Something is wrong.
Instagram token error.

Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi

Bu yazıya yıllar içerisinde yeterince yorum yapıldı ve hepsine itina ile cevap verdim, artık yeni yorumlara kapatıyorum ve size daha yeni bir öneri sunuyorum:
Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi, farklı bir öneri
ama yine de bilgilenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Fotoğraf dünyasındaki yeni gelişmelerden ve yeni ürünlerden sonra benim de bazı yazıları güncellemem gerektiğini düşündüm. Özellikle fazla yorum alan ve almaya devam eden; fakat uzun süre önce yayımladığım Dijital Fotoğraf Makinesi seçimi yazısının yerine daha anlaşılır ve daha güncel bir yazı yayımlamak şart oldu..

Eğer emlakçılık yapıyorsanız ya da emlak fotoğrafı çekmek için fotoğraf makinesi arıyorsanız bu kadar ayrıntıya boğulmanıza gerek yok. Fotoğraf makinesi seçimi için özel olarak yazdığım Emlakçılar için fotoğraf makinesi seçimi yazımı okuyabilirsiniz.

Fotoğraf makinesi seçimi için bu sefer daha pratik ve hızlı bir yöntem izleyeceğiz. İlk kez fotoğraf makinesi alacak olanlar için önceden sorduğum bir soru vardı, bu soru alacağınız ürünü belirlemede önemli bir kriterdir. Bununla birlikte bu soruları üçe çıkarttım.

Fiyatlar dolar cinsinden ve USA de geçerli olan fiyatlardır. Bunun sebebi ise dolar kurunun değişken olması ve bazı ürünlerin Türkiye piyasasında çok değişken fiyatlara sahip olmasıdır. Alışveriş yaparken bir kaç yöntem izleyebilirsiniz, daha önce detaylı olarak anlatmıştım.

Fotoğrafa ne kadar zaman ayıracaksınız, fotoğrafla ne kadar yoğun ilgileneceksiniz?

A Bebeğimin ve evdeki kedi/köpeğimizin fotoğraflarını çekmek ayrıca gittiğimiz tatillerdeki güzel yerleri ve anıları yakalamak ve paylaşmak istiyorum.

B Üsttekilere ek olarak ara sıra kelebek, çiçek vb. ve ayrıca doğadaki güzel manzaraları da fotoğraflamak istiyorum.

C Tüm yukarıdakiler ve/veya amatör olarak fotoğraf sanatıyla ilgilenmek ve kendimi bu konuda devamlı geliştirmek istiyorum.

D Daha da kırmızııı..

Bu iş için ne kadar bütçeniz var, yani fotoğraf makinesi vs. için ne kadar para harcayabileceksiniz?

A Kesinlikle $500 altında.

B Aşağı yukarı $500 – $1000 arasında.

C $1000 üzeri olabilir.

Makinelerle aranız nasıl?

A Karmaşık makinelere ilgi duymuyorum hem de benim için kullanması zor ve fonksiyonlarını hatırlaması gereksiz.

B Karmaşık elektronik cihazlarla ilgilenmiyorum ama zorda kalırsam öğrenirim, problem değil.

C Bu tip ürünlere ilgi duyuyorum, çabuk öğreniyorum ve keyifle kullanıyorum.

Cevaplarınızı verdiyseniz yaklaşık olarak profiliz belirlenmiş demektir. Sorulara yanız verdiğinizde elinizde AAB ya da CBB gibi bir değer olacak. Bu değere göre aşağıdakilere bakmanızda fayda var;

Size önereceğim ürünler piyasada bulabileceğiniz en sağlam ve iyi ürünler olacak. Elbetteki alternatifleri de mevcut fakat alternatifleri deneyecek ve diğerleri ile karşılaştıracak kadar tecrübeniz varsa zaten bu yazıyı okumanıza da gerek yok.

Cevabınız hazırsa, makineniz de hazır

AAA Eğer genellikle dış mekanda çekim yapıyorsanız akıllı telefonlarınız size gerçekten yeterli kalite sunuyor, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek yeni nesil bir akıllı telefon almanız iyi olur. Yok ben mutlaka ayrı bir fotoğraf makinesi istiyorum derseniz $200 altındaki fiyatıyla Nikon COOLPIX A300 size iyi gelecektir.

iphone5c

AAB Büyük zoom aralığı, 24mm den başlayan geniş açısı ve $250 lık fiyatıyla Panasonic Lumix DMC-ZS50 oldukça iyi bir seçim. Biraz daha iyisini isterseniz $450 vererek Sony Cyber-shot DSC-RX100 alabilirsiniz.

AAC Sizi daha çok eğlendirecek bir ürün olan Canon PowerShot SX720 HS her işinizi görecektir, fiyatı $330. Biraz daha eğlenmek için $430 vererek daha yüksek zumlu Canon PowerShot SX60 HS satın alabilirsiniz.

ABA Paranız ne kadar olursa olsun, ne kadar iyi bir fotoğraf makinesi alırsanız alın, verimli kullanamadıktan sonra bir işe yaramazlar, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek akıllı telefon alın en iyisi, hem yeterli kalite sunacak hem de kolay kullanımıyla sizi uğraştırmayacaktır.

ABB Çok uzun süre kullanabileceğiniz ve sizi kendine bağlayacak, sağlam bir kaç makine önerisi vereyim Sony Cyber-shot DSC-RX100 v veya Canon PowerShot G5 X veya Panasonic Lumix DMC-ZS100 veya biraz eski olmasına rağmen Panasonic Lumix DMC-LX100. Hepsinin fiyatları $1000’ın altında.

