DSLR gövde çeşitleri, biz hangisini seçmeliyiz?

Bu yazıya yıllar içerisinde yeterince yorum yapıldı ve hepsine itina ile cevap verdim, artık yeni yorumlara kapatıyorum ve size daha yeni bir öneri sunuyorum:
Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi, farklı bir öneri
ama yine de bilgilenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Amatör fotoğrafçılıkla uğraşanların, bu işi bir eğlence ya da kendini ifade aracı olarak kullanmak isteyenlerin birinci tercihi DSLR gövdelerdir. DSLR makina alacaklar için yazdığım İlk kez DSLR makina alacak olanlar, dikkat! yazısı oldukça açıklayıcı ve pratik olmasına rağmen kafalardaki soru işaretlerinin bir kısmına çözüm getirememiş olacak ki, yorumların ardı arkası kesilmiyor.

DSLR gövdeleri sınıflandırarak başlarsak;

Bilinenin aksine, DSLR gövdeleri amatör veya profesyonel gövdeler olarak sınıflandırmanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Piyasada iş yapan birçok fotoğrafçı Nikon D90 ya da Canon 450D kullanıyor, bu kullandıkları ekipmanı profesyonel bir gövde olarak adlandırmamızı gerektirmez. Ucundan, kıyısından ya da ortasından fotoğraf dünyasında olan biri iseniz DPRreview.com sitesini duymuşsunuzdur. Son yıllarda bünyesine incelemeleri de eklemiş olması siteyi daha da değerli bir hale getirdi. Ben de buradaki sınıflamayı kullanmak istiyorum. Buradaki sınıflamaya göre DSLR gövdeler üçe ayrılmış.

 • Compact SLR  (Kompakt SLR)
 • Mid-size SLR (Orta boyutlu SLR)
 • Large SLR (Büyük SLR)

Profesyonel amaçla (yani fotoğrafçılığı meslek olarak yapma amacıyla, para kazanma amacıyla) kullanılacak DSLR gövdeler genellikle Mid-size SLR veya Large SLR olarak seçiliyor. Ama bazı amatör fotoğrafçılar da Large SLR olarak tanımlanan sınıfları tercih edebiliyor. Bu sınıfların birbirlerinden farkı nedir? Neden belirli bir sınıftaki gövdeyi tercih etmemiz gerekir?

Compact SLR (Kompakt SLR)

Nikon D3200Giriş seyiyesi olarak da adlandırabileceğimiz sınıftaki gövdeler amatör fotoğrafçılar için biçilmiş kaftandır. Özellikle fotoğrafa yeni başlayanlar tarafından tercih edilmeleri gerekir. Elbette bunda bir zorunluluk yok ama daha yüksek bir modelle başlanırsa şöyle bir dezavantajı olacaktır. Yeni başlayan amatör fotoğrafçının bu yeni hobisiyle çok ilgilendiğini ve öğrenme hevesinde olduğunu düşünelim, kendini geliştirmesi bir veya iki yılını bulacaktır. Bu zaman içerisinde yüksek meblağlar ödeyerek almış olduğu üst sınıf gövdenin – parasını ödediği – birçok özelliğinden yararlanamayacak. Yararlanma zamanı geldiğinde ise eski model (en az iki veya üç yıllık) bir makineye sahip durumda olacaktır. Kompakt SLR sınıfındaki ürünlerin tamamı APS-C sensöre sahiptir. Gövde üzerinde acil durumlarda kullanabileceğiniz kafa flaşı bulunur. Bu konuda geniş bilgi için: Krop Faktör ya da Odak Uzaklığı Çarpanı nedir, ne işe yarar, zararı var mıdır?

Şu an piyasada bulabileceğiniz Compact SLR (Kompakt SLR) modelleri;

 • Canon EOS 1100D (EOS Rebel T3 / EOS Kiss X50)
 • Canon EOS 550D (Rebel T2i / EOS Kiss X4)
 • Canon EOS 600D (EOS Rebel T3i / EOS Kiss X5)
 • Canon EOS 650D (Rebel T4i / EOS Kiss X6i)
 • Nikon D3100
 • Nikon D3200
 • Nikon D5000
 • Nikon D5100
 • Sony SLT-A37
 • Sony SLT-A57
 • Sony SLT-A65
 • Sony SLT-A77

Mid-size SLR (Orta boyutlu SLR)

Canon 5D Mk3Daha çok para harcamayı göze alan, konuya biraz daha hakim amatör fotoğrafçıların tercihidir. Kompakt SLR ye göre bazı avantajları vardır. Markaların bu sınıfa geçerken gövdeler üzerinde yaptıkları iyileştirmeler birbirlerinden farklıdır, genellikle aşağıdaki iyileştirmelerden biri veya bir kaçını yaparlar. Bazı markalar bu sınıfta FX gövdeleri de piyasaya çıkartmışlardır. Yapılan iyileştirmeler, değişiklikler ve ekler şunlar olabilir;

Gövde büyür ve ağırlık artar, gövde toz ve suya karşı dayanıklı hale gelir, daha kaliteli malzeme kullanılmaya başlanır, vizör tipi pentamirrordan pentaprizmaya terfi eder, vizörün kapsama alanı genişler, RAW çekimler 12 bit yerine 14 bit olur, kullanılan kart tipi SD den CF ye değişir, otomatik netleme noktaları sayısı artar.

