Objektif seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Amatör fotoğrafçılar, DSLR makinelerini aldıktan bir süre sonra ekipmanın ve özellikle objektifin çok önemli olduğu konusunda genel bir fikre kapılır. (Bu tam olarak doğru sayılmaz.) Bu yüzden ceplerindeki parayı harcamak maksadıyla objektif satın almak için arayışa başlarlar. Bu arayış ekipmanlarını güncellemek ya da genişletmek maksadıyla ek objektif satın almak şeklinde olabilir. Eğer ilk aldıkları objektiften memnun değil iseler yeni alacakları objektif için “kılı kırk yarmak” deyiminin hakkını vermeye çalışacaklardır. Peki objektif alırken nasıl kılı kırk yaracağız?

Öncelikle yapılması gereken: hangi odak uzaklığı ya da odak aralığındaki objektife ihtiyacımız olduğunu belirlemek.

Bir süre fotoğraf çektikten sonra, fotoğraf çekmenin inceliklerini öğrendikçe nasıl fotoğraflar çekmek istediğiniz yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Elinizde bulunan objektif bu tür fotoğrafları çekmenize izin vermiyorsa ekipmanınızı yenilemenin zamanı (gerçekten) gelmiştir. Fakat öncelikle bilmeniz gereken bir terim var: Kırpma Faktörü ya da Odak Uzaklığı Çarpanı (Crop Factor, Focal Length Multiplier). Bu konuyu bir önceki yazımda geniş olarak anlattım, eğer terime yabancıysanız ya da detaylı olarak okumak isterseniz. Krop Faktör ya da Odak Uzaklığı Çarpanı nedir, ne işe yarar, zararı var mıdır? yazısını okuyabilirsiniz.

Kullandığınız ekipman APS-C sensör bulunduran krop faktörlü bir gövde ise objektif seçiminde bu kriteri öncelikle düşünmemiz gerekiyor. Çünkü alacağımız objektifin odak uzaklığı değişecek ve kırpma faktörü ile çarpılacak. Yani mesela tele objektif almak istiyorsunuz 70-200mm bir objektifte karar kıldınız; ama bu objektif sizin kullandığınız gövde de 105-300mm olarak görev yapacak. Objektif seçiminizi buna göre yapmalısınız.

Nikon APS-C gövdeler için ürettiği objektiflere DX ibaresini ekliyor. Dolayısıyla üzerinde DX yazılı bir Nikkor objektif FF gövdelerde tam olarak kullanılamıyor. Aynı şekilde Canon ise bu tür objektifler için EF-S ibaresini kullanır. Üçüncü parti lens üreticileri Sigma DC, Tamron Di II, Tokina ise DX kısaltmasını kullanıyor. Bu objektifler APS-C gövdeler için özel olarak üretildiğinden sonradan gövde değişimi yapacağınızda ya da ikinci gövdeniz varsa ve bu bir FF (Full Frame) gövdeyse bu objektifle birlikte kullanamayacağınız anlamına gelecektir.

Hangi odak uzaklığı aralığında bir objektif alacağınıza nasıl karar vereceksiniz? Aslında bu iş çok kolay, beğendiğiniz ve çekmek istediğiniz bir fotoğraf bulun ve eğer ulaşabiliyorsanız o fotoğrafın EXIF (dijital fotoğrafların içine perde hızı, diyafram, makine marka ve modeli gibi teknik bilgilerin gömülmesini sağlayan bir sistem) değerlerine bakın. Hangi makina ve hangi odak uzaklığında çekilmiş öğrenin. Arkadaşlarınızın elindeki objektifleri deneyin. Hangi odak uzaklığında hangi açıyı görüyorsunuz test ederek bulmak çok daha öğretici olacaktır.

Odak Uzaklığı Simülatörü‘nü kullanarak kaç derece görüş açısın sunuyor fotoğraf üzerinde görebilirsiniz.

Benzer şekilde çalışan ve Nikon ekipmanlarını seçmenize izin veren başka bir uygulama da NIKKOR Lenses Simulator. Burada hem DX ve FX gövdeleri, hem de DX ve FX objektifleri birlikte ve ayrı olarak test edebiliyor ve hangi ekipmanın işinize yarayacağını tespit edebiliyorsunuz.

Canon sayfalarında da detaylı olmasa da odak uzaklığının görüş açısını nasıl değiştirdiği konusunda ufak bir uygulama mevcut.

Odak uzaklığımızı ya da odak aralığımızı belirledikten sonra bu aralıkta hangi ürünler olduğuna bakmamız gerekecek.

Aslında odak uzaklığınızı belirlerken çok fazla katı davranmamak gerekir, bu konuda biraz esnek olmak elimizdeki seçenekleri değerlendirirken bize avantaj sağlayacaktır.

Örneğin makro çekimlerden hoşlandığınızı farkettiniz ve bundan sonra daha fazla makro fotoğraflarla ilgileneceksiniz diyelim. Daha iyi makrolar çekmek istiyorsunuz, o zaman bir makro objektif satın almanız gerekecek. Hangi aralıkta bir objektife ihtiyacınız olduğunu tespit ettikten sonra bu odak uzaklığındaki objektifleri tespit etmek çok zor değil. Ana marka olan Canon ya da Nikon’un dışında üçüncü parti lens üreticilerinin ürünlerini de listeye ekleyerek tüm objektifleri belirlemeliyiz. Piyasada satılan güncel objektifleri ve fiyatlarını bulabileceğiniz birçok web sitesi mevcut. Benim en çok kullandığım ve tavsiye edebileğim site B&H. Buradan SLR Camera Lenses bölümüne giderek dilediğiniz kriterlerde arama ve seçim yapabilirsiniz.

Objektiflerin üzerinde yazan kısaltmaların anlamları nedir?

Tüm objektiflerin üzerinde bir veya birkaç harften oluşan çeşitli kısaltmalar görürsünüz. Örneğin AF, DX, VR, G gibi. Bu kısaltmaların anlamları objektifin markasına göre değişik anlamlar içerir. Aslında özelliklerin büyük kısmı standart; fakat patent hakları nedeniyle farklı isimlendirmeler kullanılıyor. Yani sarsıntı önleyici ya da titreşim önleyici sistemin pratikteki faydası değişmiyor; fakat markalar arasında kullanılan teknoloji farklı ve dolayısıyla da isimlendirmesi değişiyor. Nikon Vibration Reduction yani VR kısaltmasını kullanırken, Canon Image Stabilization yani IS kullanıyor, Sigma Optical Stabiliser yani kısaltma olarak OS kullanmayı seçmiş.

Bu ve buna benzer kısaltmalar oldukça işinize yarayan bilgiler sunacaktır. Bu yüzden objektifin üzerinde yazan tüm kısaltmaların anlamlarına bakmanızı önereceğim. Örneğin üzerinde G kısaltması bulunan Nikkor objektiflerin diyafram ayarlama halkası yoktur. Tamamen gövde üzerinden dijital olarak diyaframı ayarlamak zorundasınız. Tüm markaların kısaltmalarını Türkçe açıklamalı olarak Objektiflerin üzerindeki kısaltmalar sayfasında bulabilirsiniz.

