Something is wrong.
Instagram token error.

Objektif seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Amatör fotoğrafçılar, DSLR makinelerini aldıktan bir süre sonra ekipmanın ve özellikle objektifin çok önemli olduğu konusunda genel bir fikre kapılır. (Bu tam olarak doğru sayılmaz.) Bu yüzden ceplerindeki parayı harcamak maksadıyla objektif satın almak için arayışa başlarlar. Bu arayış ekipmanlarını güncellemek ya da genişletmek maksadıyla ek objektif satın almak şeklinde olabilir. Eğer ilk aldıkları objektiften memnun değil iseler yeni alacakları objektif için “kılı kırk yarmak” deyiminin hakkını vermeye çalışacaklardır. Peki objektif alırken nasıl kılı kırk yaracağız?

Öncelikle yapılması gereken: hangi odak uzaklığı ya da odak aralığındaki objektife ihtiyacımız olduğunu belirlemek.

Bir süre fotoğraf çektikten sonra, fotoğraf çekmenin inceliklerini öğrendikçe nasıl fotoğraflar çekmek istediğiniz yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Elinizde bulunan objektif bu tür fotoğrafları çekmenize izin vermiyorsa ekipmanınızı yenilemenin zamanı (gerçekten) gelmiştir. Fakat öncelikle bilmeniz gereken bir terim var: Kırpma Faktörü ya da Odak Uzaklığı Çarpanı (Crop Factor, Focal Length Multiplier). Bu konuyu bir önceki yazımda geniş olarak anlattım, eğer terime yabancıysanız ya da detaylı olarak okumak isterseniz. Krop Faktör ya da Odak Uzaklığı Çarpanı nedir, ne işe yarar, zararı var mıdır? yazısını okuyabilirsiniz.

Kullandığınız ekipman APS-C sensör bulunduran krop faktörlü bir gövde ise objektif seçiminde bu kriteri öncelikle düşünmemiz gerekiyor. Çünkü alacağımız objektifin odak uzaklığı değişecek ve kırpma faktörü ile çarpılacak. Yani mesela tele objektif almak istiyorsunuz 70-200mm bir objektifte karar kıldınız; ama bu objektif sizin kullandığınız gövde de 105-300mm olarak görev yapacak. Objektif seçiminizi buna göre yapmalısınız.

Nikon APS-C gövdeler için ürettiği objektiflere DX ibaresini ekliyor. Dolayısıyla üzerinde DX yazılı bir Nikkor objektif FF gövdelerde tam olarak kullanılamıyor. Aynı şekilde Canon ise bu tür objektifler için EF-S ibaresini kullanır. Üçüncü parti lens üreticileri Sigma DC, Tamron Di II, Tokina ise DX kısaltmasını kullanıyor. Bu objektifler APS-C gövdeler için özel olarak üretildiğinden sonradan gövde değişimi yapacağınızda ya da ikinci gövdeniz varsa ve bu bir FF (Full Frame) gövdeyse bu objektifle birlikte kullanamayacağınız anlamına gelecektir.

Hangi odak uzaklığı aralığında bir objektif alacağınıza nasıl karar vereceksiniz? Aslında bu iş çok kolay, beğendiğiniz ve çekmek istediğiniz bir fotoğraf bulun ve eğer ulaşabiliyorsanız o fotoğrafın EXIF (dijital fotoğrafların içine perde hızı, diyafram, makine marka ve modeli gibi teknik bilgilerin gömülmesini sağlayan bir sistem) değerlerine bakın. Hangi makina ve hangi odak uzaklığında çekilmiş öğrenin. Arkadaşlarınızın elindeki objektifleri deneyin. Hangi odak uzaklığında hangi açıyı görüyorsunuz test ederek bulmak çok daha öğretici olacaktır.

Odak Uzaklığı Simülatörü‘nü kullanarak kaç derece görüş açısın sunuyor fotoğraf üzerinde görebilirsiniz.

Benzer şekilde çalışan ve Nikon ekipmanlarını seçmenize izin veren başka bir uygulama da NIKKOR Lenses Simulator. Burada hem DX ve FX gövdeleri, hem de DX ve FX objektifleri birlikte ve ayrı olarak test edebiliyor ve hangi ekipmanın işinize yarayacağını tespit edebiliyorsunuz.

Canon sayfalarında da detaylı olmasa da odak uzaklığının görüş açısını nasıl değiştirdiği konusunda ufak bir uygulama mevcut.

Odak uzaklığımızı ya da odak aralığımızı belirledikten sonra bu aralıkta hangi ürünler olduğuna bakmamız gerekecek.

Aslında odak uzaklığınızı belirlerken çok fazla katı davranmamak gerekir, bu konuda biraz esnek olmak elimizdeki seçenekleri değerlendirirken bize avantaj sağlayacaktır.

Örneğin makro çekimlerden hoşlandığınızı farkettiniz ve bundan sonra daha fazla makro fotoğraflarla ilgileneceksiniz diyelim. Daha iyi makrolar çekmek istiyorsunuz, o zaman bir makro objektif satın almanız gerekecek. Hangi aralıkta bir objektife ihtiyacınız olduğunu tespit ettikten sonra bu odak uzaklığındaki objektifleri tespit etmek çok zor değil. Ana marka olan Canon ya da Nikon’un dışında üçüncü parti lens üreticilerinin ürünlerini de listeye ekleyerek tüm objektifleri belirlemeliyiz. Piyasada satılan güncel objektifleri ve fiyatlarını bulabileceğiniz birçok web sitesi mevcut. Benim en çok kullandığım ve tavsiye edebileğim site B&H. Buradan SLR Camera Lenses bölümüne giderek dilediğiniz kriterlerde arama ve seçim yapabilirsiniz.

Objektiflerin üzerinde yazan kısaltmaların anlamları nedir?

Tüm objektiflerin üzerinde bir veya birkaç harften oluşan çeşitli kısaltmalar görürsünüz. Örneğin AF, DX, VR, G gibi. Bu kısaltmaların anlamları objektifin markasına göre değişik anlamlar içerir. Aslında özelliklerin büyük kısmı standart; fakat patent hakları nedeniyle farklı isimlendirmeler kullanılıyor. Yani sarsıntı önleyici ya da titreşim önleyici sistemin pratikteki faydası değişmiyor; fakat markalar arasında kullanılan teknoloji farklı ve dolayısıyla da isimlendirmesi değişiyor. Nikon Vibration Reduction yani VR kısaltmasını kullanırken, Canon Image Stabilization yani IS kullanıyor, Sigma Optical Stabiliser yani kısaltma olarak OS kullanmayı seçmiş.

Bu ve buna benzer kısaltmalar oldukça işinize yarayan bilgiler sunacaktır. Bu yüzden objektifin üzerinde yazan tüm kısaltmaların anlamlarına bakmanızı önereceğim. Örneğin üzerinde G kısaltması bulunan Nikkor objektiflerin diyafram ayarlama halkası yoktur. Tamamen gövde üzerinden dijital olarak diyaframı ayarlamak zorundasınız. Tüm markaların kısaltmalarını Türkçe açıklamalı olarak Objektiflerin üzerindeki kısaltmalar sayfasında bulabilirsiniz.

Objektifleri tespit ettikten sonra ilk elemeyi birçok kişi sanırım maliyet üzerinden yapacaktır.

