Something is wrong.
Instagram token error.

Objektif seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Amatör fotoğrafçılar, DSLR makinelerini aldıktan bir süre sonra ekipmanın ve özellikle objektifin çok önemli olduğu konusunda genel bir fikre kapılır. (Bu tam olarak doğru sayılmaz.) Bu yüzden ceplerindeki parayı harcamak maksadıyla objektif satın almak için arayışa başlarlar. Bu arayış ekipmanlarını güncellemek ya da genişletmek maksadıyla ek objektif satın almak şeklinde olabilir. Eğer ilk aldıkları objektiften memnun değil iseler yeni alacakları objektif için “kılı kırk yarmak” deyiminin hakkını vermeye çalışacaklardır. Peki objektif alırken nasıl kılı kırk yaracağız?

Öncelikle yapılması gereken: hangi odak uzaklığı ya da odak aralığındaki objektife ihtiyacımız olduğunu belirlemek.

Bir süre fotoğraf çektikten sonra, fotoğraf çekmenin inceliklerini öğrendikçe nasıl fotoğraflar çekmek istediğiniz yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Elinizde bulunan objektif bu tür fotoğrafları çekmenize izin vermiyorsa ekipmanınızı yenilemenin zamanı (gerçekten) gelmiştir. Fakat öncelikle bilmeniz gereken bir terim var: Kırpma Faktörü ya da Odak Uzaklığı Çarpanı (Crop Factor, Focal Length Multiplier). Bu konuyu bir önceki yazımda geniş olarak anlattım, eğer terime yabancıysanız ya da detaylı olarak okumak isterseniz. Krop Faktör ya da Odak Uzaklığı Çarpanı nedir, ne işe yarar, zararı var mıdır? yazısını okuyabilirsiniz.

Kullandığınız ekipman APS-C sensör bulunduran krop faktörlü bir gövde ise objektif seçiminde bu kriteri öncelikle düşünmemiz gerekiyor. Çünkü alacağımız objektifin odak uzaklığı değişecek ve kırpma faktörü ile çarpılacak. Yani mesela tele objektif almak istiyorsunuz 70-200mm bir objektifte karar kıldınız; ama bu objektif sizin kullandığınız gövde de 105-300mm olarak görev yapacak. Objektif seçiminizi buna göre yapmalısınız.

Nikon APS-C gövdeler için ürettiği objektiflere DX ibaresini ekliyor. Dolayısıyla üzerinde DX yazılı bir Nikkor objektif FF gövdelerde tam olarak kullanılamıyor. Aynı şekilde Canon ise bu tür objektifler için EF-S ibaresini kullanır. Üçüncü parti lens üreticileri Sigma DC, Tamron Di II, Tokina ise DX kısaltmasını kullanıyor. Bu objektifler APS-C gövdeler için özel olarak üretildiğinden sonradan gövde değişimi yapacağınızda ya da ikinci gövdeniz varsa ve bu bir FF (Full Frame) gövdeyse bu objektifle birlikte kullanamayacağınız anlamına gelecektir.

Hangi odak uzaklığı aralığında bir objektif alacağınıza nasıl karar vereceksiniz? Aslında bu iş çok kolay, beğendiğiniz ve çekmek istediğiniz bir fotoğraf bulun ve eğer ulaşabiliyorsanız o fotoğrafın EXIF (dijital fotoğrafların içine perde hızı, diyafram, makine marka ve modeli gibi teknik bilgilerin gömülmesini sağlayan bir sistem) değerlerine bakın. Hangi makina ve hangi odak uzaklığında çekilmiş öğrenin. Arkadaşlarınızın elindeki objektifleri deneyin. Hangi odak uzaklığında hangi açıyı görüyorsunuz test ederek bulmak çok daha öğretici olacaktır.

Odak Uzaklığı Simülatörü‘nü kullanarak kaç derece görüş açısın sunuyor fotoğraf üzerinde görebilirsiniz.

Benzer şekilde çalışan ve Nikon ekipmanlarını seçmenize izin veren başka bir uygulama da NIKKOR Lenses Simulator. Burada hem DX ve FX gövdeleri, hem de DX ve FX objektifleri birlikte ve ayrı olarak test edebiliyor ve hangi ekipmanın işinize yarayacağını tespit edebiliyorsunuz.

Canon sayfalarında da detaylı olmasa da odak uzaklığının görüş açısını nasıl değiştirdiği konusunda ufak bir uygulama mevcut.

Odak uzaklığımızı ya da odak aralığımızı belirledikten sonra bu aralıkta hangi ürünler olduğuna bakmamız gerekecek.

Aslında odak uzaklığınızı belirlerken çok fazla katı davranmamak gerekir, bu konuda biraz esnek olmak elimizdeki seçenekleri değerlendirirken bize avantaj sağlayacaktır.

Örneğin makro çekimlerden hoşlandığınızı farkettiniz ve bundan sonra daha fazla makro fotoğraflarla ilgileneceksiniz diyelim. Daha iyi makrolar çekmek istiyorsunuz, o zaman bir makro objektif satın almanız gerekecek. Hangi aralıkta bir objektife ihtiyacınız olduğunu tespit ettikten sonra bu odak uzaklığındaki objektifleri tespit etmek çok zor değil. Ana marka olan Canon ya da Nikon’un dışında üçüncü parti lens üreticilerinin ürünlerini de listeye ekleyerek tüm objektifleri belirlemeliyiz. Piyasada satılan güncel objektifleri ve fiyatlarını bulabileceğiniz birçok web sitesi mevcut. Benim en çok kullandığım ve tavsiye edebileğim site B&H. Buradan SLR Camera Lenses bölümüne giderek dilediğiniz kriterlerde arama ve seçim yapabilirsiniz.

Objektiflerin üzerinde yazan kısaltmaların anlamları nedir?

Tüm objektiflerin üzerinde bir veya birkaç harften oluşan çeşitli kısaltmalar görürsünüz. Örneğin AF, DX, VR, G gibi. Bu kısaltmaların anlamları objektifin markasına göre değişik anlamlar içerir. Aslında özelliklerin büyük kısmı standart; fakat patent hakları nedeniyle farklı isimlendirmeler kullanılıyor. Yani sarsıntı önleyici ya da titreşim önleyici sistemin pratikteki faydası değişmiyor; fakat markalar arasında kullanılan teknoloji farklı ve dolayısıyla da isimlendirmesi değişiyor. Nikon Vibration Reduction yani VR kısaltmasını kullanırken, Canon Image Stabilization yani IS kullanıyor, Sigma Optical Stabiliser yani kısaltma olarak OS kullanmayı seçmiş.

Bu ve buna benzer kısaltmalar oldukça işinize yarayan bilgiler sunacaktır. Bu yüzden objektifin üzerinde yazan tüm kısaltmaların anlamlarına bakmanızı önereceğim. Örneğin üzerinde G kısaltması bulunan Nikkor objektiflerin diyafram ayarlama halkası yoktur. Tamamen gövde üzerinden dijital olarak diyaframı ayarlamak zorundasınız. Tüm markaların kısaltmalarını Türkçe açıklamalı olarak Objektiflerin üzerindeki kısaltmalar sayfasında bulabilirsiniz.

