Something is wrong.
Instagram token error.

Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi

Bu yazıya yıllar içerisinde yeterince yorum yapıldı ve hepsine itina ile cevap verdim, artık yeni yorumlara kapatıyorum ve size daha yeni bir öneri sunuyorum:
Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi, farklı bir öneri
ama yine de bilgilenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Fotoğraf dünyasındaki yeni gelişmelerden ve yeni ürünlerden sonra benim de bazı yazıları güncellemem gerektiğini düşündüm. Özellikle fazla yorum alan ve almaya devam eden; fakat uzun süre önce yayımladığım Dijital Fotoğraf Makinesi seçimi yazısının yerine daha anlaşılır ve daha güncel bir yazı yayımlamak şart oldu..

Eğer emlakçılık yapıyorsanız ya da emlak fotoğrafı çekmek için fotoğraf makinesi arıyorsanız bu kadar ayrıntıya boğulmanıza gerek yok. Fotoğraf makinesi seçimi için özel olarak yazdığım Emlakçılar için fotoğraf makinesi seçimi yazımı okuyabilirsiniz.

Fotoğraf makinesi seçimi için bu sefer daha pratik ve hızlı bir yöntem izleyeceğiz. İlk kez fotoğraf makinesi alacak olanlar için önceden sorduğum bir soru vardı, bu soru alacağınız ürünü belirlemede önemli bir kriterdir. Bununla birlikte bu soruları üçe çıkarttım.

Fiyatlar dolar cinsinden ve USA de geçerli olan fiyatlardır. Bunun sebebi ise dolar kurunun değişken olması ve bazı ürünlerin Türkiye piyasasında çok değişken fiyatlara sahip olmasıdır. Alışveriş yaparken bir kaç yöntem izleyebilirsiniz, daha önce detaylı olarak anlatmıştım.

Fotoğrafa ne kadar zaman ayıracaksınız, fotoğrafla ne kadar yoğun ilgileneceksiniz?

A Bebeğimin ve evdeki kedi/köpeğimizin fotoğraflarını çekmek ayrıca gittiğimiz tatillerdeki güzel yerleri ve anıları yakalamak ve paylaşmak istiyorum.

B Üsttekilere ek olarak ara sıra kelebek, çiçek vb. ve ayrıca doğadaki güzel manzaraları da fotoğraflamak istiyorum.

C Tüm yukarıdakiler ve/veya amatör olarak fotoğraf sanatıyla ilgilenmek ve kendimi bu konuda devamlı geliştirmek istiyorum.

D Daha da kırmızııı..

Bu iş için ne kadar bütçeniz var, yani fotoğraf makinesi vs. için ne kadar para harcayabileceksiniz?

A Kesinlikle $500 altında.

B Aşağı yukarı $500 – $1000 arasında.

C $1000 üzeri olabilir.

Makinelerle aranız nasıl?

A Karmaşık makinelere ilgi duymuyorum hem de benim için kullanması zor ve fonksiyonlarını hatırlaması gereksiz.

B Karmaşık elektronik cihazlarla ilgilenmiyorum ama zorda kalırsam öğrenirim, problem değil.

C Bu tip ürünlere ilgi duyuyorum, çabuk öğreniyorum ve keyifle kullanıyorum.

Cevaplarınızı verdiyseniz yaklaşık olarak profiliz belirlenmiş demektir. Sorulara yanız verdiğinizde elinizde AAB ya da CBB gibi bir değer olacak. Bu değere göre aşağıdakilere bakmanızda fayda var;

Size önereceğim ürünler piyasada bulabileceğiniz en sağlam ve iyi ürünler olacak. Elbetteki alternatifleri de mevcut fakat alternatifleri deneyecek ve diğerleri ile karşılaştıracak kadar tecrübeniz varsa zaten bu yazıyı okumanıza da gerek yok.

Cevabınız hazırsa, makineniz de hazır

AAA Eğer genellikle dış mekanda çekim yapıyorsanız akıllı telefonlarınız size gerçekten yeterli kalite sunuyor, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek yeni nesil bir akıllı telefon almanız iyi olur. Yok ben mutlaka ayrı bir fotoğraf makinesi istiyorum derseniz $200 altındaki fiyatıyla Nikon COOLPIX A300 size iyi gelecektir.

iphone5c

AAB Büyük zoom aralığı, 24mm den başlayan geniş açısı ve $250 lık fiyatıyla Panasonic Lumix DMC-ZS50 oldukça iyi bir seçim. Biraz daha iyisini isterseniz $450 vererek Sony Cyber-shot DSC-RX100 alabilirsiniz.

AAC Sizi daha çok eğlendirecek bir ürün olan Canon PowerShot SX720 HS her işinizi görecektir, fiyatı $330. Biraz daha eğlenmek için $430 vererek daha yüksek zumlu Canon PowerShot SX60 HS satın alabilirsiniz.

ABA Paranız ne kadar olursa olsun, ne kadar iyi bir fotoğraf makinesi alırsanız alın, verimli kullanamadıktan sonra bir işe yaramazlar, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek akıllı telefon alın en iyisi, hem yeterli kalite sunacak hem de kolay kullanımıyla sizi uğraştırmayacaktır.

ABB Çok uzun süre kullanabileceğiniz ve sizi kendine bağlayacak, sağlam bir kaç makine önerisi vereyim Sony Cyber-shot DSC-RX100 v veya Canon PowerShot G5 X veya Panasonic Lumix DMC-ZS100 veya biraz eski olmasına rağmen Panasonic Lumix DMC-LX100. Hepsinin fiyatları $1000’ın altında.

ABC Sizi biraz daha oyalayacak ve ileride ek objektif satın alarak setinizi geliştirebileceğiniz, yeni nesil aynasız bir makine Panasonic Lumix DC-GX850 + 12-32mm kit objektif, objektifi değişebiliyor, bu şekilde alırsanız $550 fiyatı var. Aynasız gövdelerle ilgili daha fazla okumak isterseniz buyrun: http://www.hakkiceylan.com/konu/aynasiz. Hayır ben hepsi bir arada olsun isterim diyorsanız biraz daha fazla vererek Canon PowerShot G3 X satın alabilirsiniz, fiyatı yaklaşık $800.

ACA Paranız ne kadar olursa olsun, ne kadar iyi bir fotoğraf makinesi alırsanız alın, verimli kullanamadıktan sonra bir işe yaramazlar, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek yüksek kapasiteli bir akıllı telefon alın en iyisi, hem yeterli kalite sunacak hem de kolay kullanımıyla sizi uğraştırmayacaktır.

ACB Kolay kullanımı ve taşınabilirliğin bir arada olduğu, $850 civarındaki fiyatıyla kaliteli bir ürün: Sony Cyber-shot DSC-RX100 iv

ACC Kompakt sınıftaki en iyi makinlerden birisi $1400’lık fiyatıyla Sony Cyber-shot DSC-RX10 iii

Sony-Cybershot-DSC-RX10

BAA Şimdilik akıllı telefonunuzla idare edin, yeni uygulamalar yükleyerek akıllı telefonunuzda var olan fakat kullanamadığınız kamera ile ilgili bazı özellikleri detaylı kullanabilme olanağına kavuşuyorsunuz unutmayın. Fakat mutlaka ayrı bir fotoğraf makinesi istiyorum derseniz $200 civarındaki fiyatıyla Nikon COOLPIX A300 iyi bir seçim olabilir.

