Objektif seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Amatör fotoğrafçılar, DSLR makinelerini aldıktan bir süre sonra ekipmanın ve özellikle objektifin çok önemli olduğu konusunda genel bir fikre kapılır. (Bu tam olarak doğru sayılmaz.) Bu yüzden ceplerindeki parayı harcamak maksadıyla objektif satın almak için arayışa başlarlar. Bu arayış ekipmanlarını güncellemek ya da genişletmek maksadıyla ek objektif satın almak şeklinde olabilir. Eğer ilk aldıkları objektiften memnun değil iseler yeni alacakları objektif için “kılı kırk yarmak” deyiminin hakkını vermeye çalışacaklardır. Peki objektif alırken nasıl kılı kırk yaracağız?

Öncelikle yapılması gereken: hangi odak uzaklığı ya da odak aralığındaki objektife ihtiyacımız olduğunu belirlemek.

Bir süre fotoğraf çektikten sonra, fotoğraf çekmenin inceliklerini öğrendikçe nasıl fotoğraflar çekmek istediğiniz yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Elinizde bulunan objektif bu tür fotoğrafları çekmenize izin vermiyorsa ekipmanınızı yenilemenin zamanı (gerçekten) gelmiştir. Fakat öncelikle bilmeniz gereken bir terim var: Kırpma Faktörü ya da Odak Uzaklığı Çarpanı (Crop Factor, Focal Length Multiplier). Bu konuyu bir önceki yazımda geniş olarak anlattım, eğer terime yabancıysanız ya da detaylı olarak okumak isterseniz. Krop Faktör ya da Odak Uzaklığı Çarpanı nedir, ne işe yarar, zararı var mıdır? yazısını okuyabilirsiniz.

Kullandığınız ekipman APS-C sensör bulunduran krop faktörlü bir gövde ise objektif seçiminde bu kriteri öncelikle düşünmemiz gerekiyor. Çünkü alacağımız objektifin odak uzaklığı değişecek ve kırpma faktörü ile çarpılacak. Yani mesela tele objektif almak istiyorsunuz 70-200mm bir objektifte karar kıldınız; ama bu objektif sizin kullandığınız gövde de 105-300mm olarak görev yapacak. Objektif seçiminizi buna göre yapmalısınız.

Nikon APS-C gövdeler için ürettiği objektiflere DX ibaresini ekliyor. Dolayısıyla üzerinde DX yazılı bir Nikkor objektif FF gövdelerde tam olarak kullanılamıyor. Aynı şekilde Canon ise bu tür objektifler için EF-S ibaresini kullanır. Üçüncü parti lens üreticileri Sigma DC, Tamron Di II, Tokina ise DX kısaltmasını kullanıyor. Bu objektifler APS-C gövdeler için özel olarak üretildiğinden sonradan gövde değişimi yapacağınızda ya da ikinci gövdeniz varsa ve bu bir FF (Full Frame) gövdeyse bu objektifle birlikte kullanamayacağınız anlamına gelecektir.

Hangi odak uzaklığı aralığında bir objektif alacağınıza nasıl karar vereceksiniz? Aslında bu iş çok kolay, beğendiğiniz ve çekmek istediğiniz bir fotoğraf bulun ve eğer ulaşabiliyorsanız o fotoğrafın EXIF (dijital fotoğrafların içine perde hızı, diyafram, makine marka ve modeli gibi teknik bilgilerin gömülmesini sağlayan bir sistem) değerlerine bakın. Hangi makina ve hangi odak uzaklığında çekilmiş öğrenin. Arkadaşlarınızın elindeki objektifleri deneyin. Hangi odak uzaklığında hangi açıyı görüyorsunuz test ederek bulmak çok daha öğretici olacaktır.

Odak Uzaklığı Simülatörü‘nü kullanarak kaç derece görüş açısın sunuyor fotoğraf üzerinde görebilirsiniz.

Benzer şekilde çalışan ve Nikon ekipmanlarını seçmenize izin veren başka bir uygulama da NIKKOR Lenses Simulator. Burada hem DX ve FX gövdeleri, hem de DX ve FX objektifleri birlikte ve ayrı olarak test edebiliyor ve hangi ekipmanın işinize yarayacağını tespit edebiliyorsunuz.

Canon sayfalarında da detaylı olmasa da odak uzaklığının görüş açısını nasıl değiştirdiği konusunda ufak bir uygulama mevcut.

Odak uzaklığımızı ya da odak aralığımızı belirledikten sonra bu aralıkta hangi ürünler olduğuna bakmamız gerekecek.

Aslında odak uzaklığınızı belirlerken çok fazla katı davranmamak gerekir, bu konuda biraz esnek olmak elimizdeki seçenekleri değerlendirirken bize avantaj sağlayacaktır.

Örneğin makro çekimlerden hoşlandığınızı farkettiniz ve bundan sonra daha fazla makro fotoğraflarla ilgileneceksiniz diyelim. Daha iyi makrolar çekmek istiyorsunuz, o zaman bir makro objektif satın almanız gerekecek. Hangi aralıkta bir objektife ihtiyacınız olduğunu tespit ettikten sonra bu odak uzaklığındaki objektifleri tespit etmek çok zor değil. Ana marka olan Canon ya da Nikon’un dışında üçüncü parti lens üreticilerinin ürünlerini de listeye ekleyerek tüm objektifleri belirlemeliyiz. Piyasada satılan güncel objektifleri ve fiyatlarını bulabileceğiniz birçok web sitesi mevcut. Benim en çok kullandığım ve tavsiye edebileğim site B&H. Buradan SLR Camera Lenses bölümüne giderek dilediğiniz kriterlerde arama ve seçim yapabilirsiniz.

Objektiflerin üzerinde yazan kısaltmaların anlamları nedir?

Tüm objektiflerin üzerinde bir veya birkaç harften oluşan çeşitli kısaltmalar görürsünüz. Örneğin AF, DX, VR, G gibi. Bu kısaltmaların anlamları objektifin markasına göre değişik anlamlar içerir. Aslında özelliklerin büyük kısmı standart; fakat patent hakları nedeniyle farklı isimlendirmeler kullanılıyor. Yani sarsıntı önleyici ya da titreşim önleyici sistemin pratikteki faydası değişmiyor; fakat markalar arasında kullanılan teknoloji farklı ve dolayısıyla da isimlendirmesi değişiyor. Nikon Vibration Reduction yani VR kısaltmasını kullanırken, Canon Image Stabilization yani IS kullanıyor, Sigma Optical Stabiliser yani kısaltma olarak OS kullanmayı seçmiş.

Bu ve buna benzer kısaltmalar oldukça işinize yarayan bilgiler sunacaktır. Bu yüzden objektifin üzerinde yazan tüm kısaltmaların anlamlarına bakmanızı önereceğim. Örneğin üzerinde G kısaltması bulunan Nikkor objektiflerin diyafram ayarlama halkası yoktur. Tamamen gövde üzerinden dijital olarak diyaframı ayarlamak zorundasınız. Tüm markaların kısaltmalarını Türkçe açıklamalı olarak Objektiflerin üzerindeki kısaltmalar sayfasında bulabilirsiniz.

