Something is wrong.
Instagram token error.

Objektif seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Amatör fotoğrafçılar, DSLR makinelerini aldıktan bir süre sonra ekipmanın ve özellikle objektifin çok önemli olduğu konusunda genel bir fikre kapılır. (Bu tam olarak doğru sayılmaz.) Bu yüzden ceplerindeki parayı harcamak maksadıyla objektif satın almak için arayışa başlarlar. Bu arayış ekipmanlarını güncellemek ya da genişletmek maksadıyla ek objektif satın almak şeklinde olabilir. Eğer ilk aldıkları objektiften memnun değil iseler yeni alacakları objektif için “kılı kırk yarmak” deyiminin hakkını vermeye çalışacaklardır. Peki objektif alırken nasıl kılı kırk yaracağız?

Öncelikle yapılması gereken: hangi odak uzaklığı ya da odak aralığındaki objektife ihtiyacımız olduğunu belirlemek.

Bir süre fotoğraf çektikten sonra, fotoğraf çekmenin inceliklerini öğrendikçe nasıl fotoğraflar çekmek istediğiniz yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Elinizde bulunan objektif bu tür fotoğrafları çekmenize izin vermiyorsa ekipmanınızı yenilemenin zamanı (gerçekten) gelmiştir. Fakat öncelikle bilmeniz gereken bir terim var: Kırpma Faktörü ya da Odak Uzaklığı Çarpanı (Crop Factor, Focal Length Multiplier). Bu konuyu bir önceki yazımda geniş olarak anlattım, eğer terime yabancıysanız ya da detaylı olarak okumak isterseniz. Krop Faktör ya da Odak Uzaklığı Çarpanı nedir, ne işe yarar, zararı var mıdır? yazısını okuyabilirsiniz.

Kullandığınız ekipman APS-C sensör bulunduran krop faktörlü bir gövde ise objektif seçiminde bu kriteri öncelikle düşünmemiz gerekiyor. Çünkü alacağımız objektifin odak uzaklığı değişecek ve kırpma faktörü ile çarpılacak. Yani mesela tele objektif almak istiyorsunuz 70-200mm bir objektifte karar kıldınız; ama bu objektif sizin kullandığınız gövde de 105-300mm olarak görev yapacak. Objektif seçiminizi buna göre yapmalısınız.

Nikon APS-C gövdeler için ürettiği objektiflere DX ibaresini ekliyor. Dolayısıyla üzerinde DX yazılı bir Nikkor objektif FF gövdelerde tam olarak kullanılamıyor. Aynı şekilde Canon ise bu tür objektifler için EF-S ibaresini kullanır. Üçüncü parti lens üreticileri Sigma DC, Tamron Di II, Tokina ise DX kısaltmasını kullanıyor. Bu objektifler APS-C gövdeler için özel olarak üretildiğinden sonradan gövde değişimi yapacağınızda ya da ikinci gövdeniz varsa ve bu bir FF (Full Frame) gövdeyse bu objektifle birlikte kullanamayacağınız anlamına gelecektir.

Hangi odak uzaklığı aralığında bir objektif alacağınıza nasıl karar vereceksiniz? Aslında bu iş çok kolay, beğendiğiniz ve çekmek istediğiniz bir fotoğraf bulun ve eğer ulaşabiliyorsanız o fotoğrafın EXIF (dijital fotoğrafların içine perde hızı, diyafram, makine marka ve modeli gibi teknik bilgilerin gömülmesini sağlayan bir sistem) değerlerine bakın. Hangi makina ve hangi odak uzaklığında çekilmiş öğrenin. Arkadaşlarınızın elindeki objektifleri deneyin. Hangi odak uzaklığında hangi açıyı görüyorsunuz test ederek bulmak çok daha öğretici olacaktır.

Odak Uzaklığı Simülatörü‘nü kullanarak kaç derece görüş açısın sunuyor fotoğraf üzerinde görebilirsiniz.

Benzer şekilde çalışan ve Nikon ekipmanlarını seçmenize izin veren başka bir uygulama da NIKKOR Lenses Simulator. Burada hem DX ve FX gövdeleri, hem de DX ve FX objektifleri birlikte ve ayrı olarak test edebiliyor ve hangi ekipmanın işinize yarayacağını tespit edebiliyorsunuz.

Canon sayfalarında da detaylı olmasa da odak uzaklığının görüş açısını nasıl değiştirdiği konusunda ufak bir uygulama mevcut.

Odak uzaklığımızı ya da odak aralığımızı belirledikten sonra bu aralıkta hangi ürünler olduğuna bakmamız gerekecek.

Aslında odak uzaklığınızı belirlerken çok fazla katı davranmamak gerekir, bu konuda biraz esnek olmak elimizdeki seçenekleri değerlendirirken bize avantaj sağlayacaktır.

Örneğin makro çekimlerden hoşlandığınızı farkettiniz ve bundan sonra daha fazla makro fotoğraflarla ilgileneceksiniz diyelim. Daha iyi makrolar çekmek istiyorsunuz, o zaman bir makro objektif satın almanız gerekecek. Hangi aralıkta bir objektife ihtiyacınız olduğunu tespit ettikten sonra bu odak uzaklığındaki objektifleri tespit etmek çok zor değil. Ana marka olan Canon ya da Nikon’un dışında üçüncü parti lens üreticilerinin ürünlerini de listeye ekleyerek tüm objektifleri belirlemeliyiz. Piyasada satılan güncel objektifleri ve fiyatlarını bulabileceğiniz birçok web sitesi mevcut. Benim en çok kullandığım ve tavsiye edebileğim site B&H. Buradan SLR Camera Lenses bölümüne giderek dilediğiniz kriterlerde arama ve seçim yapabilirsiniz.

Objektiflerin üzerinde yazan kısaltmaların anlamları nedir?

Tüm objektiflerin üzerinde bir veya birkaç harften oluşan çeşitli kısaltmalar görürsünüz. Örneğin AF, DX, VR, G gibi. Bu kısaltmaların anlamları objektifin markasına göre değişik anlamlar içerir. Aslında özelliklerin büyük kısmı standart; fakat patent hakları nedeniyle farklı isimlendirmeler kullanılıyor. Yani sarsıntı önleyici ya da titreşim önleyici sistemin pratikteki faydası değişmiyor; fakat markalar arasında kullanılan teknoloji farklı ve dolayısıyla da isimlendirmesi değişiyor. Nikon Vibration Reduction yani VR kısaltmasını kullanırken, Canon Image Stabilization yani IS kullanıyor, Sigma Optical Stabiliser yani kısaltma olarak OS kullanmayı seçmiş.

Bu ve buna benzer kısaltmalar oldukça işinize yarayan bilgiler sunacaktır. Bu yüzden objektifin üzerinde yazan tüm kısaltmaların anlamlarına bakmanızı önereceğim. Örneğin üzerinde G kısaltması bulunan Nikkor objektiflerin diyafram ayarlama halkası yoktur. Tamamen gövde üzerinden dijital olarak diyaframı ayarlamak zorundasınız. Tüm markaların kısaltmalarını Türkçe açıklamalı olarak Objektiflerin üzerindeki kısaltmalar sayfasında bulabilirsiniz.

Objektifleri tespit ettikten sonra ilk elemeyi birçok kişi sanırım maliyet üzerinden yapacaktır.

SLR Camera Lenses bu adreste listelediğimiz objektiflere ait fiyatlar USA de bulabileceğiniz ortalama fiyatlardır. Başka sitelerde bir miktar altında ya da bir miktar üzerinde fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Aynı ürünleri Türkiye’den yetkili satıcılarından almaya çalıştığınızda karşılaşacağınız fiyatlar maalesef sizi üzecektir. Fakat Türkiye’de de yukarıdaki fiyatların az bir miktar üzerinde spot piyasadan alışveriş yapma imkanınız var. Aslında en iyi yöntem USA ya da Hong Kong gibi yerlere giden tanıdıklara ısmarlamak; fakat bu her zaman mümkün olmuyor.