Objektifleri tespit ettikten sonra ilk elemeyi birçok kişi sanırım maliyet üzerinden yapacaktır.

SLR Camera Lenses bu adreste listelediğimiz objektiflere ait fiyatlar USA de bulabileceğiniz ortalama fiyatlardır. Başka sitelerde bir miktar altında ya da bir miktar üzerinde fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Aynı ürünleri Türkiye’den yetkili satıcılarından almaya çalıştığınızda karşılaşacağınız fiyatlar maalesef sizi üzecektir. Fakat Türkiye’de de yukarıdaki fiyatların az bir miktar üzerinde spot piyasadan alışveriş yapma imkanınız var. Aslında en iyi yöntem USA ya da Hong Kong gibi yerlere giden tanıdıklara ısmarlamak; fakat bu her zaman mümkün olmuyor.

Fiyatlar konusunda bir örnek verelim; Nikon DX format bir objektif olan Nikon 10.5mm f/2.8G ED DX Fisheye almaya karar verdik ve baktık ki USA fiyatı $624 (985 TL). Bunun Türkiye’deki fiyatını araştırdığınızda her bulduğumuz fiyat 1600 TL nin üzerinde çıkıyor. Başka bir örneğe bakalım Canon EF 17-40mm f/4L USM için mesela. B&H fiyatına baktığımızda $750 (~1180 TL) olarak görüyoruz. Türkiye’deki fiyat araştırması için aşağıdaki rakamlara bakmanız yeterli;

Objektifin fiyatı arttıkça USA ve Türkiye arasındaki uçurum da artıyor. Bu yüzden genellikle spot alışveriş çok daha zahmetsiz ve hesaplı bir çözüm oluyor. Spot alışverişte Canon EF 17-40mm için ödeyeceğiniz bedel yaklaşık ~1400TL civarında olacaktır. Spot alışveriş aslında yasal olmayan bir ticaret; fakat Türkiye’deki fiyatların yüksek olması ve fotoğrafçıların çoğunun amatör (bu işten para kazanmıyor) olması nedeniyle tercih ediliyor. Fakat bu tip alışverişler biraz risk içeriyor ve karşılıklı güvenin önemi büyük. Ödeyeceğiniz miktara bağlı olarak alacağınız risk düzeyini kendiniz belirlemelisiniz.

Başka bir alışveriş yöntemi ise Internet üzerinden özellikle ebay den alışveriş. Sıfır objektifler için buradan alışveriş yapmayı pek tavsiye etmiyorum. Çünkü Türkiye’ye girişte gümrüğe takılma ve size pahalıya malolma ihtimali yüksek. Fakat ikinci el bazı ürünler ve başka ekipmalardan (pil, kart vs.) €150 geçmeyecek şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında alabileceğimiz ürünlerin bir kısmını eledik ve elimizde belli başlı üç ya da dört adet objektif kaldı. Şimdi yapmamız gereken Lens Review’ larına bakmak.

Lens Review yani objektif incelemeleri konusunda Türkçe kaynak bulmak neredeyse imkansız. Belli başlı sitelerde İngilizce olarak bulabiliyoruz. Aslında bir kaç kişi sadece bu konuya özel bir çalışma içerisine girse ne hoş olurdu ya, neyse.. Objektif incelemeleri için bakabileceğimiz sitelerden birkaçı;

Benim daha çok tercih ettiğim ve güvendiğim siteler photozone ve Nikon kullandığımdan kenrockwell. Fakat değişik görüşler okumak, farklı yaklaşım ve kullanıcı tecrübeleri için birçok kaynağa bakmak gerekiyor.

Bu teknik testler laboratuvar koşullarında yapıldığından gerçek dünyadaki kullanımı ve sonuçları hakkında çok fazla fikir vermeyebilir. Bu yüzden objektifleri kullanan kişilerin deneyimlerinden faydalanmak başka bir seçeneğimizi oluşturuyor.

Almak istediğimiz objektifi kullanan tanıdığımız fotoğrafçılar varsa bunlarla birebir konuşmak, yoksa yine internet üzerinden yapacağımız okumalarla kullanıcı tecrübeleri hakkında fikir sahibi olabiliriz. yukarıda yazdığım bazı sitelerde, örneğin fredmiranda‘da daha çok kullanıcı tecrübelerine, objektifin pozitif ve negatif yönlerine değinilerek yer veriliyor. Fakat unutmamak gerekir ki bu yazılanların çoğu subjektiftir; fakat her zaman fikir verme açısından faydalıdır.

Bazı fotoğrafçılık blogları ve tecrübelerin paylaşıldığı platformlar da işinize yarayacaktır. Türkçe kaynak bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz. Malesef Türkçe olan kaynakların çoğunluğu forum sayfalarında gözden kayboluyor. Yine de netfotograf.com forumlarını ve fotokritik forumlarındaki donanım-ekipman kategorisini takip edebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen seçtiğiniz objektif hakkında kafanızda soru işaretleri olabilir. En iyisi birebir test etmek.

Alacağınız objektifi seçtiniz, paraya kıyıp almaya kararlısınız ama kafanızı kurcalayan bazı sorular olabilir. “Acaba çok ağır mı?”, “Netleme hızı yeterli olacak mı?” vs.. gibi sorular objektifi almadan önce sizi rahatsız ediyorsa tanıdık birilerinden objektifi edinerek kendi makinanızda test etmeniz çok önemli. Eğer tanıdık kimse de yoksa teknoloji marketlerinde vitrindeki ürünleri deneyebilirsiniz. Mümkün mertebe birebir test etmek kararınızı kesinleştirmede önemli rol oynayacak.

Bu kadar kılı kırk yarmaya gerek yok diyorsanız.

O zaman kafanıza takılan soruları sorduğunuz, bilgisine güvendiğiniz, o meşhur fotoğrafçı arkadaşınızın yakasına yapışın. Ona “Ben şöyle şöyle fotoğraflar çekmek istiyorum, şu kadar da para harcayabilirim, hangi objektifi alayım dersin?” şeklinde bir soru sorarak cevaba kısa yoldan da ulaşın, tercih sizin.

1.755 Yorum Var

 1. Nuri Duman | 14 Temmuz 2013, 19:28

  Merhaba Hakkı bey
  size sormak istedigim, Nikon d300s kullanıyorum, Yeni aldıgım Nikon AF-S Nikkor 70-200mm f/2.8G ED VR II sorun yasiyorum, yakın veya uzak fark etmiyor, cekmek istedigim kisiye makine odaklanıyor fakat netlestiremiyor, zoom yaptıgım zaman arka plan tamamen bulanıklastıgı halde ondeki kisi veya kisiler yeterince netlesmiyor, degisik odak seceneklerini kullanmama ragmen sonuc hep aynı, sizce sorun lenstemidir yoksa makinedemi? veya bu konuda ne yapabilirim, simdide tsk ederim .
  Saygılar

  • Öncelikle objektifin önünde UV filtre kullanıyorsanız onu çıkartın. Sonra makineyi tripod üzerine sabitleyin ve kumanda veya gecikmeli çekim yapın, aynı sorunu yaşıyorsanız makine ya da objektiften birinde sorun vardır. Eğer başka bir objektif ile sorun yaşamıyorsanız muhtemelen elinizdeki Nikkor 70-200mm de sorun vardır. Eğer başka bir objektif ile de sorun yaşıyorsanız gövdede sorun olma ihtimali yüksek.
   Eğer yukarıdakileri yaptığınızda sorun yoksa yani UV çıkmış halde ve tripod üzerinde problemsiz ise, UV ile ilgili bir problem olabilir. Burası UV filtre nedir? Satın almak zorunda mısınız? yardımcı olabilir.