ABC Sizi biraz daha oyalayacak ve ileride ek objektif satın alarak setinizi geliştirebileceğiniz, yeni nesil aynasız bir makine Panasonic Lumix DC-GX850 + 12-32mm kit objektif, objektifi değişebiliyor, bu şekilde alırsanız $550 fiyatı var. Aynasız gövdelerle ilgili daha fazla okumak isterseniz buyrun: http://www.hakkiceylan.com/konu/aynasiz. Hayır ben hepsi bir arada olsun isterim diyorsanız biraz daha fazla vererek Canon PowerShot G3 X satın alabilirsiniz, fiyatı yaklaşık $800.

ACA Paranız ne kadar olursa olsun, ne kadar iyi bir fotoğraf makinesi alırsanız alın, verimli kullanamadıktan sonra bir işe yaramazlar, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek yüksek kapasiteli bir akıllı telefon alın en iyisi, hem yeterli kalite sunacak hem de kolay kullanımıyla sizi uğraştırmayacaktır.

ACB Kolay kullanımı ve taşınabilirliğin bir arada olduğu, $850 civarındaki fiyatıyla kaliteli bir ürün: Sony Cyber-shot DSC-RX100 iv

ACC Kompakt sınıftaki en iyi makinlerden birisi $1400’lık fiyatıyla Sony Cyber-shot DSC-RX10 iii

Sony-Cybershot-DSC-RX10

BAA Şimdilik akıllı telefonunuzla idare edin, yeni uygulamalar yükleyerek akıllı telefonunuzda var olan fakat kullanamadığınız kamera ile ilgili bazı özellikleri detaylı kullanabilme olanağına kavuşuyorsunuz unutmayın. Fakat mutlaka ayrı bir fotoğraf makinesi istiyorum derseniz $200 civarındaki fiyatıyla Nikon COOLPIX A300 iyi bir seçim olabilir.

BAB Bu kısım için size iki adet ürün vereceğim; hangisini uygun görürseniz alabilirsiniz; Panasonic Lumix DMC-ZS60 veya Fujifilm XQ2

BAC Anlaşılan fotoğrafa biraz zaman ayıracaksınız, belki ileride hobi olarak da uğraşabilirsiniz, başlangıç olarak Canon PowerShot SX720 HS fiyatı $330 veya Canon PowerShot SX60 HS fiyatı $430 iyi olur.

BBA Aslında burada adı geçen her makine sizin işiniz rahatlıkla görecektir. Hiç biri kötü değil; ama sağlam bir şey isterseniz Canon PowerShot G7 X Mark II gibi bir makine çok uzun süre size arkadaşlık edebilir.

BBB $700 civarında fiyatı ile Canon PowerShot G5X gibi bir makine ile her istediğinizi yapabilir ve mutlu olabilirsiniz.

BBC Aslında siz neredeyse hobi olacak kadar fotoğrafa ilgi duyuyorsunuz ama DSLR gibi büyük bir makine halen size eziyet gibi gelir. Bu yüzden sizi biraz daha oyalayacak ve ileride ek objektif satın alarak setinizi geliştirebileceğiniz giriş seviyesi aynasız bir makine olan Panasonic Lumix DC-GX850 + 12-32mm kit objektif kit objektif önerimi dikkate alın. Ayrıca Olympus OM-D E-M10 ii ve 14-42mm de çok iyi bir seçim olacaktır.

BCA Hiç düşünmeden Canon PowerShot G9 X Mark II veya Sony Cyber-shot DSC-RX100 iv gibi bir makine alın ve keyfinize bakın.

BCB Canon PowerShot G5 X veya Sony Cyber-shot DSC-RX100 v seyahatlerinizde elinizden düşürmeyeceğiniz oyuncaklarınız olacaktır.

BCC Sizin için seçtiklerim: Olympus OM-D E-M5 Mark II ve Panasonic Lumix DC-GX850. Bunları üzerlerindeki kit objektifleri ile satın almanın yanısıra ek olarak bir de teleobjektif almanızda fayda var, örneğin Panasonic 35-100mm f/2.8 gibi.

CAA Böyle bir seçenek bulunmuyor, yani aslında seçenek olarak var gibi görünse de pratik olarak mümkün değil. Bu alandaki teknoloji çok ilerledi, o yüzden size karmaşık gelmeyecek herhangi bir kompakt makine ile fotoğraf çekimlerinizi yapabilirsiniz. Örneğin Panasonic Lumix DMC-ZS50 oldukça iyi bir seçim

CAB Öncelikle hobi olarak fotoğrafçılığı seçmiş olmak biraz parayı ve zamanı gözden çıkartmayı gerektirir. Canon PowerShot SX720 HS veya $430 fiyatıyla daha yüksek zumlu Canon PowerShot SX60 HS gibi bir makine ile bir çok fotoğrafı zahmetsizce çekebileceksiniz. Ama bir sonraki seçenekteki giriş seviyesi DSLR makineler de size göz kırpıyor.

CAC Eğer aceleniz yoksa biraz daha para biriktirin. Hemen almak isterseniz İkinci el Canon 60D ve ek olarak ikinci el Canon EFS 18-135mm IS alabilirsiniz, toplamda $500 civarı olabilir. Ya da ikinci el Canon 650D ve 18-55mm bir set $500 altında bir fiyatla rahatlıkla bulunabilir. Başka bir alternatif olarak yeni Canon 1300D + 18-55mm gibi bir set almanız da mümkün görünüyor.

CBA Amatör fotoğrafçılığa başlangıç için yeterli bir bütçeniz var fakat biraz daha teknik konularla ilgilenmeniz gerekecek. Amatör fotoğrafçılık günümüzde dijital olarak yapılıyor ve biraz çalışmanız gerekecek. İşinizi kolaylaştıracak bir makine istiyorsanız size önerebileceğim Canon PowerShot G5 X

CBB Başlangıç için iyi bir set olarak iki seçeneğiniz var. Klasik DSLR veya aynasız sistemlerden birini tercih edebilirsiniz. DSLR tercihi olarak Canon 700D ve 18-135mm gibi bir set seçilebilir. Aynasız sistem olarak da Olympus OM-D E-M10 Mark II ve 12-50mm kit objektif seçilebilir.