Objektifleri tespit ettikten sonra ilk elemeyi birçok kişi sanırım maliyet üzerinden yapacaktır.

SLR Camera Lenses bu adreste listelediğimiz objektiflere ait fiyatlar USA de bulabileceğiniz ortalama fiyatlardır. Başka sitelerde bir miktar altında ya da bir miktar üzerinde fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Aynı ürünleri Türkiye’den yetkili satıcılarından almaya çalıştığınızda karşılaşacağınız fiyatlar maalesef sizi üzecektir. Fakat Türkiye’de de yukarıdaki fiyatların az bir miktar üzerinde spot piyasadan alışveriş yapma imkanınız var. Aslında en iyi yöntem USA ya da Hong Kong gibi yerlere giden tanıdıklara ısmarlamak; fakat bu her zaman mümkün olmuyor.

Fiyatlar konusunda bir örnek verelim; Nikon DX format bir objektif olan Nikon 10.5mm f/2.8G ED DX Fisheye almaya karar verdik ve baktık ki USA fiyatı $624 (985 TL). Bunun Türkiye’deki fiyatını araştırdığınızda her bulduğumuz fiyat 1600 TL nin üzerinde çıkıyor. Başka bir örneğe bakalım Canon EF 17-40mm f/4L USM için mesela. B&H fiyatına baktığımızda $750 (~1180 TL) olarak görüyoruz. Türkiye’deki fiyat araştırması için aşağıdaki rakamlara bakmanız yeterli;

Objektifin fiyatı arttıkça USA ve Türkiye arasındaki uçurum da artıyor. Bu yüzden genellikle spot alışveriş çok daha zahmetsiz ve hesaplı bir çözüm oluyor. Spot alışverişte Canon EF 17-40mm için ödeyeceğiniz bedel yaklaşık ~1400TL civarında olacaktır. Spot alışveriş aslında yasal olmayan bir ticaret; fakat Türkiye’deki fiyatların yüksek olması ve fotoğrafçıların çoğunun amatör (bu işten para kazanmıyor) olması nedeniyle tercih ediliyor. Fakat bu tip alışverişler biraz risk içeriyor ve karşılıklı güvenin önemi büyük. Ödeyeceğiniz miktara bağlı olarak alacağınız risk düzeyini kendiniz belirlemelisiniz.

Başka bir alışveriş yöntemi ise Internet üzerinden özellikle ebay den alışveriş. Sıfır objektifler için buradan alışveriş yapmayı pek tavsiye etmiyorum. Çünkü Türkiye’ye girişte gümrüğe takılma ve size pahalıya malolma ihtimali yüksek. Fakat ikinci el bazı ürünler ve başka ekipmalardan (pil, kart vs.) €150 geçmeyecek şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında alabileceğimiz ürünlerin bir kısmını eledik ve elimizde belli başlı üç ya da dört adet objektif kaldı. Şimdi yapmamız gereken Lens Review’ larına bakmak.

Lens Review yani objektif incelemeleri konusunda Türkçe kaynak bulmak neredeyse imkansız. Belli başlı sitelerde İngilizce olarak bulabiliyoruz. Aslında bir kaç kişi sadece bu konuya özel bir çalışma içerisine girse ne hoş olurdu ya, neyse.. Objektif incelemeleri için bakabileceğimiz sitelerden birkaçı;

Benim daha çok tercih ettiğim ve güvendiğim siteler photozone ve Nikon kullandığımdan kenrockwell. Fakat değişik görüşler okumak, farklı yaklaşım ve kullanıcı tecrübeleri için birçok kaynağa bakmak gerekiyor.

Bu teknik testler laboratuvar koşullarında yapıldığından gerçek dünyadaki kullanımı ve sonuçları hakkında çok fazla fikir vermeyebilir. Bu yüzden objektifleri kullanan kişilerin deneyimlerinden faydalanmak başka bir seçeneğimizi oluşturuyor.

Almak istediğimiz objektifi kullanan tanıdığımız fotoğrafçılar varsa bunlarla birebir konuşmak, yoksa yine internet üzerinden yapacağımız okumalarla kullanıcı tecrübeleri hakkında fikir sahibi olabiliriz. yukarıda yazdığım bazı sitelerde, örneğin fredmiranda‘da daha çok kullanıcı tecrübelerine, objektifin pozitif ve negatif yönlerine değinilerek yer veriliyor. Fakat unutmamak gerekir ki bu yazılanların çoğu subjektiftir; fakat her zaman fikir verme açısından faydalıdır.

Bazı fotoğrafçılık blogları ve tecrübelerin paylaşıldığı platformlar da işinize yarayacaktır. Türkçe kaynak bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz. Malesef Türkçe olan kaynakların çoğunluğu forum sayfalarında gözden kayboluyor. Yine de netfotograf.com forumlarını ve fotokritik forumlarındaki donanım-ekipman kategorisini takip edebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen seçtiğiniz objektif hakkında kafanızda soru işaretleri olabilir. En iyisi birebir test etmek.

Alacağınız objektifi seçtiniz, paraya kıyıp almaya kararlısınız ama kafanızı kurcalayan bazı sorular olabilir. “Acaba çok ağır mı?”, “Netleme hızı yeterli olacak mı?” vs.. gibi sorular objektifi almadan önce sizi rahatsız ediyorsa tanıdık birilerinden objektifi edinerek kendi makinanızda test etmeniz çok önemli. Eğer tanıdık kimse de yoksa teknoloji marketlerinde vitrindeki ürünleri deneyebilirsiniz. Mümkün mertebe birebir test etmek kararınızı kesinleştirmede önemli rol oynayacak.

Bu kadar kılı kırk yarmaya gerek yok diyorsanız.

O zaman kafanıza takılan soruları sorduğunuz, bilgisine güvendiğiniz, o meşhur fotoğrafçı arkadaşınızın yakasına yapışın. Ona “Ben şöyle şöyle fotoğraflar çekmek istiyorum, şu kadar da para harcayabilirim, hangi objektifi alayım dersin?” şeklinde bir soru sorarak cevaba kısa yoldan da ulaşın, tercih sizin.

1.754 Yorum Var

 1. Egemen Ulubay | 16 Aralık 2014, 11:18

  Hakkı bey merhaba,
  Nikon D7000 DSLR fotoğraf makinem var.üzerinde 18-105mm objektif bulunuyor.Fakat benim esas amacım fotoğraf değil profesyonel HD video çekimi ve bu çekimlerde 5-10 metre arası uzaklığa sahip nesneleri çekeceğim.Üzerindeki 105mm objektifle sürekli görüntüde titremeler oluyor istediğim çekimi yapamıyorum.Bunun için geniş açılı bir lens kullanmalıyım sanırım bana bir öneriniz olursa çok sevinirim.