SLR Camera Lenses bu adreste listelediğimiz objektiflere ait fiyatlar USA de bulabileceğiniz ortalama fiyatlardır. Başka sitelerde bir miktar altında ya da bir miktar üzerinde fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Aynı ürünleri Türkiye’den yetkili satıcılarından almaya çalıştığınızda karşılaşacağınız fiyatlar maalesef sizi üzecektir. Fakat Türkiye’de de yukarıdaki fiyatların az bir miktar üzerinde spot piyasadan alışveriş yapma imkanınız var. Aslında en iyi yöntem USA ya da Hong Kong gibi yerlere giden tanıdıklara ısmarlamak; fakat bu her zaman mümkün olmuyor.

Fiyatlar konusunda bir örnek verelim; Nikon DX format bir objektif olan Nikon 10.5mm f/2.8G ED DX Fisheye almaya karar verdik ve baktık ki USA fiyatı $624 (985 TL). Bunun Türkiye’deki fiyatını araştırdığınızda her bulduğumuz fiyat 1600 TL nin üzerinde çıkıyor. Başka bir örneğe bakalım Canon EF 17-40mm f/4L USM için mesela. B&H fiyatına baktığımızda $750 (~1180 TL) olarak görüyoruz. Türkiye’deki fiyat araştırması için aşağıdaki rakamlara bakmanız yeterli;

Objektifin fiyatı arttıkça USA ve Türkiye arasındaki uçurum da artıyor. Bu yüzden genellikle spot alışveriş çok daha zahmetsiz ve hesaplı bir çözüm oluyor. Spot alışverişte Canon EF 17-40mm için ödeyeceğiniz bedel yaklaşık ~1400TL civarında olacaktır. Spot alışveriş aslında yasal olmayan bir ticaret; fakat Türkiye’deki fiyatların yüksek olması ve fotoğrafçıların çoğunun amatör (bu işten para kazanmıyor) olması nedeniyle tercih ediliyor. Fakat bu tip alışverişler biraz risk içeriyor ve karşılıklı güvenin önemi büyük. Ödeyeceğiniz miktara bağlı olarak alacağınız risk düzeyini kendiniz belirlemelisiniz.

Başka bir alışveriş yöntemi ise Internet üzerinden özellikle ebay den alışveriş. Sıfır objektifler için buradan alışveriş yapmayı pek tavsiye etmiyorum. Çünkü Türkiye’ye girişte gümrüğe takılma ve size pahalıya malolma ihtimali yüksek. Fakat ikinci el bazı ürünler ve başka ekipmalardan (pil, kart vs.) €150 geçmeyecek şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında alabileceğimiz ürünlerin bir kısmını eledik ve elimizde belli başlı üç ya da dört adet objektif kaldı. Şimdi yapmamız gereken Lens Review’ larına bakmak.

Lens Review yani objektif incelemeleri konusunda Türkçe kaynak bulmak neredeyse imkansız. Belli başlı sitelerde İngilizce olarak bulabiliyoruz. Aslında bir kaç kişi sadece bu konuya özel bir çalışma içerisine girse ne hoş olurdu ya, neyse.. Objektif incelemeleri için bakabileceğimiz sitelerden birkaçı;

Benim daha çok tercih ettiğim ve güvendiğim siteler photozone ve Nikon kullandığımdan kenrockwell. Fakat değişik görüşler okumak, farklı yaklaşım ve kullanıcı tecrübeleri için birçok kaynağa bakmak gerekiyor.

Bu teknik testler laboratuvar koşullarında yapıldığından gerçek dünyadaki kullanımı ve sonuçları hakkında çok fazla fikir vermeyebilir. Bu yüzden objektifleri kullanan kişilerin deneyimlerinden faydalanmak başka bir seçeneğimizi oluşturuyor.

Almak istediğimiz objektifi kullanan tanıdığımız fotoğrafçılar varsa bunlarla birebir konuşmak, yoksa yine internet üzerinden yapacağımız okumalarla kullanıcı tecrübeleri hakkında fikir sahibi olabiliriz. yukarıda yazdığım bazı sitelerde, örneğin fredmiranda‘da daha çok kullanıcı tecrübelerine, objektifin pozitif ve negatif yönlerine değinilerek yer veriliyor. Fakat unutmamak gerekir ki bu yazılanların çoğu subjektiftir; fakat her zaman fikir verme açısından faydalıdır.

Bazı fotoğrafçılık blogları ve tecrübelerin paylaşıldığı platformlar da işinize yarayacaktır. Türkçe kaynak bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz. Malesef Türkçe olan kaynakların çoğunluğu forum sayfalarında gözden kayboluyor. Yine de netfotograf.com forumlarını ve fotokritik forumlarındaki donanım-ekipman kategorisini takip edebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen seçtiğiniz objektif hakkında kafanızda soru işaretleri olabilir. En iyisi birebir test etmek.

Alacağınız objektifi seçtiniz, paraya kıyıp almaya kararlısınız ama kafanızı kurcalayan bazı sorular olabilir. “Acaba çok ağır mı?”, “Netleme hızı yeterli olacak mı?” vs.. gibi sorular objektifi almadan önce sizi rahatsız ediyorsa tanıdık birilerinden objektifi edinerek kendi makinanızda test etmeniz çok önemli. Eğer tanıdık kimse de yoksa teknoloji marketlerinde vitrindeki ürünleri deneyebilirsiniz. Mümkün mertebe birebir test etmek kararınızı kesinleştirmede önemli rol oynayacak.

Bu kadar kılı kırk yarmaya gerek yok diyorsanız.

O zaman kafanıza takılan soruları sorduğunuz, bilgisine güvendiğiniz, o meşhur fotoğrafçı arkadaşınızın yakasına yapışın. Ona “Ben şöyle şöyle fotoğraflar çekmek istiyorum, şu kadar da para harcayabilirim, hangi objektifi alayım dersin?” şeklinde bir soru sorarak cevaba kısa yoldan da ulaşın, tercih sizin.

1.755 Yorum Var

 1. kaan Baysal | 11 Mart 2012, 17:21

  merhaba benim bir sorum olacak benim elimde babamın eski tip nikon una ait lensler var ( makina dijital değil ) onun lenslerini nıkon d5100 alsam kullana bilirmiyim birde son olarak d5100 ile beraber 18-55 + 55 -200 lens yeterli olurmu ve ya siz hangi lensleri öneririsiniz mesajımı yanıtlarsanız çok sevirim ….

  • Muhtemelen kullanamayacaksınız. Ne kadar para harcarsanız o kadar kaliteli ve iyi objektiflerin sahibi olabilirsiniz. Bence 18-55 ile başlayın sonrasında ihtiyacınız olan kaliteli bir objektif alırsınız.

  • Harun Çolak | 23 Temmuz 2019, 10:40

   Kullanabilirsin!!!Nikon filmli bir makinanın lensi yeni nesil makinaya oluyor.

 2. aliacaroglu | 10 Mart 2012, 13:25

  Hocam öncelikle iyi günler dilerim.

  Daha önce kompakt makina kullanan biri olarak dslr makinaya geçmek istiyorum. Fakat dslr tecrübem olmadığı için hangi makina hangi lens sorusuna yanıt arıyorum. Yaptığım araştırmalara göre, hem başlangıç seviyesi, kolay kullanım hemde fiyat konusunda Nikon d3100 kit lensiyle birlikte almaya karar verdim. Siz alternatif olarak ne önerirsiniz.

  • Nikon’un D7000 den alt modellerini tavsiye etmiyorum, kaldı ki bhsedilen model gövde üzerinde netleme motoru olmayan bir model. Sonradan objektif satın almaya kalktığınızda mutlaka AF-S olanları seçmeniz gerekecek bunlar ise diğerlerinde haliyle daha pahalı. Canon 550D ya da 600D benim tercihim olurdu.

 3. nikon d300 s modelin ımage stabilizater i var mı?kimi sitelerde yok kimi sitelerde var olarak gözüküyor.Bu özellik benim için önemli..

