Something is wrong.
Instagram token error.

Objektif seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Amatör fotoğrafçılar, DSLR makinelerini aldıktan bir süre sonra ekipmanın ve özellikle objektifin çok önemli olduğu konusunda genel bir fikre kapılır. (Bu tam olarak doğru sayılmaz.) Bu yüzden ceplerindeki parayı harcamak maksadıyla objektif satın almak için arayışa başlarlar. Bu arayış ekipmanlarını güncellemek ya da genişletmek maksadıyla ek objektif satın almak şeklinde olabilir. Eğer ilk aldıkları objektiften memnun değil iseler yeni alacakları objektif için “kılı kırk yarmak” deyiminin hakkını vermeye çalışacaklardır. Peki objektif alırken nasıl kılı kırk yaracağız?

Öncelikle yapılması gereken: hangi odak uzaklığı ya da odak aralığındaki objektife ihtiyacımız olduğunu belirlemek.

Bir süre fotoğraf çektikten sonra, fotoğraf çekmenin inceliklerini öğrendikçe nasıl fotoğraflar çekmek istediğiniz yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Elinizde bulunan objektif bu tür fotoğrafları çekmenize izin vermiyorsa ekipmanınızı yenilemenin zamanı (gerçekten) gelmiştir. Fakat öncelikle bilmeniz gereken bir terim var: Kırpma Faktörü ya da Odak Uzaklığı Çarpanı (Crop Factor, Focal Length Multiplier). Bu konuyu bir önceki yazımda geniş olarak anlattım, eğer terime yabancıysanız ya da detaylı olarak okumak isterseniz. Krop Faktör ya da Odak Uzaklığı Çarpanı nedir, ne işe yarar, zararı var mıdır? yazısını okuyabilirsiniz.

Kullandığınız ekipman APS-C sensör bulunduran krop faktörlü bir gövde ise objektif seçiminde bu kriteri öncelikle düşünmemiz gerekiyor. Çünkü alacağımız objektifin odak uzaklığı değişecek ve kırpma faktörü ile çarpılacak. Yani mesela tele objektif almak istiyorsunuz 70-200mm bir objektifte karar kıldınız; ama bu objektif sizin kullandığınız gövde de 105-300mm olarak görev yapacak. Objektif seçiminizi buna göre yapmalısınız.

Nikon APS-C gövdeler için ürettiği objektiflere DX ibaresini ekliyor. Dolayısıyla üzerinde DX yazılı bir Nikkor objektif FF gövdelerde tam olarak kullanılamıyor. Aynı şekilde Canon ise bu tür objektifler için EF-S ibaresini kullanır. Üçüncü parti lens üreticileri Sigma DC, Tamron Di II, Tokina ise DX kısaltmasını kullanıyor. Bu objektifler APS-C gövdeler için özel olarak üretildiğinden sonradan gövde değişimi yapacağınızda ya da ikinci gövdeniz varsa ve bu bir FF (Full Frame) gövdeyse bu objektifle birlikte kullanamayacağınız anlamına gelecektir.

Hangi odak uzaklığı aralığında bir objektif alacağınıza nasıl karar vereceksiniz? Aslında bu iş çok kolay, beğendiğiniz ve çekmek istediğiniz bir fotoğraf bulun ve eğer ulaşabiliyorsanız o fotoğrafın EXIF (dijital fotoğrafların içine perde hızı, diyafram, makine marka ve modeli gibi teknik bilgilerin gömülmesini sağlayan bir sistem) değerlerine bakın. Hangi makina ve hangi odak uzaklığında çekilmiş öğrenin. Arkadaşlarınızın elindeki objektifleri deneyin. Hangi odak uzaklığında hangi açıyı görüyorsunuz test ederek bulmak çok daha öğretici olacaktır.

Odak Uzaklığı Simülatörü‘nü kullanarak kaç derece görüş açısın sunuyor fotoğraf üzerinde görebilirsiniz.

Benzer şekilde çalışan ve Nikon ekipmanlarını seçmenize izin veren başka bir uygulama da NIKKOR Lenses Simulator. Burada hem DX ve FX gövdeleri, hem de DX ve FX objektifleri birlikte ve ayrı olarak test edebiliyor ve hangi ekipmanın işinize yarayacağını tespit edebiliyorsunuz.

Canon sayfalarında da detaylı olmasa da odak uzaklığının görüş açısını nasıl değiştirdiği konusunda ufak bir uygulama mevcut.

Odak uzaklığımızı ya da odak aralığımızı belirledikten sonra bu aralıkta hangi ürünler olduğuna bakmamız gerekecek.

Aslında odak uzaklığınızı belirlerken çok fazla katı davranmamak gerekir, bu konuda biraz esnek olmak elimizdeki seçenekleri değerlendirirken bize avantaj sağlayacaktır.

Örneğin makro çekimlerden hoşlandığınızı farkettiniz ve bundan sonra daha fazla makro fotoğraflarla ilgileneceksiniz diyelim. Daha iyi makrolar çekmek istiyorsunuz, o zaman bir makro objektif satın almanız gerekecek. Hangi aralıkta bir objektife ihtiyacınız olduğunu tespit ettikten sonra bu odak uzaklığındaki objektifleri tespit etmek çok zor değil. Ana marka olan Canon ya da Nikon’un dışında üçüncü parti lens üreticilerinin ürünlerini de listeye ekleyerek tüm objektifleri belirlemeliyiz. Piyasada satılan güncel objektifleri ve fiyatlarını bulabileceğiniz birçok web sitesi mevcut. Benim en çok kullandığım ve tavsiye edebileğim site B&H. Buradan SLR Camera Lenses bölümüne giderek dilediğiniz kriterlerde arama ve seçim yapabilirsiniz.

