Something is wrong.
Instagram token error.

Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi

Bu yazıya yıllar içerisinde yeterince yorum yapıldı ve hepsine itina ile cevap verdim, artık yeni yorumlara kapatıyorum ve size daha yeni bir öneri sunuyorum:
Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi, farklı bir öneri
ama yine de bilgilenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Fotoğraf dünyasındaki yeni gelişmelerden ve yeni ürünlerden sonra benim de bazı yazıları güncellemem gerektiğini düşündüm. Özellikle fazla yorum alan ve almaya devam eden; fakat uzun süre önce yayımladığım Dijital Fotoğraf Makinesi seçimi yazısının yerine daha anlaşılır ve daha güncel bir yazı yayımlamak şart oldu..

Eğer emlakçılık yapıyorsanız ya da emlak fotoğrafı çekmek için fotoğraf makinesi arıyorsanız bu kadar ayrıntıya boğulmanıza gerek yok. Fotoğraf makinesi seçimi için özel olarak yazdığım Emlakçılar için fotoğraf makinesi seçimi yazımı okuyabilirsiniz.

Fotoğraf makinesi seçimi için bu sefer daha pratik ve hızlı bir yöntem izleyeceğiz. İlk kez fotoğraf makinesi alacak olanlar için önceden sorduğum bir soru vardı, bu soru alacağınız ürünü belirlemede önemli bir kriterdir. Bununla birlikte bu soruları üçe çıkarttım.

Fiyatlar dolar cinsinden ve USA de geçerli olan fiyatlardır. Bunun sebebi ise dolar kurunun değişken olması ve bazı ürünlerin Türkiye piyasasında çok değişken fiyatlara sahip olmasıdır. Alışveriş yaparken bir kaç yöntem izleyebilirsiniz, daha önce detaylı olarak anlatmıştım.

Fotoğrafa ne kadar zaman ayıracaksınız, fotoğrafla ne kadar yoğun ilgileneceksiniz?

A Bebeğimin ve evdeki kedi/köpeğimizin fotoğraflarını çekmek ayrıca gittiğimiz tatillerdeki güzel yerleri ve anıları yakalamak ve paylaşmak istiyorum.

B Üsttekilere ek olarak ara sıra kelebek, çiçek vb. ve ayrıca doğadaki güzel manzaraları da fotoğraflamak istiyorum.

C Tüm yukarıdakiler ve/veya amatör olarak fotoğraf sanatıyla ilgilenmek ve kendimi bu konuda devamlı geliştirmek istiyorum.

D Daha da kırmızııı..

Bu iş için ne kadar bütçeniz var, yani fotoğraf makinesi vs. için ne kadar para harcayabileceksiniz?

A Kesinlikle $500 altında.

B Aşağı yukarı $500 – $1000 arasında.

C $1000 üzeri olabilir.

Makinelerle aranız nasıl?

A Karmaşık makinelere ilgi duymuyorum hem de benim için kullanması zor ve fonksiyonlarını hatırlaması gereksiz.

B Karmaşık elektronik cihazlarla ilgilenmiyorum ama zorda kalırsam öğrenirim, problem değil.

C Bu tip ürünlere ilgi duyuyorum, çabuk öğreniyorum ve keyifle kullanıyorum.

Cevaplarınızı verdiyseniz yaklaşık olarak profiliz belirlenmiş demektir. Sorulara yanız verdiğinizde elinizde AAB ya da CBB gibi bir değer olacak. Bu değere göre aşağıdakilere bakmanızda fayda var;

Size önereceğim ürünler piyasada bulabileceğiniz en sağlam ve iyi ürünler olacak. Elbetteki alternatifleri de mevcut fakat alternatifleri deneyecek ve diğerleri ile karşılaştıracak kadar tecrübeniz varsa zaten bu yazıyı okumanıza da gerek yok.

Cevabınız hazırsa, makineniz de hazır

AAA Eğer genellikle dış mekanda çekim yapıyorsanız akıllı telefonlarınız size gerçekten yeterli kalite sunuyor, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek yeni nesil bir akıllı telefon almanız iyi olur. Yok ben mutlaka ayrı bir fotoğraf makinesi istiyorum derseniz $200 altındaki fiyatıyla Nikon COOLPIX A300 size iyi gelecektir.

iphone5c

AAB Büyük zoom aralığı, 24mm den başlayan geniş açısı ve $250 lık fiyatıyla Panasonic Lumix DMC-ZS50 oldukça iyi bir seçim. Biraz daha iyisini isterseniz $450 vererek Sony Cyber-shot DSC-RX100 alabilirsiniz.

AAC Sizi daha çok eğlendirecek bir ürün olan Canon PowerShot SX720 HS her işinizi görecektir, fiyatı $330. Biraz daha eğlenmek için $430 vererek daha yüksek zumlu Canon PowerShot SX60 HS satın alabilirsiniz.

ABA Paranız ne kadar olursa olsun, ne kadar iyi bir fotoğraf makinesi alırsanız alın, verimli kullanamadıktan sonra bir işe yaramazlar, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek akıllı telefon alın en iyisi, hem yeterli kalite sunacak hem de kolay kullanımıyla sizi uğraştırmayacaktır.

