Something is wrong.
Instagram token error.

Objektif seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Amatör fotoğrafçılar, DSLR makinelerini aldıktan bir süre sonra ekipmanın ve özellikle objektifin çok önemli olduğu konusunda genel bir fikre kapılır. (Bu tam olarak doğru sayılmaz.) Bu yüzden ceplerindeki parayı harcamak maksadıyla objektif satın almak için arayışa başlarlar. Bu arayış ekipmanlarını güncellemek ya da genişletmek maksadıyla ek objektif satın almak şeklinde olabilir. Eğer ilk aldıkları objektiften memnun değil iseler yeni alacakları objektif için “kılı kırk yarmak” deyiminin hakkını vermeye çalışacaklardır. Peki objektif alırken nasıl kılı kırk yaracağız?

Öncelikle yapılması gereken: hangi odak uzaklığı ya da odak aralığındaki objektife ihtiyacımız olduğunu belirlemek.

Bir süre fotoğraf çektikten sonra, fotoğraf çekmenin inceliklerini öğrendikçe nasıl fotoğraflar çekmek istediğiniz yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Elinizde bulunan objektif bu tür fotoğrafları çekmenize izin vermiyorsa ekipmanınızı yenilemenin zamanı (gerçekten) gelmiştir. Fakat öncelikle bilmeniz gereken bir terim var: Kırpma Faktörü ya da Odak Uzaklığı Çarpanı (Crop Factor, Focal Length Multiplier). Bu konuyu bir önceki yazımda geniş olarak anlattım, eğer terime yabancıysanız ya da detaylı olarak okumak isterseniz. Krop Faktör ya da Odak Uzaklığı Çarpanı nedir, ne işe yarar, zararı var mıdır? yazısını okuyabilirsiniz.

Kullandığınız ekipman APS-C sensör bulunduran krop faktörlü bir gövde ise objektif seçiminde bu kriteri öncelikle düşünmemiz gerekiyor. Çünkü alacağımız objektifin odak uzaklığı değişecek ve kırpma faktörü ile çarpılacak. Yani mesela tele objektif almak istiyorsunuz 70-200mm bir objektifte karar kıldınız; ama bu objektif sizin kullandığınız gövde de 105-300mm olarak görev yapacak. Objektif seçiminizi buna göre yapmalısınız.

Nikon APS-C gövdeler için ürettiği objektiflere DX ibaresini ekliyor. Dolayısıyla üzerinde DX yazılı bir Nikkor objektif FF gövdelerde tam olarak kullanılamıyor. Aynı şekilde Canon ise bu tür objektifler için EF-S ibaresini kullanır. Üçüncü parti lens üreticileri Sigma DC, Tamron Di II, Tokina ise DX kısaltmasını kullanıyor. Bu objektifler APS-C gövdeler için özel olarak üretildiğinden sonradan gövde değişimi yapacağınızda ya da ikinci gövdeniz varsa ve bu bir FF (Full Frame) gövdeyse bu objektifle birlikte kullanamayacağınız anlamına gelecektir.

Hangi odak uzaklığı aralığında bir objektif alacağınıza nasıl karar vereceksiniz? Aslında bu iş çok kolay, beğendiğiniz ve çekmek istediğiniz bir fotoğraf bulun ve eğer ulaşabiliyorsanız o fotoğrafın EXIF (dijital fotoğrafların içine perde hızı, diyafram, makine marka ve modeli gibi teknik bilgilerin gömülmesini sağlayan bir sistem) değerlerine bakın. Hangi makina ve hangi odak uzaklığında çekilmiş öğrenin. Arkadaşlarınızın elindeki objektifleri deneyin. Hangi odak uzaklığında hangi açıyı görüyorsunuz test ederek bulmak çok daha öğretici olacaktır.

Odak Uzaklığı Simülatörü‘nü kullanarak kaç derece görüş açısın sunuyor fotoğraf üzerinde görebilirsiniz.

Benzer şekilde çalışan ve Nikon ekipmanlarını seçmenize izin veren başka bir uygulama da NIKKOR Lenses Simulator. Burada hem DX ve FX gövdeleri, hem de DX ve FX objektifleri birlikte ve ayrı olarak test edebiliyor ve hangi ekipmanın işinize yarayacağını tespit edebiliyorsunuz.

Canon sayfalarında da detaylı olmasa da odak uzaklığının görüş açısını nasıl değiştirdiği konusunda ufak bir uygulama mevcut.

Odak uzaklığımızı ya da odak aralığımızı belirledikten sonra bu aralıkta hangi ürünler olduğuna bakmamız gerekecek.

Aslında odak uzaklığınızı belirlerken çok fazla katı davranmamak gerekir, bu konuda biraz esnek olmak elimizdeki seçenekleri değerlendirirken bize avantaj sağlayacaktır.