BAB Bu kısım için size iki adet ürün vereceğim; hangisini uygun görürseniz alabilirsiniz; Panasonic Lumix DMC-ZS60 veya Fujifilm XQ2

BAC Anlaşılan fotoğrafa biraz zaman ayıracaksınız, belki ileride hobi olarak da uğraşabilirsiniz, başlangıç olarak Canon PowerShot SX720 HS fiyatı $330 veya Canon PowerShot SX60 HS fiyatı $430 iyi olur.

BBA Aslında burada adı geçen her makine sizin işiniz rahatlıkla görecektir. Hiç biri kötü değil; ama sağlam bir şey isterseniz Canon PowerShot G7 X Mark II gibi bir makine çok uzun süre size arkadaşlık edebilir.

BBB $700 civarında fiyatı ile Canon PowerShot G5X gibi bir makine ile her istediğinizi yapabilir ve mutlu olabilirsiniz.

BBC Aslında siz neredeyse hobi olacak kadar fotoğrafa ilgi duyuyorsunuz ama DSLR gibi büyük bir makine halen size eziyet gibi gelir. Bu yüzden sizi biraz daha oyalayacak ve ileride ek objektif satın alarak setinizi geliştirebileceğiniz giriş seviyesi aynasız bir makine olan Panasonic Lumix DC-GX850 + 12-32mm kit objektif kit objektif önerimi dikkate alın. Ayrıca Olympus OM-D E-M10 ii ve 14-42mm de çok iyi bir seçim olacaktır.

BCA Hiç düşünmeden Canon PowerShot G9 X Mark II veya Sony Cyber-shot DSC-RX100 iv gibi bir makine alın ve keyfinize bakın.

BCB Canon PowerShot G5 X veya Sony Cyber-shot DSC-RX100 v seyahatlerinizde elinizden düşürmeyeceğiniz oyuncaklarınız olacaktır.

BCC Sizin için seçtiklerim: Olympus OM-D E-M5 Mark II ve Panasonic Lumix DC-GX850. Bunları üzerlerindeki kit objektifleri ile satın almanın yanısıra ek olarak bir de teleobjektif almanızda fayda var, örneğin Panasonic 35-100mm f/2.8 gibi.

CAA Böyle bir seçenek bulunmuyor, yani aslında seçenek olarak var gibi görünse de pratik olarak mümkün değil. Bu alandaki teknoloji çok ilerledi, o yüzden size karmaşık gelmeyecek herhangi bir kompakt makine ile fotoğraf çekimlerinizi yapabilirsiniz. Örneğin Panasonic Lumix DMC-ZS50 oldukça iyi bir seçim

CAB Öncelikle hobi olarak fotoğrafçılığı seçmiş olmak biraz parayı ve zamanı gözden çıkartmayı gerektirir. Canon PowerShot SX720 HS veya $430 fiyatıyla daha yüksek zumlu Canon PowerShot SX60 HS gibi bir makine ile bir çok fotoğrafı zahmetsizce çekebileceksiniz. Ama bir sonraki seçenekteki giriş seviyesi DSLR makineler de size göz kırpıyor.

CAC Eğer aceleniz yoksa biraz daha para biriktirin. Hemen almak isterseniz İkinci el Canon 60D ve ek olarak ikinci el Canon EFS 18-135mm IS alabilirsiniz, toplamda $500 civarı olabilir. Ya da ikinci el Canon 650D ve 18-55mm bir set $500 altında bir fiyatla rahatlıkla bulunabilir. Başka bir alternatif olarak yeni Canon 1300D + 18-55mm gibi bir set almanız da mümkün görünüyor.

CBA Amatör fotoğrafçılığa başlangıç için yeterli bir bütçeniz var fakat biraz daha teknik konularla ilgilenmeniz gerekecek. Amatör fotoğrafçılık günümüzde dijital olarak yapılıyor ve biraz çalışmanız gerekecek. İşinizi kolaylaştıracak bir makine istiyorsanız size önerebileceğim Canon PowerShot G5 X

CBB Başlangıç için iyi bir set olarak iki seçeneğiniz var. Klasik DSLR veya aynasız sistemlerden birini tercih edebilirsiniz. DSLR tercihi olarak Canon 700D ve 18-135mm gibi bir set seçilebilir. Aynasız sistem olarak da Olympus OM-D E-M10 Mark II ve 12-50mm kit objektif seçilebilir.

Canon-700D-18-135mm

CBC Canon 750D ve 18-135mm gibi bir set alarak başlamanız uygun olur. Aslında bir üst modeli de alabilirsiniz; ama yanında alacağınız diğer ekipmanları da düşünürseniz bütçenizi bir hayli aşacaksınız. Bu yüzden bence iyi seçim bu. Fakat bütçeyi artırabilirseniz gövdeyi Canon 77D ye çevirebilirsiniz.

CCA Canon 7D mk2 ve 18-135mm seti veya Nikon D500 ve 18-140mm seti size istediğinizi verecektir. İlk alışverişte fazla objektif almanızın pek anlamı yok. Böyle yaparsanız genellikle yanlış seçim yapmış olursunuz, sonrasında elden çıkartmak zorunda kalırsınız ve zarar edersiniz. Bir süre kullandıktan sonra ihtiyacınızı belirleyecek düzeye gelir ve ek olarak objektif satın alabilirsiniz. *

CCB Üstteki öneri sizin için de geçerli fakat ek olarak Nikon tercih ettiyseniz Nikon 50mm f/1.8 ve Nikon AF-S VR 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED alarak geniş bir set elde edebilirsiniz. Canon tercih ettiyseniz Canon 50mm f/1.8 ve Canon 70-300mm f/4-5.6L IS almanız iyi bir set oluşturur. *

CCC Üstteki iki seçenekte değindiğim gibi standart setler hazır. Peki Canon mu Nikon mu? Cevap; hiç fark etmez. Her ikisi de işinizi fazlasıyla görecek kadar kaliteli ve sağlam ürünler. Önemli olan sizin nasıl hissettiğiniz ve markaya karşı olan sempatiniz. Toparlarsak; Nikon için Nikon D7100 + Nikon 18-140mm + Nikon 50mm f/1.8 + Nikon AF-S VR 70-300mm f/4.5-5.6. Canon için Canon 7D mk2 + Canon 50mm f/1.8 + Canon 70-300mm f/4-5.6L IS. *

* CC ile başlayanlar için alternatif olarak aynasız sistemler de tercih edilebilir. Bu durumda Olympus OM-D E-M5 Mark II ve 12-40mm veya Panasonic DMC-G85 ve 12-60mm setlerinden birini alabilir ve yanına Panasonic 35-100mm F2.8 teleobjektifini ekleyebilirsiniz.

