Something is wrong.
Instagram token error.

Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi

Bu yazıya yıllar içerisinde yeterince yorum yapıldı ve hepsine itina ile cevap verdim, artık yeni yorumlara kapatıyorum ve size daha yeni bir öneri sunuyorum:
Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi, farklı bir öneri
ama yine de bilgilenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Fotoğraf dünyasındaki yeni gelişmelerden ve yeni ürünlerden sonra benim de bazı yazıları güncellemem gerektiğini düşündüm. Özellikle fazla yorum alan ve almaya devam eden; fakat uzun süre önce yayımladığım Dijital Fotoğraf Makinesi seçimi yazısının yerine daha anlaşılır ve daha güncel bir yazı yayımlamak şart oldu..

Eğer emlakçılık yapıyorsanız ya da emlak fotoğrafı çekmek için fotoğraf makinesi arıyorsanız bu kadar ayrıntıya boğulmanıza gerek yok. Fotoğraf makinesi seçimi için özel olarak yazdığım Emlakçılar için fotoğraf makinesi seçimi yazımı okuyabilirsiniz.

Fotoğraf makinesi seçimi için bu sefer daha pratik ve hızlı bir yöntem izleyeceğiz. İlk kez fotoğraf makinesi alacak olanlar için önceden sorduğum bir soru vardı, bu soru alacağınız ürünü belirlemede önemli bir kriterdir. Bununla birlikte bu soruları üçe çıkarttım.

Fiyatlar dolar cinsinden ve USA de geçerli olan fiyatlardır. Bunun sebebi ise dolar kurunun değişken olması ve bazı ürünlerin Türkiye piyasasında çok değişken fiyatlara sahip olmasıdır. Alışveriş yaparken bir kaç yöntem izleyebilirsiniz, daha önce detaylı olarak anlatmıştım.

Fotoğrafa ne kadar zaman ayıracaksınız, fotoğrafla ne kadar yoğun ilgileneceksiniz?

A Bebeğimin ve evdeki kedi/köpeğimizin fotoğraflarını çekmek ayrıca gittiğimiz tatillerdeki güzel yerleri ve anıları yakalamak ve paylaşmak istiyorum.

B Üsttekilere ek olarak ara sıra kelebek, çiçek vb. ve ayrıca doğadaki güzel manzaraları da fotoğraflamak istiyorum.

C Tüm yukarıdakiler ve/veya amatör olarak fotoğraf sanatıyla ilgilenmek ve kendimi bu konuda devamlı geliştirmek istiyorum.

D Daha da kırmızııı..

Bu iş için ne kadar bütçeniz var, yani fotoğraf makinesi vs. için ne kadar para harcayabileceksiniz?

A Kesinlikle $500 altında.

B Aşağı yukarı $500 – $1000 arasında.

C $1000 üzeri olabilir.

Makinelerle aranız nasıl?

A Karmaşık makinelere ilgi duymuyorum hem de benim için kullanması zor ve fonksiyonlarını hatırlaması gereksiz.

B Karmaşık elektronik cihazlarla ilgilenmiyorum ama zorda kalırsam öğrenirim, problem değil.

C Bu tip ürünlere ilgi duyuyorum, çabuk öğreniyorum ve keyifle kullanıyorum.

Cevaplarınızı verdiyseniz yaklaşık olarak profiliz belirlenmiş demektir. Sorulara yanız verdiğinizde elinizde AAB ya da CBB gibi bir değer olacak. Bu değere göre aşağıdakilere bakmanızda fayda var;

Size önereceğim ürünler piyasada bulabileceğiniz en sağlam ve iyi ürünler olacak. Elbetteki alternatifleri de mevcut fakat alternatifleri deneyecek ve diğerleri ile karşılaştıracak kadar tecrübeniz varsa zaten bu yazıyı okumanıza da gerek yok.

Cevabınız hazırsa, makineniz de hazır

AAA Eğer genellikle dış mekanda çekim yapıyorsanız akıllı telefonlarınız size gerçekten yeterli kalite sunuyor, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek yeni nesil bir akıllı telefon almanız iyi olur. Yok ben mutlaka ayrı bir fotoğraf makinesi istiyorum derseniz $200 altındaki fiyatıyla Nikon COOLPIX A300 size iyi gelecektir.

iphone5c

AAB Büyük zoom aralığı, 24mm den başlayan geniş açısı ve $250 lık fiyatıyla Panasonic Lumix DMC-ZS50 oldukça iyi bir seçim. Biraz daha iyisini isterseniz $450 vererek Sony Cyber-shot DSC-RX100 alabilirsiniz.

AAC Sizi daha çok eğlendirecek bir ürün olan Canon PowerShot SX720 HS her işinizi görecektir, fiyatı $330. Biraz daha eğlenmek için $430 vererek daha yüksek zumlu Canon PowerShot SX60 HS satın alabilirsiniz.

ABA Paranız ne kadar olursa olsun, ne kadar iyi bir fotoğraf makinesi alırsanız alın, verimli kullanamadıktan sonra bir işe yaramazlar, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek akıllı telefon alın en iyisi, hem yeterli kalite sunacak hem de kolay kullanımıyla sizi uğraştırmayacaktır.

ABB Çok uzun süre kullanabileceğiniz ve sizi kendine bağlayacak, sağlam bir kaç makine önerisi vereyim Sony Cyber-shot DSC-RX100 v veya Canon PowerShot G5 X veya Panasonic Lumix DMC-ZS100 veya biraz eski olmasına rağmen Panasonic Lumix DMC-LX100. Hepsinin fiyatları $1000’ın altında.

ABC Sizi biraz daha oyalayacak ve ileride ek objektif satın alarak setinizi geliştirebileceğiniz, yeni nesil aynasız bir makine Panasonic Lumix DC-GX850 + 12-32mm kit objektif, objektifi değişebiliyor, bu şekilde alırsanız $550 fiyatı var. Aynasız gövdelerle ilgili daha fazla okumak isterseniz buyrun: http://www.hakkiceylan.com/konu/aynasiz. Hayır ben hepsi bir arada olsun isterim diyorsanız biraz daha fazla vererek Canon PowerShot G3 X satın alabilirsiniz, fiyatı yaklaşık $800.

ACA Paranız ne kadar olursa olsun, ne kadar iyi bir fotoğraf makinesi alırsanız alın, verimli kullanamadıktan sonra bir işe yaramazlar, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek yüksek kapasiteli bir akıllı telefon alın en iyisi, hem yeterli kalite sunacak hem de kolay kullanımıyla sizi uğraştırmayacaktır.