Örneğin makro çekimlerden hoşlandığınızı farkettiniz ve bundan sonra daha fazla makro fotoğraflarla ilgileneceksiniz diyelim. Daha iyi makrolar çekmek istiyorsunuz, o zaman bir makro objektif satın almanız gerekecek. Hangi aralıkta bir objektife ihtiyacınız olduğunu tespit ettikten sonra bu odak uzaklığındaki objektifleri tespit etmek çok zor değil. Ana marka olan Canon ya da Nikon’un dışında üçüncü parti lens üreticilerinin ürünlerini de listeye ekleyerek tüm objektifleri belirlemeliyiz. Piyasada satılan güncel objektifleri ve fiyatlarını bulabileceğiniz birçok web sitesi mevcut. Benim en çok kullandığım ve tavsiye edebileğim site B&H. Buradan SLR Camera Lenses bölümüne giderek dilediğiniz kriterlerde arama ve seçim yapabilirsiniz.

Objektiflerin üzerinde yazan kısaltmaların anlamları nedir?

Tüm objektiflerin üzerinde bir veya birkaç harften oluşan çeşitli kısaltmalar görürsünüz. Örneğin AF, DX, VR, G gibi. Bu kısaltmaların anlamları objektifin markasına göre değişik anlamlar içerir. Aslında özelliklerin büyük kısmı standart; fakat patent hakları nedeniyle farklı isimlendirmeler kullanılıyor. Yani sarsıntı önleyici ya da titreşim önleyici sistemin pratikteki faydası değişmiyor; fakat markalar arasında kullanılan teknoloji farklı ve dolayısıyla da isimlendirmesi değişiyor. Nikon Vibration Reduction yani VR kısaltmasını kullanırken, Canon Image Stabilization yani IS kullanıyor, Sigma Optical Stabiliser yani kısaltma olarak OS kullanmayı seçmiş.

Bu ve buna benzer kısaltmalar oldukça işinize yarayan bilgiler sunacaktır. Bu yüzden objektifin üzerinde yazan tüm kısaltmaların anlamlarına bakmanızı önereceğim. Örneğin üzerinde G kısaltması bulunan Nikkor objektiflerin diyafram ayarlama halkası yoktur. Tamamen gövde üzerinden dijital olarak diyaframı ayarlamak zorundasınız. Tüm markaların kısaltmalarını Türkçe açıklamalı olarak Objektiflerin üzerindeki kısaltmalar sayfasında bulabilirsiniz.

Objektifleri tespit ettikten sonra ilk elemeyi birçok kişi sanırım maliyet üzerinden yapacaktır.

SLR Camera Lenses bu adreste listelediğimiz objektiflere ait fiyatlar USA de bulabileceğiniz ortalama fiyatlardır. Başka sitelerde bir miktar altında ya da bir miktar üzerinde fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Aynı ürünleri Türkiye’den yetkili satıcılarından almaya çalıştığınızda karşılaşacağınız fiyatlar maalesef sizi üzecektir. Fakat Türkiye’de de yukarıdaki fiyatların az bir miktar üzerinde spot piyasadan alışveriş yapma imkanınız var. Aslında en iyi yöntem USA ya da Hong Kong gibi yerlere giden tanıdıklara ısmarlamak; fakat bu her zaman mümkün olmuyor.

Fiyatlar konusunda bir örnek verelim; Nikon DX format bir objektif olan Nikon 10.5mm f/2.8G ED DX Fisheye almaya karar verdik ve baktık ki USA fiyatı $624 (985 TL). Bunun Türkiye’deki fiyatını araştırdığınızda her bulduğumuz fiyat 1600 TL nin üzerinde çıkıyor. Başka bir örneğe bakalım Canon EF 17-40mm f/4L USM için mesela. B&H fiyatına baktığımızda $750 (~1180 TL) olarak görüyoruz. Türkiye’deki fiyat araştırması için aşağıdaki rakamlara bakmanız yeterli;

Objektifin fiyatı arttıkça USA ve Türkiye arasındaki uçurum da artıyor. Bu yüzden genellikle spot alışveriş çok daha zahmetsiz ve hesaplı bir çözüm oluyor. Spot alışverişte Canon EF 17-40mm için ödeyeceğiniz bedel yaklaşık ~1400TL civarında olacaktır. Spot alışveriş aslında yasal olmayan bir ticaret; fakat Türkiye’deki fiyatların yüksek olması ve fotoğrafçıların çoğunun amatör (bu işten para kazanmıyor) olması nedeniyle tercih ediliyor. Fakat bu tip alışverişler biraz risk içeriyor ve karşılıklı güvenin önemi büyük. Ödeyeceğiniz miktara bağlı olarak alacağınız risk düzeyini kendiniz belirlemelisiniz.

Başka bir alışveriş yöntemi ise Internet üzerinden özellikle ebay den alışveriş. Sıfır objektifler için buradan alışveriş yapmayı pek tavsiye etmiyorum. Çünkü Türkiye’ye girişte gümrüğe takılma ve size pahalıya malolma ihtimali yüksek. Fakat ikinci el bazı ürünler ve başka ekipmalardan (pil, kart vs.) €150 geçmeyecek şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında alabileceğimiz ürünlerin bir kısmını eledik ve elimizde belli başlı üç ya da dört adet objektif kaldı. Şimdi yapmamız gereken Lens Review’ larına bakmak.

Lens Review yani objektif incelemeleri konusunda Türkçe kaynak bulmak neredeyse imkansız. Belli başlı sitelerde İngilizce olarak bulabiliyoruz. Aslında bir kaç kişi sadece bu konuya özel bir çalışma içerisine girse ne hoş olurdu ya, neyse.. Objektif incelemeleri için bakabileceğimiz sitelerden birkaçı;

Benim daha çok tercih ettiğim ve güvendiğim siteler photozone ve Nikon kullandığımdan kenrockwell. Fakat değişik görüşler okumak, farklı yaklaşım ve kullanıcı tecrübeleri için birçok kaynağa bakmak gerekiyor.

