MENUMENU
MENU
Objektif seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? - hakkiceylan.com

Objektif seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Amatör fotoğrafçılar, DSLR makinelerini aldıktan bir süre sonra ekipmanın ve özellikle objektifin çok önemli olduğu konusunda genel bir fikre kapılır. (Bu tam olarak doğru sayılmaz.) Bu yüzden ceplerindeki parayı harcamak maksadıyla objektif satın almak için arayışa başlarlar. Bu arayış ekipmanlarını güncellemek ya da genişletmek maksadıyla ek objektif satın almak şeklinde olabilir. Eğer ilk aldıkları objektiften memnun değil iseler yeni alacakları objektif için "kılı kırk yarmak" deyiminin hakkını vermeye çalışacaklardır. Peki objektif alırken nasıl kılı kırk yaracağız?

Öncelikle yapılması gereken: hangi odak uzaklığı ya da odak aralığındaki objektife ihtiyacımız olduğunu belirlemek.

Bir süre fotoğraf çektikten sonra, fotoğraf çekmenin inceliklerini öğrendikçe nasıl fotoğraflar çekmek istediğiniz yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Elinizde bulunan objektif bu tür fotoğrafları çekmenize izin vermiyorsa ekipmanınızı yenilemenin zamanı (gerçekten) gelmiştir. Fakat öncelikle bilmeniz gereken bir terim var: Kırpma Faktörü ya da Odak Uzaklığı Çarpanı (Crop Factor, Focal Length Multiplier). Bu konuyu bir önceki yazımda geniş olarak anlattım, eğer terime yabancıysanız ya da detaylı olarak okumak isterseniz. Krop Faktör ya da Odak Uzaklığı Çarpanı nedir, ne işe yarar, zararı var mıdır? yazısını okuyabilirsiniz.

Kullandığınız ekipman APS-C sensör bulunduran krop faktörlü bir gövde ise objektif seçiminde bu kriteri öncelikle düşünmemiz gerekiyor. Çünkü alacağımız objektifin odak uzaklığı değişecek ve kırpma faktörü ile çarpılacak. Yani mesela tele objektif almak istiyorsunuz 70-200mm bir objektifte karar kıldınız; ama bu objektif sizin kullandığınız gövde de 105-300mm olarak görev yapacak. Objektif seçiminizi buna göre yapmalısınız.

Nikon APS-C gövdeler için ürettiği objektiflere DX ibaresini ekliyor. Dolayısıyla üzerinde DX yazılı bir Nikkor objektif FF gövdelerde tam olarak kullanılamıyor. Aynı şekilde Canon ise bu tür objektifler için EF-S ibaresini kullanır. Üçüncü parti lens üreticileri Sigma DC, Tamron Di II, Tokina ise DX kısaltmasını kullanıyor. Bu objektifler APS-C gövdeler için özel olarak üretildiğinden sonradan gövde değişimi yapacağınızda ya da ikinci gövdeniz varsa ve bu bir FF (Full Frame) gövdeyse bu objektifle birlikte kullanamayacağınız anlamına gelecektir.

Hangi odak uzaklığı aralığında bir objektif alacağınıza nasıl karar vereceksiniz? Aslında bu iş çok kolay, beğendiğiniz ve çekmek istediğiniz bir fotoğraf bulun ve eğer ulaşabiliyorsanız o fotoğrafın EXIF (dijital fotoğrafların içine perde hızı, diyafram, makine marka ve modeli gibi teknik bilgilerin gömülmesini sağlayan bir sistem) değerlerine bakın. Hangi makina ve hangi odak uzaklığında çekilmiş öğrenin. Arkadaşlarınızın elindeki objektifleri deneyin. Hangi odak uzaklığında hangi açıyı görüyorsunuz test ederek bulmak çok daha öğretici olacaktır.

Odak Uzaklığı Simülatörü'nü kullanarak kaç derece görüş açısın sunuyor fotoğraf üzerinde görebilirsiniz.

Benzer şekilde çalışan ve Nikon ekipmanlarını seçmenize izin veren başka bir uygulama da NIKKOR Lenses Simulator. Burada hem DX ve FX gövdeleri, hem de DX ve FX objektifleri birlikte ve ayrı olarak test edebiliyor ve hangi ekipmanın işinize yarayacağını tespit edebiliyorsunuz.

Canon sayfalarında da detaylı olmasa da odak uzaklığının görüş açısını nasıl değiştirdiği konusunda ufak bir uygulama mevcut.

Odak uzaklığımızı ya da odak aralığımızı belirledikten sonra bu aralıkta hangi ürünler olduğuna bakmamız gerekecek.

