Dijital Fotoğraf Makinesi seçimi

Bu yazıya yıllar içerisinde yeterince yorum yapıldı ve hepsine itina ile cevap verdim, artık yeni yorumlara kapatıyorum ve size daha yeni bir öneri sunuyorum:
Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi, farklı bir öneri
ama yine de bilgilenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

NOT: Bu konunun daha güncel haline Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi yazısından ulaşabilirsiniz.

Amatör olarak fotoğraf ile ilgilenmek isteyen bazı tanıdıklarım ve okurlarım hangi dijital fotoğraf makinesini almaları gerektiği konusunda karar veremiyorlar. Bu sebeble de sık sık bana danışıyorlar. Belki yardımcı olur diye farklı bir bakış açısı getirmek istedim. Hangi makinanın alınması gerektiğine bilgiden ziyade sizin istek ve ihtiyaçlarınız karar vermeli. Bu yüzden “şu makina bu özellikte, bir diğerinin ise şusu var busu yok” şeklinde makina özelliklerine bakıp kafa patlatmaktan vazgeçin.

Sadece fotoğraf makinasını kullanacak kişinin cevaplaması gereken sorular var, bu kişinin kendiniz olduğunu düşünüyorum, şu soruyu kendinize sorun ve cevabına göre hareket edin.

Fotoğrafa ne kadar zaman ayıracaksınız, fotoğrafla ne kadar yoğun ilgileneceksiniz?

 1. Yeni doğacak bebeğimin ve evdeki kedimizin fotoğraflarını çekmek ayrıca gittiğimiz tatillerdeki güzel yerleri ve anıları yakalamak istiyorum.
 2. Yukarıdakilere ek olarak ara sıra kelebek, çiçek, böcek ve ayrıca doğadaki güzellikleri de fotoğraflamak istiyorum.
 3. Tüm yukarıdakiler ve/veya amatör olarak fotoğraf sanatıyla ilgilenmek ve kendimi devamlı geliştirmek istiyorum.

Bu soruya vereceğiniz cevap sizin hangi sınıfta bir makinaya ihtiyacınız olduğunu gösterecektir. Cevaplarınıza göre makina sınıfları ve açıklamaları aşağıdadır:

 1. Compact: Kompakt, resimde gördüğünüz gibi küçük, her yere götürülebilen, masraf çıkartmayan, nispeten daha hesaplı, otomatik fonksiyonları ve bas-çek özellikleri gelişmiş makinalar olarak adlandırabiliriz.
 2. DSLR Like: DSLR benzeri ama daha kompakt ve objektifi değiştirilemeyen, DSLR abilerine göre daha hesaplı, kompaktlara göre daha geniş odak aralığı (ya da daha çok zoomu olan diyelim) olan makinalardır.
 3. DSLR: Çok geniş bir yelpazede yer alan bu makinaları da kendi içinde sınıflara ayırmak mümkün. Ama genel anlamda bir gövde ve değiştirilebilen objektiften oluşan, üstteki diğer sınıflara göre boyut ve ağırlık olarak daha büyük olan, profesyonel amaçlar için de kullanılan makinelere denir (Single Lens Reflex tanımına girmiyorum zira konumuz bu değil.)

