Dijital Fotoğraf Makinesi seçimi

Bu yazıya yıllar içerisinde yeterince yorum yapıldı ve hepsine itina ile cevap verdim, artık yeni yorumlara kapatıyorum ve size daha yeni bir öneri sunuyorum:
Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi, farklı bir öneri
ama yine de bilgilenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

NOT: Bu konunun daha güncel haline Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi yazısından ulaşabilirsiniz.

Amatör olarak fotoğraf ile ilgilenmek isteyen bazı tanıdıklarım ve okurlarım hangi dijital fotoğraf makinesini almaları gerektiği konusunda karar veremiyorlar. Bu sebeble de sık sık bana danışıyorlar. Belki yardımcı olur diye farklı bir bakış açısı getirmek istedim. Hangi makinanın alınması gerektiğine bilgiden ziyade sizin istek ve ihtiyaçlarınız karar vermeli. Bu yüzden “şu makina bu özellikte, bir diğerinin ise şusu var busu yok” şeklinde makina özelliklerine bakıp kafa patlatmaktan vazgeçin.

Sadece fotoğraf makinasını kullanacak kişinin cevaplaması gereken sorular var, bu kişinin kendiniz olduğunu düşünüyorum, şu soruyu kendinize sorun ve cevabına göre hareket edin.

Fotoğrafa ne kadar zaman ayıracaksınız, fotoğrafla ne kadar yoğun ilgileneceksiniz?

 1. Yeni doğacak bebeğimin ve evdeki kedimizin fotoğraflarını çekmek ayrıca gittiğimiz tatillerdeki güzel yerleri ve anıları yakalamak istiyorum.
 2. Yukarıdakilere ek olarak ara sıra kelebek, çiçek, böcek ve ayrıca doğadaki güzellikleri de fotoğraflamak istiyorum.
 3. Tüm yukarıdakiler ve/veya amatör olarak fotoğraf sanatıyla ilgilenmek ve kendimi devamlı geliştirmek istiyorum.

Bu soruya vereceğiniz cevap sizin hangi sınıfta bir makinaya ihtiyacınız olduğunu gösterecektir. Cevaplarınıza göre makina sınıfları ve açıklamaları aşağıdadır:

 1. Compact: Kompakt, resimde gördüğünüz gibi küçük, her yere götürülebilen, masraf çıkartmayan, nispeten daha hesaplı, otomatik fonksiyonları ve bas-çek özellikleri gelişmiş makinalar olarak adlandırabiliriz.
 2. DSLR Like: DSLR benzeri ama daha kompakt ve objektifi değiştirilemeyen, DSLR abilerine göre daha hesaplı, kompaktlara göre daha geniş odak aralığı (ya da daha çok zoomu olan diyelim) olan makinalardır.
 3. DSLR: Çok geniş bir yelpazede yer alan bu makinaları da kendi içinde sınıflara ayırmak mümkün. Ama genel anlamda bir gövde ve değiştirilebilen objektiften oluşan, üstteki diğer sınıflara göre boyut ve ağırlık olarak daha büyük olan, profesyonel amaçlar için de kullanılan makinelere denir (Single Lens Reflex tanımına girmiyorum zira konumuz bu değil.)

Ana sorumuza “1” olarak yanıt verdiniz ise

Şimdi Sizin için önemli olan kriterleri bir kağıda yazın (bilgisayarda yazmayın lütfen, kağıt ve kalem kullanın, neredeyse kalemle yazmayı unutacaksınız.). Sakın megapiksel, çözünürlük filan yazmayın çünkü bu sınıftaki makinalar zaten en az 5 megapikselden başlıyor ve sizin için bu rakam yeterli¹. Şimdi kendinize yeni bir soru sormanız gerekiyor; alacağım makineye toplamda ne kadar para verebilirim? Genel itibariyle bu işe ne kadar çok para ayırırsanız o kadar kaliteli bir ürün alırsınız ve memnun kalırsınız. Bazı durumlarda ek masraflar çıkacaktır (şarjlı pil ve şarj aleti, hafıza kartı, taşıma çantası gibi) bunları da unutmadan fotoğraf makinesi için ayırabileceğiniz en yüksek değeri belirleyin. Şu ana kadar sayısını hatırlamayacağım kadar makinayı kullanma ve deneme şansım oldu. Bu yüzden kendi tecrübelerime dayarak söyleyebilirim ki her yeni çıkan makina bir öncekine göre daha iyi ve başarılı sonuçlar veriyor. Ben hemen almak istiyorum fazla inceleme, araştırma yapamam diyorsanız, özellikle compact makinalar için tercih edeceğiniz markalar Canon ve Sony olsun, hangi modelini alırsanız alın başarılı sonuçlar elde edeceğinize ve tatmin olacağınıza eminim. Tercihinizi yaparken en az 3x optik zoom olmasına da dikkat edin.

Daha seçici davranmak ve titiz bir eleme yapmak istiyorsanız ve bu konuda da az çok bilginiz varsa Digital Photography Review sitesindeki Buying Guide aracını kullanabilirsiniz. Örneğin ben geniş açılı bir kompakt makina arıyordum, diğer özellikleri ikinci plandaydı bu yüzden Format kısmından “Compact” ve Zoom wide (W) kısmından da “<24mm” yi seçerek

Compare tuşuna bastım. Sonuçta dört adet makina bulundu, bunlar arasından ağırlığı ve fiyatı açısından cazip olan Samsung NV24HD modelini tercih ettim.

Sorumuza “2” olarak cevap verenlerin işi biraz daha zor

Zira bu sınıftaki ürünlerin özellikleri daha karmaşık ve karar vermesi daha güç. Bu sınıfta makina alacak olanlar için öncelikleri belirlemek şart. Makro (çok yakındaki obje, çiçek böcek çekimleri), tele (uzaktaki objeleri çekebilme), video kalitesi (hareketli görüntülerdeki çözünürlük ve saniyedeki kare sayısı) bu özellikler için önceliğinizi belirledikten sonra piyasada bulabileceğiniz ekipmanlar arasından bir seçim yapmanız gerekecek. Digital Photography Review sitesindeki Buying Guide aracını kullanarak devam edin. Format olarak “SLR-like” seçilir, sonra diğer önceliklerimize göre (Mesela bizim önceliklerimiz video, makro ve en son tele şeklinde olsun) Movie Clips sekmesine gelerek en yüksek çözünürlüğü seçiyoruz ve Compare butonuna basıyoruz. Karşımıza tablo halinde birkaç makina ve özellikleri çıkıyor. Burada listelenen makinalar en az 1280 piksellik video kaydı yapabilen SLR-like makinalardır.