Aslında odak uzaklığınızı belirlerken çok fazla katı davranmamak gerekir, bu konuda biraz esnek olmak elimizdeki seçenekleri değerlendirirken bize avantaj sağlayacaktır.

Örneğin makro çekimlerden hoşlandığınızı farkettiniz ve bundan sonra daha fazla makro fotoğraflarla ilgileneceksiniz diyelim. Daha iyi makrolar çekmek istiyorsunuz, o zaman bir makro objektif satın almanız gerekecek. Hangi aralıkta bir objektife ihtiyacınız olduğunu tespit ettikten sonra bu odak uzaklığındaki objektifleri tespit etmek çok zor değil. Ana marka olan Canon ya da Nikon'un dışında üçüncü parti lens üreticilerinin ürünlerini de listeye ekleyerek tüm objektifleri belirlemeliyiz. Piyasada satılan güncel objektifleri ve fiyatlarını bulabileceğiniz birçok web sitesi mevcut. Benim en çok kullandığım ve tavsiye edebileğim site B&H. Buradan SLR Camera Lenses bölümüne giderek dilediğiniz kriterlerde arama ve seçim yapabilirsiniz.

Objektiflerin üzerinde yazan kısaltmaların anlamları nedir?

Tüm objektiflerin üzerinde bir veya birkaç harften oluşan çeşitli kısaltmalar görürsünüz. Örneğin AF, DX, VR, G gibi. Bu kısaltmaların anlamları objektifin markasına göre değişik anlamlar içerir. Aslında özelliklerin büyük kısmı standart; fakat patent hakları nedeniyle farklı isimlendirmeler kullanılıyor. Yani sarsıntı önleyici ya da titreşim önleyici sistemin pratikteki faydası değişmiyor; fakat markalar arasında kullanılan teknoloji farklı ve dolayısıyla da isimlendirmesi değişiyor. Nikon Vibration Reduction yani VR kısaltmasını kullanırken, Canon Image Stabilization yani IS kullanıyor, Sigma Optical Stabiliser yani kısaltma olarak OS kullanmayı seçmiş.

Bu ve buna benzer kısaltmalar oldukça işinize yarayan bilgiler sunacaktır. Bu yüzden objektifin üzerinde yazan tüm kısaltmaların anlamlarına bakmanızı önereceğim. Örneğin üzerinde G kısaltması bulunan Nikkor objektiflerin diyafram ayarlama halkası yoktur. Tamamen gövde üzerinden dijital olarak diyaframı ayarlamak zorundasınız. Tüm markaların kısaltmalarını Türkçe açıklamalı olarak Objektiflerin üzerindeki kısaltmalar sayfasında bulabilirsiniz.

Objektifleri tespit ettikten sonra ilk elemeyi birçok kişi sanırım maliyet üzerinden yapacaktır.

SLR Camera Lenses bu adreste listelediğimiz objektiflere ait fiyatlar USA de bulabileceğiniz ortalama fiyatlardır. Başka sitelerde bir miktar altında ya da bir miktar üzerinde fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Aynı ürünleri Türkiye'den yetkili satıcılarından almaya çalıştığınızda karşılaşacağınız fiyatlar maalesef sizi üzecektir. Fakat Türkiye'de de yukarıdaki fiyatların az bir miktar üzerinde spot piyasadan alışveriş yapma imkanınız var. Aslında en iyi yöntem USA ya da Hong Kong gibi yerlere giden tanıdıklara ısmarlamak; fakat bu her zaman mümkün olmuyor.

Fiyatlar konusunda bir örnek verelim; Nikon DX format bir objektif olan Nikon 10.5mm f/2.8G ED DX Fisheye almaya karar verdik ve baktık ki USA fiyatı $624 (985 TL). Bunun Türkiye'deki fiyatını araştırdığınızda her bulduğumuz fiyat 1600 TL nin üzerinde çıkıyor. Başka bir örneğe bakalım Canon EF 17-40mm f/4L USM için mesela. B&H fiyatına baktığımızda $750 (~1180 TL) olarak görüyoruz. Türkiye'deki fiyat araştırması için aşağıdaki rakamlara bakmanız yeterli;

Objektifin fiyatı arttıkça USA ve Türkiye arasındaki uçurum da artıyor. Bu yüzden genellikle spot alışveriş çok daha zahmetsiz ve hesaplı bir çözüm oluyor. Spot alışverişte Canon EF 17-40mm için ödeyeceğiniz bedel yaklaşık ~1400TL civarında olacaktır. Spot alışveriş aslında yasal olmayan bir ticaret; fakat Türkiye'deki fiyatların yüksek olması ve fotoğrafçıların çoğunun amatör (bu işten para kazanmıyor) olması nedeniyle tercih ediliyor. Fakat bu tip alışverişler biraz risk içeriyor ve karşılıklı güvenin önemi büyük. Ödeyeceğiniz miktara bağlı olarak alacağınız risk düzeyini kendiniz belirlemelisiniz.