Canon-700D-18-135mm

CBC Canon 750D ve 18-135mm gibi bir set alarak başlamanız uygun olur. Aslında bir üst modeli de alabilirsiniz; ama yanında alacağınız diğer ekipmanları da düşünürseniz bütçenizi bir hayli aşacaksınız. Bu yüzden bence iyi seçim bu. Fakat bütçeyi artırabilirseniz gövdeyi Canon 77D ye çevirebilirsiniz.

CCA Canon 7D mk2 ve 18-135mm seti veya Nikon D500 ve 18-140mm seti size istediğinizi verecektir. İlk alışverişte fazla objektif almanızın pek anlamı yok. Böyle yaparsanız genellikle yanlış seçim yapmış olursunuz, sonrasında elden çıkartmak zorunda kalırsınız ve zarar edersiniz. Bir süre kullandıktan sonra ihtiyacınızı belirleyecek düzeye gelir ve ek olarak objektif satın alabilirsiniz. *

CCB Üstteki öneri sizin için de geçerli fakat ek olarak Nikon tercih ettiyseniz Nikon 50mm f/1.8 ve Nikon AF-S VR 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED alarak geniş bir set elde edebilirsiniz. Canon tercih ettiyseniz Canon 50mm f/1.8 ve Canon 70-300mm f/4-5.6L IS almanız iyi bir set oluşturur. *

CCC Üstteki iki seçenekte değindiğim gibi standart setler hazır. Peki Canon mu Nikon mu? Cevap; hiç fark etmez. Her ikisi de işinizi fazlasıyla görecek kadar kaliteli ve sağlam ürünler. Önemli olan sizin nasıl hissettiğiniz ve markaya karşı olan sempatiniz. Toparlarsak; Nikon için Nikon D7100 + Nikon 18-140mm + Nikon 50mm f/1.8 + Nikon AF-S VR 70-300mm f/4.5-5.6. Canon için Canon 7D mk2 + Canon 50mm f/1.8 + Canon 70-300mm f/4-5.6L IS. *

* CC ile başlayanlar için alternatif olarak aynasız sistemler de tercih edilebilir. Bu durumda Olympus OM-D E-M5 Mark II ve 12-40mm veya Panasonic DMC-G85 ve 12-60mm setlerinden birini alabilir ve yanına Panasonic 35-100mm F2.8 teleobjektifini ekleyebilirsiniz.

DAADABDACDBADCA Böyle bir şansınız yok. Profesyonel olarak çalışacaksanız, bir miktar teknik detayla ilgilenmek ve bir miktar parayı da gözden çıkartmak zorundasınız. Çok zor durumda iseniz ikinci el Canon 40D veya Canon 50D ile başlayabilirsiniz; ama en kısa zamanda kazandığınız paranın büyük bir kısmını ekipmana ayırarak fotoğraf kalitenizi yükseltin.

DBBDBC Öncelikle bu yatırımınızın fotoğraf için yapılan ilk yatırım olduğunu unutmayın, sonradan buna ek olarak alacağınız ürünler olacaktır. Başlangıç olarak Canon 60D gövde ve Tamron 17-50mm f/2.8 iyi bir set olacaktır. Biraz bütçenizin üzerine çıkacaktır ama kaliteli fotoğraflar çekmek zorundasınız. Bu ürünleri ikinci el olarak da bulmanız ve daha uygun fiyatlı satın almanız mümkün.

1.355 Yorum Var

 1. Nikon d5300 almak istiyorum fakat cevremde fotoğrafçılık la ilgilenen 2 kişi nikon d90 almamı tavsiye ettiler ama çoğu özelliği ile d5300 daha önde sizce hangisini almam daha uygun olur veya sizin önereceğiniz başka.nikon modelleri var mı

  • Melisa Hanım D90 tarih öncesinde kalmış bir makine uzak durun. Bu tip alışverişler bütçe meselesi. Nikon D500 almanızı önerebilirim eğer bütçeniz yeterli ise, hayatınız boyunca kullanabilirsiniz. Ama bütçeniz D5300 için uygunsa bu makine de size başlangıç seviyesinde uzun bir süre yeterli gelecektir.

 2. Bende pentax 645z almayi dusunuyorum saglamlik ve foto kalite bakimdan nasil bir makina bilginiz varmi

  • Şahsen kullanmadım; ama profesyonel amaçla kullanabilecek harika bir makine, sadece gövdeye değil objektiflere bir hayli para bayılmanız gerekecek.

 3. MURAT SERTER | 16 Haziran 2016, 15:07

  Hakki Bey, internette nadir rastlanan, aydinlatici, her turlu ihtiyaci siniflandirarak cevaplayan yaziniz icin cok tesekkur ederim. Guzel yaziniz sayesinde aklimdaki cok soruya cevap buldum.

  Musadenizle, birsey sormak istiyorum. Acaba yazinizin 2 yillik olmasi, güncel fotoğraf makinelerini gozardi etme ihtimali doguruyor mu? Yeni cikan modellere bagli olarak bu yazinizda ara guncellemeler yapiyor musunuz?

  Tekrar tesekkurler.

  • MURAT SERTER | 16 Haziran 2016, 15:33

   Bazi modelleri arastirdigimda artik satilmadigini farkettim. (Orn: Panasonic Lumix DMC-ZS30)

  • Murat Bey yazı halen güncelliğini koruyor. Şöyle ki; yeni çıkan ürünler Türkiye’ye maalesef biraz geç giriyorlar ve girdiklerinde de fiyatları bir hayli yüksek oluyor. Ama söylediğinizde haklılık payı var, yakında bir güncelleme yapmam gerekecek.