ABB Çok uzun süre kullanabileceğiniz ve sizi kendine bağlayacak, sağlam bir kaç makine önerisi vereyim Sony Cyber-shot DSC-RX100 v veya Canon PowerShot G5 X veya Panasonic Lumix DMC-ZS100 veya biraz eski olmasına rağmen Panasonic Lumix DMC-LX100. Hepsinin fiyatları $1000’ın altında.

ABC Sizi biraz daha oyalayacak ve ileride ek objektif satın alarak setinizi geliştirebileceğiniz, yeni nesil aynasız bir makine Panasonic Lumix DC-GX850 + 12-32mm kit objektif, objektifi değişebiliyor, bu şekilde alırsanız $550 fiyatı var. Aynasız gövdelerle ilgili daha fazla okumak isterseniz buyrun: http://www.hakkiceylan.com/konu/aynasiz. Hayır ben hepsi bir arada olsun isterim diyorsanız biraz daha fazla vererek Canon PowerShot G3 X satın alabilirsiniz, fiyatı yaklaşık $800.

ACA Paranız ne kadar olursa olsun, ne kadar iyi bir fotoğraf makinesi alırsanız alın, verimli kullanamadıktan sonra bir işe yaramazlar, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek yüksek kapasiteli bir akıllı telefon alın en iyisi, hem yeterli kalite sunacak hem de kolay kullanımıyla sizi uğraştırmayacaktır.

ACB Kolay kullanımı ve taşınabilirliğin bir arada olduğu, $850 civarındaki fiyatıyla kaliteli bir ürün: Sony Cyber-shot DSC-RX100 iv

ACC Kompakt sınıftaki en iyi makinlerden birisi $1400’lık fiyatıyla Sony Cyber-shot DSC-RX10 iii

Sony-Cybershot-DSC-RX10

BAA Şimdilik akıllı telefonunuzla idare edin, yeni uygulamalar yükleyerek akıllı telefonunuzda var olan fakat kullanamadığınız kamera ile ilgili bazı özellikleri detaylı kullanabilme olanağına kavuşuyorsunuz unutmayın. Fakat mutlaka ayrı bir fotoğraf makinesi istiyorum derseniz $200 civarındaki fiyatıyla Nikon COOLPIX A300 iyi bir seçim olabilir.

BAB Bu kısım için size iki adet ürün vereceğim; hangisini uygun görürseniz alabilirsiniz; Panasonic Lumix DMC-ZS60 veya Fujifilm XQ2

BAC Anlaşılan fotoğrafa biraz zaman ayıracaksınız, belki ileride hobi olarak da uğraşabilirsiniz, başlangıç olarak Canon PowerShot SX720 HS fiyatı $330 veya Canon PowerShot SX60 HS fiyatı $430 iyi olur.

BBA Aslında burada adı geçen her makine sizin işiniz rahatlıkla görecektir. Hiç biri kötü değil; ama sağlam bir şey isterseniz Canon PowerShot G7 X Mark II gibi bir makine çok uzun süre size arkadaşlık edebilir.

BBB $700 civarında fiyatı ile Canon PowerShot G5X gibi bir makine ile her istediğinizi yapabilir ve mutlu olabilirsiniz.

BBC Aslında siz neredeyse hobi olacak kadar fotoğrafa ilgi duyuyorsunuz ama DSLR gibi büyük bir makine halen size eziyet gibi gelir. Bu yüzden sizi biraz daha oyalayacak ve ileride ek objektif satın alarak setinizi geliştirebileceğiniz giriş seviyesi aynasız bir makine olan Panasonic Lumix DC-GX850 + 12-32mm kit objektif kit objektif önerimi dikkate alın. Ayrıca Olympus OM-D E-M10 ii ve 14-42mm de çok iyi bir seçim olacaktır.

BCA Hiç düşünmeden Canon PowerShot G9 X Mark II veya Sony Cyber-shot DSC-RX100 iv gibi bir makine alın ve keyfinize bakın.

BCB Canon PowerShot G5 X veya Sony Cyber-shot DSC-RX100 v seyahatlerinizde elinizden düşürmeyeceğiniz oyuncaklarınız olacaktır.

BCC Sizin için seçtiklerim: Olympus OM-D E-M5 Mark II ve Panasonic Lumix DC-GX850. Bunları üzerlerindeki kit objektifleri ile satın almanın yanısıra ek olarak bir de teleobjektif almanızda fayda var, örneğin Panasonic 35-100mm f/2.8 gibi.

CAA Böyle bir seçenek bulunmuyor, yani aslında seçenek olarak var gibi görünse de pratik olarak mümkün değil. Bu alandaki teknoloji çok ilerledi, o yüzden size karmaşık gelmeyecek herhangi bir kompakt makine ile fotoğraf çekimlerinizi yapabilirsiniz. Örneğin Panasonic Lumix DMC-ZS50 oldukça iyi bir seçim

CAB Öncelikle hobi olarak fotoğrafçılığı seçmiş olmak biraz parayı ve zamanı gözden çıkartmayı gerektirir. Canon PowerShot SX720 HS veya $430 fiyatıyla daha yüksek zumlu Canon PowerShot SX60 HS gibi bir makine ile bir çok fotoğrafı zahmetsizce çekebileceksiniz. Ama bir sonraki seçenekteki giriş seviyesi DSLR makineler de size göz kırpıyor.