  • Bunun açıyla ilgisi yok, öncelikle sağlam bir tripod kullanmalısınız. Tabi ek olarak hızlı bir hafıza kartı.

  • egemen ulubay | 22 Aralık 2014, 23:24

   Hakkı bey merhaba öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.Yalnız bende
   Tripod var + birde gimbal var. Ama ben sorumu tam soramadım.Diyelimki yakın plan 1-3metre arası bir objeyi çekiyorum objenin sağına veya soluna doğru kameramı çevirdiğimde objeden yana doğru çektiğim bölgede,objede titremeli gidiyor.24fps ile çekiyorum.Kameramda daha yüksek bir fps değeri yok en hızlısı bu.Ama sinema filmlerine baktığımız zaman hepsi 24fps ile çekiliyor diye biliyorum tabi… Bende bu titreme olduğu için sanırım geniş açı kullanmalıyım diye düşündüm ama doğru mu bilmiyorum.

  • Video ile ilgilenmiyorum ama yine de bunun açıyla ilgisi olduğunu sanmıyorum.

 2. Muhammed Furkan Akın | 28 Kasım 2014, 15:56

  Hocam İyi Günler,

  Ben Bir Fotoğraf Makinesi Almayı Düşünüyorum Da DSLR FOTOĞRAF ÇEKEBİLMEK,
  ARKA PLANI ÖLDÜRMEK İÇİN HANGİ MAKİNEYİ ÖNERİRSİNİZ.

  BİR DE YARI PROFESYÖNEL MAKİNALARDA’DA DSLR ÖZELLİĞİ VAR MIDIR ?

 3. ahmet başer | 27 Kasım 2014, 14:37

  merhaba hocam yaklaşık 2 aydır geniş açı lens arıyorum ve kararsızlık içinde kaldım body canon 650

  Tokina 11-16mm f/2.8 AT-X Pro DX II Lens
  Sigma 10-20mm f/3.5 EX DC HSM Lens
  Tamron SP AF 10-24mm f/3.5-4.5 DI II Zoom Lens
  Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM Lens

  bu lensler arasında kararsız kaldım sizin öneriniz nedir hocam

 4. Cumaali GIRGIN | 27 Kasım 2014, 10:25

  Hocam bende Nikon d7100 18-140 lens var ama bu yetersiz gelmeye başladı. Ben dolaştığım yerlerin ( ev, araba, hayvan, çocuk vs) çekmek ısıtıyorum. Bunun yanında Karşımda duran güzel bir yerin manzara fotoğrafını ve Arkadaşlarımın ailemin fotoğrafını çekmek için hangi lensi almam uygun olur. Bana 50 mm 1/4 G lensi tavsiye ettiler. Bir arkadaşıma Kore’den getirtireceğim.

  • Yetersizden kastınızı anlamadım, 18-140mm nin içerisinde 50mm zaten var. Nasıl yetersiz? Fotoğraf kalitesi mi, açısı mı, alan derinliği mi?

 5. Merhaba Hocam, iyi günler

  Canon 70d alacağım yakında. Ancak iki seçenek arasında kararsız kaldım. Birinci seçenekte 18-55mm ve 55-250mm kit olarak geliyor. İkinci seçenekte ise kit 18-135mm. Hangisini almalıyım sizce?

 6. Hocam Merhaba,
  Yaklaşık bir haftadır lens deryasında kaybolmuş durumdayım, makinem 600D, daha geniş açılı fotoğraflar çekmek istiyorum ancak crop sensör olduğu için 11mm bile alsam 17mmye ar zor tekabül ediyor. Şimdi de full frame makine bakıyorum.. Amatör bir fotoğrafçıyım, 600d güzel bir makine lakin 11-16 tokina dxII lens mi alsam yoksa full frame bir makine ile mi (5d markII) yola devam etsem kararsızım. 5d mark II 3000 tl civarı body fiyatı ikinci eller… Bana bir yol gösterseniz, tavsiyelerinizi bekliyorum.

  • Full Frame aldığınız zaman ultra geniş açıya daha çok yatırım yapacaksınız, hem gövde için hem de objektif için, yani iki türlü masrafınız olacak. Tokina 11-16mm harika bir objektiftir. Alıp keyfinize bakın.

 7. Merhaba, Canon 650d alacağım. Gövdeyle birlikte 18-55 mi yoksa 18-135 mi almalıyım? hangisi daha işlevsel olur?

 8. Hamza ARIK | 24 Ekim 2014, 10:14

  Hocam Merhaba,
  Amatör fotoğrafçılığı geliştirirek son 1 yıldır 2 li 3 lü flaş kullanan amatör strobistim.
  Canon 60D body var ve zaman zaman dış çekim veya kapalı mekan flaşlı çekimler için kaliteli lens ( Canon 70-200 f/2.8 IS II USM ya da direk prime lens 85 mm f/1.2) kiralıyorum. Ancak maddi durumdan dolayı bu lensleri henüz alamıyorum ; şu anki bütçemde 2 lens arasında kaldım ve 90% 2.el alacağım bu lenslerden birini;
  a) Canon EF 24-105mm f/4 L IS USM
  b) Tamron SP 24-70mm F/2.8 Di VC USD

  Genel çekim tarzım croplu makine (Canon 60D) de kullansam 70-90 mm arasında stüdyo veya dış mekan portresi.. (uzun süredir 50 mm kullandığım için manzara veya 50 mm altı ile pek işim olmuyor)
  Alan derinliğinden çok aradığım keskin görüntüdür; acaba bu 2 lens için yorumunuzu alabilir miyim? (Canon 24-105 tamron 24-70 kadar keskinlik iddiasına sahip midir? Yoksa tamron full frame e geçersem diye 24-70 mi tercih etmeliyim bilemedim..)
  Kolay gelsin…

  • Öncelikle her iki objektif te Full Frame için üretilen ekipmanlar. Keskinlik açısından bakıldığında aralarında çok çok az bir fark var, Tamron önde. Ek olarak distorsiyon konusunda da Tamron bir adım önce ve daha az distorsiyon üretiyor. Tabiki f/2.8 ile başlaması da Tamron için artı bir puan. Fakat Canon malzeme ve yapım kalitesi yönünden ve 70-105 ek aralığı olması açısından öne geçiyor. Tercih sizin.

 9. merhaba, yazınızı okudum. çok bilgilendirici oldu, teşekkürler. benim sorum nikon D5100 makina almayı düşünüyorum. 18-105 VR lensli fiyatı ile 18-55 + 55-200 VR lensli fiyatı aynı. hangisini tercih etmeliyim bilemedim. lens değiştirmek pek kolay değil, hava şartlarına göre toz girebilir v.b. 18-105 lens daha önce kullanmadım. ne kadar yeterli olur bilemiyorum. neyi öneririsiniz?

  • Objektif değiştirmeyecekseniz zaten DSLR almanızın bir anlamı yok. DSLR makinelerin en büyük avantajı birbirinden farklı kaliteli bir çok objektifi kullanabilme kabiliyeti. Eğer değiştirmek zor geliyorsa ileri seviye kompakt makinelere bakabilirsiniz. Bu arada 18-105mm daha iyi bir objektif.