 2. mrb hakkı bey ben sdütyoda nikon d 200 kullanıcıyım lens nikon 24-85 mm sormak istediğim fotoğraflarım çok solgun ve cansız beyaz ayarıda yapıyorum ama bir türlü istediğim neticeyi alamadım flaşlarım hensel acaba lens olarak uyum sağlamıyormu yada tavsiye edeceğiniz bir lens varmı çok tşk ederim saygılar

  • Serkan Bey jpeg çekim mi yapıyorsunuz? Renk uzayı Adobe RGB mi yoksa sRGB mi ayarlı? Kullandığınız bilgisayar daki renk uzayı nedir?

 3. ibrahim yavuz | 03 Temmuz 2013, 03:29

  Hakkı bey mrhabalar.. biraz uzun olacak ama, bir kaç sorum olacaktı size.. 3-4 yıldır hobi olarak kullandığım dsrl modelleri şimdi çok daha büyük tutkuyla her gecen gün bir üst modeller deneyerek tecrübe kazanmaya çalıştım..aslında bayağda bir yol kat ettim.. canon 450 d serisinde 650D ye kadar tüm modelleri kullandım.. şimdi bir değişiklik yapıp nikon 5100 den başladım.. acıkcası nikon istediklerimi pek vermedi.. yada ben kendimi çok daha fazla geliştireme dğim için makinadan gerekli performansı alamadım..şimdi iki model arasında gidip geliyorum.. canon 60d ve nikon 7000 bu iki arasında çok bariz olmasada büyük farklar muhakkaki var.. önleikle sizce bu terciğimi hangisinden yana yapmalıyım? ayrıca nikonnun bu modelinde Vr siz lensleri rahatca kullanıla bilidğini duydum.. çünkü vr lensin özellikle gece çekimleri ve zum çekimlerinde fazlasıyla gerekli bir özellik olduğunu öğrendim… şimdi, sormak istediğim şey nokin 7000 ve yanında 18-200 lens ile birlikte hem gece hem gündüz zum makro bu gibi çekimleri rahatca yapa bilir miyim.? yada bu makinayla kesinlike şu lensi kullanmalısın dediğin bir model söyleye bilirmisiniz.? ayrıca ben bu işi çok daha iyi yerlere götürmek istiyorum.. yani sizce iyi bir yerden kurs eğitimi alsam faydalı olucakmıdır sizce.? uzun yazdım kusuruma bakmayın.. sizden güzel cvplar bekliyorum tşkrler şimdiden

  • İbrahim Bey merhaba, anladığım kadarıyla tek objektif ile her işinizi hallettmek istiyorsunuz. Fakat DSLR kullanarak bunu yapmanızı önermem zira mantık hatası var. DSLR makine kullanmanın sebeplerinden biri de çeşit çeşit kaliteli prime objektifleri kullanabilmektir. Zum aralığı yüksek olan objektifler vasat kalitenin üzerine çıkamazlar, bahsi geçen 18-200mm de oldukça vasat. Yani böyle bir ekipmanla çekeceğiniz fotoğrafları rahatlıkla kompakt bir makine ile de çekebilirsiniz. Örneğin Canon G serisi bir kompakt olan Canon G1X ya da G15 olabilir ya da Fujifilm X20 de çok güzeldir. Yok eğer ben eziyet çekmek ve bu işle uğraşmak istiyorum her türlü iş için farklı objektifler kullanmaya ve onları taşımaya razıyım diyorsanız o zaman Canon 7D oldukça üstün bir makine. Zira Canon 650D den sonra sizi bir üst basamağa çıkartacak ürün ancak bu olabilir. Belki Nikon D7000 den de bahsedebiliriz fakat Nikon kullanmaya alışmanız söz konusu. Canon 60D size bir değişiklik oluşturmayacaktır. Elbetteki ek bilgiler öğrenmenin hiç bir zararı olmaz.

 4. merhaba hakkı bey, hayyam pasajından alışveriş yaptığınız yerin adını söyleyebilirmisiniz ? Bir de ben canon 600D kullanıyorum ve gece çekimi için canon 50mm f/1.8 almayı düşünüyorum. sizce nasıl bir tercih olur ? teşekkürler.

  • Size email gönderdim. Geceleyin ne çekeceğinize bağlı. Tripod kullanırsanız herhangi bir objektifle de gece çekimi yapabilirsiniz.

 5. merhaba, iyi günler dilerim hakkı bey. yeni bir canon 600d 18-55mm fotoğraf makinesi aldım ve fotoğraf cekmeye bayılıyorum insan fotoğrafları doğa fotoğrafı eski mekan fotoğrafları vb. ve her gün makinemde yeni seyler öğreniyorum sizin yazılarınızın hepsini okudum denilebilir ama lens tercihlerinde iyi değilim eksiklerim var, yeni bir lens almak istiyorum 18-55 gibi her işimde kullana bileceğim bir lens ve 18-55’ten farklı ve güzel sonuc alabileceğim bir lens önerirmisiniz?

 6. merhaba Hakkı bey, ben fotoğrafçılığa başlayalı 6 ay kadar oldu. canon 600D ye sahibim. portre ve makro çekimler için hangi lensi tercih etmeliyim. tamron 18-270 mi? canon 18-135 mi? aslında bu soruya canon 18-135 mm cevabı vermişsiniz . ve “bu aralıktaki objektifler malesef yeterince başarılı olmuyorlar. Daha kısa aralıklı Canon 18-135mm tercih edilebilir.” demişsiniz. burada söylemek istediğiniz nedir? şimdiden teşekkürler.

  • Tamron 18 ile 270mm aralığında odak uzaklığı değişiyor mesela, bu ise 270/18=15x zum anlamına gelir. Canon 135/18=7,5x zum anlamına gelir. Değişken odak uzaklığına sahip objektiflerde zum değeri arttıkça kalite düşer. İstisnaları olmakla beraber bu genellikle doğrudur.

  • teşekkürler :)

 7. şaban yumruk | 20 Haziran 2013, 11:29

  merhaba Hakkı bey kompakt bir maknadan nikon d90 a geçtim dışarıda sokakta doğada fotoğraflar çekeceğim, beni idare edecek lens için önerinizi alabilirmiyim.