CAC Eğer aceleniz yoksa biraz daha para biriktirin. Hemen almak isterseniz İkinci el Canon 60D ve ek olarak ikinci el Canon EFS 18-135mm IS alabilirsiniz, toplamda $500 civarı olabilir. Ya da ikinci el Canon 650D ve 18-55mm bir set $500 altında bir fiyatla rahatlıkla bulunabilir. Başka bir alternatif olarak yeni Canon 1300D + 18-55mm gibi bir set almanız da mümkün görünüyor.

CBA Amatör fotoğrafçılığa başlangıç için yeterli bir bütçeniz var fakat biraz daha teknik konularla ilgilenmeniz gerekecek. Amatör fotoğrafçılık günümüzde dijital olarak yapılıyor ve biraz çalışmanız gerekecek. İşinizi kolaylaştıracak bir makine istiyorsanız size önerebileceğim Canon PowerShot G5 X

CBB Başlangıç için iyi bir set olarak iki seçeneğiniz var. Klasik DSLR veya aynasız sistemlerden birini tercih edebilirsiniz. DSLR tercihi olarak Canon 700D ve 18-135mm gibi bir set seçilebilir. Aynasız sistem olarak da Olympus OM-D E-M10 Mark II ve 12-50mm kit objektif seçilebilir.

Canon-700D-18-135mm

CBC Canon 750D ve 18-135mm gibi bir set alarak başlamanız uygun olur. Aslında bir üst modeli de alabilirsiniz; ama yanında alacağınız diğer ekipmanları da düşünürseniz bütçenizi bir hayli aşacaksınız. Bu yüzden bence iyi seçim bu. Fakat bütçeyi artırabilirseniz gövdeyi Canon 77D ye çevirebilirsiniz.

CCA Canon 7D mk2 ve 18-135mm seti veya Nikon D500 ve 18-140mm seti size istediğinizi verecektir. İlk alışverişte fazla objektif almanızın pek anlamı yok. Böyle yaparsanız genellikle yanlış seçim yapmış olursunuz, sonrasında elden çıkartmak zorunda kalırsınız ve zarar edersiniz. Bir süre kullandıktan sonra ihtiyacınızı belirleyecek düzeye gelir ve ek olarak objektif satın alabilirsiniz. *

CCB Üstteki öneri sizin için de geçerli fakat ek olarak Nikon tercih ettiyseniz Nikon 50mm f/1.8 ve Nikon AF-S VR 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED alarak geniş bir set elde edebilirsiniz. Canon tercih ettiyseniz Canon 50mm f/1.8 ve Canon 70-300mm f/4-5.6L IS almanız iyi bir set oluşturur. *

CCC Üstteki iki seçenekte değindiğim gibi standart setler hazır. Peki Canon mu Nikon mu? Cevap; hiç fark etmez. Her ikisi de işinizi fazlasıyla görecek kadar kaliteli ve sağlam ürünler. Önemli olan sizin nasıl hissettiğiniz ve markaya karşı olan sempatiniz. Toparlarsak; Nikon için Nikon D7100 + Nikon 18-140mm + Nikon 50mm f/1.8 + Nikon AF-S VR 70-300mm f/4.5-5.6. Canon için Canon 7D mk2 + Canon 50mm f/1.8 + Canon 70-300mm f/4-5.6L IS. *

* CC ile başlayanlar için alternatif olarak aynasız sistemler de tercih edilebilir. Bu durumda Olympus OM-D E-M5 Mark II ve 12-40mm veya Panasonic DMC-G85 ve 12-60mm setlerinden birini alabilir ve yanına Panasonic 35-100mm F2.8 teleobjektifini ekleyebilirsiniz.

DAADABDACDBADCA Böyle bir şansınız yok. Profesyonel olarak çalışacaksanız, bir miktar teknik detayla ilgilenmek ve bir miktar parayı da gözden çıkartmak zorundasınız. Çok zor durumda iseniz ikinci el Canon 40D veya Canon 50D ile başlayabilirsiniz; ama en kısa zamanda kazandığınız paranın büyük bir kısmını ekipmana ayırarak fotoğraf kalitenizi yükseltin.

DBBDBC Öncelikle bu yatırımınızın fotoğraf için yapılan ilk yatırım olduğunu unutmayın, sonradan buna ek olarak alacağınız ürünler olacaktır. Başlangıç olarak Canon 60D gövde ve Tamron 17-50mm f/2.8 iyi bir set olacaktır. Biraz bütçenizin üzerine çıkacaktır ama kaliteli fotoğraflar çekmek zorundasınız. Bu ürünleri ikinci el olarak da bulmanız ve daha uygun fiyatlı satın almanız mümkün.

1.355 Yorum Var

 1. abdullah olgun | 02 Ocak 2017, 22:43

  ıyı günler ben de yenı baslıyacagım ve canon 100d dusunuyırum sızce yenı başlayan bırısı ıcın bu cıhaz ne derece uygundur

 2. Merhaba Hakkı Bey,
  yukarıdaki yazıyı okudum. emeğiniz için teşekkürler. Başlangıç safhasındayım. Pentax K100D nasıl bir makine tavsiye eder misiniz? Ya da tavsiye edebileceğiniz diğer marka ve modeller nelerdir? Teşekkürler.

  • Faruk Bey başlangıç için her makine makbuldür. Tavsiyede bulunamıyorum çünkü bütçenizi bilmiyorum, zaten yukarıdaki yazıyı o yüzden yazdım.

