Objektif seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Amatör fotoğrafçılar, DSLR makinelerini aldıktan bir süre sonra ekipmanın ve özellikle objektifin çok önemli olduğu konusunda genel bir fikre kapılır. (Bu tam olarak doğru sayılmaz.) Bu yüzden ceplerindeki parayı harcamak maksadıyla objektif satın almak için arayışa başlarlar. Bu arayış ekipmanlarını güncellemek ya da genişletmek maksadıyla ek objektif satın almak şeklinde olabilir. Eğer ilk aldıkları objektiften memnun değil iseler yeni alacakları objektif için “kılı kırk yarmak” deyiminin hakkını vermeye çalışacaklardır. Peki objektif alırken nasıl kılı kırk yaracağız?

Öncelikle yapılması gereken: hangi odak uzaklığı ya da odak aralığındaki objektife ihtiyacımız olduğunu belirlemek.

Bir süre fotoğraf çektikten sonra, fotoğraf çekmenin inceliklerini öğrendikçe nasıl fotoğraflar çekmek istediğiniz yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Elinizde bulunan objektif bu tür fotoğrafları çekmenize izin vermiyorsa ekipmanınızı yenilemenin zamanı (gerçekten) gelmiştir. Fakat öncelikle bilmeniz gereken bir terim var: Kırpma Faktörü ya da Odak Uzaklığı Çarpanı (Crop Factor, Focal Length Multiplier). Bu konuyu bir önceki yazımda geniş olarak anlattım, eğer terime yabancıysanız ya da detaylı olarak okumak isterseniz. Krop Faktör ya da Odak Uzaklığı Çarpanı nedir, ne işe yarar, zararı var mıdır? yazısını okuyabilirsiniz.

Kullandığınız ekipman APS-C sensör bulunduran krop faktörlü bir gövde ise objektif seçiminde bu kriteri öncelikle düşünmemiz gerekiyor. Çünkü alacağımız objektifin odak uzaklığı değişecek ve kırpma faktörü ile çarpılacak. Yani mesela tele objektif almak istiyorsunuz 70-200mm bir objektifte karar kıldınız; ama bu objektif sizin kullandığınız gövde de 105-300mm olarak görev yapacak. Objektif seçiminizi buna göre yapmalısınız.

Nikon APS-C gövdeler için ürettiği objektiflere DX ibaresini ekliyor. Dolayısıyla üzerinde DX yazılı bir Nikkor objektif FF gövdelerde tam olarak kullanılamıyor. Aynı şekilde Canon ise bu tür objektifler için EF-S ibaresini kullanır. Üçüncü parti lens üreticileri Sigma DC, Tamron Di II, Tokina ise DX kısaltmasını kullanıyor. Bu objektifler APS-C gövdeler için özel olarak üretildiğinden sonradan gövde değişimi yapacağınızda ya da ikinci gövdeniz varsa ve bu bir FF (Full Frame) gövdeyse bu objektifle birlikte kullanamayacağınız anlamına gelecektir.

Hangi odak uzaklığı aralığında bir objektif alacağınıza nasıl karar vereceksiniz? Aslında bu iş çok kolay, beğendiğiniz ve çekmek istediğiniz bir fotoğraf bulun ve eğer ulaşabiliyorsanız o fotoğrafın EXIF (dijital fotoğrafların içine perde hızı, diyafram, makine marka ve modeli gibi teknik bilgilerin gömülmesini sağlayan bir sistem) değerlerine bakın. Hangi makina ve hangi odak uzaklığında çekilmiş öğrenin. Arkadaşlarınızın elindeki objektifleri deneyin. Hangi odak uzaklığında hangi açıyı görüyorsunuz test ederek bulmak çok daha öğretici olacaktır.

Odak Uzaklığı Simülatörü‘nü kullanarak kaç derece görüş açısın sunuyor fotoğraf üzerinde görebilirsiniz.

Benzer şekilde çalışan ve Nikon ekipmanlarını seçmenize izin veren başka bir uygulama da NIKKOR Lenses Simulator. Burada hem DX ve FX gövdeleri, hem de DX ve FX objektifleri birlikte ve ayrı olarak test edebiliyor ve hangi ekipmanın işinize yarayacağını tespit edebiliyorsunuz.

Canon sayfalarında da detaylı olmasa da odak uzaklığının görüş açısını nasıl değiştirdiği konusunda ufak bir uygulama mevcut.

Odak uzaklığımızı ya da odak aralığımızı belirledikten sonra bu aralıkta hangi ürünler olduğuna bakmamız gerekecek.

Aslında odak uzaklığınızı belirlerken çok fazla katı davranmamak gerekir, bu konuda biraz esnek olmak elimizdeki seçenekleri değerlendirirken bize avantaj sağlayacaktır.