 8. deniz atakay | 19 Haziran 2013, 14:32

  Hakkı Bey Merhaba,
  canon 550 D kullanıcısıyım. hem manzara hem de küçük nesneler için çekim yapmak istiyorum ikisi için de tavsiye edebileceğiniz iyi sonuç alacağım bir lens tavsiye eder misiniz?

  • Manzara için ultra geniş açı (mesela Sigma 10-20mm yada Tokina 11-16mm), diğeri için ise makro objektif(Canon 100mm macro veya Sigma 105mm macro) kullanmalısınız

 9. İsa can türkmen | 13 Haziran 2013, 23:05

  Hakkı bey merhaba.amatör olarak compact makinayla daha önce fotoğraf cekmeme karşılık dslr fotografciliga yeni başlayacak biri olarak uzun araştırmalardan sonra kararımı nikon d7100’den yana verdim.ben mimarın aslında genel anlamda farklı türden fotoğraflar çekecek olmama rağmen,ağırlıklı olarak bina,peyzaj vb. Mimari fotoğraflar çekecem.size birinci sorum şu:ben eğer nikon d7100 alırsam bu cihazın uzerinde 18-105 mm vr lens var,sizce bu kit başlangıç ve genel olarak benim çekmek istedigim fotoğraflar için uygun mu yoksa sadece bu makinayı gövde olarak satın alıp farklı bi lens mi aliyim ayrıca.ikinci sorumda nikon d7100 sizce nasıl bir makina tavsiye edermisiniz,yoksa farklı bir tercihiniz olur mu (örn:nikon d300s,nikon d600,canon 7d vs.)

  • Kesinlikle size yeterli olacaktır, belki çok sonraları başk objektiflere ihtiyacınız olabilir ama başlangıç için hem gövde hem de objektif olarak her ikisi de ideal..

 10. Burcu DuyguLUOZ | 13 Haziran 2013, 20:49

  Merhaba Hakkı Bey,

  Sirkeci Hayyam Pasajı’ndaki alışveriş yaptığınız, yorumlarda bahsi geçen mağazayı ben de öğrenebilir miyim?

  Tsk

 11. SERKAn tosun | 11 Haziran 2013, 11:29

  Hocam Merhabalar; Mark iii ile video çekimleri için önerebileceğiniz lensler hangileridir? Teşekkürler.

 12. ali yıldırım | 08 Haziran 2013, 14:01

  hakkı bey merhaba…. benim sormak istediğim soru ikinci el objektiflerle ilgili… satılık ilanlarında bu objektifle 400 kare yada sadece 40 kare çekim yapılmıştır gibi ibareler var yani bunun bir anlamı var mı ? makinaların shutter sayısının önemini biliyorum ama objektifte benzer bir durum olması benim aklıma pek yatmadı… siz ne dersiniz ?

  • Hiçbir anlamı yok, alırken bakacağınız en önemli şey kozmetik, ön elamanın temizliği, motoruyla ve IS ile ilgili bir sorununun olup olmadığı.

 13. burhan çıtak | 07 Haziran 2013, 17:49

  merhabalar
  benim nikon d80 makinam var. fakat objektifi kırıldı. yeni objektif alıcam ama nikkor 18-135 bana yetmiyor gibi . daha çok manzara , tarihi binalar , binalardaki detayları ve uzaktaki kuş vs çekmeyi seviyorum bana hangi lensi önerirsiniz şimdiden teşekkürler

 14. Full frame bir lens alsam D80 ile kullanabilir miyim? ne kadar doğru olur kalitede bir değişiklik olurmu

 15. MEHMET Emin akkafa | 22 Nisan 2013, 18:07

  Canon 7 d icin hangisini onerirsiniz acaba.KIT OLARAK HER IKI SEKILDEDE MEVCUT
  Efs 18-135 f/3.5-5.6 IS LENS
  Efs 15-85 f/3.5-5.6IS USM LENS

 16. Merhaba Hakkı bey kolay gelsin öncelikle iyi çalışmalar 650 d canon body aldım üzerinde kit 18.55 lens var yeni bir lens almak istiyorum ancak bir kaç lens arasında kararsız kaldım yardımcı olurmusunuz ? manzara resimleri, portre ve makro resimler çekiyorum ( çiçek böcek gibi ) tele lens için 70-300 mm ile 55-250 ıs ?, macro da çok fazla kararsızlık var 50 mm 1.4 100 mm 2.8 ve 85 mm 1.8 öneri alabilirmiyim ?

 17. muammert oder | 10 Mart 2013, 22:47

  Selamlar hocam.sitenize ilk defa girdim ,bilgi almak amaçlıda olsa yorumlar ve cevaplarınız gayet olumlu.bilgilerinizi paylaştığınız için sizi kutluyorum.soru sormama gerek yok yeterli sayıda soru’da var cevapta.tebrikler.

 18. Merhaba Hakkı bey,
  Fotoğrafçılığa yeni heves etmiş biri olarak Nikon D3200 almaya karar verdim. İngilteredeyim ve de burda güzel resimler çekmek istiyorum; binaların, iskoçyanın güzel doğasının, manzara resimlerini çekmek istiyorum. Bu doğrultuda almaya karar kıldığım makina bunların hepsini yapar mı tam olarak emin değilim. ( aslında canon 650d yle karşılatırdım ama buun özellikleri biraz daha ağır bastı gibi..) Bu konuda tavsiyeniz ne olur?
  Asıl sorum ise eğer Nikon D3200 alırsam, yanında hangi lensi almamı tavsiye edersiniz?

  • Herhangi bir makine ile istediğiniz fotoğrafları çekebilirsiniz. Bu tip çekimler için geniş açı objektif kullanırsanız daha iyi olcaktır.

 19. onur bekir dalkılıç | 06 Şubat 2013, 23:17

  sayın hakkı bey;
  ilk defa başlayan biri olarak nikon p 510 almayı düşünüyorum. ilk seferde daha profesyonel bir makina alıp soğumaktan korkuyorum. onun için bu makinayla başlamayı düşünüyorum. ama sizin fikirleriniz benim için önemli. bana ne tavsiye edersiniz? saygılarımla;

  • Aslına bakarsanız herhangi bir makine ile başlayabilirsiniz, çok fazla kompakt model var, takip edemiyorum. Ama üst seviye kompakt makineler genellikle pişman etmezler, Canon PowerShot G1X ya da en azından Canon PowerShot G15 gibi. İleride DSLR alsanız bile bu makine yedek olarak veya gezi makinesi olarak kalabilir.

 20. Merhabalar,
  İnternette DSLR makinalarla ilgili araştırma yaparken blogunuza rastladım ve yazılarınızın çoğunluğunu okudum, şu an okumaya da devam ediyorum..
  Nikon D5100 makina almayı düşünüyorum yalnız uygun bir objektif bulmak için araştırıyorum; objektiflerin üzerindeki kısaltmalar vs her şeyi okudum yalnız şu an hala işime en iyi şekilde yarayacak olanına karar veremiyorum. biraz kafam karıştı ve dediğiniz gibi kılı kırk yararak araştırmaya başladım..
  Daha çok landscape ve portre fotoğrafları çekmeyi düşünüyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim..