Bu teknik testler laboratuvar koşullarında yapıldığından gerçek dünyadaki kullanımı ve sonuçları hakkında çok fazla fikir vermeyebilir. Bu yüzden objektifleri kullanan kişilerin deneyimlerinden faydalanmak başka bir seçeneğimizi oluşturuyor.

Almak istediğimiz objektifi kullanan tanıdığımız fotoğrafçılar varsa bunlarla birebir konuşmak, yoksa yine internet üzerinden yapacağımız okumalarla kullanıcı tecrübeleri hakkında fikir sahibi olabiliriz. yukarıda yazdığım bazı sitelerde, örneğin fredmiranda‘da daha çok kullanıcı tecrübelerine, objektifin pozitif ve negatif yönlerine değinilerek yer veriliyor. Fakat unutmamak gerekir ki bu yazılanların çoğu subjektiftir; fakat her zaman fikir verme açısından faydalıdır.

Bazı fotoğrafçılık blogları ve tecrübelerin paylaşıldığı platformlar da işinize yarayacaktır. Türkçe kaynak bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz. Malesef Türkçe olan kaynakların çoğunluğu forum sayfalarında gözden kayboluyor. Yine de netfotograf.com forumlarını ve fotokritik forumlarındaki donanım-ekipman kategorisini takip edebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen seçtiğiniz objektif hakkında kafanızda soru işaretleri olabilir. En iyisi birebir test etmek.

Alacağınız objektifi seçtiniz, paraya kıyıp almaya kararlısınız ama kafanızı kurcalayan bazı sorular olabilir. “Acaba çok ağır mı?”, “Netleme hızı yeterli olacak mı?” vs.. gibi sorular objektifi almadan önce sizi rahatsız ediyorsa tanıdık birilerinden objektifi edinerek kendi makinanızda test etmeniz çok önemli. Eğer tanıdık kimse de yoksa teknoloji marketlerinde vitrindeki ürünleri deneyebilirsiniz. Mümkün mertebe birebir test etmek kararınızı kesinleştirmede önemli rol oynayacak.

Bu kadar kılı kırk yarmaya gerek yok diyorsanız.

O zaman kafanıza takılan soruları sorduğunuz, bilgisine güvendiğiniz, o meşhur fotoğrafçı arkadaşınızın yakasına yapışın. Ona “Ben şöyle şöyle fotoğraflar çekmek istiyorum, şu kadar da para harcayabilirim, hangi objektifi alayım dersin?” şeklinde bir soru sorarak cevaba kısa yoldan da ulaşın, tercih sizin.

1.754 Yorum Var

 1. fazla zoom fotolar çekmeyeğim o yüzden tamron 17_50mm tercihim 18_55 kit lensim var onun yerine 2 lensinde görüş açısı aynı deyilmi 18_55 her fotoğrafı çekebiyorum biri 50 mm digeri 55 mm pek bir fark olurmu birde tamronun vc vcsiz modeli var hangi tercih etmeliyim makina canon 700d

  • Hemem hemen aynı farkı hissetmezsiniz bile. Keskinlik olarak VC olmayan daha iyi sonuç veriyor.

  • Canon 60 D makinam var 18-135 mm lens kullanıyorum daha keskin daha çabuk ve tak gez lens öneriniz nedir? Portre ve manzara çekimi için 75-300 mm lens nasıl

  • Tak gez objektifler belli bir seviyenin üzerinde keskinlik sunmazlar, elinizdeki objektif doğru kullanıldığında iyi sonuçlar verir. Ama mutlaka daha keskin olsun isterseniz Tamron 17-50mm f/2.8 alabilirsin. Fakat bu sefer de daha yavaş ve sesli netleme yapmak durumunda kalırsınız. Bence buraya da bakın: Daha keskin fotoğraflar çekmek için ipuçları

 2. sizi tekrar rahatsız edecem kusura bakmayın Tamron 17-50mm f/2.8 XR Di-II LD Lens
  Sigma 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM Lens fiyat hemen hemen aynı tamron_17_50mm tak gez olarakta adlandırılıyor bu doğrumu birde tamronun 2 modeli varmış vc ve vcsiz modeli hangisini onerirsiniz internet yorumlarında vc siz modeli vc li modele göre daha iyi deniyor titreşimle alakalı bir şey heralde netleme motoru sesli çalışıyor ve çok hızlı netlemiyormuş bunlar abartılacak sorunlarmı tek lens alıp kurtulmak istiyorum canon 18_135mm çok tavsiye ediliyo çekilen fotoğraflar benim hoşuma gitmedi açıkcası tamron sigma hangisi tercih etmeliyim doğa gezi amaçlı kişisel fotoğraflar için tşk

  • Burak Bey 18-135mm aslında iyidir; ama Tamron 17-50mm ondan daha iyi sonuçlar verir. Maksimum 50mm tele olduğunu düşünürseniz size yetmeyebilir. O yüzden benim tavsiyem 18-135mm yönünde olacak. Ama mutlaka Sigma veya Tamron arasında seçim yapmanız gerekirse Tamron daha iyi sonuç veriyor. Kısaltmaların anlamı için bkz. Objektiflerin üzerindeki kısaltmalar