  • Nikon gövdelerin hiç birinde titreşim önleyici sistem yoktur. Nikon sadece bazı objektiflerine bu özelliği ekler ve isim olarak VR (Vibration Reduction) kullanır.

 4. Sigma 18-200 OS HSM ile Nikon 18-200 mm VR II f3.5-5.6G IF-ED arasındaki farklar nelerdir acaba ? arasındaki fiyat farkına değermi merak ediyorum doğrusu.

  • Bende de aynı sorun var karar veremedim valla :( Hakkı bey sizce tercihimizi hangi lensten yana kullanmalıyız ?

  • Sanırım yazımı okumamışsınız.

 5. Merhaba,
  D700 makinama manzara ve portre çekmek için lens almak istiyorum.
  İlk önce “Nikon 24-70mm f/2.8G ED AF-S” almaya karar verdim ama daha sonra “Nikon 24mm f/1.4 G” arasında kararsız kaldım. Bu lenslerle ilgili tecrübeniz varmı. Kıymetli yorumlarınız için şimdiden teşekür ederim.

  • Eğer 24mm nin verdiği açı yeterli olacaksa Nikon 24-70mm f/2.8G ED AF-S almanız çok daha avantajlı olacaktır. 24mm ile çok sınırlı kalırsınız. Bana kalırsa manzara için daha fazla geniş açıya ihtiyacınız olacaktır.

 6. İyi akşamlar..Yarı profesyonel çalışmalar yapmak için yeni fotoğraf makinesi alıyorum ve tercihlerimi ikiye düşürdüm.Sizce Nikon d70 gövdeye 55-200 objektif mi yoksa full parçalı nikon d 300 mü?

  • Nikon D70 oldukça eski bir gövde bu garip bir tercih olmuş, hem teknolojisi eski hem de 6MP lik bir sensöre sahip. Diğer söylediğinizi tam anlamadım ama Nikon D300 veya Nikon D300s bu iş için gayet uygun.

  • hep dersiniz ya orta gövde iyi objektif diye.ben de aynı şeyi düşünüyorum da.Gerçi d 70 in de bu kadar düşük bir model oldugunu bilmiyordum.55-200 dediğim de objektifdi..Teşekkürler ilginiz için..

 7. Merhabalar Hakki Bey,
  Lens secimi hakikaten zorlu bir surecmis.. sayfalarca yorum ve site arasinda kaybolmusken sizin sayfanizi buldum.. elimde Nikon d3100 ve 18-55mm cihazla beraber aldogom lensim var. professyonel resimler cekme pesinde olan bir amatorum.. yeni bir lens almaya karar verip, Nikon AF-S NIKKOR 50mm f/1.8G Lens de karar kildim. fakat gelin gorunki lens stoklarda mevcut degil (hicbir sitede bulamadim) ve siparisime ancak 1 ay sonra (o da %100 degil) ulasabilecegimi ogrendim .. Portre, manzara cekimleri ozellikle ilgi alanim.. acaba 50mm den vazgecip Nikon 35mm f/1.8G AF-S DX Lens mi alsam.. pisman olur muyum? 50mm ile 35mm arasindaki tercih sebebi fark nedir? .. yada tamamen baska bir tercih yapip Nikon 55-200mm f/4-5.6G ED IF AF-S DX VR Nikkor Zoom Lens mi alsam.. haftasonu bir sayehat planim var ve buyuk kararsizliklar icerisindeyim.. ilginiz icin tesekkurler..

  • Nikon 35mm f/1.8G AF-S DX çok daha iyi olacaktır. 50mm ile 35mm arasındaki fark 35mm nin daha geniş açı ile görüş sağlamasıdır.

  • hemen siparisi verdim.. ilginiz icin tesekkur ediyorum..

 8. Merhabalar sanırım sorum gözünüzden kaçtı :)
  Benim sorum şu; şu anda canon 20d body 18-55 kit lens, 28-135 ıl canon , 50mm 1.8 canon objektifim var. amerikandan bir arkadaşım vasıtası ile elektronik getirtme şansım var. Sorum şu sizce 60d body mi almalı yoksa 10mm geniş açı lense mi yatırım yapmalı(özellikle nd filitre ile uzun pozlama çalışırken 50-60 sn gibi 20d inanılmaz uzun bir kayıt süresi harcıyor) ya da 2. el bir 5d mi? Tam bir çelişkiler yumağı içindeyim bir tavsiye ye ihtiyacım var.

  Birde geniş açıya karar verirsek 20d için hangi lensi önerirsiniz
  canon 10-20
  sigma 10-20
  tokina 11-16 2.8
  ve ya sizin önereceğiniz başka bir lens
  Görüşlerinizi bekliyorum teşekkürler.

  • Evet, aslına bakarsanız gövde ve objektif her ikisini birden değiştirmek en iyisi olacaktır. ikinci el 5D yi unutun. Canon 60D ve Tokina 11-16 sizi ziyadesiyle tatmin edecektir. Kayıt süresinin uzun olma sebebi, muhtemelen uzun pozlama sonrası makinanın kendi uyguladığı noise reduction işlemidir. Bunu menu içerisinden kapatabiliyorsunuz. Aklıma gelen başka birşey de kullandığınız kartların çok eski nesil yavaş kartlar olabileceği yönünde.

 9. Verdiğniz bilgi için çok teşekkür ederim canon 550d 18-55 kıt lens yanında manzara ve portre çekimleri için önerebileceğniz lensler hangileridir tek lens daha uygun olur..birde tamron ve sigma lenslerin nikon uyumlu olanlarında hepsinde motor varmıdır.teşekkür ederim.

  • Birbirinden tamamen bağımsız iki soru sormuşsunuz. Öncelikle 3. parti lens üreticilerinin Nikon için çıkarttığı ürünlerin tamamında motor olmadığını söyleyeyim. Motor olanlar ayrıca belirtilir ve uygun olacak gövdeler listelenir. Sizin sorunuza gelince manzara için Canon 10-22mm ve Portre için de 50mm f/1.8 iyi olacaktır.

 10. Merhabalar,

  Fotoğrafçılığa yeni başlayan biri olarak web ortamından yaptığınız paylaşımlar ve yardımlar için size teşekkür etmek isterim.
  Nikon D500 makinem var ve üzerinde 18-55 mm 1:3.5-5.6 lens var. Doğa fotoğrafları, sabit ve özellikle uçuş halindeki yırtıcı kuşları fotoğraflamak istiyorum. 55 200 lensim de var. Biraz daha zoom’u güçlü bir lens almayı düşünüyorum. Düşündüğüm lensler 28-300 mm 55-300 mm ya da 70-300 mm. Bu lenslerden birini yurtdışından getirtme şansım var. Sizce elimdeki lensler yeterli olur mu, olmazsa bu üç lesten hangisi işimi görür? Teşekkürler, iyi günler.

  • Öncelikle çekmek istediğiniz fotoğraf tarzı için gövde yeterli değil (D7000 veya D300s en iyi seçim olur) ama buna rağmen en iyisi yapmak istiyorsanız Nikon AF-S VR 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED.

  • Çok teşekkür ederim…

 11. merhaba,5 senedir sony dsch5 kullanıyorum makinemden memnunum ancak daha iyi güzel fotolar cekmek için dslr almaya karar verdim nikon 5100 nikon d90 ve canon 550d arasında kararsız kaldım hangi kamerayı hangi lenslerle almamı önerirsiniz yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler…

  • İyi fotoğrafların kullandığınız ekipman ile çok az ilgisi var. Daha çok ekipmanı ne kadar tanıdığınıza ve nasıl kullandığınıza bağlı. Verdiğiniz seçenekler arasından Gövde olarak Canon 550D en iyi seçin olacaktır, Objektif seçiminin nasıl yapılacağına dair yukarıda uzun bir yazı var, eğer okumak isterseniz.