Ana sorumuza “1” olarak yanıt verdiniz ise

Şimdi Sizin için önemli olan kriterleri bir kağıda yazın (bilgisayarda yazmayın lütfen, kağıt ve kalem kullanın, neredeyse kalemle yazmayı unutacaksınız.). Sakın megapiksel, çözünürlük filan yazmayın çünkü bu sınıftaki makinalar zaten en az 5 megapikselden başlıyor ve sizin için bu rakam yeterli¹. Şimdi kendinize yeni bir soru sormanız gerekiyor; alacağım makineye toplamda ne kadar para verebilirim? Genel itibariyle bu işe ne kadar çok para ayırırsanız o kadar kaliteli bir ürün alırsınız ve memnun kalırsınız. Bazı durumlarda ek masraflar çıkacaktır (şarjlı pil ve şarj aleti, hafıza kartı, taşıma çantası gibi) bunları da unutmadan fotoğraf makinesi için ayırabileceğiniz en yüksek değeri belirleyin. Şu ana kadar sayısını hatırlamayacağım kadar makinayı kullanma ve deneme şansım oldu. Bu yüzden kendi tecrübelerime dayarak söyleyebilirim ki her yeni çıkan makina bir öncekine göre daha iyi ve başarılı sonuçlar veriyor. Ben hemen almak istiyorum fazla inceleme, araştırma yapamam diyorsanız, özellikle compact makinalar için tercih edeceğiniz markalar Canon ve Sony olsun, hangi modelini alırsanız alın başarılı sonuçlar elde edeceğinize ve tatmin olacağınıza eminim. Tercihinizi yaparken en az 3x optik zoom olmasına da dikkat edin.

Daha seçici davranmak ve titiz bir eleme yapmak istiyorsanız ve bu konuda da az çok bilginiz varsa Digital Photography Review sitesindeki Buying Guide aracını kullanabilirsiniz. Örneğin ben geniş açılı bir kompakt makina arıyordum, diğer özellikleri ikinci plandaydı bu yüzden Format kısmından “Compact” ve Zoom wide (W) kısmından da “<24mm” yi seçerek

Compare tuşuna bastım. Sonuçta dört adet makina bulundu, bunlar arasından ağırlığı ve fiyatı açısından cazip olan Samsung NV24HD modelini tercih ettim.

Sorumuza “2” olarak cevap verenlerin işi biraz daha zor

Zira bu sınıftaki ürünlerin özellikleri daha karmaşık ve karar vermesi daha güç. Bu sınıfta makina alacak olanlar için öncelikleri belirlemek şart. Makro (çok yakındaki obje, çiçek böcek çekimleri), tele (uzaktaki objeleri çekebilme), video kalitesi (hareketli görüntülerdeki çözünürlük ve saniyedeki kare sayısı) bu özellikler için önceliğinizi belirledikten sonra piyasada bulabileceğiniz ekipmanlar arasından bir seçim yapmanız gerekecek. Digital Photography Review sitesindeki Buying Guide aracını kullanarak devam edin. Format olarak “SLR-like” seçilir, sonra diğer önceliklerimize göre (Mesela bizim önceliklerimiz video, makro ve en son tele şeklinde olsun) Movie Clips sekmesine gelerek en yüksek çözünürlüğü seçiyoruz ve Compare butonuna basıyoruz. Karşımıza tablo halinde birkaç makina ve özellikleri çıkıyor. Burada listelenen makinalar en az 1280 piksellik video kaydı yapabilen SLR-like makinalardır.

İkinci kriterimiz olan makro için en soldaki sütundan “Macro focus range” kısmına bakarak karar vermemiz gerekiyor. Bu aşamada iki seçenek öne çıkıyor. 1cm yakından çekim yapabilen Panasonic Lumix DMC-FZ28 ve 5cm den çekim yapabilen Casio Exilim Pro EX-F1. Üçüncü kriterimiz tele için Zoom tele (T) kısmına baktığımızda ise “1cm” yakından çekim yapabilen Panasonic Lumix DMC-FZ28 in daha iyi olduğunu görebiliyoruz. Burada bir karar vermemiz gerekiyor zira Casio Exilim Pro EX-F1’in video özelliği bir hayli gelişmiş (şahsen bir fotoğraf makinesinde gereksiz gördüğüm bir özellik ama isteyen olabilir) öte yandan Panasonic Lumix DMC-FZ28’in ise fotoğrafik özellikleri daha iyi duruyor (geniş açısı, telesi, makro kabiliyeti vb.) Dikkat ederseniz bu seçenekte ne kadar paramız var diye sormuyorum, zaten çok fazla seçeneğimiz yok ve eğer istediğinizi alamıyorsanız seçiminizi başka bir modelle değiştirmeyin, hiç almayın veya sonraya erteleyin, nasıl olsa fiyatları her halukarda düşecektir.