Fiyatlar konusunda bir örnek verelim; Nikon DX format bir objektif olan Nikon 10.5mm f/2.8G ED DX Fisheye almaya karar verdik ve baktık ki USA fiyatı $624 (985 TL). Bunun Türkiye’deki fiyatını araştırdığınızda her bulduğumuz fiyat 1600 TL nin üzerinde çıkıyor. Başka bir örneğe bakalım Canon EF 17-40mm f/4L USM için mesela. B&H fiyatına baktığımızda $750 (~1180 TL) olarak görüyoruz. Türkiye’deki fiyat araştırması için aşağıdaki rakamlara bakmanız yeterli;

Objektifin fiyatı arttıkça USA ve Türkiye arasındaki uçurum da artıyor. Bu yüzden genellikle spot alışveriş çok daha zahmetsiz ve hesaplı bir çözüm oluyor. Spot alışverişte Canon EF 17-40mm için ödeyeceğiniz bedel yaklaşık ~1400TL civarında olacaktır. Spot alışveriş aslında yasal olmayan bir ticaret; fakat Türkiye’deki fiyatların yüksek olması ve fotoğrafçıların çoğunun amatör (bu işten para kazanmıyor) olması nedeniyle tercih ediliyor. Fakat bu tip alışverişler biraz risk içeriyor ve karşılıklı güvenin önemi büyük. Ödeyeceğiniz miktara bağlı olarak alacağınız risk düzeyini kendiniz belirlemelisiniz.

Başka bir alışveriş yöntemi ise Internet üzerinden özellikle ebay den alışveriş. Sıfır objektifler için buradan alışveriş yapmayı pek tavsiye etmiyorum. Çünkü Türkiye’ye girişte gümrüğe takılma ve size pahalıya malolma ihtimali yüksek. Fakat ikinci el bazı ürünler ve başka ekipmalardan (pil, kart vs.) €150 geçmeyecek şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında alabileceğimiz ürünlerin bir kısmını eledik ve elimizde belli başlı üç ya da dört adet objektif kaldı. Şimdi yapmamız gereken Lens Review’ larına bakmak.

Lens Review yani objektif incelemeleri konusunda Türkçe kaynak bulmak neredeyse imkansız. Belli başlı sitelerde İngilizce olarak bulabiliyoruz. Aslında bir kaç kişi sadece bu konuya özel bir çalışma içerisine girse ne hoş olurdu ya, neyse.. Objektif incelemeleri için bakabileceğimiz sitelerden birkaçı;

Benim daha çok tercih ettiğim ve güvendiğim siteler photozone ve Nikon kullandığımdan kenrockwell. Fakat değişik görüşler okumak, farklı yaklaşım ve kullanıcı tecrübeleri için birçok kaynağa bakmak gerekiyor.

Bu teknik testler laboratuvar koşullarında yapıldığından gerçek dünyadaki kullanımı ve sonuçları hakkında çok fazla fikir vermeyebilir. Bu yüzden objektifleri kullanan kişilerin deneyimlerinden faydalanmak başka bir seçeneğimizi oluşturuyor.

Almak istediğimiz objektifi kullanan tanıdığımız fotoğrafçılar varsa bunlarla birebir konuşmak, yoksa yine internet üzerinden yapacağımız okumalarla kullanıcı tecrübeleri hakkında fikir sahibi olabiliriz. yukarıda yazdığım bazı sitelerde, örneğin fredmiranda‘da daha çok kullanıcı tecrübelerine, objektifin pozitif ve negatif yönlerine değinilerek yer veriliyor. Fakat unutmamak gerekir ki bu yazılanların çoğu subjektiftir; fakat her zaman fikir verme açısından faydalıdır.

Bazı fotoğrafçılık blogları ve tecrübelerin paylaşıldığı platformlar da işinize yarayacaktır. Türkçe kaynak bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz. Malesef Türkçe olan kaynakların çoğunluğu forum sayfalarında gözden kayboluyor. Yine de netfotograf.com forumlarını ve fotokritik forumlarındaki donanım-ekipman kategorisini takip edebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen seçtiğiniz objektif hakkında kafanızda soru işaretleri olabilir. En iyisi birebir test etmek.

Alacağınız objektifi seçtiniz, paraya kıyıp almaya kararlısınız ama kafanızı kurcalayan bazı sorular olabilir. “Acaba çok ağır mı?”, “Netleme hızı yeterli olacak mı?” vs.. gibi sorular objektifi almadan önce sizi rahatsız ediyorsa tanıdık birilerinden objektifi edinerek kendi makinanızda test etmeniz çok önemli. Eğer tanıdık kimse de yoksa teknoloji marketlerinde vitrindeki ürünleri deneyebilirsiniz. Mümkün mertebe birebir test etmek kararınızı kesinleştirmede önemli rol oynayacak.

Bu kadar kılı kırk yarmaya gerek yok diyorsanız.

O zaman kafanıza takılan soruları sorduğunuz, bilgisine güvendiğiniz, o meşhur fotoğrafçı arkadaşınızın yakasına yapışın. Ona “Ben şöyle şöyle fotoğraflar çekmek istiyorum, şu kadar da para harcayabilirim, hangi objektifi alayım dersin?” şeklinde bir soru sorarak cevaba kısa yoldan da ulaşın, tercih sizin.

1.754 Yorum Var

 1. emrah nayer | 05 Şubat 2012, 22:15

  merhaba hakkı bey ben nikon d300s almayı düşünüyorum Nikon AF-S VR 18-105 mm F/3.5-5.6 G ED Lens i uyumlu olurmu….birde Tamron 18-270 mm f/3.5-6.3 AF Di II VC PZD Lens bu ürünle uyumlu olurmu ben tek lens ile doga resimleri çekecegim sizin öneriniz hangisi olur tek lens kullanmak istiyorum şimdilik

  • Her iki objektifi de rahatlıkla kullanabilirsiniza. İkisi de kalite olarak orta düzeydedir. Tamron ile biraz daha avantajınız olacaktır.

 2. Banu KARSLI | 04 Şubat 2012, 22:32

  Merhaba,
  Genellikle gezi fotografları çekmeyi seviyorum.Fotograf makinam nikon d 90 ve nikon 18-105 ve 50mm 1.8 olmak üzere 2 adet lensim var.Sizce gezi fotograflarım icin 18-105 i satıp tamron 18-270 almam mantıklı bir seçim olur mu?
  Teşekkürler…

  • Sadece tek objektifle çıktığınızda daha uzakları da çekebilme gibi bir avantajınız olacak, onun dışında kalite, keskinlik vs gibi bir kazancınız olmaz.

 3. Nikon d300 kullanıcısıyım. elimde 10 20 sigma ve 16 85 nikon lensler mevcut… macro ve detay fotoğraflar için hangi lensi önerirsiniz… makul olabilecek fiyatta elbet…. teşekkür ederim.

  • Aslında Nikon için kullanabileceğiniz makro objektifler belli, öenimli olan sizin hangi uzaklıktan çekim yapmak isteyeceğiniz. Örneğin bir Sigma 150mm makro objektif ile kelebek makroları çekebilirsiniz, fakat kapalı bir ortamda ürün detayları çekmeniz olası görünmüyor çünkü objeden 3 metre uzağa gidip çekmeniz gerekecek. Aynı şekilde Nikon’un 40mm Macro objektifini alırsanız, nereeyse detay çekimleriyle ilgili hiç sorununuz kalmaz ama bu seferde böceklere vs çok fazla yaklaşmanız gerekecek ve dolayısıyle onları ürkütüp kaçıracaksınız. Ama her ikisinin ortasında birşeyler isterseniz Nikon veya Sigma’nın 105mm Makro objektifini alabilirsiniz. Daha uygun fiyatlı olan Tamron 90mm de biraz daha yavaş olabilir ama keskinlik konusunda hepsi sisi tatmin ederler.

 4. Emre AĞIN | 03 Şubat 2012, 20:28

  Hakkı Bey öncelikle kandilinizi kutlarım. Cevaplarınızın hepsini okudum ve bilmediğim birçok konuda bilgi sahibi oldum. Bu sebepten çok teşekkürler.

  Kompakt bir makina olan Canon S90 kullanıcısıyım. Makinemi seviyorum ancak artık SLR vaktimin geldiğini düşünüyorum. Araştırmalarım sonucu bütçeme uygun gördüğüm Canon EOS 600D yi almaya karar verdim.

  Sorularıma gelince; Nette okuduğum yorumlar sonrası kit lensin beni tatmin etmeyeceği kanısına vardım. Makine ile beraber 1 yetmezse 2 de objektif almak istiyorum ama büyük meblağlar var ortada. Makineyi alınca mali durum düştü doğal olarak.

  1) Kısa vadede; İlk aşama için 400 civarı bir bütçeyle tak gez türü nasıl bir objektif önerirsiniz. Ne çekeceğim de önemli tabi. Öncelikle keskinlik ve kalite. Sonrasında manzara çekimi (HDR meraklısıyım), alan derinliği düşük (arkaplan flu) çekimler, makro çekimler, yer yer portre.. Her telden gibi oldu sanırım :)

  2) Uzun vadede; Bu beklentilerimi tek lens karşılamaz derseniz uygun fiyatlı 2 lens öneriniz ne olurdu? Hemen olmasa da zamanla alabilirim belki 2. yi.