Örneğin makro çekimlerden hoşlandığınızı farkettiniz ve bundan sonra daha fazla makro fotoğraflarla ilgileneceksiniz diyelim. Daha iyi makrolar çekmek istiyorsunuz, o zaman bir makro objektif satın almanız gerekecek. Hangi aralıkta bir objektife ihtiyacınız olduğunu tespit ettikten sonra bu odak uzaklığındaki objektifleri tespit etmek çok zor değil. Ana marka olan Canon ya da Nikon’un dışında üçüncü parti lens üreticilerinin ürünlerini de listeye ekleyerek tüm objektifleri belirlemeliyiz. Piyasada satılan güncel objektifleri ve fiyatlarını bulabileceğiniz birçok web sitesi mevcut. Benim en çok kullandığım ve tavsiye edebileğim site B&H. Buradan SLR Camera Lenses bölümüne giderek dilediğiniz kriterlerde arama ve seçim yapabilirsiniz.

Objektiflerin üzerinde yazan kısaltmaların anlamları nedir?

Tüm objektiflerin üzerinde bir veya birkaç harften oluşan çeşitli kısaltmalar görürsünüz. Örneğin AF, DX, VR, G gibi. Bu kısaltmaların anlamları objektifin markasına göre değişik anlamlar içerir. Aslında özelliklerin büyük kısmı standart; fakat patent hakları nedeniyle farklı isimlendirmeler kullanılıyor. Yani sarsıntı önleyici ya da titreşim önleyici sistemin pratikteki faydası değişmiyor; fakat markalar arasında kullanılan teknoloji farklı ve dolayısıyla da isimlendirmesi değişiyor. Nikon Vibration Reduction yani VR kısaltmasını kullanırken, Canon Image Stabilization yani IS kullanıyor, Sigma Optical Stabiliser yani kısaltma olarak OS kullanmayı seçmiş.

Bu ve buna benzer kısaltmalar oldukça işinize yarayan bilgiler sunacaktır. Bu yüzden objektifin üzerinde yazan tüm kısaltmaların anlamlarına bakmanızı önereceğim. Örneğin üzerinde G kısaltması bulunan Nikkor objektiflerin diyafram ayarlama halkası yoktur. Tamamen gövde üzerinden dijital olarak diyaframı ayarlamak zorundasınız. Tüm markaların kısaltmalarını Türkçe açıklamalı olarak Objektiflerin üzerindeki kısaltmalar sayfasında bulabilirsiniz.

Objektifleri tespit ettikten sonra ilk elemeyi birçok kişi sanırım maliyet üzerinden yapacaktır.

SLR Camera Lenses bu adreste listelediğimiz objektiflere ait fiyatlar USA de bulabileceğiniz ortalama fiyatlardır. Başka sitelerde bir miktar altında ya da bir miktar üzerinde fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Aynı ürünleri Türkiye’den yetkili satıcılarından almaya çalıştığınızda karşılaşacağınız fiyatlar maalesef sizi üzecektir. Fakat Türkiye’de de yukarıdaki fiyatların az bir miktar üzerinde spot piyasadan alışveriş yapma imkanınız var. Aslında en iyi yöntem USA ya da Hong Kong gibi yerlere giden tanıdıklara ısmarlamak; fakat bu her zaman mümkün olmuyor.

Fiyatlar konusunda bir örnek verelim; Nikon DX format bir objektif olan Nikon 10.5mm f/2.8G ED DX Fisheye almaya karar verdik ve baktık ki USA fiyatı $624 (985 TL). Bunun Türkiye’deki fiyatını araştırdığınızda her bulduğumuz fiyat 1600 TL nin üzerinde çıkıyor. Başka bir örneğe bakalım Canon EF 17-40mm f/4L USM için mesela. B&H fiyatına baktığımızda $750 (~1180 TL) olarak görüyoruz. Türkiye’deki fiyat araştırması için aşağıdaki rakamlara bakmanız yeterli;

Objektifin fiyatı arttıkça USA ve Türkiye arasındaki uçurum da artıyor. Bu yüzden genellikle spot alışveriş çok daha zahmetsiz ve hesaplı bir çözüm oluyor. Spot alışverişte Canon EF 17-40mm için ödeyeceğiniz bedel yaklaşık ~1400TL civarında olacaktır. Spot alışveriş aslında yasal olmayan bir ticaret; fakat Türkiye’deki fiyatların yüksek olması ve fotoğrafçıların çoğunun amatör (bu işten para kazanmıyor) olması nedeniyle tercih ediliyor. Fakat bu tip alışverişler biraz risk içeriyor ve karşılıklı güvenin önemi büyük. Ödeyeceğiniz miktara bağlı olarak alacağınız risk düzeyini kendiniz belirlemelisiniz.

Başka bir alışveriş yöntemi ise Internet üzerinden özellikle ebay den alışveriş. Sıfır objektifler için buradan alışveriş yapmayı pek tavsiye etmiyorum. Çünkü Türkiye’ye girişte gümrüğe takılma ve size pahalıya malolma ihtimali yüksek. Fakat ikinci el bazı ürünler ve başka ekipmalardan (pil, kart vs.) €150 geçmeyecek şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında alabileceğimiz ürünlerin bir kısmını eledik ve elimizde belli başlı üç ya da dört adet objektif kaldı. Şimdi yapmamız gereken Lens Review’ larına bakmak.

