Something is wrong.
Instagram token error.

Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi

Bu yazıya yıllar içerisinde yeterince yorum yapıldı ve hepsine itina ile cevap verdim, artık yeni yorumlara kapatıyorum ve size daha yeni bir öneri sunuyorum:
Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi, farklı bir öneri
ama yine de bilgilenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Fotoğraf dünyasındaki yeni gelişmelerden ve yeni ürünlerden sonra benim de bazı yazıları güncellemem gerektiğini düşündüm. Özellikle fazla yorum alan ve almaya devam eden; fakat uzun süre önce yayımladığım Dijital Fotoğraf Makinesi seçimi yazısının yerine daha anlaşılır ve daha güncel bir yazı yayımlamak şart oldu..

Eğer emlakçılık yapıyorsanız ya da emlak fotoğrafı çekmek için fotoğraf makinesi arıyorsanız bu kadar ayrıntıya boğulmanıza gerek yok. Fotoğraf makinesi seçimi için özel olarak yazdığım Emlakçılar için fotoğraf makinesi seçimi yazımı okuyabilirsiniz.

Fotoğraf makinesi seçimi için bu sefer daha pratik ve hızlı bir yöntem izleyeceğiz. İlk kez fotoğraf makinesi alacak olanlar için önceden sorduğum bir soru vardı, bu soru alacağınız ürünü belirlemede önemli bir kriterdir. Bununla birlikte bu soruları üçe çıkarttım.

Fiyatlar dolar cinsinden ve USA de geçerli olan fiyatlardır. Bunun sebebi ise dolar kurunun değişken olması ve bazı ürünlerin Türkiye piyasasında çok değişken fiyatlara sahip olmasıdır. Alışveriş yaparken bir kaç yöntem izleyebilirsiniz, daha önce detaylı olarak anlatmıştım.

Fotoğrafa ne kadar zaman ayıracaksınız, fotoğrafla ne kadar yoğun ilgileneceksiniz?

A Bebeğimin ve evdeki kedi/köpeğimizin fotoğraflarını çekmek ayrıca gittiğimiz tatillerdeki güzel yerleri ve anıları yakalamak ve paylaşmak istiyorum.

B Üsttekilere ek olarak ara sıra kelebek, çiçek vb. ve ayrıca doğadaki güzel manzaraları da fotoğraflamak istiyorum.

C Tüm yukarıdakiler ve/veya amatör olarak fotoğraf sanatıyla ilgilenmek ve kendimi bu konuda devamlı geliştirmek istiyorum.

D Daha da kırmızııı..

Bu iş için ne kadar bütçeniz var, yani fotoğraf makinesi vs. için ne kadar para harcayabileceksiniz?

A Kesinlikle $500 altında.

B Aşağı yukarı $500 – $1000 arasında.

C $1000 üzeri olabilir.

Makinelerle aranız nasıl?

A Karmaşık makinelere ilgi duymuyorum hem de benim için kullanması zor ve fonksiyonlarını hatırlaması gereksiz.

B Karmaşık elektronik cihazlarla ilgilenmiyorum ama zorda kalırsam öğrenirim, problem değil.

C Bu tip ürünlere ilgi duyuyorum, çabuk öğreniyorum ve keyifle kullanıyorum.

Cevaplarınızı verdiyseniz yaklaşık olarak profiliz belirlenmiş demektir. Sorulara yanız verdiğinizde elinizde AAB ya da CBB gibi bir değer olacak. Bu değere göre aşağıdakilere bakmanızda fayda var;

Size önereceğim ürünler piyasada bulabileceğiniz en sağlam ve iyi ürünler olacak. Elbetteki alternatifleri de mevcut fakat alternatifleri deneyecek ve diğerleri ile karşılaştıracak kadar tecrübeniz varsa zaten bu yazıyı okumanıza da gerek yok.

Cevabınız hazırsa, makineniz de hazır

AAA Eğer genellikle dış mekanda çekim yapıyorsanız akıllı telefonlarınız size gerçekten yeterli kalite sunuyor, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek yeni nesil bir akıllı telefon almanız iyi olur. Yok ben mutlaka ayrı bir fotoğraf makinesi istiyorum derseniz $200 altındaki fiyatıyla Nikon COOLPIX A300 size iyi gelecektir.

iphone5c

AAB Büyük zoom aralığı, 24mm den başlayan geniş açısı ve $250 lık fiyatıyla Panasonic Lumix DMC-ZS50 oldukça iyi bir seçim. Biraz daha iyisini isterseniz $450 vererek Sony Cyber-shot DSC-RX100 alabilirsiniz.

AAC Sizi daha çok eğlendirecek bir ürün olan Canon PowerShot SX720 HS her işinizi görecektir, fiyatı $330. Biraz daha eğlenmek için $430 vererek daha yüksek zumlu Canon PowerShot SX60 HS satın alabilirsiniz.

ABA Paranız ne kadar olursa olsun, ne kadar iyi bir fotoğraf makinesi alırsanız alın, verimli kullanamadıktan sonra bir işe yaramazlar, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek akıllı telefon alın en iyisi, hem yeterli kalite sunacak hem de kolay kullanımıyla sizi uğraştırmayacaktır.

ABB Çok uzun süre kullanabileceğiniz ve sizi kendine bağlayacak, sağlam bir kaç makine önerisi vereyim Sony Cyber-shot DSC-RX100 v veya Canon PowerShot G5 X veya Panasonic Lumix DMC-ZS100 veya biraz eski olmasına rağmen Panasonic Lumix DMC-LX100. Hepsinin fiyatları $1000’ın altında.