İkinci kriterimiz olan makro için en soldaki sütundan “Macro focus range” kısmına bakarak karar vermemiz gerekiyor. Bu aşamada iki seçenek öne çıkıyor. 1cm yakından çekim yapabilen Panasonic Lumix DMC-FZ28 ve 5cm den çekim yapabilen Casio Exilim Pro EX-F1. Üçüncü kriterimiz tele için Zoom tele (T) kısmına baktığımızda ise “1cm” yakından çekim yapabilen Panasonic Lumix DMC-FZ28 in daha iyi olduğunu görebiliyoruz. Burada bir karar vermemiz gerekiyor zira Casio Exilim Pro EX-F1’in video özelliği bir hayli gelişmiş (şahsen bir fotoğraf makinesinde gereksiz gördüğüm bir özellik ama isteyen olabilir) öte yandan Panasonic Lumix DMC-FZ28’in ise fotoğrafik özellikleri daha iyi duruyor (geniş açısı, telesi, makro kabiliyeti vb.) Dikkat ederseniz bu seçenekte ne kadar paramız var diye sormuyorum, zaten çok fazla seçeneğimiz yok ve eğer istediğinizi alamıyorsanız seçiminizi başka bir modelle değiştirmeyin, hiç almayın veya sonraya erteleyin, nasıl olsa fiyatları her halukarda düşecektir.

Başka bir örnek yapalım; bu örnekte ise önceliklerimiz şöyle sıralansın; genişaçı, makro, tele. Bu sefer Buying Guide sayfasından format tan “SLR-like” ve Zoom wide (W) kısmından “<28mm” yi seçiyoruz, zira 24mm den daha geniş açı SLR-like makina malesef bulunmuyor. Seçimimizi yapıp Compare butonuna basınca 15 adet makina karşımıza çıkıyor, işimiz zor görünüyor. Üçüncü seçeneğimiz olan Macro focus range kısmını gözden geçirdiğimizde 1cm olan birçok seçenekle karşılaşıyoruz, bunların haricinde olanları fotoğraflarının hemen üzerinde olan [REMOVE] yazısına tıklayarak tablodan çıkartıyoruz. Başka bir eleme kriteri bulmamız gerekiyor, her durumda işinize yarayacak bir özellik olan Image stabilization³, bir işimize yaramadı :) hepsinde de varmış. Bakabileceğimiz bir çok detay olmasına karşın benim önerim bu aşamadan sonra “Owners opinions” kısmındaki yıldız sayısına ve cihazın fiyatına göre bir değerlendirme yapmak. 4,5 ve üzerinde olan makineleri saklayıp diğerlerini eliyorum. Sonra kalanlardan Fujifilm FinePix S100fs modeli $750 civarındaki fiyatıyla² ve diğerlerine oranla zayıf telesi ile değerlendirme dışı kalmayı hakediyor. Bu aşamada belirtmeden geçmemekte fayda var; SLR-like ve DSLR makinaları almadan önce mutlaka bire bir görüp eline alarak kullanmanız, tuşlara erişim ve kullanım hisleri konusunda bir fikre sahip olmanız önemli. Tipini pek beğenmesem de hakkında okuduklarımdan dolayı Fujifilm FinePix S8100fd modelini seçiyorum.

Sorumuza “3” olarak cevap verenler

Bu sınıftaki kullanıcılar için burada yazmayı şimdilik uygun görmüyorum. Yakın zamanda yazmayı planladığım İlk kez DSLR makina alacak olanlar, dikkat yazısıyla incelemeyi daha doğru buluyorum.

Açıklamalar

(1) Neden diye soranlar olacaktır; Megapixel fotoğrafın büyüklüğü anlamında kullanılan bir birimdir. Dijital fotoğraf renkli noktalardan yani piksellerden oluşur. Yatay ve dikeydaki bu noktaların çarpımını milyona böldüğünüzde megapixel olarak değerini bulursunuz. Örneğin masaüstünüzde(desktop) kullandığınız duvarkağıdının (wallpaper) yatay ve dikeydeki noktalarının çarpımı genellikle 1024×768 ya da 1280×1024 piksel olur. Benimki 1280×1024 bu da yaklaşık olarak 1,3 Megapixel ‘e denk geliyor. Megapixelin tek önemi fotoğrafların baskılarını alırken ortaya çıkar. 5 Megapixellik bir fotoğrafı rahatlıkla 20×30 santimetre ya da A4 boyutlarında baskı alabilirsiniz. Kaldı ki kompakt sınıftaki makinaları araştırıken hepsiburada.com‘a baktığımda 70 farklı modelden sadece iki tanesinin 7 Megapixelin altında olduğunu gördüm. Kısaca megapikseli unutun.

(2) Bu yazıdaki tüm fiyatlar B&H Photo Video Pro Audio sitesinden alıntıdır. Türkiye’deki fiyatlar bir miktar daha pahalı olacaktır fakat kişisel fikrim olarak bu fazlalık %20 ‘den fazla değil ise Türkiye’den alınması garanti ve destek anlamında daha uygun olacaktır.

(3) Türkçesi titreşim önleyici olan sistem, fotoğraf çekerken vücudumuzdan kaynaklanan titreşimlerin fotoğrafa etkisini azaltarak, düşük ışık koşullarında daha net fotoğraf çekebilmemize olanak sağlıyor.

209 Yorum Var

 1. Merhaba Hakkı Bey. Ben düğün fotoğrafçılığı yapmak istiyorum ve bulunduğum şehirdeki bi kursa başladım.. Fakat makina olmadan sadece kursa gitmek yeterli olmuyor.. Makina objektif konusundada çok bilgili değilim bu konuda bilgisi olan insanlara danışmak ve ona göre hareket etmek istiyorum.. Yardımcı olursanız sevinirim…

  • Gittiğiniz kursta yeterince yardım alamıyor musunuz? Facebook üzerindeki fotoğraf gruplarına katılıp şehrinizdeki fotoğrafçıları bulma şansınız olabilir.

