Something is wrong.
Instagram token error.

Refurbished ürün ne demek, satın almakta sakınca var mı?

Refurbished İngilizce bir kelime ve Türkçe karşılığı olarak elden geçirilmiş kullanılabilir. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan firmalar, satın alınıp iade edilen veya satıldığı anda bir arızası olup firmaya geri gönderilen ürünleri elden geçirir. Eğer varsa arızası giderilir ve tamir edilir. Bu ürünlere refurbished ürün adı verilir.

Büyük firmalar, özellikle de pahalı ürünler için oldukça ince eleyip sık dokuyorlar. Internete her kesimden kolaylıkla ulaşılabilmesi, yapılan veya yapılacak yorumlara da herkesin ulaşabileceği anlamına geliyor. Marka kalitesi ve başarısını korumak adına piyasaya sürdüğü elden geçirilmiş ürünler için de özel bir hassasiyet gösteriyor. Tüm aksamları özel olarak kontrol ediliyor ve inceleniyor, sonrasında ise garantili olarak satışa sunuluyor.

Dolayısıyla fabrikadan çıkan bir ürünün çok az bile olsa arıza yapma ihtimali varsa, refurbished ürünün bundan daha da azdır. Bu nedenle güvenilir büyük markaların kendi siteleri üzerinden satışta olan refurbished ürünleri tercih etmenizde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Örnek olması açısından Canon ve Nikon ürünleri ve fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

30 Yorum Var

 1. İyi akşamlar
  Ben irobot robot süpürge almak istiyorum sıfırı çok pahalı refurbished yarı fyatı fakat aklımda tek soru var
  Refurbished ürünlerde yenileyen teknik elemanın işinde ne kadar uzman olduğunu bilmiyoruz bunun bir önemi var mı?

  • Elbette önemli; ama bu tip işler genelde tek kişinin insiyatifine bırakılmaz. Mutlaka test yapılır. Bu durumda markaya güvenmek en önemli kriter olacaktır.

 2. … ebay.com… Linkini attığım ürünü almak istiyorum sizce güvenilirliği var mıdır? Seller refurbished yazıyor bu sorun olurmu.?

 3. Yenilenmiş ürün için satacağım kişiyr sıfır aldım demek dogru olur mu peki öyle mi demek gerekir?

 4. Kolay gelsin şimdi hepsi buradadan ben asus rog fx504 laptop aldm yenilenmiş ürün ( Refurbished ) olarak geldi yeni aldim şimdi ben bunu daha sonra birine satarsam o kişi bana sıfır mı aldın ve servis gördümü diye sorsa cvbım ne olmalı sizce ilk defa yenilenmiş ürün aldım bu ürün için sıfır geldi demek ve servis görmedı demek mı gerekir yalan söylemeyi sevmediğim için nyse onu söylemek isterim?

  • Refurbished demek yenilenmiş demek, servis görmüş demek değil. Fabrikasında sıfırlanmış demek de doğru olabilir. Ama servis görmüşün farklı bir anlamı var.

 5. Merhaba Amazon.com’dan bir ürün satın alacağım amazon.com/dp/B01H2N1BNC/ref=dp_cr_wdg_tit_rfb
  -ürün bu Bunu Satın alsam Sorun Çıkar mı?
  -Bu ürünü Satın Alırsam Türkiye’ye gelir mi?
  şimdiden teşekkürler.

  • Ömer Bey, yurt dışından alışverişlerdeki üst limit yeni öğrendiğim bilgiye göre 22 Euro’ya düşürülmüş. Yani 22 eurodan daha yüksek ücret ödeyerek aldığınız her şey gümrüğe takılacaktır. Ürünlerin Türkiye’ye gelmesinde sorun yok, hepsi gelir. Siz de gümrük vergisini ödeyerek ürünü teslim alabilirsiniz. Bu durumda Türkiye’deki fiyatından daha pahalıya gelebilir.

 6. Merhaba bende refurbished Intel i5 işlemci alıcam herhangi bir sorun çıkar mi?

 7. Amazondan logitech’in sattığı refurbished g633 artemis spectrum kulaklığı alınır mı? bu ürün sıfır gibi 2-3 yıl götürür mü beni

  • Sevgili Baran, elbette alınabilir ama 2-3 yıl kullanma meselesi tamamen kişisel bir konu, kimileri 10 yıl kullanabilir, kimileri ise bir kaç ayda kullanılmaz hale getirebilir.

 8. Ege Kökçü | 07 Ekim 2018, 19:40

  Ben amazondan satıcısının apple olduğu iphone 7 plus(Certified Refurbished) ürününü almak istiyorum.Satıcı apple ve amazondan sizce bir sıkıntı çıkar mı?
  Ve de ürün normal Türkiye satış fiyatına göre çok uygun bu normal mi .

  • Ürünle ilgili sıkıntı çıkacağını zannetmiyorum, fakat ne kadar uygun fiyatlı olursa olsun yurt dışından aldığınız ürünler gümrüğe takılır ve gümrük vergisi ödemek durumunda kalırsınız. Yurt dışından gümrüksüz olarak 22 EURO ya kadar ürün satın alabiliyorsunuz.

 9. Telefon dukkanlarindan ref cihaz almak mantiklimi cevaplarsaniz sevinirim Her hangi bir sorun cikarmi?

  • Nihat Bey Refurbished ürün kendi fabrikasında elden geçmiş demek. Cep telefoncunun tamir ettiği ürün değil. Bu yüzden bu tür ürünleri orada bulabileceğinizi pek sanmıyorum. Genellikle markalar bu tip ürünleri kendi satış kanallarından satarlar.

 10. ben iphone 7 refurbished almak istiyorum. Orginalla aynımı?

 11. Numan sivri | 04 Ocak 2018, 17:18

  Merhaba bende refurbished alıcam ama bir sorum var herhangi bir site olsa olurmu

  • Numan Bey, elbette herhangi bir site olmaz. Internetten alışveriş yapacaksanız güven en önemli konudur. Bilinen ve güvenilir web siteleri üzerinden alışveriş yapmak gerekir.

 12. merhaba bende amazondan bu linkten bu ürünü aldım (direk satıcısı amazondu yani
  size güvenerek aldım umarım sıkıntı çıkmaz :)

  • merhaba, bu sitenin en altında böyle bir sorumluluğum olmadığını belittim, öncelikle sorumlu olan üretici firmadır. Benim anlatmak istediğim olayın nasıl işlediğinin bilinmesi ve yanlış bilinenlerin düzeltilmesi.

  • tabiki de biliyorum , sadece ben biraz çekiniyordum ve tam olarak ne olduğunu anlamamıştım ama büyük sitelerde ki amazon gibi yani bu ürünlerin diğer sıfır ürünlere göre daha çok incelendiğini ve çalıştırılana kadar bakımtan geçtiğini öğrendim,yani bir nevi sıfır üründen bile daha yüksek oluyor aslında ürünün sorunsuz çalışma ihtimali.Sadece çabuk bozulmak gibi bir handikapı olabilir ama o da elektronik aletlerde her zaman olacak bir şey. Saolun yeniden :)

  • Selam Aleykum kardeşim sıkıntı çıktı mı telefonda.

 13. Selam aleykum ben dubaiden asus ROG G752 getirttim ama kutusuz geldi bunun refurbised oldugunu nasıl anlarım,sımdıden saygılar

 14. Fırat Can | 03 Ocak 2017, 21:59

  Teşekkürler, çok faydalı bir paylaşım olmuş, saygılar.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.