Objektifleri tespit ettikten sonra ilk elemeyi birçok kişi sanırım maliyet üzerinden yapacaktır.

SLR Camera Lenses bu adreste listelediğimiz objektiflere ait fiyatlar USA de bulabileceğiniz ortalama fiyatlardır. Başka sitelerde bir miktar altında ya da bir miktar üzerinde fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Aynı ürünleri Türkiye’den yetkili satıcılarından almaya çalıştığınızda karşılaşacağınız fiyatlar maalesef sizi üzecektir. Fakat Türkiye’de de yukarıdaki fiyatların az bir miktar üzerinde spot piyasadan alışveriş yapma imkanınız var. Aslında en iyi yöntem USA ya da Hong Kong gibi yerlere giden tanıdıklara ısmarlamak; fakat bu her zaman mümkün olmuyor.

Fiyatlar konusunda bir örnek verelim; Nikon DX format bir objektif olan Nikon 10.5mm f/2.8G ED DX Fisheye almaya karar verdik ve baktık ki USA fiyatı $624 (985 TL). Bunun Türkiye’deki fiyatını araştırdığınızda her bulduğumuz fiyat 1600 TL nin üzerinde çıkıyor. Başka bir örneğe bakalım Canon EF 17-40mm f/4L USM için mesela. B&H fiyatına baktığımızda $750 (~1180 TL) olarak görüyoruz. Türkiye’deki fiyat araştırması için aşağıdaki rakamlara bakmanız yeterli;

Objektifin fiyatı arttıkça USA ve Türkiye arasındaki uçurum da artıyor. Bu yüzden genellikle spot alışveriş çok daha zahmetsiz ve hesaplı bir çözüm oluyor. Spot alışverişte Canon EF 17-40mm için ödeyeceğiniz bedel yaklaşık ~1400TL civarında olacaktır. Spot alışveriş aslında yasal olmayan bir ticaret; fakat Türkiye’deki fiyatların yüksek olması ve fotoğrafçıların çoğunun amatör (bu işten para kazanmıyor) olması nedeniyle tercih ediliyor. Fakat bu tip alışverişler biraz risk içeriyor ve karşılıklı güvenin önemi büyük. Ödeyeceğiniz miktara bağlı olarak alacağınız risk düzeyini kendiniz belirlemelisiniz.

Başka bir alışveriş yöntemi ise Internet üzerinden özellikle ebay den alışveriş. Sıfır objektifler için buradan alışveriş yapmayı pek tavsiye etmiyorum. Çünkü Türkiye’ye girişte gümrüğe takılma ve size pahalıya malolma ihtimali yüksek. Fakat ikinci el bazı ürünler ve başka ekipmalardan (pil, kart vs.) €150 geçmeyecek şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında alabileceğimiz ürünlerin bir kısmını eledik ve elimizde belli başlı üç ya da dört adet objektif kaldı. Şimdi yapmamız gereken Lens Review’ larına bakmak.

Lens Review yani objektif incelemeleri konusunda Türkçe kaynak bulmak neredeyse imkansız. Belli başlı sitelerde İngilizce olarak bulabiliyoruz. Aslında bir kaç kişi sadece bu konuya özel bir çalışma içerisine girse ne hoş olurdu ya, neyse.. Objektif incelemeleri için bakabileceğimiz sitelerden birkaçı;

Benim daha çok tercih ettiğim ve güvendiğim siteler photozone ve Nikon kullandığımdan kenrockwell. Fakat değişik görüşler okumak, farklı yaklaşım ve kullanıcı tecrübeleri için birçok kaynağa bakmak gerekiyor.

Bu teknik testler laboratuvar koşullarında yapıldığından gerçek dünyadaki kullanımı ve sonuçları hakkında çok fazla fikir vermeyebilir. Bu yüzden objektifleri kullanan kişilerin deneyimlerinden faydalanmak başka bir seçeneğimizi oluşturuyor.

Almak istediğimiz objektifi kullanan tanıdığımız fotoğrafçılar varsa bunlarla birebir konuşmak, yoksa yine internet üzerinden yapacağımız okumalarla kullanıcı tecrübeleri hakkında fikir sahibi olabiliriz. yukarıda yazdığım bazı sitelerde, örneğin fredmiranda‘da daha çok kullanıcı tecrübelerine, objektifin pozitif ve negatif yönlerine değinilerek yer veriliyor. Fakat unutmamak gerekir ki bu yazılanların çoğu subjektiftir; fakat her zaman fikir verme açısından faydalıdır.

Bazı fotoğrafçılık blogları ve tecrübelerin paylaşıldığı platformlar da işinize yarayacaktır. Türkçe kaynak bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz. Malesef Türkçe olan kaynakların çoğunluğu forum sayfalarında gözden kayboluyor. Yine de netfotograf.com forumlarını ve fotokritik forumlarındaki donanım-ekipman kategorisini takip edebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen seçtiğiniz objektif hakkında kafanızda soru işaretleri olabilir. En iyisi birebir test etmek.

Alacağınız objektifi seçtiniz, paraya kıyıp almaya kararlısınız ama kafanızı kurcalayan bazı sorular olabilir. “Acaba çok ağır mı?”, “Netleme hızı yeterli olacak mı?” vs.. gibi sorular objektifi almadan önce sizi rahatsız ediyorsa tanıdık birilerinden objektifi edinerek kendi makinanızda test etmeniz çok önemli. Eğer tanıdık kimse de yoksa teknoloji marketlerinde vitrindeki ürünleri deneyebilirsiniz. Mümkün mertebe birebir test etmek kararınızı kesinleştirmede önemli rol oynayacak.

Bu kadar kılı kırk yarmaya gerek yok diyorsanız.

O zaman kafanıza takılan soruları sorduğunuz, bilgisine güvendiğiniz, o meşhur fotoğrafçı arkadaşınızın yakasına yapışın. Ona “Ben şöyle şöyle fotoğraflar çekmek istiyorum, şu kadar da para harcayabilirim, hangi objektifi alayım dersin?” şeklinde bir soru sorarak cevaba kısa yoldan da ulaşın, tercih sizin.

1.755 Yorum Var

 1. Hocam canon 550d makinama bir lens alıp hem makro hem de zoom yapma şansım varmı ????

  • Piyasada zumlu yani değişen odak uzaklıklı bazı objektifler satılıyor ve bunların isimlerinde macro ibaresi geçiyor fakat bu ibare gerçek anlamda makro anlamına gelmiyor. Eğer 1:1 makro fotoğrafı çekmek istiyorsanız mutlaka makro objektif almalısınız. Diğerleri close-up yani yakın çekim yapabilmenize olanak tanır ama 1:1 makro çekemez.

