiden ilginize cok tesekkürler..

  • Engin Bey öncelikle FF gövdeye neden geçmek istediğinizin cevabını vermek durumundasınız. Eğer cevabınız “öyle istiyorum ya da keyif benim değil mi” gibi bir şey ise yapacak pek birşey yok. Canon 6D gayet yerinde bir seçim olur.

  • Hakki bey öncelikle verdiginiz cevap ve tavsiyeleriniz icin cok cok tesekkür ederim. Daha önce size yazdigim soruya cevap olarak siz de Canon 6d gayet mantikli demistiniz. FF’e gecmek istememin nedeni; hem crop gövdelerin beni tatmin etmedigini düsündügümden, hem fotografi cok sevdigimden hemde belki ileride profesyonel olarak yapilabilir buldugumdan. Testlere falan baktigimda genel olarak Nikon d610nin ile d750’nin Canon 6d’den daha iyi sonuclar verdigini görüyorum. Canon 6d’nin özellikleri tatmin edici ve Nikonlarla karsilastirdigimda cok da sikinti yapmiyorum. Ama Nikonlarin cross typelari 15lerdeyken bunun 6d’de 1 olmasi büyük bir eksiklik gibi geldi bana. Siz ne dersiniz bu konuda? Ben yurtdisinda yasiyorum. Burada ikinci el cok temiz makineler de var. Nikonlari alacak olsam genel olarak 20-70 2.8 lensini tavsiye ediyorlar o da baya pahali. Uygun fiyatli temiz bir canon 6d buldum. Yanindaki lensler EF 24-105mm f4 L USM ve Ef 85mm f1.8 USM. Bu kombinasyonu tavsiye eder misiniz yoksa bazi sitelerde gercek anlamda randiman alabilmek icin Canon 24-70mm f2:8 mi? Son olarak Canon 6d aldigimda hangi flasi almaliyim? Bir sefer alip hep kullanabilecegim bir sey. Sony kullandigim icin Sony flaslarini az cok biliyorum ama Canon hakkinda henüz hicbir fikrim yok :-(

  • Engin Bey teknik konulara çok fazla takılmışsınız, profesyonellik ve amatörlük birbirlerinden oldukça farklı konular. Ben genellikle amatör fotoğrafçılık için tavsiyelerde bulunuyorum. Bir ara eşimle birlikte profesyonel olarak çalışırken o Canon 24-70mm f/2.8 kullanırken ben bilinçli olarak 24-105mm f/4 kullanıyordum. Flaşı kullanacağınız yere göre ve flaş hakimiyetinize göre değişir. Kimisi manual kullanılan flaşlarla uygun fiyetlara harika işler yapabiliyor. Kimisi de mutlaka TTL kullanmak zorunda kalıyor. Standart olarak Canon Speedlite 600EX-RT kullanılıyor.

 7. Merhabalar Hakkı Bey,
  soruyu kısaca sorayım Nikon d7100, D7200 ve D610 arasında kalsanız hangisini tercih ederdiniz. (D610 body aldığımda lense verecek param kalmıyor )

 8. Hakki Bey merhaba;
  Tavsiyeniz uyup canon 70 200 de f:2.8 yerine daha ekonomik olan f:4 u tercih ettim.
  Canon 70D body cihazımi satıp yerine ff e geçmek maksadıyla 6D düşünüyorum. Elimde ki lensler (canon 70 200 f:4 – tamron 24 70 VC – canon 10 18 IS – canon 50mm)
  Bu body değişikliği düşüncesi ile ilgili görüşlerinizi almak isterim.

 9. Ali dolapcı | 27 Nisan 2016, 14:11

  İyi günler hakkı bey her objektif iki çeşitmi çıkıor mesela bende tamron 70.300 yeni seri var 60d makinede birde full frame makinada kalite farkı var acaba lens full frame uyumlu olabilirmi

  • HAyır objektifler iki çeşit çıkmaz. Full frame için çıkan tüm objektifleri DX gövdelerde de sorunsuz olarak kullanabilirsiniz. Fakat tersi durum söz konusu değildir. Elinizdeki objektif hem DX hem de FX gövdelerde kullanılabilir.

 10. Merhaba Hakkı bey, aynı konuyu daha öncede sordum fakat yanıt alamayınca tekrar yazmak zorunda kaldım, Fotoğrafçılık işinde daha çok yeniyim ve bütçem kısıtlı olduğundan ya Nikon D5500+18-140 mm yada D7200+18-55 mm alacağım, sizin tavsiyeniz benim için çok önemli, teşekkürler iyi günler.