Lens Review yani objektif incelemeleri konusunda Türkçe kaynak bulmak neredeyse imkansız. Belli başlı sitelerde İngilizce olarak bulabiliyoruz. Aslında bir kaç kişi sadece bu konuya özel bir çalışma içerisine girse ne hoş olurdu ya, neyse.. Objektif incelemeleri için bakabileceğimiz sitelerden birkaçı;

Benim daha çok tercih ettiğim ve güvendiğim siteler photozone ve Nikon kullandığımdan kenrockwell. Fakat değişik görüşler okumak, farklı yaklaşım ve kullanıcı tecrübeleri için birçok kaynağa bakmak gerekiyor.

Bu teknik testler laboratuvar koşullarında yapıldığından gerçek dünyadaki kullanımı ve sonuçları hakkında çok fazla fikir vermeyebilir. Bu yüzden objektifleri kullanan kişilerin deneyimlerinden faydalanmak başka bir seçeneğimizi oluşturuyor.

Almak istediğimiz objektifi kullanan tanıdığımız fotoğrafçılar varsa bunlarla birebir konuşmak, yoksa yine internet üzerinden yapacağımız okumalarla kullanıcı tecrübeleri hakkında fikir sahibi olabiliriz. yukarıda yazdığım bazı sitelerde, örneğin fredmiranda‘da daha çok kullanıcı tecrübelerine, objektifin pozitif ve negatif yönlerine değinilerek yer veriliyor. Fakat unutmamak gerekir ki bu yazılanların çoğu subjektiftir; fakat her zaman fikir verme açısından faydalıdır.

Bazı fotoğrafçılık blogları ve tecrübelerin paylaşıldığı platformlar da işinize yarayacaktır. Türkçe kaynak bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz. Malesef Türkçe olan kaynakların çoğunluğu forum sayfalarında gözden kayboluyor. Yine de netfotograf.com forumlarını ve fotokritik forumlarındaki donanım-ekipman kategorisini takip edebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen seçtiğiniz objektif hakkında kafanızda soru işaretleri olabilir. En iyisi birebir test etmek.

Alacağınız objektifi seçtiniz, paraya kıyıp almaya kararlısınız ama kafanızı kurcalayan bazı sorular olabilir. “Acaba çok ağır mı?”, “Netleme hızı yeterli olacak mı?” vs.. gibi sorular objektifi almadan önce sizi rahatsız ediyorsa tanıdık birilerinden objektifi edinerek kendi makinanızda test etmeniz çok önemli. Eğer tanıdık kimse de yoksa teknoloji marketlerinde vitrindeki ürünleri deneyebilirsiniz. Mümkün mertebe birebir test etmek kararınızı kesinleştirmede önemli rol oynayacak.

Bu kadar kılı kırk yarmaya gerek yok diyorsanız.

O zaman kafanıza takılan soruları sorduğunuz, bilgisine güvendiğiniz, o meşhur fotoğrafçı arkadaşınızın yakasına yapışın. Ona “Ben şöyle şöyle fotoğraflar çekmek istiyorum, şu kadar da para harcayabilirim, hangi objektifi alayım dersin?” şeklinde bir soru sorarak cevaba kısa yoldan da ulaşın, tercih sizin.

1.755 Yorum Var

 1. ben dslrye yeni giriş yapacağım ve fotoğraf terim ve çekme konusunda pek bilgim yok ben canon 1200d ve yanında 18-55 lens alacağım acaba bununla ne yaparım benim işimi görürmü yoksa body ürün ve lens ne önerirsiniz limitim 1500 e kadar sadece genel amaçlı kullanacağım

 2. Merhabalar Hakkı Bey
  Ben çok yakın bir süre içerisinde dış çekime başlıyacağım. Canon 600d 50mm 1.8 ile başlamayı düşünüyorum sizce ne kadar yeterli olur? Ve ekipman olarak kaliteli fotoğraflar için hangi lensleri önerirsiniz bütçem de biraz kısıtla onuda ekliyeyim

  • Elif Hanım, elinizdeki objektif sabit odak uzaklıklı, sizi biraz zorlayacaktır. Bence başlamak için ideal olan 18-55mm veya 18-135mm standart kit objektiflerdir. Ama elinizdeki objektifle çekim yaparak ta kendinizi geliştirebilirsiniz.

 3. Kemal Üzmez | 20 Mart 2016, 11:33

  Merhaba,Canon 600D kamerama,Canon 18-135 mm IS STP lens taktığımda video çekimlerinde otmatik odaklama gerçekleşir mi?( Canon 600D kamerada video çekimlerinde bu özellik bulunmuyor.)İyi çalışmalar dilerim.Kemal Üzmez

 4. Mustafa cicek | 17 Mart 2016, 23:31

  Hocam merhabalar 3 aydır fotoğraf çekiyorum ve manzara fotoğrafı çekmek için lens almayı düşünüyorum düşük bi butcem var 18.135 almayı düşünüyorum sizce bu lens uygun mudur yorumumuzu almak istiyorum şimdiden teşekkürler

 5. Hakkı Bey,

  Öncelikle sitenizi yeni gördüm ve paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim. Sony A6000 makine sipariş ettim üzerinde kit lens ile gelecek. Fakat ben daha güzel fotoğraflar çekmek için farklı bir objektif almak istiyorum. Sony 50 mm Sal f1,8 önerir misiniz? Ayrıca eğer 50 mm alırsam gece çekimlerinde ve mazara + kişi çekimlerinde memnun kalır mıyım?