 3. Hocam Merhaba, Hem iç mekanda ve dışarda ürün çekimi için bir makine almayı düşünüyorum. Başlangıç seviyesindeyim ve sizce hangi makine benim için uygundur ?
  Canon 760D 18-135 yeterli mi yoksa daha uygun maliyetli farklı bir seçenek olabilir mi ?
  Teşekkürler…

  • Nihat Bey bence gayet uygun, ürün çekimi için ek olarak 50mm f/1.8 gibi sığ alan derinliği verebilen, oldukça keskin ve düşük maliyetli ek bir objektif de alabilirsiniz.

 4. tamron_17_50mm yi canonun 18_55 mm gibi ama daha keskin net fotoğraflar olarak düşünsek doğru bir tercihmi yapmış olurmuyuz kit lens yerine bu lensi düşünüyorum diyer bir lens canon 18_135 ama tamron 17_50mm fiyat olarak hemen hemen aynı 17_50mm doğa kişisel gezi amaçlı fotolar iyi bir tercihmidir tamronun bu lensinde vc seçimi varmı hangisini seçmeliyim tam olarak modelini yazarsanız sevinirim tşk

  • Burak Bey Canon 18-135mm de olur, Tamron 17-50mm de olur. Tamron 17-50mm çok iyi ve keskin sonuçlar veren bir objektif; fakat kullanırken netleme motoru sesli çalışıyor ve çok hızlı netlemiyor. Onun yerine Canon 18-135mm daha isabetli bir seçim olacak sanırım.

 5. tamrom 18_270 size sormamtaki sebep bir yorumunuzda canon 600d tamron _18_270mm uyumlu olacağını sölemeniz benim makinam ise 700d bana tavsiye etmemiştiniz ikiside aynı segmet degilmi yoksa açıkcası ne çekiceğimi bilmiyorum ama macro ve portre çekmiyeceğim kesin Tamron 17-50mm f/2.8 baya tavsiyede bulunmuşsunuz bu lense doğa kişisel fotoğraflar gezi amaçlı çekilen fotoğraflar için uygunmu ugun deyilse önere bileceğiniz başka bir lens varmı 1000_1500 fiyat aralığı tşk

  • Tamron 18-270mm sizinki ile de uyumlu sıkıntı olmaz. Ama Elinizdeki gövdenin hakkını veremez. Tamron 17-50mm çok daha iyi bir seçenek.

 6. makinam canon 700d tak gez lenslerde canon nikon sigma bu 3 markanın 18_200mm seçmeliyim yoksa tamron 18_270 seçmeliyim tamronu internette biraz araştırdım videolarınını ve fotoğraflarını indirdim plazmada izledim 720 hd izledim renk biraz soluk gibimi banamı öle geliyor bu lens hakkında düşünceleriniz 1250 tl fiyatı biçiliyor birde tamron 18_270 canonun 18_135mm sinden kaliteli lensmi daha net sonuçlar almak için kusura bakmayın yazım biraz uzun oldu şimdiden tşk

  • Faruk Bey DSLR veya Aynasız gövde kullanan birine tak-gez objektif önermem. Tak-gez ile alacağınız performans kompakt makinelerden daha fazla olmayacak. O yüzden tak-gez objektif yerine iyi bir kompakt makine almak her zaman daha avantajlıdır.

 7. Canon 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM kullanmakta zorlanacağımı ifade etmişsiniz açıkcası ben bu lensin görüntü kalitesine şaşırdım bu fiyata bu kadar kalitete lens 18_135mm önermişsiniz ben bu lensi arkadaşımda canon 600 d gordum hoş güzel ama daha kaliteli bir lens istiyorum 18_135mm çekilen fotoğrafları 10_18mm çekilebiliyosa bu lensi kesinlikle almak istiyorum manzara kişisel vs fotolar çekecem 10_18mm olmasada ona yakın bir lens önerbilirmisinz tşk

 8. sony canon ve nikondan video kalitesi iyi tahminimce fotoğraf konusunda önerirmisiniz canonun giriş seviyeleri sony a_58 a57 aynı fiyatta hangisini tercih etmeliyim sizce

 9. canon 100d başlangıç için tavsiye edilen bir ürün bady ufak deniliyor çekim yaparken sıkıntı yaratırmı sizce benim aklımda 700d var sizce hangisi seçmeliyim kafam iyice karıştı lens olarakta Canon 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM bu lens baya met edeliyor bu lensi iki üründe kullana bilirmiyim hangisiyle daha uyumlu olur tşk

  • Onur Bey evet gövde standart ürünlere göre biraz daha küçük, zaten en önemli özelliği de bu. Eğer elleriniz çok küçük değilse 700D veya 750D daha uygun. Objektif olarak ilk etapta kit objektiflerden birini (18-55mm veya 18-135mm) tercih etmelisiniz. 10-18mm çok geniş açı onunla zorlanabilirsiniz. Bkz. Kit objektif yeterli mi?