 2. Hakkı bey mrb. Ben diş hekimiyim ve ağız ici detaylı fotograf cekebilecegim bır makina istiyorum. Fujifilm hs 30 ve canon Sx 40 üzerinde duruyorum hangisini tavsiye edersiniz

  • Giriş seviyesi bir DSLR ve makro objektif ile çok iyi sonuçlar alırsınız. Örneğin Canon 550D ve 105mm Makro objektif.

 3. öncelikle çok tşk ederim hakkı bey sizin gibi işin erbabı olan böylesine bir ustanın fikrini ve sizinle iştişare mahbında bir soru sormak istiyorum.
  şimdi ben iyi bir makina almak istiyorum velakin aldığım şeyi bir defa ve uzun yıllarca kendimi o makinayla geliştirmek daha sonrası içinde kullanmayı amaçlıyorum bunun için bana hangi marka ve hangi modelini tavsiye edersiniz profesyonel sınıfındaki makinalardan ???
  saygılar…

 4. Fujifilm FinePix HS25 EXR
  Yukarıdaki özeliklere sahip bu ürünü inceledim ve almayı düşünüyorum.
  Marka ve ürün hakkında bilgi ve yorumlarınızı alabilir miyim?
  Şimdiden teşekkürler.

  • Ali Bey merhaba, ürünü kullanmadım ve performansını bilemiyorum; ama fiyatı özelliklerine göre makul görünüyor. kişisel olarak DSLR-Like sınıfı ürünlerden hoşlanmıyorum ama tabiki tercih edebilirsiniz.

 5. merhabalar çok acil karar vermem gerkiyor üç makine arasında kaldım bunlar;
  CANON A 3350 16 MP 3” LCD 5X ZOOM
  CANON A810 16 MP 2.5” LCD 5X ZOOM
  NIKON COOLPIX L26 16.1 MP 3”LCD 5X ZOOM

  Bu üç makineden hangısını önerirsiniz, fotoğraf çekmeye yeni başlıyorum çok fazla bir beklentim yok profesyonel anlamda. Aklıma takılan bir diğer nokta piller konusunda; fotoğraf makinesinde Li-ion pil i mi önerirsiniz yoksa AA pil i mi? Li-ion pillerin daha az ömürlü ve yenisinin pahalı olduğu söyleniyor, çok kolay da bulunamıyormuş, bunlara katılıyor musunuz ve neyi önerirsiniz?
  Teşekkür ederim

  • Defalarca yazdığım gibi kompakt makineleri takip etmiyorum ve herhangi bir model öneremiyorum, kullanan birilerinden yorum almanız daha iyi olur. İkinci sorunuza gelince, yanlış bilgilendirme yapmışlar. AA piller ile çok kısa süre çekim yaparsınız ve pilleri devamlı değiştirmek zorunda kalırsınız. Li-ion teknolojisi oldukça gelişti, yenisini almanıza gerek olmadan senelerce kullanabilirsiniz.

 6. Hakkı Bey çeşitli araştırmaların ve indirim beklemenin sonunda Sony W630 almayı düşünüyorum. Canon Ixus 117 HS ile arasında kaldım. w630 : 350TL , ixus 117 : 300 TL sizce hangisini tercih etmeliyim. W630 zoom tuşunun kullanışlı olması, kasa tasarımı yönlerinden beni etkiledi. Ixus’un tek artısı 1080p video çekimi gibi gözüküyor ama tabi ki uzman sizsiniz bir danışayım dedim. Cevabınızı verdiğinizde makineyi alacağım…

  • Daha öncede söylediğim gibi DSLR ve aynasız tasarımlı değişebilen gövdeler haricinde kompakt makinelerei pek takip edemiyorum. Eğer 1080p vide çekimi yapmayı düşünmüyorsanız W630 almanızda sıkıntı olmaz.

 7. Merhabalar bende fotoğraf makinesi alacağım amaşu 4 cihazdan birine karar veremedim

  Canon PowerShot SX150 IS 14.1MP 12x

  Nikon Coolpix L26 16.1MP 5x

  Samsung MV800 16 MP 5x

  Canon PowerShot A2300 16 MP 5x

  • Kompakt makineleri takip edemiyorum ama son zamanlarda çıkan tüm ürünler yeterince iyi sonuçlar veriyor, herhangi birini tercih etmeniz size sorun yaşatmayacaktır. Eğer fazlaca zooma ihtiyacınız varsa Canon SX150 alabilirsiniz.

 8. merhabalar. arkadaşlarımın kendimin ailemin ve gittiğim yerlerin görüntülerini alabilceğim bir dijital makine arayışındayım. araştırmalarım sonucunda CANON A810 ‘u buldum. düşüncelerinizi öğrenebilirmiyim?

 9. Canon G1X ve Canon EOS M EF-M modelleri hakkinda bilginiz var mi?

  Bende is seyehatleri, tatillerde fotograf cekebilecegim, her gun yanimda tasiyip ani yakalayabilecegim rahatlikda bir kamera ariyorum. En son bu iki kameradan birini almaya karar verdim ama ince detaylari karsilastirabilecek kadar yeterli bilgim yok.
  Dusuncelerinizi paylasirsaniz memnun olurum

  • Canon G1X bu sınıfta alabileceğiniz en iyi makinalardan biri. Canon EOS-M ise henüz emekleme aşamasında olan bir ürün ve yeterinde objektif desteği ve manula kullanım imkanı yok. Belki ilerleyen zamanlarda yeni versiyonlar tercih edilebilir ama şimdi değil.

 10. Öncelikle yazdığınız yazı gayet açıklayıcı olmuş. Ancak doğal olarak compact makineler için pek bir yorum yapmamışsınız. Şimdi compact bir makine almayı düşünüyorum dediğiniz gibi canon ve sony marka bi makine almak istiyorum. 350 tl kadar bir bütçem var. Araştırmamdan sonra bi kaç model buldum bunlardan hangisini tavsiye edersiniz;
  – CANON POWERSHOT A2200 – 250 TL
  – CANON POWERSHOT A3350 IS – 350 TL
  – SONY CYBERSHOT W520 – 300 TL
  Cevabınızı bekliyorum iyi günler…

  • Ali Bey üstteki ürünlerden elde edeceğiniz fotoğraflar arasında belirgin bir fark olmayacaktır. IS (titreşim önleyici) olanı tercih edebilirsiniz.