 10. BERKAY GUNES | 05 Ekim 2014, 21:44

  Hocam merhabalar;
  NİKON D3200 fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum. Makro fotoğraflar çekeceğim. Sizce en uygun lens hangisi olur.
  Teşekkürler.

  • Makro objektif adı altında satılan sabit odaklı objektiflerden almanız gerekir, eğer her türlü makro çekim yapmak amacıyla alacaksanız 90-105mm arasında bir değer yeterli olur. Ama kelebek böcek vs. gibi makrolar için özel olarak çalışacaksanız 150mm gibi bir değer olması daha iyi olur.

 11. yilmaz aksu | 27 Eylül 2014, 16:47

  hakki hocam yazilariniz cok egitici elinize yurginize saglik.
  ben bu iste yeniyim amator olarak resim cekiyorum birde nikon d3100 makinem var kitlens olarak 18-55 .bende acele edip birde 55-200 lens aldim uzak resimler cekmek icin bu 55-200 yetmiyor daha iyi uzagi yakina getirecek ve resim kalitesini bozmayan ne gibi bir len oneriniz olur bosuna lenslere para vermeyeyim .
  saygilar hocam.

  • Alabileceğiniz Nikon 70-300mm objektif var, ama daha da yakınlaştırmak isterseniz biraz parayı gözden çıkartmanız gerekir, zira bu tip objektifler biraz pahalı. Yeni çıkan Sigma 150-600mm gelecek vaadediyor, fiyatı $2000 civarında olacak sanırım.

 12. Emin ŞİMŞEK | 26 Eylül 2014, 12:13

  Hakkı bey… ben diş hk liğ yapıyorum ağız içi çekim için nikkor 105mm microyumu,sigma 105mm macroyumu,tamron 90 macroyumu önerirsiniz fiyatları oldukca farklı çünkü..örn tamron la nikkorun yaptığı işi yapabilirmiyim aynı kalitede..günlük kullanım da gezide nikon 18 105 yada 18-200 lens uygunmu..ABD gidecek yakınım var ortalama orada ücreti nedir,7100 almak istiyorum.7200 cıkınca 7100 lerde düşüş olurmu,birde yukarıda saydığım lensleri ordan getirtirsem kazançlı çıkarmıyım.Tak gez olarak burada 7100 bady ve 18-105 lens ücreti 2800 civarı aynı makinayı ABD den getirtirsem daha uygun olurmu..tşkrler

  • Tüm makro objektifler yüksek kaliteli görüntü verir, hiç kuşkunuz olmasın. Hepsi işinizi görür. Fiyatlar için internet üzerinden amazon veya bhphoto tarzı sitelerden araştırma yapabilirsiniz.

 13. hakkı bey canon eos 1100d alacağım bunun yanında 18-55 lens veriliyor
  ama ben video çekimi için bi nevi düğün çekimi yani videoculuk ve fotoğrafçılık yapcam ama lens almak istiyorum 70-300 veya75-300 mm lens nasıldır video ve fotoğraf çekimi için şimdi flu moda oldu arka planda bir kişiyi boydan çektiğim zaman arka flu olurmu bu lenslerle…
  saygılarımla

 14. Hocam yazılarınızı büyük ilgiyle takip ediyorum. emeğiniz için teşekkür ederiz. benim sony a57′ im var. makro resimlere ilgi duyuyorum.. hangi lensi almamı tavsiye edersiniz?

  • Performansları aşağı yukarı aynı sayılır ama fiyatları ve kaliteleri büyükten küçüğe Sony 100mm f/2.8 Macro, Sigma 105mm f/2.8 EX DG OS Macro, Tamron SP 90mm f/2.8 Di Macro. Bunlardan herhangi biri olabilir.

 15. sevgili hocam şuan 18-75mm nikon objektif kullanıyorum gelin ve portre çekimlerinde Nikkor 55-200mm f/4-5.6G AF-S IF-ED VR Lens keskinlik ve açısal olarak ne kadar tatminkardır teşekkürler.

 16. ahmet hoca | 14 Eylül 2014, 22:48

  Sayin hocam, canon 550d icin genis aci lens tavsiyeniz hangisi olur?

 17. MERHABA, BEN NİKON D90 IM VAR D7100 E GEÇİP NİKKOR 17-55 VEYA SİGMA 17-50 ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM…TAVSİYENİZ VARMIDIR, VEYA D7100 ÖNERİRMİSİNİZ…TEŞEKKÜRLER

  • Selda Hanım, caps lock tuşunuz açık kalmış sanırım. Internet üzerinde bu şekilde büyük harfle yazmak karşı tarafa bağırmak anlamına gelir biginiz olasun. Nikon D7100 çok iyi bir makine elbette Nikon dan devam edecekseniz iyi bir tercih fakat Sigma 17-50mm yerine Tamron 17-50mm f/2.8 almanız daha keskin fotoğraflar elde etmenizi sağlar.

 18. Hakki abi merhaba.Paylasimlariniz ve bilgilendirmeleriniz icin tesekkur ederim.Anlamaya calistigim bir iki sey var… Kimi fotograflara baktigimda inanilmaz netler. Tabiri caizse jilet gibiler. Buna keskinlik deniyor sanirim:-) Ben elimdeki D90 ve 18 – 105, 50 mm 1.8 objektifle bu netligi elde edebilir miyim? Bir baska konu da izin verirseniz su: Deyim yerindeyse adeta bir ”kit lens” gibi kullanabilecegim 2000 – 2500 tl araliginda bir objektif onerebilir misiniz? Bahsettigim o netligi verebilecek… ( Netligin baska faktorlerle de alakali oldugunu en azindan teorik olarak biliyorum.) Cevap verirseniz memnun olurum. Simdiden tesekkur ederim…

  • En keskin objektifler prime olanlardır yani sabit odak uzunluğuna sahip olanlar. Elinizde 50mm ile f/4 – f/8 arasında bu keskinliği yakalayabilirsiniz. Kit objektife yakın ve en keskin zoom objektif Tamron 17-50mm f/2.8 dir.

 19. Hocam benım butce 1800 2200 arası nıkon d5200 ıle canon eos 650d arasında kaldım sızce hangısını almalıyım

 20. Merhaba hakki hocam. Canon 60d icin canon 55-250, tamron 70-300 ve sigma 70-300 apo lenslerden hangisini secmeliyim. Is olmasi yada olmamasi, 1/2 macro ozelliginin olmasi cok onemli degil. Keskinlik olarak hangisi daha mantikli bir secim olur sizce? (Agirlikli olarak manzara ve sokak fotografcili ile ilgileniyorum)

 21. Hakkı Hocam merhabalar. Nikon AF ED 80-200 f/2.8 D lens hakkında ne düşünüyorsunuz? Ken Rockwell hakkında çok iyi şeyler söylemiş, fakat sizin eminim ki bu lens ile tecrübeleriniz vardır. 1300 lira gibi bir bütçe ayırıp bu lensi almalı mıyım yoksa kalitesi açısından önerebileceğiniz başka bir lens var mıdır ?