  Şimdiden teşekkürler.

  • Okuduklarınızda hem doğru hem yanlış olan kısımlar var. Canon’un ilk çıkarttığı kit lensi 18-55 çok kötü sonuçlar veriyordu doğru. Fakat sonrasında bunu düzeltti ve artık amatör kullanıcıyı tatmin edecek sonuçlar veriyor bu yüzden objektif almanıza gerek yok kit lens uzun bir süre işinizi görecektir. Eğer gerçekten daha keskin ve daha iyi fotoğraflar çekmek istiyorsanız malesef iyi paraları gözden çıkartmalısınız. Ve o zaman da ne alacağınıza iyice düşünüp karar vermelisiniz çünkü ne alacağınız ne çekeceğiniz ile belirlenecek. Şu anda sadece 50mm f/1.8 satın alıp ala derinliği düşük fotoğraflar çekebilirsiniz. Fiyatı oldukça makuldur. HDR fotoğraflar için iyi bir tripod ve kablolu deklanşör (veya kablosuz) almanızı tavsiye ederim.

  • Emre AĞIN | 06 Şubat 2012, 14:16

   Teşekkür ederim cevabınız için. Peki ileride güzel bir set oluşturmak adına canon 55-250 almayı düşünüyorum. Bu set için kit lensin yerine de bir tamron 17-50 almak mantıklı mı sizce? Yoksa sadece canon 55-250 almam yeterli olur mu?

  • İyi bir set için 55-250 doğru tercih olmayacaktır. Canon 70-200 f/4 veya f/2.8 almalısınız.

  • Emre AĞIN | 08 Şubat 2012, 20:04

   biri 650 TL diğeri 5.500 TL civarı. Bu miktar beni fazlasıyla aşar. max. 800-900 a çıkabilirim. Bu miktar dahilinde f/p ürünü olarak ne önerirsiniz? Bu arada kusura bakmayın biraz fazla soru sordum sanırım.

 5. Kusura bakmayın Hakkı bey tekrar rahatsız ediyorum .Bir de bu ürün hakkında yorum alıcaktım.(NIKON D90 BODY DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ , + NIKON NIKKOR 18 -55 MM OBJEKTİF , + NIKON NIKKOR AF-S DX 55-200mm F4-5 6G E)=2599tl tutmaktadır.Diğer 2499tl olan ürüne göre nasıl fark vardır.Birinde18-55 ve 55-200mm diğeri ise 18-105mm dir.Bu ürünler hakkında yardımınızı beklemekteyiz.Saygılarımla..

 6. Merhaba hakkı bey. Arkadaşım (Nikon D90 18-105mm VR KİT Çanta + 8GB Hafıza Kartı + UV Filtre) cihazını almayı düşünüyor.Objektifler hakkında tam bir bilgisi bulunmamaktadır.Benimde amacım ikinci bir objektif için masrafa girmemesidir.Bu cihazı 2.499 tl fiyata almayı düşünüyor.Piyasaya göre uygun bir fiyata gelmektedir.Benim sormak istediğim objektifi normal olarak istenilenleri karşılamaktamıdır.Sadece cihazı aldığında(Nikon D90 Body Çanta + 8GB Hafıza Kartı)=1.825 tl tutmakta ve farklı birobjektif ise (Nikon 55-200mm f/4-5.6G ED AF-S DX Lens)=590tl gibi lensler bulunmaktadır.Acaba sizce ayrı almasınımı tavsiye edersiniz yoksa 2.499tl li takım halinde almayımı tavsiye edersiniz.Şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla…

  • Herhangi birşey tavsiye etmiyorum, özellikle bütçe konusunda hiçbir şey diyemem. Bana kalırsa Nikon D90 için ödenecek paraya yazık, onun çok daha ucuz olması gerekirdi. Ya üzerine biraz daha ekleyerek D7000 gibi bir Nikon alınmalı ya da Canon 60D gibi bir ürün alınmalı.

 7. Merhaba, uzunca zamandır bir DSLR almak istiyorum ve fotoğraf uzunca zamandır ilgi duyduğum bir hobby, ama d800’ün çıkacağı şu günlerde bütçemi biraz zorlayarak d800 mü almalıyım, yoksa d700 mü, yoksa d7000 mi. Aslında sorunsuz olarak kullanabileceksem, fx objektifle d7000 şimdilik iyi olur ama sizin de fikirlerinizi duynak isterim. fx objektif dx kamera hakkında fikirlerinizi de açıklarsanız sevinirim.

 8. hakkı bey merhabalar;
  sitenizi bu gün keşfettim ve verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ediyorum.
  fotoğrafla üç senedir uğraşıyorum ama yeni çıkan fotoğraf makinelerinden kullanmıyorum, eski filmli makinaları daha çok tercih ediyorum.(maddi durum söz konusu) Benim makinamın markası Minolta X-300s ve makinamın lensi 28 70 mm idi. ama lensi kırıldı ve parçalandı. makinama yeni lens almak istiyorum ama aynı lensten bulamadığım için başka markaların lensleride uymuyor. minoltanın hangi tür lensini almalıyım. yardımcı olursanız çok sevineceğim…

 9. Samyang hakkındaki soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.. Size son bir lens daha sormak istiyorum; sigma 17-70 mm f/2.8-4 OS hakkında ne düşünüyorsunuz? Teşekkür ederim..

  • Kullanmadım ama okuduklarımdan edindiğim izlenim standart kit lenslerin yerine konabilecek güçlü bir alternatif olduğu yönünde.

 10. Gökhan Görkem KÜRTÜL | 27 Ocak 2012, 18:00

  Hakkı Bey Merhaba,

  Çok uzun olmamakla beraber fotoğrafçılıkla ilgileniyorum. Şuan D3100 kullanıyorum ve beraberinde gelen kit lens var.
  Makro, Portre ve doğa fotoğrafçılığı ilgimi çekiyor.
  Bu üç seçenek içinde yaptığım araştırmalara göre nikor 70/200 çok uygun bir lens her ne kadar fiyat afaki olsada. Yalnız fiyatındanda geçtim lens çok ağır. Bu Lensle gezim fotoğraf çekmenin yorucu olacağını düşünüyorum.
  Bu tarz çekimler için ağırlık bakımından daha kolay taşınız bir lens önerebilirmisiniz. Veya bu işi hangi 2 lense yapabiliriz.
  Yardımcı olursanız çok sevinirim. Peşinen teşekkür ederim.

  • Öncelikle 70-200 aralığı yazdığınız kategoriler için hiç uygun değil. 35mm ile 100mm arasında alacağınız bir sabit odaklı makro objektifler hem makro işini hem de portre işiniz çözebilirsiniz. Örneğin Micro-Nikkor 60mm f/2.8D veya Micro-Nikkor 105mm f/2.8G AFS VR. Makro dışındaki doğa fotoğrafçılığından kastınız manzara ise bunun için geniş açıya ihtiyacınız var, örneğin Nikon 10-24mm veya Nikon 12-24mm gibi.

  • Gokhan Gorkem KURTUL | 01 Şubat 2012, 03:28

   Hakki bey,
   Yardimlarinizdan dolayi cok tesekkur ederim.

 11. ali yusuf | 26 Ocak 2012, 23:15

  merhaba hakkı bey
  ben nikon 80-200 lensler hakkında düşüncelerini merak ediyorum.malumunuz birkaç tane 80-200 var. benim sorduğum nikon 80-200 ed f.2.8.bu lensin image kalitesi nikon-70-200 vr ile nasıl.hız bakımdan daha yavaş olabileceği düşünüyorum ancak image 70-200vr ile image kalitesini merak ediyorum.ayrıca yakınçekimlerdee netleme de sorunlar yaşıyorum.lens de kararsızlık var.son aldığım 28-300 vr bile daha kararlı,doğru ve hızlı netleme yapabilen bir objektif.orijinali böylemi dir,yoksa kullandığım lens de bir sorun mu var?selamlar

  • Merhaba, 80-200 eski modelleri AF konusunda çok yavaşlar fakat neredeyse tüm modelleri fotoğraf kalitesi konusunda oldukç iyilerdir. Şimdiye kadar çıkan tüm model ve özelliklerine http://www.kenrockwell.com/nikon/80-200mm-history.htm adresinden bakabilirsiniz. 70-200 ile image kalitesi açısından çok büyük farklar yok neredeyse aynı diyebiliriz.

 12. Merhabalar üstadım
  3 yıldır Nikon D80 kullanıyorum ve çok ama çok memnununm. 18-135mm kit lensim artık bana yeterli gelmiyor. Makro fotoğrafçılığa merakım var bu amaçla bütçeme gore Sigma 24-70mm F/2.8 makro , Sigma 105mm makro ve Nikkor 105mm F/2.8 makro lensler arasında kaldım. Acaba hangisini tavsiye edersiniz? Ya da sizin bana önerebileceğiniz başka bir model varmı? Zamanınız için çok teşekkür ederim.