 11. Damla Tezel | 27 Ocak 2016, 13:04

  Merhaba Hakkı Bey,

  Lise öğrencisiyim. Fotoğrafçılıkla uğraşıyorum. Elimde 2500 ₺ bütçe var. Canon 60D 18-135 almak istiyorum. Fakat çevremde 700D almanın daha mantıklı olduğunu söyleyenler var. Oysa ciddi bir fark olmasa da yine de 60D’nin daha kaliteli olduğunu savundum. İki makine arasında da 600 ₺’lik bir fark var. Henüz almadım. Öğrenciyim, sizce 60D almak ve daha fazla para ödemek mantıklı mıdır? (Çok nadir video çeken birisiyim, ilgi alanım daha çok fotoğraf.)

 12. Hocam gerçekten teşekkür ederim. D7200 ile 70D arasında karar kıldım herhalde.Yalnız merak ettiğim son birkaç soru var:

  1) Manzara ve gece çekimlerinde hangisi daha iyi, hangisini tavsiye edersiniz?
  2) Canon 70D’ nin videoda autofocus sorunu mu var?
  3) Bir de bu makinelerle birlikte gelen 18-55 IS STM ve 55-200 IS STM lensler kaliteli mi?(18-200 arasını kapsayacak başka kaliteli lensler önerir misiniz?

  • Manzara ve gece çekimlerine her ikisi de uygun, önemli olan hangi objektifleri kullandığınız. Canon 70D video modunda AF çalışıyor. testine buradan bakabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=vhKbxSNBrrY Son soruya cevap olarak zaten STM objektif çok fazla yok, bunlar da yeterince kaliteli. Ama gerçek anlamda profesyonel video çekmek istiyorsanız manual netleme yapmalısınız.

  • Hocam tekrardan teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgiler çok yararlı oldu. Video benim için ikinci planda. Daha çok fotoğrafla ilgilenmeyi düşünüyorum. Son birkaç soru demiştim ama son soruyu biraz daha ayrıntılı sormaktan kendimi alamadım :)

   *Canon 70D ve birlikte gelen yukarıda bahsettiğim 18-55 IS STM ve 55-200 IS STM kit objektifleri almamı mı, yoksa bütçemi artık biraz aşmaya başladığı için bir alt seride olan 750D Body i alıp 2-3 adet daha kaliteli objektif almamı mı önerirsiniz?
   (NOT: Doğrusunu söylemek gerekirse amatör fotoğrafçılığa yeni başlayacağım için çok da aşırı profesyonel fotoğraflara ihtiyacım yok. O yüzden başlangıç için 18-55 IS STM ve 55-200 IS STM yeterince kaliteliyse 70D almayı tercih ederim.)

   Teşekkürler…

  • 70D ile birlikte 18-55 IS STM ve 55-200 IS STM objektifleri almayı tercih edebilirsiniz..

 13. Hocam birkaç sorum olacaktı. Bir DSLR maikne almak istiyorum. Şu dört makineden birini tercih ederim herhalde: ( Nikon D5300, D7200 , Canon 750D, 70D )
  Sorularıma cevap verirseniz bana çok faydanız dokunmuş olacak.

  1) Öncelikle manzara ve gece çekimlerine ilgiliyim.(en son tercihim portre )
  * Canon 750D mi yoksa Nikon D5300 mü tavsiye edersiniz?
  * Ve Biraz daha para verip 70D mi yoksa D7200 mü tavsiye edersiniz?
  *Bu iki makineden canonun görüntü kalitesi daha mı iyi(Birisi Beyaz dengesi
  mi, beyaz pixel mi öyle bir terim kullanmıştı..)
  *Ayrıca Nikon el mi değiştirmiş. Birisi bana Mitsubishi satın almış diye söyledi..
  *Bi de canon bütün parçalarını kendi üretiyor ve nikonsa farklı firmlardan, sen-
  sörünü birinden diğer parçalarını başka birinden mi alıyormuş.

  2) Diğer bir sorumsa: diyelim bir DSLR makine alacağız. İnternetteki online satıcı sitelerinde (cazipshop.com, enuygunbizde.com) Yaklaşık 5300 TL lik bir Nikon D7200, 3600TL ye bile gördüm. Acaba bu makineler bozulduktan sonra tamir görmüş makineler mi?