Başka bir örnek yapalım; bu örnekte ise önceliklerimiz şöyle sıralansın; genişaçı, makro, tele. Bu sefer Buying Guide sayfasından format tan “SLR-like” ve Zoom wide (W) kısmından “<28mm” yi seçiyoruz, zira 24mm den daha geniş açı SLR-like makina malesef bulunmuyor. Seçimimizi yapıp Compare butonuna basınca 15 adet makina karşımıza çıkıyor, işimiz zor görünüyor. Üçüncü seçeneğimiz olan Macro focus range kısmını gözden geçirdiğimizde 1cm olan birçok seçenekle karşılaşıyoruz, bunların haricinde olanları fotoğraflarının hemen üzerinde olan [REMOVE] yazısına tıklayarak tablodan çıkartıyoruz. Başka bir eleme kriteri bulmamız gerekiyor, her durumda işinize yarayacak bir özellik olan Image stabilization³, bir işimize yaramadı :) hepsinde de varmış. Bakabileceğimiz bir çok detay olmasına karşın benim önerim bu aşamadan sonra “Owners opinions” kısmındaki yıldız sayısına ve cihazın fiyatına göre bir değerlendirme yapmak. 4,5 ve üzerinde olan makineleri saklayıp diğerlerini eliyorum. Sonra kalanlardan Fujifilm FinePix S100fs modeli $750 civarındaki fiyatıyla² ve diğerlerine oranla zayıf telesi ile değerlendirme dışı kalmayı hakediyor. Bu aşamada belirtmeden geçmemekte fayda var; SLR-like ve DSLR makinaları almadan önce mutlaka bire bir görüp eline alarak kullanmanız, tuşlara erişim ve kullanım hisleri konusunda bir fikre sahip olmanız önemli. Tipini pek beğenmesem de hakkında okuduklarımdan dolayı Fujifilm FinePix S8100fd modelini seçiyorum.

Sorumuza “3” olarak cevap verenler

Bu sınıftaki kullanıcılar için burada yazmayı şimdilik uygun görmüyorum. Yakın zamanda yazmayı planladığım İlk kez DSLR makina alacak olanlar, dikkat yazısıyla incelemeyi daha doğru buluyorum.

Açıklamalar

(1) Neden diye soranlar olacaktır; Megapixel fotoğrafın büyüklüğü anlamında kullanılan bir birimdir. Dijital fotoğraf renkli noktalardan yani piksellerden oluşur. Yatay ve dikeydaki bu noktaların çarpımını milyona böldüğünüzde megapixel olarak değerini bulursunuz. Örneğin masaüstünüzde(desktop) kullandığınız duvarkağıdının (wallpaper) yatay ve dikeydeki noktalarının çarpımı genellikle 1024×768 ya da 1280×1024 piksel olur. Benimki 1280×1024 bu da yaklaşık olarak 1,3 Megapixel ‘e denk geliyor. Megapixelin tek önemi fotoğrafların baskılarını alırken ortaya çıkar. 5 Megapixellik bir fotoğrafı rahatlıkla 20×30 santimetre ya da A4 boyutlarında baskı alabilirsiniz. Kaldı ki kompakt sınıftaki makinaları araştırıken hepsiburada.com‘a baktığımda 70 farklı modelden sadece iki tanesinin 7 Megapixelin altında olduğunu gördüm. Kısaca megapikseli unutun.

(2) Bu yazıdaki tüm fiyatlar B&H Photo Video Pro Audio sitesinden alıntıdır. Türkiye’deki fiyatlar bir miktar daha pahalı olacaktır fakat kişisel fikrim olarak bu fazlalık %20 ‘den fazla değil ise Türkiye’den alınması garanti ve destek anlamında daha uygun olacaktır.