  • Merhaba, bu saydıklarınız arasında kaldıysanız fazla düşünmeden Nikkor 105mm alın. Nikon D80’i değiştirseniz de bu objektif size bir ömür boyu yetecektir.

  • Teşekkürler cevabınız için üstad. Öğrendiğim kadarı ile bu lensi manzara,doğa fotağraflarında da kullanabilirim.Cevabınıza istinaden yarın almaya gideceğim.

  • Hayır, manzara fotografları için geniş açılı bir objektif gerekir. Nikon 105mm ile makro ve portre çekebilirsiniz. Hem makro hem de manzarayı aynı ojektifle çekemezsiniz, benim bildiğim böyle bir ürün yok.

  • Ok üstad. Ben yine manzara fotoğraflarımı 18-135mm ile çekeceğim makro ve portreleri ise 105mm makro ile. Cuma günü lensim elime geçiyor. Çok heyecanlıyım. Teşekkür ederim bilgiler için.

 13. Merhabalar Hakkı Bey;
  Öncelikle emekleriniz ve paylaşımlarınız için tşk ederim.
  Çok amatör olacak sorum af ola.
  Canon EOS 500D aldık.
  Şu an ürün resmi çekmek istiyorum ev tekstili tarzında.Ayrıca porte resimler çalışmak istiyorum.
  Arka fon beyaz ancak ürün rengi net ve kaliteli olacak şekilde çekimler yapmak amacım.
  Sizden ricam makinem için en uygun lens yada objektif mi deniyor (çok acemiyim) hangisi olacaktır.Fiyatı da uçuk olmamalı..
  Sizden ricam bu çalışmalarım için en uygununu bana önermeniz.
  Saygılarımla
  Kerem

  • Kerem Bey, aslında bu tip işleri işin profesyoneline bırakmak en iyisi; ama yine de ürün çekimlerinde keskin sonuçlar elde edebilmek için makro objektiflerin kullanılmasının yaygın olduğunu söyleyebilirim. Eğer çok fazla detay ve yakın çekim yapmayacaksanız 50mm f/1.8 de keskinlik açısından oldukça iyidir. Ama sadece objektif tek başına yeterli değil elbette, ışık sistemini de iyi kurmanız gerekecek.

  • Paylaşmak , öğretmek o kadar değerli ki..sizde bunu yapıyorsunuz..RABBİM razı olsun..Tşk ederim.
   50 mm 1.1.8 aldım şu an için güzel daha deneme çekimleri yapmadım..uygun yollu ışık işini nasıl çözebilirim evde yapmayı düşünüyorum..ürünler kendi ürünlerim..ticari amaçlı değil..ondan dolayı kimsenin ekmeği ile oynama durumu yok:)(okuyanlar kızmasın diye söyledim)

   bir de son sorum
   ürün çekiminde yeterli ışık sağlanmış ise çekim hangi modda yapılmalı..manuel ise diyafram ve diğer ayalar ne olmalı(yastık gibi ürünler çekilecek hep aynı açıdan mesafe 50 – 60 cm olacak.Amacım ürünlerin gerçek renkleri bire bir olsun her tarafı net olsun

   Şimdiden Tşk ederim

 14. merhabalar..
  Benim fotoğraf çekme konusunda hiç bir bilgim yok. Nikon D5100 ile başlamak istiyorum. yanında verilen 18-55 VR kit lens dedikleri lens ile neler yapabilirim ? annemi , kardeşimi , çevremdekileri , haydarpaşa gar’ını.. ordaki iş arkadaşlarımı ve gezdiğim bir çok yeri çekmek istiyorum.. 18-55 değilde başka bir lens mi almam gerek ? çok kararsız kaldım. durumum çok çok iyi değil. lens fiyatlarıda belli.. hani herkes der ya ”almışken iyisi olsun” diye.. öyle birşey mümkün mü ? seçimimde yardımcı olursanız çok sevinirim.. saygılar

  • O zaman öncelikle fotoğraf tekniği, sanatı ve ekipmanları konusunda biraz bilgi edinin. Önemli olan elinizdeki makinayı en iyi şekilde kullanabilmek. En iyi makinayı kullanmak değil. Bütçeniz neye el veriyorsa onunla da harika işler yapabilirsiniz.

 15. Merhaba…
  Ben Nikon D90 Kullanıcısıyım Yakın Zamanda Almak İstediğim Objektifler Arasında Nikon 70-300mm f/4.5-5.6G ED IF AF-S VR ve Geniş Açı Lens Olarak NIKON NIKKOR AF-S 14-24MM F2.8G ED Almak İstiyorum Bu iki Lensi Ve Makinemle Uyumunu Nasıl Buluyorsunuz Hem İleri Yatırım Olabilecek Bir Lens Olsun İstiyorum Yardımcı Olursanız Sevinirim Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba her ikisinin de her hangi bir uyum problemi olmayacaktır. Özellikle 14-24mm ileride alacağınız Full Frame gövde için harika bir yatırım olacaktır. 70-300 elinizdeki gövde ile oldukça iyi çalışacaktır ve sizi tatmin edecektir fakat yatırım olarak bakılamaz. 70-200mm f/2.8 tam anlamıyla yatırım olurdu.

 16. Merhabalar ,

  Nikon D5100 Fotoğraf makinasını yanında gelen 18-55 lens ile kullanıyorum, fakat manzara resimlerinde zoom yetersiz olduğu için 70 – 300 lens almayı düşünüyorum, aynı zamanda uygun fiyatta olması gerekiyor,

  Tamron AF 70-300mm F/4-5.6 Di LD Macro 1:2 Objektif

  sizce bu lens nasıldır, hem uzak manzara resimlerinde ve aynı zaman macro çekimleride yapabilirmiyim acaba?

  yada bu lens yerine uygun fiyatta lens tavsiyeleriniz var ise belirtebilirsniz.

  şimdiden teşekkürler, cevabnızı en ksıa zamanda beklioyrum,

  • Bulabileceğiniz en uygun fiyatlı objektif bu ürün; fakat kalitesi konusunda sizi tatmin eder mi bilemiyorum. Kalite konusunda sizi tatmin eder mi bilemiyorum, şunu unutmayın daha çok para her zaman daha iyi kaliteyi beraberinde getiriyor.

 17. Yazınızı gerçekten çok açıklayıcı buldum, öncelikle bunu belirtmek isterim. Samyang 8 mm 3.5 fish-eye hakkında ne düşünüyorsunuz, fikrinizi almak isterim.. Teşekkürler..

  • Kullanmadim fakat okuduklarimdan edindiğim bilgiler şöyle. Öncelikle tamamen manual kullanılan bir ürün bu yüzden de fiyatı gayet makul. Gerçi fisheye için msnual kullanım pek sorun teşkil etmeyecektir. f/3.5 olmasına rağmen iyi sonuçları f/5.6 ve üzeri diyaframlarda alabiliyorsunuz. Sanirim fisheye için en uygun fiyatlı seçenek bu ürün.

 18. Merhaba, 1 yıldır fotoğraf çekiyorum. Makinem 450d lensi ise 18-55 mm kit lens. Sokak fotoğrafçılığına ilgi duyuyorum. İnsanlar fotoğraflarını çektiğimin farkında olmamalı. Ne yazık ki elimdeki lensle bunu başarabilmem çoğu zaman mümkün olmuyor. Yeni bir lens satın almak istiyorum fakat bu konuda yeterli bilgiye sahip değilim. O yüzden nasıl bir lens aramalıyım fikrinizi almak istiyorum. Hem 18-55 in yerini alabilmeli hem de daha geniş aralıklı olmalı (yanlış bir tabirse kusura bakmayın ne kastettiğimi anlamış olmalısınız). Fiyat sıkıntım yok. Bir de şöyle bir seçenek geldi aklıma. İşin ticari boyutuna bakarsak 450d artık piyasada 2.el olarak satılan bir model. Sizce elden çıkarmamın zamanı geldi mi? Makinemi satın alırken yanında 75-300 lens de vardı fakat tak-çıkar olayını pek sevmiyorum. O nedenle hiç kullanmadım. O lensim ve makinem tahminimce 1000tl-1200tl civarındadır. Makinemi satıp yerine 600d ve istediğim gibi bir lens almak ne kadar mantıklı? Gereksiz bir harcama mı olur karar veremedim?