ABC Sizi biraz daha oyalayacak ve ileride ek objektif satın alarak setinizi geliştirebileceğiniz, yeni nesil aynasız bir makine Panasonic Lumix DC-GX850 + 12-32mm kit objektif, objektifi değişebiliyor, bu şekilde alırsanız $550 fiyatı var. Aynasız gövdelerle ilgili daha fazla okumak isterseniz buyrun: http://www.hakkiceylan.com/konu/aynasiz. Hayır ben hepsi bir arada olsun isterim diyorsanız biraz daha fazla vererek Canon PowerShot G3 X satın alabilirsiniz, fiyatı yaklaşık $800.

ACA Paranız ne kadar olursa olsun, ne kadar iyi bir fotoğraf makinesi alırsanız alın, verimli kullanamadıktan sonra bir işe yaramazlar, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek yüksek kapasiteli bir akıllı telefon alın en iyisi, hem yeterli kalite sunacak hem de kolay kullanımıyla sizi uğraştırmayacaktır.

ACB Kolay kullanımı ve taşınabilirliğin bir arada olduğu, $850 civarındaki fiyatıyla kaliteli bir ürün: Sony Cyber-shot DSC-RX100 iv

ACC Kompakt sınıftaki en iyi makinlerden birisi $1400’lık fiyatıyla Sony Cyber-shot DSC-RX10 iii

Sony-Cybershot-DSC-RX10

BAA Şimdilik akıllı telefonunuzla idare edin, yeni uygulamalar yükleyerek akıllı telefonunuzda var olan fakat kullanamadığınız kamera ile ilgili bazı özellikleri detaylı kullanabilme olanağına kavuşuyorsunuz unutmayın. Fakat mutlaka ayrı bir fotoğraf makinesi istiyorum derseniz $200 civarındaki fiyatıyla Nikon COOLPIX A300 iyi bir seçim olabilir.

BAB Bu kısım için size iki adet ürün vereceğim; hangisini uygun görürseniz alabilirsiniz; Panasonic Lumix DMC-ZS60 veya Fujifilm XQ2

BAC Anlaşılan fotoğrafa biraz zaman ayıracaksınız, belki ileride hobi olarak da uğraşabilirsiniz, başlangıç olarak Canon PowerShot SX720 HS fiyatı $330 veya Canon PowerShot SX60 HS fiyatı $430 iyi olur.

BBA Aslında burada adı geçen her makine sizin işiniz rahatlıkla görecektir. Hiç biri kötü değil; ama sağlam bir şey isterseniz Canon PowerShot G7 X Mark II gibi bir makine çok uzun süre size arkadaşlık edebilir.

BBB $700 civarında fiyatı ile Canon PowerShot G5X gibi bir makine ile her istediğinizi yapabilir ve mutlu olabilirsiniz.

BBC Aslında siz neredeyse hobi olacak kadar fotoğrafa ilgi duyuyorsunuz ama DSLR gibi büyük bir makine halen size eziyet gibi gelir. Bu yüzden sizi biraz daha oyalayacak ve ileride ek objektif satın alarak setinizi geliştirebileceğiniz giriş seviyesi aynasız bir makine olan Panasonic Lumix DC-GX850 + 12-32mm kit objektif kit objektif önerimi dikkate alın. Ayrıca Olympus OM-D E-M10 ii ve 14-42mm de çok iyi bir seçim olacaktır.

BCA Hiç düşünmeden Canon PowerShot G9 X Mark II veya Sony Cyber-shot DSC-RX100 iv gibi bir makine alın ve keyfinize bakın.

BCB Canon PowerShot G5 X veya Sony Cyber-shot DSC-RX100 v seyahatlerinizde elinizden düşürmeyeceğiniz oyuncaklarınız olacaktır.

BCC Sizin için seçtiklerim: Olympus OM-D E-M5 Mark II ve Panasonic Lumix DC-GX850. Bunları üzerlerindeki kit objektifleri ile satın almanın yanısıra ek olarak bir de teleobjektif almanızda fayda var, örneğin Panasonic 35-100mm f/2.8 gibi.

CAA Böyle bir seçenek bulunmuyor, yani aslında seçenek olarak var gibi görünse de pratik olarak mümkün değil. Bu alandaki teknoloji çok ilerledi, o yüzden size karmaşık gelmeyecek herhangi bir kompakt makine ile fotoğraf çekimlerinizi yapabilirsiniz. Örneğin Panasonic Lumix DMC-ZS50 oldukça iyi bir seçim

CAB Öncelikle hobi olarak fotoğrafçılığı seçmiş olmak biraz parayı ve zamanı gözden çıkartmayı gerektirir. Canon PowerShot SX720 HS veya $430 fiyatıyla daha yüksek zumlu Canon PowerShot SX60 HS gibi bir makine ile bir çok fotoğrafı zahmetsizce çekebileceksiniz. Ama bir sonraki seçenekteki giriş seviyesi DSLR makineler de size göz kırpıyor.

CAC Eğer aceleniz yoksa biraz daha para biriktirin. Hemen almak isterseniz İkinci el Canon 60D ve ek olarak ikinci el Canon EFS 18-135mm IS alabilirsiniz, toplamda $500 civarı olabilir. Ya da ikinci el Canon 650D ve 18-55mm bir set $500 altında bir fiyatla rahatlıkla bulunabilir. Başka bir alternatif olarak yeni Canon 1300D + 18-55mm gibi bir set almanız da mümkün görünüyor.

CBA Amatör fotoğrafçılığa başlangıç için yeterli bir bütçeniz var fakat biraz daha teknik konularla ilgilenmeniz gerekecek. Amatör fotoğrafçılık günümüzde dijital olarak yapılıyor ve biraz çalışmanız gerekecek. İşinizi kolaylaştıracak bir makine istiyorsanız size önerebileceğim Canon PowerShot G5 X

CBB Başlangıç için iyi bir set olarak iki seçeneğiniz var. Klasik DSLR veya aynasız sistemlerden birini tercih edebilirsiniz. DSLR tercihi olarak Canon 700D ve 18-135mm gibi bir set seçilebilir. Aynasız sistem olarak da Olympus OM-D E-M10 Mark II ve 12-50mm kit objektif seçilebilir.