 12. yucel akbulut | 04 Mart 2012, 12:55

  slm mrb ben d5000 18 /55 kullanıyorum yaklaşıkiki yıldır bu ekip manla çalışıyorum öncede acemiyken bana yetiyordu ama artık yetmiyor cektiğim fotoğraflar beni tatmin etmiyor makinamda vr motoru yok iyi bir lense ihtiyacım var acaba araştımalarım sonucu sigma 17/70 2.8 _4 veya nikon 18/105 kara veremiyorum aslında bna yardımcı olabilirmisiniz şimdiden teşekkür ederim

 13. Merhabalar aydınlatıcı yazınız için teşekkürler.

  Benim sorum şu; şu anda canon 20d body 18-55 kit lens, 28-135 ıl canon , 50mm 1.8 canon objektifim var. amerikandan bir arkadaşım vasıtası ile elektronik getirtme şansım var. Sorum şu sizce 60d body mi almalı yoksa 10mm geniş açı lense mi yatırım yapmalı(özellikle nd filitre ile uzun pozlama çalışırken 50-60 sn gibi 20d inanılmaz uzun bir kayıt süresi harcıyor) ya da 2. el bir 5d mi? Tam bir çelişkiler yumağı içindeyim bir tavsiye ye ihtiyacım var.
  Görüşlerinizi bekliyorum teşekkürler.

  • Bir diğer ek sorum olacak eğer geniş açıya karar verirsek hangi lensi tavsiye edersiniz?

 14. ben amatör biriyim yeni bir makine almak istiyorum bana ne önerirsiniz almışken iyi bir makine istiyorum yardım ederseniz memnun olurum
  şimdiden teşekkürler.

  • Öncelikle buradaki yazının konusu değil. Ama diğer bir soruda cevap verdiğim gibi Nikon alacaksanız D7000 veya D300s, Canon alacaksanız 60D veya 7D uygun olur.

 15. Muge Yeniada | 26 Şubat 2012, 21:05

  merhaba hakkı bey.ben ilk dslr makinemi alacağım o yüzden araştırmalar yapıyorum.canon 550d ve nikon d5100 arasında kaldım.ama sanırım canonun’un lensleri daha ucuz.çünkü farklı lenslerde alacağım.nikonunda renkleri ve keskinliğinin daha iyi olduğunu duydum.açıkcası çok fazla anlamıyorum.Manzara,portre,stüdyo birçok yerde çekim yaparım.bütçem kısıtlı 2000 ile 2500 arası ayırabilirim.gerçi bodyleri uygun fiyatlarda buldum lensleride hazır sayılır.tek sorun ihtiyacımı karşılayacak olan nikon mu canon mu?

  • Her duyduğunuza inanmayın özellikle de renklerle ilgili olanlarına. Bu ikisi arasında seçim yapmanız gerekirse Canon 550D almanız iyi olur. Renklerle ilgili konu makinanın içerisinden ayarlanan picture style ile ilgili bir durumdur.. Önemli olan iyi objektifler kullanmaktır, bunu unutmayın.

 16. sayın hakkı bey benim nıkon d3000 makinem var yanında 18-55 lensim var 70-300 lens almak istiyorum acaba fotoğraf makinemle uyum sağlarmı (manzara ve makro çekim için) ona yakın bir lens öneriniz varmı şimdiden tşk.ler

 17. Merhabalar,öncelikle aydınlatıcı yazınız için teşekkürler.Ben de kit lensi değiştirip daha iyi bir lens almak istiyorum.Araştırmalarım sonucu Tamron 17-50 2,8 de kaara kıldım fakat gelgelelim ki;titreşim önleyici olanla olmayan arasında kararsız kaldım.Ürünler üzerine yapılan yorum ve tecrübeleri görünce iyice kafam karıştı.Özellikle de çok sevdiğim bir arkadaşımın nikah fotoğraflarını çekeceğim.Haliyle de bi daha yaşanmayacak bir an ve fotoların flu çıkması beni fazlasıyla mahçup eder.
  VC’siz olan için daha kaliteli ve keskin ve uygun fiyatlı (ama yetersiz ışıkta titretme riski)
  VC’li olanda ise malum daha pahalı (ikisi arasında uçurum var) ama ttiretme riski daha az.
  2,8 diyaframda vc’ye gerek var mıdır?
  Eğer bu konuda bana bir tavsiye de bulunursanız çok memnun olurum.
  Saygılarımla.

 18. Uğur Hepçivici | 23 Şubat 2012, 16:20

  Merhabalar
  Öncelikle ilginiz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
  ben nikon D7000 kullanıyorum. Makro lens almayı planlamaktayım ancak 2 lens arasında kaldım
  1-nikon 105 mm f 2,8 mikro lens
  2-TAMRON 90 mm F/2.8 SP AF Di Macro
  Daha önce bir arkadaşımın nikon 105 mm makro lensini denemiştim. otomatik netlemede tamron ile nikon arasında hız farkı çok mu fazla, birde keskinlik açısından aralarında fark varmıdır. Siz hangisini tavsiye ederseniz? teşekkürler

 19. snnercn@gmail.com | 23 Şubat 2012, 09:22

  http://goo.gl/2NoYC bu seti almak istiyorum tavsiye edermisiniz.

  • Ne çekmek için ve ne amaçla kullanacağınızı bilmiyorum o yüzden tavsiye etmem. Eğer amatör bir hevesle alıyorsanız tabiki neden olmasın?

  • snnercn@gmail.com | 28 Şubat 2012, 15:48

   Teşekkür ederim Başlangıç seviyesi için düşünüyorum. Seyehatlerde kullanmayı düşünüyorum. Bu ayarda olup başka bir tavsiyeniz varsa bilmek isterim. Siteniz ve ilginiz süpper. İyi çalışmalar sizlere.

 20. Selam

  Yeni doğan oğlumuz öncelikle olmak üzere, çeşitli doğa ve manazara çekim yapabilmek için Nikon D-90 fotograf makinası aldık.Yanında 18-55 lens vereceklerdi fakat daha önce yapmış olduğumuz araştırma neticesinde bu lensin iyi olmadığını duyduk ve sadece body olarak aldık.
  Size sormak istediğimiz soru lens seçiminde
  Nikon 18-105 lens ile Tomron 18-200 lens arasında hangisini tavsiye edersiniz veya bu fiyatlara yakın farklı bir lens tercihiniz olur mu?

  Teşekkürler

 21. ugur dogan | 20 Şubat 2012, 17:01

  merhaba benim canon eo5 500 d fotograf makinam var’zoom a ihtiyacim var Tamron AF 70-300mm F/4-5,6 Di LD isimi gorurumu,ve canon a uyarmi?fiyatida 149 euro buldum.tesekurler.

  • Uğur bey Tamrom her marka için aynı objektifleri üretir. Yani eğer bulduğunuz objektifte “for Canon” yazıyorsa kullanabilirsiniz tabiki.