DAADABDACDBADCA Böyle bir şansınız yok. Profesyonel olarak çalışacaksanız, bir miktar teknik detayla ilgilenmek ve bir miktar parayı da gözden çıkartmak zorundasınız. Çok zor durumda iseniz ikinci el Canon 40D veya Canon 50D ile başlayabilirsiniz; ama en kısa zamanda kazandığınız paranın büyük bir kısmını ekipmana ayırarak fotoğraf kalitenizi yükseltin.

DBBDBC Öncelikle bu yatırımınızın fotoğraf için yapılan ilk yatırım olduğunu unutmayın, sonradan buna ek olarak alacağınız ürünler olacaktır. Başlangıç olarak Canon 60D gövde ve Tamron 17-50mm f/2.8 iyi bir set olacaktır. Biraz bütçenizin üzerine çıkacaktır ama kaliteli fotoğraflar çekmek zorundasınız. Bu ürünleri ikinci el olarak da bulmanız ve daha uygun fiyatlı satın almanız mümkün.

1.355 Yorum Var

 1. Murat YURDAKUL | 19 Mayıs 2015, 17:54

  Canon 650d ve 700d arasında özellik olarak pek fark göremiyoruz, yine de aradaki fiyat farkını verip 700d mi almamızı önerirsiniz.

 2. Ozan Yildiz | 18 Mayıs 2015, 09:19

  Benim sorumu cevaplamadan silmenizi gerektirecek ne vardı merak ettim sadece? Teşekkürler.

  • Ozan Bey yorumunuzu hatırlamıyorum; ama yukarıdaki yazıda çok açık olarak tavsiye ettiğim marka ve modelleri yazdım. Eğer cevap yukarıda verilmişse soru gereksiz oluyor, ya da spam yorumlara düşmüş olabilir.

 3. Merhaba, nikon D3200 veya canon d700 almayi düşünüyorum hangisi daha iyidir ilk makinem olucak sizce fotoğraf kalitesi bakımından ve özellik olarak hangisi daha iyi performansa sahiptir tavsiyeniz nedir. Canon 700d mi nikom d3200 mü ?

 4. esra ozturk | 15 Mayıs 2015, 18:34

  Merhabalar. Kamera almayi düşünüyorum. Fotograf seruvenime akilli telefonla devam ediyordum, yetmemeye basladi. Hem ic hem dış mekan çekmeyi seviyorum. başlangıç icin uygun birsey istiyorum fakat görüntü kalitesi ve lensinin de iyi olmasini istiyorum. Ileriki zamanlarda da lensini degistirebilecegim fakat fiyati cok da uçuk olmayan bir kamera istiyorum. 1000 liraya kadar bütçem var. Canon veya nikondan vazgeçmek istemiyorum. Lutfen yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

  • Değişebilir objektifli DSLR ya da aynasız fotoğraf makinelerinden birini almak istiorsanız bütçenizi artırmanız gerekir, ikinci seçenek olarak ta ikinci el düşünebilirsiniz.

 5. Hakkı bey merhabalar;

  Yukarıda anlatmış olduğunuz yeni başlayanlar için tercihler konusu çok net olmuş elinize sağlık, daha önce bana tavsiye edilen makine ile yukarıda bahsettiğiniz A-B-C şıklarından sonuca ulaştığım makine aynı, Olympus E-M10, Fakat danışmam gereken konular var, fotoğrafçılığa yeni merak sarıyorum ve bilgim çok az, öncelikle başlıca istediğim lens çeşitliliği çok olmadan güzel fotoğraflar çekebilmek. E-M10 ile Lenssiz veya tek lens ile uzun süre idare edebilir miyim ? ve E-M10 edindikten sonra yanında almam gereken ve beni uzun süre idare edebilecek lens hangisidir ? asıl merak ettiğim bu, şimdiden çok teşekkür ederim.

 6. Merhaba Hakkı bey, bir konuda size danışmak istiyorum. Uzun süredir EOS 650D kullanıyorum ve elimde Tokina 11-16 ve Canon 50mm 1.8 var. Son birkaç aydır Full Frame’e geçmek istiyorum ve aklımda 6D ya da 5D Mark II var. Geçme sebebim sadece fotoğraf kalitesi, iso başarımı vs. Zira 11-16’nın sunduğu geniş açı bana yeterli geliyor. FF’e geçtikten sonra 24-105 dışında bir objektif alabilecek durumda da değilim. Böyle bir geçişten tatmin edici bir sonuç alır mıyım ? Yoksa elimdeki ekipmandan çok da farklı bir yere getirmez mi beni ?

  • Fotoğraflarınızda çok farklılık olmayacak emin olun, yüksek iso konusunda başarımız artacak sadece. Geniş açı kullanıyorsunuz ve FX gövdeye geçince yeni bir objektif almanız gerekecek 17-40mm veya 16-35mm gibi, bu ise ek masraf yaratacak. Ben olsam gövde olarak 70D ye geçer ve aynı objektikleri kullanırdım.

 7. meryem batı | 14 Mayıs 2015, 08:27

  merhaba. ben nikon d5100 ve canon 600d veya arasında kaldım. öğretmenim öğrencilerimin fotoğraflarını çekmek gittiğimiz tatillerde kaliteli fotoğraflar çekmek için almak istiyorum. hangisini önerirsiniz veya 3. bir model mi? bütçem 1500 civarı. şimdiden teşekkür ediyorum

 8. utku muratoğlu | 13 Mayıs 2015, 22:32

  Hakkı bey sevgiler saygılar..
  imaj kalitesi ve keskinlik; bokeh gibi konularda 2 makine arasında kararsızım..
  sony rx100 miii mü panasonic lx100 mü?
  Her yorumunuzu hece hece okuyan biri olarak yorumunuzu büyük bir merakla bekliyorum..

  • 1600 iso ya kadar fotoğraflar aynı sayılır, sonrasında Panasonic LX100 biraz daha başarılı, ek olarak bokeh konusunda da Panasonic daha önde. Ama cepte taşıma açısında Sony bir numara.