  • Keskinlik olarak idare etse de, eksi ve yavaş bir objektif, 1600 gram ağırlığında ve üzerinde VR barındırmıyor. Bence üzerine biraz daha ekleyerek Nikon 70-200 f/4 VR almanız çok daha akıllıca olur. Eğer pahalı geliyorsa sigma 70-200mm f/2.8 OS de alabilirsiniz, ama Nikon 80-200mm bu ikisinden daha keskindir. Dezavantajı ağır, yavaş ve VR olmaması.

 22. Merhabalar . Ben portre çekmeyi ve çekilmeyi seviyorum. Makinem 550d ve lens alıcam ama şu lensler arasında kararsız kaldım. Canon 18-135 f3.5, canon 18-200 f3.5, canon 15-85 f3.5, canon 17-85 f4. Sizce hangi lensi almalıyım. Hangisi daha net çeker? Veya başka markalardan hem manzara hem portre çekebileceğim önerebileceğiniz lens var mıdır? Teşekkürler

 23. Öncelikle büyük bir titizlikle hazırlanmış yazınızı okudum, elinize sağlık, fakat benim şöyle bir sorunum mevcut ben daha çok manzara fotoğraf çekimleriyle uğraşıyorum, elimde sigma 24 70 ex de macro serisi lens mevcut, fakat keskinliği beni tatmin etmiyor, bunu satıp yerine daha geniş açılı bir lens almayı ve beraberinde de bu lensin keskin olması peşindeyim, başta belirmetmedim özür dileyerek ekleme yapmak istiyorum elimde krop faktörlü bir body var, ben ileride imkan bulursam ff bir makineye geçmeyi düşünüyorum, o yüzden alacağım lens de ff destekli olmalı, umarım derdimi anlatabilmişdir, teşekkür eder kolaylıklar dilerim.

  • Manzara fotoğrafı çekerken ihtiyacınız olan objektif ultra geniş açılı olmalı. Fakat hem FX gövdede hem de DX gövdede aynı objektifi kullanırsanız aynı sonucu almazsınız. Krop faktörlü makineler için üretilen ultra geni açılı objektifler özeldir ve FX gövdelerle uyumlu değildir. Eğer FX gövdeler için üretilen bir utra geniş açılı objektif alırsanız bu sefer de onu krop faktörlü gövdede kullanırken yeterince geniş açı alamazsınız. Öncelikle gövde seçimine odaklanın, eğer çok uzun bir süre kroplu olacak kullanacaksanız o zaman Tokina 11-16mm alabilirsiniz, keskinlik konusunda en iyisidir.

 24. Merhabalar hocam verdıgınız bılgılerden dolayı teşekkkurlerımı sunuyorum. her nekadar bılgılerinizi paylaşsanızda bızler işi bılenden duymayı tercıh etmişizdir:). ELimde Nikon D5300 var ve18-105 lens var makınanın ozellıklerıne gore cok kotu sonuclar alıyorum daha onceden canon 60D kullandım 18-200 lens canon nıkondan daha ıyı kaldı. şimdi sorum kafa karıstırmasın dıye toparlayayım. benım manınanın kotu sonuclar vermesnın sebebı lensten kaynaklı olabılırmı? sigma 24-70 f:2,8lens dusunuyorum acaba gorusunuz ne olur faydası olur mu olmazmı

 25. Öncelikle merhabalar kendime bir tane canon 650d almak istiyorum da bazı alışveriş sitelerinde IS II ve DC III diye lens var yeni başlayanlar için IS mi yoksa DC mi hangisini tavsiye edersiniz.

 26. Oğuzhan Durmuş | 06 Ağustos 2014, 14:24

  İyi günler öncelikle böyle bir site yaptığınınız için çok teşekkürler.Benim alacağım makine Canon Eos 650D hem makro hem de manzara çekmek istiyorum bulduğum lensler:

  Canon EF 50mm f/1.8 II Objektif
  Tamron AF 70-300mm F/4-5.6 Di LD Macro 1:2 Objektif
  Tamron AF 18-200mm F/3.5-6.3 XR Di II LD Aspherical [IF] Macro Objektif

  ‘leri buldum sizce hangilerini almalıyım ve birazcık da detay verirseniz sevinirim :D

  Teşekkürler

  • Makro için makro objektif almalısınız, Tamron AF 18-200mm üzerinde yazıyor olmasına rağmen makro objektif değildir, sadece pazarlama stratejisidir. Canon 100mm veya 60mm gibi bir objektif alabilirsiniz. Manzara çekimi için buradaki yazıyı okuyabilirsiniz: DSLR ve Ultra geniş açı kullanımı

  • Oğuzhan Durmuş | 09 Ağustos 2014, 15:28

   Öncelikle teşekkür ederim size yazdıktan sonra biraz daha araştırma yaptım ve seçtiğim lensler:
   Tamron 18-270mm f/3.5-6.3 DI II VC PZD
   Sigma 18-250mm f/3.5-6.3 DC Macro OS HSM Lens
   Canon EF-S 18-200mm f/3.5-5.6 IS Lens
   Tamron 16-300mm F/3.5-6.3 DI II VC PZD Macro Lens

   Gibi lensler buldum sizce hangisini almalıyım?

   Yapacağım çekimler:%45 Makro %35 Manzara %25 Portre-Model…

  • Oğuzhan Bey yazdığınız objektifler tak-gez diye tabir edilen objektifler. Malesef bu objektiflerle dilediğiniz herşeyi yapamazsınız. Zaten DSLR almanın anlamlarından biri de değişik objektifleri kullanabilme kapasitesi. Eğer tek bir objektif alıp doslaşacaksanız DSLR almayın, boşuna masraf, büyük sensörlü çok iyi kompakt makineler var.Objektiflerin üzerinde yazılı olan Macro ibaresine takılmayın o tamamen pazarlama taktiği. Onlarla makro çekim yapamazsınız. Portre için ise açık diyaframlı 50mm, 85mm gibi objektiflere ihtiyaç vardır.

 27. merhaba ben canon 600d almak istiyorum. net çeker mi? ve siz alıcak olsanız ilk önce bu makineyle ilgili birşey bilmeyen biri için hangi lensler uygun olur? hangi lensleri önerirsiniz bu makine için?

  • Tüm makineler net çekmek için üretilmiştir, önemli olan makineyi tanımak ve kullanabilmektir. Yani net çekip çekmemesi tamamen size bağlı. İlk olarak kit objektifi ile birlikte alın, başka objektif almayın, acele etmeyin.

 28. Yusuf Demirci | 19 Temmuz 2014, 12:29

  Merhabalar,ilk kez makine almayi dusunuyorum manzara,camii cekimi icin hangi makineyi ve lensi almami tavsiye edersiniz ?