 3. Ebru ÖZKAYA | 23 Aralık 2016, 23:56

  Hakkı Bey iyi akşamlar .Ben matematik öğretmeniyim seçeneğim olsa fotoğrafla ilgili bir alanda çalışmak isterdim.Keyfi sebepler dışında da fotoğraf çekmek ve sürekli gelişim halinde olmak istiyorum.Bütçem 500-1000 dolar arası.Başlangıç için hangi makineyi önerirsiniz ve de makine edindikten sonraki yol için ne gibi önerileriniz olur?
  Şimdiden teşekkür ediyorum böyle bir yazı kaleme aldığınız ve yorum imkanı sunduğunuz için.

 4. Büşra Ersin | 23 Aralık 2016, 02:06

  merhaba :)
  fotoğraf makinesi almak istiyorum. Uzun süredir de araştırıyorum. Sizi de yeni farkettim ve sizin yazılarınızı okuyunca daha çok bilgi sahibi oldum. canon 1200d ya da 100d almak istiyorum. sizin öneriniz hangisidir ? :)

 5. Hande çevik | 16 Aralık 2016, 22:42

  İyi akşamlar fotoğraf çekmeyi çok seviyorum ve güzel bir makina edinmek istiyorum fiyat olarak 3,4 bin bir bütçem var daha önce canon 60d kullandım sonra kardeşime verdim şimdi yine kendime almak istiyorum

 6. Hediye olarak Nikon D90 Geldi. Başlangıç için sizce ideal bir makina mıdır?

 7. merhaba hakkı bey doğum günü hediyesi olarak canon 100d geldi bana nette bir kac yere baktım iyi bir makina olarak gördüm genelde sizce nasıl bir makinadır yoksa değiştirmelimiyim? “bu arada amatör olarak resim cekiyorum” saygılar

 8. Atilla dönmez | 03 Aralık 2016, 19:37

  Merhaba, canon 1100d modeli netde 700 tlye ikinci el olarak satılıyor, shutterı 500 lerde almak uygun olurmu hakkı bey yeni başlamak istiyorum fotoğrafçılığa,,tşkrlr

 9. atilla dönmez | 03 Aralık 2016, 09:58

  Merhaba; mesleğim grafik tasarım,, fotoğrafçılığa yeni başlayacağım,, ürün fotoğrafçılığı çekimleri yapmak istiyorum, canonun hangi marka ve türde lenslerini kullanmam gerekir,

  • Atilla Bey öncelikle iyi bir eğitim almanız çekeceğiniz fotoğrafların doğru ve güzel olması için gereklidir. Bu tip çekimler için kullanacağınız objektifler genellikle makro objektifler olacaktır.

 10. Ömür demirbaş | 01 Aralık 2016, 12:05

  Merhaba ben bebeğimin ve ailemin foroğraflarını ve videolarını çekmek için makşna almayı düşünüyorum bu ürüne iyi dediler bilgim yok bu konuda sizce nasıl bir ürün bilgi verirseniz sevinirim CANON SX510 12.1 MP

  • Ürünü kullanmadım bilemiyorum, piyasada bu ve benzeri ürünlerden binlercesi var; ama Canon oldukça iyi bir markadır ve genellikle sizi yarı yolda bırakmaz.

 11. Baran Türk | 27 Kasım 2016, 21:25

  Merhaba Hakkı bey,İlk defa amatör fotoğraf çekmeye başlayacağım Canon 760D mi Canon 70D mi almalıyım

 12. Ömer Faruk | 24 Kasım 2016, 23:14

  Merhaba ben ilk makinem olarak Canon Powershot SX 510 HS düşünüyorum. Bundan sonra tekrar para biriktirip 1000 tl civarında 60d düşünüyorum sizin önerileriniz nelerdir

 13. iyi günler diliyorum ben yaklaşık 1 aydır araştırma içindeyim. yeni başlayacagım içini ilk dslr makinam olacak ve çok kararsız kaldıgım noktalar var öncelikle 700d 750d 760d 60d 70d arastırdım hepsinin birer artısı eksisi var lens olarak yorumlardan okudugum uzere 18-135 almalıyım die anladım fakat ben 700d amatör yorumlandıgını düşündügüm için 60d almayı terşih eder gibi oluyorum sizce ben ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevirimi 60d 18.135 lensli 2800e buldum sıfır sizce iyimidir yoksa diger modellerden birini mi almalıyım 70d bir miktar pahalı geldi fakat deger derseniz onuda almaya çalıcabilir ama şimdiden yorumunuz için teşekkür ederim iyi günler…

 14. Merhaba,
  Olabildiğince küçük boyutlarda ultrageniş açılı bi makine tavsiye edebilrimisiniz? Amacım video çekmek olsaydı tam olarak istediğim şeu go pro olurdu ama ben onun kaliteli fotoğraf çekenini arıyorum aslında yardımcı olabilirseniz sevinirim. BİR de burdan yazıyım dedim, hangi yazınızın kapsamına giriyo bilemedim. Burdaki yazınıza göre de BBC diyebilirim.

  • Kompakt fotoğraf makineleri genellikle 28mm den başlıyor. Bir kaç iyi model ise 24mm ye kadar geniş açı veriyor. Ben de bu aralıkta Sony RX100 m4 modelini kullanıyorum. Daha genişini bulamazsınız; fakat Nikon yeni bir modelini duyurdu 18mm ye kafar geniş açı sunacak. Maalesef geçen aylarda yaşanan bir deprem nedeniyle piyasaya çıkamadı, merakla bekliyorum.