 9. amatördahideğil | 11 Mayıs 2015, 23:49

  Merhabalar. Bende bu 2 ay içerisinde kamera almayı düşünüyorum. Yalnız kafam çok karışık 3100 tl’ kadar bir bütçem var. Lakin 60d ve 650d arasında gidip geliyorum. Küçüklükten beri merak duyuyorum fotoğraf çekmeye küçük bir dslr makinem var. Lakin artık param varken iyi bir kamera almak istiyorum. Çoğu konuştuğum fotoğrafçı arkadaşlar bence 650d alıp iyi bir lens alıp çok daha iyi kareler elde edebilirsin dedi. Hakkı bey size soracağım soru şu ben profesyonel değilim ama bu yolda kendimi geliştirmek istiyorum şuan sanki kafamdaki makina 650d ama lens konusunda bilgim yok ve 650d için lens konusunda sizden bilgi edinmek istiyorum. Sevgiler…

 10. kolay gelsın hocam ben evde veya sokaktakı vıdeo cekımlerım ıcın bı makıne arıyorum bu makıne ıcın harcayabılecegım max 450 500 dolar var 2. el alma konusunda ne dusunuyorsunuz hangı lensı kullanmalıyım mıkrfon kalıtesı ıyımı gıbı sorular var kafamda :) bana yardımcı olursanız sevınırım tesekkurler

 11. Hakkı bey, iyi merhabalar. Nikon d90 kullanıcısıyım. Eşimin için pratik kompakt bir makine arayışı içindeyim. 600 TL bütçem var. Daha çok bebeğimizin fotolarını (dış mekan ve iç mekan) çekecek. gece çekimi ihtiyacımız< var. Nikon s9500 hoşuma gitti. Sizce nasıl bir makina? Nikonun slr kalitesi kompakta da var mı? yada Panasonic de hangi seriyi tavsiye edersiniz? bilgi verirseniz çok memnun olurum. teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  • Barış bey piyasada yüzlerce, hatta binlerce model var ve hepsini takip edemiyorum. Özellikle kompakt sınıfta çok makine var. Sadece ileri düzey kompakt makineler dikkatimi çekiyor çünkü ancak onlarla DSLR kalitesine yaklaşabiliyorsunuz. Bahsettiğiniz makineyi bilmiyorum ama bu tip makineler iç mekan çekiminde flaşsız kullanımda çok sınırlı kalırlar ve sizi tatmin etmeyebilirler. Panasonic LX100 gibi bir makine hoş bir seçim olurdu ama fiyatı çok yüksek..

 12. Fatma Yılmaz | 08 Mayıs 2015, 19:31

  Hocam merhabalar ben fotoğrafa yeni başlayacağım ve meraklıyım da bu işte ilerlemek istiyorum kendime ilk defa makine alacağım nikon olsun istiyorum fakat bazi gövdelerinin sıkıntılı olduğunu duydum AF açısından. Ilk alacağım için gövdeye çok para harcamak da istemedim. Nikon d3200 nasıldır sizce bunda da AF yok mu yoksa eğer canon hangi gövdeyi önerirsiniz?

  • Nikon giriş modellerinde, D3200 de dahil olmak üzere gövdede netleme motoru yok, bu yüzden kullanacağınız objektiflerin üzerinde AF-S ibaresinin olması gerekir, yoksa otomatik netleme yapamazsınız. Standart olarak gelen objektifler AF-S dir ve siz de yeni objektif alırken buna dikkat ederseniz problem yaşamazsınız. Canon düşünürseniz 700D alabilirsiniz.

 13. Bülent DURAK | 08 Mayıs 2015, 09:47

  Merhaba,
  Makine kritiklerinde Samsung markasını pek göremedim. Bunun özel bir sebebi varmı? Bu arada Samsung EX2F ile alakalı neler söyleyebilirsiniz?
  Kolay gelsin.

  • Evet yok, kişisel olarak düşüncem Samsung markasının fotoğraf dünyasında çok yeni ve tecrübesiz olduğunu yönünde. Belki 4-5 yıl sonra ürünler biraz daha oturduktan sonra ilgimi çekebilir. Bahsettiğiniz ürün eski bir ürün ama incelediğim bir ürün değil.

 14. barış yalçın | 07 Mayıs 2015, 15:16

  hakkı bey merhabalar,
  öncellikle bu kadar değerli bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.

  daha önceden kullandığım ‘canon 450d’ ve ‘kit lens 18-55’ olan ekipmanla acemiliğimi atmıştım. yeni bir makina ve lens arayışına girişince sizin fotoğrfçılıkla ilgili yazdığınız hemen hemen her konuyu ve beni ilgilendiren her yorumunuzu dikkatlice takip edip okudum..
  vardığım sonuç, orta düzey bir dslr gövde…
  yapmak istediğim çekimler; özellikle mimari, manzara (panorama v.s), sokak ve portre çekimler… ayrıca bir de video çekimi..

  şimdi sizin de tecrübelerinizden yararlanarak sormak istiyorum;
  – orta düzey dslr için hangi gövde ? zira ben ‘canon 70d’den yana oldum. tüm özelliklerinin yanında; uzun bir süre kullanmak, crop oluduğu için lenslerinin fiyat olarak uygunluğu, bir de video veya normal çekimde lcd ekranının oynak ve dokunmatik olmasından dolayı seçtim.
  – lens ya da lensler için önerilerinizi nelerdir? zira benim aklımdakiler geniş açı için, ‘sigma 10-20’ (distorsiyon olayını seviyorum) ya da ‘tamron 10-24’ ; sokak ve portre içinse ‘tamron 17-50′ ya da ’50mm’ sabit odaklı bir lens..
  ya da lenslerle boğuşmamak için şimdilik bir tane ’18-135mm’ mi almalıyım ?

  evet gördüğünüz gibi çok uzun oldu. bu yüzdendir ki kafam özellikle lensler konusunda çok karışık. sizin de bilgi ve tecrübelerinize güvenerek bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
  okuduğunuz için teşekkür ederim. :)

  • Canon 70D çok iyi bir karar olmuş. Tamron 17-50mm çok keskin ve sonuçlarından memnun kalacağınız bir objektif; ama AF konusunda biraz yavaş ve sesli. Bunlar sorun olmazsa zaten alternatif düşünmeyin. Ya da benim önerim Sigma 18-35mm f/1.8 ‘i düşünün..

  • barış yalçın | 09 Mayıs 2015, 01:18

   hakkı bey ilginize teşekkür ederim öncelikle.
   önerdiğiniz ekipmanlarla kendimi daha da geliştireceğime inanıyorum. bu yüzden ’70D ve tamron 17-50mm’ almaya karar verdim. ‘sigma 18-35mm f/1.8’ belki daha sonraki lensim olabilir.. :)

   tekrardan teşekkür ederim :)

 15. Raşit Alkan | 04 Mayıs 2015, 23:43

  merhaba , öncelikle bu değerli bilgileri biz yeni başlayanlar için anlaşılır ve sistematik bir şekilde sunmanız çok güzel , emeğiniz için teşekkürler.

  Benim sonucum CBC çıkıyor ama bütçe olarak 500$ civarlarındayım 1000 $ a uzağım. Sorum şudur : fujifilm xe1 hakkında ne dersiniz ? bu hobiye aynasız bir makineyle başlamak benim gelişimimi kısıtlar mı veya ilerisi için herhangi bir sorun teşkil eder mi ?

  • Elbette çok iyi olur, genelde aynasızlar yeni başlayanların ilgisini çekmediğinden pek tavsiye etmiyorum; ama bence zaten bir süre sonra gelinecek nokta orası olacak o yüzden baştan onunla başlamanızda sakınca yok. XE1 maalesef yeterli değil, özellikle netleme konusunda, ama XE2 ve XT1 kesinlikle alabilirsiniz, eğer o taraz makinelerden hoşlanıyorsanız Panasonic GX7 ye de bakın. Ek olarak Olympus OMD EM5 veya EM10 a da bakabilirsiniz.