 4. Hocam merhaba ben ağır makine taşımak istemiyorum o yüzden aynasız makineler tercihin biraz araştırma sonucu nx 1000 i uygun gordum portre fotoğrafı profesyonele yakın bir şekilde çekmek istiyorum ancak manzaradada iyi olsun siz hangi aynasız fotoğraf makinesini onerirsiniz lensle birlikte (400 $alti butce)

  • Samsung fotoğraf sektöründen çekildi, hiç bir şekilde bu markanın ürünlerini önermedim ve de önermem. Ahmet Bey maalesef bütçenize uygun bir aynasız sistem bulmak zor. İkinci el Olympus OM-D E-M10 veya Fujifilm XT10 bakabilirsiniz.

 5. Zafer Yılmaz | 12 Haziran 2016, 14:49

  Karmaşık cihazlarla sorunum yok.
  Fotoğraf çekmeyi sevdiğimi düşünüyorum.
  Güzel bir hobi arıyorum.
  Aşağıdaki seçenek için görüşünüzü bildirirseniz çok sevinirim; Canon-EOS-1200D-18-55 + 75-300mm
  Saygılarımla,

  • Zafer Bey ben bu şekilde bir tavsiyede bulunmuyorum, ilk kez makine alıp hobi olarak fotoğrafçılık yapacaklara sadece kit objektfi ile almalarını tavsiye ederim. Çünkü ileride çekmek isteyecekleri konular herkesin birbirinden farklı olabilir. Bahsi geçen makine ise size ilk yıl yeter gibi olsa da sonrasında sizi üzecektir. O yüzden Canon 700D veya 750D ve de yanında kit objektifi ile başlamak en mantıklısı.

 6. Hakkı bey bu konu hakkında çok fazla soru sordum ama bu soruya da cevap verirseniz çok mutlu olurum. Daha önce 80D ve 70D arasında kalmıştım.Düşündüm 700D alıp manzara fotoğrafı ve mimari fotoğraflar çekmek istediğimden 10-18mm bir lens ile 50mm bir lens mi tercih etmeliyim yoksa 70D alıp 18-135 kit lens mi almalıyım ?

  • Mert Bey eğer hiç tecrübeniz yoksa 18-135mm almak çok daha akıllıca olur; tecrübeniz varsa 10-18mm ile çok daha iyi işler çıkartabilirsiniz.

 7. Düşünmeden 80D alın demişsiniz
  Ama 70D sordum 3800 e olur dedi ancak 80D 5500 dedi (ikisi de 18-135mm lens) bu ikisinin fiyat farkının bu kadar olmasının sebebi nedir ?

  • 80D aynı seriden çıkan en yeni versiyon, yazılımdan işlemciye kadar her türlü parçası yenilenmiş ve güncellenmiş durumda. Sensör 25 megapiksele çıkartılmış ve otofokus sistemi tamamen değişmiş, Phase Detection ve 45 çapraz tip netleme noktası bulunuyor (70d sadece 19 adet var.) takip modunda özellikle işinize yarayacak netlemenin stabil olmasını sağlıyor. Diğer özellikleri de daha aşağı değil.. Eğer bütçeniz uygunsa 80D alabilirsiniz; ama pahalı gelirse 70D de çok iyi bir makine onu da alabilirsiniz.

 8. Öncelikle merhaba Hakkı bey ben daha önce sony hx400v kullanmıştım yeni bir makine almak istiyorum. Canon 70D ve 80D arasında kaldım sizce hangisini tercih etmeliyim.

 9. Hakkı Bey,
  Emeğinize sağlık. Yazınız ve yorumlarınız sayesinde bir başlangıç yapacağım. Teşekkürler.

 10. merhaba analog fotoğraf makinesinden dijitale geçmek istiyorum bu aşamada canon 700d veya canon 1200d yada canon powersgot g16yı düşünüyorum sizce hangisini almalıyım

  • Önceden analog SLR kullanıyorsanız Canon 700D alabilirsiniz, hiç zorluk çekmezsiniz. Kompakt makine kullanıyorsanız o zaman da Canon G16 almalısınız.

 11. Ömer Eraslan | 31 Mayıs 2016, 14:45

  CAB düşündüm.
  2012 de Fujifilm FinePix S2950 14.0MP 3.0″ LCD 18x Optik Dijital Fotoğraf Makinesi aldım. çoğunlukla otomatik modda kullandım. fotoğrafçılığımı geliştirmeyi düşünüyorum fakat yoğunlaşamıyorum. bu makine yeter mi? şu an aklımda Canon 1200d var.

  • Ömer Eraslan | 31 Mayıs 2016, 14:47

   Teşekkürler…

  • Fotoğrafçılığınızı geliştirmek için her türlü manual ayarlamaya izin veren bir makine kullanmanız gerekir. DSLR makineler bunu sağlarlar, Canon 1200D ya da biraz daha iyisi Canon 700D gibi gövdeler işinizi görür.

 12. Fatih Bingöl | 30 Mayıs 2016, 16:57

  Merhaba Hakkı bey. Ben 700d düşünüyordum fakat 60d ve yanına tamron 17-50 lens daha iyi bir seçenek olabilir mi? 60d baya eski bir makine kafam karışık bu nedenle. Teşekkürler şimdiden :)

 13. Merhaba Hakkı bey, benim BBC sonucuma Panasonic gm1 fotoğraf makinesini önermişsiniz. Bende araştırıyorum forum ve yorumlara bakıyorum. Karşılaştığım şey. Sony rx100 makinesi ile aynı özellikleri olduğu. Yanlış Sony rx100 mk2 ve mk3 olmak üzere iki ürünü var. Fiyatları oldukça faklı sizde katılırmışsınız bu fikre. Görüşlerinizi merakla bekliyorum. Teşekkürler.