  Cevaplarınız için teşekkürler…

  • Abdullah Bey, saydığınız gövdeleri hepsi alnabilecek ve işinizi görecek ürünler. Ama sıralayacak olursak benim tercihlerim şu şekilde olacaktır: Nikon D7200, Canon 70D, Canon 750D. Eğer sınırlı bütçeniz varsa Canon 750D alıp bütçenin büyük kısmını objektife ayırmakta fayda var. Internet üzerinden yapılan alışverişler yaptığınız yere göre değişiklik gösteriyor. Eğer İstanbul’da iseniz Sirkeci / Hayyam çarşınında Nova Fotoğrafçılık‘tan alışveriş güvenle yapabilirsiniz.

 14. mrb. ben 60d kullanıyorum orta profesyonel değilim. makinamı değiştirmeye karar verdim 6d ile 7d mark2 arasında tereddütte kaldım sizin fikriniz nedir

  • Her ikisi de iyi gövdeler ama birbirlerinden çok farklılar. Hıza yönelik çekimler için, spor misabakaları, kuş, vahşi yaşam, haber vs. 7D mk2 olur ama manzara, stüdyo vs gibi daha yavaş çekimler için 6D daha iyi bir seçimdir. Ayrıca birisi krop çarpanlı diğeri ise Full Frame unutmayın.

 15. merhaba hakki bey

  ben amerikada yasiyorum. makien alacam ama nedense canon ve nikon almak yerine amerikada da lens bulma sorunu yasasmayacagim icin pentax almak istiyorum. canon sl1 yani eos 100 kullandim ama beni cok tatmon etmedi. pentaxda renkler daha guzledi ve wifi ozellii cok kullanisli olmakla beraber toz ve suya karsi dayanaklki olmalari ve fiyat performans urunu olmalarindan dolayi pentax k-s2 almayi sudunuyorum fiyati ck makul. sizin tavsiyeniz nedir

  • Elbette olabilir, Pentax oldukça tecrübeli ve sağlam ürünler çıkartan bir marka, bence gayet yerinde bir tercih.

  • tesekkkur ederim soruma verdiginiz cevap icin. ama guzel bir deal yakaladim pentax harici bir makine. canon 700 d 18-55,75-300 mm lens ile birlikte canon pixmapro-100 pronter ve 50 adet photo glossy 13-19 inch boyutlarinda fotograf kagidi ile bverber 450 dolar gibi bir fiyata aldim. canon 750 neya nikon d5500 ile 3300 dusunuyirdum ayrica. fakat iki lensli ve yazicili bu bundle daha cazip geldi. canon 700 d digerlerine gore uzun sure uygun ve kaliteli lenslerle nasildir

  • Canon 700D her işinizi görecektir, iyi objektiflerle çok iyi sonuç alırsınız.

 16. merhaba yazılarınız için çok teşekkürler ederim çok aydınlatıcı. 2015 yilindayiz malûmünüz. 1500 1700 liralik bütçem var hangi fotoğraf makinasini almaliyim, işini hakkiyla yapan. amatorum pikseli netligi canligili tatminkar bir makinam olsun istiyorum yardimci olmanizi rica ederim

 17. Hakki bey merhabalar ben canon 100d nin küçük oluşundan ve video performansi iyi oldugu söyleniyor 650 ve 700 d ye kafa tutacak cinsten nikon 3200 de kafami karıştırıyor ve 5200 ün de 39 netleme noktasi beni etkiliyor tabi birde 24 mp olmasi kafa karistiriyor benim istediğim makina başlangıç için çok yüksek para vermeden iyi bir lens ile almak 2-3 sene sonra işi iyi öğrendikten sonra daha ileri bir makina almak bu konuda sizin tavsiyeniz nedir nikonlarda da af motor olmayışından lensler pahali risk gibi geliyor bu konuda yardimlarinizi bekliyorum

  • Canon 100D nin performansı ile ilgili bir sıkıntı yaşamazsanız, sadece tutuşu ve kullanımı biraz problemli olabilir, sebebi de küçük olması. Bunu mutlaka bir elektronik markette elinize alıp denemenizi öneriririm. Diğer gövdelerle de karşılaştırın. 700D en ideal cihaz gibi duruyor. Ama elleriniz küçükse 100D yi de kullanabilirim diyorsanız neden olmasın.