Canon-700D-18-135mm

CBC Canon 750D ve 18-135mm gibi bir set alarak başlamanız uygun olur. Aslında bir üst modeli de alabilirsiniz; ama yanında alacağınız diğer ekipmanları da düşünürseniz bütçenizi bir hayli aşacaksınız. Bu yüzden bence iyi seçim bu. Fakat bütçeyi artırabilirseniz gövdeyi Canon 77D ye çevirebilirsiniz.

CCA Canon 7D mk2 ve 18-135mm seti veya Nikon D500 ve 18-140mm seti size istediğinizi verecektir. İlk alışverişte fazla objektif almanızın pek anlamı yok. Böyle yaparsanız genellikle yanlış seçim yapmış olursunuz, sonrasında elden çıkartmak zorunda kalırsınız ve zarar edersiniz. Bir süre kullandıktan sonra ihtiyacınızı belirleyecek düzeye gelir ve ek olarak objektif satın alabilirsiniz. *

CCB Üstteki öneri sizin için de geçerli fakat ek olarak Nikon tercih ettiyseniz Nikon 50mm f/1.8 ve Nikon AF-S VR 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED alarak geniş bir set elde edebilirsiniz. Canon tercih ettiyseniz Canon 50mm f/1.8 ve Canon 70-300mm f/4-5.6L IS almanız iyi bir set oluşturur. *

CCC Üstteki iki seçenekte değindiğim gibi standart setler hazır. Peki Canon mu Nikon mu? Cevap; hiç fark etmez. Her ikisi de işinizi fazlasıyla görecek kadar kaliteli ve sağlam ürünler. Önemli olan sizin nasıl hissettiğiniz ve markaya karşı olan sempatiniz. Toparlarsak; Nikon için Nikon D7100 + Nikon 18-140mm + Nikon 50mm f/1.8 + Nikon AF-S VR 70-300mm f/4.5-5.6. Canon için Canon 7D mk2 + Canon 50mm f/1.8 + Canon 70-300mm f/4-5.6L IS. *

* CC ile başlayanlar için alternatif olarak aynasız sistemler de tercih edilebilir. Bu durumda Olympus OM-D E-M5 Mark II ve 12-40mm veya Panasonic DMC-G85 ve 12-60mm setlerinden birini alabilir ve yanına Panasonic 35-100mm F2.8 teleobjektifini ekleyebilirsiniz.

DAADABDACDBADCA Böyle bir şansınız yok. Profesyonel olarak çalışacaksanız, bir miktar teknik detayla ilgilenmek ve bir miktar parayı da gözden çıkartmak zorundasınız. Çok zor durumda iseniz ikinci el Canon 40D veya Canon 50D ile başlayabilirsiniz; ama en kısa zamanda kazandığınız paranın büyük bir kısmını ekipmana ayırarak fotoğraf kalitenizi yükseltin.

DBBDBC Öncelikle bu yatırımınızın fotoğraf için yapılan ilk yatırım olduğunu unutmayın, sonradan buna ek olarak alacağınız ürünler olacaktır. Başlangıç olarak Canon 60D gövde ve Tamron 17-50mm f/2.8 iyi bir set olacaktır. Biraz bütçenizin üzerine çıkacaktır ama kaliteli fotoğraflar çekmek zorundasınız. Bu ürünleri ikinci el olarak da bulmanız ve daha uygun fiyatlı satın almanız mümkün.

1.355 Yorum Var

 1. Hayyam nova fotoğrafçılık güvenilir bir adresimi sizce canon 200d almayi düşünuyorum 300 tl daha ucuz

  • Nova Fotoğrafçılığı tanıyorum ve uzun yıllardır güvenerek alışveriş yapıyorum, beni hiç hayal kırıklığına uğratmadı, tavsiye ederim.

 2. Canon 600D mi almalıyım yoksa Canon 1200D mi 600D alıp lens alsam olur mu?

  • İsmail Bey lens dediğiniz objektif sanırım. Objektif satın almadan bu tip makinelerle fotoğraf çekimi yapamazsınız. Her iki DSLR gövde de sizin işinizi görecektir, ikisini de satın alırken kit objektifini de satın alırsınız olur biter. Ama 600D sıfır olarak piyasada bulunmayabilir çok eski bir ürün 650D ya da 700D gibi bir modele yönelmeniz çok daha iyi olur.

 3. Manzara çekimi İçin nikon d5300 canon 200d alinmali

  • Herhangi bir gövde ile manzara çekebilirsiniz. Bilmeniz gereken hangi objektifi almanız gerektiğidir. Manzara için geniş görüş açısı olan objektifler tercih edilir. Genellikle Ultra geniş açı diye bilinen objektiflerden almakta fayda vardır.

 4. Hakkı Bey Merhaba,
  Fotograf makinası alımında Canon 750d ile 60d arasında kaldım. 750 d teknoloji olarak 60d’den üstün görülüyor. 60d ise bir seviye üst kalite, ağırlık ve toz, sudan korunma özellikleri var. Araştırmalarım, çevrem bu bilgilerden farklı bir şey vermedi ve tercihi bana bıraktı. İkisininde Türkiye fiyatlarını internette yaklaşık aynı görüyorum.Fotograf makinası üniversite öğrencisi çocuklarımın hobisi ve fotograf eğitiminde kullanılacak, tatilde ise hepimiz. Sizce hangisini alayım ? Tatile çıkmadan önce cevap verirseniz çok sevinirim.