  • çok teşekkürler..

  • Hakkı Bey merhaba benimde 550D makinam var, kendi kit lensi dışında bir gezi lensim var Tamron 18-200Canon, bir de Canon EF-S 60mm lensim mevcut. Keskinlik anlamında tabiiki 60 mm elimdeki Tamron lensle kıyaslayınca (kıyaslamak ne kadar doğru gerçi ama) çok fazla kalite farkını gorüyorum. Araştırmalarım sonucunda geniş planlarda çekerken müze bina mekan içi vs şu iki lens arasında karar veremedim. Canon 17-40 mı yoksa Tamron 17-50 mi? Tamron 17-50 çok fazla tavsiye ediliyor keskinlik anlamında f2,8 olması bir avantaj ama her ikisini de kullandıysanız tecrubenizden yola çıkarak hangisini alırdınız? Fiyat kıyaslaması yapmayın daha iyi sonuç alabileceğim lensin peşindeyim, çünkü sürekli lense yatiracak param da yok 1 tane mekan içinde de memnun edecek bir lens almak niyatindeyim. Mesajları tek tek okumak onlara yanıt vermek sizin için ekstra zaman aliyordur biliyorum ama bu kararsızlığımı sona erdirecek bir yanıtınız varsa hemen alacağım lensimi :) Teşekkürler.

  • Ayhan Bey zor bir soru değil ama cevabı da bir tane değil. Şöyle ki; Evet her ikisini de kullandım ve her ikisinden de memnun kaldım. Tamron çok az daha keskin görüntüler veriyor doğrudur. Diyafram açıklığı da bir avantajdır. Fakat dezavantaj olarak yavaş netlemesi, sesli netlemesi ve malzeme kalitesi sayabiliriz. Bunları düşünmek gerekir. Aslında her iki objektif te görüntü olarak sizi tatmin edecektir fakat evladiyelik birşey istiyorsanız 17-40mm iyidir. Ben şahsen 17-40mm yi tercih ederdim.

 2. Teşekkür ederim, Canon 600D, haklısınız.

  Eğer farklı bir öneriniz olursa, lütfen yazın :) ilave bir yorumunuz olmazsa, tavsiyenize (Sigma) uyacam….

 3. hakkı bey sorulara neden cevap yazmadınız

  • Faruk Bey (ya da Osman Bey) öncelikle bilmelisiniz ki böyle bir zorunluluğum yok. Ama yine de elimden geldiğince yardım etmeye çalışıyorum. Sizin sorunuza alt kısmında cevap yazdım..

 4. İyi günler.

  Hakkı Bey, 18-55 kit lensli D600 makinem var. Gezilerde, doğa ve manzara yanında bitkiler ve yakın plan çekimleri ilgi alanımda, Yazılarınızı keyifle okudum. Kendimce bir seçim yaptım, ama cesaret edip alamadım, sizin tercihiniz aşağıdaki lenslerden hangisi olurdu? Teşekkürler.

  1.Sigma 17-70 mm f/2.8-4 DC Makro OS HSM Lens
  2.Tamron AF 18-270mm F/3.5-6.3 Di II VC LD Aspherical (IF) MACRO

  • Sanının D600 demekle Canon 600D demek istediniz :) Ben her ikisini de tercih etmezdim. Yakın plan çekecekseniz kanımca mutlaka Makro objektif almak gerekir ama ikisinden birini seçmek durumunda iseniz Sigma 17-70mm yi seçebilirsiniz.

  • yunus taşdelen | 28 Nisan 2012, 22:05

   mehmet bey bende canon 600d almayı düşünüyorum.makina hakkında ki düşünceleriniz nedir ? beklentilerinizi karşıladımı.hakkı bey 17-40mm f /4 lens önerdi bu makineye.tşklr…

 5. Mahmut Köse | 26 Nisan 2012, 22:11

  Slm,
  Canon 5d Mark III ile Nikon d800E arasında kaldım. Sizce hangisini tercih etmeliyim. Uzun yıllar önce hep canon kullanmıştım ama sanki d800 daha iyi gibi web yorumlarında?
  Şuan elimde herhangi bir marka lens falan yok, yeni bir başlangıç yapacağımdan dolayı doğru markayı seçmem çok önemli….
  Şimdiden teşekkürler….

 6. Merhaba ; Sigma 70-200 2.8 1.nci versiyonu ile Nikon 80-200 2.8 i kıyaslayacak olursak hangisinden daha iyi performans alırız ? Her ikisinden de Çok temiz 2.el uygun fiyata buldum fakat kararsız kaldım. 80-200 daha mantıklı gibi gelsede kararsızım . Bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevineceğim . Şimdiden teşekkürler…

  • Sigma 70-200mm den daha iyi performans alırsınız, Nikon 80-200mm daha yavaş ve eskidir.

 7. yunus taşdelen | 23 Nisan 2012, 22:34

  öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkürü borç bilirim.canon 600d siparişi verdim hollanda ya. makine hakkında bi bilginiz varmı ? burdaki fiyatı sizinde belirttiğiniz gibi çok yüksek ordaki fiyatla arasında nerdeyse 900tl fark var.dslr olarak ilk makinem olcak.makinenin üzerinde standart 18-55 mevcut lens tercihi yapma gibi bi hakkım olsa 18-55 deilde ne önerirdiniz ? tşkr ederim hayırlı günler…

 8. Hakkı bey öncelikle yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim.
  Ben ilk dslr makinamı alıcam,Aklımda nikon d5100 vardı fakat nikon yeni modeli 24 mp d3200 ü çıkardı ikiside aynı fiyat gibi sizce hangisini tercih etmeliyim,hangisi daha keskin fotoğraf çeker.Birde şu var 3200 giriş seviyesi 5100 bir üst seviye 5100 üst seviye yapan artısı nedir.Biraz uzun oldu sanırım özür dilerim.Şimdiden çok teşekkür ederim.:)))

  • Aslına bakarsanız pek de üst seviye sayılabilecek bir artısı yok, bence 3200 özellik olarak daha avantajlı ve yeni teknoloji olduğundan tercih edilebilir.

 9. mrb üstad bende nikon d70s var üzerinde 18 55 mm dX af-s nikkor lens var ben dıs çekimlerde 18 200 lens hem geniş acı hemde yakın cekimde işimi görürmü acaba çok okudum cok arastırdım ve sizi buldum baya bi detaylı şekilde herseyi anlatmıssınız ama işte kullanmadıgım için hangisinin verim vericeginde bilmiyorum 18 200 biraz kafama yattı sizin görüşünüzüde almak istedim bilgileriniz için çok teşekkürler .