ACB Kolay kullanımı ve taşınabilirliğin bir arada olduğu, $850 civarındaki fiyatıyla kaliteli bir ürün: Sony Cyber-shot DSC-RX100 iv

ACC Kompakt sınıftaki en iyi makinlerden birisi $1400’lık fiyatıyla Sony Cyber-shot DSC-RX10 iii

Sony-Cybershot-DSC-RX10

BAA Şimdilik akıllı telefonunuzla idare edin, yeni uygulamalar yükleyerek akıllı telefonunuzda var olan fakat kullanamadığınız kamera ile ilgili bazı özellikleri detaylı kullanabilme olanağına kavuşuyorsunuz unutmayın. Fakat mutlaka ayrı bir fotoğraf makinesi istiyorum derseniz $200 civarındaki fiyatıyla Nikon COOLPIX A300 iyi bir seçim olabilir.

BAB Bu kısım için size iki adet ürün vereceğim; hangisini uygun görürseniz alabilirsiniz; Panasonic Lumix DMC-ZS60 veya Fujifilm XQ2

BAC Anlaşılan fotoğrafa biraz zaman ayıracaksınız, belki ileride hobi olarak da uğraşabilirsiniz, başlangıç olarak Canon PowerShot SX720 HS fiyatı $330 veya Canon PowerShot SX60 HS fiyatı $430 iyi olur.

BBA Aslında burada adı geçen her makine sizin işiniz rahatlıkla görecektir. Hiç biri kötü değil; ama sağlam bir şey isterseniz Canon PowerShot G7 X Mark II gibi bir makine çok uzun süre size arkadaşlık edebilir.

BBB $700 civarında fiyatı ile Canon PowerShot G5X gibi bir makine ile her istediğinizi yapabilir ve mutlu olabilirsiniz.

BBC Aslında siz neredeyse hobi olacak kadar fotoğrafa ilgi duyuyorsunuz ama DSLR gibi büyük bir makine halen size eziyet gibi gelir. Bu yüzden sizi biraz daha oyalayacak ve ileride ek objektif satın alarak setinizi geliştirebileceğiniz giriş seviyesi aynasız bir makine olan Panasonic Lumix DC-GX850 + 12-32mm kit objektif kit objektif önerimi dikkate alın. Ayrıca Olympus OM-D E-M10 ii ve 14-42mm de çok iyi bir seçim olacaktır.

BCA Hiç düşünmeden Canon PowerShot G9 X Mark II veya Sony Cyber-shot DSC-RX100 iv gibi bir makine alın ve keyfinize bakın.

BCB Canon PowerShot G5 X veya Sony Cyber-shot DSC-RX100 v seyahatlerinizde elinizden düşürmeyeceğiniz oyuncaklarınız olacaktır.

BCC Sizin için seçtiklerim: Olympus OM-D E-M5 Mark II ve Panasonic Lumix DC-GX850. Bunları üzerlerindeki kit objektifleri ile satın almanın yanısıra ek olarak bir de teleobjektif almanızda fayda var, örneğin Panasonic 35-100mm f/2.8 gibi.

CAA Böyle bir seçenek bulunmuyor, yani aslında seçenek olarak var gibi görünse de pratik olarak mümkün değil. Bu alandaki teknoloji çok ilerledi, o yüzden size karmaşık gelmeyecek herhangi bir kompakt makine ile fotoğraf çekimlerinizi yapabilirsiniz. Örneğin Panasonic Lumix DMC-ZS50 oldukça iyi bir seçim

CAB Öncelikle hobi olarak fotoğrafçılığı seçmiş olmak biraz parayı ve zamanı gözden çıkartmayı gerektirir. Canon PowerShot SX720 HS veya $430 fiyatıyla daha yüksek zumlu Canon PowerShot SX60 HS gibi bir makine ile bir çok fotoğrafı zahmetsizce çekebileceksiniz. Ama bir sonraki seçenekteki giriş seviyesi DSLR makineler de size göz kırpıyor.

CAC Eğer aceleniz yoksa biraz daha para biriktirin. Hemen almak isterseniz İkinci el Canon 60D ve ek olarak ikinci el Canon EFS 18-135mm IS alabilirsiniz, toplamda $500 civarı olabilir. Ya da ikinci el Canon 650D ve 18-55mm bir set $500 altında bir fiyatla rahatlıkla bulunabilir. Başka bir alternatif olarak yeni Canon 1300D + 18-55mm gibi bir set almanız da mümkün görünüyor.

CBA Amatör fotoğrafçılığa başlangıç için yeterli bir bütçeniz var fakat biraz daha teknik konularla ilgilenmeniz gerekecek. Amatör fotoğrafçılık günümüzde dijital olarak yapılıyor ve biraz çalışmanız gerekecek. İşinizi kolaylaştıracak bir makine istiyorsanız size önerebileceğim Canon PowerShot G5 X

CBB Başlangıç için iyi bir set olarak iki seçeneğiniz var. Klasik DSLR veya aynasız sistemlerden birini tercih edebilirsiniz. DSLR tercihi olarak Canon 700D ve 18-135mm gibi bir set seçilebilir. Aynasız sistem olarak da Olympus OM-D E-M10 Mark II ve 12-50mm kit objektif seçilebilir.

Canon-700D-18-135mm

CBC Canon 750D ve 18-135mm gibi bir set alarak başlamanız uygun olur. Aslında bir üst modeli de alabilirsiniz; ama yanında alacağınız diğer ekipmanları da düşünürseniz bütçenizi bir hayli aşacaksınız. Bu yüzden bence iyi seçim bu. Fakat bütçeyi artırabilirseniz gövdeyi Canon 77D ye çevirebilirsiniz.