  • Sony RX100 kompakt bir makine, yani objektifi değişmiyor. Ben de seyahatlerde kullanıyorum. Yanınızda taşımak için ideal bir cep makinesi, elbette bir alternatif olarak düşünülebilir. Bendeki modeli en son çıkan mk4 modeli, üzerinde 24-70mm standart bir objektif var. Ama GM1 alırsanız daha geniş açı ya da teleobjektif ya da balıkgözü vs. gibi değişik objektifler alıp kullanabilirsiniz. RX100 de bunun imkanı kalmıyor.

 14. Tuncay keklik | 28 Mayıs 2016, 23:23

  Merhaba
  Yakın plan fotoğraf çekimler yapmak ve büyük boyutlu çıktılar almak için alacağım makinada Canon 70d ile Canon 750 d Arasında kaldım ikisinde de 18-135 Is lens var Tavsiyeniz ne olur. Teşekkürler

  • Her ikisi de işinizi rahalıkla görecektir. Farkları o kadar az ki. Daha yeni teknoloji olması açısından Canon 750D tercih edilebilir.

 15. Emre vefa göktaş | 26 Mayıs 2016, 15:06

  Hakkı bey düşünce ve önerileriniz için öncelikle çok teşekkür ederim ancak Gopro hakkında biraz bilgi verirmisiniz küçük ve dayanıklı olması biraz cezbedici açıkçası teşekkür.

  • GoPro fotoğraftan daha ziyade video için tercih edilebilir. Küçük, hafif ve dayanıklıdır. Özellikle aksiyon sporlarında kullanılır. Elde kullanmak için değil de daha ziyade ekipmana bağlanarak kullanılır. Örneğin kaska, kayak takımına, motosiklete vs.

 16. Merhaba, yazı 2014 tarihli bu makineler halen geçerli mi mesela ben ABC ile BBC arasında bir noktadayım. Panasonic Lumix DMC-GM1 güncel olarakta evet mi dersiniz.

 17. Hakkı bey merhaba. Canon 1200d almayi planliyorum. İlk makinem olacak ve tecrübesizim yeterlimidir bu makine 18-55 ile birlikle geliyor

 18. Merhaba Hakkı bey fujifilm hs55 makinesi almayı düşünüyorum Nasıl bişey olduğunu bilmiyorum yardımcı olursanız

 19. Çok kaliteli bi anlatımınız var o yüzden teşekkürler. Öncelikle nikon mu canon mu alsam kararsız kaldım. Abimin nişanı için bi makina almayı düşünüyoruz. Tabi kullanım olarak çeşitlide çekimlerde de kullanırız. Biraz araştırdım nikon coolpix l340 iyi gibi geldi. Sizce bunu almam iyi olur mu. Yada aynı fiyat düzeyinde hangi makinayı önerirsiniz ? Not : ucuza kalite arayanlardanım.

 20. gökhan takak | 20 Mayıs 2016, 16:21

  merhaba Hakkı bey…hobi olarak fotoğrafçılığa başlayacağım ve ilk fotoğraf makinem konusunda kararsız ve bilgisisiz…tek kriterim 1500 tl bütçem var.başlangıç için uygun bir makine önerirmisiniz acaba,birde

 21. merhaba canon 700d canon 100d arasındaki fark nedir bende yeni başlamak istiyorum ve hobi amaçlı satın alacağım. yazınız faydalı oldu fakat model konusunda kıyaslama yapamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

 22. CANON EOS 100D + 18-55mm + 75+300 mm DC Lens Kit Dijital SLR Fotoğraf Makinesi yeni başlayan birisi için sizce nasıl bir makina ??? boş zamanlarımda doğa ve yaptığım objeleri uğraşmayı düşünüyorum… tşkler

 23. Said Ilhan | 15 Mayıs 2016, 20:02

  Hocam kisa film cekimi icin kamera almayi dusunuyorum ama malum ogrencilik butcem max 1000 tl. Canon 550d 600d 650d arasinda kaldim.Eger video cekimi icin cok buyuk farklari yoksa 550d almayi planliyorum aksi halde butceyi artirmaya calisacagim. Baska bir marka ve model tavsiyeside alabilirim. Cok tesekkurler

  • Video konusuyla çok ilgilenmiyorum; ama yine de 550D nin video için uygun olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle sadece video çekimi yapacaksanızyeni nesil 4K çekebilen kompakt kameralara bakabilirsiniz.

 24. ibrahim mikail cirit | 14 Mayıs 2016, 15:13

  Soruları cevapladığınızı görünce sevindim. Bir çok kez yazılarınızı okudum. Ben aslında 550D 18-55, 55-250 ve 50 f1.8 kullanıyorum (tercihen 50mm.) Fakat DSLR taşımak bana artık ağır geliyor. Lightroom ve raw çekip kendimce uğraşıyorum. Bana 50mm. keskinliğini ve flusu ile DSLR kalitesini verebilecek (özellikle flaşsız çekerim, ISO sorunum var) üzmeyecek bir makine önerir misiniz? (Net, keskin, nois yaratmayan)

  • İbrahim Bey fotoğraftaki keskinliği objektifler verir, gövdeyle ilgili bir konu değildir. Olympus, Panasonic ya da FujiFilm herhangi bir aynasız gövde ile bunu rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

 25. Hakkı Bey merhaba , ben de fotoğraf çekmeye başlayacak olanlar arasındayım ilk sorum şu ; hep Canon Canon diyorum da Canon un diğerlerinden bir farkı var mı ? ikinci sorum yeni başlayanlar için hangi modeli önerirsiniz ? son olarak sizce internet üzerinden siparis vermek güvenli mi ? teşekkür ederim :)

  • Rumeysa Hanım, her makine birbirinden farklıdır. Şu an piyasada satılmakta olan Canon, Nikon, Sony, Olympus, Panasonic, FujiFilm, Pentax, Ricoh vs.. gibi herhangi bir makineyi alarak fotoğrafçılığa bağlayabilirsiniz. Her biri yüksek teknoloji ürünü makinelerdir. Makine seçimi için yukarıdaki makaleyi okuyabilirsiniz. Internetten sipariş verirken hangi site üzerinden alışveriş yaptığınız çok önemli, bu konu fotoğrafla ilgili değil her alışverişle ilgili olarak ayrıca başka bir mecrada ele alınabilir, benim uzmanlık alanım değil.