 18. Merhaba ben nikon 5200 ile 3300 arasında kaldım da ikisinin de artı eksi yönleri var sizinde fikirlerinizi alabilirmiyim ve nedenini de aciklarsiniz sevinirim

 19. Hakkı Bey merhaba öncelikle. Ben 3 senedir d5100 kullanıcısıyım. halen 18-55 kit lens ile kullanıyorum ve artık bana yeterli gelmemeye başlıyor. lens fiyatlarının -şu malum netleme motoru durumundan dolayı- canonlara göre pahalı olması beni yeni bir canon gövde almam gerektiğine ikna etti. mimarlık okuyorum şimdi ve ileride de mekan çekimleri yapmaya ihtiyacım olacak. ama fotoğrafta asıl sevdiğim portre insan çocuk ve sokak fotoğrafçılığı. almışken ff bir gövde mi almalıyım ki bu bana biraz daha geniş açı sağlayabilir mesleğim açısından. yoksa fiyatının da uygunluğunu düşünüp 60d- 70d gibi bir gövde mi almalıyım (ikisi arasında özellik farkının çok olmadığını söylüyorlar ?) bilemiyorum. ff alacaksam da en uygun fiyatlı olanından olmalı çünkü malum öğrenciyim. şu an aklımda ff ve uygun fiyatlı ve lens fiyatları bakımından da beni zorlamayacak -gerçi onu da bir süre kit lensi ile kullanırım sanıyorum 18-135 veriyorlar canona alışmak için iyi bir lens bence sonra durumuma göre geniş açı ve portre lensleri düşünebilirim –
  ff olarak aklımda hiç bir makine yok çünkü tam olarak özellikleri hakkında bilgi sahibi değilim. canona da yeni geçeceğim için canon terimlerinden de biraz uzağım açıkçası :)
  6d, 7d, 7d mark II gibi makineri duydum. siz ne dersiniz. gerçekten yardımınıza ihtiyacım var. teşekkürler…

  • Kafanızı karıştırak belki ama almışken aynasız bir gövde alın. Özellikle sokak fotoğrafçılığında büyük makinelerin kullanılması çok saçma. Aynasız olarak seçebileceğiniz birçok ürün var, Fujifilm ve Olympus markalarına bakın. Objektif çeşitliliği ve kalitesi de oldukça iyidir.

 20. hocam daha önceden 60 d kullanmıştım ,şuan 70 d yi almayı planlyorum ama 5d mark 2 nin fiyatıda düştüğü için kararsızım ,full frame olması tabiki en büyük fakrör ama kullanışlılık yönnden 70d daha iyi ve özelliklere baktığımızda 1.6 crop faktörü hariç nerdeyse aynı sizin tavsiyeniz nedir

  • Profesyonel çalışıyorsanız ve Full Frame istiyorsanız Canon 6D alabilirsiniz. Ama onun dışında FX gövde alırsanız objektiflerinizi de yenilemeniz gerektiğini unutmayın.

 21. Muharrem Özbas | 13 Haziran 2015, 17:05

  selamlar hocam. her türlü resim cekmeyi seviyorum, ve video cekimleri yapmayi da cok seviyorum. ben almanyada yasiyorum. bütcemide fazla asmak istemiyorum. artik bir yerden baslamak istiyorum profesyonel resim ve video cekmek icin. internette arastirdigim kadariyla Canon önde, su bakimdan; menü olarak kullanimi kolay,malzeme ve marka kalitsei ortada, nikon da asagi yukari ayni ama menü olarak detay ve cok karmasik oldugunu okudum cogu yorumlarda, sony de fiyat olarak makul bunlara bakarak. yaklasik iki haftadir arastiriyorum ancak bir karara varmis degilim, burda ikinci el piyasasi pek yok ebay disinda, cokta tavsiye edilmiyo ikinci eller, sifir alirsan degistirme imkanin cok yüksek sikinti yasamassiniz.aksam cekimleride yapiyorum,manzarada cekiyorum, portrede cekiyorum hocam,ama artik profesyonel cekimler yapmak istiyorum ama hangisine karar verecegimi bilmiyorum? bana yardimci olursaniz cok sevinirim Hakki hocam. ilk tercihim Canon 700d cok hosuma gidiyo, bütceme uygun,ikinci makina ise Sony A 58. almanyadaki satis elemanlarina soruyorum kimisi Canon kimisi de Sony diyorlar,ama cogunluk canon, internette kiyasladim arastirdim sonynin teknik özellikleri daha agir basiyor. mesela kiyas.la sitesinde kiyasladim sony a58 daha agir basiyo özelliklere göre ama profesynel fotografcilarda Canon diyorlar! hocam cok kararsizim bana yardimci olurmusunuz lütfen? hagisi sizce uygun bana? sizce hagisi mantikli? dedigim gibi manzara cekicem aksam cekimleri yapicam cünkü burda dernegimiz var yilda birkere toplantimiz oluyor video ve fotograf cok önemli, tatillerde daha profesyonel cekimler yapmak istiyorum, Köyümüzün internet sitesi ve facebook sayfalarini yönetiyorum, adobe photoshop kullanioyrum, sizce hangisi mantikli? tabiki birde lensler önemli sizce yapicagim isler icin bu makinalarain üzerindeki lensler yeterli olurmu? beni aydinlatirsaniz cok sevinirim hocam? simdiden cok tesekkür ediyorum size.. kalin saglicakla…