  • bu arada benden bir önceki yorumu okudum. aslında sıkıntımız benzermiş. kit lens beni kalite açısından da pek tatmin etmiyor. bunu da belirtmem gerekiyordu anladığım kadarıyla.

  • Sokak fotoğrafları çekip te insanların bunu fark etmemesini istiyorsanız, objektifinizi değil de gövdenizi değiştirmeniz gerekiyor. Mümkün olduğunca ufak ve fark edilmeyen gövdelerle dolaşmalısınız. Gerçi insanların sizi fark etmemesi çok zon ama en azından tepkilerini en düşük hale getirmiş olıursunuz. Bizim kullandığımız gövdeler malesef bu tip fotoğraflar için pek uygun değil. Micro Four Thirds sistemlere ya a iyi kompakt makinelere bakabilirsiniz (Fuji x100, Canon G serisi vs.)

  • Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. :)

 19. merhaba. 2 senedir fotoğraf çekiyorum canon d500 um artı 18-55 kit lensim var. ama artık bnm için yeterli gelmiyor .genellikle makinemi alıp geze geze fotograf cekiyorum ayrıca mimarlık okudugum için mimari fotoğraflarda çekiyorum. alcağım lenste tak çıkar sorunu yaşamak istemiyorum o yüzden ne alabilirim ? ben canon 18-200mm f3.5-6.3 sigma 18-200 f3.5-6.3 arasında kaldım sizin başka öneriniz var mı?

  • Öncelikle neden yeterli gelmediğini sorgulamak gerekir. Kalite açısından mı, yoksa siz daha uzaktaki objeleri çekmek isteyip te çekemediğiniz için mi? Daha uzaktaki objeleri çekebilmeniz için bir tele objektife ihtiyacınız olacak.

   Kalite derseniz, o zaman tak çıkar işine mahkumsunuz, başka şansınız yok. Canon 70-200 f/4 gibi bir objektif size iyi gelecektir. Bu kalite benim için yeterli tak çıkar da istemiyorum ama daha uzaktaki objeleri de çekmek istiyorum diyorsanız Tamrom 18-270mm alabilirsiniz.

 20. esrailhan | 22 Ocak 2012, 17:12

  Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim. Ben bu işi o, daha büyük objektiflerle yapabileceğimi sanıyordum :) Araştırmalarım da hep o yöndeydi. hiç sabit odaklı objektiflere bakmamıştım. peki bundan sonra alacağım objektif nasıl olmalı? anlattığım tarz çekimlerden sonra tercihim sokak fotoğrafçılığı ve düğün, nişan vs. gibi organizasyonlarda çekim yapmak. Bunun için hangi objektif uygun? Bir de mimari çekimler için ne tavsiye edersiniz? Galata Kulesi, su kemeri, kilise, cami vs. için?

  • Çok hızlı gidiyorsunuz. Bence eğer bu işe ilgi ve sevgi duyuyorsanız bir sonraki objektifinize kendiniz karar verebileceksiniz, emin olun.

 21. Emre Soycan | 22 Ocak 2012, 12:55

  Merhabalar ben Fotoğraf çekmeyi seven ve artık dijital makinelerden slr makinelere geçmek isteyen biriyim, Nikon D5100 almayı düşünüyorum. Slr makineler ve lensler konusunda fazla bilgi sahibi değilim. Ben daha çok makro fotoğraflar çekmeyi seviyorum ama bunun yanında gittiğim yerlerde bana farklı görünen objeleri doğa resimlerini ve günlük resimleride çekiyorum sizce üzerinde gelen 18-55 lens yeterli mi bu söylediklerim için yoksa ekstra bir lens almam gereklimi? Yardımcı olursanız çok sevinirim…

  • Şimdilik elinizdeki objektif yeterli, bir süre çekim yaptıktan sonra neye ihtiyacınız olduğunu kendiniz belirleyeceksiniz, acele etmeyin.

 22. esrailhan | 22 Ocak 2012, 02:32

  Merhaba. 1.5 senedir nikon D5000 ve yanında verilen 18-55mm lensi kullanıyorum. 1.5 seneden sonra portre çekimlerini daha çok sevdiğimi anladım. Bir de insan dışında yaprak, sandal, gemi, araba, bisiklet gibi nesneleri tek çekmeyi onlardan hikaye oluşturmayı seviyorum. nesnelerin direk yanına gitmek her zaman mümkün olmuyor özellikle insanların. fakat arkayı flu yapmayı çok seviyorum. Yeni bir lens almak istiyorum fakat öğrenci olduğum için 750 800tl ayırabildim. 2. el de olur. Hangi lensi tavsiye edersiniz? şimdiden teşekkür ederim.

  • Öncelikle alman gereken, hatta tam da istediğin fotoğrafları çekebileceğin, fazla pahalı olmayan bir objektif Nikon 50mm f/1.8 olmalı.

  • Tekrar merhaba. Objektifi almaya karar verdim, iyi güzel ama Çanakkale’de yaşıyorum; okul dolayısıyla şehir dışına çıkamıyorum. Burada da bulamadım objektifi. internet alışverişine güvenemiyorum. güvendiğiniz, alışveriş yaptığınız bir site var mı? Ya da aklınıza başka bir yol geliyor mu? Nasıl bulabilirim bu objektifi?

  • Merhaba, Size mesaj gönderdim.

 23. yucel cetin | 19 Ocak 2012, 21:48

  Merhabalar… Ben şu 3 lens arasında o kadar kararsızım ki 1 haftadır araştırma yapıyorum fakat sürekli yeni lensler araya giriyor.. elimde tokina 100mm macro lensim var.. fakat onu elden çıkartıp tele lens alıp artık kuş ve portre vs çekmek istiyorum… Tabi arada macro çalışmayıd bırakmak istemiyorum ama maddi imkanlar çok memnun olduğum lensimi tele için sattırıyor… :) ilk önce nikon 80-200 ile ilgilendim. sonrasında sigma 70-200 2.8 HSM-II ile ilgilendim.. şimdi ise uygun fiyatı ve odak mesafesi olarak nikon 70-300 vr ile ilgileniyorum… sizden ricam bu 3 lens arasından tercih yapmama yardımcı olmanız… Teşekkürler….

  • Öncelikle kuş fotoğrafları için bahsi geçen objektiflerin hiçbiri uygun değil. Tele objektif olarak bakarsak Nikon 80-200 iyi olmasına rağmen eski teknoloji ve oldukça yavaş kalacaktır. Bu durumda elimizde Nikon 70-300 VR ve Sigma 70-200 kalıyor. Eğer sıradan ama yeterli kalitede fotoğraf üretebilen bir objektif istiyorsanız Nikon 70-300. Daha kaliteli ve açık diyaframlı dolayısıyla daha hızlı bir objektif istiyorsanız Sigma 70-200 almanız gerekecek. Kuş çekimlerini konumuz dışında bıraktığımıza göre Sigma 70-200 en iyi seçenek olarak duruyor.

  • yucel cetin | 20 Ocak 2012, 19:32

   70-200 üzerinde çok durmuştum… Sanırım onda karar kılacağım.İlginiz için teşekkür ederim başarılar….

 24. roger demirel | 18 Ocak 2012, 01:49

  merhaba hakkı bey ;
  ben nikon d700 almak üzereyim fx formata geçerek sokak fotoğrafçılığı ve belgesel fotoğrafçılığını iş edineceğim deneyimleriniz hakkında bilgi almak ve acaba seçtiğim makinamın yanına uygun olabilecek objektifleri önerebilirmisiniz. Şuan için aklımda nikon 70-200 2.8 vr (vr2 den cok daha ucuz ) var birde geniş açı almak istiyorum, sizce nikon 17-35mm 2.8 uygunmudur D90 da kullandığım 50mm 1.4 mevcut suan için maximum butcem 12 bin lira yardım ederseniz çok memnun olurum gerçekten

  • 17-35mm gayet iyi fakat 35-70 arasını hiç düşünmemişsiniz. Sokak fotoğrafçılığında daha çok o kısma ihtiyaç duyacaksınız. Eğer satın alırsanız Nikon 24-70mm f/2.8 en çok kullanacağınız objektif olacaktır.

 25. Nisatalas | 17 Ocak 2012, 23:25

  Merhabalar Hakkı Bey
  Bende şuan Nikon D5000 18-55mm lens var.Bugun lens bakarken 55-200mm lens gördüm.Sizde nasıl önerirmisiniz ?

  • Merhaba, ne amaçla kullanacağınıza, hangi tür fotoğraflar çekeceğinize bağlı. Ama yine de vasat bir objektif olduğunu söyleyebilirim..