 10. iayi akşamlar hakan bey nıkon d3000 makinam var 18-105 vr lens almak istiyorum makinama uyarmı tak çıkar yapmak istemiyorum tavsiyenizi bekliyorum

  • Elbette makinanıza uyar. Burada dikkat etmeniz gerekene bir husus var, o da Nikon objektiflerin üzerinde AF-S ibaresinin olması. AF-S olan tüm Nikon objektiflerini alıp otomatik netleme yapacak şekilde kullanabilirsiniz. Diğerlerini de kullanabilirsiniz fakat otomatik netleme yapamazsınız.

 11. Merhaba,
  Ben Canon bir kamera (muhtemelen eos 60d) ile birer tane prime ve zoom lens almak istiyorum.

  Cekecegim fotograflar cogunlukla urunler ve portreler olacak, cok fazla doga fotografi cekmeyecegim fakat nasil bir lens almak konusunda cok kararsiz kaldim cok arastirdim ve ilk DSLR makinem olacagindan da biraz tecrubesizim.

  18mm-70mm, 70mm-200mm dusunuyorum ama ihtiyaclarimi ne kadar karsilar tam olarak bilmiyorum. Malum urunlerde netlik cok onemli ve portrelerde de cok derin goruntuler elde etmeye gerek yok konu yogun blur bi arka planla ortaya ciksa yeter… Ne yapsam fikir, yardim ne olursa…

  Ve son olarak 18mm-70mm bir lens demek 50mm lik standard bir lensin ozelliklerini tasiyor anlamina gelirmi, yada 70mm-200mm 85mm lik bir portre lensin yerine?

  Tesekkurler………

  • Elbetteki sorunuza tam olarak evet denemez.. Prime objektifler her zaman için tercih edilmelidirler fakat kullanım zorlukları ve fiyatları yüzünden zoom objektiflerle de birçok işimizi halledebiliyoruz. Sizin öncelikle 24-70 veya 24-105mm gibi sağlam ve keskin bir zoom objektif almanız gerekir. Sonrasında ise görmek istediğiniz açıya göre 85mm veya 50mm prime objektif ile devam edebilirsiniz. Prime objektifte f/1.8 (veya daha çok para harcamak isterseniz daha açık diyaframlı da satın alabilirsiniz tabi) olacaktır.

 12. Mrb Hakkı bey. Benim nikon d60 fotoğraf makinam var. Fotoğrafcı değilim fakat normal digital kullanmaktansa bu makinamı tercih ediyorum. Sizden bi konu üzerine yardım isticektim. Ben yurt dısından d60 a lens almak istiyorum. Aklımda bi kaç lens var fakat yardımınızı istiyorum. Tamron 17-50 2.8 , 55-300mm VR . Bunlar dışından bana önerebileceğiniz farklı bir lens varmı? Fiyat detayı hiç önemli değil. Acil dönüş yaparsanız sevinirim.

  • Objektifler o kadar fazla ve çeşitli ki, elbetteki önerebilirim ama ban kullanım amacınızı söylemelisiniz. Daha çok genel kullanım için istiyorsanız ona göre birşeyler söyleyebilirim. Eğer fiyat detayı önemli değilse tüm objektiflerinizi Nikon marka almalısınız. Nikon 14-24mm + Nikon 24-70mm + Nikon 70-200mm tam bir takımı oluşturacaktır ve yeterli olacaktır. Ama bu kadar iyi objektiflere daha iyi bir gövde almak gerekirdi. Nikon D700 veya D800 gibi.

 13. hakkı bey stüdyoda nikon d 300 makina için objektifde kararsız kaldım şimdilik 18 135 le idare ediyorum tamron 24 70 sigma 24 70 nikon 24 85 hangisini önerirsiniz ayrıca ilerde nikon d800 alsam bu objektifler den hangisi uyumludur zaten tamron 24 70 şimdi piyasada yok türkiyede herhalde tokina objektifler hakkında yorumunuz nedir önerilerinizi bekliyorum selamlar

  • Nikon bayonetli olarak satılan tüm objektiflerde zaten “for Nikon” ibaresini göreceksiniz, o yüzden uyum sorunu yaşamazsınız. Stüdyoda kullanmak için Nikon 24-70mm en iyi seçim olacaktır. Fakat gövdenizin krop çarpanlı olmasından dolayı istenilen verimi alamayabilirsiniz. O yüzden daha iyi bir seçim olarak Nikkor AF-S 17-55mm f/2.8 G IF-ED DX öneriyorum.

 14. Hakkı Bey merhaba,
  Nikon D5100 makina almaya karar verdim. Nikon 55mm – 200mm f/4-5.6G ED AF-S VR Zoom Lens kiti ile beraber satın almayı düşünüyorum, uzakları çekebilmek için. Ama geniş açı için 35mm f/1.8G AF-S DX lensini de alacağım. Bu makinaya uygun mudur, bunların yanına almam gereken lens var mıdır, DX makina olduğu için 50 mm yerine 35 mm yeterli olur diye düşündüm doğru mudur?
  Teşekkürler.

  • Bir de bu lens var : Nikon 18-105mm f/3.5-5.6 AF-S DX VR ED Nikkor Lens.
   Olması gereken bir lens gibi geliyor bana, daha önce Canonla kullanmıştım. işe yarar bir aralık diye düşünüyorum, fikrinizi alabilir miyim?

  • İşe yarar tabiki, çok genel bir aralık, hatta tek olarak takıp dolaşılabilecek bir objektif olarak düşünülebilir.

  • Evet uygundur, Nikon objektiflerin üzerinde AF-S yazdığı sürece rahatlıkla, sorunsuz olarak kullanırsınız. 35mm iyi bir objektif olacaktır iyi düşünmüşsünüz, fakat geniş açı olarak değil de daha çok portre objektifi olarak. Almanız gereken objektif elbetteki çok var, fakat bence çok objektif almak yerine kaliteli objektiflere para yatırmak daha anlamlı.

 15. hakkı bey stüdyoda nikon d 300 makina için objektifde kararsız kaldım şimdilik 18 135 le idare ediyorum tamron 24 70 sigma 24 70 nikon 24 85 hangisini önerirsiniz ayrıca ilerde nikon d800 alsam bu objektifler den hangisi uyumludur zaten tamron 24 70 şimdi piyasada yok türkiyede herhalde tokina objektifler hakkında yorumunuz nedir önerilerinizi bekliyorum selamlar

  • En iyi seçim Nikon 24-70mm olacaktır ve bunu D800 ile de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Tokina ve diğer markaları ürün bazında değerlendirmek gerekir. Bazı ürünler oldukça iyi iken bazıları ise para vermeye değmez olabiliyor.

 16. merhaba hakkı bey.d3000 makınam var 18-55 lensl bırlıkte. genellıkle boydan potreler ve manzara, sokak cekımlerı yapıyorum ve lensımın yeterlı olmadıgını dusunuyorum keskınlık ve renklerın tatmını acısından.bu kosullara uygun lens tavsıye ede bılır mısınız.