 22. Hakkı abim fotograf sektorune yeni girdim ama nasil bir makine alacagimi bilmiyorum profesyonel kamera olarak abi ne alsam sence abi canon 450d mi yoksa 1100d alsam tesekurler

 23. Merhabalar fotoğraf çekmeye başlamak istiyorum. 2000 lira civarı önerebileceğiniz model var mı acaba daha önce bu tarz makinelardan hiç kullanmadım. Fotoğraf makinesini aldıktan sonra kurs araştırmaya başlıycam inşallah.
  Teşekkür ederim.

 24. merhaba Hakkı bey.lutfen benim de sorumu cevaplarmısınız. canon 650d ve ya 700d arasında kalmısım. yorumlarda aralarında hic fark yok denıyor amma 1 sene önce yabancı bir sitede önemli farkalrı oldugunu okmusudum galiba. sizce hangisini secmeliyim?

  • Peki sorunuzu cevaplayayım, Canon 700D her bakımdan daha üstün bir modeldir, daha yenidir, daha hızlıdır. Zaten artık 650D üretilmiyor. Eğer birisi size 650D modelini överse bilinki elinde stokta kalmış ürünü satmaya çalışıyordur.

 25. ŞEVKET TAŞKIN | 29 Nisan 2015, 22:49

  merhabalar hakkı bey canon 60D 18 135 yada 18 200 almak istiyorum kafama takılan bazı noktalar var Dslr mı Slr mı almam gerekıyor. Benım cekecegım resım manzara ve stadyumda trubunden futbolcular bırde makınayı nerden almam uygun olur bana yardımcı olursanız cok sevınırım

 26. osman duymaç | 11 Nisan 2015, 12:44

  Merhaba hocam öncelikle böyle bir platformda bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim,
  Hocam ben canon 5 d mark3 almayı hedefliyorum sanırsam 1 ay içerinde de inşallah alacağım fakat ikilemde kaldığım noktalar var ,
  1- spot ürünler daha ucuz doğal olarak firma garantili spot önerirmisiniz ?
  2- dispirotör garantili spot dan 3-4 bin tl yüksek fiyatta düşünceleriniz ?
  3- 5d mark3 ü gelin damat dış mekan fotograf çekimleri için kullanacağım aktif olarak 5 adet düğün salonu çalıştırmaktayım elimde canon 450d-500e-550d ve nikon d70- d90 var ve kullanmaktayım fakat dış mekan için yetersiz gelmekte ekipmanlar…
  4- son olarak hocak canon 5d mark3 ü 24-70 lens ilemi yada 24-105 kit lens ile mi düşünmeliyim sonuç olarak 24-70 lens fiyatı çok artırıyor başlangıç için 24-105 lens ile dış mekan çekimlerini gerçekleştirebilirmiyim.
  Hocam şimdiden teşekkür ederm bilgileriniz için iyi çalışmalar….

  • Öncelikle spot almanızda sakınca yok, güvendiğiniz bir satıcı olduğu sürece. Eğer garantili ürünle arasında yüksek bir fiyat farkı varsa ben de genellikle spot tercih ediyorum. Çekeceğiniz koşulları düşünürsek 5D Mk3 yerine 6D almanız ve aradaki farkı objektife yatırmanız daha mantıklı bir tercih olur. Hatta Full Frame gövde yerine krop faktörlü 70D gibi bir gövde seçip çok daha iyi objektifle de harika sonuçlar alabilirsiniz. Örneğin Canon 70D ve Sigma 18-35mm f/1.8 harika bir ikili oluşturacaktır.