 26. Merhaba Hakkı Bey ben soruları cbc şeklinde cevapladım ve özellikle efektlere çok önem veriyorum.Sizin öneriniz nedir?

 27. merhaba 1500 tl bütçem var fotoğrafçılığa yeni başlıyorum canon serisinden hangisini önerirsiniz

 28. Hakkı bey hobi olarak fotoğraf çekimi yapmayı düşünüyorum sizce orta halli ilerde istediğim zaman ekipmanda alacağım bi makina öneriri misiniz

 29. Hakkı bey merhaba… benim dugunum olacak ve gerek düğün de gerekse sonrasında ki hayatımda ki önemli anları ölümsüzlestirmek için iyi bir fotoğraf makinesi almak istiyorum bütçem 2000 tl civarı siz hangi makineyi önerirsiniz Teşekkürler. ..

 30. Merhaba Hakkı bey kusura bakmayın bu soru daha önce defalarca sorulmuştur ama bende tatmin olmak için herhalde :) tekrar soruyorum. Yeni başlıyorum ilk makinam olacak Çiçek böcek ve kızımın fotoğraflarını çekmek istiyorum. Bütçem üst limit 2000 ₺ ne önerirsiniz teşekkür ederim.

  • Çiçek böcek için gerekli olan şey makro objektiftir. Canon 1300D gövdeyi Canon 18-55mm kit ile almanız ve ek olarak Canon EF 50mm f/2.5 Macro objektif almanız işinizi çözecektir.

 31. ben note 5 kullanıyorum onun yanı alacağım kamerayı ama sizin önerdikleriniz sanki küçük gibi yani alıdıktan sonra telefonumla aynı kalitede resim cekerse o çok saçma olur.. BAA VE BBA ÇIKTI BANA bu konu da yardıma ihtiyacım var dönerseniz çok sevinirim.. :) hiç anlamıyorum lütfen yardımcı olun. :)

 32. nihat elma | 05 Mayıs 2016, 15:44

  merhaba hakkı bey emlak üzerine odaların geniş açı yakalabileceğim karanlık çıkmayan bütçeme göre fotoğraf makinası alabilirim

  • Nihat Bey kompakt makineler yeterince geniş açı sunmazlar, bunun bir istisnası olarak Nikon’un yeni duyurduğu ama henüz satılmayan bir modeli var Nikon DL18-55 adında. Fakat şu an için giriş seviyesi bir DSLR gövde ve ultra geniz açı (örneğin Sigma 10-20mm gibi) almanız yeterli olur.

 33. Cansel Cengiz | 05 Mayıs 2016, 00:30

  Merhaba Hakkı Bey, ilk defa bir makina alacağım fakat çekim çadırlarında stor perde üzerinde ürün çekimleri yapacağım düşük maliyette bir fotoğraf makinası almak istiyorum nikon d7000 uygun mudur yardımcı olmanızı rica ederim

  • Elbete uygundur, tüm giriş seviyesi gövdeler işinizi görecektir. Nikon D7000 giriş seviyesinden daha üst düzey bir gövde ama eski bir model. Nikon D5500 ve D3300 modelleriyle Canon 750D giriş seviyesi modeller işinizi görecektir.

 34. merhaba hocam
  canom 70d veya 700d almayı planlıyorum.
  sorum şu 70d alırsam lens almaya bütcem yetmiyor. Bu yüzden ya kit lens yada canon 50mm 1.8 alabiliyorum.
  700d alırsam canon 85mm 1.8 lens alabiliyorum.
  genelde potre ve aile fotoğrafları için kullanacağım. hangi seçim daha mantıklı bir tercih olur?

  • 85mm f/1.8 alırsanız kullanım alanınız çok sınırlı olur, hele dar iç mekanlarda kullanmanız neredeyse imkansız gibi, tavsiye etmem.

 35. Muhammed Maşuk AYTAŞ | 30 Nisan 2016, 16:03

  Merhaba Hakkı bey.Bende başlamayı düşünüyorum.Bisiklet turları yapıyoruz ve gezmeyi seven birisiyim.Gezerkende anı biriktirmek güzel oluyor.Malum akıllı telefonlar yetersiz kalıyor.Limit 3000₺ siz neyi önerirsiniz? Teşekkürler..:))

 36. Merhabalar Hakkı Bey yazınızı okudum,çok yararlı bir yazı tebrik ediyorum. Fotoğraf çekmede yeni sayılırım. NICON coolpix LI20 var bir tanıdığım artık kullanmıyor, ondan aldım. Odak noktasını uzaktan iyi alabilmeyi çok istiyorum. Yani bir nesneyi uzaktan etrafını flu yaparak çekmek en büyük isteğim. Ama bu kamerayla bunu yapamıyorum. İnternette bu fotoğraf makinesiyle çekilen fotoğraf örneklerine baktım, benim çekmek istediğim tarzda fotoğraf yok. Bana bu isteğimi gerçekleştirebileceğim, aynı zamanda kendimi iyi geliştirebileceğim, uzun süre beni götürebilecek bir makine önerebilirseniz harika olur. NOT: Bütçe konusunda bir kısıtlamam yok ama amatör olduğum için çok harcama yapmak da istemiyorum. Teşekkürler.

 37. yılmaz öztürk | 26 Nisan 2016, 19:38

  hocam akademide dersde kullanacağım yeni ve ilk defa profesyonel makine alacağım canon mark serisimi iyi olur katalog ve doğa çekiminde kullanacagım önereceğiniz seriler nelerdir?