 15. Hakkı Bey iyi günler, daha önce akıllı telefonlar dışında hiç fotoğraf çekmedim, yazınızın tamamını vr yorumların büyük kısmını ilgi ile okudum, yeni başlayanlara çok güzel yol haritası belirlemişsiniz, bu işlerin birden olmayacağının farkındayım ama ben çok tez canlıyım, bu işi elime yüzüme bulaştıracağımda aşikar yinede sizden ricam tam Profesyonel çekim yapabilmek için, sadece makine için 5000 lira ayırsam ve lazım olan diğer malzemeler için de ek bütçe ayırarak bana hangi makineyi almamı tavsiye edersiniz lütfen şu bilgiyide göz önünde bulundurursanız sevinirim sürekli seyahat ediyorum bu yüzden farklı mevsimlere de denk gelebiliyorum. Şimdiden vereceğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim

  • İsmail Bey, Olympus’un OM-D E-M1 gövdesini, yine Olympus 12-40mm objektif ile satın alabilirsiniz. Benim de kullandığım ekipman bu.

 16. Hüseyin Bolt | 07 Kasım 2016, 21:31

  abi öğrenci adamız 1200 tl ve altı için makina önerilerin nedir ? bir kaç tane yazarsan sevinirim (:

  • Hüseyin Bey bu fiyatlara alacağınız makineler inanın yeni nesil mobil telefonlardan daha iyi sonuç vermez. Ama mutlaka DLSR vb. bir makine kullanmak istiyorum, amatör fotoğrafçıla merakım var, kendimi geliştirmek istiyorum diyorsanız Canon 650D ve kit objektifini ikinci el olarak 1000 TL civarına satın alabilirsiniz.

 17. Ben d5300 ile d7000 arasında kaldım. d5300 wifi konusundan çok iyi geldi. d7000 daha sağlam diyorlar. Hangisi almam gerektiği konusunda çok kararsızım. Manzara sokak çekimleri yapıcam ve güzel bir netlik olsun istiyorum hangisi almam daha mantıklı ikisi de 18.105 lens. d7000 mi d5300 mü?????

  • Merhaba, Nikon D7000 üst düzey bir makine olmasına rağmen eski bir model ve bu model bazı sorunları nedeniyle çok eleştirilmişti. Sonrasında D7100 ve D7200 modelleri çıktı. Eğer Nikon D7200 modelini alırsanız harika olur tabii; ama eski modellerden biriyle karşılaştırırsanız o zaman D5300 almanız daha iyi olur.

 18. Ayşegül | 25 Ekim 2016, 07:32

  Günaydın Hakkı bey,
  Ev içi çekimleri ağırlıklı, suni aydınlatma masrafı olmasın diye doğal ışık kullanarak ikinci kısa filmimi çekmek için kamera ve ekipman tavsiyesine ihtiyacım var. (Tabii bu benim için ilerdeki yarım saati geçmeyecek kurmaca ve belgesel filmlerde de kullanabilme amaçlı olacak)
  (Analog olarak yıllar önce canon ve pentax, nikon modellerini fotoğraf amaçlı kullandım)
  Daha önceki kısa filmimde dijital olarak handycam, canon 650D kullanmışlığım var.

  Bugünlerde ödünç makineleri ayarlayamadığım için kısıtlı bir bütçeyle kamera satın almaya karar verdim.
  Bütçeme uygun olarak Canon 700D 18-55 IS STM 1900TL önerildi.
  Sizin bu konudaki önerilerinize çok ihtiyacım var.
  Şimdiden teşekkür ediyorum

  • Ayşegül Hanım, bahsi geçen ürün fotoğraf amaçlı başlangıç makinesi olarak uygun. Fakat video için genellikle yeni nesil aynasız makineler tercih ediliyor. Panasonic GH serisi, Olympus OM-D Serisi, Sony A6000 serisi, Fujifilm XT serisi gibi. Ben video ile çok ilgilenmiyorum ama ihtiyacım olduğunda Sony RX100 m4 ile çekiyorum. Boyundan büyük işler yapan bir ürün aklınızda olsun.

 19. Merhaba öncelikle ben kendim sanat alanında okuyorum ilk defa dslr makine alıcam fakat nikon mu alsam canon mu alsam arada kaldım makineye verebiliceğim bütçe en fazla 900-950€ kadar siz bu fiyata iki markadan hangi modelleri önerirdiniz ve hangi modeli seçicek olurdunuz?

 20. Oğuz topaloğlu | 15 Ekim 2016, 08:23

  Mrb hakkı bey gayet aydınlatıcı yazilariniz ancak benim bir sorum olacak size ben bu ise yeni baslayanlardanim ve elimde nikon 5100 var genel olarak doğa coğrafi üzerine çalışıyorum eğer nikon d90 alırsam daha iyi verim alacağımı söylüyorlar sizce lensi büyütüp aynı makinayla devam mi edeyim yoksa d90 mi alayım makinalar konusunda hiç tecrübem yok ilk makinam elimdeki şimdiden teşekkürler

  • Oğuz Bey elinizdeki makine ile D90 arasında sizi etkileyecek fark yok. Nikon D90 çok eski ve ömrünü tamamlamış bir gövdedir, hiç bulaşmayın.

