Something is wrong.
Instagram token error.

Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi

Bu yazıya yıllar içerisinde yeterince yorum yapıldı ve hepsine itina ile cevap verdim, artık yeni yorumlara kapatıyorum ve size daha yeni bir öneri sunuyorum:
Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi, farklı bir öneri
ama yine de bilgilenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Fotoğraf dünyasındaki yeni gelişmelerden ve yeni ürünlerden sonra benim de bazı yazıları güncellemem gerektiğini düşündüm. Özellikle fazla yorum alan ve almaya devam eden; fakat uzun süre önce yayımladığım Dijital Fotoğraf Makinesi seçimi yazısının yerine daha anlaşılır ve daha güncel bir yazı yayımlamak şart oldu..

Eğer emlakçılık yapıyorsanız ya da emlak fotoğrafı çekmek için fotoğraf makinesi arıyorsanız bu kadar ayrıntıya boğulmanıza gerek yok. Fotoğraf makinesi seçimi için özel olarak yazdığım Emlakçılar için fotoğraf makinesi seçimi yazımı okuyabilirsiniz.

Fotoğraf makinesi seçimi için bu sefer daha pratik ve hızlı bir yöntem izleyeceğiz. İlk kez fotoğraf makinesi alacak olanlar için önceden sorduğum bir soru vardı, bu soru alacağınız ürünü belirlemede önemli bir kriterdir. Bununla birlikte bu soruları üçe çıkarttım.

Fiyatlar dolar cinsinden ve USA de geçerli olan fiyatlardır. Bunun sebebi ise dolar kurunun değişken olması ve bazı ürünlerin Türkiye piyasasında çok değişken fiyatlara sahip olmasıdır. Alışveriş yaparken bir kaç yöntem izleyebilirsiniz, daha önce detaylı olarak anlatmıştım.

Fotoğrafa ne kadar zaman ayıracaksınız, fotoğrafla ne kadar yoğun ilgileneceksiniz?

A Bebeğimin ve evdeki kedi/köpeğimizin fotoğraflarını çekmek ayrıca gittiğimiz tatillerdeki güzel yerleri ve anıları yakalamak ve paylaşmak istiyorum.

B Üsttekilere ek olarak ara sıra kelebek, çiçek vb. ve ayrıca doğadaki güzel manzaraları da fotoğraflamak istiyorum.

C Tüm yukarıdakiler ve/veya amatör olarak fotoğraf sanatıyla ilgilenmek ve kendimi bu konuda devamlı geliştirmek istiyorum.

D Daha da kırmızııı..

Bu iş için ne kadar bütçeniz var, yani fotoğraf makinesi vs. için ne kadar para harcayabileceksiniz?

A Kesinlikle $500 altında.

B Aşağı yukarı $500 – $1000 arasında.

C $1000 üzeri olabilir.

Makinelerle aranız nasıl?

A Karmaşık makinelere ilgi duymuyorum hem de benim için kullanması zor ve fonksiyonlarını hatırlaması gereksiz.

B Karmaşık elektronik cihazlarla ilgilenmiyorum ama zorda kalırsam öğrenirim, problem değil.

C Bu tip ürünlere ilgi duyuyorum, çabuk öğreniyorum ve keyifle kullanıyorum.

Cevaplarınızı verdiyseniz yaklaşık olarak profiliz belirlenmiş demektir. Sorulara yanız verdiğinizde elinizde AAB ya da CBB gibi bir değer olacak. Bu değere göre aşağıdakilere bakmanızda fayda var;

Size önereceğim ürünler piyasada bulabileceğiniz en sağlam ve iyi ürünler olacak. Elbetteki alternatifleri de mevcut fakat alternatifleri deneyecek ve diğerleri ile karşılaştıracak kadar tecrübeniz varsa zaten bu yazıyı okumanıza da gerek yok.

Cevabınız hazırsa, makineniz de hazır

AAA Eğer genellikle dış mekanda çekim yapıyorsanız akıllı telefonlarınız size gerçekten yeterli kalite sunuyor, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek yeni nesil bir akıllı telefon almanız iyi olur. Yok ben mutlaka ayrı bir fotoğraf makinesi istiyorum derseniz $200 altındaki fiyatıyla Nikon COOLPIX A300 size iyi gelecektir.

iphone5c

AAB Büyük zoom aralığı, 24mm den başlayan geniş açısı ve $250 lık fiyatıyla Panasonic Lumix DMC-ZS50 oldukça iyi bir seçim. Biraz daha iyisini isterseniz $450 vererek Sony Cyber-shot DSC-RX100 alabilirsiniz.

AAC Sizi daha çok eğlendirecek bir ürün olan Canon PowerShot SX720 HS her işinizi görecektir, fiyatı $330. Biraz daha eğlenmek için $430 vererek daha yüksek zumlu Canon PowerShot SX60 HS satın alabilirsiniz.

ABA Paranız ne kadar olursa olsun, ne kadar iyi bir fotoğraf makinesi alırsanız alın, verimli kullanamadıktan sonra bir işe yaramazlar, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek akıllı telefon alın en iyisi, hem yeterli kalite sunacak hem de kolay kullanımıyla sizi uğraştırmayacaktır.

ABB Çok uzun süre kullanabileceğiniz ve sizi kendine bağlayacak, sağlam bir kaç makine önerisi vereyim Sony Cyber-shot DSC-RX100 v veya Canon PowerShot G5 X veya Panasonic Lumix DMC-ZS100 veya biraz eski olmasına rağmen Panasonic Lumix DMC-LX100. Hepsinin fiyatları $1000’ın altında.

ABC Sizi biraz daha oyalayacak ve ileride ek objektif satın alarak setinizi geliştirebileceğiniz, yeni nesil aynasız bir makine Panasonic Lumix DC-GX850 + 12-32mm kit objektif, objektifi değişebiliyor, bu şekilde alırsanız $550 fiyatı var. Aynasız gövdelerle ilgili daha fazla okumak isterseniz buyrun: http://www.hakkiceylan.com/konu/aynasiz. Hayır ben hepsi bir arada olsun isterim diyorsanız biraz daha fazla vererek Canon PowerShot G3 X satın alabilirsiniz, fiyatı yaklaşık $800.

ACA Paranız ne kadar olursa olsun, ne kadar iyi bir fotoğraf makinesi alırsanız alın, verimli kullanamadıktan sonra bir işe yaramazlar, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek yüksek kapasiteli bir akıllı telefon alın en iyisi, hem yeterli kalite sunacak hem de kolay kullanımıyla sizi uğraştırmayacaktır.

ACB Kolay kullanımı ve taşınabilirliğin bir arada olduğu, $850 civarındaki fiyatıyla kaliteli bir ürün: Sony Cyber-shot DSC-RX100 iv

ACC Kompakt sınıftaki en iyi makinlerden birisi $1400’lık fiyatıyla Sony Cyber-shot DSC-RX10 iii

Sony-Cybershot-DSC-RX10

BAA Şimdilik akıllı telefonunuzla idare edin, yeni uygulamalar yükleyerek akıllı telefonunuzda var olan fakat kullanamadığınız kamera ile ilgili bazı özellikleri detaylı kullanabilme olanağına kavuşuyorsunuz unutmayın. Fakat mutlaka ayrı bir fotoğraf makinesi istiyorum derseniz $200 civarındaki fiyatıyla Nikon COOLPIX A300 iyi bir seçim olabilir.