  • Atakan Bey, her iki gövde de sizi tatmin edecek kadar iyidir. Çekeceğiniz fotoğraflar da aynı olur. Burada önemli olan objektiftir. Aralarındaki farkı siz zaten yazmışsınız. Alışveriş yaparken en önemli kriter amacınız ve ihtiyacınızdır. Ben Daha yeni teknoloji olan Canon 750D yi tercih ederdim; ama 60D biraz daha profesyonel bir gövdedir, tercih sizin.

 5. canon 750d 200d hangisini tavsiye edersiniz

 6. canon 200d v 700d sizce hangisi daha iyi bir gövde 200d yurt dışından getirtebilme şansım var türkiyede şuan satış yok

  • Canon 700D oldukça eski bir model 4 yıldan fazla olmuş çıkalı, Canon 200D ise çok daha yeni bir model. Bu yüzden her anlamda yeni teknolojiye sahip, işlemcisi daha hızlı, sensörü daha yeni ve MP değeri daha yüksek, video özellikleri bir parça daha iyi, dahili WiFi mevcut, daha hafif ve pil tasarrufu daha iyi. Diğer özellikleri neredeyse tıpatıp aynı.. Yani hiç düşünmeden Canon 200D alabilirsiniz.

 7. yeni başlayan biri için nikon d3300 18_140mm canon 100d 18_135mm tavsiye edersiniz genel olarak kişisel ve manzara fotoğrafı çekmeyi düşünüyorum hangi model daha kalite fotooğraflar verir nikon biraz paklak ve sarıya kaçan renkler veriyor sanki sizin tavsiyeniz benim için önemli

  • Sedat Bey markalar arasında bariz farklılıklar yok bahsettiğiniz renk sapmaları makine içerisinde ayarlanabiliyor. Kalite için önemli olan kullandığınız objektiflerdir.

 8. merhaba;
  evde çocuk ve doğa fotoğrafları çekmeyi düşünüyorum. ve biraz fotoğrafçılıkla ilgilenmek istiyorum. bunun için Canon G1x yorumunuzu alabilirmiyim

 9. Mrb hakkı bey ben fotoğrafçılığa giriş yapıcam ve makina almak istiyorum.ama merak ettiğim bir şey var 100d ve 700 d bir akıllı telefon fiyatı ve örneğin 100 d 18 mgpksl ken akıllı telefon 21 mgpksl aralarındaki fark nedir yani telefonla makina aynı işi yapıosa daha ii bir makinamı almak gerekir.

  • Sinan Bey geçmiş yıllarda satıcılar megapiksel konusunu çok abarttılar ve kullanıcılar da maalesef yanlış bilgilendirildi. Ben dahil büyük bir kısmımız 6 megapiksellik makinelerle profesyonel işler yaptık. Günümüzde de standart bir kullanıcı için 12 megapiksellik bir görüntü fazlasıyla yeterlidir. Megapikselin kaliteyle, netlikle vb. konularla hiç bir ilgisi yoktur. Kaliteli görüntünün birinci şartı kaliteli objektiftir. DSLR veya yeni nesil aynasız gövdeler size bir çok değişik objektifi kullanabilme imkanı verir. Telefonlarda bu imkan yoktur. Ayrıca Bkz. Yüksek megapikselin avantajları ve Yüksek megapikselin dezavantajları var mı?

 10. Özge Akıncı | 28 Haziran 2017, 13:47

  Merhaba. Canon 1300d ile vizör dışında dijital ekrandan da fotoğraf çekebiliyor muyuz?

 11. nikon d5300 canon 700d bu modellden birinini kit lensiyle beraber alacam lenslerinde çeşitleri var canonda ıs stm dc nikonda afs vr hangisini tavsiye edersiniz hangi modeli hangi kit lense tavsiye edersiniz manzara fotoğrafı için

 12. yazılarınızı hepsini okudum çok faydalı bilgiler biz amatörler için sigma 17_70mm tamron 17_50mm 2.8 body nikon d3300 canon 100d hem kalite ve sağlamlık açısından hemde verdiği görüntü açısından tavsiyeniz hangi modeller olurdu bu iki lens ve body arasında manzara tarihi yerleri çekmek için nikon ve sigma seçersem ikilisini seçersem otomatik netleme yapabilirmiyim af motoru olmadığından tamronda ise görüntü sabitleyicisinin olmaması durumu var vc siz modeli en doğru seçim hangisi hakkı bey

  • Ziya Bey çok karıştırmışsınız :) Temelde bilmeniz gereken fotoğraf kalitesini direkt etkileyen nesnenin objektif olduğudur. Giriş seviyesindeki gövdeler neredeyse aynı performansta sayılırlar hangisi hoşunuza giderse onu alın. Canon 100D çok ufak bir gövde, o yüzden kullanmakta zorlanabilirsiniz, onun yerine 700D 750D gibi bir model düşünülebilir. Keskilik olarak Tamron 17-50mm çok iyi sonuç verir; fakat benim sevmediğim yavaş ve gürültülü netleme netleme yapması. Bana kalırsa Canon 750D ve 18-135mm gibi bir set başlangıç için çok daha iyi bir seçenek olur. Nikon ve Sigma ikilisini seçerseniz evet otomatik netleme yapabilirsiniz, çünkü objektif üzerinde netleme motoru var.

 13. Merhaba
  Fotoğrafçılığa yaklaşık 5-6 yıldır ilgim var, ama ilk kez kendime ait bir makine alıp bu işe atılacağım. Dış ortam, şehir, sokaklar daha çok ilgimi çekiyor bu alanda. Gövdeyi Amerika’dan aldırma şansına sahibim. Bana önerebileceğiniz marka/model hangisi olur? Makinenin yanında nasıl bir lens tercih etmemi önerirsiniz? Yukarıdaki sorularınızda CBC cevaplarına sahibim.