Objektiflerin üzerinde yazan kısaltmaların anlamları nedir?

Tüm objektiflerin üzerinde bir veya birkaç harften oluşan çeşitli kısaltmalar görürsünüz. Örneğin AF, DX, VR, G gibi. Bu kısaltmaların anlamları objektifin markasına göre değişik anlamlar içerir. Aslında özelliklerin büyük kısmı standart; fakat patent hakları nedeniyle farklı isimlendirmeler kullanılıyor. Yani sarsıntı önleyici ya da titreşim önleyici sistemin pratikteki faydası değişmiyor; fakat markalar arasında kullanılan teknoloji farklı ve dolayısıyla da isimlendirmesi değişiyor. Nikon Vibration Reduction yani VR kısaltmasını kullanırken, Canon Image Stabilization yani IS kullanıyor, Sigma Optical Stabiliser yani kısaltma olarak OS kullanmayı seçmiş.

Bu ve buna benzer kısaltmalar oldukça işinize yarayan bilgiler sunacaktır. Bu yüzden objektifin üzerinde yazan tüm kısaltmaların anlamlarına bakmanızı önereceğim. Örneğin üzerinde G kısaltması bulunan Nikkor objektiflerin diyafram ayarlama halkası yoktur. Tamamen gövde üzerinden dijital olarak diyaframı ayarlamak zorundasınız. Tüm markaların kısaltmalarını Türkçe açıklamalı olarak Objektiflerin üzerindeki kısaltmalar sayfasında bulabilirsiniz.

Objektifleri tespit ettikten sonra ilk elemeyi birçok kişi sanırım maliyet üzerinden yapacaktır.

SLR Camera Lenses bu adreste listelediğimiz objektiflere ait fiyatlar USA de bulabileceğiniz ortalama fiyatlardır. Başka sitelerde bir miktar altında ya da bir miktar üzerinde fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Aynı ürünleri Türkiye’den yetkili satıcılarından almaya çalıştığınızda karşılaşacağınız fiyatlar maalesef sizi üzecektir. Fakat Türkiye’de de yukarıdaki fiyatların az bir miktar üzerinde spot piyasadan alışveriş yapma imkanınız var. Aslında en iyi yöntem USA ya da Hong Kong gibi yerlere giden tanıdıklara ısmarlamak; fakat bu her zaman mümkün olmuyor.

Fiyatlar konusunda bir örnek verelim; Nikon DX format bir objektif olan Nikon 10.5mm f/2.8G ED DX Fisheye almaya karar verdik ve baktık ki USA fiyatı $624 (985 TL). Bunun Türkiye’deki fiyatını araştırdığınızda her bulduğumuz fiyat 1600 TL nin üzerinde çıkıyor. Başka bir örneğe bakalım Canon EF 17-40mm f/4L USM için mesela. B&H fiyatına baktığımızda $750 (~1180 TL) olarak görüyoruz. Türkiye’deki fiyat araştırması için aşağıdaki rakamlara bakmanız yeterli;

Objektifin fiyatı arttıkça USA ve Türkiye arasındaki uçurum da artıyor. Bu yüzden genellikle spot alışveriş çok daha zahmetsiz ve hesaplı bir çözüm oluyor. Spot alışverişte Canon EF 17-40mm için ödeyeceğiniz bedel yaklaşık ~1400TL civarında olacaktır. Spot alışveriş aslında yasal olmayan bir ticaret; fakat Türkiye’deki fiyatların yüksek olması ve fotoğrafçıların çoğunun amatör (bu işten para kazanmıyor) olması nedeniyle tercih ediliyor. Fakat bu tip alışverişler biraz risk içeriyor ve karşılıklı güvenin önemi büyük. Ödeyeceğiniz miktara bağlı olarak alacağınız risk düzeyini kendiniz belirlemelisiniz.

Başka bir alışveriş yöntemi ise Internet üzerinden özellikle ebay den alışveriş. Sıfır objektifler için buradan alışveriş yapmayı pek tavsiye etmiyorum. Çünkü Türkiye’ye girişte gümrüğe takılma ve size pahalıya malolma ihtimali yüksek. Fakat ikinci el bazı ürünler ve başka ekipmalardan (pil, kart vs.) €150 geçmeyecek şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında alabileceğimiz ürünlerin bir kısmını eledik ve elimizde belli başlı üç ya da dört adet objektif kaldı. Şimdi yapmamız gereken Lens Review’ larına bakmak.

Lens Review yani objektif incelemeleri konusunda Türkçe kaynak bulmak neredeyse imkansız. Belli başlı sitelerde İngilizce olarak bulabiliyoruz. Aslında bir kaç kişi sadece bu konuya özel bir çalışma içerisine girse ne hoş olurdu ya, neyse.. Objektif incelemeleri için bakabileceğimiz sitelerden birkaçı;

Benim daha çok tercih ettiğim ve güvendiğim siteler photozone ve Nikon kullandığımdan kenrockwell. Fakat değişik görüşler okumak, farklı yaklaşım ve kullanıcı tecrübeleri için birçok kaynağa bakmak gerekiyor.