BAB Bu kısım için size iki adet ürün vereceğim; hangisini uygun görürseniz alabilirsiniz; Panasonic Lumix DMC-ZS60 veya Fujifilm XQ2

BAC Anlaşılan fotoğrafa biraz zaman ayıracaksınız, belki ileride hobi olarak da uğraşabilirsiniz, başlangıç olarak Canon PowerShot SX720 HS fiyatı $330 veya Canon PowerShot SX60 HS fiyatı $430 iyi olur.

BBA Aslında burada adı geçen her makine sizin işiniz rahatlıkla görecektir. Hiç biri kötü değil; ama sağlam bir şey isterseniz Canon PowerShot G7 X Mark II gibi bir makine çok uzun süre size arkadaşlık edebilir.

BBB $700 civarında fiyatı ile Canon PowerShot G5X gibi bir makine ile her istediğinizi yapabilir ve mutlu olabilirsiniz.

BBC Aslında siz neredeyse hobi olacak kadar fotoğrafa ilgi duyuyorsunuz ama DSLR gibi büyük bir makine halen size eziyet gibi gelir. Bu yüzden sizi biraz daha oyalayacak ve ileride ek objektif satın alarak setinizi geliştirebileceğiniz giriş seviyesi aynasız bir makine olan Panasonic Lumix DC-GX850 + 12-32mm kit objektif kit objektif önerimi dikkate alın. Ayrıca Olympus OM-D E-M10 ii ve 14-42mm de çok iyi bir seçim olacaktır.

BCA Hiç düşünmeden Canon PowerShot G9 X Mark II veya Sony Cyber-shot DSC-RX100 iv gibi bir makine alın ve keyfinize bakın.

BCB Canon PowerShot G5 X veya Sony Cyber-shot DSC-RX100 v seyahatlerinizde elinizden düşürmeyeceğiniz oyuncaklarınız olacaktır.

BCC Sizin için seçtiklerim: Olympus OM-D E-M5 Mark II ve Panasonic Lumix DC-GX850. Bunları üzerlerindeki kit objektifleri ile satın almanın yanısıra ek olarak bir de teleobjektif almanızda fayda var, örneğin Panasonic 35-100mm f/2.8 gibi.

CAA Böyle bir seçenek bulunmuyor, yani aslında seçenek olarak var gibi görünse de pratik olarak mümkün değil. Bu alandaki teknoloji çok ilerledi, o yüzden size karmaşık gelmeyecek herhangi bir kompakt makine ile fotoğraf çekimlerinizi yapabilirsiniz. Örneğin Panasonic Lumix DMC-ZS50 oldukça iyi bir seçim

CAB Öncelikle hobi olarak fotoğrafçılığı seçmiş olmak biraz parayı ve zamanı gözden çıkartmayı gerektirir. Canon PowerShot SX720 HS veya $430 fiyatıyla daha yüksek zumlu Canon PowerShot SX60 HS gibi bir makine ile bir çok fotoğrafı zahmetsizce çekebileceksiniz. Ama bir sonraki seçenekteki giriş seviyesi DSLR makineler de size göz kırpıyor.

CAC Eğer aceleniz yoksa biraz daha para biriktirin. Hemen almak isterseniz İkinci el Canon 60D ve ek olarak ikinci el Canon EFS 18-135mm IS alabilirsiniz, toplamda $500 civarı olabilir. Ya da ikinci el Canon 650D ve 18-55mm bir set $500 altında bir fiyatla rahatlıkla bulunabilir. Başka bir alternatif olarak yeni Canon 1300D + 18-55mm gibi bir set almanız da mümkün görünüyor.

CBA Amatör fotoğrafçılığa başlangıç için yeterli bir bütçeniz var fakat biraz daha teknik konularla ilgilenmeniz gerekecek. Amatör fotoğrafçılık günümüzde dijital olarak yapılıyor ve biraz çalışmanız gerekecek. İşinizi kolaylaştıracak bir makine istiyorsanız size önerebileceğim Canon PowerShot G5 X

CBB Başlangıç için iyi bir set olarak iki seçeneğiniz var. Klasik DSLR veya aynasız sistemlerden birini tercih edebilirsiniz. DSLR tercihi olarak Canon 700D ve 18-135mm gibi bir set seçilebilir. Aynasız sistem olarak da Olympus OM-D E-M10 Mark II ve 12-50mm kit objektif seçilebilir.

Canon-700D-18-135mm

CBC Canon 750D ve 18-135mm gibi bir set alarak başlamanız uygun olur. Aslında bir üst modeli de alabilirsiniz; ama yanında alacağınız diğer ekipmanları da düşünürseniz bütçenizi bir hayli aşacaksınız. Bu yüzden bence iyi seçim bu. Fakat bütçeyi artırabilirseniz gövdeyi Canon 77D ye çevirebilirsiniz.

CCA Canon 7D mk2 ve 18-135mm seti veya Nikon D500 ve 18-140mm seti size istediğinizi verecektir. İlk alışverişte fazla objektif almanızın pek anlamı yok. Böyle yaparsanız genellikle yanlış seçim yapmış olursunuz, sonrasında elden çıkartmak zorunda kalırsınız ve zarar edersiniz. Bir süre kullandıktan sonra ihtiyacınızı belirleyecek düzeye gelir ve ek olarak objektif satın alabilirsiniz. *

CCB Üstteki öneri sizin için de geçerli fakat ek olarak Nikon tercih ettiyseniz Nikon 50mm f/1.8 ve Nikon AF-S VR 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED alarak geniş bir set elde edebilirsiniz. Canon tercih ettiyseniz Canon 50mm f/1.8 ve Canon 70-300mm f/4-5.6L IS almanız iyi bir set oluşturur. *

CCC Üstteki iki seçenekte değindiğim gibi standart setler hazır. Peki Canon mu Nikon mu? Cevap; hiç fark etmez. Her ikisi de işinizi fazlasıyla görecek kadar kaliteli ve sağlam ürünler. Önemli olan sizin nasıl hissettiğiniz ve markaya karşı olan sempatiniz. Toparlarsak; Nikon için Nikon D7100 + Nikon 18-140mm + Nikon 50mm f/1.8 + Nikon AF-S VR 70-300mm f/4.5-5.6. Canon için Canon 7D mk2 + Canon 50mm f/1.8 + Canon 70-300mm f/4-5.6L IS. *

* CC ile başlayanlar için alternatif olarak aynasız sistemler de tercih edilebilir. Bu durumda Olympus OM-D E-M5 Mark II ve 12-40mm veya Panasonic DMC-G85 ve 12-60mm setlerinden birini alabilir ve yanına Panasonic 35-100mm F2.8 teleobjektifini ekleyebilirsiniz.

DAADABDACDBADCA Böyle bir şansınız yok. Profesyonel olarak çalışacaksanız, bir miktar teknik detayla ilgilenmek ve bir miktar parayı da gözden çıkartmak zorundasınız. Çok zor durumda iseniz ikinci el Canon 40D veya Canon 50D ile başlayabilirsiniz; ama en kısa zamanda kazandığınız paranın büyük bir kısmını ekipmana ayırarak fotoğraf kalitenizi yükseltin.

DBBDBC Öncelikle bu yatırımınızın fotoğraf için yapılan ilk yatırım olduğunu unutmayın, sonradan buna ek olarak alacağınız ürünler olacaktır. Başlangıç olarak Canon 60D gövde ve Tamron 17-50mm f/2.8 iyi bir set olacaktır. Biraz bütçenizin üzerine çıkacaktır ama kaliteli fotoğraflar çekmek zorundasınız. Bu ürünleri ikinci el olarak da bulmanız ve daha uygun fiyatlı satın almanız mümkün.