  • CBC için önerimi yazıda belirtmiştim: Canon 750D ve 18-135mm gibi bir set alarak başlamanız uygun olur. Aslında bir üst modeli de alabilirsiniz; ama yanında alacağınız diğer ekipmanları da düşünürseniz bütçenizi bir hayli aşacaksınız. Bu yüzden bence iyi seçim bu. Fakat bütçeyi artırabilirseniz gövdeyi Canon 77D ye çevirebilirsiniz.

 14. Merhaba Hakkı Bey, hayırlı ramazanlar.
  Şuan halihazırda 5d Mark 2 ve 50mm 1.4 lens kullanmaktayım. Genellikle sokak fotoğrafçılığı ve portre alanlarıyla ilgileniyorum. Fakat makinenin ağırlığı ve büyüklüğünden şikayetçiyim. Fotoğraf kalitesi olarak hiçbir sıkıntım yok gayet tatmin olmuş durumdayım o konuda. Şu sıralar bu makineden sony a7 veya a7r gövdeye geçmeyi gündemime aldım. Geçersem sony 50mm 1.8 ile kullanmayı düşünüyorum. Sizce pişman olacağım bir durum söz konusu olur mu? Fotoğraf kalitesinde bir düşüş yaşar mıyım? Ve bu yönlerden herhangi bir sıkıntı yaşamazsam tercihimi hangisi üzerinde kullanmalıyım? Cevaplarınız için çok teşekkür eder, iyi akşamlar dilerim.

  • Merhaba, elbette Sony aynasız modellerine geçiş yapabilirsiniz, pişman olmazsınız ama kazanacağınız herhangi bir şey de olmaz. Yaklaşık 200 gram kadar bir kazancınız olur. Ama bu yüzden sisteminiz değiştirmeye değmez. Gerçekten bir değişiklik istiyorsanız ve sokak fotoğrafçılığının ruhuna dokunmak istiyorsanız Olympus ya da Fujifilm gövdelere geçiş yapmalısınız. Örneğin aynı açıyı görecek Olympus PEN-F ve 25mm aldığınızda yaklaşık yarım kilogram kazanırsınız. Ya da Fujifilm XT-2 ve 35mm objektifle 450 gram kazanırsınız. Sokak fotoğrafçılığı ve portre için her ikisinin kalitesi de yeterince tatmin edicidir.

 15. MeltemErsan | 13 Haziran 2017, 10:45

  Merhaba, yukarıdaki seçeneklerden farklı olarak ben yemek fotoğrafları çekmek ve aynı makine ile yemek videoları da çekebilmek istiyorum. Ne önerirsiniz? Aynasız makineler ile de bu mümkün olur mu? Uzun süredir araştırıyorum ancak hala kararsızım o yüzden cevabınız benim için çok önemli.

 16. mrb canon ve nikon arasında gidip geliyorum mazara ve gezdiğm yerleri çekmek amaçlı modeller ise
  canon 100d 18_135mm yada tamron 17_50mm
  nikon d5200 d3300 18_105 18_140mm sizce hangisi seçmeliyim en kaliteli fotoğrafları hangi ikiliyle alabilirim sıralamanız nasıl olurdu

  • Merhaba, saydığınız ürünlerin hepsi ile yeterli kalitede fotoğraf çekebilirsiniz. Önemli olan makineyi nasıl kullanacağınızı bilmek ve doğru kullanmak. Onun dışındaki seçimler gövdenin malzeme yapısı, elinize aldığınızdaki his, butonların yeri ulaşımı vs. gibi kriterlerdir. Canon 100D çok küçük bir gövdedir, herkese uygun olmayabilir. Her iki gövdeye de yakından bakıp seçiminizi yapabilirsiniz.

 17. Merhaba! Daha önce hiç fotoğraf makinesi almadım lisedeyim ve ilgim fotoğrafçılığa kayıyor daha çok manzara ve doğa fotoğrafları çekmeyi düşünüyorum hangi makineyi alıcağımı bilmiyorum sizce hangi makineyi almalıyım şimdiden teşekkür ederim.

 18. Pinar pala | 29 Mayıs 2017, 05:26

  Degerli tas ve mucevherleri cekmek icin nasil bir makina ve lens onerirsiniz,fotografciliga yeni basliyorum ve bu konuda kendimi gelistirmek istiyorum

  • Bu tip çekimler için kullanacağınız gövdeden ziyade objektif seçimi öne çıkar. Makro objektif sınıfındaki objektiflerden satın almalısınız. Fakat öncelikle mutlaka temel fotoğraf eğitimi ve ardından stüdyo ürün çekimi eğimi almanız gerekir. Yok boşuna para harcamış olursunuz. Bu tip çekimler teknik çekimlerdir ve dene yanılmadan ziyade eğitimle öğrenilebilen ipuçları vardır.

 19. Rıza Berk | 19 Mayıs 2017, 21:34

  Benim 200 2500 gibi bir bütçem var eğer bu bütçelere canon 700d 750d civarında daha iyi bir makina önerebilirseniz veya bundan daha iyisi tok derseniz sevinirim biz dışarıda aile fotografları ve odaklama fotoğrafları çekmek istiyoruz

  • Rıza Bey Canon 750D oldukça iyi bir makinedir, bir üst sınıf isterseniz Canon 70D veya 80D alabilirsiniz; ama bütçenizi çok artırmanız gerekir. Ek olarak odaklama fotoğrafları nedir?