Şu an piyasada bulabileceğiniz Mid-size SLR (Orta boyutlu SLR) modelleri;

 • Canon EOS 60D
 • Canon EOS 7D
 • Canon EOS 5D Mark II
 • Canon EOS 5D Mark III
 • Canon EOS 6D
 • Nikon D90
 • Nikon D7000
 • Nikon D300S
 • Nikon D700
 • Nikon D800
 • Nikon D600
 • Sony SLT-A99
 • Sigma SD1 Merrill
 • Sigma SD15

Large SLR (Büyük SLR)

Nikon D4Bu sınıftaki modeller genellikle profesyonel fotoğrafçılar ya da parası – miktarını bilemeyecek kadar – fazla olan amatörlerin tercihidir. Canon EOS-1D Mark IV hariç tamamı FX sensöre sahiptir. (Canon EOS-1D Mark IV 1.3 krop faktöre sahip, spor fotoğrafçıları, vahşi yaşam fotoğrafçıları vs. için özel olarak üretilmiş bir modeldir.) Vizör kapsama alanları %100 dür, yani ne görürseniz onu çekersiniz. Battery Grip gövdeye bütünleşik olarak gelir. Üzerlerinde kafa flaşı bulunmaz, harici olarak alınıp takılması gereklidir. Arkadaki LCD ekranın altında üçüncü bir LCD daha bulunur. Yukarıda kompakt SLR den Orta boyutlu SLR ye geçerken belirttiğim tüm iyileştirmeler bu sınıftaki gövdelere eklenmiş olarak gelir. Gövde su ve hava geçirmezdir ve daha dayanıklı materyallerden üretilirler.

Şu an piyasada bulabileceğiniz Large SLR (Büyük SLR) modelleri ise;

 • Canon EOS-1D Mark IV
 • Canon EOS-1Ds Mark III
 • Canon EOS-1D X
 • Nikon D3X
 • Nikon D4

Temelde seçim yapabilmeniz için kriter “harcamayı düşündüğünüz para” olmalıdır. Çoğu ürünün aksine fotoğraf ekipmanlarında daha yüksek paralar ödeyerek daha sağlam, daha sorunsuz, teknik olarak daha başarılı ürünler (hem gövde hem de objektif olarak) satın alabiliyorsunuz. Yani tekstil ürünleri gibi markadan dolayı ek para ödemiyorsunuz. O yüzden harcamayı düşündüğünüz para belli ise alabileceğiniz ürün de bellidir. Çok fazla kişiye sorarak kafanızı bulandırmayın, kararınızı kendiniz verin ve onun sorumluluğunu alın. Ayrıca bu durumda harcayacağınız paranın sadece bu kadar olduğunu düşünme yanılgısına düşmeyin lütfen, bkz. Amatör Fotoğrafçının Hikayesi

Bu yazı teknik bir inceleme değildir, sadece genel fikir sahibi yapmayı amaçlamaktadır. Tabi ki sınıf geçişlerinde bu değişikliklerin haricinde birçok değişiklik ve iyileştirme de yapılır, otomatik netleme mekanizmaları daha iyileştirilir, işlemci güçleri yükseltilir vs. Ama bu tip iyileştirmeler aynı sınıfta çıkan yeni modellerde de yapıldığı için konumuz dışı kalmıştır.

442 Yorum Var

 1. Canon 450D kullanıyorum ama ust modelle değiştirmek istiyorum, yine 700D olabilir belki.
  Ancak eski lenslerimi yeni objektifte kullanabilirmiyim?
  Tesekkurler

 2. Selam hocam, bir abimiz kizina dslr makine alacak. İlk tecrübesi olacagi kesin. Canon 650 i sordu ben d90 i tavsiye edecektim ama soylemeden size danisayim dedim ne dersiniz ? D90 mi eos 650 mi ?

 3. hakkı bey merhaba, öncelikle ikinci el dslr alırken nelere dikkat etmeliyiz?

  bir de canon 6d ile canon 70d arasında kaldım aradaki fiyat farkı performans farkına değer mi?

  teşekkürler…

  • İkinci el makine alırken, perde sayısı ve çarpma darbe vs. haricinde netleme ile ilgili problem olup olmadığına da bakılmalı. Tanıdıktan almak her zaman iyidir. Eğer bir kusur varsa bir süre sonra ortaya çıkabilir, sahibine ulaşmak önemlidir. Bence 6D yerine 70D almak çok daha iyi olur.

 4. Hocam merhaba, yazılarınızı takip etmeye çalışıyorum.giriş seviye bir makine almak istiyorum.bütçem 1500 tl. gönlüm A 58 den yana arkadaşlar kafamı karıştırıyor.1500 tl ile alınabilecek makine tavsiye eder misiniz? Teşekkürler…

 5. Hakkı bey merhaba yazılarınızı yakından takip etmekteyim. size bir konu hakkında danışacağım bilgi verebilirseniz çok sevinirim. yeni bir makine almak istiyorum iki ürün var kafamda NIKON D3200 18-105 mm VR Kit Dijital SLR ve Canon 700D 18-135 STM KİT DSLR sizce hangisini tercih etmeliyim. teşekkür ederim

  • Benim tercihim Canon kit yönünde olurdu; ama bu Nikon makinelerin kötü olduğu anlamına gelmez. Sonuçta çekilen fotoğraflar arasındaki fark hissedilmeyecek kadar azdır.

 6. merhaba hocam ben giriş sınıfı bir makine almak istiyorum hem fiyat olarak hemde model olarak iyi bişey olmasını istiyorum .çok fazla bir bütçem yok nikon d 5100 almayı düşünüyorum .Daha önce herhangi bir kursa gitmedim .Ama internetten çok araştırdım ve çeşitli yazılar okudum. Sizce herhangi bir kursa gitmeden karıştırarak öğrenebilir miyim? Siz anladığım kadarıyla canoncusunuz nikon d 5100 ü tavsiye eder misiniz?