 29. fatih akdal | 13 Temmuz 2014, 00:00

  Hocam oncelikle merhaba. Internette yaziniza rastladim ve cok faydalandim. Bu crop factor yazinizida okudum fakat tam olarak bana lens secimi konusunda nasil bir fikir vermesi gerektigini anlamadim. Ilk defa bir makine alicam ve dslr almayi dusunuyorum. Orta sinif canon 70d uzerinde karar kildim . Hem video hemde fotograf icin. Norvecte yasiyorum ve etrafimda bilgi alacagim kimse yok. Oncelikle body secimimi degerlendirmenizi istiyorum. Amacim 1 2 hafta sonra dogacak kizimin resimleri videolari ile birlikte aile icin kullanim, hobi olarak kullanim. Turkiyeye tatillerde geldigimizde kullanmak istiyorum ve diger ulkelere yaptigimiz gezilerde. Hangi body slmayi dusundugumu belirttim. Bu bidy 2 adet kit lens secenegi ile sunuluyor 18-55 ve 18-135 stm lensler. Bu iki secenekten hangisini secmeliyim? Aralarinda 500 tl gibi bir fark var. 1.6 carpan konusuda kafami karistirmis durumda.
  Ic mekanda cocuk aile cekimlerinde iyi sonuclar dogururmu bu lensler? Birde sd kart almam gerekiyor sanirim. Bu cihazlari hafizasi yok heralde. Yardiminizi bekliyorum hocam. Cevabiniz dogrultusunda baska soru sorma imkani verirseniz cok sevinirim.

  • Fatih Bey, makine seçiminiz gayet iyi, alırken 18-135mm ile birlikte alırsanız bir çok işi halletmiş olursunuz. Elbette kart almanız gerekecek, bu makinenin dahili hafızası yok. Krop faktör yazısını makinenizi bir süre kullandıktan ve fotoğrafla ilgili biraz zaman geçirdikten sonra okumanızda fayda var.

  • Fatih Akdal | 14 Temmuz 2014, 02:37

   Cevabiniz icin tesekkur ederim. 18-135 e yonelebilirim o halde. Birde ic mekanlarda aldigim bu lens ornegin evin icinde cocugumun resimlerini cekmek icin bana yeterli olurmu yoksa 50mm f1.8 lensde edinmelimiyim? Ic mekanda 50mm 1.8 lens ile alacagim kit 18-135 in 50mm ayardaki farklari ne olur cektigim resimler uzerinde? Sadece arka plan bulaniklastirmada mi ise yarar? Birde bana fotograf cekmeye yeni baslayan ve bunu amator olarak yapmak isteyen biri icin bir kaynak onerebilirmisiniz? Kendi siteniz olur veya baska bir site uzerinden dokuman olabilir. Boyle bir kaynak yok ise nasil bir yol izlemem gerektigi konusunda belki fikir verebilirsiniz .

  • Fatih Bey 50mm f/1.8 düşük ışıkta işinize yarar fakat iç mekan için biraz dar kalacaktır, o yüzden 35mm f/1.8 almak daha mantıklı bir seçim olur. Öncelikle burayı okuyarak başlayabilirsiniz: Güzel fotoğraflar çekmek istiyorum, neler yapmalıyım?

  • Fatih Akdal | 14 Temmuz 2014, 22:22

   Sagolun hocam. yaziyi simdi okiycam fakat 35mm 1.8 lens bulamadim canon. 18-35 f1-8 sigma var oda 2000tl civari. 50mm f1.8 in 35mm f1.8 i yokmudur? Birde portre cekim yapan kisilerin 50mm den asagi kullanmadigi soyleniyor fakat 1.6 carpan faktoru goz onunde bulundurularak 35mm 1.8 in yaklasik 50mm ye denk gelmesi nedeniyle ic mekanda croplu makinada kullanilabilir sanirim 35 mm lens. yoksa bana bunu soyleyen kisi yanlis bilgiyemi sahip? Marka ve model olarak 35mm f1.8 lens onerirseniz cok sevinirim. iyi geceler.

  • Portre çekimi için 50mm altında olmaması önemli fakat iç mekanda az ışıkta çekim yapmakla bunun alakası yok. Yani iç mekanda çekim yapacaksanız açık diyaframlı bir obejektifle biraz daha geniş açılı bir objektif gerekli bu da 35mm veya 28mm olabilir. Ama sadece portre amaçlı düşünüyorsanız 50mm f/1.8 almanız tabiki daha uygun olur. 50mm alıp iç mekanda da kullanabilirsiniz ama biraz zorlanırsınız. Kadraja alacağınız kısım daralacaktır. Canon 28mm f/1.8 var, ya da Sigma 28mm f/1.8 var dilerseniz

 30. merhabalar. aslında Nikon d5100 almayı düşünüyorum ve bazı sitelerde objektifin VR olduğunu yazmasına rağmen üzerinde aynı zamanda DX yazdığını da gördüm. yada DX satan birinin resimlerinde VR yazan objektif vardı. objektifin gerçekten VR mi DX mi olduğunu nasıl anlarız diye araştırma yapıtyordum ki sitenizi gördüm ve bi anda verdiğiniz eşsiz bilgilere daldım gittim.. ancak asıl sorunuma gelirsek VR bir objektif alsam da üzerinde gene DX yazıyor olacakmıdır yoksa bu bir kandırmaca mıdır? yani VR yada DX olduğunu tam olarak nasıl anlarım Nikon objektiflerin…

  Birde başlangıç seviyesi biri için Canon 650d ile Nikon d5100 arasında kalmış iken hangisini ne sebeple tavsiye edersiniz?? (yaklaşık 5-6 sene aynı cihazı kullanmak istiyorum)

  Şimdiden teşekkürler ilginiz ve cevaplarınız için…

  • Kısaltmaların anlamlarını buradan öğrenebilirsiniz: Objektiflerin üzerindeki kısaltmalar Her iki gövde de olabilir, çekeceğiniz fotoğraflarda fark olmayacaktır, sadece tutuşu, menüleri ve kullanımı farklı olacak. Bu da tamamen kişisel bir tercihin konusu o yüzden mutlaka gövde seçerken yakından elinize alıp incelemenizde fayda var.

 31. öncelikle açıklayıcı konularınız için teşekkürler, fotoğraf adına ilk deneyimim olacak ilk makinemi almaya karar verdim. body seçimim Canon EOS 70D. yazılarınızdaki terimleri tam olarak anlayamamış olabilirim belki bu soruyu ondan soruyorumdur kusura bakmayın. 70D ile günlük her türlü çekimi yapabilmem için lens öneriniz nedir? isteklerimi karşılayabilecek, doğa, manzara , insan her türlü çekimi yapabilmem için bu body’e lens önerileriniz nelerdir? tak gez ya da çift lens önerirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkürler

  • Berkay Bey öncelikle DSLR satın alan birine tak gez objektif önermiyorum, çok mantıksız geliyor. İkinci olarak eğer kit objektifi ile birlikte aldıysanız ikinci objektif olarak genellikle tel yani 70-200 f/4 tarzı birşey ya da 70-300mm L serisi Canon almanızı önerebilirim. Fakat tüm işleri yapan bir objektif henüz yok malesef.