 27. Merhaba ben canon 550d kullanıyorum lens olarakta 18 55 ve 75 300 lens var bu işi biraz daha ilerltmek istiyorum onerebileceginiz farklı bir lens veya makine var mı

  • İlerletmek için ekipmanınızı değiştirmenize gerek yok. Ama yine de 50mm f/1.8 objektif alıp değişik işler yapabilirsiniz. Düşük alan derinliği kullanarak ufkunuzu genişletebilirsiniz.

 28. hocam ben günlük yaşamda,gezilerde ve evimimin ordaki ücretsiz kursa yazılmak için alıcam.canon gövde ve tamron 18-270 lik tak gez bir lens almayı düşnüyorum sizce göde 1100d alsam kötü olurmu yoksa direk 1500 tl ye 650d mi alayım çok kararsız kaldım cevabınızı bekliyorum.

  • Tak gez objektifler kompakt makinelerden daha kötü sonuç veriyorlar maalesef. O yüzden garantili Canon 650D veya spot Canon 700D ile başlamak daha iyi olur.

 29. Harun Şimşek | 24 Mart 2015, 22:58

  Hocam merhabalar, profesyonel turist rehberiyim. Fotoğraf çekmeyi seviyorum, ayrıca çalışırken genelde jeep safari gibi outdoor turlar yapıyoruz bu turlarda misafirlerin fotoğraflarını çekip isteyenlere satabiliyoruz. daha önce çok manuel ayarlara girmeden nikon d80 – 90 (18-135) ve canon 650 (18-55) fotoğraf makinaları kullandım. şimdi bir makina almak istiyorum benim için önemli olan resim ve video kalitesi yüksek olmalı cep telefonu ile çekilmiş fotoğraflar gibi olmasın yani, hareketli fotoğraflar çekeceğim odaklanması iyi olmalı bulanıklaşmamalı.. çabuk öğrenen biriyim fotoğraflada hobi olarak uğraşmak istiyorum. illa dslr bir makina mı almalıyım öyleyse hangi marka model yada bu istediklerimi verecek kompakt makinalar hangileridir? teşekkür ederim :)

  • Yaptıklarınızın tamamını ben de yapıyorum. Kullandığım makine Olympus OMD EM-1; ama yeni çıkan ileri düzey kompakt makinelere de hevesleniyorum Panasonic LX100 veya Sony RX100 iii gibi..

  • Harun Şimşek | 02 Nisan 2015, 23:28

   kullandığınız makinenin fiyatı epeyce yüksek yalnız hocam o kadar fiyat aralığım yok, şu an için 1500 lira civarlarında nikon d5100 veya d5200 olabilir canonda ise 600d ve 650d olabilir gibi internet araştırmama göre. siz olsanız hangisini seçerdiniz? teşekkür ederim :)

 30. hüseyin öz | 17 Mart 2015, 21:53

  Hocam benim ilk fotoğrafçılık deneyimin olacak sizce nikon 5200 vs canın 700 mi daha iyi bir makine olur du

 31. Hakkı Bey, dslr bir makine almayı düşünüyorum. İlk makinem olacak. Uzun süredir internet üzerinden makineleri inceliyorum. canon 70d ve nisan ayında çıkacak olan canon 760d arasında kaldım. videodan çok fotoğraf çekimi önemli benim için. Hangisini tercih etmeliyim?

  • Her ikisi de olur, elbette Canon 760D daha yeni bir teknoloji ile geliyor ve tercih etmenizde sakınca olmaz, ben olsam sanırım 760D yi tercih ederdim.

 32. Makina almak istiyorum seçenekleri nikon d7100 vw canon 70d yw kadar düşürdüm ama ikisi arasında karar veremedim sizce hangisi?

  • Her ikisi de olur, Benim tercihim Canon 70D olurdu ama Nikon sempatizanı olanlar D7100 de alabilir, birbirlerine bariz bir üstünlükleri yok ama Nikon D7100 bir miktar daha hızlı işler için kullanılabilir.

 33. merhaba elimde yeni aldığım canon 70d var düğün fotoğrafçılığı yapıyorum 5 d mark 2 takas edeyimi yoksa kulanayımı

  • Canon 5D mk2 model olarak oldukça eskidi. Canon 70D size istediklerinizi vermiyor mu, bence gerek yok; ama mutlaka Full Frame alacaksanız 6D veya 5D Mk3 almalısınız.

 34. AHMET LAÇİN | 18 Şubat 2015, 23:39

  Hakkı bey merhaba.amatör tarzada doğa fotoğraları çekmek istiyorum alacağım makine olarakda d700 almak istiyorum,18-55mm lens yeterli olcakmıdır

 35. Merhaba Hocam,

  Manzara, doga ve şehir ve tarihi yerlerin fotografını çekiyorum. Fotograflarda keskinlik olmasını tercih ediyorum. Standart lenslerden istedigim sonucu alamıyorum.