 21. Hakkı bey merhaba; amatorüm ve hobi olarak fotograf çekiyorum. Canonum 650 var.. su an 18-55 ile idare ediyorum.. genel kullanım icin canon 18-135 mi Tamron 18-270 mi tercih ederdiniz?

 22. ümit arslan | 02 Şubat 2013, 20:05

  sayın hocam; öncelikle emekleriniz ve paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.. izninizle bir kaç sorum olucak; birincisi: canon 650d ile birlikte kit olarak 18-55 ve 55-250 lensler geldi. yorumlar ve bazı formlarda 18-135 kullanımının mantıklı olduğu belirtiliyor. açıkçası fotograf çekreken yakın veya uzak hoşuma giden her açıyı çekiyorum. yani kadraj açısından ayrımım yok. 18-135 lens sizce daha mı anlamlı olur.
  ikincisi; TAMRON AF 18-270mm F/3.5-6.3 Di II VC PZD için düşünceniz nedir?
  üçüncüsü; sirkeci hayyam pasajındaki iş yerinin adresini ve numarasını bana maillerseniz sevinirim. iyi akşamlar

  • 18-55 ve 55-250mm ikilisi yerine 18-135mm kullanabilirsiniz, keskinlikle ilgiliş probleminiz olmaz, objektif değiştirmek zorunda kalmazsınız; fakat 135mm ile sınırlanmış olursunuz. Tamron 18-270mm tak-gez olarak adlandırılan objektifler içerinde iyi tercih edilebilir olanlardan biri, çok birşey beklemeyin ama çantasız, tek makine ile çıkmak için, özel olmayan gezilerde vs. tercih edilebilir.

 23. Seyma Tokdemir | 01 Şubat 2013, 20:02

  Merhaba Hakkı bey.. Cok fazla bu islerin icerisinde olmadigim icin kafam karisik.. Simdi elimde canon d350 makina 18-55 lens var. D650 alicam sadece body alsam onun 18-55 lensi olur dimi? Cunku makinalarn hepsnin yaninda 18-55 hediye ediolar. 2tane ayni lense gerek yok. Fakat yeni lensler IS oluyor bu cok onemlimi sadece bunun icin tekrar bir 18-55 e gerek varmi? Baska lens secme hakkim varsa ne secmeliyim yoksa sadece body alip eski lensi kullanmayi dusunuyorum.Dogubank taraflarndan dukkan garantili makinalar nasil yoksa kesinlikle gold teknosa tarzi biyerden 200 300 fazla verip turkiye garantilimi almaliyim? Simdiden tesekkur ederim..

  • Bence gövde ve objektifi birlikte alın. Sizin elinizdeki eski versiyon objektif ve oldukça başarısız sonuçları var. 200 TL için Türkiye garantili almak bence daha akıllıca, ama bu rakam 400-500 e çıktığında spot alışveriş yapmak tercih edilebilir.

 24. Sedat Öz | 30 Ocak 2013, 22:40

  Sıkılmadan soruları ve verdiğiniz cevapları okudum. Emeğiniz için teşekkür ederim.

  İstanbul dışında oturmaktayım. Sirkeci Hayyam Pasajı’ndan spot olarak ürün aldığınız ve şu ana kadar sorun yaşamadığınızı belirtmişsiniz. Rica etsem mail adresime tavsiye edeceğiniz işyerlerinin adı varsa telefon numaralarını gönderirseniz sevinirim.

 25. NİMET KAYNAK | 29 Ocak 2013, 16:13

  Hakkı Bey,yine ben; Canon 17-55mm ile daire içi kareleri çekiyorum.Manuel Modunda 17mm de F/2.8 1/20 enst iso 200 yine de karanlık çıkıyor Ancak Picasa programında ayar yaparak kareyi düzgün hale getiriyorum. Sorum çektiğim pozlama değerleri doğrumu ikinci sorum Canon 10-22 nin F/ 3.5 daire içi resimleri için geniş açı güzel fakat korkum F değeri 2.8 az gelirken F/3.5 nasıl olacak önerinizi bekliyoru.
  Başka bir sorum da Lens soğuk ortamdan sıcak daire ortamına geçince bulanıklaştı silsem de kar etmedi net görüntü alamadım.Çantasının içinde gece arabamın bagajında duruyordu.Daha önce 18-55 kitlens te böyle bir şey yaşamamıştım.
  Biraz uzun oldu ama önerilerinizi bekliyorum.Selam ve Saygılar

  • 1/20 düşük bir değer, ISO 400 kullanmanız iyi olur sanırım. Her ortamın kendine ait bir ışık değeri var, o kadar para verip satın aldığımız makinelerin yaptığı işlerden biri de bu ışık degerini ölçmek ve bize bildirmek. O yüzden çekim yaparken, A modunda f/2.8 ve ISO 400 olarak ayarladıktan sonra eğer varsa pozlama telafisini sıfır konumuna getirin. İkinci sorunuz sadece çok sıcak ve soğuk ortamlara hızlı geçişlerde yaşanabilir. Bunun için çantanızı hemen açıp makineyi kullanmaya başlamayın. Çanta bir süre durduktan sonra fermuarını açın ve birazda o şekilde bekltin ve ortama yavaş yavaş adapte olmasına izin verin.

  • NİMET KAYNAK | 01 Şubat 2013, 11:09

   Hakkı Bey,teşekkürlerimle,dediğinizi uygulayacağim

 26. iyi günler hakkı bey
  ben bir nex kullanıcısıyım. makinemde nikon g lensleri kullanmak için adaptör alacağım.(fotodiox gibi) bu adaptörlerde diyafram halkası var.fakat sizden öğrenmek istediğim bu adaptörlerin otofokus yapıp yapamadıklarını öğrenmek.bu konuda bir cevap yazarsanız çok sevinirim.iyi günler dilerim.

 27. Hasan Gönül | 23 Ocak 2013, 19:03

  Hakkı Bey merhabalar.
  Yukarıda 18-200 mm lensleri pek önermemenize rağmen bu lenslerden tamronu önermişsiniz.
  Fiyat bakımından mı tamron yoksa kalite bakımından mı tamron. Benim gibi giriş seviyesinde olanlar için 18-200 mm bir ihtiyaç gibi. Ben bu lenslere birde canon 18-200mm yi eklesem:
  18-200 mm tamron mu, sigma mı yoksa canon mu ? Şu günlerde bu cevabınıza çok ihtiyacım var. cevap verirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler…

  • Sonuçta ortaya çıkan fotoğraf açısından bakarsak Tamron’u önermiştim. Yoksa DSLR alıp bu tip objektiflerle çalışmak pek akıllıca değil. Bence bu tip objektif alınacağına ikinci bir kompakt makine almak daha yerinde olur.

 28. Hakkı Bey,
  Gümrük limiti 75 euro ya indi maalesef :(

 29. Sevgili Hakkı bey, Öncelikle sayfanız tasarım ve içerik bakımından çok iyi durumda. “Marifet, iltifata tabidir derler” naçizane teşekkürlerimi iletmek istedim. İyi çalışmalar.