 22. fatih mehmet taştekne | 20 Şubat 2012, 16:59

  hakkı bey merhabalar
  hakkı bey body olarak canon 7d kullanmaktayım,doğa ve kuş fotoğrafçılığına ilğim var,ve aklımda iki lens var biri canon 400mm f/5.6 usm diğeri ise gene canon 300mm f/4 is usm,geçen hafta bir arkadaşımdan canon 400mm f/5.6 alıp lens ile çekim yaptım ayrıca gene arkadaşım 1.4 tc sinide vermişti lens gereçketen hızlı ve keskin bir lens af’si hızlı,sessiz çalışmakta fakat çekimleri elde yaptığımdan 400mm tele zoom bir lens’te (is) olmaması nedeniyle ve ayrıcada 1.4 tc’nin sadece manuel af yaptığından onun yerine canon 300mm f/4 is olan lensi önerirmisiniz ayrıca 1.4 tc 2 versiyonunda 300mm f/4 is lens hem is ve hemde af’ çalışırmı teşekkürler.

  • Canon 300mm f/4 IS USM ile 1.4 TC kullandığınızda AF hızı 400mm den daha yavaş olacaktır. IS yerine AF hızını tercih etmelisiniz. Aynı keskinlikte fakat IS li olan 100-400mm nin tek dez avantajı da zaten bu AF hızı. Bence kuş için başlangıç olarak düşünülmesi gereken 400mm prime olmalı. Canon 7D zaten yeterince iyi bir gövde, ikisinin birleşimi sizi tatmin edecektir.

  • fatih mehmet taştekne | 28 Şubat 2012, 00:18

   merhabalar hakkı bey
   öncelikle daha önceki kuş çekimi için sormuş olduğum canon 300mm f/4 is ile gene canon 400mm f/5.6 usm hakkındaki aydınlatıcı ve değerli cevap ve yorumunuz için teşekkür ederim.hakkı bey inş en kısa zamanda kararımı canon 400mm f/5.6 usm’den yana kullanacağım,benim burada özellikle canon 400mm f/5.6 usm lens’te eğer 1.4 tc 2 versiyonunu kulanma durumu olursa’ki (f) diyaframın f/8 gibi değerlerde olucağından üzerinde 1.4 x tc takılı olan 400mm f/5.6 lens (af) yapabilme kabiliyetini kaybedip bize sadce manuel olarak’mı (af) yapma imkanı sunacaktır ? yada gene üzeinde 1.4 x tc takılı ve f/8 gelmiş bir diyafram değerine rağmen bu lensimiz (af) yapabilecekmi ? birde sanırım eğer 1.4 x tc’den sonra f/8 gibi değerlerde (af) çalışmadığı sadece bunun manuel olarak fokus yapıp eğer (af) yapılmak istenirse sanırım lenslerin pinlerin bantlanması yolu ile lensin tekrar (af) yapabilme durumunun söz konusunun olduğunu duymuştum bu konu hakkındaki görüş ve değerli yorumunuzu paylaşmanızı rica ediyor,teşekkürle sayğılar.

 23. Hakkı bey,Canon 70/200 f4 ıs 70/300 f4-5.6 ıs arsındaki farkı söyleyebilirmisiniz?Kaç aydır onca bilen sandığım insana soruyorum ama maalesef ukalalıktan başka birşey göremiyorum.Yani bilen birisinin bilgisine ihtiyacım var kısacası.Birde Canon yerine Tamron veya sigma al diyorlar sizin bu konudaki görüşünüzü alabilirmiyim lütfen?Diğerleride Canon kadar iyimidir?
  Çokteşekkür ediyorum şimdiden .Saygılar.

  • Genellikle aynı sınıftaki objektifleri karşılaştırıken her zaman ana marka galip çıkar. Bunun istisnaları vardır elbette ama bu sınıf için geçerli değil. Bahsettiğiniz her iki objektif te oldukça keskin ve iyi sonuç veren objektifler. Birincisinde diyaframın sabit olması bir avantaj. Diğerinde 70mm de 4 olan minimum diyafram açıklığı 300mm ye geldiğinde 5.6 ya çıkıyor ki bu da bir stop kayıp demek olur. Ek olarak 70-300 biraz daha ağır bir objektif. Eğer 300mm ye ihtiyacınız olacaksa 70-300 alın. eğer 200mm yeterli ise 70-200 alın, kullanımı ve taşıması daha kolay, ayrıca biraz daha hızlı AF si var.

 24. merhabalar 2000 ila 3500 tl bütçe içerisinde, portre fotoğraflar çekebileceğim bir makine almak istiyorum. Aylardır araştırıyorum ve şuanda iki seçenek arasında kaldım. Nikon d90 18-105 yada d5100 18-200 diye düşünüyorum. lens takıp çıkarmak da sorun teşkil etmiyor. Yardımınız benim için çok önemli şimdiden teşekkürler

  • Eğer Nikon almak istiyorsanız D300s veya D7000 altında bir makina almanızı tavsiye etmem. Objektif olarak Nikon 50mm f/1.8 ve Nikon 35mm f/1.8 ile başlayabilirsiniz.

 25. Time Lapse | 19 Şubat 2012, 19:57

  Hakkı bey
  uzun süreli bir projede(120gün) d300s + 50mm f/1.4 lens ile time lapse (2 saatte 1 kare) özelliği ile çekim yapmayı düşünüyorum.
  sizce d300s seçimim uygunmudur?

 26. Davut DEMİRKAYA | 19 Şubat 2012, 00:21

  Merhaba hocam bir çok yerde fotoğraflarınıza baktım ve her karenin ayrı bir güzelliği var bütün emekleriniz için sonsuz teşekkürler.Bende yeni Canon eos 600d 18-55 makine aldım.Bu merakım uzun zamandan beri vardı.Sonunda istediğim makineye ulaştım.Yalnız uzak çekimler için 2. bir objektif almam lazım bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.Saygılarımla…

  • Önceki yorumunuza

   Canon 70-200 f/4 alarak çok iyi birşey yapmış olursunuz.

   şeklinde cevap vermiştim.

 27. aslan nart | 18 Şubat 2012, 17:23

  tavsiyenize uyup canon 7d ve 400 mm tele aldım birde portre ve manzara için tek birlens dusunuyorum oneriniz nedir

 28. uğur erdem | 17 Şubat 2012, 12:05

  Merhaba Hakkı Bey,
  Birkaç gün önce başladım sitenizi incelemeye ve yeni bitirebildim. Benim D3100 ve 18-55 vr dan oluşan bir setim var. 18-55 vr ‘ı satıp 18-105 almayı düşünüyordum. Kalite bakımından çok fark olmadığını belirtmişsiniz.(önceki cevaplarınızda). Bazı inceleme sitelerinde rakamsal karşılaştırmalara baktığımda 18-105’in biraz daha iyi olduğu hissine kapıldım. (benim ki sadece amatörce bir varsayım ve fotoğrafa ne kadar etkisi olacağını bilmiyorum açıkçası) Birde 18-55’in 52mm filtre çapı varken 18-105’in 67mm. Bunun fotoğrafa bir etkisi olur mu?
  55-200 vr ve sonrasında da 35mm 1.8 alıp setimi tamamlamayı düşünüyordum ama 18-55’ten biraz daha iyi bir lensim olmasını istediğim için 18-105 olabilir mi diye düşünüyordum. Yada 16-85 vr hakkındaki görüşlerini nelerdir?
  Teşekkürler

  • 16-85 VR kesinlikle daha iyi bir seçim olur. Filre çapı arttıkça objektife giren ışık miktarı da artacaktır ve fotoğrafı iyi yönde etkileyecektir.

 29. merhaba
  ben nikon d 40 kullaniyorum suan ki objektif 18-55 her zaman günlük kullanmak icin hangi objektifi tavsiye edersiniz
  tesekkürler

  • 18-55 sizi tatmin etmiyorsa hangi konuda tatmin etmediğini, hangi yönlerinin eksik olduğunu tespit edip ona göre bir seçim yapmalısınız.

