Refurbished ürün ne demek, satın almakta sakınca var mı?

Refurbished İngilizce bir kelime ve Türkçe karşılığı olarak elden geçirilmiş kullanılabilir. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan firmalar, satın alınıp iade edilen veya satıldığı anda bir arızası olup firmaya geri gönderilen ürünleri elden geçirir. Eğer varsa arızası giderilir ve tamir edilir. Bu ürünlere refurbished ürün adı verilir.

Büyük firmalar, özellikle de pahalı ürünler için oldukça ince eleyip sık dokuyorlar. Internete her kesimden kolaylıkla ulaşılabilmesi, yapılan veya yapılacak yorumlara da herkesin ulaşabileceği anlamına geliyor. Marka kalitesi ve başarısını korumak adına piyasaya sürdüğü elden geçirilmiş ürünler için de özel bir hassasiyet gösteriyor. Tüm aksamları özel olarak kontrol ediliyor ve inceleniyor, sonrasında ise garantili olarak satışa sunuluyor.

Dolayısıyla fabrikadan çıkan bir ürünün çok az bile olsa arıza yapma ihtimali varsa, refurbished ürünün bundan daha da azdır. Bu nedenle güvenilir büyük markaların kendi siteleri üzerinden satışta olan refurbished ürünleri tercih etmenizde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Örnek olması açısından Canon ve Nikon ürünleri ve fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

9 Yorum Var

 1. Numan sivri | 04 Ocak 2018, 17:18

  Merhaba bende refurbished alıcam ama bir sorum var herhangi bir site olsa olurmu

  • Numan Bey, elbette herhangi bir site olmaz. Internetten alışveriş yapacaksanız güven en önemli konudur. Bilinen ve güvenilir web siteleri üzerinden alışveriş yapmak gerekir.

 2. merhaba bende amazondan bu linkten bu ürünü aldım (direk satıcısı amazondu yani
  size güvenerek aldım umarım sıkıntı çıkmaz :)

  • merhaba, bu sitenin en altında böyle bir sorumluluğum olmadığını belittim, öncelikle sorumlu olan üretici firmadır. Benim anlatmak istediğim olayın nasıl işlediğinin bilinmesi ve yanlış bilinenlerin düzeltilmesi.

  • tabiki de biliyorum , sadece ben biraz çekiniyordum ve tam olarak ne olduğunu anlamamıştım ama büyük sitelerde ki amazon gibi yani bu ürünlerin diğer sıfır ürünlere göre daha çok incelendiğini ve çalıştırılana kadar bakımtan geçtiğini öğrendim,yani bir nevi sıfır üründen bile daha yüksek oluyor aslında ürünün sorunsuz çalışma ihtimali.Sadece çabuk bozulmak gibi bir handikapı olabilir ama o da elektronik aletlerde her zaman olacak bir şey. Saolun yeniden :)

 3. Selam aleykum ben dubaiden asus ROG G752 getirttim ama kutusuz geldi bunun refurbised oldugunu nasıl anlarım,sımdıden saygılar

 4. Fırat Can | 03 Ocak 2017, 21:59

  Teşekkürler, çok faydalı bir paylaşım olmuş, saygılar.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.