1.355 Yorum Var

 1. Merhaba hakkı bey;
  fotoğraf bilgim orta seviyede üzerinde çalışarak iyi bir seviyeye gelmek istiyorum 6d 7d gibi makineler olmasa da 60 d 70d gibi makinelere gücüm yetebiliyor şuan.
  birinci sorum 70d 60d arasında çok büyük farklar mevcut mu sizce 1000 tl fiyat farkı var aralarında 70d almaya değer mi ? ,
  bu iki makine yanında nikon d7100 de koyarsak hangisini seçebiliriz?
  sizin bana önerebileceğiniz alternatif bir gövde var mıdır?

 2. Hakkı bey amatör olarak ilk kez fotograf çekmeye başlayacak biri için nikon d7100 çok mu profesyonel bir makina kalır , fotoğraf çekmekte zorlanır mıyım

  • Evet biraz karışık gelebilir; ama biraz okuyarak biraz kurcalayarak acemiliğinizi atabilirsiniz. Önemli olan sizin azminiz ve yaptığınız işe karşı olan sevginiz.

 3. Hakkı bey, selamlar. Olympus omd em10 sahibiyim. Kıt lens olarak 14~42 ve ayrı olarak 45 mm portrait lensim var. Pro m.zuiko 12-40 mm lens almayı düşünüyorum. M.zuiko 45 mm portre lensinin keskinligini gorunce 14-42 kit lensi kullanmak istemiyor insan.. M.zuiko 12 40 mm fiyatı cok yüksek ve omd em10 ile nasıl sonuç verir emin degilim.. Alternatif lens yada 12 40mm lens için tavsiye verirseniz minnettar olurum

  • Aslına bakarsanız prime objektiflerin keskinlikleri hiç bir zoom objektifte alamıyoruz, 12-40mm çok güzel ve oldukça keskin bir objektif fakat bence fazla büyük ve ağır. Bu ise kullandığımız sınıftaki avantajları dezavantaja dönüştürüyor. Eğer bunu göze alıyorsanız keskinlik konusunda sizi hayal kırıklığına uğratmaz. Alternatif olarak bakabileceğiniz tek objektif var o da Panasonic 12-35mm f/2.8. Eğer çok fazla zoom ihtiyacınız yoksa prime objektifleri alarak keskinlikten ödün vermemiş olursunuz ve aradaki mesafeleri 20-30cm ileri geri hareketle telafi edebilirsiniz. Örneğin 75mm – 45mm – 20mm -12mm gibi veya değişik birkaç değişiklikle.. http://www.four-thirds.org/en/microft/single.html

 4. Merhabalar Hakkı bey öncelikle saygılarımı sunuyorum. Ben yukarıdaki mini testi yaptım ancak ondada sonuç olarak tatmin olamadım ilk defa makine alacağım askeri personelim çok fazla fotoğraf çekimi için zamanım olmuyor ama ileri derece merakım var ve bir adet almak istiyorum yalnızca iki makine arasında kararsız kaldım biri kompakt biri dslr canon eos1100d ile sony hx300 siz üstad olarak benim gibi bir amatöre hangisini tavsiye edersiniz. Bazı firmalar canonu 18-55 ve 75-300 lensleri ile birlikte veriyorlar… şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim

  • DSLR almanın ve kullanmanın kendine has zorlukları var, her yere taşıyamamak, mutlaka kendine ait çantası olması ve ağır olması, devamlı objektif değiştirmek, ek olarak bir sürü ekipman almak zorunda kalmak ya da almak istemek gibi. Bkz. Amatör Fotoğrafçının Hikayesi Zaten bahsettiğiniz Canon 1100D giriş seviyesi bir makine ve bununla çok iyi fotoğraflar çekebilmek için çok iyi objektifler almak zorundasınız, birlikte verilen objektifler yeterince iyi değil. O yüzden fazla uğraştırmayan ve iyi bir model olan sony hx300 almanız çok daha mantıklı olur.

  • Sayın hocam cevabınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Değerli vaktinizi ayırıp beni onurlandirdiniz.

 5. Hakkı bey ben Fujifilm Finefix S4600 makinesini aldım sizce nasıl bir makine ??

  • Malesef makine hakkında bilgim yok. Aldıktan sonra sormanızın çok anlamı yok, kullanın zaten iyi mi kötümü anlamış olursunuz. Ama genel anlamda işinizi görebilecek iyi bir makineye benziyor.

 6. Hakkı bey sitenizi çok beğendim. Emeğinize sağlık. Takipciniz olacağım. Bir sorum olacak;
  ÖNBİLGİ: Canon 650 D makinam üzerinde 18-55mm kitle gelmişti. son dönemde çektiğim objelerin arka planlarını Fluğlaştırma konusunda ciddi takıntılarım oluşmaya başladı. Ayrıca Çektiğim Fotoğrafların renk tonlarının daha doygun olmasını isteyen biriyim. bu duygu ve düşüncelerle bir lens arayışına giriştim. Az bilgi ile İnternette araştırmaya başladığımda TAMRON 18-270mm aklıma ilk yatan oldu.
  Az ışık ve gece fotoğrafını az tercih eden biriyim.

  Gündüz özellikle güneşli saatlerde manzara çekmeyi seviyorum. Yaptığım araştırmada en etkili karşılaştırmayı michaelthemaven.com/?postID=1540 sayfasında bulup Google’ a tercüme ettirdim. Kafam Karıştı… :-(

  (Çünkü Canon 18-200mm aklımadan geçmiyordu)

  SORUM: Yeni başlayan birisiniz, 1000 TL civarı bütçe ile bir lens tercih etmeyi düşünüyorsunuz…
  – Canon 18-200mm mi? Tamron 18-270mm ?
  Birde Tamron yeni çıkartmış ve Oldukça fiyat farkına rağmen bekleyip 16-300mm sini mi almamı tavsiye edersiniz? Sevgi ve Saygılarımı sunuyorum.

  • Ahmet Bey öncelikle görüşümü söyleyeyim, her ikisini de tavsiye etmiyorum.Bu tip bir objektife para vermek yerine ileri düzey bir kompakt makine alıp onunla yolunuza devam etmek çok daha mantıklı. DSLR makinelerden yüksek verim alabilmek için iyi ve çok iyi objektifler kullanmanız şart. Eğer vasat veya vasat altı objektifler kullanırsanız alacağınız kalite düşecektir. İleri düzey kompakt makinelerle – örneğin Canon G1X Mk2 gibi – daha iyi görüntüler elde edebilirsiniz. Yazınızın başında belirttiğiniz alan derinliği ile ilgili durumu halledebilmeniz için açık diyaframlı bir objektif almalısınız. Uygun fiyatlı 35mm f/1.8 veya 50mm f/1.8 alabilirsiniz. Ya da paraya kıyıp Sigma 18-35mm f/1.8 alarak çok iyi bir tercih yapabilirsiniz.

 7. Emre Öztürk | 15 Ağustos 2014, 10:46

  Hakkı Bey yardımınıza ihtiyacım var yorumlarınız ve görüşleriniz benim için çok önemli lütfn yardımcı olur musunuz ? Giriş seviyesi olarak Canon 550d mi almalıyım yoksa Nikon d3100 mü ?