  Amerika’da Nikon 7100D almayı düşünüyorum. Bu makina için bana genel kullanım ve geniş açılı objektif önerisi yapabilirmisiniz?

  Emeginiz için teşekkür ederim.

  Ertan Tan

 36. Hakkı bey merhaba;
  Uzun süren araştırmalarım sonucu Canon 60D almaya karar vermiştim,fakat gittiğim bir mağazada Nikon D7000 modelini önerdiler,D7000’i araştırdığım özellik açısından 60D’ye göre daha iyi gibi geldi,aslında bütçemi zorlayabilsem almak istediğim makine Nikon D7100. Ancak ilk kez DSLR makine sahibi olacaklar için tüm özelliklerini kullanamama gibi bir durum olabileceği için fazla geleceğini söyleyenlerde var.Siz ne yapmamı,hangi makineyi almamı önerirsiniz?

  • Canon 70D alabilirsiniz, hiç biri fazla gelmez, bu makinelerin hepsi amatör fotoğrafçılar için üretilmiştir, zamanla öğrenirsiniz.

 37. Selam sizce Canon 5D Mark II mi, yoksa Sony a77 mi iyi?
  Bir de en iyi makine olarak bana hangisini almamı tavsiye ederdiniz? Yukarıdakılar ve dışında?
  Cevabınız için önceden teşekkür ederim.

  • Canon EOS-1DX ya da Nikon D4S alabilirsiniz. Eğer bunlar pahalı diyorsanız Canon 5D Mark III en iyi alternatif olacaktır. Nikon olmasını isterseniz Nikon D810 olabilir.

  • Cevabınız için teşekkür ederim 2 yıl önce sony a77 almıştım. Sonra canon 5d II yi gördüm, acaba hangisi daha iyi dedim. En sonda da size danışayım dedim en iyi makine hangisiyse onu alayım deye.

 38. mert müjde | 30 Ekim 2014, 21:37

  Hocam ben nikon d5200 almayı düşünüyorum ve dağa çok kuş gibi şeyleri çekmeyi seviyorum ama yeni başlıcam sizce uygun bir kameramı seçtim

 39. Merhaba hocam, ben Amerikadayim ve buradan yeni bir makine alacagim. Canon 70d ile 60d arasinda kararsiz kaldim. Kendimi gelistirip profesyonel olarak da bu isle ilgilenmek istiyorum. Benim sorum simdi alacagim makineyi kesinlikle degistirmem gerekecek mi? Cunku gerekecekse tercihimi biraz daha uygun olan Canon 60d’den yana yapabilirim. Veyahut Canon 70d’yi alsam uzun omurlu kullanir miyim. Siz ne tavsiye edersiniz? Yardiminiz icin simdiden tesekkurler hocam.

 40. Merhaba hocam ben fotoğrafçılığa ilgi duyuyorum ve dslr makine almak istiyorum. Nikon d5300 almayı düşünüyordum ama af motoru olmadığı için canon 700d mi almalıyım? Veya da canon 70d mi almalıyım daha fotoğrafçılık hakkında hiçbir şey bilmediğim için kullanamaz mıyım???

 41. Murat Malgir | 20 Eylül 2014, 00:30

  Hakkı hocam merhaba. Canon 60D (18-135 lens) makine aldım. bana fiyat uygunluğunu da gözeterek önerebileceğiniz geniş açı lensler ile makro lensler neler olabilir.

 42. arda ruzgar | 20 Eylül 2014, 00:27

  hocam canon 60D ile 70D arasında, fotoğraf ve video çekimleri konusunda ne tür farklar var. ikisinin de ayrı ayrı en belirgin ve öne çıkan özellikleri neler. iyi çalışmalar. teşekkürler

 43. Merhaba hocam bende nikon d7000 var bunu satıp d700 almayı düşünüyorum ama 7100 de kafamı kurcalıyor yardımcı olurmusunuz

  • Yazıyı bir daha okuyun. D700 Full frame ve yavaş, eski bir makina, 7100 ise yeni teknoloji ve hızlı ama Full Frame değil. Öncelikle ne amaçla kullanıyorsunuz ve Fulla Frame makineye ihtiyacınız var mı bunu belirleyin eğer varsa yeni modellerden birini D610 veya D750 alabilirsiniz. İhtiyacınız yoksa 7100 alıp paranızı harcamayın, iyi obejktiflere yatırım yapın.