  • Ben her iki markayı da keyifle kullandım, şu an Canon sefim var ama çoğunlukla panasonic gx7 kullanıyorum. Nikonu beğendiyseniz size yeterli olur. Öğrenme konusu kişisel bir mesele biraz kendini tanımanızla ilgili, en önemlisi aşk ile ilgili. Bir işi öncelikle sevmeniz gerekir. Sonrasında eğer kendi kendinize öğrenme becerini ve araştırıcı meraklı bir kişiliğiniz varsa elbette öğrenebilirsiniz

 7. Nikon D3200 mu ? Canon EOS 550D mi ? Canon EOS 550D mağazalarda satılmıyor. Amacım portre , manzara , mikro ve kısa film çekimleri yapacam . Bu iki model arasından neyi önerirsiniz. İlgilendiğiniz için teşekkürler

  • Canon 550d den sonra 600, 650 ve 700d çıkarttı. 650d işinizi görecektir. Fakat videoya ağırlık verecekseniz canon 70d iyi olur.

 8. Peki sizce canon 650d mi almak mantikli olur nikon 3200 mu sonucta kiyasladigimizda asagi yukari ayni fiyattalar ve birbirlerine ustun ozellikleri var her ikisininde

  • Her ikisi de olabilir ama Nikon biraz daha küçük bir gövdeye sahip, bana daha çocukca geldiğinden ve ek olarak gövdede AF motoru olmadığından benim tercihim Canon 650D yönünde olurdu.

 9. hocam merhabalar;
  yazılarınızı zaman zaman okuyorum ve herkese sıkılmadan cevap vermenizi de takdir ediyorum.
  Benim soruma gelecek olursak ;
  Giriş sınıfı bir DSLR düşünmekteyim. Amacım çok prolaşmak değil. Giriş sınıfından da nikon d3100 canon 1100d Sony slt a37 arasında kaldım bu üçünden birini almak istiyorum. Sizce ne yapmalı ?

 10. merhabalar hocam.. sigma sd15 mi ?nikon ď90 mi?

  • Zor bir soru. Her iki gövde de eski, mutlaka ikisinden biri tercih edilmek durumunda mı? Sigmanın sensörü çok özel, sırf bu yüzden tercih edilebilir.

  • aslinda ben d90 almaya niyetliydim fakat 1200 liraya bir yil daha garantili sigma sd15 buldum.18-50 bide 50-200 lenslerle birlikte hatta cantasi tripotu da mevcut. biraz arastirayim dedim fakat sigma hakkinda pek bi bilgi bulamadim ve size danisma geregi duydum :) .. sizce bu sigmayi almalimiyim

  • Aslına bakarsanız bence spot olarak kit objektifi ile birlikte sıfır Canon 650D almanız çok daha iyi olur, eski makinelerle uğraşmayın.

 11. Mübin Güneş | 23 Mayıs 2014, 08:15

  Hocam Merhaba,
  Elindeki Canon 60D makinemi FF almak için sattım. Şuanda FF bir makine için karar aşamasında kararsızlık yaşıyorum. İki model arasında kaldım. Canon 6D ve Nikon D610. Bu konuda görüşleriniz ve tavsiyeleriniz benim için çok faydalı olacaktır.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Her ikisi de oldukça iyi sonuçlar veren gövdeler. Bence hiç farketmez, keyfiniz, bütçeniz ve gönlünüz hangi yönde ise o yönde karar verin. Fazla detaya girmenin anlamı yok.

 12. Hocam tekrardan merhabalar yeni Nikon D5300 ile Nikon D7000 arasında kaldım yeni teknolojinin cazibesine kapılıp D5300 ü mü yoksa bu konuda nam salmış bir makineyimi tercih etmeliyim lütfen yardım edin şimdiden teşekkürler.

  • D7000 için yaşanan bazı sorunlar var bu yüzden Nikon apar topar D7100 çıkartmıştı. D5300 ise sınıfının en iyisi durumunda. İmkanınız varsa D7100 almakta fayda var, yoksa D5300 olabilir.

 13. Hocam Nikon D5300 ile D7000 arasında kaldım hangisini alırsam diğerini düşünmem veya pişman olman şimdiden tşkrler.

  • nikon d5300 çok yeni bir model ve teknolojik olarak üst düzeyde bir makine. D7000 ise bir üst sınıf olmasına karşın bazı eksiklikleri var. O yüzden nikon 7100 modelini çıkartmıştı. Eğer imkanınız varsa d7100 alırsınız. Diğer durumda Nikon D5300 alabilirsiniz ama fotoğrafçılığınızın gelişimine paralel olarak iki ya da üç sene sonra sıkılıp ve değiştirmek isteyebilirsiniz. Zor bir karar. O yüzden Nikon giriş seviyesini pek önermiyorum. Bence Canon 70D çok daha cazip.