 30. NİMET KAYNAK | 18 Ocak 2013, 13:58

  Hakkı Bey, UV filitreler hk.yazınızı okurken aklıma geldi.Hayyam’dan aldığım canon 17-55mm lensime aynı yerden ikinci el çok kaliteli olduğunu söyledikleri UV filitre aldım.Üzerindeki yazılar (Rodenstock germany Digital pro UV/X MC )var.Daha önceki yazımda netlemede zorlanıyorum demiştim Bu filitre nasıldır fikrinizi söyleyebilirmisiniz.

  • Kaliteli Alman mühendisliğinin bir ürünü, fakat piyasa bulması zor, o yüzden hiç değinmedim. Ama her halükarda filtreli ve filtresiz çekim yapıp karşılaştırmanızı öneririm.

 31. Nimet kaynak | 17 Ocak 2013, 23:57

  Hakkı Bey,teşekkürler.10-22+17-55 +70-200 güzel bir set oldu.Belki ileride bir makro lens ne derseniz.
  Daha önce tamron 17-50 yi önerdiniz sizi dinlemeyip canon 17-55 i aldımhenüz bir kaç kullandım.Biraz yorucu ağır geldi kit lensten sonra netlemede bayağı zorlanıyorum.İnşallah alışırım.Çok para verdim.

 32. Nimet kaynak | 16 Ocak 2013, 23:24

  Canon 450d+ef-s 17-55mm lensim var.Bunun yanına bir lens düşünüyorum
  17-55mm +ef 24-105mm f/4 usm L is
  17+55mm+ef-s 55-250mmf/4-5.6 is
  17-55mm+ef 70-200mmf/4 usm L is
  Tavsiyeniz için şimdiden teşekkür ederim Hakkı Bey

  • 70-200mm f/4 harika olur.

  • NİMET KAYNAK | 17 Ocak 2013, 17:22

   Hakkı Bey, benim de aklımdaki 70_200 idi.Fakat takıldığım nokta 55-70 aralığında lensim olmayışı.Manzara gün batımı şehir manz binalar çiçek hayvan fotoğrafları çekmeyi seviyorum.
   2.ci bir sorum işim gereği daire içi resimlerini çekiyorum.Bunun için Canon ef-s 10_22 mi almam gerekir.

  • 55-70 arasına çok ihtiyacınız olmaz, sadece konuya 20-30cm yaklaşıp, uzaklaşarak o kısmı halledebilirsiniz. Ultra geniş açı için 10-22mm seçebilirsiniz.

 33. Murat Can | 15 Ocak 2013, 23:23

  Hakkı Bey Merhaba

  Canon 600D kullanıcısıyım. 5-15cm büyüklükte ürün fotoğrafları çekmek istiyorum. Kendi yaptığım bir light box’um var. Performansı gayet yüksek. Led aydınlatmalı.

  Light box içinde kibrit kutusu veya sigara paketi büyüklüğünde objeleri fotoğraflamam için nasıl bir objektife sahip olmam gerekli?

  İki konu benim için önemli. Alan derinliği. Nesnenin objektife yakın ve uzak noktalarının net olması gerekiyor.

  İkinci konu perspektif. Örneğin bir silindirin koni gibi görünmemesi lazım. Yani abartılı perspektif bu tür fotoğraflarda rahatsız edici oluyor.

  Bir böceğin detayları veya mikro objelerin fotoğraflanması gibi şeylere ihtiyacım yok.

  Şimdiden teşekkürler

  • Murat Bey yine de makro objektif satın alarak ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Makro objektiflerin kabiliyetleri çok yüksektir.

 34. Adem Tarakcı | 13 Ocak 2013, 04:27

  Merhaba hocam,
  Ben 650d ya da 550d alacağım. Ancak 18 55 objektif olmadan alacağım. Objektifi ise başka bir yerden almayı planlıyorum. Biliyorum ki bana yeterli olmayacak. Sizce geniş açılı maliyet olarak tatmin edici öneriniz ne olur?

 35. Şahin Şahateri | 07 Ocak 2013, 21:52

  Hakkı Bey Merhaba

  Kompakt makinelerle birlikte Canon 550 D ve18-135 lens kullanıyordum.
  Ancak çok yeni Canon EOS M makinemi aldım. Makine henüz çok yeni ve M serisi lensler maalesef yok Üzerinde ise 18-55 geldi. Mount Adapter geldiği anda bu makine için genel amaçlı kullanıma hitap edecek bir EF-S lens alacağım. Hem çocuklarımı
  hemde gezip gördüğümüz yerleri en iyi şekilde görüntüleyebileceğim bir lens tavsiye
  etmenizi rica edecektim.
  Saygılarımla

  • Üzerinde gelen objektif zaten genel kullanım için, ondan memnun kalmadınız mı?

  • Şahin Şahateri | 08 Ocak 2013, 12:24

   Maalesef Hakkı bey. 18-55 Uzak mesafelerde verimsiz geliyor.
   İç mekan için yeterli gibi ancak manzara vs için yetersiz geliyor.

  • Manzara fotoğrafları için genellikle geniş ya da ultra geniş açı kullanılır. Uzak mesafeleri çekebilmek için ise teleobjekife ihtiyacınız olacak. Mount Adapter ile ne kadar verimli kullanılıyor bilemiyorum ama tele için 70-200mm f/4 en ideal olandır.

  • Şahin Şahateri | 11 Ocak 2013, 23:49

   Orjinal EF-M 22mm Lensini ve Mount ile beraber EF-S 18-200mm 1:3.5-5.6 IS getirtmeyi düşünüyorum. Bu konudaki görüsünüz ne olur acaba Hakkı bey

  • Daha önce yazmıştım o konuda tecrübem olmadı, 22mm de hiçbir sorun olmaz; fakat 18-200mm ile yeterince performans alır mısınız bilemem, hatta pek sanmıyorum diyelim.

 36. Merhaba,
  Ben Canon Eos 7D ve Canon Eos 5D Mark II arasında git geller yaşıyorum. Okuduğum kullanıcı yorumlarına göre 7D daha ziyade hareketli çekimlerde (spor etkinlikleri, hareketli nesneler vs.) tercih sebebi, 5D Mark II ise portre, manzara çekimlerinde üstün kalıyor 7D’ye göre. Bu bakımdan tercihim 5D Mark II gibi görünse de arada hiçte azımsanmayacak bir fiyat farkı var. Kit olarak almak yerine, nispeten daha uygun fiyatlı ve genel çekimlerde kullanabileceğim bir lens önerebilir misiniz? Birde internetten araştırdığım üzere Body fiyatlarında bile şirketler arası çok büyük fiyat farkları olabiliyor. Bu bakımdan İstanbul Avrupa yakasında önerebileceğiniz bir satış noktası varsa, çok memnun kalacağım. Teşekkürler…

  • Canon 5D Mk2 alacaksanız kit olarak satılan 24-105mm f/4 alabilirsiniz. Canon 5D Mk2 fiyatları oldukça cazip hale geldi. Sirkeci Hayyam pasajında spot olarak USA fiyatına bulabilirsiniz.