 17. Merhabalar ben Nikon D5100 kullanicisiyim makinama makro lens almak istiyorum 28mm , 50mm, 60mm gibi lakin uyumlu pek lens bulamadım tavsiye edebileceginiz bir lens modeli varmı

  • Nikon’un micro olarak geçen objektiflerinizi alabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta objektifin üzerinde AF-S ibaresinin olması gerekir, yoksa otomatik netleme yapamazsınız.

 18. Merhabalar hakki bey.Ben yurt dışından Nikon d5100 getirtmeyi düşünüyorum.Bu makina hakkında düşüncelerinizi alabilirmiyim.Bu makinanın üzerindeki 18-55mm lensi almalımıyım?
  Genelde manzara ve hatıra fotoğrafı çekmeyi seviyorum makinamıda bu amaçla kullanıcam.Bana bir lens tavsiyesinde bulunabilirmisiniz.Mesela 12-24 mm tavsiye edermisiniz?
  Şimdiden çok teşekkür ederim

  • Kullanim amaciniza uygun bir makina, üzerindeki 18-55 ile bir süre kullanin muhtemelen isinizi görecektir. Daha sonra eger ihtiyaciniz olursa objektif arastirmasina baslarsiniz.

 19. Merhaba; elimde Canon 550d makinem var ve objektifim sigma 17-70mm bunla bir mekan çekiminde detay çekimleri nasıl olur, daha çok detay mı çalışmalıyım yoksa mekan fotoğraflarımı bir de elimizde 18-105mm bunla da aynı şekilde detay mı çalışmalıyım yoksa mekan fotoğrafımı.
  Teşekkür Ederim…

  • Elinizdeki objektiflerle detay çekim yapabilirsiniz, keskin ve detaylı görüntüler elde edebilirsiniz, fakat çok yakından çekim yapabilmeniz için makro objektif satın almanız gerekir. Detay fotoğraflar çin önemli etkenlerden biri de ışıktır. Bu yüzden ışıklandırmanın da iyi olması gerekir.

 20. Ercan Yılmaz | 12 Nisan 2012, 15:38

  Öncelikle merhabalar.. Biraz araştırmanın ardından Nikon d3100 almaya karar verdim ve bugün sipariş ettim. Bütçe konusu yüzünden en iyi seçebileceğim makinenin bu olduğuna karar verdim. Makro çekimlere karşı büyük bir ilgim var ve elimdeki makinelerle çok tatmin olmasam da çekmeye çalışıyorum. Soruma gelecek olursak Nikon uyumlu Kenko Auto Extension Tube Set DG alırsam acaba gövdede AF motoru olmadığı için diğer elektrik aksamı olmayan tüpler gibi mi kullanabilirim, yoksa tam randımanlı bir şekilde kullanabilir miyim? Ayrıca belirtmemde fayda olduğunu düşünüyorum 18-55 VR kit lens ile kullanacağım.
  Eğer bu konu hakkında yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum..

  • Ürünü kullanmadım ama bildiğim kadarıyla şu an AF kullanabiliyorsanız yine AF yi kullanabileceksiniz.

 21. Merhaba Hakkı Bey,Nikon d90 ve 18-105 lensim var.çiçek ve böcek resimleri çekmek için nasıl bir makro lens önerirsinz.tamron 70-300 makro ile sigma 70-300 makro lensler işimi görürmü ve d90 a uygunmu.ayrıca bu lenslerle portre cekimi de yapablirmiyim…Verdiğniz bilgiler için teşekkür ederim…

  • Bu objektifler makro objektif değiller, bunlar aslında close-up diye tabir edilebilir. Çiçek, böcek gibi konuları çekebilmek için gerçek bir makro objektife ihtiyacınız var. Micro-Nikkor AF 105mm f/2.8 alabilirsiniz, eğer bunu pahalı bulursanız Nikon uyumlu Sigma 105mm makro da alabilirsiniz, fotoğraf kalitesi ikisinin de en üst düzeydedir fakat Sigma biraz daha yavaş netleme yapar.

 22. Bende Canon 550d, 18-135mm ve 50mm f/1.8 lensler vardı. Geçen gün 50mm’lik lensin iç aksamı kırıldı. Teknik servise verdim ama astarı yüzünden pahalı olur dediler. Bende onun yerine başka bir lens almak istiyorum ama çok kararsız kaldım. Çoğunlukla gün ışığında life style tarzı fotoğraflar çekiyorum. 50 mm bazen dar açılılı geliyordu. Ama çok seviyordum.
  Seçeneklerim arasında; 5omm. f/1.4, tamron 90 mm f/2.8, canon 100 mm f/2.8 …. (özellikle temiz ikinci el bulabilirsem harika olur)
  Çektiğim fotoğraflardan belki bana en uygun lensi hangisi olacağına karar vermemde yardımcı olabilirsini; http://www.flickr.com/photos/nohutcuk/
  Şimdiden çok teşekkürler.

  • Aslına bakarsanız f/1.8 ile f/1.4 arasında aslında 1 stop bile fark yok, fakat çalışmalarınızı daha çok alan derinliği üzerine kurguladığınızdan bu fark sizin için önemli olabilir. 50mm dar geliyor ise bence 35mm f/1.4 alabilirsiniz, kesinlikle harika bir objektiftir. Diğer seçenekler makro objektifler ve bu türe ihtiyacınız varsa 10mm f/2.8 bu konuda çok iyidir. Sadece bir tane alacaksanız 35mm tam size göre gibi duruyor.

 23. erhan güngör | 11 Nisan 2012, 19:04

  merhaba canon eos 60d sahibiyim ornito fotğrafları çekmek amacıyla canon ef 100-400mm f/4.5-5.6l is usm almayı düşünüyorum. sizce bu objektif doğru bir seçim mi ?

  • Sadece ornito ise doğru bir seçim değil. En doğru seçim Canon 400mm f/5.6 sabit objektif olacaktır. Hem daha ucuz, hem daha keskin, hem de daha hızlı AF. Ama aynı zamanda teleobjektif olarak da kullanacasanız o zaman doğru tercih.

 24. Peki 300 s ile 700 arasındaki netlik ve renk farkı varmış ?? Varsa ne kadar büyük ??

 25. Merhaba Hakkı bey
  d90 makinam var bir makro lens almak istiyorum
  sizce nikon mu almaliyım yoksa sigmami
  sizce hangisi daha iyi birde 60mm F2.8 AFS Micro-Nikkor
  iyimidir sizce_? şimdiden teşekkürler saygılar!

  • Ne çekeceğinizi bilmiyorum, ama 60mm alırsanız böcek vs. çekimlerinde zorlanırsınız, çok yaklaşmak zorunda kalırsınız ve böcek veya kelebekleri ürtütüp kaçırırsınız. En iyisi, en keskini ve ideali Nikon 105mm dir.

