SD Kart kısaltmaları ve hızları ne anlama geliyor?

Hafıza kartları fotoğraf makinemizin vazgeçilmez aksesuarlarından biri. Tüm fotoğraf makineleri olmasa da büyük çoğunluğu SD Kart kullanıyor. SD Kart satın alırken karmaşa yaşamamak ve doğru ürünü alabilmek için bazı kısaltmaları bilmekte fayda var. Peki, SD Kart kısaltmaları ve hızları ne anlama geliyor?

SD Kart kapasiteleri

Kısaltmaların kapasite anlamında; yani veri depolama alanı olarak bize verdiği bilgiler:

SınıfAçıklama
SDEn fazla 4 GB
SDHC2 GB - 32 GB
SDXC32 GB - 2 TB

Yukarıdaki değerler bize hız konusunda fikir vermiyor, sadece kapasite anlamında bir sınıflandırma söz konusu. Her gün gelişen teknoloji sayesinde belli bir alana sığdırılabilen veri miktarı arttı ve standartlar bu şekilde belirlendi.

SD Kart hızları

Aşağıdaki rakamlar minimum okuma/yazma değeri belirtiyor. SD kartlar belirtilenden daha hızlı olabilirler. Yani U3 sınıfında bir kart aldığınızda 30 MB/s nin çok üzerinde olabilir tıpkı SanDisk Extreme PRO UHS-II gibi.

SınıfOkuma/Yazma Hızı
Class 4Minimum 4 MB/s
Class 6Minimum 6 MB/s
Class 10Minimum 10 MB/s
U1Minimum 10 MB/s
U3Minimum 30 MB/s

Bir de farklı bir sınıflandırma olarak UHS (Ultra High Speed) Kart sınıflandırmalarını kullanan markalar var. Fakat buradaki değerler anlık olarak çıkabilecekleri maksimum okuma hızını belirtiyor. O yüzden pratikte bizim çok fazla işimize yaramıyor. Sınıflandırma şöyle;

UHS olmayan: 25 MB/s
UHS: 104 MB/s
UHS-II: 312 MB/s

Ek bilgi olarak: Lexar gibi bazı markaların kartlarının üzerinde 300x, 633x, 1000x, 2000x gibi hız belirten ifadeler bulunur. Buradaki her 100x 15 MB/s hızına denk gelmektedir. Yani 300x yazan bir kart maksimum 45 MB/s okuma hızına, 2000x yazan bir kart ise maksimum 300 MB/s okuma hızına sahiptir.

SD Kart hızları için en son önerilen sınıflandırma ise 4K ve üzerinde video çekimi yapanlar için, buna göre ise:

SınıfHızAçıklama
V66 MB/sMaksimum 1080p/1080i video çekimleri için
V1010 MB/s1080p video çekimleri ve gerçek zamanlı broadcast için
V3030 MB/s1080p ve 4K çözünürlükte 60/120 fps video çekimleri için
V6060 MB/s8K çözünürlükte 60/120 fps video çekimleri için
V9090 MB/s8K çözünürlükte 60/120 fps video çekimleri için

Kısaca SD Kart satın alırken SDHC veya SDXC olarak seçim yapabilirsiniz; ama mutlaka U3 olmasına dikkat edin. Özellikle seri çekim RAW fotoğrafların karta yazılması veya 4K video çekimleri için buna ihtiyacınız olacak.

11 Yorum Var

 1. Merhaba.
  Ben samsung evo plus hafıza kartı almak istiyorum fakat aynı üründen iki farklı kodda satışı mevcut burda neye dikkat etmeliyim? Kartı araç kamerasında kullanacağım.
  MC256DA/EU
  MC256GA/EU

  • Fırat Bey aralarında kullanım açısından fark yok, GA olan yeni seri ürünler ve test sonuçlarına baktığımda okumu rakamları aynı ama yazma oranlarında GA olan ürünler 1-2MB/s daha öne çıkıyor. Fakat özellik olarak farka rastlamadım.

 2. micro sd kart hak
  Samsung Plus 32GB Micro SD Hafıza Kartı- Class 10 MB-MPC bu ürün mü daha iyi yoksa EVO Plus microSDHC Kart 95 MB/s (SD Adaptör) 32 GB MB-MC32GA/TR bu ürün mü arasında çok fark varmı size zahmet yardımcı olabilirmisiniz

  • Nerede kullanacağınız önemli. Üzerinde yazılı olan rakamlara bakıp 95MB/s hızında yazma ve okuma yapacağını düşünmek hata olur. O rakamlar anlık olarak laboratuvar ortamında ulaşabildiği en yüksek okuma değeridir. Yazma hızları ise 20MB/s yi geçmez. Her ikisi de aynı performansı verecektir.

 3. mrb canon 200d için hangi hafıza kartını önerirsiniz

  • Duygu Hanım makineye özel bir marka seçmeniz gerekmiyor. Sandisk, Lexar, Transcend, Sony gibi bilinen ürünleri almanız iyi olur. Özellikle sandisk markası için piyasada sahte ürünlerle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden bilinen yerlerden alışveriş yapmanız iyi olur.

 4. üstadım çok sağol, çok yararlı bilgiler verdin, çok işime yaradı. bu siteyi sürekli takip edeceğim.

 5. Osman Erkmen | 06 Ocak 2017, 22:05

  Sn. Ceylan, piyasada aynı özelliklere sahip bellek kartları için çok değisik fiyatlar var. Hatta bazıları arasındaki fiyat farkı anormal denebilecek düzeyde. Doğruluğundan emin olmadığım sahte bellek kartlarının piyasada dolaştığı söylentisi de cabası! Güvenerek kart satın alabileceğimiz birkaç mağazanın adını verirseniz sevinirim. Burada mağaza adı vermekte sakınca görüyorsanız, e-posta adresime yazın litfen. Saygılar.

 6. Veliye Gürsel | 04 Aralık 2016, 13:37

  SD hakkında sadece kapasite biliyormuşum. öğrendiğime sevindim.teşekkürler.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.