 14. aslan kural | 14 Mayıs 2014, 01:42

  Hakkı bey merhabalar, yeni bir d-slr alacağım fakat çok kararsız kaldım son olarak birçoğunu eledim ve Nikon D5200 ve Canon 650D arasında kaldım.Bütcem 500$ civarı USA’dan alacağım. ileride alacağım objektiflerin fiyatları,çeşitliliği ve uyumu bakımından kullanıcısını üzmeyecek ve sizin acınızdan bir adım önde olan tercih ne olurdu ? son olarak objektifleri auto focus motorlu almakta fayda var mıdır olmaz ise olmaz mıdır ? Şimdiden çok teşekkürler,Kolay gelsin…

 15. ozmen dagdelen | 12 Mayıs 2014, 15:33

  Hocam iyi gunler hobi amacli bir makine almayi dusunuyorum lenslerin fiyatlari ve bir kez alacagim makine alisverisinin mantigiyla nikon mu canon mu ve hangi modelinin body sini onerirsiniz ? Ve AF motoru cikmazi hakkinda kisa bir bilgi lutfen simdiden tesekkurlet

 16. hocam işığınız bol olsun benim sorum nikon d610 ile d 800 arasında kaldım gönlüm d800 yana bütçem d610 ama bütcemide aşabilirim ürün çekimleri iç meken çekimleri yapıyorum şimdiden teşekkürler

  • Fazla düşünmeyin D610 her türlü işinizi fazlasıyla görecektir. D800 hem aşırı pahalı hem de 36mp sensör nedeniyle bazı sorunlar yaşamanız olası. Örneğin ek olarak yeni bir bilgisayar almanız gerekebilir. ya da orta kaliteli objektiflerinizi bile en üzst sevi olanlarla değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

 17. CAVIT AZERI | 01 Mayıs 2014, 21:57

  Hocam d700 ve d610 seçimi arasında kaldım. Açıkcası 2700-3000 civarı bi param var. İkinci el düşünüyorum. Nikon d610 yeni model ama çok pahalı bıde 2ci eli yok. d700le ilgili fikirlerinizi alabilir miyim? Önceden teşekkürler.

  • Nikon D700 hem çok eskidi hem de artık giriş seviyesi makineler bile onun başarısını yakaladı o yüzden pek tavsiye edeceğim bir ürün değil. Bence biraz daha bekleyin ve üzerine bir miktar daha koyun ve Nikon D610 alın. Acele etmeyin, pişman olursunuz.

 18. Bahtiyar Can | 20 Nisan 2014, 22:44

  Merhaba Hakkı Hocam. Canon EOS 550D kullanıcısıyım. Kit lensi dışında APS-C uyumlu 2 lensim daha var. 550D yetersiz kalmaya baslayınca önce 70D gövdeve beraberinde kaliteli bir standart zoom lens almayı düsündüm ancak şimdi bu yatırım yerine Fullframe’e geçişin daha mantıklı olabileceğini düşünüyorum. Lens parkını da zaman içinde tamalyabilirim. Ancak hangi full-frame: 5DM3 mü? Nikon D800 mü? Ya da Nikon D610 da zaten benzer performansı sunar mı? Bunlardan vazgeçip D6 ve beraberinde ilave bir lens daha mı akıllıca olur? Anladınız herhalde, kafam gayett karışmış durumda. Bu arada ilk hedefim azgezmiş ile Küba :) Saygılar.

  • Selamlar, Full Frame zorunlu bir seçenek değil bence. Tamamen bütçe meselesi. Canon 70D alıp iyi objektiflere yatırım yapılabilir, mesela yeni çıkan Sigma 18-35mm f/1.8’i kit standart objektif olarak kullanılabilir. Ama Full Frame farklı bir segment, bütçede sıkıntı yoksa 5D Mk3 alınabilecek en iyi makine. Yok yeterli değilse 6D veya Nikon D610 alınabilir tabi..

 19. Merhabalar hocam. Ben Samsung nx300 almayi dusunuyorum ama lensler konusunda pek bilgim yok. Bu makinaya sadece samsung markali lenslerimi kullanabilirim, yoksa farkli markalarlada uyumlu olabiliyormu? Teşekkür ederim.

  • Sorunuzun konuyla alakası yok ama yine cevap vereyim; Samsung fotoğraf ürünlerine mesafeli yaklaşıyorum ve pek beğendiğimi söyleyemeyeceğim.

 20. hocam açıklayacı bilgiler vermişsiniz teşekkürlerimi sunuyorum sayenizde yeni şeyler öğreniyoruz BENİM sorum yeni bir nikon d800 makine aldım eski lenslerimden 24 85 objektif kullanıyorum açık mekanlarda aydınlatma yaparak düğün fotoğrafları için bu bana yetermi veya tavsiyeniz olurmu teşekkürler 24 85 objektifle ne eksisi olur

  • Nikon’da bu objektiften iki adet var f/2.8 olan ve f/3.5 VR olan, her ikisinin de keskiliği çok iyi değil ve pek tercih edilen objektifler değillerdir. Nikon 24-70mm veya Tamron 24-70mm daha iyi bir seçim olur.

  • teşekkürler hocam
   maşallah geziyorsunuz benimde hayalimde gezmek var ama esnaflık nedeniyle herşeye ara veriyoruz iyi çalışmalar

 21. Hocam yazılarınızda gövdeden ziyade objektiflerin önemini vurgulamışsınız. Ben prof. Fotoğrafçılık hedefliyorum. 70d almayı düşünmüştüm ama konuştuğum herkez 5d mark3 öneriyor. Sizce iyi lens seçimleri yaptıktan sonra gövde fotoğraf kalitesi üzerinde çok etkili olurmu?

  • Kötü veya vasat bir objektif ile birlikte Canon 5D Mk3 kullanmaktansa, çok iyi bir objektifle Canon 70D kullanmak her zaman daha iyidir. Eğer bütçeniz sınırlı ise 70D çok iyi bir makine. Bana kalırsa toplam bütçenin %60-%70 kısmını objektife yatırmak gerekir.

 22. peki hocam d7100 bütçe kısıtlı 700d ise tercih edemiyceğim bir model d7000 ve 60d arasından ne önerirsiniz hocam portre fotoğrafçılığı 50mm lens ile kullanacağım ?