  • Abdullah durmuş | 21 Aralık 2016, 13:21

   Bende 100d var gayet memnunum yeni basladim fakat lensim 18-55 lensden memnun değilim yeni birlens almayı düşünüyorum

  • Ne bakımdan memnun değilsiniz, yeterince geniş açıyı mı görmüyor? yeterince yakınlaştırmıyor mu? Yeterince keskin değil mi?

 10. 2 makina arasında kararsız kaldım biri sony a 57 diğeri ise canon 100d başlangıç sevisiyesi için doğa manzara vs sizce hangisini almalıyım canon 100d için 10_18mm veya 55_250mm uygunmu sony a 57 için PZ 18-105 mm F4 G yada sony 55 _300 bu iki marka ve lenslerinden hangisinden daha net sonuçlar alırım sizce tşk

 11. emrah erkan | 16 Aralık 2016, 21:59

  Hakkı Bey merhaba; ben daha cok video konusunda sizden fikir almak istiyorum. Canon 100d 18 55 stm kit ile almayı düşünüyorum video için 50 mm 1.8 işimi görür mü? bir de aklıma 24mm 2,8 takıldı 50 mm yerine bunu kullanabiir miyim? bunlar için bana ne önerirsiniz? yoksa farklı bir kamera mı baksam. tesekkurler.

 12. başlangıç seviyesi olarak nikon 3200 canon 650d sony a65 hangisini önerirsiniz manzara düğün vs gibi çekimler için birde tavsiye ettiğiniz marka için lens önebilirmisiniz tşk

 13. Hakki bey nikon d3300 18 55 lensim var ama yeterli olmuyor.Sigmanin 70 300 unu almaya karar verdim ama çevremdeki kisiler fotograf makinene zarar verebilir diyolar.Bu konu hakkinda bilgi verirseniz sevinirim.Bir de bu lense uv filtre ve parasoleye gerek var mi ?

 14. Şeymanur Özlü | 08 Aralık 2016, 10:53

  Merhaba hocam canon 600d makine kullanıyorum 70-200 lens almak istiyorum ama makine full frame değil lensin kalitesinde bir bozukluk olur mu? Eğer olursa 600d için hangi zoom lensi önerirsiniz

 15. Cemal ÜNLÜ | 06 Aralık 2016, 10:23

  Merhaba Hakkı Bey;
  Fotoğrafçılık ile ilgili bir kursa başladım. Nikon d5100 body temin ettim. Doğa fotoğrafı ve özellikle makro çekimler şu an ilgimi çekiyor. Lens tercihi konusunda yardım istiyorum. Anladığım kadarıyla AF li bir lens almak durumundayım. Hocamız Nikon 18-300 önerdi. Böyle bir lensi ileride body değiştirdiğimde, örneğin 7000 serisine geçtiğimde yine kullanabilecek miyim? Sanırım o seride gövde de otomatik odaklama var. Bir başka deyişle, AF özellikli bir body, AF özellikli body de kullanılabilir mi? İlginize şimdiden teşekkürler

  • Nikon D5100 gövdesi ile sadece AF değil AF-S olmasına dikkat etmelisiniz, sadece AF-S olanlarla otomatik netleme yapabilirsiniz. 7000 serisinde hem AF hem de AF-S otomatik netleme yapabilir. Makro çekimler için makro objektif almanız şart 18-300mm genel amaçlı sıradan bir objektiftir.

 16. tekin yılmaz | 18 Kasım 2016, 22:34

  merhabalar hocam.. nikon d5100’e 18-105mm uygunmudur.?
  Nikon Nikkor VR AF ED G II Lens

 17. iyi günler diliyorum ben yaklaşık 1 aydır araştırma içindeyim. yeni başlayacagım içini ilk dslr makinam olacak ve çok kararsız kaldıgım noktalar var öncelikle 700d 750d 760d 60d 70d arastırdım hepsinin birer artısı eksisi var lens olarak yorumlardan okudugum uzere 18-135 almalıyım die anladım fakat ben 700d amatör yorumlandıgını düşündügüm için 60d almayı terşih eder gibi oluyorum sizce ben ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevirimi 60d 18.135 lensli 2800e buldum sıfır sizce iyimidir yoksa diger modellerden birini mi almalıyım 70d bir miktar pahalı geldi fakat deger derseniz onuda almaya çalıcabilir ama şimdiden yorumunuz için teşekkür ederim iyi günler…

 18. harun çevik | 24 Ekim 2016, 02:11

  Merhaba ben canon 700d almayi dusunuyorum yalniz lenslerde karar kılmadım.gunluk hayatta kullanmanin yaninda uzak yer cekimleri de yapmak istiyorum (ay fotografi gibi). Sizce 18-135 mi 18-55+70-300 mu yoksa 18-55+55-250 mi almaliyim ya da sizin baska onereceginiz alternatif var mi.2500 tl ye kadar butcem var

 19. Alparslan Ali | 19 Ekim 2016, 20:51

  Hakkı bey merhaba canon 7d makinam tamron 17’50 lensim var uzak manzara doğa ve bina için fiyatı uygun kaliteli ne önerirsiniz.Birde kuş böcek için ayrıca ne önerirsiniz her ikisi için tek ortak lens var mı saygılarımla