(3) Türkçesi titreşim önleyici olan sistem, fotoğraf çekerken vücudumuzdan kaynaklanan titreşimlerin fotoğrafa etkisini azaltarak, düşük ışık koşullarında daha net fotoğraf çekebilmemize olanak sağlıyor.

209 Yorum Var

 1. Uzun süredir 2 – 1 arası gidiyorum, en son şunda karar verdim aslında hem fotoğraf hemde kaliteli video çekimi istediğimden bunu düşünüyorum. Sizce uygun mudur. http://www.hepsiburada.com/Liste/canon-powershot-sx130-is-121mp-30-lcd-12x-optik-dijital-fotograf-makinesi/productDetails.aspx?productId=ft566213&categoryId=248

 2. ayşegül | 26 Ekim 2011, 22:53

  hakkı bey yakında bir bebeğim olacak yarı profesyonel bir makine almak istiyorum ben fot. iş olarak yapmıyorum ama bebeğimin her karesini yakalamak istiyorum bütçe olarak ayırabileceğim en fazla rakam 700_ 800 sizce ne almalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  • Kompakt makinalarda gönül rahatlığı ile Canon ürünlerini tercih edebilirsiniz.. Örneğin G serisi ürünlerden birini alırsanız sonradan da her türlü çekimde kullanabilirsiniz.

 3. merhabalar hakkı bey 1400 tl.1700 tl arası nikkonun hangi makinasını önerirsiniz.

  • Bana kalırsa üzerine biraz daha ekleyerek D7000 almalısınız.. Daha alt model Nikonlar sizi uzun süre tatmin etmeyecektir.

 4. Merhaba,
  Ben daha 2 hafta önce canon SX 120 fotoğraf makinesini aldım. Yukarıda yazdıklarınıza bakınca doğru makineye karar verdiğimi gördüm. Öncelikle yukarıda bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkürederim. Bugün etraftan manzara resimleri çekmek için dışarıya çıktım. Ama makinanın denklanşörüne bastığım zaman ekran kararıyor ve resim simsiyah çıkıyor. Bunun nedeni nedir bir fikriniz var mı ? Özellikle gökyüzünü çekeceğim zaman ve dijital zoom yaptığım zaman bu sorunla karşılaşıyorum. Bunu nasıl çözebilirim?
  Teşekkürler.

  • Bu soruya cevap vermek güç, makinanın tüm ayarlarıı görmek gerekir, bozulmuş olma ihtimali de yüksek, bence bir servise gösterin.

 5. Ali ÇİĞDEM | 07 Eylül 2011, 21:02

  Merhabalar Hakkı bey
  Siteniz çok güzel ve faydalı olmuş elinize emeğinize sağlık. Ben hd video ve kaliteli fıtığraf çeken 300 tl ye kadar alabileceğim bir marka model önerebilirmisiniz. fujifilm finepix z70 almıştım hiç memnun kalmadım. ilginize teşekkür ederim

  • Ali faydalanmanıza sevindim, malesef son zamanlarda kompakt makinaları yakından takip etmiyorum; ama zaten bu yazıyı okuduysanız nasıl seçebileceğinizi biliyorsunuz demektir.

 6. Ben de Canon PowerShot SX30 almayı düşünüyorum,bu makinenin fiyatları özelliklerine göre iyi midir? bu makine ile ilgili bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

  • İhtiyacınız olan özellikleri barındırıyor mu? Eğer cevabınız evet ise herhangi bir porblem yok.

 7. merhabalar Hakkı Bey. ben babam için bir makina almayı düşünüyorum babam birinci sınıfa giriyor. araştırma yaparken ben sony almayı düşünüyordum ama bir çok arkadasım Casioyu tavsiye etti, artık casionuun compact makinada çok iyi olduğunu söylediler. ama ben emin olamadım. sizce sonyden şaşmamalımıyım yoksa gerçekten Casio iyi mi yardımcı olursanız sevinirim…

 8. merhaba hakkı bey, ben 1 aldım şimdi 2 almayı düşünüyorum ne gibi bir makine almalıyım lütfen yardımcı olur musunuz? ve resim çekmeyi çok seviyorum amatör olarak kullanmayı düşünüyorum…

