Something is wrong.
Instagram token error.

WordPress tab geçişlerindeki problemler

WordPress sitenizdeki kullanıcı girişi için sayfaya eklenen kutucuklara, buttonlara vs. form nesnesi denir ve herbirinin kendine ait bir tabindexi vardır. Siz tab tuşuna bastığınızda tab indexi bir fazla olana geçiş yapar. Genellikle sidebar kullanıcı girişi için kod kullananların karşılaştığı sorun sidebar daki kullanıcı girişi nesnelerinin tabindexleriyle yorum kısmındakilerin veya WP Contact Form dakilerin çakışması. Benim de başıma geldi ve çözümü şu şekilde geliştirdim, özetleyeyim:

 • Temanıza ait comments.php dosyasını herhangi bir text editörle (Notepad2 şiddetle tavsiye edilir, daha da profesyonellik isteyenler için UltraEdit, hiçbiri yoksa notepad de olur.) açıyorsunuz.
 • Ctrl+F ile tabindex=”1″ yazısının geçtiği yeri buluyorsunuz ve bunu tabindex=”5″ olarak değiştiriyorsunuz.
 • Sonrasında tabindex=”2″ yi bulup tabindex=”6″, 3‘ü 7 ile, 4‘ü 8 ile ve son olarak 5‘i 9 ile değiştiriyorsunuz.
 • Dosyayı kaydedip hostunuza gönderiyorsunuz, bu kadar.

Eğer ilk tab ile yorum kısmına gitmek istiyorsanız bu defa da sidebar kullanıcı girişi için eklediğiniz kodlarda veya Contact Form Eklentisinin kodlarında bu sayıları değiştirmeniz gerekecek.

4 Yorum Var

 1. Çok teşekkürler.
  kullanıcılarımızı düşünmek gerekir..

 2. Aynen öyle, giriş kutularına da verilebilir, aslında tüm linklere < a > tagından sonra tabindex verilebilir, eğer hiçbirinde yoksa sırayla atlama yapar, numaralandırılmış varsa ilk önce sırayla onları bitirir sonra numaralandırılmamış olanları sayfadaki link sırasına göre takip eder.

 3. Tab atlamalarının “tabindex” ile düzenlendiğini bilmiyordum, teşekkür ederim :) Sanırım yorum bölümündeki sıralamayı 5’ten başlatınca 1’den 4’e kadar olan sekmeler boş kalıyor ve sırası geriye atılan yorum sekmelerinin tab sıraları giriş kutuları gibi alanların altında yer alıyor.

  Peki diğer giriş kutularına da tabindex veriyor musunuz?

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.