  • Emre Bey normalde bu tip mesaja cevap vermiyorum; fakat şu an örnek olsun diye yazıyorum. Benim tek derdim, az da olsa bilgi sahibi olmanız ve kendi makinenizi kendiniz seçmeniz, o yüzden yıllardır yazıyorum. Bu iki makineden hangisini alırsanız alın çektiğiniz fotoğraflar değişmeyecek. Ben sanırım Canon tercih ederdim, fakat 550D modeli çok eski halen sıfırını satıyorlar mı, bilemiyorum bunun üst modellerini alabilirsiniz. 550D den sonra 600D ve sonrasında da 650D çıktı. Şu anda en yeni modeli 700D fakat biraz pahalı olabilir. Onun yerine 650D alabilirsiniz, üç kuruş daha fazla verirsiniz ama içiniz rahat uzun süre kullanırsınız.

 8. Tuncay Cigeroglu | 14 Ağustos 2014, 22:22

  Hakkı bey merhaba

  Cok faydalı bir bilgilendirme
  Bende Nikon D5300 ve Canon 70d arasında kaldım. Forumlarda ve review larda Nikon resim kalitesinde Canon Video perfomansında begenilmiş.
  Amaç fotograf ve keskinlik
  Öneriniz ve önereceğiniz lens nedir. Canon 15-85 pahalı ama iyi notları var, Nikon içinde 17-140 uygunmu?

  • Merhaba, bahsi geçen iki makine aynı sınıfta değil, Canon daha üst bir sınıfa ait belki Nikon D5300 modelini Canon 700D ile karşılaştırmak daha mantıklı olur. Canon 70D ise her ikisinden de üstün bir makine. Forumlarda yazılanlarla pek ilgilenmiyorum, profesyonellerin yaptıkları testler ve kullanıcı deneyimleri daha çok ilgimi çekiyor. Fıorumlarda bilen, bilmeyen, çoluk çocuk bir sürü şey yazıyor o yüzden oralara pek takılmayın. Fotoğraf kalitesi her ikisinde de oldukça iyidir, hiçbir sorun yaşamazsınız, ama kötü objektif kullanmamalısınız. Açık diyaframlı keskin objektifler kullandığınız sürece hangi gövdeyi kullanırsanız kullanın iyi sonuç alırsınız.

 9. Emre Öztürk | 14 Ağustos 2014, 21:53

  Hakkı Bey daha önce hiç fotoğraf makinesi almadım ve ilk kez alıcam bu işle amatör olarak ilgilenmeyi düşünüyorum ( Kendi mi veya Ailemi çekicem sadece ) 2. El bi makina almak istiyorum. Sizce ne almalıyım. 750-800 TL civarı bi bütçem bulunmakta ne önerirsiniz. Yardımcı olursanız sevinirim.

 10. Ahmet Berber | 13 Ağustos 2014, 09:47

  Merhaba Hakkı bey ben bi fotograf makinesi alamak istiyorum fiyat olarakda 1500-2000 iki kamera arasında kaldım Canon EOS 700D 18-55mm IS STM Lens DSLR Fotoğraf Makinesi ile Canon EOS 700D 18-55mm IS STM Lens DSLR Fotoğraf Makinesi arasında kaldım hangisini alayim karar veremedim sizin bana tavasiye ede bileceginiz bi kamera var mı acaba lütfen yardım ?

  • Sanırım biri 70D olacak, eğer 70D alabiliyorsanız alın çok uzun bir süre kullanırsınız ve her türlü işinizi görür, hiç pişman olmazsınız.

 11. merhaba hakkı bey yorumlarınız gayet açıklayıcı teşekkürler emeğinizden ötürü hepsini anladım canon 700d almaya karar verdim fakat 18-135mm ve 18-55 mm arasında fiyat farkı biraz fazla benim için ama almışkende düzgün bişey almak istiyorum diyelim 18-55 mm aldım bi 2 3 yıl sonra yada fotoğraf çekmeyi tamamen öğrendiğim zaman pişman olurmuyum ? yada şöylede bişey aklıma geliyor makinayı canon 650d alıp lensi mi 18-135mm alsam fikirleriniz çok değerli kararımı etkileyecek çok teşekkür ederim..

  • Canon 700D ve 18-55mm alın ve fotoğraf çekmeye başlayın, pişman olmazsınız. Çok uzun bir süre harcama yapamayacaksanız 650D ve 18-135mm almanız daha iyi olur.

 12. Nilüfer Bayraktar | 31 Temmuz 2014, 14:17

  Merhaba Hakkı Bey, hobi olarak fotoğraf çekiyorum. makro çekim yapmayı çok seviyorum. halihazırda d80 ve 105mm lens kullanıyorum. fakat bazı sağlık problemleri nedeniyle ağırlığından dolayı kullanamaz duruma geldim. beni macro çekimlerde görsel olarak tatmin edecek ama ağırlığı daha az olan bir makine önerebilir misiniz? tecrübe ettikleriniz tercih sebebimdir. cevabınız için şimdiden teşekkürler…

 13. Hakkı bey yazılarınızı yeni okumaya başladım çok yardımcı oluyor ilk etapta size çok teşekkür ederim. Öncelikle sormak istediğim ben amatör olarak fotoğrafçılıkla uğraşmak istiyorum bu alanda da kendimi geliştirmek istiyorum ancak gövde seçimine karar veremedim ilk etap dslr canon düşünüyorum nedeni lens fiyatlarının nikona göre daha uygun olması ama nikon daha kaliteli gibi duruyor tabi bu arada ögrendiğim bu mirorless makinalar varmış iyice kafa karışıklığı bir fikir verirseniz sevinirim para çok sorun değil ama 2000-TL belki 2500-TL bandını geçmek istemiyorum şu aşamada bu arada makinayı amerikadan alacağım.

 14. AHMED KIZIL | 15 Temmuz 2014, 13:04

  öncelikle tesekkür ederim ilginiz icin.
  Ben 5100 18-105 lensle aile, manzara,spor vd. Hobby cekimler yaptim. Simdi biraz daha ilerleyip 7100 alma niyetindeyim. eski lensim olan 18-105 ile devam mi etsem? Yanina daha iyi portre ,manzara icin 50mm1,8 alsam nasil olur? Aslinda sadece bir lensle herseyiyapmak istiyorum. Neyi tavsiye edersiniz? tekrar tesekurler

 15. Merhaba hakkı bey.
  Benim yukarıdaki cevaplarım CCC ama Canon 600D+18-135 almayı planlıyordum fikriniz nedir? Şimdiden teşekkür ederim :)

  • Kararınızı verdiyseniz bu yazının size kazandıracağı birşey yok, sadece karar veremeyenler için yazdım. Bu arada Canon 600D eski bir makine ve neredeyse aynı fiyata Canon 650D alabiliyorsunuz.

 16. merhaba Hakkı Bey,
  ilk dslr makinemi aldım canon 650d 18-135. Lens almak istiyorum Canon EF 50mm f/1.8 II Objektif, Tamron AF 70-300mm F/4-5.6 Di LD Macro 1:2 Objektif… şuan ikisinden birini alabilirim hangisine öncelik tanımalıyım

 17. Mehmet AKIN | 10 Temmuz 2014, 11:35

  Hakki Bey merhabalar,

  Dubai de yasiyorum.

  Bende bulunan canon 600D yi sattim.
  Satma sebebim de Sony Cyber-shot DSC-RX10 almak istememdi. Merak edip yerinde inceledigimde makineye oldukca isindim ve cok begendim gercekten. Canon 600d ye bu kadar isinmamistim.

  Suan bir karar verme asamasindayim, sizden bu konuda yardiminizi talep ediyorum.

  Sony Cyber-shot DSC-RX10 1331 $ ( dubai satis fiyati )

  CANON 70D 18-55MM F/3.5-5.6 IS STM KIT + CANON EF 24-105MM F4.0 L IS USM LENS bu sete ise toplamda 1856 $ vericem.