 11. merhaba
  aşağıdaki makineler arasında kararsız kaldım yardımcı olursanız sevinirim.

  canon 450d+50mm1.8 lens =750 lira
  canon 500d body =850 lira
  nikon d5000 kit lensiyle =850 lira

  hangisini secmem mantıklı olur hem fıyat hem kalıte yönunden bana fotoğraf cekmeyi daha cok sevdirir. ve bu makineleri 50mm 1.8 lensle süslesem nasıl olur.
  yardımlarınız için teşekkürler.

 12. öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.dslr makine almak istiyorum ticari amaçlı değil.iş seyahatlerinde ve çevremde güzel kareler yakalayabiliyorum. özellikle doğa fotoğrafları çekmek istiyorum tamamen merak yani.siz nasıl bir makine önerirsiniz . makro çekim, ve reim üzerinde zoom yaptığım netliği bozulmayan bir makine istiyorum ancak bu konuda çok fazla bilgim yok. bir iki fotoğrafçı tanıdığım nikon d90 önerdiler body olarak uygun ancak gerekli lensler ve aparatlarla bütçemi biraz zorlayabilir siz ne önerirsiniz fikrinizi öğrenmek isterim cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • Yukarıdaki yazıyı okuyun lütfen, ek olarak hangi gövdeyi alırasanız alın gövdeden daha önemli olan objektif seçimidir unutmayın.

 13. Sizce bu makine başlangıç için iyimi :) bilgileriniz için teşekkür ederim…

 14. Seren Tümtürk | 04 Temmuz 2012, 14:32

  Merhaba hakkı bey ben nikon L310 almak istiyorum sizce bu makinayla fluu çekim yapabilirmiyim?

 15. merhaba ben fotoğraf cekmeye yeni başlangıç yapmayı düşünüyorum . fotoğraf makineleri hakkında çok bir bilgim yok ama bir süredir özellikleri, fiyatları, bloglardaki yorumları gibi bilgi edinmeye calışıyorum yukarıdaki yazıyı okudum ve 2ci cevabın uygun olduğunu düşündüm. çok fazla bir bütçe ayıramayacağım için şimdilik fujifilm finepix S3300 almayı düşündüm sizde uygun olur mu ?

  • Bu tip makinaları pek tavsiye etmiyorum, onun yerine gelişmiş kaliteli kompakt makinalardan bir tane almanız daha iyi olur. Canon G Serisi ürünler oldukça iyidir.

 16. Selam Hakkı bey
  Ben aile ve gezi fotoğrafları çekmek için (kaliteli video çekebilen) iyi bir makine almayı düşünüyorum ancak hangi makineyi alma gerektiğine karar veremedim canon g12 almayı düşünüyordum , internet sitelerinde araştırma yaparken sony 5n dikkatimi çekti, siz aynasız makinelerle ile ilgili ne düşünüyorsunuz tavsiye edermisiniz veya iyi/kötü yönleri nelerdir, tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Kompakt ve aynasız gövdeler gezi fotoğrafçılığı için idealler. Bence Canon G12 iyi bir tercih olacaktır.

 17. Hakkı abi merhaba,ben lise 3 öğrencisiyim bu hafta usa den canon sx40 sipariş verdik akrabamız getirecek,bir kaç soru sormak istiyorum;

  makineyi 349 dolara aldık,fiyatı iyimi sizce?

  canon sx40 hakkında neler söyleyebilirsiniz? benim makineyi alma amacım makinayla aile fotoğrafları çekmek fakat bunun yanında kendi memleketimin fotoğraflarını net bir şekilde (hd) çekmek .Canon sx40 ile manzara,çicek böcek de çekmek istiyorum dersem daha doğru olur.

  şimdiden teşekkür ederim.

  • Fiyatı oldukça iyi gibi, d,lediğin herşeyi çekebilirsin. Bu makinayı kullanmadığım için pek birşey söyleyemiyorum ama uzun bir süre sizi eğlendireceği kesin. Güzel fotoğraflar çekin :)

  • Merhaba ben de ailemin,gezdiğim yerlerin fotoğrafını çekmek için bir makine almak istiyorum Fujifilm Finepix S2960 sizce uygun mudur ? bütçe aralığım 600 tl ye kadar

  • Bence gereksiz büyük.. Canon G Serisi modellerine bakın Canon G11, Canon G12 gibi.

  • Çok teşekkür ederim bir arkadaşım da yeni nikon l120 almıştı onu bide l310 bakıyorum onlar

 18. merhaba. itinayla cevapladığınız sorular ve açıklayıcı bilgiler için öncelikle çok teşekkürler..
  2. soru benim için uygun. dslr like yani. Canon PowerShot SX150 IS bunun için uygun olabilir mi? ya da neye yeterli olur. hassas çekimler için diyor?? siz ne tavsiye edersiniz? şimdiye kadar compact dijital kullanıyorum. yeni iyi bir makina almak istiyorum. ama profesyonel değil. teşekkürler…

  • Seçtiğiniz makina dslr like değil ama işinizi göreceğine eminim. Daha iyi ve uzun süre kullanabileceğiniz birşeyler isterseniz PowerShot G12 ya da G11 modellerine bakabilirsiniz.

  • Başka bir alternatif olarak Canon PowerShot SX40 HS DSLR öncesi makina olarak önerilebilir.

 19. özkan kaya | 20 Mayıs 2012, 15:59

  ii günler benim elimde fınıpex s2960 model fotoğraf makinesi var sözde makinede diyafram ve enstantane ayarı var fakat bir türlü ayarlarla oynamama rağmen diyaframı açmama rağmen flu çekim yapamıyorum bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Bahsettiğiniz olaya sığ alan derinliği deniyor. Alan derinliğinin bağlı olduğu kriterler arasından biri de sensör boyutudur. Sensör boyutu ne kadar büyük olursa o kadar sığ alan derinliği elde edersiniz. Bunca insan Fullframe makina peşinde koşmasının sebebi budur. Bunun yanında diyafram açıklığınızın oldukça iyi olması gerekir. 2.8, 1.8 veya 1.4 gibi değerlerle sığ alan derinliğini elde etmek çok daha kolay olacaktır.