 20. Iyi gunler bende 1200d var uzerinde 18-55 lens var onun yerine 55-250 lens almaya dusun yoksa farklı lensmi alam

 21. Canon 650 d makina aldım üzerinde 18-55 var ama uzak yaklstırmıyor..doga ve normal resim için 700-200 mü 70-300 mü 24-105 mi ne almam lazım sizce sigma modelindenmi almam lazım…

 22. Hocam iyi günler ve çalışmalar diliyorum eger vaktiniz olursa bir sorum olacaktı.
  Şu an kullanmakta olduğum Canon 700 d 18 135 mm lensle makinem var makinede otomatik sensör temizleme modu var bu mod her makina kapandığında otomatik olarak sesnsörü minik tozlardan temizliyor.
  Bu mod açıkmı kapalı mı olmalıdır veya ne zaman temizlik yapılmalıdır?
  Şimdiden ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim

 23. Melih YILMAZ | 17 Ağustos 2016, 23:02

  Merhaba hocam. Kardeşime Nikon d800 makina almıştım ancak lens almadım ve eski makinesinin lenside d800 ile uyumlu değil. Yeni bir lens almak istiyorum. Çok profesyonel çekimler yapmıyor aslında biraz doğa ve ikiz cocuklarinin fotoğraflarını çekecektir. Bu konuda bana nikon lens önerebilirseniz çok mutlu olurum.
  Saygılarımla

 24. Muhammed POLAT | 11 Ağustos 2016, 22:12

  Abi öncelikle teşekkür ederim cevabın için. 18-200 tamronu kimse tavsiye etmedi gerçekten dediğin gibi. Manzara,portre, gezdğim yerlerin fotografları vs. benim tercihlerim arasında. Daha doğrusu tak gez lens gibi bişey istiyorum. kit lensin yanında 55-250 düsünüyorum paket olarak abi. sence mantıklı bir seçim mi? Yada tavsiyen nedir abi?

  • Tak gez objektiflerin hiçbiri kompakt makinelerden daha iyi sonuç veremez. O zaman da elinde DSLR gövde olmasının bir anlamı olmaz. Manzara için ultra geniş açılı objektifler kullanmalısın. Bkz. DSLR ve Ultra geniş açı kullanımı Portre için 50mm veya 85mm açık diyaframlı objektifler kullanmalısın Canon 50mm f/1.8 gibi.

 25. Muhammed POLAT | 10 Ağustos 2016, 17:51

  Abi 700d alacagım. bir cok işi birarada görsün diye tamron 18-200vc lensini mi alayım yoksa canon 18-135i mi?

  • Canon 18-135mm almanı öneririm, Tamron 18-200mm yeterince keskin ve kontrastlı görüntü vermez, elde edeceğin görüntü kompakt bir makinenin görüntüsü kadar olur.

 26. Veysel Şensoy | 05 Ağustos 2016, 18:33

  Nikon D810 ile iyi sonuçlar verecek ultra geniş açı bir lens kararsızlığında kaldım. Nikon 16 35 mi, 17 35 2,8 mi derken 15 30 Tamron ile 16 28 Tokina’ya da takıldım. Fakat genel amaçlı olsun diye Nikon 16 35 ile 17 35 arasında bocalıyorum. Bir tavsiye ihtiyacım var. 14 24 için hoby amaçlı gereksiz pahalı buluyorum.

 27. Merhaba,
  bütün yazılanları okudum, okudukça daha da karıştım ;) Elimde
  Canon 650D 18-55, 50 mm ve filmli makineden kalma 28-200 var. Sonra elime
  Canon 6D yanında Sigma fisheye lens geçti. istediğim hep gezilerde hem bütün ailem toplandığında 30- 40 kişiyi rahatça çekim yapabileceğim bir lens arıyorum. EF li bir lens olması gerekiyor sanırım 2 makinede de kullanabilmem için? şimdiden teşekkür ederim

 28. Çiğdem Efe | 28 Temmuz 2016, 00:54

  Merhaba; 24-105e ek olarak prime lens düşünüyorum. 50 1.8 istiyordum 50 1.8 Stm daha cazip geldi.. Sonra canon 40mm f2.8 stm usm pancake lensi gördüm. Aklım ona kaydı. Beklentim portre çekimleri. Önem verdiğim keskinlik ve doygunluk.
  50 1.8
  50 1.8 stm
  40 2.8 stm
  Sizce hangisi daha memnun edici?
  Selamlar..

 29. merhaba… canon 700 d için 18-135 ıs stm lens mi daha uygun yoksa 18-55 lens mi henüz amatörüm ve doğa çekimi yapıyorum.