Bu teknik testler laboratuvar koşullarında yapıldığından gerçek dünyadaki kullanımı ve sonuçları hakkında çok fazla fikir vermeyebilir. Bu yüzden objektifleri kullanan kişilerin deneyimlerinden faydalanmak başka bir seçeneğimizi oluşturuyor.

Almak istediğimiz objektifi kullanan tanıdığımız fotoğrafçılar varsa bunlarla birebir konuşmak, yoksa yine internet üzerinden yapacağımız okumalarla kullanıcı tecrübeleri hakkında fikir sahibi olabiliriz. yukarıda yazdığım bazı sitelerde, örneğin fredmiranda‘da daha çok kullanıcı tecrübelerine, objektifin pozitif ve negatif yönlerine değinilerek yer veriliyor. Fakat unutmamak gerekir ki bu yazılanların çoğu subjektiftir; fakat her zaman fikir verme açısından faydalıdır.

Bazı fotoğrafçılık blogları ve tecrübelerin paylaşıldığı platformlar da işinize yarayacaktır. Türkçe kaynak bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz. Malesef Türkçe olan kaynakların çoğunluğu forum sayfalarında gözden kayboluyor. Yine de netfotograf.com forumlarını ve fotokritik forumlarındaki donanım-ekipman kategorisini takip edebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen seçtiğiniz objektif hakkında kafanızda soru işaretleri olabilir. En iyisi birebir test etmek.

Alacağınız objektifi seçtiniz, paraya kıyıp almaya kararlısınız ama kafanızı kurcalayan bazı sorular olabilir. “Acaba çok ağır mı?”, “Netleme hızı yeterli olacak mı?” vs.. gibi sorular objektifi almadan önce sizi rahatsız ediyorsa tanıdık birilerinden objektifi edinerek kendi makinanızda test etmeniz çok önemli. Eğer tanıdık kimse de yoksa teknoloji marketlerinde vitrindeki ürünleri deneyebilirsiniz. Mümkün mertebe birebir test etmek kararınızı kesinleştirmede önemli rol oynayacak.

Bu kadar kılı kırk yarmaya gerek yok diyorsanız.

O zaman kafanıza takılan soruları sorduğunuz, bilgisine güvendiğiniz, o meşhur fotoğrafçı arkadaşınızın yakasına yapışın. Ona “Ben şöyle şöyle fotoğraflar çekmek istiyorum, şu kadar da para harcayabilirim, hangi objektifi alayım dersin?” şeklinde bir soru sorarak cevaba kısa yoldan da ulaşın, tercih sizin.

1.755 Yorum Var

 1. ayfer gün | 15 Eylül 2015, 13:17

  Iyi gunler hakki bey. Bende canon 650d var.18-55 lensle beraber almistim. Portre icin yeterli ama boy fotograflarinda fluluk yakalamak istiyorum. Dis mekanlarda daha cok cekim yapmaya calisiyorum. Ne onerirsiniz lens olarak ?

 2. Serhat Ekiz | 14 Eylül 2015, 13:15

  Merhaba Hakkı bey,
  Sahibinden.com’dan Sıgma marka, manuel netleme ayarlı, diyaframı 2.8 olan 650-1300(mm) odak uzaklığına sahip 300 tl’lik bir lens alacağım.Sahibi açıklamalarında sadece “2-3 kere kullandım ihtiyaç duymadığım için satıyorum sıfırdan farksız …”yazısını yazmış.
  Lensi almaya gittiğimde nelere dikkat etmeliyim?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  İyi Günler

  • Bahsettiğiniz şekilde bir objektif hiç duymadım ve böyle bir objektif olduğunu sanmıyorum. Genelde ikinci el objektif alırken en ön ve en arkadaki elemanların temizliğine, çizik olup olmadığına bakılması gerekir. Sonrasında ise zum ve otofokusun çalışmasına bakabilirsiniz. En son olarak ta otofokus stabilitesine bakabilirsiniz. Tabi IS veya VR özelliği varsa onlara da bakmak gerekir.

 3. Hakkı Bey merhaba.

  DSLR makine almak istiyorum fakat bir türlü karar veremedim. Amacım yeni doğacak bebeğimin fotoğraflarını çekmek ve doğa fotoğrafları çekmek. Ayrıca makro çekim yapmak istiyorum.

  Gövde için üzerindeki objektif ile birlikte maksimum 2000 TL bütçem var. Ekstradan objektif te almayı düşünüyorum. (Harici objektif için bütçem ayrı).

  Sizce hangi makineyi ve objektifleri almam daha uygun olur ? Tavsiyede bulunabilir misiniz

 4. Merhaba Hakkı bey. Nikon d3200 ve 18-105 kit lens kullanıyorum. Yaptığım Şeyler evde ve tatile gittiğimde aile fotoları çekmek. Profosyonel anlamda çok fotoğrafçılıkla ilgilenmedim ama Öğrenmek de istiyorum. Bana bu işler için ilave bir lens önermeniz mümkün müdür.

 5. serdar dönmez | 05 Eylül 2015, 12:28

  Merhabalar hakkı bey bu bilgilendirmeleriniz için teşekkürler. Ben nikon d5200 18-55 lense sahibim ben güzel doğa resimleri çevre resimleri (uzak mesafede de oluyor) çekmeyi seviyorum tabi bu çevre resimlerin içinde sevdiklerinden olduğun da daha çok hoslaniyorum bana 18-55 bana yetmiyor bu makineye uygun ne lens olabilir. (Büyük paralarda vermek istemiyorum.) şimdiden teşekkürler.

