Something is wrong.
Instagram token error.

WordPress ‘te Arşiv Sayfası Oluşturmak

Bir çok kişinin istediği kullanışlı bir arşiv sayfasının olmasıdır. Eğer kullandığınız temada arşiv sayfası bulunmuyorsa ve siz de arşiv sayfası istiyorsanız benim kullandığım gibi basit bir çözümle bu işin üstesinden gelebilirsiniz.

Temama ait page.php dosyasının bir kopyasını aldım. Bu kopyanın ismini hc_arsiv.php (archive.php ile karıştırmayın ve bu dosyayı değiştirmeyin) yaptım. hc_arsiv.php dosyasını text editör (notepad, notepad2, ultaedit vs. olabilir) ile açtım ve en üste

/*
Template Name: hc_arsiv
*/

kodunu ekledim.Temayı bozmadan kodları ekleyebileceğim yer


kısmını silerek yazabileceğiniz yer olduğundan bunun arasındaki kısmı seçerek sildim ve oraya istediğim kodları kullandığım eklentilere uygun olarak ekledim. Customizable Post Listings eklentisini kullandığımdan bunlara ait kodları ekledim. Ama siz daha değişik eklenti veya kodlarla (WP-PostRating gibi bir eklenti yada kategori, tag bulutu eklemek gibi) bu sayfayı zenginleştirebilirsiniz.
Böylelikle hc_arsiv.php nin içeriği şu şekle dönüştü;
En Çok Okunanlar:

', '
 • ', '
 • ', ''); ?>

  Aylık Arşiv:


  Tüm Yazılar:

   %post_URL%", $categories = '', $orderby = 'name', $order = 'ASC', $offset = 0, $date_format = 'd/m/Y', $authors = '', $include_passworded_posts = false); ?>

  Sonra bu dosyayı kaydedip admin panele geri döndüm. Yeni bir statik sayfa oluşturarak sağ taraftaki Sayfa Şablonundan Arsiv’i seçtim ve sayfayı yayınladım.

  Hepsi bu kadar. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bu kodları doğru yere yerleştirmek, yoksa temanıza uygun olmayan bir görüntü ile karşılaşabilirsiniz. Değişik yöntemler veya eklentiler deneyebilirsiniz. Örneğin bir alternatif Arsiv Sayfası Oluşturma Yöntemi Wpdestek ‘te anlatılmıştı. Kolay gelsin.

  20 Yorum Var

  1. çok güzel bir kaynak olmuş eline sağlık hakkı hocam.

  2. Volkan Akpınar | 30 Ekim 2015, 23:51

   Usta bunun 2015’e güncellenmiş halini de paylaşabilir misiniz acaba?

   Bu kodları kullandığımda web sayfası açılmıyor.

   • Volka Bey bu kodlar en yalın tema için yazılmıştır, eğer yeni tipteki temalardan birini kullanıyorsanız işinize yaramayacaktır. Onun yerine bir eklenti kullanmanızda fayda var, örneğin Archive Page gibi..

  3. Hakkı bey, temadan temaya fark ediyor mu bu page.php dosyası içeriği acaba ?
   Blogo life teması kullanıyorum , page.php dosya içeriği 8 -10 satır birşey acaba doğru dosyamı? içeriği burada da paylaşabilirim.

  4. en azından fikir verdi. teşekkürler.

  5. Gokhanakkiz.com | 26 Aralık 2011, 02:51

   Güzel bir çalışma olmuş teşekkür ederim çok işime yaradı

  6. merhaba listelemeyi yaptıktan sonra yazı başlığına tıkladığımda yeni sayfada açılmasını istiyorum. Bunu nasıl yapabiliriz ? İyi çalışmalar…

  7. Son Silahsor | 30 Nisan 2009, 01:15

   Merhaba,

   Benim merak ettiğim Aylık Arşivde Örneğin Mart ayının yanında yazı sayısını hangi kod ile gösterebiliriz? Çoğu yerde aradım; ama bulamadım.

   Mart 2009 (15) gibi….

  8. @mavigibi, yukarıdaki adımları aynen takip ederseniz sorun çıkmayacaktır, yani şablon kısmında görünecektir. Eğer görünmüyorsa bu herhangi bir eklentiden ya da temanın function.php dosyasına yazılı bir koddan kaynaklanıyor olabilir.

  9. Yukarıdaki dosyayı oluşturdum temanın olduğu dizine yükledim.
   Wordpressten Yeni sayfa oluşturduğumuz zaman Sağ tarafta yayımla var onun altındaki özelliklerin içinde Şablon bölümünde oluşturduğum dosya yok.

   Template Name: hc_arsiv yapmışsınız ama en altta Sayfa Şablonundan Arsivâ??i seçtim demişsiniz. Burda bir yanlışlık var gibi geldi. Sayfa şablonunda archives var ama arsiv veya hc_arsiv yok yapamadım :)

  10. Hakki Bey, merhabalar
   dünkü mesajıma yazdığım ileti sonrasında ençokeklenen yazılar eklentisi ile sıkıntım olduğundan onu kaldırdım tekrar denedim sorunu böylece çözmüş oldum.

   ilginize teşekkür ederim.

  11. Ersin Bey herhangi bir hata göremedim, tüm yazıları listelenmiş şekilde görüyorum.

  12. Ersin ÖLMEZ | 14 Aralık 2007, 20:59

   hakki bey eklenti ile ilgili makalenizi beğenerek teşekkür ederim,bu uygulamayı denerken aşağıdaki linkte problem yaşadım,

   önerilen eklentilerin son sürümlerini kullanarak yaptım.
   yardımcı olmaya çalışırsanız sevinirim.

   http://www.ersinolmez.com/gunlugum/arsiv

  13. ellerine sağlık işime yarayacak

  14. Rica ederim ne demek, tüm öğrediklerimi aktarmaya çalışıyorum, başarılar..

  15. çok teşekkür ederim hakkı abi :) bende kendime bir blog açmaya karar verdiğimden beri sitenizi takip ediyorum çok yararlı bilgiler veriyorsun bize :)

  16. Öncelikle harika kaynaklarla bizlere yardımcı olan site yönetimine teşekkür ederim….burda takılmıştım ben sizde takılmayın diye ekliyorum…
   Sonra bu dosyayı kaydedip admin panele geri döndüm.Yeni bir statik sayfa oluşturarak sağ taraftaki Sayfa Şablonundan Arsiv’i seçtim ve sayfayı yayınladım.
   arkadaşlarım ben burada takılmıştım şimdi bu sonradan kaydedilen dosyayı temanızın bulunduğu klasöre atmayı unutmayın yoksa sayfa şablonu diye bir şey göremezsiniz:)

  Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.