 9. iyi günler hakkı bey …fotoğraf düşkünü olduğumu bugülerde öğrendim…fotoğrafçılığa yeni başlayacağım …500 tl ye kadar bana önerebileceğiniz fotoğraf makinasi var mı(öğrenci olgumdan cok pahalı alamıyorum)…ilginize teşekürler…

 10. hakkı bey iyi geceler
  ben 1 numaralı seçeneğe giriyorum ilk defa makine alacağım limitim 1000 liraya kadar, ama marka olarak canon ixus modellerinden düşünüyorum
  rica etsem bana alabileceğim bir kaç model önerebilir misiniz?ya da sizin özellikle tavsiye edebileceğiniz bir marka ya da model var mı?
  teşekkür ederim…

 11. öncelikle slmlar..saygılar dilerim…nikon p 500,canon sx 30, sony hx 100v ve panasonıc fz 100….bunlardan birini almayı düşünüorum…nikon da kararım oluşmak üzere…siz bunlardan hangisini tavsiye edersiniz…brz geniş çaplı bi soru oldu kusura bakmayın …

  • Seçtiğin modeller neredeyse birbirinin aynı özelliklere sahip, ama yine de diyafram açıklığı ve sıkıştırmasız RAW olarak kayıt yapabilmesi nedeniyle Panasonic biraz daha ilgi çekici gibi duruyor. Bence bu aşamada karar vermek için en iyi kriter fiyat olmalı..

 12. hakkı hocam ben amatör fotografçılar derneğinde kurs almayı düşünüyorum bana önerilen makine canon 450D sizce başlangıç olarak iyi bir tercih olurmu? bana önerebileceğiniz marka ve model varsa yardımcı olursanız sevinirim

 13. sony ve nikon da olabilir..

 14. merhabalar hakkı bey …
  ben de fotoğraf makinası almak istiyorum. yazınızı çok beğendim . fotoğraf çekmesini çok seviyorum ve 1,2,3 kısmındaki tümüne de katılılıyorum.fotoğraf makinası araştırması yaparken mağazalara girdiğimde ben canon istiyorum dediğim zaman diyorlar ki fujifilm çok kaliteli bir makina yarı profosyenel makro çekimini falan gösterdi ve markası tanıdık olmadığı için almadım ve aklım karıştı.eğer cebinizde 5 milyarınız varsa hiç düşünmeden canon ya da nikon alın diyorr çünkü kontak lensleri oluyormuşya uzak ve yakın için o yüzden .bir fotoğraf makinasına 5 bin tl çok değil mi . bana yardımcı olur musunuz. profosyenel olsun ve fiyatı da 1.5 bin tl geçmesin lütfen acele cevap……

 15. eda güler | 02 Temmuz 2011, 12:40

  CANON POWERSHOT SX120 IS mı yoksa NİKON 8800 mı tavsiye edersiniz hangisiyle daha kaliteli çekimler yapabilirim .

  • Hiç düşünmeden Canon Powershot SX120 alın.. Nikon 8800 çıkalı 7 sene oldu, o kadar eski teknoloji ile uğraşmak pek mantıklı değil..

 16. arkadaşlar ben fotoğraf çekmek için hemde video klipler için çekmek için çok amaçlı bir makina arıyorum sizce kamera mı olsam yeterli olur? yoksa bir fotoğraf makinasıda işimi görür mü? bana şu şu özelliklerde makina bulsanız yeter gibisinden veya tavsiyelirizini göridmisiniz?