 6. Merhaba Hakkı Bey, ben ikinci el d5100 almaya karar verdim. Ayrıca da yanına Nikon 55-200 f / 1.4-5.6 Ed Dx lens almayı düşündüm fakat sonradan satıcıya sorduğumda lensin VR olmadığını ancak aralığı gereği buna gerek de olmadığını söyledi fakat bana pek mantıklı gelmedi. Sizce bu lensi almalı mıyım?

  • VR olmazsa olmaz bir özellik değil. Yani VR yok diye çok üzülmemek gerek. Fakat tabii olmasının avantajları var. Özellikle 50mm den sonra, yeterli ışık olmayan ortamlarda çok işe yarayan bir özellik. Fakat VR olan objektiflerin olmayanlara oranla daha pahalı olduğunu da unutmamak gerekir. Bana kalırsa ikinci el Nikon D5100 almaktansa Canon 650D ya da 60D bakmanızda fayda var.

 7. merhabalar Hakkı bey
  Nikon D5200 / 18 – 55 lens kullanıyorum.
  Manzara çekmeyi çok seviyorum.
  geniş açılı ve uzak pozlama olarak önerebileceğiniz lens hangisidir. acaba . (şimdiden teşekkür ederim cevabınız için)

  • Geniş açılı bir çok seçenek mevcut, Nikon 10-24mm, Tokina 11-20mm ve Sigma 10-20mm her biri tatmin edici sonuçlar verir, ama uzak pozlama ile neyi kastettiğinizi anlamadım, eğer uzun pozlama diyorsanız bu objektiflerle yapabilirsiniz.

 8. Merhaba ben 5200 almaya karar verdim fakat objektif konusunda çok kafam karışık ben makro hastasıyım ve uzak mesafeyi de çekmek istiyorum ikisi için tek bir lens mi alsam yoksa makro ya ayrı zom lens için ayrı mi alsam bilgi verirseniz çok sevinirm

  • Sigma 150mm makro objektif alarak ikisini bir arada yapma şansınız olabilir ama uzaklık yine de sizi tatmin etmeyecektir. O yüzden her ikisini aynı anda yapmaya kalkmak oldukça zor. Farklı iki objektif almak gerekir.

 9. merhabalar Hakkı Bey,
  Canon 600d kullanıyorum. klasik 18-55mm lens mevcut elimde. bundan daha kapsamlı zoomu olan bir lens almak istiyorum. sanırım genel lens de olabilir adı. acaba ne tavsiye edersiniz?
  profesyonel değilim sadece, yakını da uzağı da bir lens ile kareleyebilmek istiyorum. çoook teşekkür ederim şimdiden cevabınız için :)

  • Merhaba, tek bir objektif istiyorsanız elinizdekinin yerine 18-135mm yi düşünebilirsiniz. Ek olarak başka bir objektif isterseniz 70-200mm f/4 alabilirsiniz.

 10. Nikon d7000 aldim ve lens olarak 55-105 kullaniyorum.Uzak mesafelerde tabiiki sorun yasiyorum.Bana önerebileceginiz lensler varmi.Hangi lens ile kac metreye kadar iyi resimler cekebilirim bunu nerden anlayabilirim.NIKON AF-S 55-300mm VR sizce nasil.

 11. Murat arslankaya | 25 Temmuz 2015, 16:05

  Hakkı bey bir sorum olacak daha önce canon sx 50 kullanmıştim dslr a geçmek istiyorum 650 d 18-135 sokak ve portre çekimleri için uygun mu dur ? Yada tavsiyeniz ? İlgi ve alakaniza şimdiden teşekkür ederim saygilarimla

  • Murat Bey DSLR ürünler sokak fotoğrafçılığı için uygun değildir. DSLR ürünler genel kullanım ve yeni başlayanların her bir şeyi çekebilmesi için uygundur. Eğer sadece sokak fotoğrafçılığı ile ilgilecekseniz aynasız gövdeler bakmanızı tavsiye ederim.

 12. Mehmet Kaan İldiz | 25 Temmuz 2015, 13:31

  Merhabalar. Nikon d7000 kullanıyorum crop ve fill frame lenslerin arasında kaldım. Ileri ye dönük olara full frame almam öneriliyor ama ileride bile olsa benim alacağım makina d7300 yani cihazımin üst versiyonu olabilir. Şuan full frame almam bana çok büyük arti katar mi ?

  • Hayır değişen pek birşey olmaz. İstediğiniz fotoğrafları teknik olarak elde edemiyor musunuz? Edemiyorsanız onun üzerine yoğunlaşmalısınız, nedenini bulup çözümünü sağlayalım. Ediyorsanız zaten ihtiyacınız yok demektir.

 13. Hakkı Hocam Merhaba,
  Bana yardımcı olursanız sevinirim.Benim amacım yüksek kalitede video çekimi yapmak.Yapılacak iş yemek tarifi videoları.Canon markasını tercih etmeyi düşünüyorum.Benim için en mühim nokta şu.Örneğin bir yemek pişiriyoruz ve tencerenin net hemen arkasının olabildiğince flu olması gerekiyor.( Yani mesafe aralığı çok yakın ) Bu fluluğu sağlayabilmem için almam gereken lens nasıl özellikte olmalıdır.Tavsiye ettiğiniz lens varmıdır.Makina olarak 600d ile 60d arasında bir seçim yapacağım.Lensten çok makinanın bir özelliği ise belirttiğim makinalardan hangisini almalıyım.Lütfen bu konuda bana yardımcı olunuz.

