MENUMENU
MENU
Objektif seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? - hakkiceylan.com
7 Şubat 2011

Objektif seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Amatör fotoğrafçılar, DSLR makinalarını aldıktan bir süre sonra ekipmanın ve özellikle objektifin çok önemli olduğu konusunda genel bir fikre kapılır. (Bu tam olarak doğru sayılmaz.) Bu yüzden ceplerindeki parayı harcamak maksadıyla objektif satınalmak için arayışa başlarlar. Bu arayış ekipmanlarını güncellemek ya da genişletmek maksadıyla ek objektif satın almak şeklinde olabilir. Eğer ilk aldıkları objektiften memnun değil iseler yeni alacakları objektif için "kılı kırk yarmak" deyiminin hakkını vermeye çalışacaklardır. Peki objektif alırken nasıl kılı kırk yaracağız?

Öncelikle yapılması gereken: hangi odak uzaklığı ya da odak aralığındaki objektife ihtiyacımız olduğunu belirlemek.

Bir süre fotoğraf çektikten sonra, fotoğraf çekmenin inceliklerini öğrendikçe nasıl fotoğraflar çekmek istediğiniz yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Elinizde bulunan objektif bu tür fotoğrafları çekmenize izin vermiyorsa ekipmanınızı yenilemenin zamanı (gerçekten) gelmiştir. Fakat öncelikle bilmeniz gereken bir terim var: Kırpma Faktörü ya da Odak Uzaklığı Çarpanı (Crop Factor, Focal Length Multiplier). Bu konuyu bir önceki yazımda geniş olarak anlattım, eğer terime yabancıysanız ya da detaylı olarak okumak isterseniz. Krop Faktör ya da Odak Uzaklığı Çarpanı nedir, ne işe yarar, zararı var mıdır? yazısını okuyabilirsiniz.

Kullandığınız ekipman APS-C sensör bulunduran krop faktörlü bir gövde ise objektif seçiminde bu kriteri öncelikle düşünmemiz gerekiyor. Çünkü alacağımız objektifin odak uzaklığı değişecek ve kırpma faktörü ile çarpılacak. Yani mesela tele objektif almak istiyorsunuz 70-200mm bir objektifte karar kıldınız; ama bu objektif sizin kullandığınız gövde de 105-300mm olarak görev yapacak. Objektif seçiminizi buna göre yapmalısınız.

Nikon APS-C gövdeler için ürettiği objektiflere DX ibaresini ekliyor. Dolayısıyla üzerinde DX yazılı bir Nikkor objektif FF gövdelerde tam olarak kullanılamıyor. Aynı şekilde Canon ise bu tür objektifler için EF-S ibaresini kullanır. Üçüncü parti lens üreticileri Sigma DC, Tamron Di II, Tokina ise DX kısaltmasını kullanıyor. Bu objektifler APS-C gövdeler için özel olarak üretildiğinden sonradan gövde değişimi yapacağınızda ya da ikinci gövdeniz varsa ve bu bir FF (Full Frame) gövdeyse bu objektifle birlikte kullanamayacağınız anlamına gelecektir.

Hangi odak uzaklığı aralığında bir objektif alacağınıza nasıl karar vereceksiniz? Aslında bu iş çok kolay, beğendiğiniz ve çekmek istediğiniz bir fotoğraf bulun ve eğer ulaşabiliyorsanız o fotoğrafın EXIF (dijital fotoğrafların içine perde hızı, diyafram, makine marka ve modeli gibi teknik bilgilerin gömülmesini sağlayan bir sistem) değerlerine bakın. Hangi makina ve hangi odak uzaklığında çekilmiş öğrenin. Arkadaşlarınızın elindeki objektifleri deneyin. Hangi odak uzaklığında hangi açıyı görüyorsunuz test ederek bulmak çok daha öğretici olacaktır.

Başka bir yöntem olarak Tamron'un uzun süre önce hazırladığı güzel bir uygulama var onu kullanabilirsiniz; Focal Length Comparison. Bunu kullanarak hangi odak uzaklığı kaç derece görüş açısına sahip fotoğraf üzerinde görebiliyorsunuz. 35mm film (aynı zamanda FF) ya da Dijital (APS-C yani krop faktörlü) makinalar için ayrı ayrı seçim de yapabiliyorsunuz. Dilerseniz programı indirip lokal bilgisayarınızda da kullanabilirsiniz.

Benzer şekilde çalışan ve Nikon ekipmanlarını seçmenize izin veren başka bir uygulama da NIKKOR Lenses Simulator. Burada hem DX ve FX gövdeleri, hem de DX ve FX objektifleri birlikte ve ayrı olarak test edebiliyor ve hangi ekipmanın işinize yarayacağını tespit edebiliyorsunuz.

Canon sayfalarında da detaylı olmasa da odak uzaklığının görüş açısını nasıl değiştirdiği konusunda ufak bir uygulama mevcut.

Odak uzaklığımızı ya da odak aralığımızı belirledikten sonra bu aralıkta hangi ürünler olduğuna bakmamız gerekecek.

Aslında odak uzaklığınızı belirlerken çok fazla katı davranmamak gerekir, bu konuda biraz esnek olmak elimizdeki seçenekleri değerlendirirken bize avantaj sağlayacaktır.