 26. Ali Arslan | 16 Ocak 2012, 19:21

  Başlangıç olarak EOS 600D almayı düşünüyorum. Makine ile beraber 18-55 mi veya 18-135 mi alayım? Ya da bunlardan vazgecip Tamron filan mı alayım? En başından düşünürsek 600D seviyesinde olup daha iyi dediginiz bir makine var mı?

  Teşekkürler :)

  • Ali selamlar, Başlangıç için gayet uygun bir gövde, makina ile beraber gelen 18-55 te işini görecektir. Biraz kullan, daha çok neler çekmek istediğin netleşince objektif seçimini ona göre yaparsın. Şimdiden yatırım yapmak pek sağlıklı olmayabilir.

  • Ali Arslan | 18 Ocak 2012, 04:28

   Pek profesyonel çekimler yapabileceğimi sanmıyorum. Bir kez alıp lens derdinden de kurtulmak istiyorum açıkçası. Genel olarak manzara (günlük) ve profil resimleri tarzında çekimler yapmayı düşünüyorum. 18-55 ile 18-135 arasında devasa bir fark var mı yani fiyat farkına oranla değer mi dersiniz? :) Değerli yorumunuz için teşekkürler :)

  • O zaman tek gövde ile beraber Tamron 18-270mm alabilirsin. 18-135mm pek keskin bir objektif değil.

  • Ali Arslan | 19 Ocak 2012, 00:03

   Selamlar. Abi Tamron 17-50 veya 18-200’e nasıl dersiniz? Şu anda 18-270, bir lens için, o kadar fazla çıkaramam gibime geliyor. :) 600D kesin; fakat lens konusu çok meşgul ediyor. Bu mesele ile ben de oldukça sizi rahatsız ettim.

   Teşekkürler.

 27. Beste Denizal | 13 Ocak 2012, 17:46

  Hakkı Bey
  Lens almayı düşündüm Canon 7D kameram maalesef bozuldu. Fotokritik’in formu bakımda olduğu için yazamadım siz yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Deklanşöre bastığım zaman “Error Code 30” hata mesajını alıyorum. “Shooting is not possible due to ann error. Turn the camera off and on again or re-install the battery” diyor. İnternette araştırdım bu hata kodunun büyük ihtimal perdeden dolayı kaynaklandığı yazıyor. Eğer perde değişimi gerekirse bu pahalı bir işlem midir. Eğer perdeden değilse başka nerden olabilir fikriniz var mı ?
  Teşekkür Ederim.

  • İlk önce gövde için yeni firmware var mı kontrol etmek ve varsa yüklemekte fayda var. Sonrasında problem devam ediyor ise güvendiğiniz bir servise gösterebilirsiniz. Hayyam pasajında bu işi iyi yapanlar var.

 28. nikon d 300 makinaya sigma 18 200 objektif alıcam önerirmisiniz yada tokin veya tamron hangisini alsam sigma iyi gibi gözüküyor selamlar

  • Sigma 18-200 başarısız bir objektif, onun yerine Tamron 18-270 alabilirsiniz.

 29. Beste Denizal | 11 Ocak 2012, 17:03

  Hakkı Bey
  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
  Bir yıldır fotoğrafla ilgileniyorum kameram Canon 7D. Kameramla birlikte gelen 75-300 ve 18-55 standart lensim var. Yeni bir lens almaya kadar verdim fakat hangisi olacağı konusunda kararsızım. Sürekli olarak yurt dışına seyahat ediyorum, gezi fotoğrafları çekmekten hoşlanıyorum. Bana lens tavsiye edebilirseniz çok sevinirim.
  Teşekkürler

  • Aslında elinizde objektifler açı olarak yeterli fakat kalite olarak yetersizler. Gezi fotoğrafları için genel anlamda geniş açıya ihtiyaç duyarız. Bu yüzden Canon 16-35mm alabilirsiniz; bütçenizi bilemiyorum ama her zaman iyi lens pahalıdır bunu unutmayın. Eğer pahalı olduğunu düşünürseniz alternatif olarak Canon 17-40mm yi tercih edebilirsiniz. Ek olarak 75-300mm nin yerine konumlandırmanız için çok daha iyi bir objektif olduğunu düşündüğüm Canon 70-200 f/4 IS alabilirsiniz. Canon 70-200 f/4 IS pahalı gelirse IS olmayan modelini de tercih edebilirsiniz.

 30. Hakkı Bey,öncelikle bu faydalı yazı için teşekkür ederim.Bu hafta içi yeni bir makine almayı düşünüyorum.Eski bir nikon kullanıcısı olduğum için d7000 modelinde karar kıldım.2 tane objektif alacağım birisi tokina 11-16, diğeri konusunda kararsızım.Öbür alacağım objektif tak gez objektif niyetine kullanılacak. aşağıdaki modellerden hangisini önerirsiniz?Şimdiden teşekkürler iyi günler…

  1.AF-S DX NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
  2.tamron AF 18-200mm f/3.5-6.3 Xr Di-II LD IF
  3.sigma17-70mm f/2.8-4.5 Macro
  4.sigma 18-200mm f3.5-6.3 DC OS

  • Tak gez, yani sadece tek objektifle çıkmayı düşünüyorsanız Tamron 18-270mm bu konuda oldukça başarılıdır. Seçtiğiniz modellerden 2 ve 4 yeterince -iyi değiller. 1 ve 2 başarılı fakat tak gez için uygun değiller ama yine de listeden seçmek gerekirse Nikon 18-105mm tercih edebilirsinz.

 31. Burak Reis Yavuz | 31 Aralık 2011, 13:07

  Hakkı Bey,
  Sitenizi takip ediyorum. Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Nikon D40 makinamı kıyıp satamadım. Yanına D5100 aldım. 18-55 vr yetmedi, 18-105 düşünürken 55-300 VR aldım (elimdeki sigma 70-300 dg macro hsm yi satıyorum) (gelecek,yolda). Sonuçta elimde 18-55vr + 55-300vr ve 35mm 1.8 olacak. 55-300 ü base iso su 200 olan D40 a takıp 2. makine olarak dolaşacağım. 55-300mm vr ile ilgili düşünceniz nedir ve 70-300 sigma apo dg macro (OS siz) yerine tercih edilmesine ne dersiniz? Belki ileride tokina 12-24 olabilir. Eğer 55-300 vr nin yakın çekimleri memnun etmezse bir de 85 mm civarı hızlı bir prime macro düşüneceğim.
  Ailece bol gezili, sağlıklı, ışıklı mutlu yıllar dilerim.

  Saygılarımla,Burak Reis Yavuz

  not. tabiiki 55-300 vr yi almadan internette bayağı araştırdım (mansurov, rockwell,pixel-peeper,digital-picture dahil,), bir fikrim oldu onun üzerine aldım. Ama sizin düşüncenizi öğrenmek istiyorum.

  • Merhaba, aslına bakarsanız 55-300 hiç kullanmadım ama öğrendiğim kadarıyla işinizi ziyadesiyle görecek bir objektif, zaten yeterince araştırmışsınız :)

 32. Murat Bişkin | 25 Aralık 2011, 00:09

  Merhaba Hakkı Bey, Ben Nikon D5100 ve üzerinde VR 18-55 kit seklinde bir DSLR makine aldım. Üzerindeki lens standart bir lens. Seyahatte Portre ve Manzara çekimlerinde Nikonun yeni çıkarmıs olduğu Nikon AF-S DX 18-105mm Nikkor lens alsam uzak ve makro çekimlerinde işimi görürmü? Bu lens ile manzara ve portre çekimi yapabilirmyim. Kısacası benim seyahatte her işimi görürmü. Ayrıca D5100 makinemde krop faktörü varmı? Teşekkürler şimdiden.

  • Merhaba, öncelikle evet makinanız krop faktörlü sensör kullanıyor. Devamında ise hayır, 18-105mm istediğiniz objektif değil. 18-105mm sizin standart objektifinizden biraz daha kullanışlı bir objektif; ama hepsi o kadar. Eğer gerçek anlamda makro ile ilgileniyorsanız mutlaka makro objektif almanız gerekir. Uzak çekimler için ise odak uzaklığı daha büyük olan objektiflere yönelmelisiniz Nikon’un titreşim önleyici sistemli 70-300mm VR ya da daha kaliteli birşey isterseniz de Nikon f/2.8 70-200mm olabilir.

 33. Merhaba,
  Yeni Nikon d 5100 aldım ve yazılarınızı okumaya başladım.İyi bir lens takımı oluşturmak istiyorum.Makro,doğa ve portre çekimi yapacağım.Yardımcı olursanız sevinirim.
  Saygılar.

  • Merhaba, iyi bir objektif takımı için iyi para harcamalısınız, malesef bu her zaman böyle.