 30. Merhaba
  Bende Nikon D3200 var.Lensi 18-105 ben genelde doğa, manzara ve genelde tatil fotoğrafları cekiyorum acaba lensim uygunmu.Su an aklımda 50-300 lens almak var sizce almalimiyim veya herhangi onerebileceginiz lens var mı

 31. Komşuoğlu | 24 Haziran 2016, 17:40

  Hocam merhaba. Croplu makinem var Lensi 18-135mm Kapalı ortamlarda istediğim ışığı ve canlılığı elde edemiyorum. Küçük bir araştırma yaptım, tamron 17-50mm almayı düşünüyorum Sizce değer mi? Ya da sizin önereceğiniz bir lens var mı? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 32. kadir sağdıç | 18 Haziran 2016, 21:12

  Medine-i münevvereden saygılar selamlar hocam.
  2 yıldır nikon d 7000 amatör olarak kullanıyorum lens olarak nikon DX AF-S NIKKOR 18-105 mm 1:3.5-5.6 G ED VR şimdi yeni lens almak istiyorum iki lens arasında kararsız kaldım nikon AF-S 55-200/4.0-5.6 G IF-ED DX VR & AF-zoom nikkor 70-300 mm F/4-5.6 G bu iki lensten birini almak istiyorum bu lenslerin arasındaki fark nedir ve bu lensler ile nasıl bir ortamda çekim yapabilirim bu lenslerin kullanım alanları nerelerdir, birde almak istedigim lens nikkor AF 50 mm F/1.8 D birde hocam bu lensinz kullanım alanı nedir makro çekimlerde kullanabilirmiyim kullanabilirsem başarılı makro çekimler çıkabilirmi ? Degerleri yorumlarınız icin simdiden tesekkur ederim. Saygılar..

  • Merhaba, öncelikle bahsettiğiniz objektifleri makro çekim için kullanamazsınız. İlk ikisi teleobjektif olarak geçer ve uzaktaki objeleri yakınlaştırmak için kullanılır. Bunlar içerisinde tavsiye edeceğim 70-300mm olanıdır. Diğer objektif ise düşük alan derinliği için kullanılır ve genellikle portre çekimleri için tercih edilir. Bkz. Arka planı flu yapmak ya da net alan derinliği Makro çekimi için özel olarak makro objektif satın almalısınız.

 33. mücahit yalcın | 17 Haziran 2016, 18:06

  merhabalar hocam benim nikond7000 makinam var makro çekimlere merakım var yakın detaylı çekimler yapmak istiyorum hangi lensi önerirsiniz uygun fiyat ve performans olarak nikor haricide olabilr teşekkür ediyorum

 34. Merhaba,
  Canon 700D başlangıç için ideal bir model midir? Yoksa piyasada amatör fotoğrafçıları tatmin edebileceğine inandırılmış bir pazarlama taktiği midir?
  Yada sizin tavsiye edebileceğiniz bir marka ve model var mıdır?
  Şimdiden teşekkür ederim

 35. merhabalar, ben nikon d5000 kullanıyorum 18-55 lensim var. belki ayarlarındandır dijital fotoğraf makineleri gibi çekiyor. fotoğraf yarışmasına katılıcam camii fotoğrafı çekeceğim. lenste almak istiyorum, bana yardımcı olabilir misiniz?

 36. Hakkı bey biz mobilya üretimi yapıyoruz iki gün önce hem kurduğumuz ürünleri çekmek için hemde Katolog çekimi için 700d aldım üzerinde 18-55 3 lens mevcut yerinde kurulan ürünleri dar alanda çekebilmek için ve katalog çekimi için hangi lensi almam gerekir.

 37. Mrhba hocam.canon 6 d 24-105 mm nasil bir fotograf.potre ve dış çekimler için gecerli midir

 38. Teşekkürler abi Allah işinizi rast getirsin

 39. Merhaba , profesyonel makine almak istiyorum bu işe yeni başlayanlardanım yani amatorum , başlangıç için hangi marka ve makineyi tavsiye edersiniz acaba ?

 40. HALİL AKPEHLİVAN | 26 Nisan 2016, 14:48

  Hocam yazılarınızı büyük bir zevkle takip etmeye çalışıyorum. Ve okudukça bilmediğim ne kadar çok (Fotoğraf hakkında)konu varmış.Hocam sizden ricam, benim Sony Alfa 65 makinem,kit olarak 18-55 lensim ve 70-300G SSM lensim var,bunların yanına 50mm f/1.8 Sabit odaklı lensi almak istiyorum.Ancak bu 50mm 1.8 lensi dışarıda (DOĞA) çekimlerinde kullanabilirmiyim,yani başarılı bir çekim olurmu. ? Vereceğiniz bilgiye şimdiden çok teşekkür ederim.Sagılarımı sunar iyi günler dilerim…

 41. hakkı abi bütçem sınırlı 1200e kadar alabilirim anca 2.el olabilir 50mm 1.4 nasıl boydan keskin sonuç alabilirmiyim veya sizin önericeğiniz lens bu fiyata kadar hangisi var tesekkürler

 42. Merhaba Hakkı Bey.

  Ben canon 550d almayi dusunuyorum sadece body. Lens olarak makro, genis aci ve 50mm ye ihtiyacim olacak.

  Bunlarin disinda zoom lens olarak ne onerirsiniz ya da bu saydiklarim yeterli olur mu?

  • Barış Bey Canon 550D oldukça eski bir model, eğer az bir bütçe ile ikinci el olarak alacaksanız elbette makul; ama sıfır olarak satmak isteyenlerden almamanızı öneririm. Çünkü Canon 550D neredeyse 7 senelik bir ürün. Aynı seriden en son çıkan gövde Canon 760D olarak isimlendirildi. Türkiyede ise Canon 700D uygun fiyatlı olarak bulunabiliyor. Satın alırken kit objektifi ile almanız 18-135mm iyi olur. Bütçeniz elvermezse 18-55mm ile alabilirsiniz. Diğer objektifler bir miktar kullandıktan sonra satın almanızda fayda var.