 17. meraba bu aralar bir foto makinası almayı düşünüyorum amatör olarak yeni baslayacagım canon 500d ve 550 d düşünüyorum ama kararsız kaldım sizce yeni baslayan biri için bu makinalar uygun mu yada önerebileceginiz bir makina var mı

 18. Sokoprens | 19 Ocak 2011, 20:45

  merhaba hakkı bey siteniz mükemmel öncelikle tebrikler böyle bi siteyi hazırladığınız için makalenizi okudum ama benim sormak istediğim 2.el bi makine alırken dikkat etmemiz gerekenler olucaktı öğreneğin cekim sayısının fazla olmusı pixel olmasına sebeb olur mu? örneğim 20000bin cekim canon e0s 450 icin fazla mı?

  • Teşekkürler, o sayı fazla değil ama ikinci el makina alırken fotoğraf konusunda tecrübeli birisine test ettirmeden almamak daha iyi. Bu iş ikinci el araba alışverişine çok benziyor.

 19. çok biligilendirici bir site tekrar teşekkür ederim. ben başiangıçta 1. derecede fotograf çekmeyi istemiştim bir kaç yıl önce dijital bir makine almıştım olympus fe_230 7.1 megapixel. fakat özellikle servis ve teknik anlamda cok sorun yaşadım ve bilinçsiz bir tercih oldugunun farkındayım. Yazınızda belirttiğiniz gibi artık 3. derece de bu sanat ile ilgilenmek istiyorum. bu nedenle kendim uygun bir seçim ve tercih yapamıyorum lütfen bana belirli makine modelleri söyleyebilir misiniz. tekrar teşekkürler..

  • Merhaba bu seçim birçok değişkene bağlı: Ne kadar para harcamayı düşünüyorsunuz? Gelecekte ekstra yatırım yapabilecek misiniz? Ne tür fotoğraflar çekmek arzusundasınız? vs…
   Sanırım bu konuyla ilgili olarak ta geniş bir yazma zamanı gelmiş..

 20. koda easyshare Z981 nasıl bir makinadır tavsiye eder misiniz ?

  • Sahin bey, eğer sadece anı fotoğrafları cekecekseniz işinizi görecektir ama amatör olarak fotoğrafçılıkla ilgileneceğim diyorsanız uzak durun.

 21. seryildirim | 30 Nisan 2010, 15:31

  Öncelikle yazınız için çok teşekkürler Hakkı bey.

  Bu günlerde kompakt bir makine almam lazım, limitim maksimum 1000 TL ye kadar. cebimde taşıyabileceğim bir makine olması önemli. Canon S90 önerdiler ne dersini? Başka bir tavsiyeniz varmıdır?

  Teşekkür ederim şimdiden

  • Rica ederim, Canon kompakt makinaların en üst sınıfı G serisidir. Bence şu anda alınabilecek en iyi makina Canon G11.
   USA den alabilirseniz $489: http://bit.ly/bS7Hyj ama Türkiye’de pahalı 1600TL: http://bit.ly/bN9HFN. Eğer istanbul’da iseniz Sirkeci Hayyam pasajına uğrayın ve oradan spot piyasadan alın derim, 900TL nin altında bir fiyata alabilirsin.

 22. Merhaba Hakkı Bey,
  1.gruba dahil biri olarak şu modeller arasında kararsız kalmış durumdayım.Bir tanesi sizinde tavsiye ettiğiniz gibi CANON POWERSHOT A590 IS,bir diğeri CANON POWERSHOT A480 ve son olarak SAMSUNG DIGIMAX ES17.bu 3 model arasında fiyat performans açısından tavsiyeniz hangi yönde olur?ya da bu modeller dışında max 400TL civarında bir başka makine tavsiyeniz.Teşekkürler…

  • Canon profesyonel makinalarda olduğu kadar kompakt makinalarda da en tecrübeli firmadır ve ürünlerinde bu tecrübeyi yansıtır. O yüzden Canon tercih edebilirsiniz.

 23. Hakkı Bey çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Ben 1. gruba dahil bir alıcıyım. Makineye 400 TL ayırabilirim. Özellikle karanlıkta çekimi biraz daha iyi, en az 5 dk kadar video çekimi yapabilecek, ağırlıkça hafif ve görünümü kibar bir makine almak istiyorum. Hangi modelleri önerirsiniz?