  İlginiz için teşekkür ederim.

  Selamlar.

  • Elbette memnun kalırsınız, açık diyafram olması sebebiyle az ışıklı ortamlarda rahat fotoğraf çekmenize yardımcı olacaktır.

 6. Çok tesekkur ederim yorumunuz icin hakki bey uzaktaki objeleri yakinlasmadan cekmem icin tavsiye ediceginiz bir objektif tavsiye ederseniz cok memnun kalirim yaptiginiz sey gercekten para ile satin alinamicak kadar onemli bilgiler. Eğer arayıp yada msj atıp beni onurlandirirsaniz size tesekkurumu bir konusma ile iletmekten memnuniyet duyarim saygilarimla..

  • Tuğrul Bey telefonunuzu buradan sildim, yanlış ellere geçip sizi rahatsız etmesinler.. Alacağınız ürün bütçenize göre değişebilir o yüzden hesaplı ve kaliteli olan Canon 70-200mm f/4L almanızı önerebilirim. Teşekkürünüzü aldım, kabul ettim, selamlar..

 7. Öncelikli olarak boyle bi bilgilendirme sundugunuz için tesekkur ediyorum kendim fotoğraf cekmeyi cok seviyorum ve arastirmaya bayiliyorum ama bu işi hiç bilmedigim icin yanlis yapmaktan korkuyorum tavsiye ve arastirmalarim sonucu canon 700d aldim 18 55 ef-s kit lens var ben uzak genis doga fotoğraflari ve yakın cicek bocek gibi cekimler yapmak istiyorum farkli lensler e ihtiyacim oldugunu biliyorum ama hangi lensleri tavsiye edersiniz yorumunuz icin simdiden cok tesekkur ederim..

  • Tuğrul Bey çiçek böcek gibi çekimler için Makro objektif almalısınız Canon 105mm Macro gibi.. Geniş manzara çekimleri için Tokina AT-X 11-20mm f/2.8 PRO DX veya Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 alabilirsiniz.

 8. Teşekkür ederim bir sorum daha var 70-300 VR yoksa 55-200 VR mi hangisini önerirsiniz?

 9. İyi günler. Nikon D5300 fotoğraf makınem var. 18-55 lensim var. Yeni bir lens almak ıstıyorum. Hem sokak, bina, doğa fotoğrafı çekmeyi hemde kelebek böcek çekmeyi sevıyorum. Sizce hangi lensi almalıyım?

 10. Bütçem max 2500tl. Canon750D de karar kıldım. Wifi/gps-Digic-6 işlemci -AF II netleme sistemi -19 ve tümü çapraz netleme noktası -24.2 mp olması. Body sadece 2200 tutuyor. Kit olarak da pek satılmıyor. 18-135 ile çok pahalı ve bu lens ileride yetmeyek gibi.

  İlgi alanım fotoğraflarda arka planı uçurmak.

  Sabit odaklı Canon 50mm f:1.8 ile amatör fotoğrafçılığa başlayabilir miyim? Nesneden uzaklaşıp yaklaşmaya çalışmak beni çok zorlar mı?

  Ya da 18-55 stm den daha açık diyafram oranlarına sahip, standart değişken odaklamalı ucuz lens bulabilir miyim?

 11. İsmail karakoyun | 23 Şubat 2016, 00:33

  Hocam kendi ürünlerimi sosyal medyada paylaşmak için yakın plan çekim için önerenilebileceginiz 1500-2500 ₺ aralığında makina ve lens önerirmisiniz bu arada mücevherat sektöründeyim saygılar

  • Standart giriş seviyesi bir DSLR gövde ve yanında bir makro objektif almalısınız. Ürünlerinizin boyutlarını bilmiyorum ama 50-60mm bir makro objektif yeterli olacaktır. Bunun yanında mutlaka bir tripod ve flaş kullanmanız gerekir. Flaş kullanırken flaşı yumuşatmanız da gerekecek. İyi fotoğraflar çekmek için iyi bir setup hazırlamalısınız. Kullanacağınız makine en düşük seviye de bile olsa harika fotoğraflarınız olabilir.

 12. Yeni bi makine almal istiyorum hakki bey maks 2300tl oneriniz nedir? Tesekkurler

 13. Merhaba, yakın zamanda bir seyahate çıkacağım hem onun için hem sonrasında eğitimini alırken bana yardımcı olması amacıyla Canon 700d almayı planlıyorum. Ama lenste IS II özelliğinin olmasının gerekliliiğiyle ilgili tam karar veremedim. Bu konuda tavsiyede bulunursanız sevinirim.