CCA Canon 7D mk2 ve 18-135mm seti veya Nikon D500 ve 18-140mm seti size istediğinizi verecektir. İlk alışverişte fazla objektif almanızın pek anlamı yok. Böyle yaparsanız genellikle yanlış seçim yapmış olursunuz, sonrasında elden çıkartmak zorunda kalırsınız ve zarar edersiniz. Bir süre kullandıktan sonra ihtiyacınızı belirleyecek düzeye gelir ve ek olarak objektif satın alabilirsiniz. *

CCB Üstteki öneri sizin için de geçerli fakat ek olarak Nikon tercih ettiyseniz Nikon 50mm f/1.8 ve Nikon AF-S VR 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED alarak geniş bir set elde edebilirsiniz. Canon tercih ettiyseniz Canon 50mm f/1.8 ve Canon 70-300mm f/4-5.6L IS almanız iyi bir set oluşturur. *

CCC Üstteki iki seçenekte değindiğim gibi standart setler hazır. Peki Canon mu Nikon mu? Cevap; hiç fark etmez. Her ikisi de işinizi fazlasıyla görecek kadar kaliteli ve sağlam ürünler. Önemli olan sizin nasıl hissettiğiniz ve markaya karşı olan sempatiniz. Toparlarsak; Nikon için Nikon D7100 + Nikon 18-140mm + Nikon 50mm f/1.8 + Nikon AF-S VR 70-300mm f/4.5-5.6. Canon için Canon 7D mk2 + Canon 50mm f/1.8 + Canon 70-300mm f/4-5.6L IS. *

* CC ile başlayanlar için alternatif olarak aynasız sistemler de tercih edilebilir. Bu durumda Olympus OM-D E-M5 Mark II ve 12-40mm veya Panasonic DMC-G85 ve 12-60mm setlerinden birini alabilir ve yanına Panasonic 35-100mm F2.8 teleobjektifini ekleyebilirsiniz.

DAADABDACDBADCA Böyle bir şansınız yok. Profesyonel olarak çalışacaksanız, bir miktar teknik detayla ilgilenmek ve bir miktar parayı da gözden çıkartmak zorundasınız. Çok zor durumda iseniz ikinci el Canon 40D veya Canon 50D ile başlayabilirsiniz; ama en kısa zamanda kazandığınız paranın büyük bir kısmını ekipmana ayırarak fotoğraf kalitenizi yükseltin.

DBBDBC Öncelikle bu yatırımınızın fotoğraf için yapılan ilk yatırım olduğunu unutmayın, sonradan buna ek olarak alacağınız ürünler olacaktır. Başlangıç olarak Canon 60D gövde ve Tamron 17-50mm f/2.8 iyi bir set olacaktır. Biraz bütçenizin üzerine çıkacaktır ama kaliteli fotoğraflar çekmek zorundasınız. Bu ürünleri ikinci el olarak da bulmanız ve daha uygun fiyatlı satın almanız mümkün.

1.355 Yorum Var

 1. murat ceylan | 10 Nisan 2016, 22:06

  merhaba,
  yukarıda makine tavsiyelerinde hiç pentax marka yok. ben pentax hoşuma gidiyor. sizce pentax başlangıç seviyesi için alınacak bir makine var mı?

  • Pentax marka hiç kullanmadım, sadece okuduklarımdan biliyorum, o yüzden tavsiyemde yoklar; ama elbette oldukça iyi gövde ve objektiflere sahipler. Eğer mutlaka Pentax olsun isterseniz Pentax K serisinden bir gövde ile başlayabilirsiniz. Alacağınız makineyi benim referansımla Nova Fotoğraf‘ta görerek seçebilirsiniz.

 2. Merhabalar efendim, yorumlarınızı defalarca tek tek okudum öncelikle yüreğinize sağlık..bende ilk defa fotoğraf makinası alcm bu konuda eğitim alıp kendimi geliştrmek güzel işler çıkarmak istiyorum. Gözüm hep üst modellerde ama sanırım bikere alim en iyisi en pahalı olsun mantığı yanlış. Yinede sormak istedim canon 750d ve 760d arasında çok küçük farklar var birde kafam 70d ye takıldı tabi sizce hangisini tercih etmeliyim

  • Canon 760D ile Canon 70D arasında çok çok az bir fark var, bu farkı da kullanırken hissetmezsiniz, gövde yapıları biraz farklıdır. 70D biraz daha büyük ve ağırdır. Elinizin boyutuna göre iki makineden birini tercih edebilirsiniz, ikisi de sizi hayal kırıklığına uğratmaz emin olun. Ürünleri Nova Fotoğraf‘tan Sevgi Hanım’dan görerek satın alabilirsiniz, selamımı söylersiniz.

 3. hasan aksunger | 08 Nisan 2016, 21:57

  canon fotograf makinesi alıp dogayı insanları çekmek iştiyorum ama hangisini alacagım bilemedim 1500 1700 kadar

 4. Hakkı bey slmlar öncelikle teşekkür ederim bu yazı için belli ki çok emek sarf etmişsiniz. Daha önce 650d kullandım kenar süsü olarak durdu profesyonel değilim sizden ricam bana balık almanız:) tutmayı Zaman’la öğreneceğim inşallah. Retro görünümlü makinalar hoşuma gidiyor küçük taşıması kolay Ağız içi foto için bir objektif günlük kullanım için bir objektif alacağım olympos ve Fuji makinalar hoş duruyor ne önerirsiniz bütçe 3000-3500 max

  • Bu yıl çıkan teknolojisi en yeni fakat görünümü retro Olympus PEN-F harika bir ürün. Sanırım Mayıs ayında vitrinde yerini alacak, yurtdışında $1200 civarında bir satış fiyatı var. Burada da o civarda olacaktır. Ama objektifleri de eklediğimizde bütçenizi biraz aşabilir. Alternatif olarak Olympus OM-D E-M5 Mark II önerebilirim, $1000 civarında ama objektifleri eklediğimizde yine bütçeyi aşabilir, son olarak ta Olympus OM-D E-M10 Mark II önereceğim, standart objektifiyle beraber 2200 TL civarı, buna bir de Olympus 60mm f/2.8 Macro alırsanız 1300 TL tam istediğinize bütçeniz ölçüsünde kavuşmuş olursunuz. Alışveriş yaparken beni referans göstererek Nova Fotoğraf‘ı tercih edebilirsiniz..

 5. Merhabalar . öncelikle verdiginiz bilgiler icin cok teşekkür ediyorum . ben canon veya nikon fotograf makinasi almak istiyorum fiyat araligim 1500 2000 tl arasi. Bu fiyata alabilecegim en iyi makine sizce nedir ? Simdiden teşekkür ediyorum.