  • Oğuz topaloğlu | 22 Ekim 2016, 14:15

   Peki ne onerirsiniz

  • Zaten elinizde D5100 varmış, Eğer Nikon D7200 veya D500 gibi üst bir modele geçmeyecekseniz değiştirmenize gerek yok. Bunları alamıyorsunuz; ama mutlaka değiştirmek istiyorsanız da Nikon D5500 almalısınız.

 21. Çetin ÖZ | 14 Ekim 2016, 10:06

  Merhaba, fotoğraf çekmeye yeni başladığım için geçen sene canon eos 650d ve canon 18-135 stm satın aldım. şu anda beni tatmin edici fotoğraflar çekiyorum. Ancak birkaç gündür internet sitelerinde bu makinenin üretiminin durduğu yönünde yazılar çıkmakta. (bazı sıkıntılarından dolayı). Size sorum şu yönde; birkaç ay içinde ilave lensler alacağım, 50 mm 1.4 ve 70-300 vb. – acaba makineyi değiştirmeli miyim? veya bu lensleri alıp devam edersem ileride makine ile ilgili bir sorun yaşar mıyım? Teşekkürler…

  • Çetin Bey elinizdeki makinenin üretimi uzun süre önce durdu. Fakat belirli bir sıkıntı ya da hatadan dolayı değil, eskidiği için. Elinizdeki makinenin her geçen yıl daha yeni bir modeli üretiliyor. 700D ve sonrasında 750d üretildi. Şu anda güncel olarak üretilip satılan modeli 750D dir. Makine çalıştığı sürece herhangi bir sorun yaşamazsınız.

 22. İyi günler Hakki Bey,
  Fotoğrafçılığa yeni başlayacak biri olarak nikon d5500 modeli ile hangi lensi almalıyım.?Gökyüzü, manzara, gece ay’ı çekmekten hoşlanıyorum aynı zamanda objelere yakınlaşıp çekmeyi de severim. 18-55 kit lensle 2500 TL bu makina tam bütçeme göre yani. Siz ne dersiniz d5500 ile hangi lensi almalıyım veya sizin tavsiye ettiğiniz bir makina var mı? Teşekkür ederim

 23. zeynep çetin | 02 Ekim 2016, 14:27

  hakkı bey merhabalar 1 ay öncesinde kursa başladığım için bu süre içerisinde dslr makine araştırdım pek çok yeni özelliğinden dolayı canon 750d almaya karar verip mağazaya gittim fakat satıcılar bir şekilde nikon d5300 18-105 mm lensli makinenin daha iyi olduğuna ikna ettiler biraz da model araştırmaktan sıkıldığım için aldım makineyi. sizce nasıl bir karar ben de tam içime sinmediği için henüz kutuyu açmadım pek çevremde bilen yok kıyaslama için salıya kadar bekliycem kursta hocalara sorucam siz ne düşünürsünüz geri verip canon 750d mi alıyım yoksa aldığım makine daha mı iyidir. canon için 18-135 lik lens düşünüyordum ama nikondan 800 tl civarı daha pahalıydı o fark için değer mi yoksa önemsiz midir. teşekkür ederim şimdiden.

  • Özellik olarak aralarında çok büyük fark yok. Emin olun başlayınca ikisiyle de aynı fotoğrafları çekersiniz. Burada önemli olan elinizde tutarken hissettikleriniz. Düğmelerin yerine kolay alışmak ve kullanırken keyif almak. Ama içinize sinmediyse değiştirin, o his sonradan başınızı ağırtır.

 24. Hocam Sony hx300 almayı düşünüyorum ne dersiniz yoksa 1000 tl civarı başka bir öneriniz var mıdır

 25. ben 8.sınıftayım gidiyorum ve sosyal nedyada hobi olqrak fotoğrafcılıkla uğraşıyorum amatörüm ama keşfedildim başta sadece bitkeç kişiydi şimdiyse yaşına göre çok güzel fotoğraflar çekiyorsun diye birçok yorum geliyor fotoğrafçılardan ben İphone 6s le çekiyorum ilerleyen zamanlarda bir fotoğraf makinesi almak istiyorum acaba neyle başlamalıyım sizce

  • Fotoğraf makinesi seçmek için bazı kriterler söz konusu, bunların en başında da bütçe yer alıyor. Bu yazıda nasıl seçim yapacağınızı anlatmaya çalıştım.

 26. Yazıdaki BAB ya da BAC kısmına giriyorum. Yalnız tavsiye edilen Canon PowerShot S120, Fujifilm XQ1 ve Panasonic Lumix DMC-ZS30 satışta gözükmüyor hiçbir yerde. Bunların mudaili olarak ne önerirsiniz?

  • Panasonic Lumix DMC-LX10 veya Panasonic Lumix DMC-ZS100 oldukça iyi modeller, bunlardan birini tercih edebilirsiniz. Ek olarak Canon PowerShot G1 X Mark II de tercih edilebilir.

 27. Benim.fotograglara ilgim.var ve bir fotograf makinesi almak istiyorum.ama daha once hic bir makineyi kullanmadim baslangic olarak canon eos d100’u tavsiye eder misiniz

 28. Merhaba, ben de yeni baslayacaklardanim. Gerek o an hosuma giden bir manzarayi gerekse aile içinde hatira için fotoğraflar çekmek istiyorum. Yani cok fazla sanat icin kullanacağim soylenemez fakat kalitesininde gercekten iyi olmasini istiyorum. Bunun yaninda ekranin da donmesi cok onemli bir özellik benim için. Yazinizi ve yoruma yazdiginiz bir kac cevabi okudum malesef NIKON D5200 18-55 KIT 24.1 MP 3,0″ LCD EKRAN SLR hakkinda bir bilgi göremedim. Bu makine hakkında ne dusunuyorsunuz sizce isime yarar mi eger yaramiyorsa da bu anlattiklarima gore hangi makineyi onerirsiniz? Simdiden tesekkur ederim,saygilar.