 16. yanımda taşımak için bir konpat fotoğraf makinası almaya karar verdim arkadaşım canon PowerShot sx220hs kullandığını ve çok memnun olduğunu söylüyor sice uygunmu hakı beh

  • Gayet uygun ama biraz daha iyi birşey isterseniz biraz pahalı belki; ama kompakt makinelerin en başarılısı Sony RX100 iii modelini de alabilirsiniz.

 17. Merhaba hakki bey bende fotoğraf cekmeti hobi olarak kullancagim bi ürün tavsiye edermisiniz fiyat 1250 kadar seçim yapabilirim fotoğraf işinde amatörum

 18. Merhaba,

  Ben amatör olarak fotoğraf çekmeye yeni başlıyorum. Kursa gittim. Hocam Canon 60D body’yi 1900’e bulabilirsin dedi fakat nette böyle bir fyat bulamadım. Yukarıdaki testte CBC çıktı. Dolayısı ile 700D ile 70D ya da 60D ile 600D arasındaki farkı çok fazla bilmiyorum. 700D alsam cidden çok şey kaybeder miyim? Bir de önerebileceğiniz makro lens var mı? Son bir soru, fotoğraf makinesi alabileceğim güvenilir ve uygun fiyatta bir web site söyleyebilir misin?

  Teşekkür ederim.

 19. Merhaba Hakkı Bey..bende gezi fotoğrafçılığı için fotoğraf makinesi düşünüyorum..

  bir arkadaşım Canon EOS Rebel T5 Digital SLR fotograf makinesi almayı düşünüyorum.Siz ne dersiniz?

  • Gezi fotoğrafçılığı için ufak ve hafif makine olması gerekir. Ben Sony RX100 iii modelini düşünüyorum, bu tip büyük sensörlü, RAW çekebilen kompakt makinelere bakmanız gerekir.

 20. filiz sözen | 28 Nisan 2015, 13:36

  Hakki bey iyi günler ben lensli makro portre insan manzara her türlü çekim yapabileceğimiz bir makine istiyorum 2000 liraya kadar bütcem var ne önerirsiniz

 21. merhaba Hakkı bey bende yeni başlıcam bu maceraya fotoğrağ makineme ve lensime karar vermistim canon 650 d 17 50 lens almayı düşünüyordum fakat sonradan bir hoca bana fujifilm 42x yada fujifilm 45x i önerdi lensleri otomatik olduğu için sürekli lens almaktan kurtulursun dedi kararsız kaldım sizce ne yapmayalım

  • Canon 700D ve Tamron 17-50mm iyi bir seçim olmuş, eğer sadece aile fotoğrafı çekecekseniz buna gerek yok tabii; ama zaten bu işin keyfi objektiflerle uğraşmasında..

 22. Selamlar Hakkı Hocam,
  2 yıl kadar amatör olarak nikon d50 kullandım. mevcut makinemi bir sebebden dolayı kaybettim ve tekrar bir fotoğraf makinesi almak istiyorum

  önceliğim hafif ve ufak oluşu

  bu sebebden nikon nx300 olympos ve panasonic modellerini daha cazip geliyor.
  eski makinaları andıran tasarımları ile vintage modeller ilgimi çekmektedir.

  hocam benim için olmazsa olmazlar

  hafiflik
  ufaklık
  otomatik netleme
  vizör
  kaliteli bir ekran
  hızlı çekim
  dahili flaş+mikrofon
  sağlamlık
  dönebilir lcd panel

  aslında kısaca nikon 5200 gibi bir modeli aynasız ve ufak olarak arıyorum diyebilirim

  ve bu hepsini cok cok faiş bir fiyat ödeyerek almakta istemiyorum
  önerilerinizi almaktan kıvanç duyarım
  teşekkürler

 23. Hakkı Bey merhaba, yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum. Aynasız fotoğraf makinesi almak niyetindeyim ve yazılarınız doğrultusunda DSLR makine önerisi almam gerektiği sonucu çıkıyor (CCB) fakat ben vizörlü ve iyi görüntü elde edebileceğim bir aynasız almak istiyorum. Sony Nex 6000 konusunda ne düşünürsünüz veya bu paralelde daha iyi neticeler elde edebileceğim bir öneri verebilirseniz sevinirim. Bütçem 2500-3000 tl arası. İyi günler.

 24. Merhaba ben fotoğrafa yeni baslamak istiyorum yazinizi okudum canon 700d yi al diyo ama ben
  nikon d5300 ve canon 700d arasinda kaldim sizce hangsini almaliyim

 25. Merhaba
  Yaziniz yeterince secenek sunuyor bence.Yazinizi birkac kez okudum ve kendi idrakimda tekrar etmeye calistim.Oncelikle emeginiz icin tesekkur ederim.Sorulara verdigim cevaplar beni Canon 60d 17-50 tamron govdeye goturdu.Fotografciliga baslamamin bircok sebebi var ama asil sebep sinema filmi uretme istegim(film uretmeyi uzmanlasinca yapacagim tabiki) ve bunu buyuk yonetmenler gibi yapmak istiyorum.Yasim 18 , boyle yogun caba,zaman,maddiyat ve en onemlisi -bence- merak gerektiren bir seyi hakkini vererek,duyus dusunus ayriligimi disavurarak yapmak istiyorum.Ogrenciyim ve bu yil universiteye girecegim maalesef yasitlarimin bircogu benim ilgi cekici bulmadigim seylerle ilgileniyorlar.Sinema su an en iyi arkadasim diyebilirim; ileride Kubrick,Tarkovski,Bergman,Paracanov,Kieslowski,N.Bilge Ceylan gibi buyuk yonetmen olmak istiyorum.Kusura bakmayin lafi da uzattim.
  Butcem su an 1500-1750 tl civarinda bahsi gecen fotograf makinesi objektifle ve guncel dolar artisiyla birlikte(yazida da kurlarin degisimine deginmissiniz zaten) 3000-3500 tl dolaylarinda hayallerimi ve butcemi bir de universitede okuyacagim bolumu de(bu bolumde yogun caba gerektiriyor ama sinema ve estetikle iliskili oldugu icin katkisi da olacaktir.)dusunursek sizce fotograf makinesi icin nasil bir yol izlemeliyim? Biraz daha ucuz bir sey alip sonra satip yenilemek mi yoksa beklemek mi?

  • Bana kalırsa elinizdeki bütçe ile Canon 700D alabilirsiniz, hem fotoğraf hem de video için işinizi görecektir.

  • Bu fiyatlarda Nikon d5200 modeli de var ama Canon 700d daha agir basiyor gibi sanirim ilk fotograf makinem bu olacak,yardimlariniz icin tesekkur ederim.

 26. Merhaba
  Hakkı Bey ben fujifilm s2995 almayı düşünüyorum bu makine için yorumunuz nedir? Teşekkür ederim

  • Bahsettiğiniz makineyi kullanmadım; ama beğendiyseniz alıp kullanın, sonuçta makine ne olursa olsun sizin keyif almanız ve fotoğraf çekmeniz daha önemli. Yukarıdaki tavsiyelerimi okudunuz mu?