 14. Kemal Cimşit | 14 Temmuz 2015, 08:48

  İyi günler Hakkı Bey.İkinci el Nikon d5000 makine aldım.İç mekan düşük ışıkta detay kalitesi yüksek çekimler yapmak istiyorum.Fiyat/performans açısından hangi lensi önerirsiniz.Saygılar

 15. merhaba makina alacağım bir çok araştırma yaptım fakat kararsız kaldım. Nikon d5100 dslr almak istiyorum, kafamı karığtıran şu oldu.. dslr yazan da vr yok dc lens yazıyor ama ben vr istiyorum. Dc de titreşim ebgelleme var mı ? şimdiden teşekkürler

 16. Merhaba ben ortalama 7 ay once 50mm + 18-55 kit lensle birlikte sony a57 almistim simdi bu lensler bana bazi konularda yetmiyor o yuzden yeni lens alicam ama kararsiz kaldim aklimda sony 55-200/sony sal 75-300/tamron 70-300 di ld/sigma 70-300 apo dg lensleri var hangisini onerirsiniz şimdiden teşekkürler

 17. ilhanhadiakçadağlı | 07 Temmuz 2015, 11:49

  nikon 55 300 lensle cekilen resimle 70 300 lensle cekilen fotoğrafla arasındaki fark nedir

  • Aynı odak uzaklığında, aynı makine kullanılarak, aynı kadraj ve aynı diyafram değerinde çekerseniz büyük bir fark beklemeyin, gözle farkedebileceğiniz bir fark olmayacaktır.

 18. Komşuoğlu | 04 Temmuz 2015, 00:26

  Merhaba Hakkı bey. Nasılsınız? Resim çekimiyle amatörce uğraşıyorum. Canon 600d 18-135mm kit lens makine sahibiyim. Kapalı alanlarda ve boy portre çekimleri için 18-135mm lensimin yetersiz olduğunu düşünüyorum. İkinci bir lens için Canon EF-S 17-55mm f/ 2,8 IS USM ya da Sigma 18-55mm f/1,8 DC HSM Art düşünüyorum. Ama fiyat biraz tuzlu olduğu için şimdilik mümkün değil. Sizin önerebileceğiniz bir lens var mı ya da mevcut lensimden daha verimli sonuç alabilir miyim? Cevabınız için teşekkür ederim.

 19. Muhammed Özdemir | 02 Temmuz 2015, 03:11

  Selamun aleyküm;
  Benim nikon d5200 makinem var ve bununla beraber yaninda aldigim 18-55 vr lensi mevcut. Makinemden ve lensimden memnunum fakat suanda yakin cekimlerle ilgileniyorum daha çok yakinlastirabilecegim bir lens ariyorum ornegin 70-300 gibi . Sizin bir oneriniz varmi farkli boyutlardada olabilir 70 300 uygunsa hangi markalar uyumludur hangilerini önerirsiniz Teşekkürler. .

  • Nikon 70-300mm VR oldukça başarılı ve uygun bir objektif.

  • Muhammed Özdemir | 04 Temmuz 2015, 20:47

   Yalniz biseyi soylemeyi unutmusum k.bakmayin butcem kisitli vr icin cok fazla para istiyorlar 400 liraya kadar imkanim var suan tamron 70-300 makro cekimli ve nikon 70 -300 vr siz bunlar butceme uygun sigma da olabilir bunlar arasindan olabilir veya bu fiyata onerebileceginiz herhangi bi lens te olabilir . Bunlar arasindan uygun olan varsa oda olabilir ilginiz icin cok tesekkurler..

  • İkinci el Nikon alabilirsin ya da Tamron olabilir tabi.

 20. Merhaba Hakkı bey, nikom D750 için 10.5 mm olabilir mi? Acaba diye düşündüm fakat bir türlü temiz bi sonuca ulaşamadım . Fisheye etkisini çok seviyorum. İnsanlar dx bir lens kullanılabilir ama yanları kararma yapar diyorlar. İki örnek buldum
  biri bu: dpreview.com/forums/post/51919177
  diğeride bu: danharperphotography.com/fisheye_mod.html
  Sorum şu ben D750 ile kullanmaya kalksam hangi sonuçları alırım :) teşekkürler yardımınız için

  • Nikon kullanırken 10.5 mm yi kullanmıştım, tek kelime ile harika bir objektif. f/2.8 de bile keskinlik konusunda sizi şaşırtacaktır. D750 il yapacağınız tek şey krop modunda kullanmaktır, sorun yaşamazsınız.

  • d750 nin crop modu olduğunu bilmiyordum bu bilgi çok işime yaradı :) çok teşekkürler Hakkı üstadım :)

  • Full Frame Nikonların tamamında DX modu bulunur, işinize yaramasına sevindim.

 21. merhaba hakkı bey..canon 600d sahibiyim..yeni bir lens almak istiyorum. makinam da stm ozellikli lens ler kullanabiliyor mu?

