Eğer bu yazımı beğendiyseniz ve diğer yazılarımdan haberdar olmak isterseniz RSS ya da Twitter ile takip edebilir veya Facebook Sayfamı beğenebilirsiniz. İletişime geçmek için Facebook'dan mesaj gönderebilirsiniz.

21 Yorum Var

 1. Ilker Celik | 20 Şubat 2017, 13:06

  Hakki Bey merhaba. Aslinda yaptığınız organik HDR dedikleri çalışma. Gölgeleri açmak ve Yüksek ışığı kısmak. Sonrasında kontrast ayarları ve diğerleri… İlk örnekte göstermiş olduğunuz fotoğraf bu uygulama için çok uygun. Konu, yani arabadan tutun fotoğrafın doğru açıyla çekilmiş bir fotoğraf olması, mimari detaylar bu fotoğrafı organik HDR için çok uygun hale getiriyor. Ayrıca HDR açısından başarılı olmuş harelenme pek yok. Bu bir zevk meselesi. Organik de olsa HDR bana çok itici geliyor. bir bilgisayar oyunu sahnesi gibi, çok abartı duruyor. Mesela benim zevkime göre hiç oynanmamış fotoğrafınız çok daha güzel, çok daha değerli. Ben de ham (RAW) formatta fotoğraf çekilmesinden yanayım. Fotoğrafa göre yeri geliyor gölgeler karartılıyor yeri geliyor sizin yaptığınız gibi açılıyor. Yukarıda bir arkadaşın RAW kalitesinden bahsettiği şey de bu sanırım. Ham formatın dinamik kapsamı. Dinamik alan ne kadar geniş olursa bu işlemleri yaparken o kadar az detay kaybına uğruyorsunuz. JPEG’de bu kadar büyük bir dinamik alandan bahsedilemez. Gölge parlaklık kontrast dengesini aslında Photoshop da kendince hesaplıyor. Bu ayarlar Photoshopa otomatik olarak da yaptırılabilir. Fakat otomatik ayarlar fotoğrafı sizin ulaştığınız noktaya kadar zorlamayacaktır. İstenilen şey atmosfere uygun dramatik bir hava yaratmak ise, ek olarak doğru filtrelemeler ile devam edilebilir. Yazılarınızı geç okudum. Harika bir siteniz var. Takibizdeyim. Saygılarımla.

 2. Yusuf ERHAN | 22 Ocak 2017, 21:56

  Hocam bir arkadaşım Canon 650d ‘nin raw kalitesinin oly omd em5 raw kalitesinden daha iyi olduğunu söyledi. Ama dpreview gibi sitelerde em5 raw kalitesi daha iyi gibi. Benim için raw önemli . Sizce bu ne derece önemli?

  • RAW kalitesinden tam kastınız nedir, anlamadım. Fakat genel anlamda fotoğraf kalitesi sensör ve objektifle direkt ilgilidir. Oly EM5 in Raw kalitesiyle ilgili bir sıkıntı yok, kaldı ki her iki gövde de oldukça eski, yeni modellere yönelmeniz daha doğru olur.

 3. Adobe programları alamadım ve photoscape kullanıyorum. Photoscape i daha verimli nasıl kullanırız ya da ücretsiz program öneriniz ne olurdu?

  • Photoscape kullanmadım, bilemiyorum ama Photoshop alternatifleri ve ücretsiz olanlar içerisinde en iyisi sanırım GIMP, onu deneyebilirsiniz.

  • İpad e Adobe Lightroom (Lr) kurdum.

   Deneme amaçlı konunuzdaki fotoğraf üzerinde çalıştım ve sizin elde ettiğiniz fotoğrafa çok yaklaştım.

   Tabletten kullansam da alt tuşunu kullanabildim. Bunun için fotoğrafa basılı tutmam yetti. Alt tuşu çok mühim bir ipucu imiş, göz kararına güvenmek zorunda değiliz.

   Detaylı anlatımınız için çok teşekkür ederim.

   Adobe photosohop camera raw ya da lightroom u alamayanlar, ipad ve ipholar için ücretsiz sunulan lightroom u denemenizi tavsiye ederim.

   Aydınlık fotoğraflar.

  • Bedri Bey katkınız için teşekkürler, selamlar.

  • Olympus m10 mark ii ye geçmeyi düşündüğüm şu günlerde raw performansının iyi olmadığı okumaya başladım.

   Bu fotoğraf olympus m1 ile mi çekildi?

   Olympus makinelerin raw işlemeye çok müsait olmadığını, dinamik aralıklarının sınırlı olduğu söylenmiş. Yapılan highlight-shadow düzenlemelerinin resimde çok bir değişim göstermediği yazılmış doğru mudur?

  • Nereden okuduğunuzu bilemiyorum, fakat Olympus gövdeler 12 bit raw fotoğraf çeker, bu fotoğrafları adam gibi işlemek için yeterlidir. Bu örnekteki fotoğraf ise eski bir fotoğraf ve Canon 5D mk3 ile çekildi.

 4. Özgür Yaşar | 09 Kasım 2016, 19:01

  Bu yazı örneği çekmeyi beceremediğim fotoğrafları nasıl belki birşeye benzetilir hale getiririm sorusuna cevap olmuş… iyi fotoğraf ışık ölçümleri doğru yerden yapılmış baştan düzgün çekilmiş fotoğraflardır…

  • Hayır, kesinlikle söylediğiniz gibi değil. Siz sadece fotoğrafın teknik kısmından bahsediyorsunuz. Elinizde daha önce çektiğiniz ve bir daha çekemeyeceğiniz çok özel bir kadraj veya an olabilir. Bu durumda sizi kurtaracak şey burada anlatılmak istenendir.

 5. Bedri YORU | 09 Kasım 2016, 16:43

  Güzel bir “hap” olmuş. Teşekkürler

 6. Doğan Alpay | 08 Kasım 2016, 19:12

  Bilgi paylaşıldıkça kıymetlidir.
  Kutlarım.

 7. Çok faydalı oldu çok teşekkür ederim…

 8. Şenol Şengül | 07 Kasım 2016, 12:21

  Bu güzel bilgiler fotoğraf çekmeye yeni başlayan arkadaşlar için de oldukça yararlı olacaktır, teşekkürler.

 9. ahmet düzen | 06 Kasım 2016, 12:14

  Teşekkürler bilgilendirmeler için.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.