 20. iyi aksamlar Hakki bey ben resim cekmeye cok merakliyim detaylari yakalamak bebegimin resimlerini cekmek doga resimlerini cekmek gibi bide isi ogrendikten sonra amator fotografcilik yapmak istiyorum butcem 2000 tlye kadar musait acaba nikonun d3300 unu onerirmisiniz biraz arastirdim guzel gibi butceye gore saydiklarimi bu makinayla yapabilirmiyim cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim

  • Cenk Bey evet yapabilirsiniz, fakat bu tamamen size bağlı. Üstteki yazıyı okursanız durumunuza uygun olarak önerdiğim makineyi görebilirsiniz.

 21. Hakkı abi aydınlattığın için teşekkür ederim benim bi sorum var

  Bütçem Max 2000 lira. Fotoğrafçılığa ilgim var. Ama bunu çok ileri düzeye taşımayı düşünmüyorum. Tek seferde ikinci el makine ve beraberinde lens almayı düşünüyorum. Canon düşünüyorum. Ne önerirsin. Çoğunlukla doğa fotoğrafları çekeceğim. 650d 18-55, 50 mm 1.8 ve 70-300 lenslerle beraber satışını gördüm Kaliteli fotoğraflar çekebilir miyim? İyi performans sağlar mı bu takım bana. Çok teşekkür ederim

  • Makinelerde sıkıntı yok, makineler performans sağlıyor önemli olan onu kullanan kişi. Canon 650D modeli de uzun süre oldukça iyi sattı ve birçok kişi tarafından sevilerek kullanıldı. Fakat objektif seçimi yaparken iyi düşünmen gerekir. Doğa fotoğrafı derken neyi kastediyorsun. Eğer manzaradan bahsediyorsan saydığın objektifler işe yaramaz. Ultra geniş açılı bir objektif gerekir. Yok manzara değil de yakın çekim böcek, çiçek vb. bhsediyorsan yine işe yaramazlar onun için de makro objektif alman gerekir. Ya da kuş vs gibi uzaktan çekim yapacağın canlılardan bahsediyorsan o zaman yine işe yaramazlar, daha büyük bir tele objektif alman gerekir 400mm gibi.

 22. Derya TÜLÜ | 23 Nisan 2017, 18:48

  Merhabalar Hakkı Bey sorun şu olacaktı Dental fotoğrafçılıkla ilgili bilginiz var mı? Ağız içi fotoğraf almak için önereceğiniz makine ve lens ne olur Teşekkürler…

  • Derya Hanım dental çekimler için genellikle makro objektif kullanılıyor. Kullandığınız makinenin çok öenmi yok. DSLR veya aynasız standart veya giriş seviyesi bir gövde kullanabilirsiniz fakat objektif olarak ona uygun 1:1 makro çekebilen objektif kullanmalısınız.

 23. Sa. abicim verdiğin bilgiler için ellerinden öperim:) bugün çıkıp makina almayı düşünüyorum. Fazlaca uğraşacağım bir iş değil sadece dağlara çıktığımda daha çok kullanacağım bir makina ve lens arıyorum. O yüzden doğa ön planda olacak. Diğer seçeneklerde bayram düğün vs gibi normal günlerde çekim yaparım. Bütçem max. 2000 tl ne önerirsin. Mesela 18-105 veya 135 lik oblektiflerle bu istediklerimi yapabilir miyim.

  • Objektifi değişen bir makine almak senin için gereksiz bir iş olur, bu yüzden aynı kalitede fotoğraf çekebilen kompakt makinelere bakman gerekir, Canon G9X, Sony RX100 m4, Panasonic LX100 gibi modellere bakabilirsin.

 24. Bende sizin önerinizi almak istiyorum.
  Yazınızı okudum ve cevaplarıma ve önerinize göre NIKON D 3300 almaya karar verdim.
  Ancak benim sorum şu: internet sitesinde bir modelde “AF-P Fat Box ” eklenmiş. diğer özellikler aynı ancak fiyatı 369€ civarıyken, bu ibare yazılmamış olanlar 500-700 Euro aralığında. Tabii ki fiyatından dolayı “AF-P Fat Box” daha cazip. Siz ne önerirsiniz?

  • Yeliz Hanım bahsettiğiniz ibare oluşturulan bir pakete verilen bir isim, yani gövde veya objektifle ilgili değil. Yapmanız gereken paketin içeriğinde tam olarak neler var onlara bakıp karşılaştırmak. Belki farklı objektifler kullanılmıştır. Bazı paketlere ucuz çanta, ucuz tripod gibi ürünler koyarak fiyatı şişirebilirler dikkat etmek gerekir.

 25. kübra arslan | 20 Nisan 2017, 15:21

  öncelikle teşekkür ederim böyle bi yazıyla aydınlattığınız için. Ben şuan yurtdışındayım ve uzun zamandır içimde bi makine almak fikri vardı ancak bütçe sıkıntısından alamadım şuan Panasonic DMC-FZ72 bütçem bu makineye yetiyor. insan ve çevre fotoğrafları çekmek istiyorum manzaralar . sizce almalı mıyım. teşekkürler

  • Kübra Hanım bu makine yüksek zum oranları ile sizi cezbedebilir ama inanın bunun hiçbir anlamı yok, elde edeceğiniz görüntü kalitesi cep telefonları ile elde ettiğiniz kalitenin üzerine çıkamayacak. Ama yine de almak ve oynamak istiyorsanız siz bilirsiniz. Benim tavsiyelerim yazıda yer alıyor.

 26. Canon 700d 100d modelini aynı anda çıkarmasının nedeni kişisel fikrim aynasızlar kadar ufak ulan 100d modelininmi yoksa normal boyutlarda olan 700d modelininmi daha çok tercih edileceği lafın kısası canon 100d modelinden beklediği ilgi ve talebi buldumu sizce .? 100d modelinide 700d modelini inceledim 100d modeli bana daha çok güven verdi 700d 18-55 STM 100d 18-135 STM de hemen hemen aynı fiyat doğru tercih hangi olur sizce

  • Canon aynasız teknolojisine uzun süre sıcak bakmadı ve bu konuda çalışma yapmadı. İçeriği neredeyse 700D modeliyle birebir aynı olmasına rağmen Canon 100D modeli de zaten “ben istersem çok küçük bir gövde de yapabilirim” demesinin bir göstergesiydi. Küçük olmasının kullanımda size getirceği herhangi bir dezavantaj yoksa ikinci seçeneğiniz daha mantıklı.