 26. Hakkı bey; 3 yıldır 300 s kullanıyorum Lenslerim Nikon 24 70 2.8, 105 2.8, 12 24 f4, 35 1.8, 80 400 ve sigma 70 200 2.8 os’siz olanı. Genellikle makro, kuş, uzun Pozlama ve manzara fotografları bazen ise ornito fotografları çekiyorum . Soruma gelince; 300 s ve 12 24 u elden cikarip d700 alsam nasıl olur ? Fotografla ilgilenen arkadaslarım farklı yorumlarda bulunmaktadır 300 s ile 700 arasındaki önemli farklar sizce nedir ? Özellikle 24 70′ 105 makro ve 70 200 ile kullanildiginda netlik, renk ve detay farkları ne kadar olur? Şahsi fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Saygılarıma……

  • Zor bir soru, zaten kolay olsa kararınızı vermiştiniz :) Tele avantajını kaybedeceğinizden dolayı ornito yani kuş fotoğrafçılığını pek düşünmediğinizi varsayıyorum. Eğer düşünüyorsanız hiç bir hamle yapmayın. Sadece daha iyi kuş fotoğrafları çekebilmek için 80-400 ve 70-200ü elden çıkartın, onun yerine sabit 300mm f/4 ve TC 1.4 alın. Farklı bir yaklaşımla bakarsak ve ornito ile ilgilenmeyeceğinizi düşünürsek, son aşamada elinizde Nikon D700, Nikon 14-24mm, Nikon 24-70mm f/2.8, Nikon 105mm ve olarak Sigma 70-200mm olacak şekilde hareket edebilirsiniz.

  • Ek olarak söylemek gerekirse, 24-70mm ve 105mm için görüntüde herhangi bir kayıp yaşamazsınız bu objektifler zaten FF gövde için üretilmiş oldukça kaliteli objektiflerdir. Sadece Sigma 70-200mm de köşelerde bir miktar vignetting oluşabilir, bu da çok önemsenecek birşey değil. Yani kısaca bu ekipmanları gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

 27. MEHMET DUYMAZ | 09 Nisan 2012, 11:57

  Merhaba, Mediamarkt bünyesinde 1 yıl kadar kompakt makina satışında görev aldım, kompakt makinalarla ilgili olarak birçok bilgiye sahibim ve bazı sahnelerde SLR tadına yakın çekimler yapabiliyorum.. bir dönem Nikon D40 kullandım.,Sony cihazlarla ilgili olarak pek bilgi sahibi olmadıgınızı yazmışsınız ancak genel olarak yorumlama yapabilirmisiniz ? Sony SLT 65 VK 18-55 + 55-200 SAM objektif ya da 75-300 telephoto zoom lens kombinasyonunda kararsızım. SAM lens ve Sonynin standart zoom lensleri arasında nasıl bir fark olabilir. siz hangisini önerirsiniz. Şimdiden Teşekkür ederim..

  • Merhaba, amatör kullanım için sizi tatmin edecek kadar iyidir, fakat kullanma ve test etme şansım olmadığından sizi yanıltmak istemem özellikle objektifleri konusunda bilgi sahibi değilim.

 28. merhaba hakki bey canon 7d mi aldim simdi lens zamani lens olarak
  genis aci icin canon 50mm 1.4 usm ile tokina 11-16 mm yi
  uzak icin 100-400 mm yi dusunuyorum bu lensler dogru tercih olabilir mi
  yoksa alternatif lens oneriniz varmi
  simdiden cok tesekkur ederim

  • Tercihleriniz kesinlikle yerinde olmuş, ama 100-400mm de pek emin olamadım. Belki 70-200 f/4 gibi bir objektif daha çok işinize yarayabilir.

 29. seral gün | 06 Nisan 2012, 22:32

  Hakkı bey merhalar bende nikon d 300 makina var dış çekimlerde gelin damat resimlerinde kullanabiliceğim geniş açılı hangi lensi önerirsiniz teşekkürler

  • Nikon 24-70mm f/2.8 her işinizi görecek oldukça keskin ve kaliteli sonuçlar alacağınız bir objektiftir.

 30. öncelikle kolay gelsin nikon D300s sahibiyim.Stüdyoda boy ve portre çekimi için lens ne önerirsiniz?

  • Genellikle stüdyo boyutlarına göre değişse de Nikon 24-70mm f/2.8 her işinizi görecek oldukça keskin ve kaliteli sonuçlar alacağınız bir objektiftir.

 31. Merhaba,
  Ben Canon 7D ile calisiyorum ve cok memnumum. Elimde Canon 18-135mm f:3.5-5.6 ve Tamron 17-50 mm f:2.8 lenslerim var. Telezoom lens almak istiyorum. Kararsizligima yardimci olursaniz cok sevinirim. Canon 28-300mm F 3.5-5.6 lens mi, Canon 70-200mm f.2.8 mi? Her ikisi de iyi lensler ve pahalilar. Cekilmis fotograflara bakiyorum ve her ikisiyle de harika ornekler paylasilmis. Bir turlu karar veremiyorum, bana dusuncenizi soylerseniz cok sevinirm. Beklentim net ve derinlikli fotograflar cekmek. Tesekkur ederim.

  • Bahsi geçen obkektifler birbirinden çok farklı kategoride. Eğer 200mm yeterli olacaksa 70-200mm f/4 size harika sonuçlar verecektir. 70-200mm f/2.8 gereğinden fazla ağır ve pahalı.. Eğer 200mm yeterli olmayacaksa benim de kullandığım 100-400mm yi alabilirsiniz. 28-300mm FullFrame gazeteci ya da paparazzi lensi olarak iyidir.

 32. son 1 aydır fotografcılıga gırmenın heycanı ıle yasıyorum :) nıkon d3000 le gırıs yaptım ama herkez gıbı bende lensımı degıstırmek ıstıyorum 18-55 lensım var suan. ama alacak lenslerım arasında cok da tercıh secenegım yok malum ogrencı krıterlerı :) cekım alanı olarak sımdılık makınaya takıp gezmek ıstıyorum nerde ne gorsem cekmek ıstıyorum :) bunun ıcın hangı lensı tavsıye edersınız ? benım aklımda ıkı tercıh vardı ama ( nıkon 18-105..ve nıkon 70-300) sımdıden cok tesekkurler

  • Cevap “objektifinizi neden değiştirmek istediğiniz” sorusuna vereceğiniz cevapla doğrudan ilgili.. O yüzden birşey söylemek güç.

 33. ALPER SARFAKLARLI | 04 Nisan 2012, 16:06

  hakkı bey kolay gelsin canon eos 600d makinem ve tamron 18-270 lensim var doğa ve manzara çekimi için geniş açı lens almak istiyorum canon 16-35 yada canon 24- 70 lens mi alayım 17-40 ve 14 24 de var tavsiyenize ihtiyacım var fiyat çok önemli değil iyi olsun uzun vadeli kullanayım sipariş için cevabınızı bekliyorum

  • Bahsettiğiniz objektifler iyi fakat size daha farklı bir bakış kazandırmayacak o yüzden daha geniş açıları görebilen Canon 10-22mm ya da Tamron 11-16mm alabilirsiniz.