  • Nikon D7000 de bazı problemler çıktığı için zor durumda klmıştı ve emen D7100 çıkartmak zornda kaldı. Eğer problemli bir makineye denk gelirseniz başınız ağrıyacak o yüzden tavsiye etmem. Eğer bütçeyi zorlayıp Canon 70D alabilirseniz harika olur. Olmazsa da Canon 60D

 23. hocam merhaba , d7000 vs 60d arasında takılıp kaldım 50mm lens alıcam yanında kit lensle beraber hangisini önerirsiniz portre çekimleri için kullanıcam hocam kafam aşırı derece bulandı hocam bide keskinlik hastasıyım ve canlı renk hangısınde bunu daha iyi elde edebilirim şimdiden teşekkürler hocam.

  • Keskinlik gövde ile ilgili değil tamamen objektifle alakalı.. Eğer iyi bir objektif kullanırsanız piyasadaki tüm gövdeler size iyi sonuç verecektir. Canlı renk vs. bunlarda tamamen gövde üzerinden yapacağınız ayarlarla kontrol edilebilen ayrıntılar. Nikon D7000 hız için üretilmiş bir gövde, yeni versiyonu D7100 Canon 60D size yeterli olur, hatta Canon 700D de gayet iyi bir gövdedir. Ek olarak keskin fotoğraflar elde etmek için yazdığım yazıya göz atabilirsiniz: Daha keskin fotoğraflar çekmek için ipuçları

 24. mehmet bayar | 03 Nisan 2014, 09:55

  Sony a58 almayi dusunuyorum ama slt makine bu makinaya d-slr lensler uyumlumu sony alip sadwce sony lenslerlemi kisitli kalirim bi tamron veya sigma lens alamazmiyim

  • Sony uyumlu diğer markaları da kullanabilirsiniz ama almadan önce uyumunu araştırmalısınız. Obejktifin özelliklerinde yazar.

 25. Ozan Eren | 27 Mart 2014, 12:26

  Hocam selamlar,

  5d m3 ile canon’un 50mm 1,8 lensi kullanılabilir mi? L serisi bir lens olmadığı için bilmiyorum, FF bir makinaya takılabilir bir lens midir?

 26. Hakkı bey merhaba;
  Ben her ne kadar amatör olsamda, yıllardır canon 5d mark 2 aşığıyım. O makinayla çekilmiş fotoğrafları ilk gördüğümde fotoğraf kursuna gittim ve fotoğrafa olan ilgim bilgimden çok daha fazla oldu ne yazık ki.. Canon 5dmark2 çekimlerinde benim için en dikkat çekici olan net alan derinliğinin muhteşemliğiydi. Üretiminin durdurulduğunu öğrendim ve yerine üretilen mark3’ün aynı tadı vermediğini. Net alan derinliğinde en iyi sonuca ulaşmak için dslr gövde seçmem mi gerekir? 5dmark2’nin 2. Elini tavsiye edermisiniz? Birde tercihim canon olucaktır şuan piyasada mark2 çekimlerine yakın hangi makinayı tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım..

  • Her ikisine de sahip olan biri olarak “yerine üretilen mark3’ün aynı tadı vermediğini” görüşünün tamamıyla yanlış olduğunu söyleyebilirim. Çok daha iyisini veriyor. Net alan derinliğinde en iyi sonuca ulaşmak için Full Frame bir gövdeye ve açık diyaframlı objektiflere ihtiyacınız vardır. Canon 5D Mk3 piyasada alabileceğiniz en iyi ürünlerin başında gelir. Eğer bütçeniz yeterli değilse 5D Mk2 nin ikinci elini elbetteki alabilirsiniz.

 27. Hocam öncelikle blog çok güzel ben yeni buldum artık günümüzde kimse benden bir şey fazla bilmesin diyen bir toplumken varken sizin gibi tecrübelerini bizlerle paylaşan ve bundan mutluluk duyan insanlar olduğunu bilmek bizleri çok memnun ediyor öncelikle içten teşekkür ediyorum
  Benim bir sorum olucak hocam doğum fotografçısıyım usulünce kanunı olarak yapıyorum yaklaşık 1 sene oldu fakat nasıl olur diyceksiniz ama bugüne kadar D90 la geldim artık çok zorlanıyorum gece çekimleri hastane odalarının bazıları dehşet karanlık hafif bir loş ışık her ortam farklı tabiki asla flaş açmıoruz bu hafta acilen makine değiştirmem lazım sabahtan beri incelerken şansa sizi buldum ben nikoncuyum ama full frame geçiceğim için zaten 50 mm dışındaki lenslerimi kulanamıycam önce canon 5d mark ıı düşünmüştüm ama nikndan vazgeçmemeye karara verdim nikon d600 sensörde çok lekelnmeler olduğu için çokproblemler yaşanmış vazgeçtim ve NIKON D 610 LA BERABER LENS OLARAK TAMRON 24-70 düşünüyorum hocam çok kararsız kaldım tamron lensle nıkon lens arasında oldukça fiyat farkı var sizce napmalıyım hocam makine olarak ve lens olarak şimdiden çok teşekkür ederim

  • Nikon D610 iyi tercih olmuş, FX gövdeye geçmek ekstradan noise performansı kazandıracaktır. Nikon 24-70mm çok pahalı ve Tamron 24-70mm bence en iyi alternatiflerden biri. GAyet uyumlu ve iyi çalışan bir set olacaklardır.