 6. Merhabalar profesyonel fotoğraf makinesi almak istiyorum canonda karar verdim. Daha önce de birkaç ay canonun bazı modellerini kullanmıştım. Şimdi kendi makinemi almak istiyorum canon 1200d 100d ve 650d arasında kaldım. En az 3 yıl kullanabileceğim,kolay kolay değiştirmeyeceğim bir makine olsun istiyorum. Aynı zamanda ekonomik olarak da uygun. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 7. makine almak istiyorum | 01 Nisan 2016, 19:00

  Merhabalar ben profesyonel makine almak istiyorum fakat profesyonel degilim aile fotograflari ve dis cekimleri icin istiyorum ben samsung nx3000 dusunuyorum sizce nasil kullanan profesyonel arkadasim memnun fakat bi arkadss ise omurluk olmadigini soyluyor bilgi verirmisiniz

  • Samsung markası fotoğraf sektörüden çekilme kararı aldı, yani Samsung tan uzak durun derim. Makine seçimi için yukarıdaki yazı size yardımcı olacaktır.

 8. merhabalar ben ilk fotograf makinemi alicam ama nikon d90, nikon d5300 ve nikon d7000 arasinda karar veremedim. yardimci olrsaniz sevinirim. tesekkurler

  • Anladığım kadarıyla Nikon markasında karar kılmışsınız. D90 oldukça eski teknoloji ve artık yeni ürünlerin yanında pek te başarılı sayılamayacak bir ürün, paranıza yazık. D7000 ise yine eski ama hızlı bir makine bazı problemleri olmuştu ve sonrasında hemen D7100 modelini çıkartmışlardı o yüzden uzak durulması gerkir. D5300 oldukça iyi bence en iyi seçim o olur. Ama D7200 gibi bir şansınıza varsa değerlendirin.

 9. Hakkı Bey iyi akşamlar. Canon 70d ile Canon 750d arasından hangisini tavsiye edersiniz acaba ?
  Bir yanda yeni bir teknoloji, güncel makine vb. = 750d
  Diğer yanda daha eski model, yeni modeli (80d) gelmek üzere olan ve fiyatı düşecek olan =70d

  Her alanda (manzara, yakın çekim, doğa, insan vb.) kaliteli fotoğraflar çekmek istiyorum. Belki ufaktan ticaretini de yapabilirim. Aralarında çok belirgin fark olmayacaksa elbette ucuz olanı tercih edeceğim. 70d eski olmasına rağmen fiyat farkına değer mi acaba ? Sizin tavsiyeniz ne olurdu ?

  Çok ama çok teşekkür ederim şimdiden,

  Saygılar

 10. Merhaba;
  Canon eos100d ve nikon d3300 arasında kaldım sizce hangi makinayı almalıyım birde cektiğim fotoğrafı anında paylaşmak istiyorum kumaş kataloğu cekimlerinde birde doğa manzara vb.icin kullanacağım

  • Mustafa Bey öncelikle eğitim almanızı tavsiye edeceim, bahsettiğiniz gövdelerden Nikon D3300 olan daha anlamlı bir seçim olur.

 11. Hakkı Bey iyi akşamlar. Canon marka makina almaya karar verdim. Aramalarımı şu şekilde daralttım. 700d, 750d, 760d, 70d. Elbette bu makinaların bazıları birbiriyle kıyaslanmayabilir belki (mesela 70d ile 700d). Amacım kaliteli fotoğraflar çekmek (doğa, insan, manzara, portre vb. her çekim olabilir). Hem hobi hem de ticari amaç (yavaştan da olsa). Benim bu amaçlarımı karşılayabilecek bir makine almak istiyorum yukarıdakiler arasından. Eğer 700d tüm bu ihtiyaçlarımı karşılar ise 70d için kendimi çok zorlamak istemiyorum. Açıkcası en ucuz yolla kaliteli işler çıkarmak istiyorum. Makineler arasında çok belirgin fark olmayacak, iş gövdeye değil de lense bakıyorsa hangisini tavsiye edersiniz Hakkı Bey ?

  -Bir de yukarıdakilerden birini alacak olsam sadece gövde ile alıp lensi sonradan mı alsam daha mantıklı hareket etmiş olurum acaba?

  -Hangi lensleri önerirsiniz acaba ?

  -700d ile 750d arasında kalmış olsam hangisini tavsiye edersiniz?

  Çok teşekkür ederim, saygılarımla..

  • Ne alırsanız alın kit objektifi ile beraber satın almanızı önereceğim. Eğer bütçeniz elveriyorsa 750D almanızı önereceğim.

 12. Merhaba Hakkı bey
  Ben aksesuar takı çekimleri yapıyorum fakat bunu profesyonel bir makine ile değil telefonla yapıyorum :) tabi istediğim sonuçları almak için bir ürüne epey vakit harcıyorum.Ürünler üzerinde photoshop uygulaması yapıp gerçeğinden farklı yansıtmak istemiyorum. Çekimlerin net canlı olması için nasıl bir fotoğraf makinesi ve araçlar kullanmam gerekiyor ? Softbox vs. bilgileri istiyorum.

  • Meltem Hanım öncelikle bu iş için bir kursa gitmeniz inanın size çok şey kazandıracaktır. Stüdyoda ürün çekimi başlı başına bir iştir, takı çekimleri ise bunun içerisinde ayrıca ele alınması gereken bir konudur.

 13. Hakkı hocam merhabalar.

  Sizin yazıda ki yönlendirmeniz ve benim genel araştırmalarım dahilinde Nikon d3200 ve nikon d3300 arasında kaldım. Kendimi geliştirmek ve hobi niteliğinde yapacağım atılım ile bazı teknomarketlerin d3200 üretiminin bittiğini ve buna mukayese önerdikleri d3300 var.Ne kadar doğrudur şüpheliyim. Sizlerinde bu araştırmalarımın üzerine yönlendirmenize göre tercih yapacağım.

  Saygılarımla

  • Süheyl Bey bilgi doğrudur, her yıl ya da iki yılda bir üreticiler makinelere yeni teknolojileri adapte ederler ve model numarasını artırırlar. Nikon D3200 yeni modeli D3300 bir sonraki modeli muhtemelen D3400 olacak..

 14. Merhaba şuan 700tl gibi bir bütçem var sıfır bir makine alacak durumda değilim. İkinci el dslr olarak ne önerirsiniz? Birde internetten ikinci el sipariş etmek ne kadar sağlıklıdır ?

  • sahibinden.com gibi siteler sizi şahış olarak elindeki eski makinesini satmak isteyenlerle buluşturur. İkinci el fiyatları çok değişken umarım aradığınızı bulursunuz Canon 600D gibi bir ürün bulma şansınız var.