 14. Hakkı bey mrb elimde canon 550d 18-55mm ve 50mm 1.8 var. Düğünlerde gelin damat çekimlerinde 18-135 mm lens almam mantıklı mı sizce yada bi öneriniz var mı? Fazla pahalıya da kaçmak istemiyorum açıkçası..

 15. Merhaba , nikon d5200 aldim. 55 300 ve aldim. Fakat alirken dedimki cok yakin makro cekimler ve gokyuzu ay gibi cekimler yapmak istiyorum. Kraterlerini gormek istedigimi bildirdim. 55 300 dediler. Bu lens hicbirini yapmiyor. Ben hangi lensi almaliyim

  • Selçuk Bey ay üzerindeki kraterlerin fotoğrafını çekebilmeniz için özel sistemler kullanmalısınız. Piyasada satılan Nikon’un en büyük objektifi Nikon 800mm ve fiyatı da $16.000 civarında. Sizin Nikon D5200 gövdeye takıldığında 1200mm olarak kullanılabilir. Zaten 1,25x Telekonverter beraberinde veriliyor. Bu durumda onu da kullanırsanız 1500mm ye ulaşabilirsiniz. Bu durumda iyi bir tripod kullanarak çok güzel bir ay fotoğrafınız olabilir; ama yine de aydaki kraterleri istediğiniz gibi çekemezsiniz. Astronomi fotoğrafçılığı çok özel bir konu ve bunun için fotoğraf makinelerine bağlanabilen özel teleskop üniteleri kullanılıyor ve çekilen fotoğraflar bilgisayar yardımıyla işleniyor. Makro için almanız gereken tek şey makro objektiftir.

 16. Hakkı bey merhaba. Canon 700 d alıcam yanında hangi lensi almalıyım tak gez olabilecek. Tatillerde ve arkadaş ortamında kullanma Amaçlı. 18-135 mi 15-85 mi. Şimdiden teşekkürler

 17. Canon 650 d ile sinema filmi cekebilirmiyiz ve hangi lensleri tavsiye edersiniz ?

 18. S.a hocam benim canon makinem var araba cekimleri yapacagim fakat hangi lens daha iyi olur yardimci olurmusunuz.

 19. hocam mrblar .nikon d7000 kullanıyorum şuan mevcut olan lensimde 18-105 vr.fakat zoomu yetersiz kalıyor.nikon 55-300 vr ile 70-300 vr arasında kaldım.bütçemde sınırlı biraz.55 300 alıpta pişmanlıkta yaşamak istemiyorum netlemesi yavaşmış galiba.tavsiyenizi bekliyorum.teşekkürler

 20. Baran Çınar | 30 Ocak 2016, 23:06

  Arka planı bulanık insan fotoğrafı çekmeye uygunmu. Yeni başlayacağım. Nikon D7000 ile birlikte 18-105VR 3.5-5.6

 21. Bir sorum olacaktı. Stop motion film çekmek istiyorum. Normal büyüklükleri 1/10 oranında küçültüyorum. Bu nedenle yakın çekimler yapacağım. Arka planın blurlaşması ve kameranın iyi odaklanması için 2.000 tlye kadar hangi lensi alabilirim? Canon 650D kullanıyorum.

 22. Sümeyra Dilara | 11 Ocak 2016, 01:10

  Yaptığınız bilgilendirmeler cok isime yarıyor teşekkür ederim 🙌🏻

 23. Bir sorum olacaktı:
  Bir Nikon D7200 kullanıcısı olarak Tamron 150-600mm tele lensi önerir misiniz? APS-C makinelerde, köşelerde ve ortada bozulmaları fazla mı?
  ( Fiyatının uygun olması ve geniş bir odak uzunluğu aralığı sunması beni cezbeden sebepler.. Ayrıca şu anda çok fazla mükemmelliyetçi bir tip olmadığımı belirtiyim..)

  • Abdullah Bey MTF grafiklerini incelediğimizde verdiğiniz paraya değecek bir ürün olduğu görünüyor.APS-C gövde ile kullanıldığında daha verimli olacaktır.

 24. Mehmet Demir | 03 Ocak 2016, 23:30

  Fotoğraf çekmeye yeni başlayacağım. Nikon d5200 almak istiyorum. Benim için iyi ve yeterli olur mu yoksa başka bir öneriniz var mı? Birde alırsam ya tek 18-140 lens alacağım ya da kit lens ve 55-300. Hangisi daha iyi olur?