 28. Canon 600D ve Samsung NX300 arasında kaldım. Bütçe 2000TL. Hangisi?

  • Bu cevap herkes için değişebilir, ama şahsi olarak Samsung için pek iyi şeyler hissetmiyorum. Bütçenizle spot olarak Canon 700D veya Canon 60D bile alabilirsiniz.

 29. Cavit Azeri | 13 Mart 2014, 19:46

  Hocam, peki Fx bir canon için en iyi portre lensi hangisidir?
  Hangisini önerirsiniz?

 30. Cavit Azeri | 12 Mart 2014, 19:51

  Merhaba, Hakkı bey. Hangisini seçerdiniz?
  1) Nikon d3
  2) Canon 5d mark II
  Ve bu makinalar arasındakı farklılıklar nelerdir?
  Önceden teşekkür ederim.

  • Farklılıklar internet üzerinde özelliklerini kıyaslayarak bulabilirsiniz. Ama öncelikle aralarında sınıf farkı var. İkisi arasında tercih yapmak herkes için farklı sonuçlar doğurabilir. Ben şahsen Nikon D3 kullanmadığım için elimde olmasını ve bir süre kullanmayı isterdim. Fakat eski bir makine yani aradan altı seneden fazla zaman geçmiş ve teknolojisi eskimiş. Eğer profesyonel çalışacaksanız daha ince düşünmek lazım.

 31. BİRKAN EBRET | 12 Mart 2014, 09:12

  hakkı bey kolay gelsin ben studyo acmayı dusunuyorumda makıne olarak hem dıs mekanda hemde ıc mekan olarak canon 6d icin ne dersiniz ve objektıf olarak neleri onerirsiniz duğun ve studyo olarak dusunursek

  • Gayet yerinde olur, kit olarak 24-105mm gelecektir, çok iyi bir objekttiftir, sonrasında Sigma 35mm f/1.4 gibi bir objektif alabilirsiniz. Dış çekimler için ek olarak 85mm f/1.8 de alınabilir.

 32. Kafası Karışan Biri | 08 Mart 2014, 16:34

  Merhaba,
  Ekipman yenileme, değiştirme vb. konularda alım karar aşamasında olup kafası karışanlardan doğru karar vermeye çalışanlardan biriyim :), öncelikle bu tip sorunlarla boğuşanlara verdiğiniz öneri ve destekler için teşekkürler diyerek ben de beni çıkmaza sokan doğru karar verme çabama yardımcı olmanızı rica ediyorum. Kabaca ekipman olarak : Canon 50 d makina, 70 200 f:4, 100mm, 15-85 ve tamron 17-50 (vc”siz) ye sahibim. Bütçeme destek amaçlı doğum ve gelin kuaför çekimleri yapıyorum. ikinci bir makine ve ıs usm li bir lens daha almak istiyorum. Şimdi:

  Elimde 15-85 var iken 24-105 lens almak ne kadar mantıklı olur?
  İkinci bir makine için ( makinemi yoğun kullandım fotoğraflarda zaman zaman croplama yaptığım için ve sıkıntı veren iso nedeniyle) canon 70 d yi mi tercih etsem yoksa ff özelliği ve beğenilen iso su nedeniyle 6 d için mi kendimi zorlasam?

  6 d ye karar verirsem 24-70 i alamayacağım, öte yandan 70 d ye karar verirsem bir süre sonra 24 -105 i (ıs benim için önemli) alabileceğim. Bir de 7 d mark 2 kaosu var ama ff olmayacağı söylenmekte resmi tanıtımı hala yok.

  Durumlar böyle öneri ve düşünceleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Öncelikle Canon 15-85mm ile Tamron 17-50mm yaklaşık aynı açıları gören iki objektif, her ikisini beraber bulundurmak pek anlamlı değil. Ama ikinci bir kroplu gövdeyi kit objetifi olmadan alırsanız diğeri için standart bir objektifiniz olmuş olur. Öncelikle şunu söyleyeyim, bahsettiğiniz çekimler için ne 7D; ne de söylentisi uzun süredir olan 7D mk2 gibi bir gövdeye ihtiyacınız yok. Aslına bakarsanız 24-105mm kit objektif ile 6D almak em mantıklı seçim gibi duruyor.

 33. s.a hakkı bey
  nikon d800 body alacağım elimde 24-85- birde 18-105 nikon d90-nikon -d70 de kullandığım objektifler var düğün dış çekimleri için kullanacağım
  alacağım makinede bir arkadaş bunları o makineye takamazsın dedi çok konuşamadık NEDEN takamam açıklarmısınız teşekkür ederim

  • Üzerinde DX yazan objektifleri kullanamazsınız. (Bkz.)Yani diğer objektifler gibi kullanamazsınız. DX objektifi Full Frame gövdeye taqktığınızda otomatik olarak krop moduna geçiş yapacak ve 18-105mm yi 27-157mm olarak kullanacaksınız. Ek olarak tavsiye D800 alacağınıza D610 alarak aynı çekimleri yapabilir ve arasaki farkı da objektife yatırabilirsiniz.

 34. Adem KARALI | 11 Şubat 2014, 23:15

  Merhaba Hakkı abi,

  seni Facebook sayfandan, sitenden takip ediyorum. Verdiğin bilgiler yolumuzu çok aydınlatıyor çok teşekkürler. Bana da bi fikir verirsen duacın olurum.

  Yardımcı olabileceğini düşündüğüm görüşlerini almak istediğim bir konu var:

  ben 3yıla yakındır fotoğraf çekiyorum düğün, dış mekan, mekan, kişisel olarak fotoğraflar çekiyorum ve para kazanıyorum.