  • Teşekkürler. Yalnız Hakkı Bey, spot olarak aldığım taktirde, garanti şartları nedir, bilginiz var mı? Daha sonra problem çıkması ihtimalinde muhattap olacak birini bulabilirmiyiz, aldığımız yerden?

  • Her yerde farklı, süprizlerle karşılaşabilirsiniz tabi ki, benim devamlı alışveriş yaptığım bazı yerler var, sorun yaşamıyorum.

  • Hakkı Bey tekrar merhaba,
   bana Hayyam Pasajı’ndan Kenan Akkaya (Net Fotoğrafçılık) önerildi. Siz mevzu bahis yerden alışveriş yaptınız mı acaba? Güvenilir yerler listenizde mevcut mudur? Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Değil ama kendisini tanırım ve güvenilir olduğunu söyleyebilirim.

  • Hakkı Bey, yine ben :) Nihayet makinemi aldım. 5d Mark 3 :) Mark 3 alıpta en saçma soruyu soran kişi seçilmek istemiyorum ama çeşitli yazı ve videolarda makinenin tutuşundan duruşa dek her konuda bilgiye ulaştım. Bunlardan biri de vizörden görüntüyü sağ göz ile izlemek ve fotoğrafı öyle çekmek idi. Yalnız ben bunu yapamıyorum! Sağ elini kulllanan biri olmama karşın bana sağ göz ile bakmak ters düşüyor. Gözümü neredeyse yerleştiremiyor ve baktığımda göremiyorum. Sol gözümleyse hiçbir sorun yaşamıyorum. İlla ki sağ ile mi bakmam lazım. Benim yaptığım yanlış mı?

  • Öyle bir zorunluluk yok ama garip bir durum sizinki.. Sonuçta görüyor ve çekebiliyorsanız herşey yolunda demektir.

 37. Hakkı bey canon 650d mi nikon d7000 mı? beni çok aydınlatacaksınız teşekkürler

 38. K. Ç. ÖZER | 27 Aralık 2012, 00:41

  Merhaba Hakkı Bey. Nikon D800 kullanıcısıyım ve Nikon AF-S Nikkor 14-24mm f/2.8G ED ultra geniş açı lens kullanıyorum, genelde manzara çekiyorum. D800 ile kullanabileceğim başka hangi lensleri önerirsiniz acaba genel kullanım için?
  Teşekkürler.

  • Ekipmanınız oldukça iyi, onlara yakışacak ve tamamlayabilecek genel kullanım için objektifler Nikon 24-70mm f/2.8 ve Nikon 70-200mm f/2.8 VR II olacaktır.

  • K. Ç. ÖZER | 27 Aralık 2012, 22:25

   Önerdiğiniz iki lens için de maddi durumum şu an uygun olmadığından dolayı, özellikle Nikon 70-200mm f/2.8 VR II’e muadil olabilecek hangi lensi önerirsiniz acaba?

  • Sigma 70-200mm f/2.8 ile de çok mutlu olacağınıza eminim.

  • K. Ç. ÖZER | 01 Ocak 2013, 19:54

   Çok teşekkür ederim Hakkı Bey.

 39. merhabalar
  canon 550d almayı düşünüorum ama 550d nin kit lensi olan 18-55 in illa IS olması gerekirmi.yoksa DC alınsada olurmu?

 40. Hakkı Bey Merhaba

  Lens konusuyla alakalı benimde bir sorum olcaktı bende 600d var.Uygun fiyatlı ve çok yönlü kullanabileceğim bir lens almak istiyorum(malum pahalı bir zevk) ve iki lens arasında kaldım

  Sigma 18-200mm f/3.5-6.3 DC OS HSM II objektif çapı 72 (950 tl) diğeri
  Tamron 18-200mm f/3.5-6.3 objektif çapı 62 (560 tl) hangisini önerirsiniz yada bunlar dışında bir öneriniz varmıdır teşekkürler…

  • Mutlaka ikisi arasında bir tercih olacak ise Tamron seçilebilir, ama bu aralıktaki objektifler malesef yeterince başarılı olmuyorlar. Daha kısa aralıklı Canon 18-135mm tercih edilebilir.

 41. Merhaba Hakki Bey,
  Canon 650D icin almisken 1 kere Lens almak istiyorum onerebileceginiz Lens hangisidir acaba?
  18-200 , 18-250 , 18-200 zoom ve 18-135 lensleri diyen arkadaslarim ama bir uzmana sormak istedim.
  tesekkurler..

 42. Murat Kurubaş | 18 Aralık 2012, 13:30

  Merhabalar Hakkı bey ;
  Öncelikle belirtmek isterim ki fotoğrafçılık ile uzaktan yakından alakam yoktur fakat aklımda yeni bir iş potansiyeli olan bir yerde foto stüdyo açmayı düşünüyorum .
  Fotoğraf çekmeyi çok severim ama şimdiye kadar profesyonel bir makina almadım.
  Biometrik Vesikalık resim çekmek için Nikonun hangi modelini ve hangi model lens önerirsiniz ?
  Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Teşekkürler

 43. mrhb.. canon 550d kullanıcısym elmde şuan .18-55 lens var. fotgraf çekmeye başladgım günden beri kendmi bu anlamda tanıyamadm yani geniş açılı çekim mi yakından çekmler mi .. kara veremiyorum.. öyle bi an geliyoki bugün ayrıntılara önem vermeliyim diyorum.. öyle bi gün geliyoki bugün kocaman çalışmalıyım diyorum:) kendme sınır çizmiyorum. ve bu sebebple alıcagm 2. lensmin araştrmasnı yapyorum .. ne almalıyım? ne kadar çok fotogrf çekersem çekiyim ben ruh halime göre çekmler yapıyorum. bu sebple dar açılı bi objektf alsam olmck genş alsam olmck.. karar veremiyorum.. yardmcı olur msunz ?

  • Bu durumda yardımcı olmam çok zor ama şunu söyleyebilirim, fotoğrafçılığın ilk zamanlarında makro dünya herkese cazip gelir, fakat ilerleyen zamanlarda daha anlam dolu kompozisyon dolu fotoğraflar çekmek istenebilir. Bazıları makro fotoğrafçılığı çok sever ve kendini o alanda geliştirir. Bence bir makro objektif alıp devam edin hatta mümkünse mbir de makro flaş alın.