 32. Hakkı Bey merhaba giriş seviyesinde bir makina alacam ve zamanım oldukça ilgilenecem.Nikon d5100 veya canon 650d arasında karar veremiyorum, bu birinci sorum sizce hangisi? İkinci ise makinalarla beraber verilen 18-55mm lensler işime yarar mı başka lens almalımıyım,çocuk ve doğada makro çekimler yapmak istiyorum, sizce ne yapmalıyım? Teşekkürler şimdiden

  • Orhan Bey kit objektif işinize yarar emin olun her durumda kit objektifle almak mantıklıdır. Nikon ve Canon arasında çekeceğiniz fotoğrafları etkileyecek çok farklar yok. Siz elinize alıp bakın ve kurcalayın hangisine ısınırsanız onu alın. Tuşların yeri kullanımı ve verdiği his çok daha önemli.

 33. murad demir | 03 Haziran 2014, 14:46

  Hakkı Bey merhabalar…Öncelikle verdiğiniz cevaplar için teşekkürler.
  Benim sorum veya sorunum ise şu.İlk defa bir slr makine alıcam.İnternette yaptığım araştırmalar ve forum okumalarında sonra aklımda bir set oluşturdum.Yalnız benim için biraz tuzlu oldu gibi.Fotograftaki gayem ise birincisi normal ve günlük hayatta kullanım, ikincisi ise yapmak istediğim işte kullanacağım ve ürün çekimi ile alakalı.Yaptığım set hakkında yorum ve maliyeti düşürmek adına başka şekilde bir tavsiye de bulunursanız memnun olurum.Çünkü ürün çekimi için de ekipmanlara ihtiyacım olacak.Ürün çekimi için ( boyut olarak çok büyük değil) uygun maliyette ekipman tavsiyenizi de alırsam süper olur.Amerikadan gelecek yakınımla isteyeceğim ürünler şunlar;
  Canon EOS Rebel T4i / 650D 18.0 MP Dijital SLR Fotoğraf Makinesi – Siyah (Body Only)
  Canon EF 100mm f/2.8 USM Macro Autofocus Lens
  Canon EF-S 17-85mm f/4-5.6 USM Autofocus Lens IS
  Yorumunuz için şimdiden teşekkürler…

  • Bence gayet iyi seçim yapmışsınız; ama yurtdışında 650D ile 700D arasında fazla fiyat farkı olmaması gerekir. Almışken fiyat farkı $100 altında ise 700D yi tercih edebilirsiniz.

 34. Hüsamettin Yeşilbağ | 02 Haziran 2014, 13:11

  Canon 6d body aldım. Eski tür objektiflerden hangisi bu makina ile uyumludur?
  Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.

 35. Hidayet Yildirim | 31 Mayıs 2014, 23:25

  Hakkı bey merhaba;
  Saticinin tasfiyesi üzerine sony Q 55 Tamron 18-200 aldim ama çekimlerden istediğimi alamıyorum netlik ve uzak çekimlerde problem yasıyorum uzak cekim ve net problemsiz bir cekim icin nasıl bir lens önerirsiniz. Teşekkürler

 36. Ömer DEMİRHAN | 31 Mayıs 2014, 12:16

  Üstadım merhaba. Ben Canon 550 ya da 600 yerine 60D ve lens olarak da tavsiyeler üzerine Tamron 17-50mm VC f/2.8 XR Di-II LD Lens kombinasyonunu düşünüyorum. 45 yaşından sonra fotoğraf sanatına gönül vermek isteyen birisiyim. Öyle her çekim için ayrı bir lens alacak ekonomik durumum yok. Bu ikili hakkındaki yorumlarınızı öğrenmek isterim. Saygılar.

  • Seçiminiz gayet uygun; fakat size başka bir öneri olarak aynasız makineleri öneririm, olympus omd em10 ve kit objektifi mesela.

 37. elif ozoglu | 19 Mayıs 2014, 00:33

  Hakkı Bey sizi her zaman takip eden bir genç var merhaba o ben oluyorum. Şimdi elimde nikond3200 var ve hala ilk günki gibi yeni sizce hangi lensi almaylıyım? Ben doğaya odaklanan biriyim, sizce bana uygun lens hangisidir hangisini almayalıyım? Ve ilerde sizce yeni makine olarak nikon mu ve ya Canon mu almalıyım? Şimdiden sağ olun

  • Doğada bir kaç türlü fotoğraf çekebilirsiniz, manzara, makro veya vahşi yaşam. Bunların hepsi için farklı objektik seçimleri yapmak gerekir. Örneğin manzara için ultra geniş açılı bir objektif gerekirken, yakın çekim kelebek, çiçek vs. içim makro objektif gerekir. Kuş vs. gibi uzak hayvanlar için uzun teleobjektifler gerekir.

 38. Merhaba Hakkı bey.
  Benim size sormak istediğim fotoğrafçılığa yeni başlayacağım ve makine olarak Nikon D5200 üzerine karar kıldım. Alacağım Site üzerinde böyle yazııyor sizde bakabilirsiniz
  bakabilirsiniz. Sizce nasıl olur lens uyumlu mu başlangıç için nasıl olur. Ve sizin yazılarınızın çoğunu okumama rağmen fazla bişey anlayamadım oyüzden direktsormak istedim isterseniz sadeceeposta yolu ile cevap verebilirsiniz şimdiden teşekkürler :)

 39. İyi günler, Canon EOS M alacağım alırken 22mm lensli setini almalımıyım? 22mm f2 lens için 200tl fazla vermeye değermi? Saygılar..

  • Açıkcası EOS M modelini pek öneresim yok ama mutlaka alacaksanız elbette 22mm objektif daha açık diyafram ve daha keskin olmasıyla öne çıkıyor. Düşük alan derinliğine ihtiyacınız varsa almalısınız, diğer durumlarda pek işinize yaramaz.

 40. Adem Göçmen | 12 Mayıs 2014, 10:14

  Merhaba, benim profesyonel fotoğraf makinası Canon EOS 650D var Balık gözü almak istiyorum hangisi tavsiye ediyorsun? Samyang 18 mm alayım mı?

  • Elbette alabilirsiniz, fakat netlemeyi manual yapacaksınız unutmayın. Balıkgözü objektifler için manual netleme yapmak çok problem teşkil etmez ama herkesin tercihi olmayabilir. Eğer biraz daha parayı gözden çıkartabilirseniz Sigma 10mm f/2.8 var ve otomatik netlemesi mevcut.