Başka bir alışveriş yöntemi ise Internet üzerinden özellikle ebay den alışveriş. Sıfır objektifler için buradan alışveriş yapmayı pek tavsiye etmiyorum. Çünkü Türkiye'ye girişte gümrüğe takılma ve size pahalıya malolma ihtimali yüksek. Fakat ikinci el bazı ürünler ve başka ekipmalardan (pil, kart vs.) €150 geçmeyecek şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında alabileceğimiz ürünlerin bir kısmını eledik ve elimizde belli başlı üç ya da dört adet objektif kaldı. Şimdi yapmamız gereken Lens Review' larına bakmak.

Lens Review yani objektif incelemeleri konusunda Türkçe kaynak bulmak neredeyse imkansız. Belli başlı sitelerde İngilizce olarak bulabiliyoruz. Aslında bir kaç kişi sadece bu konuya özel bir çalışma içerisine girse ne hoş olurdu ya, neyse.. Objektif incelemeleri için bakabileceğimiz sitelerden birkaçı;

Benim daha çok tercih ettiğim ve güvendiğim siteler photozone ve Nikon kullandığımdan kenrockwell. Fakat değişik görüşler okumak, farklı yaklaşım ve kullanıcı tecrübeleri için birçok kaynağa bakmak gerekiyor.

Bu teknik testler laboratuvar koşullarında yapıldığından gerçek dünyadaki kullanımı ve sonuçları hakkında çok fazla fikir vermeyebilir. Bu yüzden objektifleri kullanan kişilerin deneyimlerinden faydalanmak başka bir seçeneğimizi oluşturuyor.

Almak istediğimiz objektifi kullanan tanıdığımız fotoğrafçılar varsa bunlarla birebir konuşmak, yoksa yine internet üzerinden yapacağımız okumalarla kullanıcı tecrübeleri hakkında fikir sahibi olabiliriz. yukarıda yazdığım bazı sitelerde, örneğin fredmiranda'da daha çok kullanıcı tecrübelerine, objektifin pozitif ve negatif yönlerine değinilerek yer veriliyor. Fakat unutmamak gerekir ki bu yazılanların çoğu subjektiftir; fakat her zaman fikir verme açısından faydalıdır.

Bazı fotoğrafçılık blogları ve tecrübelerin paylaşıldığı platformlar da işinize yarayacaktır. Türkçe kaynak bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz. Malesef Türkçe olan kaynakların çoğunluğu forum sayfalarında gözden kayboluyor. Yine de netfotograf.com forumlarını ve fotokritik forumlarındaki donanım-ekipman kategorisini takip edebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen seçtiğiniz objektif hakkında kafanızda soru işaretleri olabilir. En iyisi birebir test etmek.

Alacağınız objektifi seçtiniz, paraya kıyıp almaya kararlısınız ama kafanızı kurcalayan bazı sorular olabilir. "Acaba çok ağır mı?", "Netleme hızı yeterli olacak mı?" vs.. gibi sorular objektifi almadan önce sizi rahatsız ediyorsa tanıdık birilerinden objektifi edinerek kendi makinanızda test etmeniz çok önemli. Eğer tanıdık kimse de yoksa teknoloji marketlerinde vitrindeki ürünleri deneyebilirsiniz. Mümkün mertebe birebir test etmek kararınızı kesinleştirmede önemli rol oynayacak.

Bu kadar kılı kırk yarmaya gerek yok diyorsanız.

O zaman kafanıza takılan soruları sorduğunuz, bilgisine güvendiğiniz, o meşhur fotoğrafçı arkadaşınızın yakasına yapışın. Ona "Ben şöyle şöyle fotoğraflar çekmek istiyorum, şu kadar da para harcayabilirim, hangi objektifi alayım dersin?" şeklinde bir soru sorarak cevaba kısa yoldan da ulaşın, tercih sizin.

RSS

Eğer bu yazımı beğendiyseniz ve diğer yazılarımdan haberdar olmak isterseniz RSS ya da Twitter ile takip edebilir veya Facebook Sayfamı beğenebilirsiniz. İletişime geçmek için Facebook'dan mesaj gönderebilirsiniz.