 34. Merhabalar
  Pentax K5 icin tek kullanimlik bir lens onermenizi rica ediyorum.18 55 bir lens zaten body ile gonderilmisti.Ancak ben daha kaliteli bi lens almak istiyorum fakat tek body tek lens surekli tak cikar ile ugrasmak istemiyorum.Tesekkurler yanit icin simdiden.

  • Nihat Bey öncelikle tak çıkar uğraşmak istemiyorsanız DSLR formatı sizin için yanlış bir seçim olmuş diyebilirim. DSLR-Like sınıfında çok iyi makinalar var ve bunların üzerlerindeki objektiflerde oldukça geniş bir aralığa sahip.

   Mutlaka bir tavsiye isterseniz yaklaşık aynı aralığa sahip Pentax SMC-DA 16-45mm f/4 ED AL objektifinin çok daha iyi sonuçlar verdiğini söyleyebilirim. Daha da iyi sonuçlar almak isterseniz sabit odak uzaklığı olan prime objektiflere yönelmeniz gerekir ama o zaman da tak çıkar ile uğraşırsınız, selamlar..

 35. Hakkı bey, bilgilendirme için çok teşekkürler. Ben Nikon D3100 ve 18-55 lens kullanıyorum. Şimdi yeni bilens almaya karar verdim. 3 lens arasında kaldım.
  1. Nikon 55-300 VR
  2. Sigma 70-300 Macro
  3. Nikon 55- 200 VR

  Uzak çekimler yapmayı da seviyorum makro çekim yapmayı da. Nikonlarda Makro modu yok. Sigmada var ama bu tarz tele objektifte makro verimli olur mu? ayrıca tireşim önleyici VR olayı Sigmada yok. 1. alternatif diğerlerine göre pahalı. Ve son olarak 300 mm ile 200 mm arasında uzak çekim için çok fark olurmu? bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.. Şimdiden teşekkürler

  • Bunları boş verip Sigma 70-200mm f/2.8 EX DG HSM APO macro alın derim, her iki işi de görmüş olursunuz ve burada yazdıklarınızdan çok daha kaliteli fotoğraflar çekersiniz.

 36. Selamlar hakkı bey öncelikle böyle güzel bilgiler verdiğiniz için size çok teşekkür ederim.Elimde nıkon d3000 var ve 18-55 mm lens kullanıyorum.ve bu makinenin çekiş hızı hiç hoşuma qitmiyor.Acaba sizce ne yapmaliyım ? şimdiden teşekkür ederim..

  • Çekiş hızından kastınız seri çekim hızı mı? Eğer öyleyse pek birşey yapamazsınız. D300s veya D7000 alabilirsiniz. Bu konu objektifle ilgili değildir.

 37. Beysan TAŞCI | 09 Aralık 2011, 23:52

  Sayın CEYLAN,

  Makinem nikon d5100.Henüz daha bir tane bile ele gelir bir fotoğraf çekememiş olsam da makinemi seviyorum.Kit lensim ise vr li bir 18-55.Henüz bir tane bile doğru dürüst fotoğraf çekememiş olsam da makineyi alma sebebim, öncelikli olarak arka planı öldürülmüş portreler çekmek.Özellikle de oğlum ve eşimi..Bu arada aynı lensi, yaz tatillerinde manzara ve tatil çekimleri için de kullanmayı planlıyorum.

  Bu durumda;

  yurt dışında fiyatları aynı olmasına karşın ülkemizde her nedense farklı olan 2 lens üzerinde yoğunlaştım.
  1-) AF-S DX 35 mm 1.8 G
  2-) AF-S DX 50 mm 1.8 G

  Siz olsanız yukarıdaki bilgiler dahilinde hangisini alırdınız?

  Saygılarımla..

  • Eğer kapalı ortamlarda da çekim yapacaksanız 35mm tercih etmek akıllıca olur. Krop Faktör yüzünden 50mm ile güçlük çekersiniz. Aslında odak uzaklığının artmasıyla arkaplandan kopartma işlemi daha kolay olacaktır, fakat 35mm f/1.8 de işinizi görür. keskinlik olarak da yeterince iyi bir objektif.

 38. ismailçınar | 04 Aralık 2011, 12:06

  merhaba
  ben canon 60d ile nikon d5100 arasında gidip geliyorum. canonun adı var diye canon da almak istemiyorum. nikonada pek için ısınmadı. sorularum şunlar :
  1) canon 60d mi alsam nikon d5100 mü alsam ne tavsiye edersiniz??
  2) nikon d5100 alırsam nasıl bi lens uygun olur fx ve dx ler var fakat arasındaki fark makinaya göre etkiliymiş. makinalara baktım pek anlayamadım 18 105 yada 24 120 mi almalıyım fx mi dx mi d5100 ???
  3) yada başka bir makina tavsiye edermisiniz? kursa başlayacağım aynı zamanda alacaksam güzel olsun fakat 2 bin 500 ü geçmemesi lazım fiyat olarak ne önerirsiniz ??

  • 1) canon 60D
   2) DX olanlar tercih eilmeli, 18-105 olur
   3) kursa gitmeden makina almayin, daha cok bilgiyle daha iyi tercih yaparsiniz

 39. Kızım fotoğrafa yeni başladı ve henüz 13 yaşında ama bayağı yetenekli. Nikon D3100 Kit 18-55 VR var. Her yıl 2 adet objektif almaya söz vermiştim. Bütçe durumlarınıda göz önüne alarak bana 2 adet (satın alma sırasına göre) objektif önerebilirmisiniz. Ukrayna’da yaşadığım için fiyatlar %20-25 daha ucuz. Marka olarak piyasada Nikon, Tamron, Sigma, Samyang… var. Şimdiden teşekkürler.

  • Ali bey kızınız ne fotoğrafı çekmekten hoşlanıyor? Ayrıca her yıl iki objektif almanıza gerek yok, 3-4 objektifler tüm hayatınızı geçirebilirsiniz.

  • Ali Donat | 11 Ocak 2012, 03:03

   Hakkı Bey
   Kızımın zevki yaşından ötürü değişim içerisinde. Şimdilik genel manzara ve bazen detay çekimleri yapıyor. Ama daha çok arkadaşlarına değişik mekanlarda poz verdirip elde ettiği fotoğraflarda fotoshop ile çalışmalar yapıyor. Kendisi yaşına rağmen Photoshop ve 3Dsmax programlarına bayağı hakim olduğu için, Fotoğraflar üzerinde çalışmak hobisi ve aslında meslek olarak seömeyede çok yatkın. Objektif önerilerinizi bu doğrultuda yapasanız sevinirim. Mesela ilk adım olarak Nikon 55-200mm f/4-5.6 AF-S VR DX Zoom-Nikkor’a ne dersiniz? Yada başka bir öneriniz olabilir mi?
   Yanıtınızı göremediğim için yazmakta geciktim. Her şey için şimdiden teşekkürler

 40. Hasan Erdem | 06 Kasım 2011, 15:57

  Sevgili Hakkı bey,
  Öncelikle sayfanız tasarım ve içerik olarak çok hoş ve doyurucu. “Marifet, iltifata tabidir derler” naçizane teşekürlerimi iletmek istedim.
  Benim hiç makinam olmadı ve bir süre daha olmayacak. Ama niyetine girdim ve araştırmalara başladım sayfanız ve verdiğiniz linkler çok yararlı oldu ve kafamda bir sürü cevap netleşti. Makinayı almadan önce 20 sene önce gittiğim temel fotoğrafçıklık kurslarından birine yine gidip, önce temel bilgilerimi internetden edindiklerimle pekiştirmek istiyorum. Bu konuda önereceğiniz bir kuruluş var mı?
  Makina satın alma safhasına geldiğimde sizden son bir görüş daha almak isterim.
  Tekrar teşekürler ve emeğinize sağlık

  • Hasan Bey merhaba, temel fotoğrafçılık eğitimi aldıysanız bence birkaç okumayla hatırlarsınız.. Eğer kursa gitmek durumundaysanız dijital fotoğrafçılık eğitimi veren bir yere gitmeniz çok daha faydalı olacaktır. Hangi şehirdesiniz bilemiyorum ama bulunduğunuz şehirdeki amatör fotoğrafçılık deneklerine başvurabilirsiniz. İstanbul bu konuda en çok alternatife sahip olan şehir.

 41. İvedi cevap verebildiğiniz için teşekkürler
  hakkı bey

 42. ali ünalan | 24 Ekim 2011, 08:34

  merhaba arkadaşlar bu siteye tesatüfen buldum amatör biri olarak cok hoşuma gitti gerek açıklamalar gerek yorumlar öncelikle cok tşk böyle bir site yaptıgınız için bende nikon d60 18 55 vardı sattım nikon d90 18 105 aldım ama objektif almayı düşünüyorum 55 300 vr veya 70 300 vr arasında karar veremedim nikon lens almayı düşünüyorum 55 300 vr le 70 300 vr arasındaki fark nedir hangisini alayım yardımcı olursanız cok sevinirim lens alma amacım zoom yapıp resim cekmek veya nikon vr olarak örnereceyiniz bir lens varmı sevgiler..