 30. vuqar alxasov | 16 Şubat 2012, 13:44

  selam abi ben azerbaycandan bakuden yaziyorum…ben nikon d5000 kullaniyorum…size gore 55-200mm iyi olur yoksa 70-300 mm…bana yardim edin lutfen.tesekkurler

 31. izzet yavuz | 16 Şubat 2012, 11:52

  Sony Slt A65 deneyiminiz oldu mu?Cihazın teknik özellikleri iyi gözüküyor.Acaba Sony slt a65 ile SAL 18-250 lens ile hem makro hem genel çekim iyi sonuç verebilir mi?Canon 600d+tamron 18-270 veya Sony a65+SAL 18-250; zoom kalitesi olarak ve netlik açısından hangisi tercih edilebilir?

  • Malesef Sony ürünleri hakkında fazla bilgi sahibi değilim ama yakında ilgilenmeyi düşünüyorum..

 32. Erkan ergul | 15 Şubat 2012, 20:29

  Hakkı Bey Merhaba,

  Öncelikle vermis oldugunuz bilgiler için tesekkürler

  Nikon D90 ve Canon EOS 500D arasında seçim yapamıyorum

  Sorunum su ben reklamcıyım gıda için yakın çekim fotoğraflar çekmek istiyorum bu bilgiler doğrultusunda önereceğiniz lens ve makina olarak bilgilendirirseniz sevinirim

  Tesekkürler

  • Konu gövde ile pek alakalı değil daha çok objektif ve ışıklandırma ile ilgili. Bu tip bir iş için makro objektife ihtiyacınız olacak, objektifin odak uzaklığı 100mm’nin altında olması sizin avantajınıza olacaktır. Canon bir gövde alırsanız objektif olarak Canon 60mm f/2.8 Macro veya daha uygun fiyatlı Sigma 50mm f/2.8 EX DG Macro alabilirsiniz. Nikon gövde alırsanız da ilk önce Nikon AF-S Micro-Nikkor 60mm f/2.8G ED Macro düşünün eğer pahalı gelirse yine Sigma’nın üstte yazdığım objektifinin Nikon uyumlu olanını alabilirsiniz. Ama söylediğim gibi bu konu sadece gövde ve objektifle bitmiyor. Ben ilk yapmanız gereken kontrollü ışıkla fotoğraf çekimi hakkında bilgi sahibi olmak.

 33. izzet yavuz | 14 Şubat 2012, 23:02

  Hakkı bey merhaba,öncelikle bilgilendirmeleriniz için teşekkürler.Nikon D5100 veya Canon 600d ile Tamron 18-270 lens alınırsa portre ve manzara çekimlerinde hangi makine daha keskin ve canlı fotoğraf verir?Şu anda Olympus E-400 body ile 18-42 ve 42-135 lensler var.

  • “Kesin ve canlı fotoğralar” gövde seçiminde bir kriter olarak kullanılmaz. Bu daha çok kullanılan objektife ve sizin kullanma kabiliyetinize bağlıdır. Aynı objektifle farklı gövdelerde sadece yüksek iso değerlerinde oluşan noise konusunda farklılık olacaktır.

  • izzet yavuz | 15 Şubat 2012, 19:29

   Hakkı bey teşekkür ederim.Nikon d5100+nikon 18-200 VRII veya Canon 600d+Tamron 18-270 arasında tercih yapacağım.Tak gez lens olarak bu setlerden hangisini önerirsiniz?

  • Kendi adıma konuşurşam Canon 600D ve Tamron 18-270mm tercih ederdim.

 34. aslan nart | 14 Şubat 2012, 17:23

  Hakkı bey selamlar..işim gereği surekli dogadayım yabanla iç içeyim uzak mesafelerden çekim rahatlıkla yapabileceğim (200 metreden bir tekeyi mesela)
  bir body ve tele objektif almak istiyorum 5–6 bin tele butce ayırabilirim öneriniz ne olur…

  • Bu iş için en uygun bütçeli objektif seçimi Canon 400mm f/5.6L (USA fiyatı $1250) Gövde olarak krop faktörlü bir gövde kullanmak avantajlı olacağından gövde seçiminde Canon 7D (USA fiyatı $1400) tercih etmek iyi olacaktır. Bu seviyenin üstüne çıkabilmek için bütçenizin çok daha yüksek olması gerekir.

  • aslan nart | 16 Şubat 2012, 13:25

   ilginize teşekkur ederim…canon 7d ile canon 100-400 uygunmudur acaba…400 ile 100-400 arasındaki fark nedir..

 35. Ben ilk kez profesyoınel makine alıyorum. Almışken güzel ve kullanıyışlı bir şey olsun istiyorum. Fakat makineler hakkında pek bir bilgiye sahip değilim. Aklımda birkaç fikir var mesela nikon d5100 diye düşünüyorum. Lens konusunda da fikrim yok. Şimdiden teşekkürlerr

  • Esra Hanım malesef yardımcı olamayacağım. Profesyonel bir gövde ile profesyonel amaçlı fotoğraflar çekilir. Sizin bahsettiğiniz gövde amatör DSLR bir gövde. Ne kadar bütçeniz var, ne tip fotoğraflar çekmek istiyorsunuz, lens değiştirmek sizin için problem teşkil ediyor mu ve buna benzer birçok kriter var.. O yüzden daha çok bilgi sahibi olmanız gerekir. Sırf birisi “şunu al” dedi diye herhangi bir alışveriş yapmanız anlamsız olur.

 36. esma ergin | 14 Şubat 2012, 14:21

  merhabalar. öncelikle son derece faydalı bilgi paylaşımlarınızdan ötürü teşekkür ederim. kısa bir süre önce canon 60d bana hediye edildi.makine üzerinde 18-135 lens var.fotoğrafçılık konusunda belki bakış açım iyidir ama diğer konular acemi derecesindeyim. ve istediğim çekimleri elde edemiyorum maalesef. şu konuda engin bilgi ve tecrübenizden faydalanmak istiyorum: ben mesela ay’ı çekmek istiyorum, büyük görünmesini istiyorum veya gün batımında güneşi aynı şekilde görünmesini istiyorum. bunun için nasıl bir objektif önerirsiniz? şimdiden çok teşekkürler.

  • Büyük görünmesi için iki yöntem var, birincisi ve kolay olanı fotoğrafı çektikten sonra kırpmak (kroplamak). İkincisi ise yüksek odak uzaklıklı objektifler kullanmak. Örneğin bu fotoğrafı http://goo.gl/MryIn Nikon D300 + Nikon 300mm + Nikon TC 1.7 ile çekmiştim. Yani gerçekteki odak uzaklığı (35mm ye denk düşen) 300×1.5×1.7=765mm

 37. ercanergin | 14 Şubat 2012, 13:37

  merhaba hakkı bey ben CANON D500 kullanıyorum şuanda 18-55 mm bir lens kullanıyorum ama bilindiği gibi fazla zoom yapamıyorum.Onun için 18-200 lük lens almayı düşünüyorum.biraz bilgisi olan bir arkadaş sigma lens önerdi.ben bu işten para kazanmadığım için cebimde fazla para cıkmasını istemiyorum o yüzden bana önere bileceğiz bir lens ve nerden almam gerektiğini söyleye bilir misiniz. şimdiden çok teşekkür ederim….

  • Sigma 18-200 oldukça kötü sonuçlar alan bir objektif Onun yerine Tamron 18-270mm alarak rahata ve huzura kavuşun :)

  • ercanergin | 14 Şubat 2012, 18:27

   çok teşekkür ederm.bide uygun fiyata alabileğim bir yer söyleseniz.öğrenci olduğum için bütcem kısıtlı :( :(

  • Malesef belirli bir adres veremiyorum, İstanbul, Sirkeci Hayyam Pasajına uğrarsanız uygun bütçeli seçenekler bulabilirsiniz.