  • öncelikle soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim ben yeni yeni bu işi hobi olarak yapmaya çalıştığım için merak ettiğim tabi özellikle de bu flu olayı gibi resimleri çekmeyi çok istiyorum derin bilgi ve deneyiminiz istinaden bir soru daha sormak istiyorum benim elimdeki fujikanın fınıpex s2960 model fotoğraf makinası ile az da olsa flu resim çekmek mümkün olmaz mı ilaki demiş olduğunuz diyafram açıklığındaki bir makina ile mi çekim yapmam gerek mümkünse benim elimdeki makina hakkında yorumunuzu bekliyorum vereceğiniz değerli cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim

  • Elinizdeki makinayı hiç kullanmadım bilmiyorum ama size ipucu olarak söyleyeceğim şu; çekeceğiniz model ya da obje ile arka plan arasındaki boşluğu artırın. Yani netlediğiniz obje 2m mesafede ise arka plan mesela duvar (5-6m mesafede olsun.)

 20. SEDEF DEMİRBİLEK | 17 Mayıs 2012, 16:27

  1 – Nikon D5100 almaya karar verdim fakat ona uygun hangi lens almam lazım ve ayrıca ona uyumlu flaş almalıyım ?

  2 – Filitre nedir ne işe yarar makina aldıktan sonra almalı mıyım gerek var mıdır ?

  3 – Bol bol resim çekeceğim için hafıza kart kaç GB almalıyım ?

  4 – Makina için temizlik malzemesi ürün neler almam gerek ?

  Şimdilik sorularım bunlar cevaplarsanız çok ama çok memnun olurum
  gerçekten vereceğiniz cevaplar çok önemli benim için şimdikten çok
  TEŞEKKÜR EDERİM . .

  • 1- Nikon D5100 18-55mm kit objektifi ile beraber alabilirsiniz.
   2- Bunun cevabı uzun; ama UV filtre nedir? Satın almak zorunda mısınız? ismiyle bir yazı yazdım, oraya bakabilirsiniz.
   3- Hafıza kartlarının fiyatı eskisi kadar yüksek değil o yüzden, birkaç adet 8GB lık kart almanızda fayda var.
   4- Özel birşey almanıza gerek yok, dikkatli kullanın yeter, sadece objektifin ön camını silmek için gözlükler için kullandığımız yumuşak bir bez yeterli.

  • SEDEF DEMİRBİLEK | 18 Mayıs 2012, 13:00

   ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM VERDİĞİNİZ BİLGİLERDEN DOLAYI PEKİ BİRŞEY DAHA SORACAĞIM

   1 – 18 – 105 Mİ 18 – 135 Mİ DAHA İYİ GÖRÜNTÜ KALİTESİ İÇİN

   2 – MESELA AY VEYA YILDIZLARI ÇEKMEK İÇİNDE
   70 – 300 LENS ALMAM MI LAZIM

   3 – SON SORU SORACAĞIM LENS ALIRKEN MARKA ÖNEMLİ Mİ 5100 ALACAĞIM İÇİN SİGMA MI NİKKOR MU HANGİSİNDEN ALMAM LAZIM ?

   ŞİMDİKTEN TEŞEKKÜR EDİYORUM

  • 18-105mm daha iyidir. Evet ay çekmek için Nikon 70-300mm ve tripod almalısınız. Evet marka önemli, ilk başta Nikon tercih etmelisiniz, sonrasında Sigma, Tamron vs. tercih edebilirsiniz.

 21. Osman Erkmen | 13 Mayıs 2012, 21:32

  Hakkı Bey tekrar merhaba!

  Aydınlattığınız için sağolun. Anlattıklarınızdan sonra 4 ya da 8GB’lik (asgari class 10) kart almaya karar verdim. Sony ve Toshiba’nın da class 10 kategorisinde kartları var ve ikisi de tanınmış markalar. Saydığınız markaların arasına bunları da katabilir miyiz? Ayrıca, piyasadaki bellek kartı okuyucuları arasından hangisini tercih edeceğimi bilmiyorum. Bunların fiyatları 5 ile 100 TL arasında oynuyor. Sizce hangi marka ve hangi özelliklere sahip kart okuyucularını tercih etmeliyim?

  Şimdiden teşekkür ederim, saygılar.

 22. Osman Erkmen | 10 Mayıs 2012, 21:29

  Hakkı Bey’e ve tüm fotoğrafseverlere merhaba!

  Hakkı Bey, filmli Nikon’cuklarım ve bir yığın araç-gerecimden nasıl vazgeçeceğimi bilemiyorum ama, dijitale geçmek ya da en azından denemek elzem oldu galiba. En baştan söyleyeyim; dijital fotoğraftan hemen hemen hiç anlamıyorum. Dijitale başlangıç için bir Canon G-12 edinmek niyetindeyim. Nasıl, isabetli bir seçim mi bu? Buradan hareketle şunları öğrenmek istiyorum:

  > Kimi fotoğraf sitelerindeki rivayetlere bakılırsa, Canon yakında G-13’ü piyasaya sürecekmiş. Beklesem mi?

  > G-12’nin; SD, SDHC, SDXC, MMC, MMCplus tipi bellek kartlarını kullandığı belirtiliyor. Bu kart tiplerinden hangisini önerirsiniz? Bir makalenizde class 10 kategorisindeki kartları önermişsiniz. Marka öneriniz de var mı?

  > Fotoğrafçılıkla ilgili pek çok sitede, makinedeki fotoğrafların bellek kartı okuyucusu vasıtasıyla bilgisayara aktarılması öneriliyor. Sizin bu konudaki fikriniz nedir? Dizüstü bilgisayarımın bütünleşik kart okuyucusunu bu amaçla kullanamaz mıyım?

  > Bir de bellek kartını biçimlendirme konusu ve bu konuda şöyle bir rivayet var: “Yeni bellek kartınızı bilgisayarda değil, fotoğraf makinenizde biçimlendirin.” Ya siz ne önerirsiniz?