 24. Çok faydalı oldu. Sony kullanıyorum. kullandığım makina “compact” imiş yeni öğrendim:) Gaye açık ve bilgilendirici bu makale için çok teşk. ederim…

 25. güzel paylaşım

 26. Bilgiler için teşekkur ederim. Çok kapsamlı bir yazı olmuş.

 27. Makineleri çok güzel tanıtmışsınız :)

 28. Fotoğraf makinelerini harika tanıtmışsınız. Özellikle ikincisi çok hoşuma gitti yeni alacağım makinede bu özellikleri düşünüyorum. Deneyimlerinizi yazıyla bir bütün olarak sunmuşsunuz.
  Çok teşekkür ederim

 29. cok teferruatlı kameralardan artık hoşlanmamaya başladım kamera dedigin sade ve cekimi güzel oldumu benim için önemli olan diyebilirim.

 30. güzel bir faydalı paylaşım teşekkürler

 31. esra bahar | 17 Temmuz 2009, 15:03

  merhaba,ben de panasonic lumix vardı,video çekiminde ses olmadığını aldıktan sonra öğrendim:( paraya kıyıp sony s950 aldım,bunda da video çekiminde yakınlaştırma özelliği yokmuş,resmen şok yaşadım:( daha ucuz daha az kaliteli olduğunu bildiğim markalarda bile var sony de yok.. bana aldığım sony modelinin özellikleri ile eşdeğer videosunda yakınlaştırma olan bi makine tavsiye eder misiniz acaba Hakkı Bey? ayrıca sonradan öğrendimki bir çok makinede video çekiminde yakınlaştırma yokmuş,sizce neden??tşk.ler..

 32. zümrüt çakır | 09 Haziran 2009, 18:16

  Pentax K20 hakkındaki fikriniz nedir?
  En iyi makro çekim yapan makine şudur diyebilir miyiz? Bilgi verirseniz sevinirim..

 33. mustafa erdal | 05 Haziran 2009, 16:02

  ideal bi makina almak istiyorm canon g10 mu yoksa canon sx200 ıs mi yada bunlara esdeger ne alsam di dusunuyorum hangisini tavsiye eersnz tsekkürler

 34. yagmur_adam | 28 Mayıs 2009, 12:14

  hakkı bey oncelıkle bu bılgler için cok tesekkur ettım.ılk baslarda sadece fotograf makınem olsun dıye kodak m1063 makıne aldım 3 ay once ancak sımdı fotograf cekmenın tadına doyamıyorum.adea tutku oldu.suan dslr-like makıne almaya karar verdım ancak model secımınde zorlanıyorum.ayrıca butceyı de sarsmak ıstemıyorum.makr cekım ıle zoom ozelliği cok ıyı olan ayrıca bataryalı olan model almak ıstıyorum.ılk aklımdan gecen nıkon p90 ama sıze de danısmak ıstıyorum.ayrıca ıyı bır alısverıs sıtesı onerırsenız sevınırım cunku dslr-like hakkında bılgı veren ve satıs yapan sıte cok az.sımdıden tesekkur edıyorum. saygıar

 35. Hakkı bey yazınız çok yararlı olmuş,iyiki yazmışsınız..Çok basit belki ama bana da şu konuda yardımcı olur musunuz*Olympus FE 310 mu ,Canon A470 mi karar veremedim..Canon da video yakalama hızı 30 ve self timer var.. Olympus ta 5x oz ve 8 pixel, dijital sarsıntı önleyici fazladan var..Diğer özellikler pil vs aynı..

 36. kilicyildirim | 20 Mayıs 2009, 10:49

  sayın hakkı bey. ben canon a590 is 8.0 mp. makinaya, sony dsc-w215 12.1 i tercih ettim acaba hatamı yaptı. çok araştırmacı insan olarak kime sorduysam adamlar canon da canon diyor. koskoca sony bu kadar mı kötü. siz olsanız aynı tercihi yaparmıydınız. sony alırken tabiki biraz da görselliğe yani ergonomik tasarıma önem verdim….saygılar

 37. Hakkı abi direk balıklama atlıyorum ama:)
  Canon G10 almaya karar verdim.Makine hakkında bi bilgin var mı tavsiye eder misin?