  Siz olsaniz ikisinden hangisini tercih ederdiniz.

  Sony gercekten iyi bir makine cikarmis buna lafim yok ama iste sensorunun digerine gore kucuk olmasi,
  canon un bu lensi ileride body de degistirsem kullanabilecegimi dusunerek birde bu alternatifi ekledim.

  Cevabiniz icin simdiden tesekkur eder saygilarimi sunarim.

  • Mehmet Bey herkesin kullanım alışkanlığı ve amacı farklı; o yüzden benim tercihlerim sizi bağlamasın; ama eğer seyahat edip fotoğraf çeken biriyseniz Sony size çok şey kazandıracak. Elbetteki Canon set ile daha kaliteli fotoğraflar çekebilirsiniz ama söylediğim gibi eğer 60×90 ya da daha büyük baskı almayacaksanız, fotoğraflarınızda çok düşük alan derinliğine ihtiyacınız yoksa Sony çok iyi seçim olur.

 18. Yorumunuz için Teşekkur ederim.

 19. Merhaba Hakkı bey Prof bir makina almak istiyorum çok fazla bilgim yok ve almışken kampanyada bulunan 3 lensli makinaları tercih etmek istedim. Tek tek almaktan daha mantıklı (fiyat açısından) geldi. 2 kampanya arasında 100 tl fark var sizce hangisini tercih etmeliyim ? Aradaki fark nedir ?
  Canon EOS 700D 18-55mm IS+ 75-300mm Lens + 50mm Lens DSLR Fotoğraf Makinesi ve Canon EOS 700D 18-55mm IS+ Tamron 70-300mm Lens + 50mm Lens DSLR Fotoğraf Makinesi

  • Yazdıklarınız arasında sadece tele objektifin markası faklı görünüyor. Ama ben asla bu şekilde bir sistem alımını tavsiye etmiyorum. Her zaman önce kit objektifle başlamak avantajlıdır. Yoksa ileride 70-300 veya 75-300 için verdiğiniz para boşa gitmiş olabilir. Önce kit objektifle başlayın, bir süre kullanın, hangi objektife ihtiyacınız olduğuna karar vermeniz kolaylaşacaktır. Gerekirse objektif seçimi ile ilgili olarak Objektif seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? yazısına da bakabilirsiniz.

 20. Hakkı bey sorulara göre sonucum BBB bir arkadaş bana Samsung ex2f makine tavsiye etti yorumunuzu merak ediyorum yanıt için şimdiden teşekkürler.

  • Samsung markasına şimdilik uzak duruyorum, çok fazla agresif ve tamamen popüler kullanıcıları hedefleyen ürünler çıkartıyor, amatör fotoğrafçıları anlaması muhtemel değil; çünkü fotoğrafçılık geçmişi ve birikimi yok. Ama bahsi geçen ürün özellik olarak yeterli duruyor.

 21. Hocam yaptığım test sonucuna göre canon 700d çıktı .Biraz araştırdım aynı özelliklere sahip 100d daha uygun bir fiyatta önerir misiniz ?

  • Pek te aynı özelliklere sahi sayılmaz, 100D ile de harika fotoğraflar çekebilirsiniz, ama onun özelliği çok küçük olması, standartların altında küçük. Eğer kullanabilirseniz alın ama ancak ikinci gövde olarak almak mantıklı ya da çok küçük elleri olan biri için.

 22. Hakkı bey merhaba bir makine almaya karar verdim ve aklımdaki makineler nikon 5200 18-105 ve nikon d7000 18-105 aklimda bu makineler var hangisini önerirsiniz acaba ve bu düzeylerde önerebileceğiniz başka bir makine varmıdır. internetteki yorumlardan anladığım kadarıyla d5200 çok tutulan bir makine değil gibi gördüm bu makine işimi görürmü ve bu makine hakkından kısa bir bilgi veririseniz sevinirim. Profesyonal seviyeye gelmem için bu makineler yeterlimidir? Cevaplarsanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim Hakkı Bey. İyi günler dilerim.

  • Mehmet Bey kendi önerilerimi yukarıdaki metinde yazdım, oraya bakabilirsiniz. Sadece bu iki makine arasında seçim yapmak zorundaysanız Nikon D7000 çok daha iyi ama eski model, onun güncellenmiş ve sorunsuz modeli olan D7100 alabilirsiniz. Zira D7000 lerin bazılarında problem olduğundan, Nikon D7100’ü piyasaya sürmüştü.

 23. Nurhan KOLCU | 21 Haziran 2014, 20:37

  Hocam fotoğraf çekmeye heves ettim ama bu işle adam akıllı uğraşmak istiyorum. Önce makine almam lazım bu yuzden yazınız bana çok yardımcı oldu teşekkür ederim :) benim sorum şu: türkiye de profesyonel fotoğraf çekmeye heves etmiş biri için gerek teknik gerekse işin püf noktalarını anlatan kitaplar var midir ? Varsa hangileridir? Saygilarla…

  • Açıkcası püf noktaları anlatan bir kitap olduğunu sanmıyorum. Kitaplar genellikle baştan sona herşeyi anlatır. Ama profesyonel fotoğraf çekmek isteyenler için eğitim veren kurumlar ve ustalar var.

 24. Canon eos m hakkında düşünceleriniz nelerdir acaba ? Fiyat kalite olarak bana çok cazip geldi yardımcı olursanız çok mutlu olurum . Ne bileyim 1100d falan almaktansa o daha iyi gibi geldi bana , 650d ilede neredeyse aynı özelliklere sahipmiş

  • Hakan Bey EOS M modelinde vizör yok ve kontorlleri sınırlı, öyle bir makine almaktansa Canon G1X Mk2 gibi birşey almak çok daha iyi olur.

 25. canan yıldırım | 18 Haziran 2014, 15:59

  Hocam Merhaba , Bende amatör olarak yeni başlayacağım Fotoğraf çekmeye.
  2 makine arasında kararsız kaldım ve bilgimde fazla değil. Sony A58 & Canon 650D.
  Aslında Sony daha çok hoşuma gitti ama diğer tarafta Canon!! Doğru bir seçim yapmak için size danışıyorum.Bu arada Test Sonucum CBB çıktı :) Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • CBB yi okursanız Canon 700D tavsiye etmişim.. Sony A58 de ondan çok farklı bir makine değil. Her ikisi de işinizi fazlasıyla görecektir.

 26. Töre BAYRAM | 16 Haziran 2014, 11:19

  Sayın Hakkı Hocam,

  Öncelikle gösterdiğiniz ilgi ve bilgilendirme için teşekkür ederim.
  Amatör Fotoğrafçılığa giriş seviyesindeki bir tanıdığım için performans ve özellik açılarından değerlendirdiğinizde aşağıda belirtilmiş olan ürünlerden hangisini daha çok tavsiye edersiniz?

  Sony A65 18-55 mm. SAM
  Nikon 3300 18-55 mm. VR II
  Canon 650 D 18-55 mm. III

  Tekrar teşekkür ederim…Saygılarımla

  • Merhaba, üç makine de yaklaşık aynı özelliklere sahip. Yeni kullanan biri için aralarındaki fark anlaşılacak ölçüde değil. Yani seçim için performanstan ziyade kullanılabilirlik ön planda olmalı. Nikon 3300 modeli en yeni teknolojya sahip daha birkaç ay önce piyasaya çıktı o yüzden benim için ön sırada yer alıyor. Canon 650D yi de her zaman sevmişimdir her türlü işinizi görebilecek bir makine Sony hem üç senelik bir makine hem de diğer iki marka kadar altpayı, servis, bilgi ve objektif desteği bulunmuyor.