  • 550d secmemin nedeni ihtiyacimi karsilayacagini dusundum. Daha cok lenslere yatirim yapmak istiyorum. Ancak kesinlikle yeni bakmami onerirseniz butceyi zorlarim. Canon olma sebebi de lenslerin daha uygun olmasi. Fakat fotograf kalitesi noktasinda bir tavsiyeniz varsa nikon modelleri de incelerim. 5500 cok iyi bir makineye benziyor. 3300den cok daha iyidir derseniz bekleyip butcemi ayarlayayim. Tesekkurler.

  • Barış Bey 550D yi çok uygun bir fiyata alıyorsanız, örneğinz 400-500 TL gibi, elbette başlangıç için çok iyi bir alışveriş olur. Daha sonra yaklaşık fiyatlara satarak daha iyi bir gövde alma şansınız olabilir.

 43. Merhaba hakkı abi bizleri bilgilendirdiğiniz için öncelikle teşekkür ediyorum benim sorum 600d makinam var dış çekim boydan model çekimi yapmak istiyorum hem gece hem gündüz önerebileceğiniz lensler nelerdir

  • Sabit odak uzaklıklı bir objektif arıyorsan pahalı olanlardan başlarsak Canon 35mm f/1.4, Sigma 35mm f/1.4 Art, Tamron SP 35mm f/1.8 Di VC USD veya Canon 35mm f/2 IS bütçene uygun olan herhangi bir tanesi işini görebilir. Zum objektif arıyorsan en iyi seçim Sigma 18-35mm f/1.8 olacaktır.

 44. Hakkı Bey Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum. Canon 650D gövde 18-55 objektif kullanıcısıyım. artık bir ileri adım atmak için objektif almak istiyorum. doğa dış çekim ve kişisel çekimleri tercih ediyorum 18-135 mm almalımıyım? önerebileceğiniz başka bir objektif var mı? bu idealdir derseniz de temiz 2. el 18-135’e 600 lira vermeliyim. şimdiden teşekkür ediyorum

  • 600 TL ye Canon 18-135mm alabiliyorsanız hemen alın derim. İkinici olarak objektif seçerken ilk kriter açıdır. 18-55mm den daha geniş açı mı yoksa daha dar açı mı tercih ediyorsunuz? Bu sorunun cevabı seçiminizde belirleyici olacaktır. Açılarla ne demek istediğimi daha iyi anlamanız için bkz. Odak uzaklığı simülatörü

 45. Hakkı bey öncelikle vermis oldugunuz bilgiler icin size tesekkur ediyorum.canon mark ıı Dış çekim icin ve stüdyo çekimi için hangi lensleri almamı önerirsiniz.Şimdiden Tesekkurler

 46. zahit erdem güzel | 15 Nisan 2016, 09:33

  hocam.
  nikon d 3200 kamerama nikkor 70-300 af-s ed vr lens almayı düşünüyorum acaba makinaya uyar mı ya da makro çekim yapa bilir mi? bir de dx makinalarda bu lenslerin 105-450 gibi olduğunu duymuştum bununla ilgili de bilgi verebilir misiniz?

 47. Bu Yazınızı Kendi Blogumda Paylaşmama İzin Verirmisiniz?

 48. Meraba hocam
  Ben Nikon d7100 kullanıcısıyim sabit bir lens almak istiyorum ama 2 secenek arasında kaldım
  Sigma 50 mm f1.4 art
  Nikon 50 mm f1.4 G
  Sizce hangisini tercih etmeliyim
  Simdiden Teşekkürler

  • Her iki objektifle de benzer sonuçlar alacaksınız; ama filtre çapı, boyut ve ağırlık düşünüldüğünde, ek olarak kullanılan eleman sayıları göz önüne alınırsa Nikon 50mm AF-S G almakta fayda var.

 49. Merhaba Hakkı bey bende d3200 var 18-55 kit lens ile şimdi artık bi lens almak istıyorum ve araştırdım kadarı ile 70-300 tamron lens E karar verdim ama vr olanı yok diye billurdum ama buradaki yorumlara bakınca vr oldunu gördüm fark nedir fiyat farkı mı açaba vr olmak yada olmaması

  • Emre Bey elbette fiyat farkı olacaktır, VR Nikonlar için kullanılan bir kısaltma, Tamron için kullanılan kısaltma ise VC dir. Kısaltmaların anlamları için bkz. Objektiflerin üzerindeki kısaltmalar Bahsedilen sistem titreşimleri gidermeye yarar ve teleobjekitfler için artık vazgeçilmez olarak kabul edilmektedir.

 50. Hayri Birinci | 09 Nisan 2016, 18:32

  Hakki bey canon 7d kullaniyorum, video cekimide benim icin cok onemli. Bi ogrenci icin hangi lensi onerirsiniz? Saygilar

  • HAyri Bey objektif seçimi görmek istediğiniz açıya göre değişiklik gösterir, video çekimleri genellikle sabit odak uzaklıklı objektiflerle gerçekleştiriliyor. Diğer objektiflerle zum yapılırken çok yumuşak olması istenir, STM objektiflerden birini tercih edebilirsiniz.

1 12 13 14 15 16 17

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.