  • Ali Bey bu iki objektif arasında fazla düşünmenize gerek yok, her ikisi de aşağı yukarı aynı kalitede görüntü verir. Zaten elinizdeki objektif ile 105mm ye kadar görüntü alabiliyorsunuz, demek ki 70-300 daha uygun duruyor.

 43. Nikon D50 kullanıyorum. Almayı düşündüğüm objektif : NIKON AF-S DX NIKKOR 18-105MM F/3.5-5.6G ED VR, Sizin düşünceniz nedir?

  • Genel kullanım için oldukça uygun bir objektif. Ama tabi daha çok para harcayarak her zaman daha iyisi alınabilir.

 44. HAKAN AYBEK | 16 Ekim 2011, 16:24

  Merhabalar,
  Amatör kullanıcıyim. D7000 kullaniyorum. İyi bir
  Lens almak istiyorum. Araştırmalarım sonucu bütçe ve kalite
  Olarak Nikon 24-120 mm f4 karar vermişken sizin eğitici
  Dolu bu yazınızı okudum. Vaktinizi almazsa bu lens
  Hakkındaki görüşlerinizi öğrenebilirmiyim.
  Şimdiden ilginiz için tesekkür ederim.
  Saygılar

  • Bu objektif ile mutlu olamayacağınızı söyleyebilirim.. 24mm full frame için oldukça iyi bir odak uzaklığı iken, sizinki gibi kroplu gövdeler için yeterince geniş olmayacaktır. Bunun yerine genel kullanım amaçlı Nikon 18-200mm f/3.5-5.6G IF-ED DX VR AF-S tercih edebilirsiniz.

  • Hakan AYBEK | 30 Ekim 2011, 22:27

   Yardımlarınız için tşk ler..

 45. merhaba..
  ben nikon d7000 body ve tamron 18-270 di II VC piezo drive almayı düşünüyorum. bu ilk slr makinem olacak. tek lensle kullanmayı düşünüyorum. bu gövde ve lens için yorumunuz nedir acaba?
  aslında lens olarak nikon 18-200 vr II düşünmüştüm ama tamronun bu özellikli lensini görünce aklımı çeldi. zoomu falan güzel diye. benim gibi başlangıç seviyesindeki biri için bu makine ve lens seçimi nasıl sizce? şimdiden teşekkürler….

  • Oldukca iyi bir seçim olmuş, tek lensle dolaşmak isteyenler icin en iyi secimlerden biri.

 46. nikon kullanıyorum. hem profil hem macro çekim yapmak istiyorum hocam. hangi lensi önerirsiniz??

  • Makro objektiflerle portre fotoğrafları da çekebilirsiniz. Neredeyse tüm makro objektifler kaliteli ve keskin sonuçlar üretir. Bütçenize uygun olan bir tane edinebilirsiniz. Ama 105mm nin üzerine çıkmayın, 105mm nin üzerinde makro ile ilgili değil ama portre çekiminde bazı zorluklar yaşayabilirsiniz., modelden çok uzaklaşmanız gerekecek ve çekim zor olacaktır.

 47. Off-road gezileri ile yarış fotoğraflaması, çadırlı kamp, doğa vs.ile iç içe olunca, objektif seçmemde bu yazılarınızın büyük bir önemi oldu.

  Nikon D700+ AF-S DX NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR kit lensim var.
  İlave olarak düşündüğüm lenslerde bir hatam olup olmadığını söylediğiniz an,(vaktiniz olursa) ayrılmış olan siparişimi satın alacağım veya iptal edeceğim. Nikkor harici lens düşünmüyorum.

  1-AF-S DX NIKKOR 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR (18-105 ‘in yetemediği durumlar için)

  2-AF-S DX NIKKOR 10-24mm f/3.5-4.5G ED (gündüz manzara ve doğa fotoğrafları için.Geniş açı seviyorum)

  3-AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G (Kampta ateş başı gece fotoları için)

  Bu seçiminde bir bilgi eksikliği veya yanlışlığı vas ise yardımcı olmanızı dilerim.
  Selamlar..

  • Öncelikle yazının faydalı olmasına sevindim. Fakat elinizdeki makina D700 değil de D7000 sanırım çünkü elinizdeki kit lens DX yani D700 gövdede kullanılamıyor. Bu yüzden yazacaklarımı D7000 için yazıyorum umarım doğru tahmin etmişimdir.
   1 nolu seçim yerine Nikon 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED VR AF-S almak daha mantıklı. Eğer 300mm ye ihtiyacınız olmaz ise ve birinci sınıf bir lens isterseniz Nikon 70-200mm f/2.8G ED-IF AF-S VR.
   2 nolu seçim kesinlikle doğru bir tercih,
   3 nolu seçim doğru bir seçim..

  • İvedi cevap verebildiğiniz için teşekkürler.
   Evet D7000 olacaktı. Klavye sürçmesi veya aklım FX formatta kaldı da denebilir :)
   Bilgilendirmeniz doğrultusunda, yarın siparişimdeki tele lensi değiştiriyorum.
   selamlar..

  • Bu hafta sonu yapılan off-road yarışalarında 18-105 mm kit lens ile yapmak isteyip yapamadığım :
   Emniyet şeritlerinin arkasından aracı çok işi zoom yapıp çekim yapmama rağmen, pilotun yüzündeki gerginliği çekemiyordum. Zoom yetersiz kalıyordu. Dolayısı ile 1. seçimimde 55-300 mm yi bunun için seçtim. Sizin tavsiye ettiğiniz 70-300 ile bunu başaracağımı ümit ediyorum.
   Selamlar..

  • Nihayet siparişlemi verdim :) İlginiz ve emeğiniz için tekrar teşekkürler.

   AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G
   AF-S DX NIKKOR 10-24mm f/3.5-4.5G ED
   AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II

  • Hayırlı olsun, güzel ve keyifli fotoğraf çekimleri diliyorum..

 48. Merhaba,

  Öncelikle vermiş olduğunuz bu faydalı bilgiler için teşekkür ederim. Nikon’dan Canon’a geçiş yaptığınızı da okudum. Ben de bir Canon (550d) kullanıcısı olarak 5D Mark II’ya geçmeyi düşünüyorum. Fakat lenslere çok yüksek miktarda para vermek açıkçası koyuyor :) Hem şimdiki makinem için hemde 5D II için elverişli olabilecek lensleri söyleyebilir misiniz? Portre, Spor, Doğa çekimleri için kullanacağım. Şuan için 18-55 kit lens + 70-300 Tamron lensim bulunmakta.

  Şimdiden teşekkürler.

  • Savaş Bey tüm objektifleri burada saymayacağım, bilmeniz gereken şu; üzerinde EF-S ibaresi bulunan objektifler sadece krop faktörlü gövdelerde kullanılır. Eğer bu ibare yoksa her iki gövdede de kullanabilirsiniz; http://goo.gl/Q03E0

 49. panoramik fotograf çekiyorum. Ama fotoğrafçılık çok derin bir okyonusmuş. Ben daldıkça derinlik artıyor gibi geliyor. Şimdi düz çekimlere heves saldım ama baya terleyecem. Szin gibi profesyoneller sayesinde birşeyler öğreniyorum. Ama herhalde en önemli öğreti tatbik. Teşekkürler bilgiler için

 50. mehmetozkozaci | 07 Şubat 2011, 23:15

  Daha önce (6-7 ay) size fisheye mı alsam sigma 10-20 mi alsam diye sorduğumu hatırladım:) bana üşenmeden anlatıp en iyi tecrübenin kendi seçimim olacağını söylemiştiniz. ben de biraz daha araştrıp tokina 11-16 almıştım.

  Aradan aylar geçmiş. Son 2 haftadır araştırıyorum. Telezoom bi objektif alamaya karar verdim. ((ceplerindeki parayı harcamak maksadıyla objektif satınalmak için arayışa başlarlar–> sanırım bu benim:) )) 2 günden beri de kullandığınız bu objektifi size danışsam mı danışmasam mı çelişkisini yaşıyordum ki bu yazıyı yazmışsınız:)

  Şimdi size alacağım objektifi sorup konuyu saptırmak istemiyorum. Ki zaten yazdığınız yazıyla yeterince fikir veriyorsunuz.

  teşekkürler.. elinize sağlık…

1 2 3 17

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.