  • Evet okudum ama fujifilmle markasıyla ilgili önerinize çok rastlayamadım bunun yanında soru cevaplarıda okudum sadece fujifilmin başka modelini önermiştiniz peki siz memnun kaldınız mı yada bana ne önerebilirsiniz bende amatör olarak başlıcam ve iyi bir makine ile başlamak istiyorum

  • Berna Hanım, okumadığınızı düşünüyorum. Zira yukarıda herkesin ihtiyacı ve istekleri farklı ve piyasada yüzlerce makine ve model var. Yazıda bazı sorular soruyorum ve o sorulara verdiğiniz cevaplara göre zaten tavsiye ettiğim makineyi yazıyorum.

  • Evet Hakkı Bey sorularınızı çözdüm çıkan sonuç canon 40D oldu ben size Giresundan yazıyorum Giresun gibi bir yerde fotoğraf makinesi satan çok fazla yer yok kaldıki sıfırını bile bulamazken 2. Elini bulmam imkansız gibi bişey internetten de almak istemiyorum herhangi bi sorunla karşılaştığımda karşımda muhatap görmek istiyorum bana burda fujifilm s2995 i önerdiler sizde makinelerden iyi anladığınız için sizede sormak istedim

  • Benim devamlı alışveriş yaptığım ve güvendiğim size de rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir yer var, size email gönderdim.

 27. dursun demir | 07 Nisan 2015, 21:37

  canon 650 d için biraz eskimiş diye bir yorum yapmısınız sizce alınmaz mı veya ona alternetif 1500-1750 arası hangi makine alınabilir

 28. Hakkı bey,
  Sizin siteye göre CBB yada CBC, yani Canon 700D tavsiye ediyorsunuz. Sorum şu´18-135 mm ile 18-55 mm arasında ne fark var.
  ikisi de bulunabiliyor. Teşekkür

  • 18-135mm daha geniş bir aralık sunuyor ve daha fazla fotoğrafta kullanabileceğiz anlamına geliyor, ya da başka bir deyişle biraz daha fazla yakınlaştırma yapabilirsiniz.

 29. Hakki bey iyi günler
  Bu işe yeni başladım.
  Simdilik d5100 +18-55 ve 55-200 lensim var
  Ve dışarda profosyenel gelin damat fotoğrafları çekmek istiyorum
  Sanırım disardaki çekimlerde canon daha önde , eğer canın daha iyi ise hangi modelini oneeirsiniz

  • O şekilde bir sınırlama yok. Her iki marka ile de rahatlıkla çekim yapabilirsiniz. Önemli olan elinizdeki ekipmanları iyi tanımak, sınırlarını bilmek ve verimli şekilde kullanmak.

 30. Hakkı Bey merhaba,

  nette araştırmalar sonucu bu sayfaya geldim. Sitenizi inceledim ancak soruma yakın bir bilgiye rastlayamadım.

  Öncelikle ürün çekimi yapmak istiyorum. Tasarruflu ışıklardan oluşan sürekli ışık kullanacağım. Ürün çekim masası da hazır. Sıra makine seçmeye geldi. Çekeceğim ürünler çanta ve benzeri dikim ürünleridir. En küçük ürün cüzdan, en büyük ürün bavul olarak düşünebiliriz. Bunlara istinaden en uygun gövde ve lens tercihlerinizi yazabilir misiniz rica etsem. Bu çekimler sonucunda online satış yapılmayacak, sadece ilk müşteriye ve mevcut müşteriye fikir vermesi açısından web sitemizde yayınlanacak. Kısacası Louis Vuitton sitesine rakip olmayacak ama ortalamanın da üstünde bir kalitede foto çekiminden bahsediyorum. Çekilen fotoğraflar photoshop ile elden geçirilecek. Zeminde oluşan gölgeler vs. çok problem değil. Önemli olan kriterler;
  – ürüne odaklanabilme,
  – keskinlik,
  – çok ince olmasa da detay (mesela kumaş deseni, dokusu)

  Teşekkürler & Saygılar…

  • Piyasadaki ileri seviye kompakt makinelerden alabilirsiniz. Işığı iyi ayarlayıp, tripod kullanırsanız çok iyi sonuçlar alırsınız. Panasonic LX100, Canon G1X Mk2 gibi..

 31. Salih Can | 26 Mart 2015, 17:08

  Hocam merhabalar
  Uzun zamandır bir makine almayı düşünüyorum şu sıra kararımı verdim gibi fakat ne alacağımı bilmiyorum. Muhtemelen yukarıda tekrar tekrar sorulmuştur bu soru fakat farklı bir şey sormak istiyorum.

  Canon 600d ve 650d arasındayım fakat şöyle bir şey var, henüz bu işin başındayım iyi bir cihaz alıp zamanımı onunla öldürmek istemiyorum. 1000 TL’ye 0 600d alma şansım var şuan onu alıp 1 sene kadar bu işi çözmek istiyorum, az çok bilgi sahibi olduktan sonra daha iyi bir cihaza geçiş yapma düşüncesindeyim ne derece doğru yardımınızı istiyorum.
  650d veya daha iyi bir cihaz alıp boşuna zaman kaybetmek istemiyorum. Düşündüklerim ne derece doğru ve şuan için 600d almak mantıklı mı?

  Kullanacağım alanlar :
  -İşim gereği manzara fotoğrafları.
  -Makro çekimler ve normal aile gezileri vs.
  -Aynı zamanda kaliteli videolar vs istiyorum

  Bu cihazla kaliteli işler yapabilir miyim?

 32. Hakkı Abi Birşey Soracam Canon 650 d Ve 550 d Arasında Kaldım Hangisi Daha İyi Hangisini Alayım

 33. Merhabalar, Ben fotoğraf çekmeyi ve çektirmeyi çok seven biriyim ve artık kaliteli bir makine alarak bu sevgimi bi üst seviyeye çıkarmaya karar verdim. Hangi makineyi alma konusunda araştırma yaparken bir çok yazı okudum. Benim sorum, sizin bu işe nasıl başladığınız. “Hakkımda” kısmını okudum. Ama kursa mı gittiniz, kendiniz mi okudunuz öğrendiniz, bir fotoğraf klübünüz mü vardı gibi daha sosyal konuları merak ettim. Sizin gibi bir seviyeye ulaşmış biri nerden başlamıştır sorusuna yanıt arıyorum :D
  Sevgiler.

  • Öğrenme süreci kişiden kişiye değişen bir olgu. Ben herşeyi kendim araştırıp, deneyerek, okuyarak öğrenmeyi tercih ediyorum. Ama bu herkese göre değil, araştırıp okumaktan keyif alıyorsanız siz de denyeyebilirsiniz. Zaten gideceğiniz bir kurstan alacağını eğitim temel eğitim olacak diğerleri yine üzerine sizin eklemeniz gerekecek.