  Canon 550d + Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS SLR Lens + 50mm 1.8 lens kullanıyorum.

  Özellikle dış mekan ve düğün/nişan çekimlerinde kullanmak için makine lens değişikliğine gitmek istiyorum.

  Şimdi konu şu ki aklımda tam bi ekipman oturtamadım ve elimdekilerin hangisini kullanmalı hangisnde değişiklik yapmalıyım?

  ff makine 6d düşünüyorum ama fazla da bi bütçem yok açıkcası.

  ff ye geçmeden Niko d7100 de işimi göreceğini söyleyen fotoğrafcı arkadaşlarım oldu sizin kroplu mak. avantajlarını okuyunca da daha bi cazip geldi.

  70 -200 lens düşünüyorum bide ama yorumlarda 85 mm onun yerine önerdiğinizi gördüm.

  Bana öneriniz nedir, elimdekilerin hanglerini kullanmalı degıstırmeli, yada Nikon’a geçmelimiyim?

  • Bence elindekilerde gövdeyi değiştirmen iyi olacaktır, Canon 70D ye geçmen yeterli olur. 70-200mm genel amaçlı bir objektif eğer bu iş için düşünüyorsan 85mm tabiki daha anlamlı olur. Ama zaten 50mm var ve kroplu gövdede 80mm ye denk geliyor, bence Sigma 35mm f/1.4 daha da iyi olur. Hem daha geniş açı hem de düşük alan derinliği..

 35. betül baylan | 07 Şubat 2014, 20:26

  Merhaba Hakkı bey.Ben ilk kez dslr fotograf makinası alacağım.Nikon d5100 ve canon 600d modelleri arasında kararsızdım fakat satış elemanı samsung nx1000 i önerdi.Nikon ve Canon la aynı özelliklerde olup hatta birçok artısının olduğunu söyledi.Kafam iyice karışmış durumda.Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

 36. mrb hakkı bey öncelikle sitenizi yeni takip etmeye başladım ve çok yararlı bilgiler içerdiğini farkettim bi sorum olacak cewap için şimdiden teşekkür ederim. hocam ben hobi amaçlı elime makineyi alıp resimler çekmek istiyorum aşırı bi merakım var ve durulacak gibi görünmüyo piayasadaki temel makineleri biraz araştırdım kafamı kurcalayan bi çok şey var. ilk etapta canon 650d de karar kıldım fakat uygun fiyatlı ikinci el bi canon 7d buldum kafamı kurcalayan şey şu canon 650d nin ekranının dönüyor ve dokunmatik olması ayrıca hdr özelliği çok hoşuma gitti ama 7d ile kıyaslanamayacak bi makine olduğunu biliyorum beni bu konuda aydınlatırsanız çok mutlu olurum hangisiyle başlamam gerek. bide hocam tek bi makine alıp sadece onunla dewam etmek istiyorum ilerde çok uç noktalara çıkabileceğimi yada çıkmak isteyeceğimi sanmıyorum sadece lesnlerde değişiklikler yapabileceğim gövdesi ömürlük bi makine istiyorum diğer alternatiflerimde nikon d7000 ile d7100..

  • Eğer ikinci el 7D iyi durumda ise hiç kaçırmayın. 650D de olan ve bahsettiğiniz özelliklerin hiçbirini bir süre sonra önemsemiyeceksiniz. Özellikle makine üzerinden yapılan HDR ler, pek müdahaleniz olmadığından çok kötü sonuçlar veriyorlar. O yüzden 7D diyorum ama Nikon 7100 de gayet iyi olur. Her ikisi de kroplu gövdelerde üst sıralarda yer alıyor.

 37. Hakkkı Bey,benim birkaç sorum olacak öncelikle sizce D700’mü yoksa Mark II’mi ve bu iki makine hangisi fiziksel anlamda daha büyük ağırlıktan kastetmiyorum büyüklük olarak ve son olarak gövdesi en sağlam makine nedir

  • Elbetteki Canon 5D Mark2, büyüklüklere bakmak isterseniz Canon 5D Mark2 spec olarak arama yapıp bulabilirsiniz. En sağlam makineler Canon’da 1D serisi gövdeler, Nikon’da ise D4 tür.

 38. Hakki bey merhaba,benim 3 yildir kullandigim canon 1000 d makinem var.degistirmek istiyorum.su an yeni cikan urunlerden 700d,70d var son .teknoloji bir urun mu almaliyim yoksa 7d alip mutlu olur muyum? Tesekkur ederim.

  • 7D alırsanız mutlu olursunuz ama 70D alırsanız da mutlu olursunuz, eğer obejktif derdiniz varsa 70D alıp kalanı objektife yatırın derim.

 39. Merhaba Hakkı bey.

  Yaklaşık bir buçuk yıldır d3200 kullanıyorum ortalama 3 bin 3 bin 500 bütçem var ve kafamı karıştıranlar d7100 ve 70d. sizce hangisini almalıyım veya başka önerebileceğiniz dslr var mıdır ?

 40. canon 70d ile nikon d7100 arasından hangisini önerirsiniz keskinlik olarak

  • Keskinlik gövde seçiminde bir kriter olamaz, bu objektif seçimi için kriterdir. Gövde seçiminde belki otomatik netleme performansını karşılaştırabilirsiniz. Sonuçta her ikisi de aynı tip objektiflerle aynı keskinliği verecektir. Her ikisini de tercih edebilirsiniz.