  Teşekkür ederim.

 38. 1 nedenden makine alacağım siz :”ercih edeceğiniz markalar Canon ve Sony olsun” demişsiniz..
  ben nikon marka makine çemiştim nikonuda iyi biliyorum..
  siz ne dersiniz?

 39. Çok açıklayıcı bir bilgi olmuş bir çok kişinin bilgilenmesine ve kendisine uygun bir makine almasına yardımcı olur.

 40. Hasan Kerik | 16 Mart 2009, 11:16

  Bende 1. seçimdeki makinalarla 2 ve 3 teki leri yapmaya çalışsan bazen yapabilen ama genelde buneyaaa şeklinde serzenişle devam eden ancak düşük bütçeyle bunada şükür diyen biriyim. 2500ve üstü fiyatlarla bir DSLR a geçtiğimde cok mutlu olacağıma eminim ayrıca :)

 41. Kesinlikle 3 :))) Yarı profesyonel bi fotografcı olarak eğer içinizde fotograf aşkı varsa makineyi bi kere elinize aldığınızda ona bağlandıysanız sabahlara kadar denklaşöre basmak istiyorsanız herşeyi fotografalamak istiyorsanız güzel bi makine ve güzel ekipmanlarla başlayın işe ;)

 42. Çok uzun zamandır ilgim var fotoğraf işine.Ama bir türlü olmadı.Dökümanlar okudum vs. ama beni tatmin etmedi.İnanırmısınız blogunuzu yanlışlıkla buldum.Ama iyki bulmuşum.Çok teşekkür ederim yazı için.

 43. @İrfan CENGİZ, aslında biraz okumayla, biraz ek bilgiyle elinizdeki makinadan daha fazla keyif alacağınızı umuyorum, ya da çok geçmeden satıp istediğiniz bir tane ile değiştirin yoksa gün geçtikçe fiyatı düşüyor.

 44. İrfan CENGİZ | 19 Ekim 2008, 21:09

  Yazınız yönlendirici,fakat ben makinemi almadan önce okumak isterdim 1den 3e geçtim ve yeterli bilgiye sahip olmadığım için güçlük çekiyorum.

 45. @tamercevik, Söylediklerine kısmen katılıyorum. Dijital mankine de benim de serüvenim biraz garip 1, 2, 3, 1 ve 3 şeklinde oldu. Ama biz aslında 3. gruba dahil oluyoruz.

 46. Hakikatten fotoğraf işi ayrı bir tekno uzmanlık isteyen bir olay haline dönüyor. Çok güzel ve net bir açıklama yapmışsın. Oldukça işime yarayacak.

 47. önce 1 alan, sonra 2 alan, sonra 2nci aşamada 3 kez makina değiştiren en son 3 alan tecrübeli bir makina alıcı olarak şunu söylemek ve tavsiye etmek istiyorum…

  2 gereksiz diye düşünüyorum. 1 almayı düşünen alsın ama 2 almayı düşünen 2 almasın direk 3 alsın….

 48. tam da fotoğraf makinası alacağım sırada karşıma çıkan bu yazı beni baya bilgilendirdi. ben yönergeleri takip ederek alacağım makinayı buldum: Samsung NV24HD
  bir şikayetim olursa yetlili servis yerine önce sizi ararım :)

 49. Uzun zamandır ben de 1. ve 2. nedenlerden dolayı dijital fotoğraf makinesi almak istiyordum. Ancak karar veremiyordum. Yazınınz fikrimin netleşmesi açısında çok faydalı oldu, teşekkürler.

 50. 1 ve 2 arasında gidip gelen birisi olarak güzel bir yazı, teşekkür ediyorum.

1 2 3

Yoruma kapalı.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.