 38. izzet yavuz | 13 Şubat 2012, 22:34

  Merhaba Hakkı Bey,
  Öncelikle sitenizi ilgiyle ve beğenerek incelediğimi belirtmek isterim.Tecrübelerinizi paylaşmanız bizim gibi fotoğrafa yeni başlayan kişilere faydalı olmaktadır.3 senedir Olympus E-400 18-42 mm objektif ile kullanıyorum.Ayrıca 40-150 mm Olympus lensim var.650 TL’ye satmaya karar verdim.Hem portre hem manzara çekimi yapmayı seviyorum.Almayı düşündüğüm Canon 600d veya nikon 5100d makinelerinden hangisi renk olarak canlı çekim yapabilir?Bu makineler için tak gez lens 18-270 hangi marka lens olmalı?Bütçem toplamda 3000 TL.Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Tak gez tarzı (tek objektif) bir seçim için, Canon 600D ve Tamron 18-270mm uygun ikili olacaktır. Renk canlılığı makina içerisindeki menüden ayarlanan bir konu, herhangi bir gövde de picture style değerini vivid konumuna getirdiğinizde genel olarak istediğiniz tarzda sonuçlar alırsınız.

 39. Yunus Demir | 13 Şubat 2012, 21:27

  merhaba Ben Nikon d7000 ve 24-85 mm f2.8-4D IF Lens Almayı planlıyorum ama muallakta kaldım Acaba 24-70mm f/2.8G ED alsam diye . ben gün ışıgında cift resimleri cekiyorum otel fotografcısıyım

 40. Merhabalar.
  Nikon D5000, kit lens 18-55 f/3.5-5.6 ve Nİkkor 55-300 f/4.5-5.6’ya sahibim.
  Genellikle makinemi iç mekanda ailemle anı yakalamak icin veya köpeğimi fotoğraflarla icin kullanıyorum. Ancak iç mekanda diyafram aralığı ve evcil hayvan çekimlerinde de lensin (kısmen de makinemin) hizi nedeniyle sorun yaşayabiliyorum. D500o ile uyumlu lens öneriniz ne olur; nikon 17-55mm dx’te bildigim kadarıyla vr yok. Tamron veya sigma’nin (fiyatı nedeniyle Nİkkor’a gore öncelikli tercihim olabilir) beklentimi karşılayabilecek kit lensine alternatif hızlı bir lensi var mı?
  Teşekkürler…

  • Merhaba, öncelikle VR teknolojisi ile hareketli cisimleri çekemezsiniz. VR teknolojisinin ana amacı fotoğraf çeken kişiden kaynaklanan sallanma ve titremeleri minimize etmektir. Size gerekli olan açık diyaframlı objektif. Sabit odak uzaklıklı Nikon 50mm f/1.8 hem hızlı, hem kaliteli ve ucuz hem de düşük ışıkta sizi tatmin edecektir. Fakat 50mm olması sizi oldukça zorlayabilir. İyi objektif iyi parayla eş anlamlı sizi tam olarak tatmin edebilecek bir objektif Nikkor 17-35mm f/2.8D IF-ED ama kullandığınız gövdeden daha pahalı. Diğer markalarında açık diyaframlı ve keskin objektifleri var fakat AF hızları pek tatmin edici değiller.

 41. Merhaba hakkı bey. Günlerdir lens ve makina araştırıyorum ve gerçekten kafam çok karıştı.Şöyleki , İlk slr makinam sony a300 ve yanında tamron 24-200 , sony 70-300 lensim vardı ve sony 18-70 kit. Genel olarak tamronu kullandım çünkü öğretmen oldugumdan dolayı okul aktiviteleri , programlar vb tak çıkar yapmadan işime yaradı. Bir süre sonra okulda düzenlenen toplandılar , proje olimpiyatı , aktivite geceleri gibi organizasyonlarda hafif karanlık ortamda fotograf cekmem gerekiyordu ve tahmin edeceğiniz gibi bu makina ile çok zordu.Ve 1 yıl bu makina ile geçirdim.Sonra bir arkadaştan d90 ve 18-105 kit lensini bir süre kullandım hatta düzenlenen bir organizasyonda (hafif karanlık) bu makina ile çekim yaptım sb-700 flash ile birlikte.çektigim fotografların açıları , yakalamaya çalıştıgım enstantane kareler de bir problem yok fakat yinede o fotografların kalitesi (renk ve foto net olmasına rağmen hafif karanlık olması) beni memnun etmedi ve karar verdim adam gibi bir makina ve lens alacağım diye (1 yıldır okuyarak devamlı çekim yaparak bu problemin çok büyük kısmının ekipmanlarda oldugunu düşünüyorum).nikon d300s ilk başta düşündüm.fakat Sizin bunu satıp 5d mark 2 kullandıgınızı okuduktan sonra canona yöneldim açıkçası. Düşüncem şu , kapalı ve ışığı az olan mekanlarda rahat bir şekilde çekim yapmak , aynı zamanda dışarıda ihtiyaç halinde zoom yaparak o güzel kareleri kaçırmamak. (okul bahcesinde turnuva ve yarışmalar olmakta)
  1.nikon D300s yanında 18-200 vr 2 lens düşündüm. fakat kapalı ortamda nasıl bilmiyorum ?
  2.canon 7d ve canon 24-70 2.8L lens
  3.canon 5d mark 2 için aynı canon 24-70 2.8L veya 18-200 canon lens
  yukarıdaki seçenekleri oldukça araştırdım fiyat ve ürünlerin kalitesi hakkında, merak ettiğim bu 3 seçenek hakkında ne düşünüyorsunuz yada sizin tavsiyeniz şu makinayı al fakat bu lensi alma yada fiyat ve performans olarak şunu tavsiye ederim türünden öneriniz olurmu acaba?bütçe 2.500 dolar civarı.. Durumu tam anlatamadım eksik gedik bir şekilde ifade etmeye çalıştım mazur görün.. bu arada okulumuz yurtdışında ..

  • Merhaba, öncelikle benim Nikon D300 ü satarak Canon 5DMark2 ye geçme nedenimin Nikon D300 den memnun olmadığım gibi bir yanlış anlama olmasın. Benimki profesyonel ihtiyaçlar doğrultusunda verilmiş bir karardı.

   Aslına bakarsanız çıkarımınız doğru değil, yani problem kullanacağınız ekipmanda değil. Piyasada bulunan neredeyse tüm ekipmalar ile bu tür çekimleri yapabilirsiniz. Önemli olan ekipmanı verimli kullanabilmek. Bunun içinde ya kendiniz öğreneceksiniz ya da profesyonel birinden yardım alacaksınız. Kullanmak istediğiniz işler için bana kalırsa en uygun seçenek Canon PowerShot G1 X.

   Eğer hayır ben mutlaka büyük makinalar ve objektiflerle çekim yapmak istiyorum diyorsanız o zaman iyi bir flaş ve açık diyaframlı objektiler almanız gerekiyor. Yazdığınız seçenekler karşılaştırılabilir nitelikte değil. Canon 5D Mark2 nin sadece gövdesi $2500.

 42. senay barkan | 11 Şubat 2012, 14:48

  Selamlar hakkı bey,
  bende canon eos 450d beraberinde 18-55 mm lens var. genel anlamda bu lensin bana yetmediğini düşünerek ve (tek lens kullanmak istiyorum) bütçeme de uygun olsun diye bi lens araştırmasında, 18-135 mm IS lens bana uygun gibi geldi. siz ne dersiniz?:)

  • Kalite olarak fazla bir fark beklemeyin ama tele ucu 135mm olması ek bir avantaj sağlayarak nispeten daha uzaktaki objeleri yakınlaştırmanıza olank sağlayacak, o kadar. Tek lens kullanacaksanız tabiki daha iyi olacaktır.