  > Bildiğiniz gibi spot piyasada fiyatlar çok uygun. Ne var ki, spotçular Canon Eurasia garantisini veremiyorlar. Öneriniz?

  • . Beklemenize gerek yok, G12 yerine G1X de düşünebilirsiniz.
   . SD ile başlayan kartlar son zamanlarda çok gelişti. Son versiyonu SDHC kapasite olarak 32GB üzerine çıkamıyor; ama SDXC teorik olarak 2TB’ı destekliyor. Burada önemli olan yazma/okuma hızı. class 10 altına düşmediğiniz sürece iyi olur. Ben kart olarak genelde Lexar kullanıyorum fakat Türkiyede bulmak zor. Sandisk, Kingston, Transcend gibi markaları da rahatlıkla kullanabilirsiniz.
   . Ben de aynı fikirdeyim. Yani fotoğraf makinesini usb kablo ile bilgisayara bağlamak yerine kartı çıkartıp bir kart okuyucuya takmak ya da varsa bilgisayardaki bütünleşik kart okuyucuya takmak gerekir.
   . Fotoğraf makinesinde biçimlendirmek sorun yaşamamanızı garanti altına alır.
   . Şu anda Türkiye’de garantili Canon fiyatları spotlara göre çok fazla değil, alacağınız risk ve kazancınız arasında kişiden kişiye değişebilen bir karar bu. Ben tüm ürünlerimi spot alıyorum. Ama garantili almanın da faydaları var tabi.

 23. iyi günler hakkı bey… fotoğrafa ilk defa başlayacağım nikon L120 veya fujifilm s4000 düşünüyorum sizce uygun mu? ve ikisi arasından hangisini seçmem gerekiyo uygunsa..

  • Malesef bahsi geçen makinaları bilmiyorum, yazıyı fotoğraf makinasını nasıl seçmeniz gerektiği hakkında fikir sahibi olmanız için yazdım.

 24. Merhaba Hakkı Bey. Manzara fotoğrafları çekmeyi amaçlıyorum. (instagram: gunerg) Yaptığım saçma sapan ve gereksiz uzun araştırmalardan sonra, en son Canon 550d modelinde karar kıldım. 18-55 lens ile birlikte Türkiye fiyatı 2500 YL. (Vatan bilgisayar kampanya yapmış; 1900 TL.) Şuanda bir arkadaşım Viyana’da, oradaki fiyat 1350 TL civarı… İlk DSLR makinam olacak ve deklanşöre basmaktan başka hiç bir şey bilmiyorum. Ama kendimi geliştirme konusunda azimliyim. Şu sıralar fotoğrafçılıkla ilgili bol bol okuyorum… Odaklandığım konu (manzara), makine seçimim ve fiyatı hakkında ne düşünüyorsunuz?

 25. Panasonic DMC-FZ150 ve Canon Powershot SX 40 HS
  Bu iki kamera hakkındaki yorumlarınızı merak ediyorum. Tercih etmeniz gerekirse hangisini tercih edersiniz?

  • Emre bey bu makinalar ve özelliklerini tanımıyorum. Ama karşılaştırma sitelerine bakabilir ve hakkında yazılmış yorumları okuyabilir ve ona göre tercih edebilirsiniz.

 26. Fatih Karaoglu | 14 Nisan 2012, 17:28

  Merhaba Benim En cok sevdıgım sey fotoraf cekmek ve onun ustunde shop yapmak dıs mekanlarda genelde arkadaslarımı cekıyorum ve fujifilm hs20 makıne aldım ve dslr makına almak ve ekıpman kurmak ıstıyorum yanı fotorafcılıga adım atmak ıstıyorum ve marka olarak hangısını secmem lazım ve dıs cekımler ne gbı ekıpmanlar goruntu kalıtesını arttırır yardımcı olursanız sevınırım

 27. emre ateşmen | 09 Nisan 2012, 17:23

  merhaba ben fotoğraf çekmeye yeni başladım tavsiye ediceniz bir makina varmı acaba o pahalı makınalardan almam gerekirmi? tavsiyenizi bekliyorum

  • Sanırım üstteki yazımı okumadınız. Bu hangi arabayı alayım demek gibi birşey. Otomobil mi, SUV mu? yoksa minibüsmü istiyorsunuz? Nerelerde kullanacaksınız? Ne amaçla kullanacaksınız? Disel mi, benzinli mi olsun? Otomatik vites ister misiniz? vb. daha birçok soruya ilk önce siz cevap vermeden kimse size bir tavsiyede bulunamaz, bulunursa da yanlış yönlendirmiş olur. O yüzden en basitinden fotoğraf makinesini ne için kullanacağınızı, ne gibi şeyler çekmek istediğinizi, bütçenizi ve ileride ek harcama yapıp yapamayacağınızı belirlemeniz gerekir.

 28. Hakkı Arıcan | 06 Nisan 2012, 21:39

  Merhaba Hakkı Bey,
  Makina ve lens seçimi konusundaki yazılarınızı çok yararlı buldum, teşekkür ederim. Amatör olarak fotoğrafla ilgileniyorum. Nikon D7000 ile Canon EOS 60D arasında karar veremedim. Önerinizi alabilir miyim.

  • Aralarında çok önemsenecek farklar yok, sadece şunu bilmenizde fayda var, marka olarak birini tercih ettiğinizde bundan sonraki harcamalarınızı da ona göre yapacaksınız ve sonradan marka değiştirmek çok kolay olmuyor. En iyisi iki gövdeyi de yakından elinize alıp incelemeniz. Hangisi size yakın gelirse onu alın, özelliklere fazla takılmayın.

 29. hocam ben lise bire gidiyorum panasonic dmc g1 almayı düşünüyorum ama bu makineyle nasıl fotoğraflar çekebilirim bilmiyorum yani profesyonel düzeyde olur mu , manzara fotosu çekerken nasıldır yardımcı olur musunuz

  • Günümüz teknolojisi ile üretilen tüm makinalarla harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Makinanın özelliklerinden daha ziyade o makinayı ne kadar tanıdığınız ve kullanabildiğiniz önemli o yüzden kullanım kılavuzunu eksiksiz okumalısınız, o zaman istediğiniz fotoğrafları çekebilirsiniz.