 34. merhaba hocam ben başlangıç olarak d3000 aldım kendi açımdan dısarıda tak cıkarla uğraşmadan bir lens almayı duşunuyorum bunun için aklımda 18-105 var fakat 18-200 den farkı nedir bı turlu anlayamadım isteğim hem doğa hemde portre çekebilmek yardımcı olursanız sevinirim

  • 18-200 ile daha uzaktaki görüntüleri de çekebilirsiniz. Yazıyı okuduysanız hangi odak uzaklığı nasıl bir görüntü veriyor yukarıda örnek uygulamalar var.

 35. foto baran | 02 Nisan 2012, 14:41

  sayın hakkı bey,stüdyo çekimleri (vesikalık.boy vs.)için nikon d300 veya d7000 almayı düşünüyorum.hangi lensi almalıyım.bilgikendirmeniz için şimdiden teşekkürler.cevapla

  • Standart olarak 24-70mm her işinizi görür fakat stüdyonun boyuları ve çekmek istediğiniz kadrajların boyutlarını da hesaba katarak seçim yapmak çok daha doğru olacaktır.

 36. selam…CAnon 5d mark ıı ve 28-135 ef 1:3.5-5.6 ıs canon lensim var …hangi lensleri alırsam seti tamamlamış olurum acaba.

  • Set derken neyi kastediyorsunuz? Herkesin kendine göre bir seti var, neyi çekmek istiyorsanız setinizi ona göre hazırlarsınız. Canon 5D Mark2 ile iyi sonuçlar alabilmeniz için iyi objektifler kullanmalısınız. En azından standart objektif olarak Canon 24-105mm f/4 L serisi bir lens iyi olacaktır.

 37. sayın hakkı bey bütçeme göre 2 lens arasında kaldım tamron 70-300 sigma 70-300 apo arasında kaldım fotoğraf makinam nikon d3000 hangisni önerirsiniz makro çekim ler için ve normal çekim için şimdiden tşk.ler

  • hakkı bey yazıma cevap vermediniz tşk.ler

  • Nikon için olan Sigma 70-300mm F4-5.6 APO DG Macro fiyatına göre iyi sonuçlar veriyor, bir ara kullanmıştım. Ama makro çekimler için en iyi sonuçları makro objektiflerle alırsınız, fakat bunlar elbette daha pahalı olacaktır.

 38. Hakkı Bey Merhabalar,

  Nikon D3100 ile merak ve heyecan içinde amatör fotoğrafçılığa adım atmış bulunmaktayım. Lensler konusunda bir sorum olacak, Nikon da AF-S olan auto focus motorlu lenslerin tamron ve sigma daki karşılıkları nedir? yada hangi lens modelleri uyumludur? bu konuda aydınlatırsanız çok memnun olurum.

  • Merhaba, Tamron’da bunun karşılığı yok sanırım fakat Nikon uyumlu olan neredeyse tüm modellerine AF motoru ekliyor http://www.tamron.com/en/photolens/ adresinden objektiflere bakarsanız built-in AF motor ibaresini göreceksiniz. Sigma için konuşacak olursak adında HSM geçiyorsa zaten sorun yok içerisinde motor var demektir. Diğerleri için özel olarak objektiflere bakmak gerekiyor. Örneğin Sigma 24-70mm F2.8 EX DG Macro ya bakarsak, özelliklerde, sol at tarafta “*Nikon Mount: NO built in motor lens: NOT compatible with D40, D40x, D60, D3000, D5000” yazıyor yani bu gövdelerle kullanılırsa AF çalışmayacaktır.

 39. Hakkı Bey merhabalar,
  Yaklaşık 1 yıldır D90 kullanıyorum. Kullandığım objektifler ise şöyle:
  Nikon DX AF-S Nikkor 18-105 mm 1:3.5-5.6 G ED VR
  Nikon AF-S Nikkor 70-300mm 1:4.5-5.6 G ED VR
  Nikon AF Nikkor 50mm 1:1.8 D
  Sigma EX 10-20 mm 1:4-5.6 DC HSM
  Size iki sorum olacak:
  Birincisi bu lensleri ileride FF bir gövdede kullanabilir miyim? İkincisi ise makro çekimler ve pasta,kek vs gibi ürünlerin yakın plan çekimleri ile portrede kullanmak üzere bir makro lens için Sigma 105 mm, Tamron 90mm , Tokina 105 mm ve Nikon 105 mm 2.8 arasında seçim yapmak gerekirse (şimdiden Nikon diyeceğinizi tahmin ediyorum :) ) hem yatırım hem de kalite açısından çok fark yok ise fazla para harcamak istemediğim için bana önerebileceğiniz kilit model hangisi olabilir?
  Teşekkürler.

  • Tabiki en başta Nikon ama daha ekononik çözümler için ilk olarak Tamron 90mm sonrasında ise biraz daha yavaş otofokusa sahip olan Sigma 105mm yi tercih edebilirsiniz.

 40. Merhaba
  Oncelikle cok guzel bir site hazirlamissiniz.Kitap gibi okuyorum fotograf makinasi almaya karar verdigimde siteniz google da karsima cikti.Iki makina arasinda kararsizdim nikon d5100 ve d7000 yorumlariniza goz atarken nikon d 7000 de karar verdim .Bu seferde hanigi lensi almakta karasiz kaldim.Simdilik sadece cocuklarimin fotograflarini cekicem ic mekan ve dis mekan.Seneye kursa gitmek istiyorum.simdilik idare edebilecegim bir lens secmek istiyorum.
  Nikon D7000 DSLR with AF-S DX Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G VR Lens
  1199 $
  Nikon D7000 DSLR with AF-S DX NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR Lens 1399 $

  yada iki lensle beraber satiyor
  Nikon AF-S DX Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G VR Lens
  • Nikon AF-S DX 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR Lens fiyati 1499$

  Sizce hangi lensi tercih etmeliyim.Cok tesekkur ederim degerli bilgilerinizi paylastiginiz icin.

  • Bence 18-105 ile almanız iyi olur, sonradan ihtiyacınıza göre diğer objektife karar verirsiniz, önce biraz kullanın ve alışın. İyi bir tercih yapmış oldunuz, güle güle kullanın :)

 41. numan avcı | 21 Mart 2012, 20:49

  Merhaba, canon 60D kullandığımı daha önce belirtmiştim..geniş açı olarak, tamron 17-50 f2.8 objektif düşünüyordum ve tavsiyeniz üzere canon 17-40 f4 lensi de inceledim…ikisi de başarısını kanıtlamış lensler…. arastırmalarımda canon 15-85 ıs usm lens hakkında da olumlu görüşlere rastladım .. bu üç lens arasından bi tercih yapacagım.. fiyatları biraz farklı olsa da, sizin bu konudaki tercihiniz nasıl olurdu.. saygılar.