  • Zeynep Hanım DSLR tarzı bir gövde alırsanız kendinize işkence etmiş olursunuz. Bahsettiğiniz o tarz bir gövde. Alabileceğiniz en iyi ve dönen LCD ekranı olan makinelerden biri Sony RX100 m4.

 29. Hakkı Bey öncelikle her soruya cevap verdiğiniz ve sabrınız için herkes adına teşekkür ederim. İki sorum mevcut. İlki Nikon d3300 hakkında hiç bir yorumda bulunmamışsınız. Canon d700 ile arasında ne gibi bir fark var? İkinci soru olarak ise kullanılan fotoğraf makinelerinin üretici firma tarafından toplanıp, tekrar işlemden geçirilip satılması hakkında. Tekrar elden geçirilen ve temizlenen kamera gövdeleri ile objektifleri sizce ne kadar güvenilir? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 30. merhabalar ben suan amerikadayim turkiyeye donmeden once bu siralar dslr fotograf makinasi ayni zamanda video cekimide yapabilen beni tatmin edicek bir makina ariyorum amerikada asciyim yaptigim yemeklerin fotografini gunluk fotograflar yuruyuslerde dag gezilerinde yani cogu zaman kullanicam. nikon 5300 cihazi gordum benim butcemde 600-900 dolar arasinda bu konuda bana oneriniz nedir tesekkur ederim.

  • Merhaba, bahsi geçen makine ve beraberinde alacağınız diğer ekipmanlar taşıma anlamında dağ yürüyüşleri vs. için uygun değillerdir. Aynasız olarak geçen küçük ve hafif gövdelere bakabilirsiniz.

 31. Eylem Guney | 27 Temmuz 2016, 19:48

  Merhaba Hakki bey,
  DSLR makinalarin 300 gr ‘dan daha hafif olanlari mevcut mudur acaba ? Hafif makina aradigimda daima aynasiz makina oneriyorlar.Aynasiz degil de DSLR makinalara daha sicak bakiyorum.(en azindan arastirmalarim buraya yonlendirdi) DSLR disinda hafif olarak baska alternatif olmadigini dusunuyorum. Fikrinizi alabilir miyim ? Simdiden cok tesekkur ederim.

 32. Merhabalar,
  Anılarımı daha profesyonel bir şekilde kayıt edebilmek için fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum. 500 lira civarında bir bütçem var. Bir kaç fotoğraf makinesi önerisinde bulunabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  • Bu bütçe ile alabileceğiniz fotoğraf makinesi mobil telefonlardan daha iyi görüntü vermezler, o yüzden mobil telefonunuzu daha iyi kullanabilmeye çalışın.

 33. Canon 550d ve 650 d ye birebir muadil daha uygun butcelu panasonic sony olympus tavsiyeniz nedir

 34. Enes yolcu | 22 Temmuz 2016, 23:30

  Ben fotoğrafçılığa yeni baslayacagim.İyi bir dslr almak istiyorum.Canon daha iyi olur.Canon 100d nikon d3200-3300 veya canon 1200d arasında hangi makineyi almalıyım birde kit lens dışında ikinci lensim hangisi olmalı 300 lira lens bakiyem var.

  • Zaten siz seçiminizi yapmışsınız. Şunu unutmayın hangi gövdeyi alırsanız alın vasat bir objektif vasat görüntü verir, iyi bir objektif iyi görüntü verir. 300 TL ile alabileceğiniz en iyi objektif 50mm f/1.8 dir.

 35. Merhaba,

  Fotoğraflara ve fotoğraf çekimine karşı ilgimin olduğunu farkettim.şuan için kafamda netbir proje yok fakat sanatsal- psy- fotoğraflar çekerek bu alana giriş yapmak istiyorum.Eylül ayıyla birlikte İSMEK eğitim kurumundan fotoğrafçılık eğitimi almaya başlayacağım. üni öğrencisiyim.Fazla bir bütçem yok. aslında var fakat başlangıç için yüksek bir bütçeyle projeye kalkışmak yerine 1-2 yıl diğerlerine göre daha düşük ama kendimi geliştirebilmeme yardımcı olabilcek bir fotoğraf makinesi arıyorum.

  Sevgiler,

  Onur

 36. Merhabalar, 1000 tl civarı bütçede nasıl bir fotoğraf makinesi önerirsiniz ? İşim gereği bir çok ülke geziyorum ve bu bütçede en iyi kaliteyi hangi fotoğraf malinesi ile alabilirim. Teşekkürler…

  • Bahsettiğiniz bütçe ile alacağınız fotoğraf makineleri cep telefonlarından daha iyi sonuç vermeyecektir. Bu yüzden cep telefonlarındaki fotoğraf özelliğini daha iyi kullanmanızı önerebilirim.

  • Merhaba,hobi olarak fotograf cekmeyi seviyorum. Ikinci El canon eos 500d almayi planliyorum ama hakkinda pek kullanici yorumuna rastlayamadim. Sizce iyi makina midir, nikon d3100 ile karsilastirildiginda hangisi tercih edilmelidir. Teşekkürler.