 25. Zeynep Yılmaz | 02 Ocak 2016, 08:52

  Fotoğraf çekmek istiyorum. Canon 70d ve nikon5200 arasında kaldım, aralarında baya fark olmasına rağmen özelliklerini karşılaştırdığımda pek fark gözükmüyor. Hangisini almamı tavsiye edersiniz? Birde objektif olarak 18-135 almam yeterli olur mu, zoom yapabilmek ama aynı zamanda güzel manzara fotoğrafları da çekebilmek istiyorum

 26. Hocam tekrar merhaba,
  Sigma lenslerdeki APO kısaltmasının Nikon daki karşılığı nedir acaba?
  Ayrıca, objektif kısaltmaları yazınızı inceledim. Keşke her lens markasının aynı işe yarayan kısaltmalarını belirtseymişsiniz.(Mesala VR ~ IS ~ OS dediğiniz gibi). Yani yazınızda tekrar bi güncelleme yapsanız çok güzel olur. Böylelikle biz de farklı markalardan lens aradığımız zaman işimiz kolaylaşmış olur…

  • Merhaba, her marka kendi teknolojisini patentini alıyor ve aslında benzer gibi görünse de bu sistemlerin yaptıkları iş birbirinden farklı. Ama yine de Nikon için ED olarak düşünebilirsiniz.

  • Hocam cevaplarınız için gerçekten teşekkür ederim. Çok faydalı oluyor bizler için..

 27. Emeğinize sağlık. Bilgiler gayet faydalı. Benim sorum şu olacak ,
  1- Canond 600 için full Frame görüntü elde ettirebilecek bir lens var mıdır ?
  2- Ayrıca ortalama sinema havasında kısa film çekmek istesek ( 50 mm ve 18-55 kit lens mevcut ) , şu lensi kullanmanız daha iyi etki veya sonuç verebilecek diyebilir misiniz ? (Adobe Premier & Sony Vegas’ı tam donanımlı Kullanabiliyorum)

  3- İyi bir kaç lens için bütçe ayırdım. En can Alıcı sorumda şu olacak ( yine kısa film için ) , 600d’ye Bütçedeki para ile sağlam lens almak benim ihtiyacımı karşılar mı (?) yoksa , o bütçe ile mark3 almak mı daha mantıklı. Mark3’ü aldığım zaman , iyi bir lens alma şansım olmayacak.

  İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkürler.

  • 1- Hayır. 2- Video konusuyla maalesef ilgilenmiyorum o yüzden sizi yanıltmak istemem. 3- Zor bir soru; öncelikle bilmeniz gereken ne kadar iyi gövdeniz olursa olsun vasat bir objektifle vasat, kötü bir objektifle kötü görüntü alırsınız. Farklı düşünün Canon 70D ya da 7D mk2 gibi bir gövde alıp iyi objektifler de alabilirsiniz, uçlarda dolaşmanıza gerek yok.

 28. Teşekkürler hocam, peki Tele lens olarak hangisini önerirsiniz?

  • Nikon 70-200 f/4 en uygun seçim. Eğer Nikon f/2.8 düşünürseniz hem pahalı, hem büyük hem de ağır olacaktır. Biraz daha uygun fiyatlı olarak ta Nikon AF-S VR 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED olabilir.

 29. Merhaba hocam,
  Benim Nikon D7200 DSLR ve bununla birlikte gelen 18-140mm f/3.5-5.6 ED VR kit lensim var. Nikkor 50mm f/1.8 lenslere bakıyorum. Bildiğiniz üzere D ve G gibi iki tipte lens var. D tipi olan herhalde FF için diye biliyorum. Ama G olana baktığınızda fiyat daha fazla(~700 TL). D olan lensler aynı zamanda DX gövdeler için de kullanılabiliyor diye duymuştum. Şimdi, eğer 50mm f/1.8 D alırsam sorun çıkarır mı?

  Ayrıca uygun fiyatta bir Tele(birinci tercihim) ve Macro lens de araştırıyorum. Çok fazla kaliteden ödün vermeden en fazla 2000-3000 TL(toplam) vererek hangi lensleri alabilirim. Önceliğim Nikon ama nikonun kendi lensleri çok pahalıysa Sigma ve Tamron da olabilir. Hangi lensleri önerirsiniz?

 30. Selâmün aleyküm benim bi sorum olacak sizlere arkadaşlar
  Canon d5 mark II slr makina aldın ama objektiv yok hangisini önerirsiniz canon objektiv lere baktım çok pahalı fe serisi kulaktan duyma bi tane daha duydum Sony objektivlerde uyumluymuş hangisini önerirsiniz
  Cevap için tsk ederim

 31. Abdurrahman kurt | 13 Aralık 2015, 02:47

  Canon 600d kullanicisiyim, bazi yarismalar 300dpi sarti ariyor ve hicbir duzenleme yapilmamasini istiyorlar. Benim makine 72dpi de cekiyor. Nasil bir yol izlemeliyim.tesekkurler

  • Normalde çekilen fotoğrafların dpi değeri yoktur. DPI sadece baskı alma aşamasında işe yarayan bir değerdir. Bazı fotoğraf makineleri dpi değerini fotoğraf üzerine kaydederler, bazıları ise etmez. Etmeyenler için standart ekran yoğunluğu olan 72 dpi değeri kullanılır. Photoshop gibi bir programla image resize komutu kullanılarak dpi değerini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Fotoğrafta herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

 32. Merhaba
  75-300 ve 18-55 iki tane lensim var sormak istediğim kısa mesafe dar alanlarda 75-300 le çekim yapma şansım yok mu ? Daha geniş resim çekmem mümkün mü ? Makinem 1100d, 1100d de çekmiyor ama aynı lens 650 de gayet genis çekim yapabiliyo acaba makine ile ilgili mi ? Yoksa bi ayarla 1100 d de çekilebilirmi

 33. murat sekil | 07 Aralık 2015, 23:32

  merhaba bende nıcon d7100 ve 120-300 sıgma lens var ful frey bır govdeye gecmek ıstıyorum bana nıcon bır makına önerebılırmısınız ?