 15. murat celik | 05 Mart 2016, 23:46

  Slm fotoğrafa çok meraklıyım ciddi olarak ilgileniyorum. Ama yeni başlıyacam lakin ömürlük olsun sonra üzerine para verip değiştirmek istemiyorum 1500-3000 tl arası bütçem var yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  • Murat Bey normal şartlarda bozulmadığı müddetçe alacağınız makineyi bir ömür kullanmamak için herhangi bir neden yok. Yazıdaki sorulara vereceğiniz cevaplara göre tavsiye ettiğim ürünlere yine yazıyı okuyarak ulaşabiliyorsunuz.

 16. Merhaba, ben uzun süredir fotoğraf çekiyorum. Artık makina almaya karar verdim 600D alacaktım ancak üretimi durdurulduğundan dolayı bulamıyorum. Buna fiyat ve özellik bakımından yakın bir makina önerebilir misiniz?Teşekkür ederim☺

 17. Merhaba yeni kursa başladım ancak nikon3200 canon60d ve nikon 7100 rasında kararsızım pahalıya yönelmelimiyim 3200 bana yeterli olurmu ? yardımcı olurmusunz

 18. Merhabalar hocam. Ben de fotoğraf makinası almak istiyorum ama daha önce bi deneyimim yok. Sadece geçtiğimiz iki yıl fujifilmin hs28ini kullandım. Aslında amacım öyle profesyonel fotoğraf çekmek değil sadece eşle dostla tatile çıktığımda, farklı mekanlara gittiğimde güzel fotoğraflar çekmek istiyorum. Bir de doğa gezisine çok çıkıyorum ve gerçekten ihtiyacım var güzel bir makinaya. Lens değiştirmekle uğraşmamak için kompakt almayı düşünüyorum. Bugünlerde canon sx60a bakıyorum ama kullanıcı yorumlarını gördüğümde korktum açıkçası. 1500 liraya kadar bir bütçe ayırabilirim. Kısacası kafam karışık, yardımınıza ihtiyacım var :)

 19. Can Özaras | 01 Mart 2016, 15:14

  Hakkı Bey selamlar, emlak alım satım işi ile uğraşıyorum bu anlamda gayrimenkullerin fotoğraflarını çekerken yararlanacağım bir makine öneriniz olabilir mi ? En önemli ayrıntı dar alanlarda geniş açı ile çekim yapabilen bir makine olması gerekmekte . Yardımınız için şimdiden teşekkürler

 20. Merhabalar,
  Fotografciliga ilgi duyuyorum ve keyif alacagim bu konuda bir adim atarak fotografcilik kursuna baslamaya karar verdim. Fakat oncesinde makinalari inceliyorum ve sisizn yazinizi buldum. Daha once yari profesyonel yada profesyonel bir makina almadim genelde tatile gittigimde ve ozel gunlerde kullanmak icin cep telefonundan farki olamayan makinalarim oldu.

  Yazinizdan sonra inceledigimde Canon 700D 18-55mm IS STM DSLR Kit Fotograf Makinesini buldum. Sizce bu yeni baslayacak ve daha sonra bunu biraz daha ileriye goturecek birisi icin iyi bir makinamidir ?

  Oneri ve yorumda bulunursaniz sevinirim.

  Tesekkurler.

 21. Hocam ıphone 5 s ten iki kat daha iyi diyebileceğiniz uygun fiyata fotoğraf makinesi var mı?

 22. Merhabalar;
  Öncelikle içerik çok doyurucu olmuş, çok teşekkürler. 7D mk2 için bütçesi yetmeyen biriyim, yorumlarda böyle bir durum için 70D’yi önerdiğinizi gördüm ve almaya karar verdim. Fakat Canon’un 80D’yi tanıtmasıyla iç karışıklar yaşıyorum. Sizin öneriniz ne yönde olur? 80D’yi beklemeli miyim ?
  Bir de giriş seviyesi için kursa başlayana dek faydalanabileceğimiz, bir nevi rehber olacak kitap öneriniz var mı ?
  Mutlu günler dilerim..

  • Geç cevap için kusura bakmayın, seyahatlerden ancak vakit buluyorum. Canon 80D yurt dışında Nisan başında dağıtıma giriyor. Türkiye’de ne zaman olacağını ise kestiremiyorum, muhtemelen ilk zamanlar oldukça yüksek fiyatla satılacak, bir ay kadar sonra normal bir fiyata alabileceksiniz. Bu da Mayıs ortalarını bulur demek oluyor. Eğer bu kadar bekleyebilirim diyorsanız bence bekleyin.

 23. mustafa şener | 21 Şubat 2016, 19:47

  merhaba hakki bey.daha once hic fotograf deneyimim olmadi.amator belgesel fotografciliga (hayvan doga)baslamak istiyorum.1000 tl civarinda onerebileceginiz bir makina varmi.ilginize tesekkur ederim.

  • Mustafa Bey seçtiğiniz kategori oldukça özel ve aynı zamanda en fazla para harcanan kategori. Alabileceğiniz en düşük ekipman Canon 700D ve Canon 400mm f/5.6 olmalı ki bu ekipmanın değeri yurt dışında 6.000 TL ye yakın. Bazı yüksek zumlu kompakt fotoğraf makineleri de var; faka tele kısmında sizi hayal kırıklığına uğratacaklardır. Bkz. Kuş Fotoğrafçılığı izlenimleri ve ekipman seçimi

 24. Hakan GÜNEL | 18 Şubat 2016, 13:31

  Hakkı bey merhaba, müsait olursanız Nikon p900 83x optik zoomlu modeli hakkında görüşlerinizi paylaşabilirseniz sevinirim. Fotoğraf çekmeyi seviyorum ve şu anda yaptığımdan daha ileri bir seviyede çalışmlar yapmak istiyorum. Bu makina benim gibi yeni başlayanlar için nasıldır acaba? sizin sınıflandırmanıza göre CBC seviyesinde olduğumu düşünüyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Bahsettiğiniz ürün yani Nikon P900 oldukça ilginç bir ürün, fakat oyuncak diyebileceğimiz türden. CBC sınıflandırması için önerdiğim ürün halen geçerli.