 34. Merhaba, yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Şu sıralar hobi olarak fotoğraf çekimi ile uğraşmak istiyorum. Aslında daha önce (3 yıl kadar önce) küçük bir tecrübem oldu. Nikon D90 kit olarak almıştım. Ancak bir süre sonra işim gereği fazla vakit ayıramadığımdan elimden çıkartmış oldum. Şimdi iş düzenim müsait ancak aynalı veya aynasız arasında kararsız kaldım. Amacım açık alanlarda manzara,obje,portre fotoğraflar çekmek (hobi olarak) Ve tabi hobi olacağından öyle çok çok bütçeler ayırmakta istemiyorum. Yani belki 1-2 lens ile işimi görmesi beni mutlu etmesi yeterli olacak. (geniş açı ve zoom lens) Maksimum ayırabileceğim bütçe 2500 TL civarı olacaktır.

  Sizin tavsiyeniz doğrultusunda bir karar vermek isterim. Sizce benim gibi biri nasıl bir makine almalı? Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  • Bana kalırsa aynasız bir gövde alın ve keyfinize bakın; DSLR gövde alarak kendinize eziyet etmeyin. Bütçenizi fazla zorlamayacak Olympus OMD EM-10 iyi bir seçim olabilir.

 35. Hocam merhaba, amatör sokak fotoğrafçılığına başlarken biraz masraf edip şu kiti almayı planlıyorum .
  “Fujifilm X-T1 + 10-24 + 18-55 + 50-230 + 35mm Mega Kit 4” yaklaşık 8500tl
  ne dersiniz ? bu 4 lü kiti almak uzun vadede benim tüm body+lens ihtiyacımı giderir mi ? yada bekleyip yeni gelecek D7200+2 lens mi alsam. çok kararsız kaldım.
  daha işin çok başındayım ama çok istekli ve hırslıyım çabuk ilerleyeceğimi düşünüyorum.

 36. Hakkı abi merhaba
  sizin gösterdiğiniz yoldan birkaç kameraya baktım pek üçime sinmedi ve fiyatlarıda biraz yüksek geldi fotoğrafçılık konusunda amatör olarak çekimlerde yapmak istiyorum nikon 5100d yada canon 600d almayı düşünüyorum siz bunlara yakın fiyatlarda yani 1500 tl civarlarında ne önerirsiniz

 37. Hakkı bey ben yazını okudum 15 yaşında birisiyim çok iyi deil çok kötü de olmayan en fazla 1400 tl lik bir makine arıyorum fazla bir bilgim yok ne önerirsiniz

 38. Hakkı Bey Merhaba, bu yazıyı okuyana kadar makine almak için gezdiğim firmalarda; eğer sokak fotoğrafçılığı yapacaksam hep aynasız makine kullanmam gerektiğine dair yönlendirmeler aldım, ama bir türlü içime sindiripte alamadım çünkü aynalı modellerden daha kaliteli çekim yaptığına inanamadim bir türlü, sizin bu yazınızda beni destekler nitelikte oldu sanki , yanılıyor muyum ? peki siz d7100 ile 7d Mark ii arasında tercih yapacak olsanız hangisini alırdınız ?

  • Aynasız ürünler de DSLR gövdeler kadar kaliteli çekimler yapıyorlar, özellikle Olympus OMD EM serisini ve Fujifilm XT1 modelleri bu konuda zirvedeler, bu konuda süpheniz olmasın. Son sorunuzda Canon 7D Mk2 tercih ederdim.

 39. Özgür Yazar | 03 Mart 2015, 10:15

  Hakkı Bey Merhaba,

  Canon Powershot G7x hakkında görüşlerinizi rica ediyorum.

  İyi çalışmalar.

  • Kesinilkle çok iyi bir makine, özellikle gezi için düşünülebilir. Tek dezavantajı vizörü olmaması ama bu alışkanlık meselesi, olmadan da rahatlıkla kullanılabilir. Ben alternatif olarak Sony RX100 III düşünüyorum.

 40. Hakkı bey, canon eos 100d modelini önerir misiniz? alırsam beraberinde hangi lenslerle birlikte almalıyım? cihazn boyutlarından ı ve amatör olmamdan dolayı bu modeli seçtim şuan 1000-1100 tl civarı sıfır bulabiliyorum. fikirlerinizi merak ediyoru. teşekkürler

  • Canon 100D modelini asıl makine olarak pek önermem; ama bir DSLR makineniz varsa ve ikinci bir gövdeye ihtiyacınız varsa alınabilir. Ya da elleriniz normalden çok küçükse alınabilir. Eğer hafiflik için alınıyorsanız pek işe yaramaz çünkü sonuçta aynı objektifleri kullanacaksınız. Hafif olmasını istiyorsanız Aynasız gövdelere bakmalısınız, bütçenize en yakın ürün Olympus OMD EM-10 olabilir.

 41. Hakkı Bey Elinize sağlık çok güzel bir çalışma yukarıdaki bilgilerden Kendime uygun olan
  CBA ve CBB seçenekleri. Taşınması kolay olan bir makine istiyorum. Hali hazırda Fuji HS 20 EXR kullanıyorum gündüz çekimleri iyi olsa da gece çekimlerinde beni çok üzdü sensör boyutu da ortada büyük sensörlü bir makine arıyorum sony cyber-shot dsc RX 100 uzun süre favorimdi fakat 1 inç sensör var bildiğim kadarıyla aynı paraya daha büyük sensörlü ve objektifi değişebilen bir şeyler bakıyorum. Sony nex3n,nex 5R-5N-5T,bunların aralarında milimetrik farklar var galiba siz daha iyisini bilirsiniz birde sony A5000 e bakıyorum alacağım makinanın kendine özgü kılıfı vs olmasını ileride objektif değiştireceğim içinde kolay ve ucuz objektif bulabilmeliyim kaliteli video kaydı alabilmeliyim. Canon ve nikon bu aynasızlar konusunda biraz geri kaldılar galiba her yer samsung, fuji ama ben bir japon denemek istiyorum sizce hangi ürün bana uygun teşekkürler.

  • Eğer küçük, kompakt yapıda birşey düşünüyorsanız Sony RX100 III, kompakt ama biraz daha büyük olabilir derseniz de Panasonic LX100 kesinlikle öneririm.

  • teşekkür ederim önermiş olduğunuz Panasonic lumix dmc lx 100 3500 tl sony rx3m ise oda bütçemin üzerinde ve sensörü küçük ayrıca lens değişimi yok ben max 2000 tl ye cıkabilirm en iyisi ben sony a6000 alayım bir daha arkama bakmam gibi geliyor :)

 42. merhaba . Ben liseye giden bir grafik öğrencisiyim ve fotoğraf çekmeyi çok seviyorum henüz bir makinam yok ama babam alacak .ilk başlayanlar için canon eos 650d ‘yi falan öneriyolar ama daha sonraları başka bi makina almak gibi bi lüksüm yok . ya şimdi iyisini alıcam yada aldığımla uzun bir zaman idare etmek zorunda kalacağım . Bana iyi bir canon fotoğraf makinası önerir misiniz ? Fotoğraf makinaları hakkında araştırma yapıyorum ama herşey bana çok karışık geliyor lensleri falan hangi makinaya hangi lensi alıcağımı bilmiyorum . Yardımcı olursanız çok sevinirim Şimdiden teşekkür ederim

  • Bir önceki yorumda seçeneklerden Canon 700D demiştim ama eğer bütçe olarak imkanınız varsa Canon 70D alabilirsiniz, yoksa Canon 700D iyidir.