 41. Hasan ismayil | 30 Aralık 2013, 00:21

  Merhaba Hakki bey,

  3 seneye yakin canon 60D + 18-200mm ve 50mm 1.8 kullandim, mimar oldugum icin bina, ic mekan ve detay, gezi resimleri ve gece resimleri cok cektim. Yenisini almak icin bu makinayi sattim. Canon 70D+18-135mm STM ve Canon 6D + 24-105mm L arasinda kaldim. 70D benim isteklerimi tam karsilamaktadir. Ama 6d de bir taraftan ben de varim diyor. Sizce 70D alip 18-135 STM yaninda bir de 24-105 L lens alirsam istedigim kaliteye ulasa bilirmiyim? yoksa 6d ilemi devam etmelimiyim..?

  • Her ikisiyle de istediğiniz kaliteye ulaşabilirsiniz. Full frame gövdenin avantajı çok ufak detayları daha iyi yakalayabilmesi, yüksek iso değerlerinde daha az noise yapması ve daha düşük alan derinliği elde edebilmenizdir. Onun dışında size pek bir katkısı olmaz. Ama bence eğer 70D alırsanız canon 18-135mm almak yerine Sigma 18-35mm f/1.8 alırdım.

  • Hasan ismayil | 31 Aralık 2013, 01:39

   Yurt disindan Canon 70D ve Sigma 18-35mm f1.8 sifarisi verdim. Peki bunun yaninda zoom lens ne onerirsiniz? 18-200 3 sene kullandim performasini beyenmedim. Hep photoshopda raw-la ugrasmak zorunda kaldim. 24-105 zoom lensi yerine alirsam uygun olurmu?

  • Canon 24-105mm L serisi çok iyi bir objektiftir. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz, ileride FX gövdeye geçiş yaparsanız da kullanmaya devam edebilirsiniz.

 42. Hakkı bey ben canon 60D ile nilon D7000 arasında karar veremedim sizin düşünceniz nedir

  • Zor soru, ben eskiden Nikon kullanıyordum şimdi ise Canon kullanıyorum. Am sanırım Nikon D7000 biraz daha üstün bir gövde olduğundan onu seçerdim.

 43. seda DOGANAY | 26 Aralık 2013, 21:07

  ıyı gunler hakkı bey web sitenizle bugun tanıstım eşımle dıgıtal fotograf makınelerınden dslr tiplerine gecmeye karar verdık ama bu konuda pek bır bılgımız yok arastırdıklarımız kadarıyla 2 model arasında kaldık
  1. canon eos 700 D
  2.SONY SLT-A65VK
  acıkcası tam karar veremedık eger bıze bır tuyo verebılırsenız cok sevınırım kolay gelsın ıyı calısmalar

 44. Yesİm ozdogan | 25 Aralık 2013, 15:58

  Hakkı Bey merhaba,

  Sitenizi defalarca kez inceledim, paylaşmış olduğunuz bilgiler ve sorulara vermiş olduğunuz cevaplar çok yol gösterici. Fotoğrafçılık için insanı daha da gönüllendiriyor.

  Benim size sorum, aşağıdaki 3 opsiyondan hangisi daha iyidir?
  Opsiyon 1: Nikon D7100 DSLR Camera with 18-140mm VR DX Lens
  Opsiyon 2: Nikon D5300 DSLR Camera with 18-140mm Lens
  Opsiyon 3: Canon EOS Rebel T5i DSLR Camera Kit with EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 and EF 75-300mm f/4.0-5.6

  Çok teşekkür ederim…
  (Bu konuda bilgi vermişseniz ve ben atlamışsam heyecanımdandır…tekrar teşekkürler)

 45. Merhaba Hakkı Bey , iki gövde arasında kararsız kaldım. sizce hangisi ? nikon d 800 24-85mm ya da Canon 5D Mark III 24-105

 46. Hakkı bey merhaba bende ilk defa bir dslr makina almayı düşünüyorum bütçem 1500 2000 tl ingilterede yaşıyorum canon 600d ile 700d arasında kararsızım amatör fotoğrafçılık merakım uzun zaman önceden vardı. Sizin önerebileceğiniz bir eğitim seti var mı. İlerki zamanda burda fotoğrafçılık kursuna gideceğim. Şimdiden teşekkürler.

  • 600D eski bir gövde 700D daha yeni ve gelişmiş, fazla düşünmeye gerek yok. Açıkcası piyasada amatörler için çok kitap var ve ben iç birini incelemedim. Sanırım iyi yorum alan biriyle başlayabilirsiniz.

 47. Hasan yüksel | 11 Aralık 2013, 17:56

  Merhaba benim nikon gövdeye bir sempatim var bu yüzden nikon gövde almak istiyorum.Fotoğrafa yeni başlıyorum iki gövde arasında kaldım nikon d80 ve nikon d3200 hangisini tercih etmeliyim ?

 48. bu iki makinada umarim türkce menü vardir makinalari almanyada almak istiyorum ondan dolayi

 49. hasan gizem | 28 Kasım 2013, 18:48

  hocam tesekkürler piyasada baktım 27 70 yok gibi 24 70 alsam nasıl

 50. hasan gizem | 27 Kasım 2013, 15:52

  merhaba abi öncelikle cevabınız için şimiden tesekkür ederim.. ben nikon d80 ve d200 24-85 f2,8 lendi ile beraber tam 4 senedir stüdyoda kullanıyorum şimdi ben mark3 ve nikon d800 arasında kaldım alacağım lense te 24.70 düşünüyorum normalde ben hep nikon kullandığım için nikon diyorum ama fotoğrafçı arkadaşlarımın yüzde 90 ı canon acaba hangi almakta mantıklı olur stüdyo için ayrıca lens tavsiyeniz nedir ..

1 2 3 4 5

Yoruma kapalı.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.