 30. merhaba Hakkı Bey yazdıklarınızı okudum ve çok şey öğrenmeye başladım. ve sabırla bu kadar soruyu cevaplamanıza şaşırdım hatta.buna istinaden benzer bir soru bende soracağım.öğrenciyim ucuz(500-1000 tl gibi) olan, genel olarak herşeyi çekebileceğim,kullanımı basit çünkü profesyonel değilde eğer geliştirebilirsem bir hobiyi geliştirmek istiyorum .dslr canon yada nikon bir makina almak istiyorum.Sizce ne olabilir?şimdiden teşekkürler … :)

  • Merhaba, bu fiyatlara biraz daha ekleyerek Canon 550D kit halinde alabilirsiniz. Nikon en düşük modellerinin tavsiye etmiyorum. Eğer imkanınız yoksa Canon G Serisi kompakt makinalardan edinin, onlarla da çok iyi işler çıkrtabilirsiniz.

 31. DSLR olmayan, compakt yada farklı bir makine(video camera) yapabilir mi? yapabilen bir şey olmalı diye düşünüyorum

  • DSLR olmayan compackt ya da SLR Like sınıfındaki makinelerle yapmak mümkün, çünkü bunların zoomu makina üzerinden dijital olarak kontrol ediliyor fakat bilgisayarda buna uygun bir yazılımın kurulu olması gerekir. Bunu da ancak cihazı üreten firmadan temin sorarak öğrenebilirsiniz.

 32. Merhaba Hakkı bey,
  Fotoğrafcılıkta yeniyim, DSLR veya SLR bir makine ile uzaktan çekim yapmak istiyorum. Laptop’ u Firewire,usb veya wireless ile Fotoğraf makinesine bağlandıktan sonra bilgisayardan görüntüyü görüp zoom vs ayarları yaptıktan sonra çekimi bitirmek amacım. Ancak piyasada aldığım bilgilere göre DSLR veya SLR makinelerin yeni versiyonlarında zoom yapmak mümkün olmuyormuş. ABD Canon Powershot S5 IS ile PT Booth progamı ile yapıldığını internette gördüm. Bu konuda önerebileceğiniz bir makine ve program ve yardımcı olabilecek kimse varmıdır? Biraz uzun oldu umarım anlaşılır olmuştur. Saygılar

  • Akın Bey DSLR makinalarda kullanılan objektifler malesef söylediklerinizi yapamaz. Çünkü değişken odaklı (zoomlu) DSLR objektiflerde odak uzaklığını değiştirme işi (zoom) elle çevrilerek ya da itip-çekerek gerçekleşiyor.

 33. mete akal | 18 Mart 2012, 12:07

  canon powershot sx30un döner ekran olmasının dezavantajları nedir sizce?

 34. iyi günler,hocam bende casıo QV-R100 fotoğraf makinesi var ama iyi çekmiyo ne yapmam lazım 14.1 mega pixels 4x wıde optical zoom var…yani kartpostal gibi kaliteli resim çekmiyor…bi de 14 megapixel ama hiç 14 megapixel gibi değil yani…

  • Bilemiyorum o makineyi kullanmadım, bence kullanma kılavuzunu iyice okuyun, artık cep telefonları bile harika fotoğraflar çekiyor.

 35. mert sönmezateş | 15 Mart 2012, 16:25

  merhaba hocam canon g12 ve s100 arasında kararsız kaldım biyandanda g1x i beklemek istiyorum ama fiyatın çok fazla olacağından vazgeçiyorum.Amacım seyahatlerde kullanabileceğim gece çekimlerini iyi yapabileceğim bir makine.bu düşündüklerim dışında önerebileceğiniz bir makina varmıdır? teşekkürler.

  • G1X i beklemek iyi olurdu, şu an $799 ön sipariş alıyorlar sanırım. Ama bu rakam fazla ise G12 iyidir, derim.

  • mert sönmezateş | 16 Mart 2012, 00:49

   g1x in ön siparişini nereye vermeliyim,bir kaç yere sordum haberleri bile yok nerdeyse yalçınlar buna dahil?

 36. Selam Hakkı bey
  Açıklamalarınız için teşekkürler, ben canon g12 ile canon s100 arasında kaldım, internetten araştırdım fiyatları hemen hemen aynı, fotoğraf kaliteleri de aynı mı? siz hangisini tercih ederdiniz?

 37. şahin yıldız | 09 Mart 2012, 18:27

  merhabalar hakkı bey.canon 550d almak niyetindeyim ve yanına ek olarak 18-105 lik lens düşünüyorum.18-55 lik le arasındaki fark çok mu fazladır yoksa onun yerinde 75-300 lük mü almayı düşünsem.ilginiz için teşekkür ederim…

  • Aralarındaki fark çok fazla değil, ama 75-300 tamamen farklı bir objektif. Gördüğü açıların diğerleri ile alakası yok, yani onların yerine tercih edilmesi söz konusu olmamalı.

 38. merhaba…ben canon sx 130 la fujifilm s2950 arasında kaldim.bana uyan fiyat budur..sizce hangi iyi.gece cekimleri ve s…fujinin S serisinden olan makinalarin hangisi iyi.seri numarası ve optik zoom artıyor.acaba kalitesi artıyormu.

  • Hamit Bey kompakt sınıftaki makineleri pek takip edemiyorum, bascek.com adresine bakarsanız aradığınızı bulacağınızı düşünüyorum.

 39. cevabınız icin teşekkur ederim…benim ala bilceyim makina 500-700.tl civarinda fiyat aralıgı olan birşey ola bilir.param yalnız bu kadar…siz ne onerirsiziniz bu fiyata?fujifilmin hagı modelin alsam iyi olur bu aralıkta fiyatı olan?

  • Daha önce de yazdığım gibi kompakt makinaları takip edemiyorum ve fiyatlarını bilmiyorum. Ama Canon marka alırsanız pişman olmazsınız. Örneğin Canon PowerShot SX150 iyi olacaktır.