  • Hakkı bey merhaba.aynasız fuji xt10 kullanıyorum.çok memnunum ancak zor hava şartları için 2. makina olarak omd em5 yada farklı tür pentax k3 ü kıskaca aldım.yada xt10 u satıp xt1 alayım diyorum.kararsızım anlıyacağınız.2. bir makinemde olsun,farklı bi sensör ve imaj kalitesi olsun istiyorum.:)bu iş böyle galiba,birden fazla makina ve lensle devam ediyor anlaşılan.

  • İsmail Bey öyle bir zorunluluk yok, eğer memnun iseniz aynı sisteme devam etmekte fayda var yani XT2 gibi bir gövde çok daha mantıklı olur. Ama memnun değilseniz neden memnun olmadığınızı tespit ederek o yönde araştırma yapmak faydalı olur.

 27. Merhaba Hakkı Bey, bir ikilemde kaldım sizden görüş almak istedim. Bir full frame makine alma arefesindeyim. İki model arasında gidip geliyorum. Canon 5D Mk 2 ve Nikon D700 arasında kararsız kaldım. Genel olarak portre çekimlerinde kullanacağım makineyi. Hangi makineyi alacaksam o markanın 50mm 1.4 objektifini ekleyeceğim makineye. Videoya hiçbir şekilde ihtiyacım yok. Sizce hangi seçim beni daha mutlu edecektir? Nedenleriyle belirtebilirseniz çok memnun kalacağım. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Bu işi yıllar önce yapmak zorunda kalmıştım ve Canon 5D mk2 yi seçip tüm Nikon ekipmanımı satmıştım, kesinlikle memnun kalıp sonrasında da 5D mk3 kullanmaya başladım ve uzun süre de onu kullandım. Gerçi şimdi onlardan da kurtuldum ya neyse o ayrı hikaye.. Her ikisi de sizi memnun edecektir fakat Nikon D700 neredeyse 10 yıllık eski bir makine, eski teknoloji ve düşük megapiksel.

 28. Canon 700d 18_55 ıs stm
  Canon 100d 18_135 ıs STM
  Canon 100d tamron 17_50mm 2.8
  İlk kez DSLr bir makina alıcam sizce hangisini almalıyım kaliteli fotoğraflar çekmek istiyorum 3.cü seçenek ağır basıyor ama sizin fikrinizi almak istedim tek sefer alıp uzun Vade kullanmak istiyorum en mantıklı seçim sizce hangisi sağlıcakla

  • Emrah Bey üçüncü seçenek en keskin fotoğrafları elde etmenizi sağlar. Fakat pratik kullanım açısından 18-135mm bence daha iyi bir seçim olur. Yanına bir de 50mm f/1.8 alırsınız. Tamron biraz yavaş netler.

 29. Merhaba 800-900tl arasi butcemiz var ev ici aile bebek fotolari cekmek istoyoruz oneriniz nedir. Öğrenebilir miyiz?

 30. Canon 100d modeli 650d hatta 700d modelinin küçültülmüş hali deniliyor özellikleride bir benzeri genel olarak sizce bu doğrumu katılıyormusunuz? 3 modelde aynı fotoğraf kalitesinimi veriyor 100d modeli hem ufak hem ergonomik 650d 700d modelinden eksi bir yanı yoksa 100d modelini düşünüyorum alıp pişman olmak istemiyorum 100d modelini tavsiye edermisiniz?

  • Mehmet Bey doğrudur, verdiği fotoğraf kalitesi aşağı yukarı aynıdır. Fakat boyutları normal bir makineden çok küçük olduğundan herkese göre değil. Mutlaka önce elinize alığ bir bakın ve kullanıp kullanamayacağınıza karar verin.

 31. Merhabalar ben geçen sene minolta a mount lenslerin ucuz olması sebbebiyle Sony A-58 aldım ve minolta 50mm lens de aldım. Fotoğraf makinamı seviyorum ama bir üst seviyeye geçmek istiyorum. (genelde kısa film için kullanıyorum). 2. El bir 5d mark 2 almam mantıklı olur mu? yoksa bekleyip para biriktirip 0 bir makine mi almalıyım? Ya da önerebileceğiniz başka bir (özellikle full frame ) makine var mı?

  • Emre Bey video konusuyla pek ilgilenmiyorum, fakat genellikle yurtdışında video çekenler Canon 5D mk2 gibi büyük makineler yerine Panasonic GH4 veya GH5 gibi aynasızlara yöneliyorlar

 32. Meraba Canon 650d 18.55 ıs II ve Ef 50 mm f 1.8 mi Sony A6000 16.50 mm 50 mm f1.8 Sel mi. İkisinide 2. El alıcam temizlik ve fiyat birbirine yakın. Bilgi düzeyim 35x zoomlu 1/2.3 alıcılı bi samsung modelinin sınırları düzeyinde. Ama Hevesli bi öğrenciyim :)

  • Canon 650D daha anlamlı olur, Sony 6300 ve sonrasında anacak alınabilecek düzeye geldi ve objektif çeşitliği halen yeterli değil.

