Kişisel fotoğraf makinesi tarihim

Şimdiye kadar edindiğim, yani kendi bütçemle satın alıp kullandığım, çoğunluğunu da bir süre sonra sattığım fotoğraf makineleri listesini ilginize sunuyorum. Bir çoğunu satmış olsam da, bir kısmını kullanmadığım halde elimde tutuyorum. Elbette bunların yanında bir çok objektif de deneme fırsatım da oldu. Siz siz olun, makine seçerken ilk kriteriniz “kullanırken mutlu oluyor muyum?” sorusunun cevabı evet olan ürünleri tercih edin.

Yıl 1989, Fotoğrafla tanışıyorum ve kendi paramla ilk fotoğraf makinemi o zamanlar Beyazıt’ta bulunan Rus Pazarı’ndan satın alıyorum, Zenit ET. Halen kullanmadığım ama ilk olması sebebiyle halen sakladığım bir makine.

Aradan çok uzun zaman geçiyor ve fotoğrafçılık da dijital devrimden payına düşeni alıyor. Teknolojiye olan ilgim dolayısıyla ben de geri kalmıyorum ve bir kaç yıl içerisinde ufak bir dijital makine ediniyorum Canon A60.

Hemen peşinden daha iyi bir makine olan Canon Pro1 modelini edindim.

Bir sonraki aşamaya DSLR edinerek devam ediyorum Nikon D70. 

Sonrasında; Nikon D80 

Bir ara yanıda her zaman taşıyabileceğim, oldukça küçük kompakt makine arayışına girmiştim ve o zaman Sony DSC s40 almıştım.

Tarih sırasına göre devam edersek asıl makinemi Nikon D300 ile yükseltiyorum.

Bu arada ufak makine arayışlarım devam ediyordu ve aynasız sistemler yavaştan görünmeye başlamıştı, ben de ilk tercihimi Panasonic GF1 olarak yapmıştım.

Bu arada asıl ekipmanımda da büyük bir değişiklik yapıp Full Frame Canon 5D mk2 ye geçiş yapmıştım, o sıralar profesyonel çekimler de yapıyordum.

Bir süre sonra bir üst modeline terfi ettim Canon 5D mk3.

Ufak ekipmanlarla daha fazla ilgilenmeye başlamıştım, profesyonel çekimler de bitmişti. Aynasız makinemi yeni bir modelle değiştirdim Panasonic GX7.

Bu makineyle çok mutlu oldum ve artık DSLR kullanmamaya karar verdim. Elimdeki DSLR ile ilgili tüm ürünleri sattım. Panasonic objektiflerini de kullanabildiğim için Olympus OM-D E-M1 set satın aldım.

Bir süre sonra bu set bile büyük gelmeye başladı ve devamlı yanımda taşıyabileceğim daha ufak bir makine aramaya başladım ve Sony RX100 m4 satın aldım.

Estetik olarak çok beğendiğim bir makine olan Olympus PEN-F piyasaya çıkınca onu daha küçük ve hafif olduğundan, aynı zamanda tüm objektiflerimi kullanabileceğimden dolayı Olympus PEN-F Silver satın aldım.

Cep telefonumu da değiştirip Iphone 8+ kullanmaya başlayınca, oldukça iyi fotoğraf çekilebildiği gördüm ve zaman zaman onu kullanmaya başladım.

Asıl ekipmanımı bir üst modeliyle değiştirdim Olympus OM-D E-M1 mk2 aldım ve kullanmaya başladım. Objektif olarak, tamamen sabit odaklı objektiflere yönelmeye başladım.

Bu arada birikmiş paramla, ufak sabit odaklı objektiflerle kullanabilir miyim arayışıyla Full Frame Sony A7r3 satın alma gibi bir girişimim oldu; ama bir ay kadar sonra pişman olup sattım, o parayla da kendime kapsamlı bir ahşap atölyesi açtım, halen keyifle çalışıyorum.

Son olarak sokak fotoğrafçılığına daha uygun olduğunu düşündüğüm Olympus PEN-F Black satın aldım ve kullanmaya başladım, elimde iki tane PEN-F olmuştu.