 40. selam.oncelikle yazınız için teşekkür ederim.size birkaç sorum olcaktır.ben arkadaslarımı.ailemi.partilerde ve akşam fotograf cekimi yapmak istiyorum..bir de boş zamanımda dogaya aid fotolar cekerek dinlenmek istiyorum.bu iş bana zavkli geliyor.fakat uzun suredır makine secemiyorum.sizce fuifilm s2950,s3200,s3300 yoksa canon sx130 mu?canonsa neden canon?acıkcası fujilerin yarı profosyonel olması beni kendine cekiyor bir de onlarda monitoru kaatıp gozle delikden bakarak cekme ozelligi hosuma gitdi…siz 500-700tl arasında ne onerirsiniz?onceden teşekkurler…

  • Merhaba, teknoloji çok hızlı ilerliyor ve ben de sadece DSLR gövde ve objektifleri takip edebiliyorum. DSLR Like diye geçen ürünleri pek tavsiye etmiyorum. Bana kalırsa Canon PowerShot G12ya da biraz daha iyisi derseniz Canon PowerShot G1 X.

 41. merhaba bende profosyonel fotograf makinesi almayi düşünüyorum sadece ailemi kendimi falan çekmek için canon eos d’1100 sizce iyimidir ?

  • Canon 1100D profesyonel bir makine değildir. Zaten ailenizi ve kendinizi çekecekseniz profesyonel bir makineye ihtiyacınız yok ki. Kaliteli iyi bir amatör makine almanız gerekir. Bence Canon PowerShot G12 gibi iyi bir makina almanız daha akıllıca olur. Yada biraz daha iyisi derseniz Canon PowerShot G1 X.

 42. yazım tarzınız ,fotoğraf tarzınızı çok ıyı yansıtıyor.

 43. FUJİFİLM S3300 SLR makineyi almayı düşünüyorum ama bir türlü seçim yapamıyorum.Sizde nasıl bir ürün.

  • Merhaba, bu tip ürünleri pek tavsiye etmiyorum. Yani iyi ve ufak bir kompakt ya da DSLR almak daha hoş olur.

 44. Merhaba, Ben bazı kıyafet ve aksesuar çekimleri yapıp bunları internette görüntülemek istiyorum. Burada detayları göstermek önemli.hangi makineyi önerirsiniz.

  • Sadece internet üzerinde sergileyecek iseniz, hangi makinayı aldığınızın pek önemi yok. Ama daha profesyonelce işler için de gerekliyse yüksek çözünürlüklü baskı gibi mesela ya da dergi vs için reklam fotoğrafları gibi. O zaman Nikon’un yeni çıkarttığı D800E modelini alabilirsiniz.

 45. Hüseyin AĞCA | 28 Şubat 2012, 21:15

  Üstadım öncelikle yazınız için çok teşekkürler…Giriş seviyesi bir dslr makina tavsiyeniz olabilir mi acaba kardeşinize…Cevabınızı merakla ve sabırsızlıkla bekliyorum…

  • Herhangi birini alabilirsiniz. Bu tamamen bütçe, beklenti ve hangi tip fotoğraflar çekmek istediğinizle alakalı. Ama Nikon D7000 ya da Canon 60D, Canon 7D oldukça iyi olur.

 46. ömer faruk | 26 Şubat 2012, 01:55

  selamlar, belki kişisel bir soru olacak ama insanların fotoğrafını çekerken yaklaşımınız nasıl oluyor?

 47. selamlar..ne kadar zormuş bu makine seçimi. 4-5 yıldır kompakt canon kullanıyorum ve şimdi DSLR almak istiyorum. Sanırım en çok manzara çekimlerinden hoşlanıyorum. öncelikle makineyle gelen kit lensleri kullanıcam zamanla ihtiyacıma göre lens almayı düşünüyorum. Gövde açısından ne öneririsiniz. nikon-canon?? özellikle canon 550d veya 600 d–nikon 5100 ??? bu arada bütçem 2000 lira civarında..

  • Aslında pek fark etmez, ürünlerin bulunduğu bir elektronik markete giderek seçiminizi görerek, dokunarak ve az da olsa kurcalayarak yapmalısınız. Bahsi geçen modellerden en üstün olanı Canon 600D bu arada.

 48. merhabalar dijital fotograf makinesi almak istiyorum birçok sitede arastırdım örneğin OLYMPUS FE-4040 DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ
  maksimum perde hızı 1/2000
  maksimum diyafram aralığı f2.6-5.9 (w/t) sizce iyimidir yada maksimum perde hızının daha düşükmü olmalı yoksa yüksekmi ????

 49. Hakkı Bey merhaba, yazılarınızı takip ediyorum. Epey bilgi sahibi oldum. Ben doğum fotoğraflarımı, arka planı çürütülmüş bebek fotoğraflarını, aile fotoğraflarını çekmek için makina almayı düşünüyorum.Biraz araştırdım ama kararsız kaldım, Canon550D sizce uygun mu?Kit olarak mı almalıyım zira kit kens yeterli olur mu? Body alıp ayrıca lens almak istesem hangi lensi (markası?) almalıyım?Şimdiden çok teşekkürler.

  • Eğer Canon 550D alırsanız, Canon marka objektif almanız iyi olacaktır. Eğer “arka planı çürütülmüş” ten kastınız net olmayan, flu olan arkaplan ise bunun için kullanacağınız objektifin açık diyaframlı olması gerekir. f değeri küçük olan f/2.8 veya daha az objektifler tercih edilir.

 50. http://www.hepsiburada.com/Liste/fujifilm-finepix-s2950-140mp-30-lcd-18x-optik-dijital-fotograf-makinesi-hd-video-cekimi/ProductDetails.aspx?productId=ft245443&categoryId=248&SKU=FT245443#Gorseller bu siteyi yaptıgınız için öncelikle teşşekürler … fotograf çekmeye yeni başlamak istiyorum çgrenciyim ve bütçem okadar fazla deyil sizce yukarıdaki makina iyimirdir .. yoksa biraz daha para biriktiri conan 1100 d yi mimi almamı öneririsiniz ?

  • DSLR ile başlamak en iyisi nasıl olsa bir süre sonra geçiş yapacaksınız. O yüzden Canon 1100D için para biriktirseniz daha iyi.

1 2 3

Yoruma kapalı.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.