  • Murat Nikon D4s oldukça iyi bir makine; ama biraz pahalı, eğer tercih ederseniz pişman etmez. Yüksek megapiksel isterseniz Nikon D810 alabilirsiniz.

 34. Hocam ben hem düğün salonunda hem dış mekan çekiminde nikon d610 ile 28-300 lens kullansam çok mu saçma olur 2. Bir lens için şu an maddi durumum yeterli değil

  • Saçma olmaz elbette; fakat sığ alan derinliği vermeniz gereken yakın çekim fotoğraflar için en azından 50mm f/1.4 veya 1.8 edinmenizde fayda var.

 35. hocam ben kısa film amaçlı panasonic hc-x1000 4k video kamera aldım… f 1.8 ve 4 ? 81 mm odak uzaklığı var ve sığ alan derinliği verme konusunda zorlanıyorum ne yapmalıyım

  • Mehmet Bey bahsettiğiniz makinenin sensörü çok küçük, bu yüzden yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok. Micro Four Thirds kameralara yönelmek çok daha iyi olurdu sanırım.

 36. Hocam Merhaba 18 55 mm lens ile 50mm stm lens arasındaki fark nedir yani 50 mm almamız gerek olur mu

  • Ayşenur Hanım 18-55mm nin anlamı objektifin odak uzaklığı 18 ile 55mm arasında değiştirilebiliyor demektir. Diğeri ise yani 50mm ise sabit odak uzaklıklı bir objektif. Eğer özel olarak düşük alan derinliği istemiyorsanız 50mm almanıza gerek yok.

 37. Merhaba Hakkı Bey…Ben bir adet Samsung NX3000+16-50 mm fotoğraf makinası aldım…İddiam yok,eşimi dostumu,sokakta böce börtü çekiyorum…Bir de gece çekimi yapmayı seviyorum…Bir adet daha objektif almak istiyorum…Sizden ricam aşağıda yazdığım lenslerden hangisini almalıyım? Cevap için şimdiden teşekkürler…
  Samsung 45 mm F 1.8
  Samsung 30 mm F 2

 38. Merhaba hocam benim canon eos 70d makinem var uzerinde 18-135 lens geldi , yeni lens almak istiyorum 18-200mu iyi yoksa 70-300mu? Her turlu resim cekiyorum ben o yuzden hangisi uygundur ? Ayrica 28-300 lensle 70-300 lens arasinda fark ne ?

  • 18-200mm nin size kazandıracağı bir şey yok. 70-300mm alırsanız biraz daha uzağı çekebilirsiniz. 28-300mm objektif ile 70-300mm objektif arasındaki fark odak uzaklığıdır. Odak uzaklığı büyüdükçe açı daralır ve siz daha uzak cisimleri yakındaymış gibi çekebilirsiniz.

 39. Harun Şimsek | 16 Kasım 2015, 19:42

  Hocam merhabalar yazilarinizla ve cevaplarinizla cok faydali oldunuz. 60d +18-135 ef s IS lensim var ancak hangi modda cekersem cekeyim istedigim keskinligi alamiyorum fotograflarda ozellikle gece dogal isikta portre cekmek neredeyse imkansiz yada cok kotu cikiyor yuksek iso dan dolayi. Sorum su olacak cektigimiz fotograflari ve exif bilgilerini atip amator veya profesyonel fotografcilardan yorum elestiri oneri alabilecegimiz siteler varmidir? Site verebilir misiniz? Saygilarimla.

 40. Merhaba ben yemek fotoğrafçılığı ile ilgileniyorum. Anlık düşük ışıklarda cekebilecegim aynasiz bir makine almak istiyorum. Makro cekimler de olacaktır. Sizce be almalıyım? Bütçe 1000-120

  • Hasan Bey tüm aynasız gövdeler konunuza uygundur. Burada önemli olan objektif seçiminiz, fakat bütçenize uygun ekipman bulmanız biraz zor gibi.

 41. Alper Saglam | 30 Ekim 2015, 22:10

  Canon 600 ile başlayan fotoğraf merakı Canon 70 ile sürmekte. Video (ameliyat görüntüleri) da çekiyor olmaktan dolayı FF almak yerine 70d yi tercih ettim. Canon 600 ile kullandığım Tamron 90mm f/2.8 1:1 macro lens ile makro çekimleri ardından geniş açıya kafayı takıp 1.6 crop faktörü de göz önünde bulundurarak 15mm lens almayı düşünüp fiyatları görünce 10-18mm veya 10-20mm lens almanın daha makul olacağı kanısına kapıldım. Bu sefer de karşıma USM ve STM kavramları çıktı. Nedir, aralarındaki fark nedir diye araştırırken sizin yazınıza rastladım. O “kılı kırk yaran” benim ve bu son derece özenle hazırlanmış anlatım için tebrik ediyorum.