  • Bildiğim kadarıyla STM phase detection kullandığından dolayı 650D ve sonrasında kullanılabiliyor. Makinenizin AF sistemi phase detection kullanmıyorsa STM yi de verimli kullanamazsınız.

 22. CANON EOS 600D + 18-55 mm + 75-300 mm DC Lens Kit Dijital SLR 
  yoksa
  CANON EOS 600D 18-135 IS 18 MP 3″ LCD SLR
  hangisi daha mantikli
  2 lens mi yoksa alttaki lens mi

 23. sizce nikon d3200 mu almaliyim yoksa canon 600 d mi yardimci olrsanz sevinitm

 24. hakkı bey ben canon 700d aldım bana lens olarak 18-55 mm kit verdiler stm olanı değil bu nasıl oluyor

 25. Merhaba,
  elimde Nikon D5200 modeliyle beraber 18-105 vr kit lens mevcut.
  2. bi lens almayı düşünüyorum .
  Geniş açı mı 50 mm mi? Kararsız kaldım

  • İkinci bir objektif neden almak istiyorsunuz? bu sorunun cevabını verdiğinizde zaten alacağınız objektif netleşmiş olacaktır.

 26. Merhaba elimde 18-105 kit lens var. 2. bi lens almak istiyorum öneriniz nedir ?
  geniş açı lens mi portre lenslerden mi ?

  • Eray Bey böyle bir tavsiye vermem çok anlamsız, ne tip fotoğraflar çekecekseniz ona göre objektif almalısınız. Portre objektifi alıp sonra manzara çekmeye çalışırsanız elbette olmaz.

 27. hakkı bey merhabalar kolay gelsin canon 600 d 18 55 ıs kit makinam var ve lensim bozuldu tamir içinde abartılı bir fiyat istiyorlar amatörüm manzara fotoğrafları ve portre fotoğrafları çekmeyi seviyorum bana önerebileceğiniz lensler nelerdir teşekkür ederim

  • Eğer bütçeniz kısıtlı ise aynı objektiften sağlam ikinci el bulma şansınız var ve çok uygun fiyata temin edebilirsiniz. Ama daha keskin ve açık diyaframlı objektiflere yönelmek isterseniz benim ilk tercihim Sigma 18-35 f/1.8 ve ikinci tercihim de Tamron 17-50 f/2.8 olurdu.

 28. Merhabalar. Canon 55-250 f4 is stm lensini test ettiniz mi? Keskin bir lens midir sizce. Bu lens ile daha keskin fotoğraflar çekmem için neler önerebilirsiniz? Telekkürler.

 29. Oğulcan Yurt | 06 Haziran 2015, 19:20

  İyi günler bütçem şuan 1500 tl civari arkası bulanık fotograflar cekmek ıstıyorum yeni başlayacagım bu işe sizce hangi makine ile başlamalıyım ?

  • Bahsettiğiniz olaya düşük alan derinliği deniyor. Makineden ziyada objektife bağlı olarak gerçekleşir. Canon 700D ve 50mm f/1.8 ile yapabilirsiniz.

 30. Merhabalar, sitenizde amatör fotoğrafçılar için çok faydalı bilgiler var :)

  Lens seçimiyle ilgili bir sorum olacak, daha önce uzun süre Nikon D90 ve kit olarak satılan 18-105 lensini kullandım portre, still life çekimleri yaptım genel olarak memnundum. Makinemi elden çıkardım. Şimdi gün ışığında veya basit stüdyo ortamında tam boy moda fotoğrafları portre fotoğrafları veya soft box ile ürün çekimleri yapmak için Canon 700D almaya karar verdim. Bütçem gereği 18-55 IS STM lens ile beraber alabileceğim gibi görünüyor. Sizce bu lens moda ve portre fotoğrafları için yeterli olur mu ? Yaklaşık fiyatlara alabileceğim daha iyi bir lens olursa body ve lensi ayrı almayı da düşünüyorum.
  Teşekkürler
  Sevgiler

  • Aynı fiyatlara alabileceğiniz bir objektif yok, bu objektif gövde ile birlikte alındığında neredeyse bedavaya geliyor. Ama öneri olarak bu gövde ile alabileceğiniz en iyi objektik Sigma 18-35mm f/1.8 dir, fakat biraz pahalı gelebilir.

 31. Merhaba
  NikonD800 uyumlu tamron tele opjektif tavsiyeniz nedir..
  Sizce nikon ve tamron 70-200 arasındaki fiyat farkının yarıdan fazla farkı kaliteden verdigi ödün ? Tavsiyelerinizi bekliyorum..
  Tesekurler

  • Elbette Tamron 70-200mm alınabilir iyi bir obejktiftir ama bana kalırsa D800 gibi bir gövde için prime objektif kullanmak çok daha iyi sonuç verecektir.

 32. merhaba hakkı bey,
  nikon d3300 18-55 dx II ed kit ıle satın aldım.Ama aklımda soru işaretleri var.Sizce lensi mi 18 55 vr II kit ile değiştirmeli miyim.Bu iki kit arasındaki fark nedir?Bilgilendirirseniz sevinirim.
  Bu arada fotoğrafcılığa yeni başladım.Amatörüm yani

  • VR Nikon’da titreşim önleyici anlamında kullanılan kısaltmadır. Fiyat farkı yoksa veya çok az ise değiştirebilirsiniz. Onun dışında olmasa da çok birşey kaybetmezsiniz.