 25. Merhaba,

  Kursa giderek bir hobi olarak fotoğraf çekmeye başlayacağım. Leica D-LUX (type 109) E model makina almak istiyorum. Bu makina hakkında bilginiz var mı? Yeni başlayanlar için önerir misiniz? Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum..İyi günler,

  • Eğer almak istiyorsanız alın tabii; ama yeni başlayanlar için pek çok açıdan iyi bir seçenek değil. Kendinizi baştan sınırlandırmayın, amatör fotoğrafçılık bir süreç, gelişmek ve değişmek istiyor. Objektifi değişebilen DSLR ya da aynasız gövdeler daha akıllıca olur.

 26. Hocam samsung nx 3000 16-50 mm sizce nasil bir makinedir onerir misiniz(850 tl ye buldm)? Yada alternatif olark 1000 tl alti onerebileceginiz aynasiz makine var midir?

  • Veysel Bey Samsung ürünleri hiç bir zaman sıcak bakmadım, zaten artık Samsung fotoğraf sektöründen çıktı, artık makine ve objektif üretilmiyor ve satılmıyor. Sizin alacağınız da depoda kalmış ürünlerden sanırım. Ama ileriye yönelik bir düşünceniz yoksa fiyat olarak çok uygun. Bahsettiğiniz bütçe ile ikinci el Olympus gövdelere bakabilirsiniz.

 27. Samsung nx 2000 fotoğraf makinesini tavsiye edermisiniz. Bugüne kadar hep compact makine kullandım. Amatörüm

  • Selçuk Bey Samsung makrkası fotoğaf sektöründen çekiliyor. Kompakt makine alacaksanız Sony ürünlerine bakmanızı öneririm.

 28. Hasan YILMAZ | 11 Şubat 2016, 19:12

  Öncelikle yazınız için çok teşekkürler. Gerçekten bu herkesin okuması gereken bir yazı olmuş. Yazıdan da öte giderek bir rehber niteliği taşıyabilir. Bir sorum olacak. Öneri olarak Nikon D7100’ü vermişsiniz. Nikon D7000 alsam 7100 ile arasında çok fark var mı?

  • Nikon D7000 serisi ürünlerde çıkan bir sorun nedeniyle Nikon D7100 serisini çıkartmıştı. Eğer hatalı üretilen partideki ürünlerden birini alırsanız başınız ağırır, çok dikkatli olmalısınız. Hatta şu anda bu sınıfın D7200 modeli var piyasada D7000 neredeyse tarih olacak.

 29. Merhaba;
  Aynasız modeller ile DSLR like modeller arasındaki fark nedir?
  Bir de DSLR-Like modelleri önermiyor musunuz?

  Teşekkürler

  • Eğer amatör fotoğrafçılıkla ilgilenecekseniz DSLR-Like önermiyorum. DSLR ya da aynasız gövdeler almak çok daha iyi olacaktır. Aynasız gövdelerin temel farkı optik vizör ve ayna mekanizmasının çıkartılması nedeniyle daha hafif ve küçük gövdeler elde edilebilmesi.

  • Cevabınız için teşekkürler.

   Peki DSLR-Like modeller kimin için uygundur? Bir başka deyişle niçin piyasaya çıkmıştır.

   İyi akşamlar

  • Eşini, dostunu, tatildeyken çocuklarını çekmek isteyenler ve bunun yanında “cep telefonundan hallice olsun arada başka şeyler de çekerim” diyenler için.

 30. Merhabalar ben canon 750d almaya karar verdim fakat 1 sorum var yanıtlarsanız sevinirim canon-eos-750d-18-55, bu makine ile canon-eos-750d-18-135
  Bu makine arasındaki fark nedir yanıtlarsanız çok sevinirim

 31. faruk bilsin | 06 Şubat 2016, 16:09

  Merhaba Hakkı Bey,
  Sizce aşağıdaki makinaların hangisi diğerlerine göre daha kalitelidir. Parası önemli değil. Önemli olan geniş açılı objektiflerde de doğa ve genel kullanımda keskin sonuçlar vermesi. Renklerin canlı çıkması. Canon 70D , canon 7d, Nikon D7200, Sony Cyber-shot DSC-RX10. Not: Uzun süredir sony alpha serisi dslr kullandığım için sony e ayrıca sempatim var.

  • Faruk Bey öncelikle bu saydığınız fotoğraf makineleri hepsi farklı sınıftalar o yüzden karşılaştırmak anlamsız olur. Kullanmayı bildiğiniz sürece hepsiyle iyi sonuç alırsınız. Son 2-3 senede piyasaya çıkan tüm DSLR gövdeler, aynasız gövdeler ve ileri düzey kompakt makinelerin hepsi sizi tatmin edecek kadar iyi sonuç verirler. Söylediğim gibi onu hakkını vererek kullandığınız sürece.

  • Merhaba Hakkı Bey,

   Amatör olarak fotoğrafçılık ile ilgileniyorum (başlangıç seviyesindeyim fakat fotoğrafçılığı hobi olarak edinmek ve gliştirmek istiyorum). Özellikle portre ve doğa fotoğrafları ile ilgileniyorum. Bu nedenle bir makina almak istiyorum yazınızı okudum ve CCB çıktım. Önermiş olduğunuz makinalardan hangisini almak benim için daha uygun ve olur ve daha iyi bir makina almış olurum. Canon EOS 7D? Canon 70D? Nikon D7100? ve Nikon D7200. Bu dört makinadan birini almayi düşündüm ama karar veremedim sizin yorumunuz ne olur?

   Teşekkürler, iyi çalışmalar

  • Canon 70D ve standart kit olarak 18-135mm objektifle başlayabilirsiniz.

 32. iyi günler diliyorum Hakkı bey. Canon 60D 18-135’mi, Canon 70D 18-55’mi? Fiyatları aynı ve ben çok kararsız kaldım portre ve doğa için düşünüyorum, yeni başlıyorum ama ilerlemek ve bu konuda gelişmek niyetiyle. Her şey için teşekkürlerimi sunuyorum.

 33. Mustafa matbu | 06 Şubat 2016, 08:05

  Hakki bey, merhaba benim sorum su; gecmiste video ceken makinelere pek iyi bakilmazdi, ama simdi en ust sinif mskineler bu konuda yarisiyor, sizce fotograf adina hangi tip makineler iyi sonuc verir.. Saygilar

  • Mustafa Bey son iki yıldır piyasaya çıkan tüm DSLR ve aynasız gövdeler bir amatör fotoğrafçının ihtiyacını karşılayacak düzeyde iyiler. Hatta ileri seviye kompakt fotoğraf makineleri dahi yeterli kaliteyi vermektedirler.