Fujifilm markasını da çok beğendiğim için elimdeki Olympus PEN-F Silver olanı Fujifilm X-E3 modeliyle değiştirdim.

Şu an, aktif olarak kullandığım ürünler Olympus PEN-F Black, Fujifilm X-E3 Black ve Iphone 8+.

Kişisel fotoğraf makinesi tarihim şimdilik bu şekilde. Benzer maceraları olanlar vardır diye düşünüyorum, acaba sizinki nasıl?

4 Yorum Var

 1. Selam Hakkı Bey…
  Bir konuda yardıma ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim. Fotoğraf çekmeyi seviyorum cep telefonuda artık kesmiyor birazdaha böyle elimde güçlü bi makine olsun istiyorum.
  Öyle belli bir tarzım yok beğendiğim ne görürsem çekerim, özellikle böyle uzak konuları çekmeyi daha çok severim, mesela Eminönü’nde sahilde dikilip galata kulesini şöyle zoomlayıp çekmek isterim. Çektiğim fotoğrafların kalitesi cep telefonundan daha iyi olsun istiyorum makro fotoğraflar çekenlere imreniyorum bende öyle makro fotoğraflar çekmek istiyorum. Öyle çok büyük boyutlarda baskı almayı düşünmüyorum enfazla evimde 50 inç tv nin karşısına oturup slayt tuşuna basıp izlerim tabii iyi kötü videolarda çekebileyim istiyorum..
  Bu bağlamda size sormak istediğim ben dslr (aynalı veya aynasız farketmez) makineler ile bu sabit objektifli (Canon sx70, Sony hx400v gibi) dslr-like denilen makineler arasında kaldım. Bu dslr-like denilen makineleri performansının düşük olduğunu söylüyorlar hatta bunlara verilen paralara yazık tarzında yazılar okudum hakikaten bu kadar kötümü bunlardan bitane edinsem beni pişman edermi..?
  Şimdiden teşekkürler…

  • dslr-like alırsanız ilke başlarda yeni bir ürün heyecanıyla kullanıp keyif alırsınız fakat zamanla fotoğrafçılarla tanışırsanız ve fotoğraf uğraşının içine girerseniz yanlış bir karar verdiğinizi düşünmenize yol açar. Performans konusunda sizin ihtiyacınızı karşılar; fakat söylediğim gibi bir durum olacağını düşünüyorum.

  • Öncelikle cevapladığınız için teşekkürler. Öyle fotoğrafçılarla tanışıp fotoğraf çekme etkinliklerine katılacağımı pek sanmıyorum, zaten halihazırda motosiklet tutkum var. Ben daha çok motor seyahatlerinde, gittiğim turistik yerlerde, katıldığım festivallerde çevremde gördüğüm güzellikleri fotoğraflarım. Arasıra kendimi dağa taşa vurup kendi çapımda çiçek böcek manzara resimleri çekmek isterim, bu konuda cep telefonu beni tatmin etmiyor birazdaha iyi bişeyler ne bileyim fotoğraf çekerken biraz seçme şansım olsun ayarlarda değişiklik yapabileyim istiyorum.
   Dslr-like olarak aklımda iki model var Canon sx70
   Sony hx400v
   Birde hani böyle bişey düşünmeyin daha çok dslr objektifi değişebilen bir cihaz alın deme ihtimaline karşıda şu iki model kafama yattı..
   Canon m50
   Olympus e-m10 mark3
   Sizden ricam özellikle üsteki iki dslr-like modellerini inceleyip bana yardımcı olmanız…
   Sizden gelecek cevaba göre çizimi belirleyeceğim… Çok teşekkür ederim..

  • Mehmet Bey motor tutkunuz varsa, yanınızda taşıyabileceğiniz boyutta ve profesyonel fotoğrafçıların dahi kullandığı bir üründen bahsedeceğim. Bizim evde de bir tane var. Sony RX100 m7 veya Sony RX100 m6 modeli sizin tüm ihtiyaçlarınızı görecektir. Diğer eski tip DSLR-Like modellerinden uzak durun. yüksek zumlu makineler işinizi görecek kalitede fotoğraf vermezler.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.