 44. Hakkı bey; harika yazılarınızı okuduktan sonra verdiğiniz bilgiler ışığında bende 650D aldım. İlk zamanlar merakla makinanın sağını solunu kurcalayıp merakımı gidermeye çalışırken bir yandan da acaba bir kursa mı katılsam diye düşünüyordum. Şunu farkettim sonunda..Benim gibi meraklıların bir amatör gruba dahil olmasının ve paylaşımlarla bu sanatı pekiştirmesinin iyi olacağını düşünüyorum. Keşke buradaki sayfalarınızda meraklıların buluşacakları ve paylaşımda bulunacakları bir alanda olsaydı…Fikirleriniz,yazılarınız bizlere ışık oluyor.Teşekkür ediyorum

 45. Merhaba hakkı bey,
  yazılarınızı dikktlice okudum, yeni başlayan biri olarak canon 650d yi düşünürken gittiğim media mart taki, görevli kafamı karıştırdıı, bi anda sony a serisini aklıma düşürdü ve ısrarla sony üzüerinde durdu, hiç bir fikrim olmayan bu makina için 650 d ile kıyasladıgımızdaa, görüüşlerinizi paylaşırsanız seviinirim.

  • Malesef Sony konusunda ben de sizin kadar az şey biliyorum, ama iyi ürünler ürettiği konusunda yorumlar okumuştum. Ben sadece Nikon ve Canon gövdeleri kullandım ve sahip oldum. Yakınlarımda da aynı markalar var o yüzden sadece onlar hakkında yazabiliyorum.

 46. Engin Barış Kalkan | 14 Aralık 2012, 12:18

  Hocam merhaba,

  Fotoğrafla amatör olarak ilgileniyorum. Bir nikon d500 sahibiyim ve kasa ile beraber verdikleri 18-55 ile istediğim fotoğrafları çekemiyorum. Hem çerçeve yakalamakta hem de diğer fotoğrafik unsurlarda yetersiz kalıyor. Sokak fotoğrafları çekmekten hoşlanıyorum. Hem sokağın kendisi, yapılar, izler hem de içinde sürülen yaşamlarla ilgiliyim. Sizce hangi lensi almalıyım. Bir 24-105 yeterli olur mu benim için?
  Teşekkür ederim.

  • 18-55 aslında açı olarak tam da sokak fotoğrafçılığı için. Ama keskinliği ve kontrastı konusunda tatmin olmamanız mümkün.. 24-105mm ile daha uzaktan çekim yapabilirsiniz tabii. Ama daha yakından ve genişaçı ile çekim yapmak bana her zaman daha cazip gelmiştir.

 47. Merhaba Hakkı bey siz olmasanız kimbilir ne yapacağız bu size üçüncü sorum sizin sayenizde hep doğru tercihleri yaptım. Sağolun. Bir sorum daha olacak nikon d7000’de reverse macro olarak kullanmak üzere geniş açı zoom lens arıyorum. Geniş açı zoom olacak ancak üzerinde diyafram halkası da olmalı hem de düz kullandığımda af özelliği’de olmalı bu şekilde önerebileceğiniz lensler var mı?
  Eski M42 bayonetli yada nikon ai lensler buldum ancak düz kullanmak istediğimde bu lensleri af özellikli veya otomatik pozlama olmadan kullanmak zorundayım.
  Kısacası düz kullandığımda af ve otomatik pozlama özelliğini kullanabileyim, ters macro olarak kullandığımda üzerinde diyafram halkası olsun manuel pozlamayı kolay yapabileyim, manuel odaklama yaparken açık diyaframda neyi odakladığımı görüp sonra diyaframı kısabileyim. Nikon d7000 için bildiğiniz bu şekilde kullanabileceğim geniş açı zoom bir objektif önerebilirmisiniz. bulamazsam ebay’dan ikinci el ucuz 100$ altı fiyata m42 yada nikon ai yada eski pentax pk lens alıp sadece ters macro amaçlı kullancağım cevabınız için teşekkürler

  • Nikon 50mm f/1.8D ve Nikon 35mm f/2.0D bu tip objektiflerdir ve oldukça iyidirler. Yeni nesil ve üzerinde G ibaresi bulunan objektiflerde diyafram halkası yoktur.

  • Aslında bugün tesadüfen iki objektif buldum cazip geldi bana ikinci el nikon 25-50 f/4 ve nikon 18-35 f/3.5-4,5d if ed ebayda açık arttırmada teklifte verdim mantıklı bir fiyata gelirse alacağım galiba bu objektifler hakkında bir bilginiz varmıydı, prime tercih etmiyorum netleme yaparken ya focus rail kullanmam gerkecek, zoomlu olursa tripod kullanmadan daha rahat netlleme yapabilirim diye düşünüyorum gerekirse bir de geniş açı zoom olursa geniş açıdan ötürü daha fazla büyütme yakalarım reverse bağlantıda galiba…

 48. Mert Yılmaz | 09 Aralık 2012, 17:37

  Hakkı bey merhaba , şu an Nikon D5100 ‘e sahibim . 3000 Tl bütçem var ve bu bütçeyle ya Makinemi satıp 80-200 f2.8 AF-D ED + D7000 alacağım ya da 600D+70-200 f4L Is Usm veya ıkıncı el uygun bulursam 60D alacağım. Genellikle portre ve hayvan fotoğrafı çekeceğim ama portre biraz daha fazla olucak. Ara sıra da spor fotoğrafı çekeceğim. (Keskinlik ve renkler de önemli af hızı sessizliği yanında)

  • Zor bir soru, Nikon D7000 iyi makine ama 80-200 hem çok ağır hemde eski teknoloji, Nikon’un ilk AF-S objektifi. Nikon 70-200 f/2.8 olursa o zaman bütçe iyice kabarıyor. O yüzden benim tercihim Canon 600D ya da 650D ve yanında 70-200mm f4 L IS olurdu. Canon 70-200mm f4 hem hafif, hem hızlı, hem de keskin.

  • Mert Yılmaz | 10 Aralık 2012, 17:32

   bir de hepsinden vaz geçip d5100 ün yanına sigma 70-200 f2.8 OS alabilirim , bu seçenek nasıldır 70-200 f4L IS in yanında ?

  • İkisi de gayet iyi ve keskin objektifler, Canon’un avantajı hafif olması, Sigmanın avantajı ise f/2.8 olmasıdır, gerisi kişisel seçim.

 49. Tuba Görgen | 03 Aralık 2012, 19:50

  İyi çalışmalar Hakkı Bey;
  Ben Nikon D90 kullanıcısıyım. Geniş açı lens Tokina 11-16mm f/2.8 ve 12-24mm f/4 lensler arasında kararsız kaldım. Seçim yaparken diyaframı mı yoksa aralık mı önem taşır. Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler

  • İkisi de oldukça keskin objektifler, eğer f/2.8 değerine ihtiyacınız yoksa 12-24mm daha avantajlı olacaktır. Ama iç mekanlarda ultra geniş açı kullanmayı düşünüyorsanız f/2.8 değeri işinize yarayacaktır.

 50. Veysi Demir | 02 Aralık 2012, 13:43

  Merhaba Hakkı Bey,

  Ben D7000 kullanıcısıyım. Geniş açı için sigma 10-20 mm f/3,5 almayı düşünüyorum. Lens hakkında bilgilerinizi paylaşır mısınız?

  Ayrıca Fx bir lensi Dx bir makinada kullandığımızda bir görüntü kaybı veya netlik sorunu yaşar mıyız? Şimdiden teşekkürler…

1 6 7 8 9 10 17

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.