 27. hüseyin tekin | 14 Haziran 2014, 20:11

  Dediginiz sekilde Canon 70D almaya karar verdim. Standart kit ten Üstün, cok iyi hangi objektifi almaliyim? 18 135 vasat degil mi? Tamron 24-70 ve bu kalitede baska objektif Nasil olur?
  Saygilar,tesekkürler

 28. Turgay Öztürk | 12 Haziran 2014, 13:56

  Çok iyi ve anlaşılır bir açıklama yapmışsınız, şimdiye kadar okuduklarım içerisinde herhangi bir konu hakkında yapılmış en iyi yazı. teşekkür ederim.

 29. Hocam merhabalar benim fotograf cekme konusunda hic bir tecrubem yok. Sadece giris seviyesi olarak ve ozellikle macro cekim arka planin flu olmasi icin nikon l310 compact makina almayi dusunuyorum. Boyle bir cihazdan pek fazla bir beklentim yok ama her ortamda olmasa bile bazi anlarda arka plani oldurebilcek bir cekim ozelligi varmiydi acaba ?

  • Arkaplanı öldürmek bir çekim özelliği değil. Bunun adı alan derinliği olarak geçer. Sizin istediğiniz alan derinliğinin sığ olması. Bunu yapabilmek için büyük sensörlü ve açık diyaframlı makineye ihtiyacınız var. DSLR olabilir ya da üst düzey kompakt olabilir, örneğin Canon PowerShot G1 X gibi

 30. hüseyin tekin | 09 Haziran 2014, 17:09

  Merhaba Hocam,
  Su ana kadar D5100 18-105 kullandim. Biraz daha geliskin makina arastimasindayim. Hareketli,spor,portre resimlerini her tur isikta iyi cikarabilecek makina ve objektif olarak hangisini tavsiye edersiniz?Yoksa f degeri daha iyi bir objektif ile mi devam edeyim? D7000 yada Canon 60D mi alayim?
  Cevabiniz icin simdiden tsk.

  • Aslına bakarsanız her iki makine de eskidi, ama Canon 70D gibi bir makineyi kit objektifi ile birlikte alırsanız çok daha iyi olur.

 31. Ozan Özaslan | 07 Haziran 2014, 17:10

  Aslında kafama takılan soru şu bütçem 1500 tl ve canon650d alabiliyorum onun yerine 550d alıp kalan paraylada lens alsam daha mı yararlı olur teşekkürler :)

  • Ozan Bey 550D bulabileceğinizi sanmıyorum, sıfır bulsanız bile aralarında tahmin edeceğiniz kadar fiyat farkı olmayacaktır. Yani 650D en iyi seçim olarak görünüyor.

 32. hüseyin bayrak | 06 Haziran 2014, 15:13

  ilk dijital makinem kompact panasonıc lumıx lx3 tü 4 yıldır onu kullanıyorum mükemmel bir makina ama artık profösyönel bir makinaya gecme ihtiyacım olduğundan halen türkiyede satışa cıkmayan panasonıc lumıx dmc-gh4 ve leica noticron 42.5 portre siparişi verdim bir tanıdığıma ve yaklaşık 1 ay sonra elimde olacak makina. şunu anlıyamadım türkiye de fotoğraf makinası denilince ya nikon ya canon akla geliyor ama gercekten piyasa fazla reklamı olmayan diğer markaların makinaları gercekten çok süper.

 33. Zelal Arduç | 02 Haziran 2014, 02:25

  Merhaba yolda yürürken bir anda karar verip AVM ye girip makina aldım samsung wifi özellikli 3 boyitlu fotoğraf çeken 1700 lira pek bir bilgim yok makinalar hakkında siparis verdikten sonra arastirmaya basladim sizce başlangıç için yanlış bir anım mıydı Canon yada Nikon mu almalıyım ?

  • Amatör fotoğrafçılığa başlangıç için her türlü makine kullanılabilir, ne kullandığınızdan ziyade nasıl kullandığınız, makineyi tam anlamıyla kullanıp kullanamadığınız önemlidir. Buradaki yazıda sadece kendi seçimlerim yer alıyo, bunlar evrensel doğrular değildir. Eğer fikrimi soracak olursanız makineyi sevdiyseniz kullanmaya devam edin.

  • Hamza ERDOĞAN | 06 Haziran 2014, 18:54

   Bence kötü bir şey yapmamışsın ama keşke canon veya nikon alsaydın aldığın makinenin markasını ve modeli bana yazarmısın

 34. merhaba hocam kolay gelsin ben sinema tv 1.sınıf ogrencisiyim asıl amacım işi,teknikleri ogrenmekten sonra video geliyor benim için video da mecbur kaldıgım yerlerde oto focus kullanırım onun haricinde video da m focus icin boyle makineye yoneldim kısa film cekicem yani aslnda foto dan cok onceligim video gibi geliyor :) canon 700d stm lens ile onerirmisiniz fotograf konusuna da gelirsek foto da 60d yada 70d den farkı oluyor mu onların body si buyuk cogu +ları var fakat bir foto cektigimde ikisine de yanyana baktıgımda cok farklı olur mu vede video da fark olur mu birde nikon da az da olsa sensor boyutu daha buyuk bu sınıfta bu fotoyu etkiliyor mu sonucta bunlar full frame degil yani canon 700d 650d nikon d7000 canon 60d 70d cektigim video da yada foto kalitesinde aralarında cok fark olur mu olursa ne gibi farklar olur mesela cevabınız icin simdiden tesekkurler…

  • Video konusu DSLR gövdeler için genellikle ikinci plandadır. Bu anlayış 5D mk2 ile kırıldı ve ondan sonra çıkan modeller video konusuna da eğilmeye başladı. Bu yüzden yeni teknoloji ürünleri tercih etmek yerinde olur. Benim video ile ilgli pek tecrübem olmuyor ve ilgi alanımda değil.

   Canon ve Nikon arasındaki krop oranı farkının ne video ne de fotoğrafa herhangi bir etkisi yoktur. Ek bilgi olarak aynasız gövdelerden Panasonic GH4 de çok üstün video performansı ile profesyonellerin gözdesi.

  • peki 700d foto konusunda 70d den yada d7000 den cok mu geri de yani body olarak digerleri daha fonksiyonel cok fazla + var ama foto cektigimde aldıgım sonuc hemen hemen aynı olmaz mı
   birde suan canon 700d 8gb hafıza kartı + omuz cantası + 100 tl lik bir tripotla kampanya olarak 1900 tl den satılıyor suan en uygun fiyat bu acaba fiyatta dusme olur mu cunku bana acil lazım degil okullar acılana kadar vaktim var gibi biraz beklesem mi yada cok indirim olmaz yazın gecmesini beklemeye degmez derseniz bir an önce alıp baslasam mı

  • Fotoğraf anlamında aralarında çok ciddi farklar olmaz, fotoğraf kalitesini ve keskinliği gövdeden ziyade objektif belirler. İndirim konusunda hiç fikrim yok ama bahsettiğiniz “hafıza kartı + omuz cantası + 100 tl lik bir tripot” bunların hepsi kötü kalitede ürünler ve fiyatı şişirmek için ekleniyor aklınızda olsun. Bence Sirkeci Hayyam çarşına gidip spot fiyattan almanızda sakınca yok.