 33. Peki 18-135mm mi yoksa 18-55mm mi?

 34. Sizce Canon 750d iy midir? Yeni başlıyorum.

 35. İlk kez DSLR alacam canon 700d 18_55 STM yoksa canon 100d 18_135 STM almalıyım

  • Zor bir soru, eğer yakın bir zamanda -örneğin bir yıl kadar- objektif için para harcamayacaksanız 100D ve 18-135mm alın, diğer durumda Canon 700D ve 18-55mm

 36. Merhaba ben Canon 1200 d almak istiyorum sizce nasıl bir makine tavsiye eder misiniz?

 37. Nikon d3300 canon100d başlangıç için öneriniz hangisi olurdu

  • Her ikisi de olur; fakat boyut farkı var. Canon 100D oldukça küçük. Bence en çok dikkat etmeniz gereken şey bu, yani gövde yapısı. Bir mağazada birebir incelemeniz çok daha doğru. Özelliklerine fazla takılmayın. Başlangıç ve hatta biraz ilerisi için tüm makineler yeterlidir.

 38. Canon 700d ve 18_135mm STM fiyat olarak 2900 TL canon 100d 18_135mm STM 2300 TL tercihimi 100d 18_135mm yana yapacam inş doğru tercih olur tavsiyeniz için tşk

 39. Panasonic Lumix DMC-FZ200 Önermissiniz BAC Cevapları için ve Fiyatina Baktim 1,500-1,200 TL Civarinda Daha Düşük Ama Baya Düşük Bütçeli önerebileceginiz Varmi?

  • Belli bir bütçenin altına indiğinizde fotoğraf kalitesi olarak mobil telefonlardan bile kötü sonuçlar alabilirsiniz, o yüzden bence bulaşmayın.

 40. Canon 100d modeli fiyat olarak uygun 650d Ve 700d modelinden görüntü kalitesi olarak bir fark yoksa 100d modelini düşünüyorum ufaltılmış body sensörde ufatılmıştır büyük ihtimalle sıkıntı olurmu acaba fotoğraf kaybı yönünden

  • Hissedebileceğiniz bir fark yok. Gövde biraz daha küçük ama özellikleri aynı, sensör de aynı merak etmeyin, herhangi bir sıkıntı olmaz.

 41. canon 100d modeli kullandınızmı tavsiye edermisiniz 650d modeli ikinci el var pek sıcak bakmıyorum görüntü kalitesi olarak bir fark varmı

  • Aralarında çok büyük farklar yok. Fakat ikinci el olarak 700D nin fiyatları da 650D den çok fazla değil, ona da bakabilirsiniz.

 42. 2000 TL bütçem var sizce bu fiyata canonun hangi DSLR modelini almak daha mantıklı her kafadan bir ses çıkıyo tavsiyeleriniz benim için önemli sevgiler

 43. Nikon d5300 canon 650d başlangıç için tavsiyeniz

 44. Canon 100d modelinde görüntü sabitleme özelliği ve otomatik netleme özelliği varmı

  • Canon marka DSLR makinelerin hiçbirinde görüntü sabitleme ya da titreşim önleyici sistem bulunmaz. Canon onun yerine bu sistemi bazı objektiflerinin üzerine monte etmiştir.

 45. Fotoğraf makinası almayı düşünüyorum arkadaşın tavsiyesi üzerine canon 700d tamron 17-50mm 2.8 ama bütçeyi biraz aşıyo onun yerine canon 100d ve tamron 17_50 alsam aynı fotoğraf kalitesini alabilirmiyim saygılar

 46. Tekrardan rahatsızsız edicem sıfır 100d 18_135mm böle sorunlar olmaz deyilmi tşk

 47. 1250 tl Canon 100d +18-55 ıs STM buldum makinayı inceledim bir kaç kare fotoğraf çektim fotolar net ama biraz yakınlaştırma yapınca foto bozuluyor soluklaşıyor sankin bunun sebebi nedir makinadamı sorun var. Lenstemi anlamadım lenste alakalıysa 18_135mm düşünebilirim 1250 TL fiyat birazda kafamı kurcalamadı değil sıfır canon 100d 18-135mm alsam bu sorun devam edermi saygılar

 48. Sony a6000 aynasiz ve sony 18_105 f4 g oss lens ve canon 700d Tamron 17_50 ikisi arasinda hangisini önerirsiniz keskin fotolar alabilmek icin sony a6000 nex 6 ve 7den üstunmu saygilar

 49. merhaba canonun giriş seviyelerinden 100d ve 700d ıso başarıları aynımı internet üzeri satış yapan bir sitede 100 d nin ıso başarımının iyi olmadığını sölediler 700d ye göre 100d 700d ufaltılmış hali olarak söleniyor kafam iyice karıştı gerçektende bölemi yoksa satış tekniyimi bemim araştıramalıra göre 700d nin ekranının açılıp kapanması olarak gördüm hangsini önerirsiniz benim bilmediğim 700d nin 100d başka teknik bir özellliği varmı tamron 17_50mm kullanmayı düşünüyorum hangisi seçmeliyim fotoğraf kalitesi yönünden tşk

  • 100D vs 700D yazıp arama yaparak tüm özelliklerin karşılaştırmasını görebilirsiniz. ISO başarımından ziyade kullanılabilirlik konusuna odaklanmak herkes için daha iyi olacaktır. 100D herkesin kullanabileceği bir gövde değil, standartlardan çok daha küçük.

 50. abdulcelil karaaslan | 10 Ocak 2017, 16:30

  merhaba bütçem 1200-1600 tl arası. Minimum 16 mp OİS 25 mm geniş F2.5 gece performansı bu özelliklerde veya daha iyi bir makina önerebilirmisiniz

  • Merhaba tüm kompakt makineleri yeterince bilmiyorum; her ay onlarca ürün piyasaya çıkıyor. Ama giriş seviyesi ürünlerden alacağını performans akıllı telefonlardan alacağınız performansla neredeyse aynı.

1 8 9 10 11 12 13

Yoruma kapalı.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.