Faili Meçhul Kıyak Hareketi

Bilenler zaten takip ediyordur, ben bilmeyenler için yazıyorum. Bir süre önce sevgili Tunç’un başlattığı bir oyundan bahsetmek istiyorum; Faili Meçhul Kıyak. Kısaca özetlemek gerekirse bu oyunda amaç eğlenmek, eğlenirken yaptığımız ise birilerine iyilik ya da Tunç’un deyişiyle kıyak yapmak. Aslında belki de çok yabancı olmadığımız bir fikir, Amelie gibi filmlerde de işlenmiş fakat bu biraz daha farklı neden mi? Çünkü bu bir gerçek ve bu gerçek birçok kişi tarafından destekleniyor, bu oyun oynanıyor.

Öncelikle bir kart var bu karttan bahsedelim. Diyelim ki bir iyilik kurguladınız ve bunu gerçekleştirdiniz. Kıyak gören kişinin bu yaptığınız iyiliğin yanlışlıkla değil de bilerek yapılmış bir iyilik olduğunu anlaması için kartı orada bırakıyorsunuz. Aynı zamanda bu işin oyunun bir parçası olduğunu da anlamış oluyor. Dilerse o da bu kartı kullanarak başkalarına iyilik yapıyor ve hareket böylelikle genişliyor. Kartları word ve pdf formatında bilgisayarınıza indirip baskı alıyor ve cebinizde taşıyorsunuz.

Bir çok yerde konu ile ilgili yazılar yayımlandı, gaztelere haber, televizyona programına konu oldu, bununla birlikte eleştiri aldığı da oldu. Neymiş efendim çocukcaymış, zaten amacımız bu, içimizde hapsedilen çocuğu uyandırmak. Neymiş efendim, asıl ihtiyacı olana yardım etmek daha iyiymiş, bu bir yardım organizasyonu ya da sosyal sorumluluk projesi değilki, bu heyecansız yaşayan insanları heyecanlandırmak, iyilik denen kavramı hatırlatmak, karşılıksız vermenin ne demek olduğunu biraz olsun hissettirebilmek için var. Bu yapılan iyilikler ya da kıyaklarla kimse birşey elde etmiyor, kimse birşey kazanmıyor ama hem iyiliği yapan hem de yapılan kişinin içinde birşeyler uyanıyor (toplumun yoketmeye çalıştığı, bize unutturduğu birşeyler)

Son söz olarak Tunç Kılınç kimdir diye merak edenleri, Faili Meçhul Kıyak hareketindeki gelişmeleri takip etmek isteyenleri ve bu kartlara sahip olmak isteyenleri böyle alıyoruz; www.failimechulkiyak.com

Beyaz Show programında konu olan bölümü izlemek isteyenler için de video’yu buraya ekliyorum;

7 Yorum Var

 1. çok heycanlı ben bunu kesin yapmalıyım

 2. ali ulucan | 28 Mart 2011, 14:52

  kendinize bir iyilik yapin dogayi koruyun

 3. ebru sevinç | 03 Kasım 2010, 22:06

  ben faili meçhul kıyak harekatını inkilap ögretmenımden ögrendim ve çok begendim ve hemen düşünmeye beşladım ve arkadaşlarımla bereber bu oyunu yapmaya başladık

 4. bence herkesin hayatında bu tür renkli şeyler olmaı..herkes kıyak geçmeli, bize de kıyak geçilmeli :)

 5. gercekten eglencelı:) bencede

 6. harika bi iş yapmışsınız çok gzl

 7. gercekten eglencelı:)

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.