 44. biraz araştırma yaptım hocam canon eos 600d ve canon 550d tavsiye ediliyor. video performansı ses kayıt sisteminde yüksek verim elde ediliyor katılıyor musun teşekür ederim hayırlı günler….

 45. Hocam merhaba. Giriş seviyesi DSLR almak üzereyim ve kararsızlık yaşıyorum. Nikon 5200 Tamron 17-50 f/2.8 ile Canon 650D Tamron 17-50 f/2.8 + Canon 50mm f/1.8 arasındayım. Daha önce D40 ile muhabbetim olduğundan dolayı Nikona karşı biraz daha sempatim var ve kullanımı sanki bana daha basit geliyor. Ama işin ucunda 50mm olunca acaba Canon mu alsam diye düşünmeden de edemiyorum. İnternetteki karşılaştırma sitelerinde ( http://snapsort.com/compare/Canon-EOS-650D-vs-Nikon-D5200) gibi genelde de Nikon ön plana çıkıyor. Tavsiyelerinizi alabilirsem sevinirim

 46. Hakkı bey merhaba.
  marka olarak Nikon’a muhabbetim var fakat siz başlangıç seviyesi olarak nikon ürünlerini pek tavsiye etmiyorsunuz. makine için ayırdığım bütçe 2.500 TL civarında. bu bütçeye göre mantıklı gelen model CANON EOS 700 D 18-135 STM. şartlarımı biraz daha zorlayarak Nikon 7100’mü almalımıyım sizce. birşey daha soracağım, CANON EOS 700 D ile CANON EOS 600 D ve CANON EOS 650 D arasında çok fark varmı? hangisini tavsiye edersiniz.
  ilginize şimdiden teşekkürler…

  • 700D ile aralarında çok fiyat farkı yok, alacaksanız Canon 700D, Canon 70D veya almanız mümkün olursa Nikon D7100 alabilirsiniz. 2500TL ye Canon 70D iyi olur.

 47. Merhaba hocam yeni hobi edindim resim çekmeye başlıyıcam öncelikle makina almam gerekiyor fakat. Üç marka arasında kaldım (sony a57)(canon 600-650D)(nikon 5100) tavsiyelerinizi önemle rica ederim,
  Bir diğer sorumda sony a57 elektirikli vizör kullanıyor sormak istiyorum vizör çeşitlerinden hangisi iyidir optik vizörmü elektironik vizörmü ,cevaplarınız için teşekkürler

  • Optik vizör her zaman daha iyidir ama kendiniz makineleri birebir incelemeniz daha iyi olur, Canon 700D fiyatı da neredeyse aynı, onu tercih edebilirsiniz.

 48. Uğur USLU | 09 Eylül 2014, 11:55

  Hakkı Hocam merhaba; yazılarınızın bir kısmını daha önce okudum ve çok şeyler öğrendim. Bir sorum olacak, cevaplarsanız sevinirim. Resmi distribütör garantili Nikon D5300 (18-55) almaya karar verdim ancak biraz daha araştırdığımda ithalatçı garantili D7100 (body) fiyatının aynı olduğunu (2500 TL) gördüm. Distribütör garantili olmayan D7100 alsam riske girmiş olur muyum? Teşekkürler.

 49. Merhaba hocam

  hocam ben fotoğraf sanatının tutkunlarındanım ve daha önce makina alacak fırsatı bulamadım. şuan amerikadayım ve kendime bir makina almak istiyorum . fotoğrafçılıkla uğraşan bi arkadaşım var kendisine danıştım ve pek tatmin olamadım . yazılarınızı okudum ve canon 700d+18-135mm bana yakın geldi. ama bütçemi zorlamakta istemiyorum. 18-135mm lens yeterli olurmu başlangıç için ve sizce 700d yada başka daha ucuzz 700d ye yakın bi gövdeylemi aliyim 18-135mm lensi. yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşşekür ederim.

 50. yağız Yıldırım | 01 Eylül 2014, 08:28

  Merabalar Hakkı Bey. Ben şuan nikon d 5100 kullanıyorum ve artık yetersiz gelmeye başladı. Yine nikon düşünüyorum ozellikle 300s modelini fakat eşdeğer bir canon ürünü bulabilirsem canon a gecmek istiyorum. Tavsiyeniz ne olur?

1 2 3 4 5

Yoruma kapalı.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.