 33. Bu bilgileri üşenmeyip bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim hakkı bey bende uzun araştırmalardan sonra canon eos 700d almaya karar verdim tek amacım akvaryum hobisiyle uğraştığım için balıklarımı yani hareketli şeyleri çekmek istiyorum. Ve flash sız olarak çekmem gerekiyor akvaryum camı parladığı için. Sizden ricam hangi lens uygundur bana.

  • Çekeceğiniz mesafeyle bağlantılı olarak değişir ama yine de Sigma 18-35mm f/1.8 gibi bir obejktif almanız hoş olur. Ek olarak yansımaları kontrol etmek için kullanılan iyi bir polarize filtre de almanız da yararınıza. Tercihen B&W veya Heliopan marka olabilir.

  • Çok teşekkürler

 34. özgür kocaman | 06 Mayıs 2015, 19:41

  Merhaba Hakkı bey,
  nikon d5100 kullanıyorum kuş fotoğrafları çekiyorum.Elimde nikon 55-300 lens var ama artık bana yeterli gelmiyor.Nikon 80-400 ve Tamron 150-600 arasında kararsız kaldım.Siz ne önerirsiniz.

  Saygılar

 35. kadriye köney | 27 Nisan 2015, 09:41

  Canon 700d kullanıcısı için yeni başlamada 18.55 lens mi yoksa 18.135 lens mi daha uygundur? Aralarında nasıl bi fark var? Teşekkürler. .

 36. Mustafa Uğur | 26 Nisan 2015, 14:46

  Hocam öncelikle merhaba ben amatör olarak fotoğrafçılık ile ilgileniyorum yarışmalara katılıyorum kendi gezilerimizin fotoğraflarını çekiyorum. bunun için yeni dslr alacağım 600d veya d3200 düşünüyorum ancak keskin ve portre özellikli bir lens arıyorum bütçem maksimum 1000 tl ne önerirsiniz.

 37. Bahar Okuyucu | 22 Nisan 2015, 23:24

  Merhaba Hakki Bey, Canon 600d ve kit lensi 18-55 mm kullaniyorum yeni bir lens almak istiyorum. Daha cok ic mekan cekimleri yapiyorum ve dis mekanda da arka plani daha flu yapabilecek bir lens ariyorum. Bu ikisini bir arada bulunduran lensler mevcutsa neler, mevcut degilse ayri ayri hangileridir ve sirkecide ozellikle onerebileceginiz bir dukkan var midir pasajda?Simdiden tesekkur ederim.

 38. Mehmet Sonat Pelit | 14 Nisan 2015, 11:45

  İyi günler Hakkı Bey;
  Öncelikle verdiğiniz bilgilerden çok faydalandığımı belirtir,size en içten teşekkürlerimi sunarım…İzninizle bir sorum olacak.
  Canon 70 D kameramda acaba analog kameramın ( EOS 3000 ) lensi olan Canon zoom lens EF 28-80 mm 1:3.5-5.6 II lensimi kullanabilir miyim ? Bir dostum;analog kamerada kullanılan lenslerin digital kameralarda kullanılmasının sakıncalı olduğunu ve kameranın motorunu bozabileceğini söylemişti..Bu konudaki yanıtınızı heyecanla bekliyorum..Zaman ayırdığınız için çok teşekkür eder,saygılarımı sunarım..

 39. Hakkı Bey Merhaba,
  Aşağıdaki lenslerin farkı nedir? Canon 550D fotoğraf makinası için hangisini önerirsiniz?Yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler.
  Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II
  Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM

 40. HAKAN ÜZGÜL | 06 Nisan 2015, 16:26

  Merhaba Hakkı bey öncelikle bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim, Canon 650D kullanicisiyim üzerinde 18-55mm lens ile aldim fotoğrafçılık olayına merakli ve yeniyim ben genellikle tabiri caizse karışık bir çekim modundayim gece, gündüz, manzara,doğa, makro v.b gibi ama elimde bulunan lens ile bağzı durumlarda tam olarak olmasa bile takdir edersinizki sıkıntılar yaşanmakta bana ne tür bir lens almamı tavsiye edersiniz çok fazla bütçem yok ama 4-5 ay sonra amerikadan getirtme şansım olabilir arkadisim vesilesi ile önerileriniz icin teşekkür ederim..

 41. ESRA OĞUZHAN | 06 Nisan 2015, 13:02

  Merhabalar Hakkı bey;

  Canon 70D kullanıyorum elimde 18-135 STM ve Canon 50 mm 1,8 var kuzenimin düğün dış çekimi için bütçemi aşmayacak geniş açı bir lens almak istiyorum, hafif bükülme etkisi olsun istiyorum.
  Tokina 11-16
  canon 10-18
  canon 10-22
  bunlardan hangisini olabilir, ya da sizin önerebileceğiniz farklı bir lens var mı?

  Teşekkürler

 42. Dilek Özdemir | 01 Nisan 2015, 01:02

  merhabalar. benim canon 550d’m var ama 70d almak istiyorum 70d’yi body olarak alsam 550d’nin lensleri ona uyar mı?