  • Canon 500D çok eski bir makina ve eski teknoloji bence uzak durun. Canon 700D gibi bir tercihiniz olursa daha iyi olur.

 37. Mehmet Koyun | 18 Temmuz 2016, 09:43

  Abi ben 500 tlye ikinci el dslr almak istiyorum sizce en iyi seçim hangisi olur. Birde abi sony alpha a230 75 300 lens ile 500 tl iyimidir yada abi 500 tlye baska iyi olan cihaz varmidir? Iyi gunler abi

 38. Merhaba.Ben pastacılık yapıyorum.Pastalarımı lg2 telefonumla çekiyorum ama daha profesyonel resimler çekmek istiyorum.Aynı zamanda kişisel resimlerde çekmek istiyorum.Hangi makineyi önerirsiniz,fikrinizi alabilir miyim?Teşekkürler.

  • Merhaba, fotoğraflarınızın daha göz alıcı olması için kullandığınız ekipmanı değiştirmek genellikle işe yaramaz. En iyi çözüm fotoğraf ve ışık bilgisini öğrenmektir. Elinizdeki telefonla da oldukça etkili fotoğraflar çekebilirsiniz.

 39. Ben çevremdeki araba Fuarlarındaki araçları çekmek istiyorum bunun içinde bir fujifilm finepix düşünüyorum sizce yeterlimidir ?

 40. Fotoğrafçılık ile ilgili Türkçe-İngilizce pdf kaynak öneriniz varmı?

 41. Abi ben gezerken kendimi cekmeyi istiyom odaklaması güzel olan ve fiyatıda 500 tl altinda olan bi kamera alabilirmiyim (fujifilms finepix s1600) bana uygun olurmu yoksada senin fikrini alabilirmiyim
  Şimidedn teşekkürler

 42. Merhaba

  Ben fotografciliga yeni basladim kendimi gelistirmek istiyorum kullandigim makine. Nikon d3200 18 55 lens. Fakat bu lens bana yetmiyor uzak nesneleri cekmeyi seviyorum yeni lens almak istiyorum bu konuda ne önerirsiniz bütçem 500 tl

 43. Merhaba
  Üniversite yıllarında fotoğrafçılık dersleri almıştım.bilgilerimi tekrar tazeledikten sonra bu alanda profesyonel çekimler yapmak istiyorum.homeofis çalışarak (gerçekçi olalım:önce yakınlarımdan başlayarak) doğum ve düğün fotoğrafçılığı yapmak istiyorum.sizce mümkün mü?illa büyük yatırımlar gerekli midir?

  • Merhaba, çok büyük yatırım gerekmiyor; ama büyük bir sabır gerekiyor. İyi işler çıkartıp adınızı diğerlerinin önüne geçirmeniz yıllar alabilir.

 44. Merhabalar, ben bütçem dolayısıyla 1000 tl altı bir makine bakıyorum ancak bulduğum bütün ürünler 2.000 tl ve üstü. Hangi markayı veya hangi makineleri önerebilirsiniz.(Bu alanı hobi olarak yapıyorum ve çok zevk alıyorum.)

 45. İyi günler,
  Yeni başlayan olarak fotoğraf sanatıyla ilgilenmek ve kendimi bu konuda devamlı geliştirmek istiyorum.
  aynalı ve aynasız modeller önerbilir misiniz?

 46. Yeni evliyim her anımi anı diye cekip saklamak istiyorum makine bilgim yok hangisini onerirsiniz birde kısa videolar da cekebilmeyim

 47. Şevket Öztürk | 23 Haziran 2016, 19:00

  Yeni başlamak için pentax ks1 18-50mm kit yeterli olur mu sizce gövde ne kadar götürür beni ?

 48. oğuzhan bayram | 23 Haziran 2016, 00:51

  sa abi öncelikle 14 yaşındayım bu alana ilgi duyuyorum çevremdekiler telefonumla bile güzel fotoğraf çektiğimi söylüyorlar kendimi yavaş yavaş geliştirmnek için 500 tl lik bir makine yetermi sadece amatör olarak çekicem yavaş yavaş yükseleceğim

  • 500 TL ye makine bulabilir misin bilemiyorum; ama bence Canon 600D veya 650D ikinci el olarak bakmanda fayda var. Ek olarak bir kursa gidersen teorik olarak ta kendini geliştirebilirsin. Çevrende fotoğrafçı yoksa söylediklerine pek aldırma, başarılar dilerim.

 49. Emre bayrak | 22 Haziran 2016, 15:11

  Merhaba hocam ben nikon d5100 aldım bu makine ile para kazanmak mümkün müdür?

  • Kişiye göre değişir, makine ile ne yaptığınıza bağlı. Kendini geliştirmiş, iyi fotoğraflar üretebilen birisi için yeterli olabilir.

 50. Merhaba
  Sizce yemek fotoğrafı çekmek için uygun Makine hangisidir
  Teşekkürler

  • Semra Hanım herhangi bir makine ile hatta cep telefonları ile harika yemek fotoğrafları çekebilirsiniz. Önemli olan makineyi verimli kullanabilmek ve ışığa hakim olabilmek. Bu yüzden öncelikle öğrenmek şart.

1 7 8 9 10 11 13

Yoruma kapalı.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.