  • Benim tercihim 17-40 tan yana olurdu. L serisi olmanın avantajlarını da gözardı etmeyin.

 42. Merhaba Hakkı Bey, arkadaşımda bir nikon d90 makine vardı. Birkaç çekim gösterdi bana çok beğendim. Ben çocuğum büyürken (2 yaşında) onun hareketlerini yakalayabilen, yüzünün net çıkmasını sağlayan, arkaplanın flu gösteren bir makine arıyorum. Bana önerebileceğiniz marka model vs. varsa memnun olurum. 2000 tl nin üzerine çıkmamayı düşünüyorum.

  • Merhaba bu bahsettiginiz etkiyi açık diyaframli objektifler ve büyük sensörlü gövdelerle alabilirsiniz. Kompakt makinelerin birçoğunda açık diyafram olmasına rağmen sensörleri küçük olduğundan istediğiniz etkiyi alamazsınız. Diger yandan bahsettiğiniz D90 ve bunun gibi DSLR ürünler sizin icin kullanimi zor ve hantal makinalar olacaktir. Fakat sansiniz varki Canon’un yeni çıkarttığı büyük sensörlü Canon GX1 kompakt makina isinizi görecektir, f/2.8 de cekilmis örnek fotoğraflarini inceleyin istediginiz bu ürün mü anlayacaksınız. Eğer istediginiz bu degilse DSLR alabilrsiniz ama burada önemli olan com açık diyafram degeri olan objektifler kullanmak, örneğin 35mm f/1.8 yada 50mm f/1.4 gibi.

 43. izzet yavuz | 18 Mart 2012, 23:01

  Hakkı bey merhaba,uzun araştırmalar sonucunda geçen hafta Sony Slt A65 18-55 kit lens ile beraber aldım.İlk çekimler tatmin edici.Ancak portre ve uzak çekimler için Sony 18-250 mm lens mi yoksa Sony 55-300 lens mi alsam karar veremedim.Tek lens ile gezmek sorun olur mu acaba?

 44. Merhabalar,
  ben Nikon D5100 kullanıyorum, 18-55 ve 55-200 vr lens ile beraber almıştım, 55-200 ü sattım. 18-55 ide satıp yerine Sigma 18-200/3,5-6,3 DC II OS almayı düşünüyorum ama kafamı karıştıran Nikon AF-S Nikkor 24-120mm 1:3.5-5.6 G IF VR ED oldu, sigmadan nıkkor lenslerde olduğu gibi memnun kalırmıyım aslında endişem bu.
  şimdiden teşekkür ederim…

  • Bahsi geçen objektif Sigma’nın en kötü objektiflerinden bir paranızı çöpe atmayın. Nikkor AF-S 18-135mm alıp rahat edin..

 45. merhaba hakkı bey ben 1 senedir nikon d3100 kullanıyorum body le ilgili hiç bir problemim yok fakat bady ile beraberinde aldığım 18-55 nikon lensim artık isteklerime cevap vermiyor bu sebepten dolayı daha üst bir lens almayı planlıyorum… çekimlerimde netlik ve floo luğu yakalamak istiyorum öğrenci olmamın vermiş olduğu maddi zorluklar nedeniylede 18-105 nikon lense karar kıldım siz ne düşünürsünüz sizce uygun udur yoksa başka bir lens önerir misiniz? … saygılar

  • Anladığım kadarıyla dar alan derinliği olan fotoğraflar çekmek istiyorsunuz. Bir adet 50mm veya 35mm f/1.8 objektif alarak bu güzel fotoğrafları çekebilirsiniz. Fakat alacağınız objektif mutlaka AF-S olsun yoksa elinizdeki Nikon D3100 ile otomatik netleme yapamazsınız!

 46. numan avcı | 17 Mart 2012, 10:06

  merhabalar. yaklaşık 1 yıldır canon 60D kullanıyorum. makinamdan oldukça memnunum..ilk aldığımda 18-135 kit lensimi satıp 18-55 ıs ve 50mm f1.8 ile değiştirdim.. bu setten şu ana dek memnunum diyebilirim… genelde manzara, portre çekimleri yapıyorum..bu aralıklarda daha kaliteli bir set düşünüyorum..örneğin tamron 17-50 vc siz ve 50 mm f1.8 kombinasyonu ya da başka önerilebilecek lensler olabilir mi.. saygılar.

  • Tamron iyi bir seçim olabilir ama biraz yavaş netlemesi var, belki Canon EF 17-40mm f/4 USM L düşünülebilinir.

 47. Canon eos 600d almayi dusunuyorum fakat lens seciminde sıkıntılıyım. 18-55mm ‘lik bir lens alsam pisman olur muyum? Uzak cekimler yapmayacagim aslinda ama yinede sizede danismak istedim. Veya siz ne önerirsiniz?

 48. Hakkı bey siz neden nikon a karşı olumsuz bir tutum içindesiniz özelliklede nikon d5100 ü kimseye tavsiye etmiyorsunuz. Çok merak ettim açıklarmırsınız acaba? Profosyonel fotoğrafcılık bilginize saygı duyuyorum.Ben bir amatör fotoğrafcı olarak çok araştırma yaptım,profosyonel fotoğrafcılarla konuştum ve tavsiyeleri üzerine d5100 aldım. Yanlışmı yönlendirildik acaba?

  • Çetin Bey kesinlikle öyle bir tutumum yok. Zaten çok uzun bir süre Nikon kullandım. Sadece kişisel olarak Nikon’un D300s ve D7000 altı modellerini pek sevemedim, bana oyuncak gibi geliyorlar. Yoksa fotoğraflarımın halen en az yarısı D300 ile çekilmiştir.

 49. Bu faydali yazi icin tesekkurler.
  Ben de canon 600d ve 18-55 lens sahibiyim. Doga fotograflari icin sizce lenslerden
  * Canon 55-250mm f/4-5.6 IS mi?
  *Canon 75-300mm f/4-5.6 III mi almaliyim??

  • Her ikisi de çok iyi objektif değiller, ama ikisi içerisinden seçim yapmak gerekirse Canon 55-200 daha iyi bir seçim olacaktır.

 50. ahmet kokturk | 13 Mart 2012, 00:39

  Merhaba hakkı bey yazılarınızı dikkatle okumaya çalışıyorum .Bir fotoğraf makinası almak istiyorum ve bu işi hobi olarak yapmayı planlıyorum 2 bin tl veya biraz daha artıra bilirim bu rakamı bir makina almak istiyorum. Öncelikle nikon mu canon mu tavsiye edersiniz nikon da 5100 canon da ise 600 d nasıl yada sizin tavsiye edeceğiniz bir model . Ancak asıl iş objektif tek objektif ağırlıklı kullanmayı düşünüyorum bana tavsiye edeceğiniz bir objektif varmı .Tamron 17-50 bu iş için uygun mu yoksa başka bir tavsiyeniz varmı teşekkür ederim şimdiden

1 2 3 4 5 17

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.