  • Mustafa matbu | 06 Şubat 2016, 16:04

   Mrh. Nikon d200- d90 kullanıyorum, canona geçmeyi düşünüyorum. Doğa ve portre çekmeyi seviyorum. Tam profesyonel değilim ama orta seviyenin üstü bilgiye sahibim. Fakat 7 d ile ff 5d m2 arasında kararsızım.. 7 d sizce nasıl? Geçmişte Olympus om 4 ti kullanan biri olarak sizinde om d m1 kullandığınızı görüyorum.. Beklentime cevap verirmi ? Saygılar

  • Mustafa Bey ben de Canon 5D Mk2 ve sonrasında uzun süre Canon 5D mk3 kullandım, sonrasında Olympus aynasız gövdeye geçiş yaptım. Eğer iyi objektifler kullanırsanız Olympus almanın çok avantajı var.

 34. hakkı bey merhabalar fotoğraf çekmeyi çok seviyorum ama bu güne kadar hiç profesyonel makina ile çekim yapmadım çevremden aldığım tepki doğrultusunda profesyonel makina almaya karar verdim sizin deneyiminize güvendiğim için danışmak istedim cok karmaşık ama çokta basit bişey olsun istemem açıkçası bana öneriniz ne olur?1000 ila 2000 dolar arası harcama yapabilirim bunun için şimdiden teşekkürler..sevgiler…

  • Sevil Hanım yukarıdaki yazıda önerilerimi sıralamıştım. Profesyonel amaçlı makineler maalesef biraz daha karmaşık olabiliyorlar, alışmanız gerekecek, çok zor olmadığını söyleyebilirim. Zaten daha iyi çekebilmeniz için öğrenmeniz gerekecek.

 35. MEHMET NURİ SAĞLAM | 05 Şubat 2016, 14:55

  Hakkı Bey Merhaba,
  Öncelikle yorum yazan arkadaşlara karşı tavrınız mükemmel.ben sadece tlfla fotoğraf çeken biriyim.yakın zamanda düğünümüz olacak(kır düğünü).kameramanlar fazladan ücret istiyor.bu işi ben üstlenmek istiyorum.gerçekten benim kullanabileceğim profesyonel herşeyi tam takır,ama uygun fiyatla.makinenin bana pek fazla gerek duymacağı(acemiliğimden dolayı) makine tavsiye edebilir misiniz?.cevabınız için teşekkürler

  • Mehmet Bey alacağınız makine ile cep telefonundan çok daha iyi fotoğraflar çıkmayacaktır. Bu işi makineden ziyade onu hakkıyla kullananlar yapar, o yüzden bence fotoğrafçı bir tanıdığınız ya da amatör fotoğrafçılıkla ilgilenen bir tanıdığınız varsa ondan rica edin ya da paraya kıyıp fotoğraf çektirin. Sonuçta bir kere olacak bir şey.

 36. MEHMET ÇINAR | 03 Şubat 2016, 15:59

  Merhabalar, Hakkı bey öncelikle yazılarınızı ve tavsiyelerinizi bayağı okudum ve emeğiniz için teşekkür ediyorum. Ben eşime hediye fotoğraf makinesi almak istiyorum. Kendisi fotoğraf çekmeye çok meraklı ve doğa, hayvan ve çiçek fotoğrafları çekmekten hoşlanıyor. Kendisi hep akıllı telefonla çekim yapıyor sürekli. Objektif seçenekleri olan ve bu alana ilgisini daha da yoğunlaştıracak profesyonel veya profesyonele yakın bir makine almak istiyorum. Araştırmalarım doğrultusunda NIKON D3300 18-55 VR II + 55-200 VR II 24.2 MP 3″ SLR DIJITAL almayı düşünüyorum. Sizce de doğru bir seçim olur mu veya alternatif olarak başka önerileriniz olur mu?

  • Mehmet Bey giriş seviyesi makinelerde benim tercihim Canon 700D veya 70D modelinden yana, ama sizin seçiminiz de aynı işi görecektir.

 37. Merhaba Hocam ben canon eos 60 d 18-135 mm almayı düşünüyorum ücretli çekim yapmayı planlıyorum araba falan eger bu makineyi alırsam sizce işime yararmı para kazana bilirmiyim kaliteli bi makinemi

  • Bahsettiğiniz gövde giriş seviyesi eski amatör bir gövdedir, evet bir süre işinize yarayabilir; ama öncelikle çekim yapmayı öğrenmeli ve müşterinin sizden istediklerini verebilmelisiniz.

 38. Muhammet ikbal bozdam | 31 Ocak 2016, 20:07

  Hakkı bey geçenlerde bir kompakt makina aldım nikon coolpix p610 fakat lensi değişen birde slr almak istiyorum video çekimi iyi olan fotoğraf görüntü kalitesi güzel bir makina tavsiye etmenizi istiyorum cevabınız için teşekkürler

 39. GÖKNUR İNCİR | 30 Ocak 2016, 20:50

  merhaba ben giriş seviyesinde bir makine almak istiyorum canon d700 ile nikon d3300 arasında kaldım hangisi daha iyi bir tercih olur sizce

 40. Serhan EDEPLİ | 22 Ocak 2016, 23:39

  Sayın Hakkı Bey. Öncelikle emekleriniz için çok teşekkürler. Emeğinize sağlık. Genellikle ev içinde çocuğumun fotoğraflarını çekeceğim. Nadiren de tatil gezi vs. (Arkası flu çıkan fotoğrafları çok beğeniyorum). Yazınızı okudum ve bu doğrultuda dijital kompakt bir makine almaya karar verdim. Ben Sony RX100 (1.Nesil) ve Canon SX710 modelleri üzerinde yoğunlaştım. Sizce tercihlerim doğru mu? Hangi modeli seçmeliyim? Bu cihazlarla arka fon flu fotoğraflar çekebilir miyim? Bu yelpazede bana önerebileceğiniz başka cihazlar var mı? Sizin tavsiyeniz benim için gerçekten önemli. Şimdiden teşekkür ederim.

