Something is wrong.
Instagram token error.

Eski bir Canavar Tamron 500mm f/8 SP Macro

İlk kez beraber fotoğraf çekime çıktığımız ve eski bir fotoğrafçı olan arkadaşımda gördüm bu canavarı. Tabi ki kurcalamadan edemedim, uzun süre test edip sonunda almaya karar verdim. Fakat bu objektif öyle her yerde bulabileceğiniz cinsten değil. Sanırım şu anda tek bulabileceğiniz yer ebay ya da benzeri ikinci el ürün satan siteler.

Neyse, uzun süre takip edip, açık artırmalar katıldık vs. derken sonunda objektifim elime ulaştı. Japon üretimi ve hiç kullanılmamış gibi tertemiz, toplamda bana maliyeti $220 civarında oldu. Kabaca $200 ile $300 arasında bir fiyata edinme şansınız var, tabii eğer bulabilirseniz. Peki neydi bu üründe beni cezbeden? Öncelikle objektifi biraz tanıtayım.

Tamron 500mm f/8 SP Macro Genel özellikleri:

 • Odak uzaklığı: 500mm
 • Diyafram: Sabit f/8
 • Mimari: 7 element 4 grup
 • Görüş açısı: 5 derece
 • Filtre çapı: 82mm
 • Minimum netleme: 1.7m (1:3 makro)
 • Ağırlık: 595 gr
 • Boy: 9.15 cm

Kullandığım makina Nikon D300, yani DX formatlı, bu da demek oluyor ki 1.5 kırpma faktörü ile kullandığım objektif bana FX makinelerdeki 750mm görüntüsüne eş bir görüntü veriyor. Objektif oldukça ufak ve hafif olduğundan elde çekim yapmayı ve taşımayı kolaylaştırıyor. Fakat tripodla çekimde alınan sonuçlar elbetteki çok daha iyi. Eldeki çekimlerle ancak 1/500 estantane ve üzerindeki hızlarla ulaşabiliyorsunuz, yani daha yavaş çekimlerde titremeden dolayı netlik sıkıntısı olacaktır. Manual netleme başlarda biraz zorlasa da oldukça zevkli ve bu işte başarının anahtarı tecrübe. Fazla ışığa ihtiyaç duyduğundan 400, 800 gibi yüksek isolarda noise problemi olmayacak bir makina ile kullanmanızı öneriyorum. Kuşçular için kullanımı biraz zor gibi; ancak monopod ya da tripodla hareketsiz kuşlarda rahatça kullanılabilir.

tamron 500mm

Ben denemelerimde gün ışığı ve homojen ışık koşullarında oldukça başarılı çekimler yaptım. Satın almadan önce Canon 40D ile birlikte hareketli bir leylek çekimim olmuştu. Az önce tripodla çektiğim bir ay fotoğrafını ve diğer bir fotoğrafı örnek olması açısından yazıya ekliyorum.

ay-fotografi-hakkiceylan-tamron-500mm

Eğer aynalı bir objektif almayı düşünüyorsanız piyasada ucuza bulabileceğiniz Samyang, Phoenix gibi markaları, fiyatları $50 bile bulursanız sakın denemeyin, oldukça kötü sonuçlarla karşılaşacaksınız. Satın almadan önce mutlaka incelemeleri okuyun.

Lens hakkında bulabileceğiniz bir iki test ve incelemeyi aşağıdaki adreslerden takip edebilirsiniz. Ben kullanırken oldukça eğleniyorum :)

20080705085k

Bob Atkins incelemesi:
http://www.bobatkins.com/photography/tutorials/mirror.html

Photozone incelemesi:
http://www.photozone.de/Reviews/Nikkor%20/%20Nikon%20Lens%20Tests/286-tamron-500mm-f8-sp-macro-adaptall-to-nikon-review–test-report

Yorum yok, ilk sen ol!

 1. @Yıldırım Bey 1/15 inanılmaz bir değer, ben cmos sersörlü D300 e geçince ancak rahat çekim yapar hale geldim. Düşük ışık koşullarında iso 800 veya 1600 e kadar çıkabiliyorum.,1/400 -1/500 civarından daha yavaş çekim yapmamaya çalışıyorum. Sitenizde bulamadım, çektiğiniz fotoğraflardan direkt link verebilir misiniz?

 2. Herkese merhabalar ;
  Ben hem Canon FD 500mm F/8.0 refleks hem de Tamron 500mm F/8.0 refleks yani aynalı lensleri 1991 yılında kullanmıştım.Özellikle ters ışıklarda ve kuş fotoğraflarında çok güzel fotoğraflar çekmiştim.Şimdi de Sony SAL 500mm F/8.0 aynalı lensini kullanıyorum.Sonuçlarından çok memnunum.Lens yalnız Sony Alpha serisi A100,200,250 ve 350 modellerinde kullanılabiliyor.Özellikle Sony A100 makine de çalışıyor.Makine de sarsıntı önleyici sistem olduğu için 1/15 saniyedeki çekimlerde bile çok güzel sonuçlar veriyor.Çektiğim fotoğrafları http://www.yildirimalemdar.com web sitemden görebilirsiniz.Selamlar..

 3. Gözü kapalı tavsiye edebilecğim bir aynalı lens :)

 4. Bir ara görüşürsek sana demo yaparım :)
  Tecrübe ile manual netlemede ustalaşıyor insan, ne de olsa eskiden AF mi vardı değil mi?

 5. Vay vay vay!
  Tek kelime ile nefesim kesildi. Enfes bir şey bu.
  Hele Ay fotoğrafı çekmek için benim 300mm ile attığım taklaları düşününce :)
  İnsan bir meydan da oturup yaşamdan manzaraları çekebilir.
  Cidden çok müthiş bir imkan ve fiyatı yaptığına göre çok uygun. Planlamalı bunu bütçede.

  Çok teşekkürler yazı için.

 6. Bulmanız çok zor ama araştırmaya değer, şahsen benim Sirkeci Hayyam da sormadığım dükkan kalmamıştı.

 7. hakkı bey ben bu objektifi istanbulda bulamazmıyım?
  ufacık bir lens nasıl bu kadar uzağı cekebiliyor ?

 8. Mükemmel görüntüler. Canon EOS‘lardan beri böyle kaliteli fotoğraflar görmemiştim, verilen paraya değmiş.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.