Sorular ve Cevaplar

Toplam 1.364 adet yorum yapılmış.
Cevaplarda işinize yarayacak bilgiler bulabilirsiniz.

 • Hocam Merhaba 18 55 mm lens ile 50mm stm lens arasındaki fark nedir yani 50 mm almamız gerek olur mu

  • Ayşenur Hanım 18-55mm nin anlamı objektifin odak uzaklığı 18 ile 55mm arasında değiştirilebiliyor demektir. Diğeri ise yani 50mm ise sabit odak uzaklıklı bir objektif. Eğer özel olarak düşük alan derinliği istemiyorsanız 50mm almanıza gerek yok.

 • Merhaba Hakkı Bey...Ben bir adet Samsung NX3000+16-50 mm fotoğraf makinası aldım...İddiam yok,eşimi dostumu,sokakta böce börtü çekiyorum...Bir de gece çekimi yapmayı seviyorum...Bir adet daha objektif almak istiyorum...Sizden ricam aşağıda yazdığım lenslerden hangisini almalıyım? Cevap için şimdiden teşekkürler...
  Samsung 45 mm F 1.8
  Samsung 30 mm F 2

  • Diyafram değerleri birbirine çok yakın, Heri kisini de portre amaçlı kullanabilirsiniz, gördükleri açılar farklıdır. fotoğraf makinesi simülatörü kullanarak farkına bakabilirsiniz.

 • Merhaba hocam benim canon eos 70d makinem var uzerinde 18-135 lens geldi , yeni lens almak istiyorum 18-200mu iyi yoksa 70-300mu? Her turlu resim cekiyorum ben o yuzden hangisi uygundur ? Ayrica 28-300 lensle 70-300 lens arasinda fark ne ?

  • 18-200mm nin size kazandıracağı bir şey yok. 70-300mm alırsanız biraz daha uzağı çekebilirsiniz. 28-300mm objektif ile 70-300mm objektif arasındaki fark odak uzaklığıdır. Odak uzaklığı büyüdükçe açı daralır ve siz daha uzak cisimleri yakındaymış gibi çekebilirsiniz.

 • Hocam merhabalar yazilarinizla ve cevaplarinizla cok faydali oldunuz. 60d +18-135 ef s IS lensim var ancak hangi modda cekersem cekeyim istedigim keskinligi alamiyorum fotograflarda ozellikle gece dogal isikta portre cekmek neredeyse imkansiz yada cok kotu cikiyor yuksek iso dan dolayi. Sorum su olacak cektigimiz fotograflari ve exif bilgilerini atip amator veya profesyonel fotografcilardan yorum elestiri oneri alabilecegimiz siteler varmidir? Site verebilir misiniz? Saygilarimla.

 • Merhaba ben yemek fotoğrafçılığı ile ilgileniyorum. Anlık düşük ışıklarda cekebilecegim aynasiz bir makine almak istiyorum. Makro cekimler de olacaktır. Sizce be almalıyım? Bütçe 1000-120

  • Hasan Bey tüm aynasız gövdeler konunuza uygundur. Burada önemli olan objektif seçiminiz, fakat bütçenize uygun ekipman bulmanız biraz zor gibi.

 • Canon 600 ile başlayan fotoğraf merakı Canon 70 ile sürmekte. Video (ameliyat görüntüleri) da çekiyor olmaktan dolayı FF almak yerine 70d yi tercih ettim. Canon 600 ile kullandığım Tamron 90mm f/2.8 1:1 macro lens ile makro çekimleri ardından geniş açıya kafayı takıp 1.6 crop faktörü de göz önünde bulundurarak 15mm lens almayı düşünüp fiyatları görünce 10-18mm veya 10-20mm lens almanın daha makul olacağı kanısına kapıldım. Bu sefer de karşıma USM ve STM kavramları çıktı. Nedir, aralarındaki fark nedir diye araştırırken sizin yazınıza rastladım. O "kılı kırk yaran" benim ve bu son derece özenle hazırlanmış anlatım için tebrik ediyorum.

 • Merhaba. Canon EOS 1200d almayi düşünüyorum. İlk makinam olacak. Yanında 75-300 lens olan bir set var normalde 18-55 ile geliyor makina. 75-300 almam mantıklı mi. Arada 300 tl fark var. Ayrıca bu sayısal degerlerin açıklaması ve zoom kabiliyeti yüksek bir lens için hangisini almam gerekir. Tak gez değilde sabit olsun istiyorum. Ayrıca body olarak 1200 serisi çokmu düşük. Fikirlerinizi arz ederim syg

  • Bence öncelikle bir fotoğrafçılık kursuna gitmeli ya da bu konuda bir miktar okumalısınız. Ama yine de cevap vermek gerekirse 75-300mm yi şimdilik almayın daha sonra biraz daha öğrenince alırsınız. Bu sayısal değerler odak uzaklıklarını belirtiyor, ne kadar yüksek ise o kadar uzağı gösterir de diyebiliriz.