 41. deniz ciftci | 22 Ocak 2016, 13:43

  Hakki Bey yaklasik 7 ay dir Canon Eos 1200 D Makinam var kendimce kendimi biraz ! gelistirdim bana önerebileceginiz bir üst model hangi Canon serisi olabilir selamlar

 42. Merhaba hakkı bey.
  Öncelikle emeğinize sağlık çok güzel bilgiler paylaşıyorsunuz.
  Ben yeni başlayacağım profesyonel kamera kullanmaya. Arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine nikon’a yoğunlaştım. Fiyat 1000-1300 aralığında. Ve d3200-d3300 veya d7100 veya o seri. Çok kararsız kaldım ne yapacağımı bilemiyorum. Sizce ne yapmalıyım ? (ikinci el bakımından)

  • İkinci el konusu yeni başlayanlar için biraz sıkıntılı olabilir, alacağınız makineyi bir bilene göstermenizde fayda var. Nikon D7100 gayet iyi olur ama D7000 lerde bazı problemler vardı dikkat edin..

 43. Merhaba bir sorum daha var,

  Canon eos 700d 18-55mm ile 18-135mm görüntüde cok mu fark var, Hangi ucu almami önerirsiniz 18-55m daha ucuz onu almak istiyorum ne dersiniz?

  Simdiden Tesekkürler

  • 18-135mm bir miktar daha iyi ve ek olarak tele ucu daha fazla, eğer ileride ek teleobjektif almayacaksanız ben 18-135mm yi tavsiye ederim.

 44. Merhaba,

  iki Kamera var hangisini önerirsiniz:

  Canon Eos 700d 18-135mm 749 Euro
  Sony a-6000 16-55mm+ 55-210mm 777 Euro + canta ve hafiza karti

  Bu ikisinden hangisine önerirsiniz?
  18 yasindayim günlük kulanacagim.

  • Her ikisi de başarılı makineler, hangisi size hoş geliyorsa onu alın, menülerine ve elde duruşuna bakın, size sıcak geleni alın.

 45. Nikon d5200 fotoğraf makinası aldım 18 105 lens ile beraber fotoğraf makinası kullanmışlıgım var ama tam teşekküllü bilmiyorum çogu şeyini biliyorum ama bilmediğim bazı konularda var diye biliyorum o yüzden bana ne tür bir lens önerebilirsiniz makro çekim için

 46. Damlanur Atasoy | 19 Ocak 2016, 22:58

  Merhabalar.Üniversite öğrencisiyim.Fotoğrafçılığa ve fotoğraflara yeni ilgi duymaya başladım.Bu konuda da kendimi geliştirmek istiyorum.Biraz araştırma yaptım fakat so dıy diyafram gibi terimlerden olsa gerek pek fazla anlayamadım. 2 – 2,500 Tl ye kadar bütçem var. Bana öneriniz nedir? (netlik çok önemli , ailemle birlikte güzel anılarımızın kalmasını istiyorum ve manzara fotoğrafları da çekmek istiyorum) Şimdiden teşekkürler.

  • Yukarıda bahsettiğim makinelerin hepsi kullanıcı iyi kullandığı sürece net keskin görüntü verir, yazıyı okursanız tavsiyeme ulaşabilirsiniz.

 47. Merhaba hakkı bey ben uzun zamandır arştırma yapıyorum doğa. Manzara fotografciligi dusunuyorum d3200 yeterlimi yeterliyse hangi lensi oneriyorsunuz

 48. Semih BURHAN | 16 Ocak 2016, 22:54

  Merhaba Hakkı Bey. Öncelikle siteniz çok faydalı emekleriniz için teşekkür ederim. Benim 3 aylık bir çocuğum var ve güzel fotoğrafları olsun istiyorum. Bazı incelemeler sonucunda Canon EOS 650D, Sony SLT-A57 ve Pentax K-S1 modelleri üzerinde yoğunlaşmış bulunmaktayım. Teknoloji ile aram iyidir ve bu merakımı sürdürebileceğimi düşünüyorum. Sizin görüşünüzü de alabilir miyim ?

  • Semih Bey bu yazıda zaten ona değinmeye çalıştım, eğer fotoğrafçılık sanatıyla ilgilenmeyecekseniz ve başka fotoğraflarda çekmeyecekseniz bu makineler sizin zahmetli ve gereksiz karmaşık olacaklardır. Onun yerine ileri düzey kompakt makinelerden birini almanızda fayda var.

 49. Sevde Yılmaz | 16 Ocak 2016, 15:09

  Merhabalar. Fotoğrafçılığa ve fotoğraflara yeni ilgi duymaya başladım. Elimde olympus SP-810UZ 14 mp bir makina var. Çektiğim fotoğraflarda hiçbir şekilde netlik elde edemiyorum bile. Bi süredir fotoğraf çekmek için geziyorum ve fotoğraflar çekiyorum ama çektiğim fotoğrafları güzel bulmuyorum. Makineden dolayımıdır acaba? Yada yeni bir lens alsam güzel sonuçlar elde edebilir miyim? Yada yeni bir makinamı almalıyım?

  • Sevde Hanım elinizdeki fotoğraf makinesi 5 yıl önce piyasaya çıkmış oldukça sıradan bir makine, günümüzdeki mobil telefonlar çok daha iyi fotoğraflar çekiyorlar. Zaten bu makinede lens değiştirme gibi bir opsiyon bulunmuyor.

 50. Mustafa Tetik | 12 Ocak 2016, 03:03

  Merhaba, öncelikle fotoğrafçılık hakkında hiç bilgim olmadığını söylemek ihtiyacı duydum. Fujifilmin lens tanıtımı için düzenlediği ücretsiz fotoğraf çekim gününe katılmıştım. Arkadaşım x-t1 makine ve 35-85 mercek kullanmıştı ve çok beğenmişti. Şimdide onun doğum günü yaklaşıyor ve bir fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum (amatör olarak 5senedir fotoğraf çekimiyle uğraşıyor) Lens ile birlikte makine için 4bin lira bütçem var ama bu belirttiğim model bütçemin 2bin lira kadar üstünde. Makinelerde aranan özellikler yada bu iyi bu daha iyi neye göre karşılaştırılıyor, iso dıy diyafram gibi terimlerden olsa gerek pek fazla anlayamadım. 4bin liraya kadar fujifilm x-t1 35-85lens özellikleriyle eş veya aynı keyifi verirmi bilmiyorum ama bi tık altı makineler nelerdir. Yada bu konu hakkında ne yapmamı önerirsiniz ? Şimdiden teşekkürler

1 5 6 7 8 9 13

Yoruma kapalı.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.