 38. Merhaba, yazınızı ve yorumların tamamını okudum ve hep Canon tavsiyesinde bulunmuşsunuz. Marka olarak daha mı iyi acaba nedenini açıklayabilir misiniz?

  • Nikon’un giriş seviyesi ürünlerinde (3000 ve 5000 ile başlayanlar) AF motoru bulunmuyor ve bana oyuncak gibi hissettiriyorlar o yüzden sevmiyorum. Ama biraz daha üst modellerini 7000 serisi ve yeni çıkan D500 gibi mesela kesinlikle tavsiye edebilirim.

 39. Slm Hakkı bey, Panasonic lumix lx100 ve. Sony rx100 IV arasın da kaldım. Panasonic lx 100 hakkında biraz bilgi verir misiniz? Saygılar…

  • Her ikisi de kendini kanıtlamış harika kompakt makineler. Panasonic LX100’ün sensörü biraz daha büyük. Onun dışında her ikisiyle de elde edeceğiniz fotoğraflar aynı olacak. Bana göre Sony’nin avantajları çok daha küçük ve hafif olması, ek olarak dahili flaşı bulunması. Panasonic’in avantajı ise fiyatı biraz daha makul ve yüksek iso başarımının bir stop daha iyi olması.

 40. Hakkı bey merhaba umarım cevap verirsiniz kardesim askeri okulda aslinda fotoğraf makinesi var ama gemiyle sefere gidicekler gittigi yerlerde fotograf cekmek istiyor ve profesyonel makinelere izin vermiyorlar hemen idare edebilecek cok yüksek bütceli olmaya. Ucuz dijital bir fotograf makinesi almak istiyor ne önerirsiniz simdiden tesekkürler

  • Her türlü kaliteli çekimi yapabileceği bir fotoğraf makinesi olarak Sony RX100 mk4 önerebilirim; ama bütçe olarak biraz fazla gelebilir. Ucuz diye tabir edilen kompakt makinelerle yapılan çekimler fotoğraf makineleriyle yapılan çekimlerden daha kaliteli olmayacaktır. Daha uygun bütçeli olarak Canon PowerShot G7 X veya son olarak Canon PowerShot G9 X önerebilirim.

 41. Merhabalar,
  Nikon D3300 hakkında ne düşünüyorsunuz ? Bu makineyi almak istiyorum ancak sizin fikriniz nedir ? Teşekkür ederim.

  • Giriş seviyesi olarak Nikon marka başlangıç modellerini ben pek sevmiyorum; D3300 gövde olarak size yetecek düzeyde. Bu modellerde otomatik netleme motoru olmadığından sonradan alacağınız objektifler AF-S olmak zorunda bunu unutmayın. AF-S objektifler diğerlerine göre biraz daha pahalı.

 42. Merhaba, fotoğraf makinesi alıp bu konuda da eğitim almak istiyorum. Uzun zamandır para biriktiriyorum ve aldığım zaman da uzun süre bu makineyi kullanmak istiyorum. Gözüme Canon 750d ve Nikon d5500 ü kestirdim. Sizce hangisi benim için daha uygun olur?

 43. Engin KAYA | 17 Nisan 2016, 23:48

  Üstad ben fotoğraf sanatına yeni adım atıyorum kısmet olursa, değerli yazınızı okuduktan sonra kendi adıma şu cihazı alma kararı oluştu kafamda Sony DSC-RX100 IV amacım sık sık doğa gezmeleri, yeni keşif yerleri, trekking vs gibi turlar yaparken anılarımı saklamak ve bu sayede de kendimi fotoğraf işinde geliştirmek. eğer lens takılabilir king bir makina alırsam (mark 3) gibi, huyumu biliyorum, makina fiyatından daha fazla paralar ödeyerek lens alamak istiycem. Bu sebepten dolayı compact bir makina alıp kendimi dizginleme kanısındayım. Bu cihaz yerine şu şu cihazları öneririm diyebileceğiniz bir tavsiyeniz olursa değerlendirmek isterim. Saygılarımla

  • Engin Bey ben de ikinci makine olarak Sony RX100 IV kullanıyorum ve şunu rahatlıkla söyleyebilirim boyundan büyük işler başaran harika bir makine. En son Fas seyahatimin yarısında sadece onu kullandım. Özellikle seyahat ederken büyük rahatlık.

 44. Merhaba, ben gazetecilik öğrencisiyim. Profesyonel olarak fotoğrafla ilgilenmek istiyorum ama hiçbir bilgim yok. Bu konuda eğitim almak ve profesyonel olmak istiyorum ama başlangıç olarak Canon 750D ve Nikon D7200 arasında kararsız kaldım. Bu ikisinden hangisi daha iyi olur ya da başka bir şey mi önerirsiniz?

  • Nikon D7200 daha üst sınıf bir gövde ve tabii daha pahalı, eğer bütçeniz kısıtlı ise gövdeyi aldıktan sonra objektife ayıracak paranız çok azalacak. Bu yüzden Canon 750D ve iyi objektifler almak daha mantıklı. Her iki gövde de oldukça yeterlidir.

 45. Merhaba artık telefondan fotoğraf çekmek yerine bir makine almak istiyorum fakat öğrenci olduğum bütçem fazla değil 1000 lira biriktirebilirim. Bu miktarla hangi makineyi alabilirim kötü bir makine olsun istemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Eda Hanım, bu bütçe ile alacağınız makine ile çekeceğiniz fotoğraflar cep telefonlarından daha iyi olmayacaktır. O yüzden tavsiyem biraz daha biriktirmeniz yönünde olacak.

