Eğer bu yazımı beğendiyseniz ve diğer yazılarımdan haberdar olmak isterseniz RSS ya da Twitter ile takip edebilir veya Facebook Sayfamı beğenebilirsiniz. İletişime geçmek için Facebook'dan mesaj gönderebilirsiniz.

120 Yorum Var

 1. Merhaba, sensör ve lens temizliği ile ilgili bi yazı hazırlayabilirmisiniz.. Ve tabi bu temizleme ürünlerini nereden bulabileceğimizle ilgili

  Bikaç yere sordum kimisi elimizde sensör temizleme kiti yok dedi kimisi sadece kompresörle temizliğe 30 lira istedi, yani bu isin makul ve normal bi yolu yok mu yabancılardaki gibi? (sensor swab, solüsyon, Rocket Blower pompa vs.)

  • Evet iyi olur, bunu not aldım. Eğer çok kötü bir leke veya kirlenme söz konusu değilse pompa kullanarak tozları dışarı atabilirsiniz. Ama derinlemesine bir temizlik zaten çok sık yapılmayan bir uygulama, bunu da yetkili servislerin yapması daha iyi olur. Herkesten aynı el becerisini beklemek hata olur.

 2. Bi soru sormak istiyorum. DX gövde için üretilmiş bir lensin üzerinde 30 mm yazıyorsa, o lens normalde Full Frame e takılabilseydi kaç mm ye tekabül ederdi? 20 mi, yoksa zaten o değer FF e göre belirlendiği için yine 30 mi…?

  Diğer bi deyişle FF için üretilmiş 50 mm lik başka bi lens ile DX için üretilmiş 75 mm lik lens DX gövde üzerinde eşdeğer midir?

  • Objektiflerin üzerinde yazan rakamlar Full Frame gövdeye takıldığında çalışabilecekleri odak uzaklıkları şeklindedir. Yani objektifimiz DX gövde için üretilmiş olsa, FF gövdeye takılamıyor olsa bile üzerinde yazılan rakam FF için geçerli değerdir. Yani ilk sorunuzun cevabı 30mm. İkinci soru otomatik olarak hükümsüz oluyor sanırım…

  • Cevabınız için teşekkürler, çok anlaşılır olmuş. Peki telefonlarla çektiğimiz resimlerin EXIF değerlerinde 4mm yada ne biliyim 3,5 mm filan yazıyor. Normal şartlarda Fisheye efekti oluşmuş olmaz mıydı? Ama normal görüş açısına sahip resimler var elimizde… Bu konuya yaklaşımımız nasıl olmalı?

  • Yukarıda bahsettiğimiz rakamlar harici objektifler için geçerli. Eğer dahili objektif olursa yani değişmeyen objektifi olan kompakt makineler yada Cep telefonlarında görülen EXIF bilgileri iki rakam içerir. Bu rakamlardan ufak olanı; yani 3,5mm gibi olanı sensöre göre üretilmiş olan lensin odak uzaklığını verir. Diğer rakamın açıklamasında ise “35mm” kelimesi geçer. Bu rakam ise FF gövdede ne anlama geldiği bildirir. Aslolan Objektiflerde hangi odak uzaklığı kaç derece açı görür? meselesidir…

 3. canon 700d makinam var almak istediğim lens tamron 17_50mm
  bu lensin odak uzaklığı 27.2 ve 80 mm denk geliyo nasıl hesaplıyoruz standart çekimler için uygun bir açımı tşk

 4. Crop sensörlü cihazlarda FF uyumlu lensleri kullanabiliyor muyuz ?

 5. merhaba canon 700d sahibiyiz..croplamadan kare formatta fotoğraf çekmek istiyoruz.. nasıl yaparız?

 6. Şeymanur Özlü | 01 Ağustos 2016, 16:40

  Canon EOS rebel t3i kullanıyorum kop faktör var mı varsa nasıl kullanabilirim?

 7. ben nıkon d5200 kullanıcısıyım makınemde dx serısı lens var o zaman 1.5 ıle carpmaya gerek kalıyormu lensımde dx serısıne ozel uretılmıs oldugundan. yanı dx gövdede ff lens kullandıgımızdamı 1.5 farkı cıkar. yoksa dx lens kullansakta 1.5 fark varmıdır

  • Evet yine de 1.5 ile çarpmanız gerekir. Örneğin 18-55mm bir DX objektif ama gerçekte (35mm ye denk gelen) gördüğü görüntü 27-83mm dir.

 8. Mehmet Nuri Hatamışlı | 25 Nisan 2016, 13:57

  Sony a 6000 de kullandığım lensleri.Sony A 7 II de kullandığımda görüntü kalitesin de problem yaşarmıyım.

  • Sony A6000 de kullandığınız objektifler Sony A7 II ile kullanılmazlar, eğer bir adaptör yardımı ile kullanacaksanız ve adaptörde optik eleman olursa kalitede problem olacaktır.

 9. Mustafa levent | 10 Nisan 2016, 17:48

  Hakkı bey bu konuya karşı oldukça yüzeysel bi aşinalığım vardı anlayamadığım merak ettiklerim vardı sayenizde mantığını anlamaya başladım Aklıma takılan önemsiz sayılabilecek bir noktayı belirtmek isterim. Bu anlattıklarınız doğrultusunda dx formatlar 36mmye göre krop olduklarından, yazınızda geçen “dx yakınlaştırmada daha iyidir” tespitine aklım yatmadı! Aynı odak uzaklığında dx dahamı yakın çekmiş oluyor? Yani fx makineyle çekilen foto, dx formata göre kırpıldığında kırpılmış fotoğraf, dx’in fotoğrafından kalite olarak aşağıdamı olur?
  İlgine teşekürler hocam.

  • Elimizde aynı megapiksele sahip biri FX diğeri DX formatta iki gövde olsun. Aynı objektifi kullanarak aynı noktadan fotoğraf çektiğimizi varsayalım. Elbetee DX gövde ile daha yakınlaşarak çekmiş gibi oluruz. FX gövde ile çektiğimiz fotoğrafı kroplayarak Dx ile çektiğimiz görüntüyü elde edebiliriz ama bu durumda elimizdeki fotoğrafın kalitesi DX’in ki kadar iyi olmayacaktır.

 10. canon 700d kullanıcısıyım 18-55mm lense sahibim yalnız bu kullandığım lenste istediğim geniş açı ve zoom yapamıyorum makinam crop sensör, yazınızı okudum crop sensör ile full frame sensör arasındaki farkı öğrendim. size danışmak istediğim konu şu: ben hangi ölçekli lens ile hem geniş açı hemde zoom yapabilirim, yada bana geniş açılı makinama uygun lens tavsiyeniz varmı? teşekkür ederim.

  • Ömer Bey her iki tarafı da içeren objektifleri imal etmek fiziksel olarak imkansıza yakın olduğundan üretimi yapılamıyor. Zaten elinizdeki DSLR gövdenin faydalarından biri bu çeşitli objektiflerden yararlanabilmeniz.

1 2

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.