 • merhabalar sonunda 2.el canon 60d siparisimi verdim. yanında 18-135 lens yada 18-55 lens verebiliyorlar, keskinlik konusunda hangisi daha başarılıdır yada fark yok mudur? 18-55 daha iyi ise onla alıp daha sonra yanına 55-200 gibi bir lens eklemeyi düşünüyorum. Hangisini alırsam alayım 50mm 1.8 ilk fırsatta mutlaka alacağım. ama 18-55 ile mi 18-135 ile mi daha keskin fotograflar elde ederim bilemedim. uygun fiyatlı önerebileceğiniz başka bi lens var mı? her iki seçeneklede body ile fiyat 1500 tl bu arada bilginize. teşekkür ederim.

  • Her ikisi de aynı sayılır, 18-135mm çok az da olsa iyidir, daha efektif kullanabileceğinizden 18-135mm almak iyi olur.

 • Hocam bende canon eos 40d var objektif arıyorum bu ikisinden birini alacam canon 75-300 mü daha iyi yoksa sigma 70-300 mü

  • Çok farklı değiller ama Canon tercih etmek daha mantıklı olur, alternatif olarak üzerine biraz daha ekleyerek Canon 70-200mm f/4 ikinci el olarak alınabilir, bu listelediklerinden daha iyi.

 • Hocam canon 75-300 mü daha iyi yoksa sigma 70-300 mü

  • Neredeyse aynı sayılır, ama bunları alacağınıza ikinci el Canon 70-200 f/4 gibi bir objektif çok daha iyi olur.

 • hakkı bey nikon d700 makinem var tak-gez objektif düşünüyorum nikon 28-300mü tamron 28-300 mü tavsiye edersiniz

  • DSLR kullanıyorsanız tak gez objektif kullanmanız çok manasız olur, iyi bir kompakt makine alabilirsiniz, ama yine de objektif için cevap arıyorsanız Nikon tercih etmenizde fayda var.

 • 50 mm 1.4 mü yoksa 85mm 1.8 mi ?

 • merhaba bende APSC sensörlü makine almayı düşünüyorum canon 50mm 1.8 stm de yanına almayı düşünüyorum insan gözüne en yakın değer diyorlar APSC makinede gidermi , ve ben radyo tv ve sinema öğrencisiyim kısa film ve belgesel cekiminde uygunmudur bu lens yada öneriniz varmıdır ?

  • Yanlış bir bilgiyi düzeltme gerekiyor, insan gözü ile objektif karşılaştırılamaz, çünkü objektifler düzlemsel netleme yaparken insan gözü noktasal netleme yapar; her neyse.. İnsan gözüne en yakın açı olarak 35mm yi düşünebiliriz; ama sizin makinenizde çarpan olduğundan 21-25mm aralığında bir objektif kullanmalısınız.

 • merhaba 18 55 vr1 18 55 vr 2 gibi çeşidi mi var lenslerin farkları neler

  • VR ve VR2 arasında temel bir fark olmaz. "2" sadece titreşim önleyici mekanizmanın biraz daha geliştirildiğini ve daha stabil çalıştığını, yeni teknoloji kullanıldığını belirtmek için 2. versiyon anlamında eklenen bir numaradır.

 • Hocam merhaba. Manzara fotoğraf çekimlerinde kullanmak üzere, mevcut 18-135mm kit lensimin yanında, boyut olarak küçük ve hafif olmasından dolayı, 24mm f/2.8 lens almak fikri uygun mu? Teşekkürler.

  • Anladığım kadarıyla APSC sensörlü bir gövdeniz var. 24mm alırsanız 35mm olarak kullanacaksınız, yaan, pek geniş olmayacak, ben tercih etmezdim.

1 29 30 31

Lütfen, yorum yapmadan önce üstteki yazıyı okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle yukarıdaki yazıda verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

Siz ne diyorsunuz?

10
162
8137
Yıl
Yazı
Yorum
HC

HAKKI CEYLAN

Merhaba, vermenin almaktan çok daha keyifli bir iş olduğunu öğrendiğimden beri bildiklerimi ve ürettiklerimi paylaşmaya »