 35. Hocam merhaba,
  Yeni başlayanlar için anlaşılması kolay bir makine önerebilir misiniz?
  1- Canon d70 18-135mm
  2- Canon 550d
  3- Nikon d 7100
  bunlar benim bulduklarım :)

 36. merhaba fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum yalnız internetteki yorumları okuyunca kafam çok karıştı çünkü sürekli makine değiştirecek bütçeye sahip değilim. canon 650d alacaktım ama sorunlu bir seriymiş haberlere göre. nikon d5200 düşündüm onunda lensleri biraz pahalıymış canona göre. canon 700d ye sıcak bakıyorum sizin de fikirlerinizi alabilirmiyim başka bir makinede önerebilirsiniz.teşekkürler

  • Canon 650D için bildirilen hiç bir sorun duymadım gayet başarılı bir gövde; fakat eskidi. Canon 700D ise hem yeni hem de daha başarılı, tercih edebilirsiniz.

 37. emrah demir | 26 Mayıs 2014, 18:23

  Hakkı Bey merhabalar.bütün yazılarınızı ilgiyle okuyorum.2 senedir dslr-like makina kullanmaktayım.artık dslr ye geçiş yapmak gibi bir niyetim var.60d+tamron 17-50 almayı düşünüyorum.fakat 600d alsam aynı kalitede fotograflar alabilirmiyim.

 38. hocam bir sorum vardı.nikon un kit lens i 18-105 ve 18-140 arasında ne gibi bir fark var acaba daha fazla zoom yapasından ziyade
  d7100 almayı düüşünüyorum da ama hangi kit lens ile ona karar veremedim .hangisi daha iyi sonuçlar veriyor .fiyat farkı onemli değil yurt dışından getireceğim arasında sadece 200 tl fark var

 39. Hocam biraz hızlı bir cevaba ihtiyacım var. Umarım cevap verebilirsiniz. Ben profesyonel video kameramanım. Fotoğraf makineleri hakkında çok fazla bilgim yok. Yeni bir işe atılıyorum. Çok araştırma yaptım kendi çapımda. Düğün hikayesi organizasyon ve tanıtım filmi çekmek için bir makine arıyorum. 5d mark ii iyi bir seçenek yalnız başlangıç noktasında çok pahalı buldum. 70d düşünüyorum. Bu makina işimi görür mü? Ya da başka bir makina önerebilir misiniz? 70d yi amerikadan 999$ a body sini getirtmem için 12 saatim var karar vermem için. 18-135mm lensle 1350$ a da getirtebilirim. Lütfen çabuk bir cevap bekliyorum. Teşekkür ederim.

  • işinizi görecektir elbette, hatta yeni çıkan tüm gövdeler düğün hikayesi organizasyon ve tanıtım filmi çekmek için işinizi görecektir. 70D gayet iyi bir makine ama ikinci el temiz bir 5D mk2 de düşünebilirsiniz tabiki..

  • Teşekkür ederim hocam. Bir sorum daha olacak. 70d yi almaya karar verdim. Başlangıç noktasında hangi objektifleri almam erzem acaba? Kuaförde makyaj yapımı dışarıda düğün hikayesi konsept çekecrğimi ve açılış gibi şeyler çekeceğimi varsayarsak ne lazım bana? Bir arkadaşım tamron17-50 2.8, sigma 50-150 2.8, canon 50mm 1.8 önerilerinde bulundu. Çok fazla masraf yapmadan ilk etapta ne almalıyım işimi görecek şekilde?

  • Öneriler gayet iyi görünüyor, fakat Sigma 50-150mm tele ucunda yeterince keskin değil, Canon 70-200mm f/4 daha iyi olur.

 40. Hocam öncelıkle sabırla her yoruma cevap verdıgınız için gerçekten takdirı hakediyorsunuz..ilk defa bır makina alacam,,şimdılık hobi olarak kullanmayı düşünüyorum..belkı ılerde ilgim dahada artabılırse ilerlemek isterım..canon 70d arkadasıma Amerika’dan sipariş verdım ..ama 18 55 veya 18 135 almayı duşünuyorum..18 55 işimi görürmü ?yani çok kısa aradaki fark ne?şimdiden çok tesekurler

 41. Hocam bn dış mekan doğal stüdyo çekimleri için canon 700d ve 18mm200 objektif almayi düşünüyorum ama başka bir makina tavsiye edermisiniz 2000 tl civarında. Şimdiden tsk

  • Canon 700D iyi bir makine ama 70D çok daha iyi. Asıl olan objektif, 18-200mm pek işinize yaramayacaktır. Bence 700D laın ama objektif olarak 18-135mm daha keskin sonuçlar veriyor, ek olarak 50mm veya 35mm prime objektif almanızda fayda var.

 42. Daha profesyonel kamera almadim ama cep telefonum bana yetio ama gezip gordugum yerleri cekmek ve daha kaliiteli fotolar cekmek istiyorum yaklasik bunun icin 2500-3000 tl arasi odenek ayirdim alcagim fotograf makinasi hakkinda hic bir fikrim yok ileride kullana bilecegim bir kac profesyonel kamera onerir misiniz

 43. mevlut çelik | 19 Mayıs 2014, 19:16

  selamlar Hakkı bey size bi sorum olacaktı om-d em-5 modelini almaya karar verdim yukarıdaki yazıdan ( yazı içinde teşekkürler ayrıca çok faydalı bi yazı olmuş) sonra bende kuş kelebek vb hayvanlar çekmek istiyorum bide bunları çekmek için dağa tepeye çıkmışken geniş açı manzara fotoğraflar da çekmek istiyorum panasonic 100-300mm f4-5.6 ile samyang 7.5mm balıkgözü almaya karar verdim sizce mantıklı mı fotoğrafları baskı etmicem sonuçta sadece internet ortamında paylaşmak için 4 binlira bütçem var siz ne dersiniz bu konuda şimdiden teşekkür ederim …

  • Merhaba, kelebek, çiçek böcek, manzara vs. için makine olarak ideal fakat kuş çekmek için biraz zorlanabilirsiniz, özellikle kuş fotoğrafçılığı çok farklı bir konu ve test etme şansım olmadı. Uzun tele olarak alabileceğiniz en mantıklı seçim Panasonic 100-300mm. Fakat 300mm de biraz soft bir görüntü veriyor. 250mm civarında kullanılması tavsiye ediliyor. Bu sene çıkması beklenen Oly 40-150mm f/2.8 objektif ve önümüzdeki sene çıkacak 300mm f/4 çok iyi olacak gibi.. Manzara çekimi için Pany 7-14mm veya Oly 9-18mm tercih etmeniz daha iyi olur.

 44. cavab ucun onceden tesekkur ederim.bende nikon d7100 var.iyi fotograflar cekmekcun menyuda neler etmeliyim.anlatsaniz cox sevinerdim.bele bir video falan varmi oyerenmek ucun.

  • Set Picture Control kısmından vivid seçerseniz sanırım sizin istediğiniz tarzda fotoğraflar elde edebilirsiniz. Ek olarak Active D-Lighting menusunden high ya da Extra high seçerseniz hoş olacaktır.