 41. figen yılmaz | 08 Mayıs 2014, 22:20

  Sigma af 105mm f 2.8 ex dg os hsm mocro nikon f yazılı bir lensi canon 500d makinada kullanılırmi .oglum icin almayı düşünüyorum .bana yardımcı olurmusunuz lütfen

 42. Tamer Sahin | 29 Nisan 2014, 23:22

  Merhaba Hakki bey ben yurtdisinda kaliyorum, fotografciliga yeni basladim kendi internet sayfam icin fotograf cekiyorum (sal (basortusu) taki grubunun fotografini cekiyorum hedefim kendi bunyemde kucuk bir studyo kurmak. Bende Nikon 3100 ve 50 mm sabit uc var ve kullaniyorum ama bir ust gruba cikip ve de almisken uzun zaman degisme ihtiyaci duymadan kullanmak icin Canon 6D dusunuyorum, dogru bir tercih mi degilse ne tavsiye edersiniz. En onemliside bu cekimlerde(sal, esarpve taki ) en iyi sonucu hangi objektifle ve hangi flash la alabilirim. sorum daginik ve uzun oldu builiyorum kusura bakmayin insan acemi olunca soruyu bile duzgun soramiyor iste, cok tesekkur ederim.

  • Canon 6D uygun bir seçim, üzerinde gelen kit ile yani 24-105mm f/4 objektifle alabilirsiniz. Studyo için flaştan ziyade paraflaş kullanmak çok daha iyi olacaktır. Ama bence bu iş için öncelikle bir eğitim almanız iyi olur ya da en azından kendinizi geliştirmelisiniz. Elinchrom D-Lite paraflaş sistemleri işinizi görecektir.

  • Tamer Sahin | 30 Nisan 2014, 20:29

   Merhaba Hakki bey cevabiniz icin cok tesekkur ederim, bilgiyi sahip olmak bir erdemse onu paylasmak bin erdemdir hele bu gunun meteryal cikarci dunyasinda birilerinin cikip cikarsiz bir sekilde insanlara faydali olmasi ne kadar guzel. Belkide bundandir ki hala insanlik olmedi diyebiliyoruz. Yazdiginiz tum cevaplar ve yardimlarinizdan faydalanan herkes adina cok tesekkurler. iyi calismalar. TAMER SAHIN

 43. Hakkı bey merhabalar. Bende Nikon D7000 var. Ağırlıklı olarak spor müsabakarı fotoğrafı çeken biri olarak 18-200 lens almayı düşünüyorum. Nikon’un fiyatı 1600-1800, Tamron’un fiyatı 500-77 olarak değişiyor. Siz hangisini önerirsiniz. Teşekkürler…

  • Her ikisini de önermem, bu objektifler daha çok tak gez tarzı, çantasız, tek objektifle dolaşmak için üretilmiş vasat veya vasat altı ve yavaş objektiflerdir. Hızlı olarak Nikon 300mm f/4 önerebilirim veya 70-200mm f/4 önerebilirim.

 44. metin hoşrenk | 23 Nisan 2014, 17:46

  Sevgili hakkı bey ben yeni başladım fotoğrafçılık eğitimi alıyorum bende nikon d 60 var yeni başlayanlar için uygun mudur birde lens almak istiyorum tavsiyenizi alabilirmiyim doğa ve manzara çekimi yapmak istiyorum teşekkür ederim

  • Yeni başlayanlar için herhangi bir makine uygun olabilir, bu makine de sizi bir süre idare edecektir. Bence eğitiminiz biraz ilerledikten sonra objektif arayışına girmeniz daha iyi olur, yanlış yatırım yapmayıni sabırlı olun.

 45. umut yavaş | 18 Nisan 2014, 19:00

  merhaba hakkı bey, şuan kullandığım mevcut lens 18-105mm ve 18-35mm f/3.5-4.5 ED geniş açı lens almayı düşünüyorum fakat arkadaşım şuan kullandığım lens 18-105mm de zaten 35 mm var onu sakın alma dedi, geniş açı lens olarak bu lensi almalımıyım, Teşekkürler.

 46. mehmet ali | 18 Nisan 2014, 16:21

  Selam Hakki bey nikon d7100 icin bebek ve portre cekiminde 35mm f 1.8 G lens ile 50mm f 1.8 D lens arasinda secmek durumunda olsaniz hangisi daha iyi performans saglar? Tesekkurler

 47. Hakkı bey iyi günler. CANON EOS 600D marka fotograf makinem var yüksek lisans tezim gereği böcek fotoğrafları çekeceğim makinem yakın çekimlerde istediğim netlik ve yakınlığı sağlamıyor. Macro lensleri araştırmaya çalıştım ama pek başarılı olamadım. Sizden 1-3 cm arasındaki büyüklükteki nesneleri çekerken en iyi netlik ve yakınlaştırmayı sağlayacak bir objektif tavsiyesinde bulunmanızı istiyorum. Teşekkürler

  • Her türlü 1:1 makro obejktif işinizi görür, standart olan 90-105mm arasındaki odak uzaklıklarıdır. Sigma 105mm makro fiyat ve performans olarak gayet başarılıdır. Canon 100mm f/2.8L Macro IS çok daha iyi ama daha pahalı.. Eğer bütçeniz yeterli değilse Canon 60mm f/2.8 Macro ya da en son ihtimal Sigma 50mm f/2.8 Macro olabilir, hepsinin görüntü kalitesi de gayet iyidir.

 48. umut yavaş | 10 Nisan 2014, 22:21

  Hakkı bey merhaba Nikon 300s makinasına sahibim bu makina için Nikon AF 50mm f/1.4 D Nikkor’umu yoksa, Nikon AF-S 50mm f/1.4G’yi mi almam daha mantıklı olur. Bu makinalarda AF motoru mevcut olsa da AF-S lens almak gereklimidir.

  • Gerekli değil, her ikisini de rahatlıkla kullanabilirsiniz; fakat G serisi kenar ve köşelerdeki keskinlikte daha başarılıdır, bilgilerinize.

 49. Merhaba Hakkı bey,

  Nikon D7100 kullanıcısıyım makinemde AF var ve 50mm 1.8g Af-s lens buldum fiyatıda makul, fakat lensin Af-s olması sorun oluştururmu.Bir de 50mm 1.8g , 50mm 1.8d den netlik ve keskinlik olarak daha mı iyidir,fikirlerinize ihtiyacım var lütfen.

  • Sorun oluşturmaz aksine AF-S her zaman daha iyidir. Zaten Nikon artık AF-S olmayan objektif üretmeyecek. Keskinlik olarak en iyisi Nikkor AF-S 50mm f/1.8 G dir.

  • Hakkı bey çok teşekkür ederim, kararsız kalmıştım sayenizde,fikrim netleşti iyi ki varsın çok faydalı siteniz var başarılar…

 50. Hakkı Bey merhaba. Canon 5d mark 2 için tele olarak iki seçenek (bütçe itibariyle) arasında kaldım. hangisini seçmeliyim. Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM ya da Canon EF 70-200mm f/4L USM (IS olmayan) veya benzer fiyatlarda başka seçenek ?

  • Eğer 300mm ye ihtiyacınız varsa 70-300mm diğer durumlarda 70-200 f/4 yeterli ve çok iyi bir objektiftir. Benzer fiyatlarda başka alternatife ihtiyacınız da yok zaten.

1 9 10 11 12 13 17

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.