 43. merhaba hakkı bey,
  sizden bir tavsiye rica edicem,
  amatör bir fotograf meraklısıyım, yurt dışından canon eos 1100d +18-55 kitiyle beraber bir makine sipariş vericem, bşlangıç için sizce uygunmudur. ayrıca lens fiyatlarıda uygun almanyada yanında ek olarak nasıl bir lens almalıyım. şimdiden teşekkürler.

  • Elbete uygun, sonuçta bu bir bütçe meselesi. Eğer sağlam ve uzun süre kullanacağınız birşey almayacaksanız ek objektif için hiç para harcamayın. Mesela yanına Canon 70-200 f/4 alabilirsiniz.

 44. merhabalar Nikon D5100 makineme objektif almak istiyorum. iki seçim arasında kaldım. Yardımcı olurmusunuz ? NIKON AF-S DX 18-200mm F3.5-5.6G ED VR II ve Tamron 18-270mm F3.5-6.3 DI II VC PZD Bu iki lensten hangisini almmı tavsiye edersiniz?

 45. Öncelikle verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkürlerimi sunmak isterim. Ben Nikon D3100 ve yanında 18-55 AF-S DX ve 55-200 AF-S DX (VR kitleri bulunmamaktadır) lens vardır.
  Ben bunları satıp 18-200mm olan bir lens almak istiyorum fakat hangisini almalıyım karar veremedim. Önerilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim…

 46. Tolga Dülger | 08 Şubat 2012, 03:24

  Bende Sony A65 var. üzerinde 18-55 lik kit lens ile birlikte geldi. ancak bana manzara çekimi için yetersiz kalıyor. Ben manzara çekimi, portre çekim ve spor çekimleri yapmak istiyorum makinam saniyede 10 kare çekme özelliğine sayip alacağım lens buna ayak uydurabilirmi. bu konuda acemiyim daha yeni aldım makinayı ve motorlu lens istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden Teşekkürler..

  • Sony ürünleri konusunda pek bilgim yok ama yakında o ürünlerle de ilgilenmeyi planlıyorum. Fakat şundan emin olabilirsiniz, saniyede kaç kare çekerseniz çekin objektifin buna ayak uyduramaması gibi bir durum söz konusu değildir.

 47. Merhaba
  Nİkon D5100 ve 18-55 lens makinem var.lens takıp çıkarmak istemiyorum.Tek bir lensi gezilerde kullanmak istiyorum. Araştırmalarım sonucunda Tamron 18-270 lens çok dikkatimi çekti 1500 TL civarında bu lensi almamı tavsiye edermisiniz? yada siz olsanız hangi lensi alırdınız? TEŞEKKÜRLER

  • Çetin Bey sadece tek bir objektif alıp onu kullanarak çekim yapacaksanız DSLR makineye gerek yok aslında. Piyasada aynı kaliteyi veren çok daha kullanışlı ve hafif ürünler var, ben olsam onları tercih ederdim. Ama zorunlu bir durumsa bu tip objektiflerin çok vasat olduğunu söyleyerek başlayayım Nikon 18-200mm VR ya da Tamron 18-270mm en iyi seçimler olacaktır. Tamron’un tam künyesi: Tamron AF 18-270mm F/3.5-6.3 Di II VC LD Aspherical (IF) MACRO olarak geçiyor.

 48. Merhabalar,
  Nikon d3100 vr kitle beraber 18-55 lens kullaniyorum. Daha cok mimari cekimler yapiyorum ve bazen iyi bir zoom a ihtiyac duyuyorum. Nikon 55-300 vr, 55-200 vr ve sigma 70-300 apo dg arasinda karar vermeye calisiyorum. Sizce hangisini tercih etmeliyim veya bu lenslerden baska bir oneriniz olabilir mi? Simdiden tesekkurler.

  • Bahsettiğiniz objektiflerin tamamı kapalı diyaframlı objektifler. Daha açık ve hatta sabit diyaframlı objektiflere yönelmelisiniz. Tabiki biraz daha pahalıdır ama bir önceki nesillerine bakabilir ve hatta ikinci al alabilirsiniz. Sigma 70-200mm f/2.8 in eski versiyonu iyi bir seçim olabilir. Diğerleri biraz daha pahalı olacaktır.

 49. Merhaba hakki bey
  Öncelikle yazilarinizdan dolayi tesekkür ederim .
  Ben antalyada turizm yani otel fotografcisiyim.
  Su sporlari, bot futbol ,okculuk, gece cekimleri, showlar ,özel cekim, gün doğumu agirlikli calisiyorum . Nikon d200 ,18-200dx vr2 objektik,sb910flas im var .
  ARtik istiyorum ki dslr aliyim bir kere aliyim her iki senede bir makina aramaktan vazgeciyim isitiyorum . Benim icin sizce nikon D3s mi??
  Yoksa D3x mi ??
  Ve en önemlisi benim 18-200vr 2dx bu makinalarla calisir mi? Nasi performans verir ? Calismazsa ne önerirsiniz ?? Ve sb910 uyumlari nasil olur??
  Yada senin icin D300 s en iyisimi diyorsunuz ? Kac gundur makina ariyisindayim yazinizi heycanla bekliyorum . :)

  • Facebook üzerinden de sorunuza yanıt vermiştim. Öncelikle D3x Nikon’un en pahalı olan modeli. Onun yerine D4 almanız daha akıllıca olur, çünkü o kadar megapiksele ihtiyacınız yok. Tam olarak harcayacağınız miktarı bilemiyorum fakat sadece gövdeye para yatırmak bana hiç akıllıca gelmiyor. Her zaman söylerim “vasat bir gövde iyi bir objektifle harika fotoğraflar çekebilirsiniz, fakat kötü bir objektif ve çok iyi bir gövde ile ne yaparsanız yapın iyi fotoğraf çıkmaz.”

   Bence elinizdeki sistemi baştan oluşturun. Çünkü kullandığınız 18-200 sadece DX gövdelerde çalışabilen vasat bir ürün yani yeni alacağınız D3x, D3s, D4 ya da belki D700 de bunu kullanamazsınız.

   Yeni alacağınız Full Frame Nikon ile aşağıdaki iki obejktifi alırsanız tüm dertlerinizden kurtulursunuz.

   Nikkor 24-70mm f/2.8G ED
   Nikkor 70-200mm f/2.8G ED VR II

   Eğer gövdeye vereceğiniz miktar sizin için çok gelirse D300s alabilir ve o zaman aşağıdaki objektifleri alabilirsiniz.

   Nikkor 17-55mm f/2.8G ED-IF AF-S DX
   Nikkor 70-200mm f/2.8G ED VR II

 50. emrah nayer | 05 Şubat 2012, 22:15

  merhaba hakkı bey ben nikon d300s almayı düşünüyorum Nikon AF-S VR 18-105 mm F/3.5-5.6 G ED Lens i uyumlu olurmu….birde Tamron 18-270 mm f/3.5-6.3 AF Di II VC PZD Lens bu ürünle uyumlu olurmu ben tek lens ile doga resimleri çekecegim sizin öneriniz hangisi olur tek lens kullanmak istiyorum şimdilik

  • Her iki objektifi de rahatlıkla kullanabilirsiniza. İkisi de kalite olarak orta düzeydedir. Tamron ile biraz daha avantajınız olacaktır.

1 2 3 4 17

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.