 45. Hakkı Bey merhaba,
  Amatör olarak doğa ve vahşi yaşam fotoğrafları çekiyorum. Uzunca bir süre 550D kullandım; birlikte aldığım EF 28-80 ve EF 70-300 kit lensleriyle iyi sonuçlar aldım.
  Yeni bir makine almak istiyorum, 1,000 USD’ın çok üzerine çıkmak istemiyorum. Bütçem 60D 18-135’e (non-STM lens) ya da 70D body’e elveriyor. Sizce 60D ile birlikte gelen 18-135mm kit lensi mi almalıyım yoksa sadece 70D body alıp elimdeki iki lensi kullanmaya devam etmemi mi tavsiye edersiniz? Bu iki lens 70D’de çalışır mı?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • 70D yi tek gövde olarak alın, harika bir ürün. Elinizdeki objektifleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

  • Cevabınız için çok teşekkür ederim.
   Elimdeki Canon EF lensler SLR döneminden, bunları alalı neredeyse 15 yılı geçti. 70-300mm işimi görüyor ancak 28-80mm olanı satıp yerine 70D ile birlikte gelen 18-55 STM kit lensi almak da diğer opsiyon. 10mm daha geniş açının manzara resimleri için bir fark yaratacağını düşünüyorum, siz ne dersiniz? Yeni nesil lensler ile eski lensler arasında keskinlik açısından ciddi farklar var mı?

  • Keskinlik olarak değil de, otomatik netleme olarak ciddi farklar mevcut. Yeni obejektifleri kullanmak elbette daha iyi olacaktır. Manzara fotoğrafları için ne kadar geniş o kadar iyi..

 46. hocam selamlar. her ne kadar bölüm yeni başlayanlar için demişsiniz ama benim sorum şöyle olacak. yeni başlayan değilim fakat Kompakt makinelerin nasıl olduğu konusunda bilgim yok. DSLR ile başladım yıllardır öyle devam ediyor. ama yer zaman 5D MARK 3 24-105L ve 70-200 F4 L seti sürekli taşımak kolay değil. ceket -mont cebimde veya küçük bir çantada ve iş seyahatlerinde taşıyabileceğim ama iyi fotoğraf çekebilecek (5d kalitesine yakın) kompakt makine olarak ne önerirsiniz. (1500-2000 TL arası )

  • Aynasız modellere bakabilirsiniz: Aynasız dünyasında neler oluyor, halen duymadınız mı? ama daha da küçültmek istiyorsanız Canon G1X Mk2 en iyi seçim.

  • Daha önce 650d, ve full frame d610 kullandım ve yanlarında çok çeşitli lensler denedim. Doğa fotoğrafçılığı veya spor müsabakası vs. gibi özel ilgi alanınız yoksa, yani geenel amaçla, sokak, insan, manzara vs. çekicekseniz kesinlikle fuji x100 veya bütçeniz varsa x100s öneririm. Profesyoneller hariç SLR almak veya taşımak mantıklı değil. SLR’lerin iki avantajı var, biri optik vizör diğeri hızlı autofocus. Sokak fotoğrafçıları, dünyaca ünlü Alex Webb gibi olanlar dahil manuel focus Leica kullanırlar. Optik vizöre glince x100 de optik vizörde var. Çok sessiz, çok hafif, çok şık ve 70d veya d700 kadar iyi bir görüntü kalitesi var artı çok iyi bir lensle entegre halde. Bence üstündeki 35mm eşdeğeri lens mükemmel. 63 derece görüş açısı veriyor ki mükemmel kompozisyonlar kurabilirsiniz ve zoom olmadığından objeye yaklaşmanız gerekir böylece sizi disipline eder, daha iyi bir fotoğrafçı olmanıza da hizmet eder. Genel amaçlı fotoğraf çekmek isteyen, 1500-3000tl bütçesi olan herkes için mükemmel bir başlangıç hatta bi ömür işinizi hörebilecek bir makine. Lens tak çıkar, al sat ikileminden de kurtuldum. Kesinlikle tavsiye edeilebilecek, en iyi makinelerden biri. D610 gibi bi makineden sonra gayet mutlu mesut x100s kullanıyorum. Kullanımı da çok daha pratik ve keyifli…

  • Volkan Bey bu tespitlerin büyük bir çoğunluğu doğru fakat hitap ettiği kitle çok az. Yani öncelikle sokak fotoğrafçılığı ile ilgilenenlere ve tabii fotoğraf konusunda tecrübeli olanlara hitap ediyor. 35mm gibi sabit bir odak uzaklığında çalışmak için kendini zorlamak herkesin harcı ve isteği değil.

 47. aytac güler | 11 Mayıs 2014, 21:05

  slm hakkı bey,oncelıklı olarak fotograf makınesı kursuna baslamayı dusunuyorum hazıran ayı ıtıbarıyle amator olarak zamana yayarak yavas yavas gelıstırerek kendımı ılerı sevıye kadar ılerlemeyı dusunuyorum.dedıngınız gıbı kus bocek ve manzara fotolarındakı duyguyu yakalayan bır goze sahıbım bu yuzden amator fotografcılıga ılgı duymaya basladım fujıfılm makıne gırıs olarak baslamayı dusunuyorum fujının hangı modelını onerırsınız uygun fııyatlı (2.elde olabılır)veya fujıye alternatıf aynı sevıyede hangı marka ve modelı onerırsınız teşekur ederım sımdıden ılgınıze hoscakalın

  • Fujifilm’in DSLR gövdesi yok, daha çok aynasızlara yöneldi. Piyasada alınabilecek iyi aynasız modelleri var. Örneğin en son çıkan ve DSLR stili aynasız olan Fujifilm X-T1 ya da rangefinder stili aynasız olan Fujifilm X-E2. Fakat objektifleri de düşündüğümüzde fiyat olarak pek uygun olmayacaktır. Yeni başlayan biri için Fujifilm den ziyade giriş seviyesi bir DSLR daha uygun olabilir. Canon 700D ve kit objektifi en ideal giriş seviyesidir.

 48. Ali Benzler | 10 Mayıs 2014, 22:11

  Merhabalar Hakkı Bey, yeni yeni başlayan merakım için bir makine planlıyorum ve aynasızlara yöneldim. Nedense mutlaka vizörü olsun diye düşünüyorum ama bu da , segmentteki olasılıkları iyice azaltıyor. Özellikle 2000 TL. altındaki makinelerde. Sizce bu işten keyif almak için vizörün etkisi nedir, bu konuda ısrarcı olunmalı mı yoksa vizörsüz Nex , Samsung ,Olympus gibi bir makinede tatmin edici olur mu ? İyi günler dilerim.

 49. Abi merhaba hiç pentax önermemişsin bir nedeni var mı? Mesela k-3 yada k-5 önermez misin?

  • Haklısın, genelde kullandığım ya da yakından inceleme fırsatı bulduğum ürünleri önermeye çalışıyorum. Bana geri dönüş olduğunda vereceğim cevaplarım olsun diye.. Pentax iyi bir marka ve iyi ürünleri var; ama malesef benim kullanma ve inceleme fırsatım olmadı. Özellikle Pentax K-5 IIs için iyi şeyler okuduğumu söyleyebilirim.

 50. Mesut Yılmaz | 06 Mayıs 2014, 15:02

  Merhabalar hakkı bey , çok yararlı bilgilerde bulunmuşsunuz .Fakat benim kafam daha çok karıştı Fotoğraf çekmeye yeni başladım. ilk başta canon d600 ü düşündüm Ama birçok yerde bu tarz makineleri kullanmasının zor olduğu söylendi makineyi alıp kullanamamak çok üzer .Sonra kompakt makineleri araştırdım Canon g serisi ve panasonic fakat makinelerinda fiyatları az değil ve görüntü kalitelerinin bir slr kadar olmayacağı söyleniyor Sizce başlangıç olarak hangi makinayla başlamalıyım Teşekkürler

  • Mesut bey, yazı gayet açık ve net. Sorulara vereceğiniz cevaplara göre tavsiye ettiğim makineyi rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

1 2 3 4 13

Yoruma kapalı.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.