 43. Şenay öztürk | 19 Şubat 2015, 02:02

  Merhaba hakkı bey, yazınız çok güzel, bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim. Ben ailem, çocuğum ve tatile gittiğimiz yerlerin fotoğraflarını çekmek istiyorum. Ancak çoğu makine çekim kalitesi düşük, fotoğraf kalitesi yüksek, hareketli çekimlerde ve gece çekimlerinde başarılı bir makine arıyorum. Önereceğim bir şey varmı

 44. Suleyman Kandemir | 12 Şubat 2015, 15:05

  Hakkı bey merhaba, sitenize tesadüfen denk geldim ve çok büyük emek harcanarak hazırlanmış, çok kaliteli bilgiler içeren bir site oldugunu gördüm. Bilmediğim konulari okumaktan keyif aldığım ve elektronik aletlere ilgi duyduğum için birçok konunuzu keyifle okudum ve çok bilgi sahibi oldum.Genel de ailem için anı amaçlı ama çok nadir belki gördüğüm güzel doğa guzelliklerinin fotoğraflarını çekmek amaçlı bir makine almak istiyorum uzun zamandır. Fakat 500 tl civarı bir kompakt mi alsam, 1500 civarı bir dslr mi alsam ona bir türlü karar veremiyorum. Dslr bana fazla gelcek mi tam karar vermedim. Bu konuda çok yazı yazdınız okudum hepsini ama bu kararsizligima birde sizin yorum yapmanız beni mutlu edecektir. Eğer sizin de tavsiyeniz olur da dslr almaya karar verirsem, canon eos d700+18-5t is stm dusunuorum ve hizli al.com da 200 tl hediye çekim olduğu için 1600 tl ye alabiliyorum. Bu fiyat sizce uygun mudur yoksa bu fiyatı bu makineye vermek yerine onerebileceginiz başka makine var midir. Cevap verebilecek olursanız şimdiden çok teşekkür ediyorum.

 45. Tekrar merhaba hakki bey …
  Tavsiyeniz doğrultusunda nikon 7100 ve 18 140 lens aldm… ve sizden bu kez daha ayrntili bi bilgi istiyorm.. bnlarn yannda hangi kucuk malz ihtiyacm var … 32 gb toshiba hafiza karti- canta sinida aldm – parasoley alicam bide uv filtre dediler onu alirm.. bnlarb dsnda cekime baslamak icn neye ihtiyacm olacak… ve kullandkca ne lazm olack. Tmzlj seti fakan dio onlardami gerekli… braz ayrintili soru oldu umarim kusura bakmazsnz.. simdiden tesk. Ederm

 46. Mustafa Yalgın | 06 Şubat 2015, 20:02

  Merhaba Hakkı Bey bir ikilemde kaldım yardımcı olursanız sevinirim.
  Dsrl makina alasım var fakat istedigim len ler çok pahalı buna nazaran kompak bir makina olan Canon PowerShot SX60 HS inceliyorum lens özelligi 3,8 – 247,0 mm (35 mm eşdeğeri: 21 – 1365 mm) böyle bir lens dsrl de yok var isede muazam bir paradır. makiana hakkında yorumunuz nedir.?

  • Makineyi kullanmadım, fakat amatör fotoğrafçılık için başlangıçta her makineyi kullanabilirsiniz. Günümüzde piyasadaki makinelerin hepsi amatör bir fotoğraf meraklısı için yeterli fotoğraf kalitesi sunuyor. İkinci sorunuza gelince; böyle bir objektif elbette yok, ama olsaydı emin olun 8-10 kg civarında birşey olurdu. Kaldı ki DSLR gövdelerde uzun odak aralıklı objektifler hiçbir zaman verimli olmazlar. DSLR gövde kullanmanın sebeblerinden biri de birbirinden farklı kaliteli objektifleri kullanabilme imkanı sağlamasıdır. Tek bir objektifle kullanacaksanız zaten DSLR almanızın pek bir anlamı olmayacaktır.

 47. Merhabalar,
  Yeni yeni icimde bir fotografcilik hevesi yeserdi ve bir fotograf makinesi almaya karar verdim.Bu sirada arastirmalar yaparken sizin sayfanizi buldum ve de sayfanizi biraz inceledikten sonra cokta memnun oldum bulduguma.Gunumuzde o kadar cok secenek var ki bir turlu hangi makineyi alacagima karar veremedim ve surekli kafam karisiyor bu bolluk icerisinde.Tam bir makineye karar verdim derken gonlum bir baskasina kayiyor.Eger bana bu konuda yardimci olursaniz cok memnun olurum.Hakki bey oyle bir makine istiyorum ki yeni baslayanlar icin en ideali olsun,fazla kafa karistirip beni fotografciliktan sogutmasin ve uzun yillar rahatlikla kullana bileyim.Bunlarin disinda gunumuzde ihtiyac duyulan ozelliklerin hepsine sahip olsun yani bir fotografcinin ithiyac duydugu ve gercekten fotograf cekerken ihtiyaci oldugu genel ozellikler.Yardiminizi bekliyorum.Tesekkurler

 48. merhabalar canon eos m neden önermediniz merak ettim ?

  • Öncelikle vizörü yok. Aynasız bir sistem olarak tasarlanmasına rağmen objektif çeşitliliği yeterli değil. Piyasadaki aynasızlarla yarışacak kadar verimli bir ürün değil.

 49. Merhabalar cevabım CCC. Oldu nikon d7100 almayı dusunuyordum ve verdigim cevaplara gore sonuctada nikon d7100 çıktı sizce nasıl bir lens almalıyım

  • Beraber gelen kit objektifle alın, bir süre kullanın sonra çekmek istediğiniz konulara göre özel objektif alabilirsiniz, acele etmeyin.

 50. Sefa YILMAZ | 27 Ocak 2015, 22:36

  Hakkı Bey merhaba

  Yurtdisindan nikon d7100 makine almak istiyorum fiyatida turkiyedekilere göre bayagi uygun fakat ariza yaptiginda garantisi olmadıgindan tamirinin yuksek meblalarda olmasindan korkuyorum sizce ne yapmaliyim oneriniz nedir?simdiden tesekkurler

  • Bu kişisel bir karar, sonuçta risk alıyorsunuz. Yurtdışından aldığınızda kazancınız ne kadar olacak? Bu kazandığınız miktarı ödeyerek iki yıllık garanti almak ister misiniz? Eğer belli bir miktarın çok üstündeyse riske girilebilir; ama diğer durumlarda garantili almak daha iyi gibi.

1 2 3 4 5 6 13

Yoruma kapalı.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.