 46. Abi öncelikle yazın için tesekurrler güzel olmuş…… Benimde 1000 -1500 arası bi bütçem var marka olarak canonu sectim sen model olarak hangisini tercih edersin ( daha önce Canon ve Nikon kullandım profesyonel kullanmayı biliyorum ve cok ilgim var …. her hafta çekime giderim doğa manzara ve arkadaşlarımın fotoğrafını çekerim alacağım makinanın uzun sore bozulmamasıni, dayanmasını istiyorum ne önerirsin abi şimdiden teşekkür ederim

 47. Merhabalar. Bende fotografa uzun zamandir ilgi duymaya basladim ve fotograf makinesi akmaya karar verdim canon 100d almak istiyorum ama 100-1500 lira butcem var 18-55 dc lens ve is stm len arasnda kararsiz kaldim makinemi aldiktan sonra 50mm 1.8 lensi de almayi dusunuyorum sizce dc lens mi yoksa stm lens mi ?

 48. Ramazan Çelik | 13 Nisan 2016, 22:39

  Günlerdir araştırma yapıyorum bugun sizin paylaşimınıza ulaştım.bir çok model çarptı gözüme ama bilir kişi olarak size yazmak istedim.bütçemi en fazla 2500 tl kadar zorlayabileceğim.bana tek bir marka söylebilir misiniz.size hayır duasında bulunacak kadar sağlam bir marka ve model :)
  şimdiden çok teşekür ederim.

  • Ramazan Bey artık her markanın sağlam ürünleri var, ben Canon ve Olympus sistemlerini severek kullanıyorum. Ama Panasonic objektiflerim de var.. Yani amaca ve bütçeye göre hareket etmek gerekiyor. Buradaki yazıyı da zaten o yüzden yazdım.

 49. Merhaba Hakkı bey benim bi sorum olacak size, moda çekimlerine başlıyoruz kendi tasarımlarımızı paylaşmak için orta seviyeli bi makina almamız lazım 70d,760d ve nikon 5300 aklımızda olanlar sizin tafsiyenizi almak istiyoruz moda kıyafet çekimi için önereceginiz lens ve camera hangileri olur? Şimdiden teşekkürler

  • Rabia Hanım, makine olarak Canon 70D veya 760D işinizi görür, objektif olarak yapacağınız seçim kullanacağınız mekana göre değişecektir. Ayrıca bu ekipmanlardan daha önemli olan ise ışık sistemidir. Bu konuda bilgi edinmeniz ve iyi bir ürün satın almanız durumunda cep telefonlarıyla bile harika fotoğraflar çekebileceğinizi eklemeliyim..

 50. Yasin Telli | 11 Nisan 2016, 10:49

  Hakkı Bey merhaba;
  Yakın zamanda bir fotoğraf makinesi almayı planlıyorum.Bütçem ise maksimum 2000 tl. Aklımdan geçen modeller ise Canon 700d, Canon 100d ya da Sony a6000.Yaklaşık 3 yıldır fotoğrafçılıkla amatör olarak ilgileniyorum.Daha önceki cihazım Canon 600d idi (18-55 ve 50mm lenslerim vardı)Cihazdan memnundum fakat satmak zorunda kaldım. Yukarıdaki cihazların benim için artı ve eksi yönlerini ise aşağıda yazmaya çalışacağım;
  **Canon 100d nin fiyatının uygun olması ve genel anlamda kullanıcı yorumları iyi.Artan para ile farklı lens alabiliyorum .Ufak olması ise daha önceleri 600d kullandığım için ergonomi açısından kafamda bir soru işareti oluşturuyor.(Hernekadar mağazada incelediğimde sıkıntı oluşturmasa da ellerim büyük olduğu için 700d ye daha hakim gibiyim)
  **Canon 700d nin kullanıcı yorumları çok iyi.Sizinde bu cihazı çok tavsiye ettiğinizi görüyorum.600d kullandığım için menüsüne yabancı olmamam ayrıca lens çeşitliği ve fiyatları büyük avantaj.Kararsız olduğum nokta ise 2000 tlye 18-55 ve 50mm set mi almak yoksa 1500 tlye gövde alıp biraz daha sabredip daha farklı bir lens mi almalıyım?
  **Sony a6000 ise yine çok iyi yorumlara sahip bir cihaz.Taşınabilirlik benim için çok problem teşkil etmesede belki ilerde hafif olması faydalı olabilir.Kötü tarafı ise daha önceden nex-3 ve nex-5 kullanmış birisi olarak menüleri Canon kadar iyi değil ayrıca lens çeşitliliği az ve fiyatları çok yüksek.Ayrıca Canon 100d de olduğu gibi ufak oluşu ergonomi açısından sıkıntı mı yaratır yoksa taşınabilirlik açısından avantajlı mı olur kararsızım.

  Özellikle gezi ve sokak fotoğrafçılığı için sizin tavsiyeniz hangi cihaz ve lens olurdu?Teşekkürler.

  • Zaten yeterince iyi açıklamışsınız, sizin yazınıza bakılırsa almanız gereken ürün Canon 700D ve ek olarak 18-135mm. Eğer gezi ve sokak fotoğrafçılığı için ürün önermemi isterseniz ben bu tip çekimler için aynasız gövdeleri öneriyorum. Örneğin Olympus OM-D E-M10 ve 14-42mm alınabilir.. Tavsiye ettiğim ürünleri benim referansımla Nova Fotoğraf‘ta inceleyebilir ve uygun fiyatla satın alabilirsiniz.

  • yasin telli | 21 Nisan 2016, 16:11

   Hakkı Bey teşekkürler bilgiler için.Son bir bilgi talep edeceğim.Olympus OM-D E-M10 modelini mark2 mi tavsiye edersiniz? Aradaki fiyat farkına değer mi çünkü mark2 biraz bütçemi aşacak gibi.Teşekkürler

  • Elbette mark 2 alırsanız çok daha iyi olur; ama bütçe meselesi kişisel bir konu sonuçta..

1 6 7 8 9 10 13

Yoruma kapalı.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.