 42. Merhaba. Canon EOS 1200d almayi düşünüyorum. İlk makinam olacak. Yanında 75-300 lens olan bir set var normalde 18-55 ile geliyor makina. 75-300 almam mantıklı mi. Arada 300 tl fark var. Ayrıca bu sayısal degerlerin açıklaması ve zoom kabiliyeti yüksek bir lens için hangisini almam gerekir. Tak gez değilde sabit olsun istiyorum. Ayrıca body olarak 1200 serisi çokmu düşük. Fikirlerinizi arz ederim syg

  • Bence öncelikle bir fotoğrafçılık kursuna gitmeli ya da bu konuda bir miktar okumalısınız. Ama yine de cevap vermek gerekirse 75-300mm yi şimdilik almayın daha sonra biraz daha öğrenince alırsınız. Bu sayısal değerler odak uzaklıklarını belirtiyor, ne kadar yüksek ise o kadar uzağı gösterir de diyebiliriz.

 43. Harun Şimşek | 10 Ekim 2015, 15:31

  merhabalar sonunda 2.el canon 60d siparisimi verdim. yanında 18-135 lens yada 18-55 lens verebiliyorlar, keskinlik konusunda hangisi daha başarılıdır yada fark yok mudur? 18-55 daha iyi ise onla alıp daha sonra yanına 55-200 gibi bir lens eklemeyi düşünüyorum. Hangisini alırsam alayım 50mm 1.8 ilk fırsatta mutlaka alacağım. ama 18-55 ile mi 18-135 ile mi daha keskin fotograflar elde ederim bilemedim. uygun fiyatlı önerebileceğiniz başka bi lens var mı? her iki seçeneklede body ile fiyat 1500 tl bu arada bilginize. teşekkür ederim.

 44. Hocam bende canon eos 40d var objektif arıyorum bu ikisinden birini alacam canon 75-300 mü daha iyi yoksa sigma 70-300 mü

  • Çok farklı değiller ama Canon tercih etmek daha mantıklı olur, alternatif olarak üzerine biraz daha ekleyerek Canon 70-200mm f/4 ikinci el olarak alınabilir, bu listelediklerinden daha iyi.

 45. Hocam canon 75-300 mü daha iyi yoksa sigma 70-300 mü

 46. abdullah baydar | 27 Eylül 2015, 23:11

  hakkı bey nikon d700 makinem var tak-gez objektif düşünüyorum nikon 28-300mü tamron 28-300 mü tavsiye edersiniz

  • DSLR kullanıyorsanız tak gez objektif kullanmanız çok manasız olur, iyi bir kompakt makine alabilirsiniz, ama yine de objektif için cevap arıyorsanız Nikon tercih etmenizde fayda var.

 47. Mehmet Sine | 23 Eylül 2015, 21:56

  50 mm 1.4 mü yoksa 85mm 1.8 mi ?

 48. merhaba bende APSC sensörlü makine almayı düşünüyorum canon 50mm 1.8 stm de yanına almayı düşünüyorum insan gözüne en yakın değer diyorlar APSC makinede gidermi , ve ben radyo tv ve sinema öğrencisiyim kısa film ve belgesel cekiminde uygunmudur bu lens yada öneriniz varmıdır ?

  • Yanlış bir bilgiyi düzeltme gerekiyor, insan gözü ile objektif karşılaştırılamaz, çünkü objektifler düzlemsel netleme yaparken insan gözü noktasal netleme yapar; her neyse.. İnsan gözüne en yakın açı olarak 35mm yi düşünebiliriz; ama sizin makinenizde çarpan olduğundan 21-25mm aralığında bir objektif kullanmalısınız.

 49. merhaba 18 55 vr1 18 55 vr 2 gibi çeşidi mi var lenslerin farkları neler

  • VR ve VR2 arasında temel bir fark olmaz. “2” sadece titreşim önleyici mekanizmanın biraz daha geliştirildiğini ve daha stabil çalıştığını, yeni teknoloji kullanıldığını belirtmek için 2. versiyon anlamında eklenen bir numaradır.

 50. Komşuoğlu | 17 Eylül 2015, 09:45

  Hocam merhaba. Manzara fotoğraf çekimlerinde kullanmak üzere, mevcut 18-135mm kit lensimin yanında, boyut olarak küçük ve hafif olmasından dolayı, 24mm f/2.8 lens almak fikri uygun mu? Teşekkürler.

  • Anladığım kadarıyla APSC sensörlü bir gövdeniz var. 24mm alırsanız 35mm olarak kullanacaksınız, yaan, pek geniş olmayacak, ben tercih etmezdim.

1 11 12 13 14 15 17

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.