 43. Sacit kırdaş | 22 Mart 2015, 03:49

  Çok teşekkürler bilge adam

 44. Alacağım Fotoğraf makinesinin yanında 18 55 kit lens ile yine 18 55 ıs stm lens arasında 200 TL fiyat farkı var. 18 55 kit lens ile 18 55 ıs STM lensin farkı nedir

 45. Merhaba
  Yakın bir zamanda Nikon d7100 almayı düşünüyorum.Fotoğraf ve makina bilgim oldukça az yeni yeni araştırıp öğreniyorum.Araştırma yaparken sitenize denk geldim oldukça yararlı bilgiler var yazılarınız için kendi adıma teşekkür ederim.Ama hangi objektifi kullanıcağıma bir türlü karar veremedim.Amacım oldukça net fotoğraflar çekebilmek.Zoomun ve çok geniş açılı olmasının benim için pek bir önemi yok. Günlük hayattan çekimler yapmayı düşünüyorum doğa,hayvanlar,insanlar,arabalar vs gibi ama dediğim gibi görüntü kalitesi benim için çok önemli.Sizce hangi objektifi tercih etmeliyim?Teşekkürler.

  • Her konu için farklı objektif tercihleri vardır, konunuz belli olursa daha iyi bir seçim yapabilirsiniz. Örneğin Nikon 50mm f/1.8 keskin bir objektiftir ama manzara çekmeniz zor.

 46. Özgün Altan | 18 Mart 2015, 01:17

  Merhaba,

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. 1 yildir nikon D7100 kullanıyorum ve kit lens olarak 18-135mm kullanıyorum. Ben daha cok yurtdisi na gidip farkli manzara fotoğrafları çekiyorum. Aynı zamanda portre cekimleri de yapmayi seviyorum. Manzara cekerken istediğim kadar yakinlasamiyorum maalesef ilgimi ceken detaya. Ve portre cekerken de 18 e indirdigimde bile odaklanamiyorum bazen. Makine cekmiyor yani. Hangi lensi onerirsiniz bana? Nikon lens kullanmak istiyorum. Cok fazla araştırdım kafam karıştı. Yardimci olursaniz cok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

 47. murat demir | 11 Mart 2015, 07:29

  hakkı bey ben bir tane lens almayı dusunuyorum 70-200 nikon 2,8 ama bu aynı lensın fiyatı bıraz daha yüksek olan ımage stabilayzer diye bir özeleli olan lens daha var phuketde yasıyorum haftaya singapura gidecem bunlarin arasındakı farkı acıklarsanız veya bu verdıgımız farkın karsılıgını alabılırmıyiz almısken ıyısı olsun dıyorum tavsiyeleriniz nelerdir

  • Bazı Nikon Objektiflerde bulunur ve VR olarak yazılır yani Vibration Reduction. Ne işe yarar derseniz: düşük ışıklı ortamlarda makineyi titretmenizden dolayı oluşan bulanıklığı gidermek için özel olarak geliştirilmiş sistemdir diyebiliriz. Yani genel anlamda çok işinize yarayacak bir özelliktir.

 48. HAKAN ŞEN | 11 Şubat 2015, 21:29

  Merhaba Hakkı bey şuan nikkor 18-55 vr2 ve 55-200 vr lensim var ancak acil durumlarda ve dış ortamlarda değiştirirken sıkıntı oluyor. bunların yerine 18-200 vr2 almayı düşünüyorum ancak bu seferde kalitenin düşeceğinden korkuyorum. Tavsiyeleriniz nelerdir? Siz olsanız ne yaparsınız? şimdiden teşekkür ederim.

 49. Hakan Afşar | 01 Ocak 2015, 19:35

  Hocam mrb, Ben Avustralyada yasiyorum,
  Geçen sene canon 70D aldim ve üzerinde 18-55mm klasik bir lens verdiler, genelde doga resimleri cekiyorum ve daha kaliteli resimler cekmek istiyorum bunun Icin bana hangi lensi almami onerirsiniz, su anda butcem musait,
  Teśekkurler.

 50. Egemen Ulubay | 16 Aralık 2014, 11:18

  Hakkı bey merhaba,
  Nikon D7000 DSLR fotoğraf makinem var.üzerinde 18-105mm objektif bulunuyor.Fakat benim esas amacım fotoğraf değil profesyonel HD video çekimi ve bu çekimlerde 5-10 metre arası uzaklığa sahip nesneleri çekeceğim.Üzerindeki 105mm objektifle sürekli görüntüde titremeler oluyor istediğim çekimi yapamıyorum.Bunun için geniş açılı bir lens kullanmalıyım sanırım bana bir öneriniz olursa çok sevinirim.

  • Bunun açıyla ilgisi yok, öncelikle sağlam bir tripod kullanmalısınız. Tabi ek olarak hızlı bir hafıza kartı.

  • egemen ulubay | 22 Aralık 2014, 23:24

   Hakkı bey merhaba öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.Yalnız bende
   Tripod var + birde gimbal var. Ama ben sorumu tam soramadım.Diyelimki yakın plan 1-3metre arası bir objeyi çekiyorum objenin sağına veya soluna doğru kameramı çevirdiğimde objeden yana doğru çektiğim bölgede,objede titremeli gidiyor.24fps ile çekiyorum.Kameramda daha yüksek bir fps değeri yok en hızlısı bu.Ama sinema filmlerine baktığımız zaman hepsi 24fps ile çekiliyor diye biliyorum tabi… Bende bu titreme olduğu için sanırım geniş açı kullanmalıyım diye düşündüm ama doğru mu bilmiyorum.

  • Video ile ilgilenmiyorum ama yine de bunun açıyla ilgisi olduğunu sanmıyorum.

1 10 11 12 13 14 17

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.