Örneğin makro çekimlerden hoşlandığınızı farkettiniz ve bundan sonra daha fazla makro fotoğraflarla ilgileneceksiniz diyelim. Daha iyi makrolar çekmek istiyorsunuz, o zaman bir makro objektif satın almanız gerekecek. Hangi aralıkta bir objektife ihtiyacınız olduğunu tespit ettikten sonra bu odak uzaklığındaki objektifleri tespit etmek çok zor değil. Ana marka olan Canon ya da Nikon'un dışında üçüncü parti lens üreticilerinin ürünlerini de listeye ekleyerek tüm objektifleri belirlemeliyiz. Piyasada satılan güncel objektifleri ve fiyatlarını bulabileceğiniz birçok web sitesi mevcut. Benim en çok kullandığım ve tavsiye edebileğim site B&H. Buradan SLR Camera Lenses bölümüne giderek dilediğiniz kriterlerde arama ve seçim yapabilirsiniz.

Objektiflerin üzerinde yazan kısaltmaların anlamları nedir?

Tüm objektiflerin üzerinde bir veya birkaç harften oluşan çeşitli kısaltmalar görürsünüz. Örneğin AF, DX, VR, G gibi. Bu kısaltmaların anlamları objektifin markasına göre değişik anlamlar içerir. Aslında özelliklerin büyük kısmı standart; fakat patent hakları nedeniyle farklı isimlendirmeler kullanılıyor. Yani sarsıntı önleyici ya da titreşim önleyici sistemin pratikteki faydası değişmiyor; fakat markalar arasında kullanılan teknoloji farklı ve dolayısıyla da isimlendirmesi değişiyor. Nikon Vibration Reduction yani VR kısaltmasını kullanırken, Canon Image Stabilization yani IS kullanıyor, Sigma Optical Stabiliser yani kısaltma olarak OS kullanmayı seçmiş.

Bu ve buna benzer kısaltmalar oldukça işinize yarayan bilgiler sunacaktır. Bu yüzden objektifin üzerinde yazan tüm kısaltmaların anlamlarına bakmanızı önereceğim. Örneğin üzerinde G kısaltması bulunan Nikkor objektiflerin diyafram ayarlama halkası yoktur. Tamamen gövde üzerinden dijital olarak diyaframı ayarlamak zorundasınız. Tüm markaların kısaltmalarını Türkçe açıklamalı olarak Objektiflerin üzerindeki kısaltmalar sayfasında bulabilirsiniz.

Objektifleri tespit ettikten sonra ilk elemeyi birçok kişi sanırım maliyet üzerinden yapacaktır.

SLR Camera Lenses bu adreste listelediğimiz objektiflere ait fiyatlar USA de bulabileceğiniz ortalama fiyatlardır. Başka sitelerde bir miktar altında ya da bir miktar üzerinde fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Aynı ürünleri Türkiye'den yetkili satıcılarından almaya çalıştığınızda karşılaşacağınız fiyatlar malesef sizi üzecektir. Fakat Türkiye'de de yukarıdaki fiyatların az bir miktar üzerinde spot piyasadan alışveriş yapma imkanınız var. Aslında en iyi yöntem USA ya da Hong Kong gibi yerlere giden tanıdıklara ısmarlamak; fakat bu her zaman mümkün olmuyor.

Fiyatlar konusunda bir örnek verelim; Nikon DX format bir objektif olan Nikon 10.5mm f/2.8G ED DX Fisheye almaya karar verdik ve baktık ki USA fiyatı $624 (985 TL). Bunun Türkiye'deki fiyatını araştırdığınızda her bulduğumuz fiyat 1600 TL nin üzerinde çıkıyor. Başka bir örneğe bakalım Canon EF 17-40mm f/4L USM için mesela. B&H fiyatına baktığımızda $750 (~1180 TL) olarak görüyoruz. Türkiye'deki fiyat araştırması için aşağıdaki rakamlara bakmanız yeterli;

Objektifin fiyatı arttıkça USA ve Türkiye arasındaki uçurum da artıyor. Bu yüzden genellikle spot alışveriş çok daha zahmetsiz ve hesaplı bir çözüm oluyor. Spot alışverişte Canon EF 17-40mm için ödeyeceğiniz bedel yaklaşık ~1400TL civarında olacaktır. Spot alışveriş aslında yasal olmayan bir ticaret; fakat Türkiye'deki fiyatların yüksek olması ve fotoğrafçıların çoğunun amatör (bu işten para kazanmıyor) olması nedeniyle tercih ediliyor. Fakat bu tip alışverişler biraz risk içeriyor ve karşılıklı güvenin önemi büyük. Ödeyeceğiniz miktara bağlı olarak alacağınız risk düzeyini kendiniz belirlemelisiniz.

Başka bir alışveriş yöntemi ise Internet üzerinden özellikle ebay den alışveriş. Sıfır objektifler için buradan alışveriş yapmayı pek tavsiye etmiyorum. Çünkü Türkiye'ye girişte gümrüğe takılma ve size pahalıya malolma ihtimali yüksek. Fakat ikinci el bazı ürünler ve başka ekipmalardan (pil, kart vs.) €150 geçmeyecek şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında alabileceğimiz ürünlerin bir kısmını eledik ve elimizde belli başlı üç ya da dört adet objektif kaldı. Şimdi yapmamız gereken Lens Review' larına bakmak.

Lens Review yani objektif incelemeleri konusunda Türkçe kaynak bulmak neredeyse imkansız. Belli başlı sitelerde İngilizce olarak bulabiliyoruz. Aslında bir kaç kişi sadece bu konuya özel bir çalışma içerisine girse ne hoş olurdu ya, neyse.. Objektif incelemeleri için bakabileceğimiz sitelerden birkaçı;

Benim daha çok tercih ettiğim ve güvendiğim siteler photozone ve Nikon kullandığımdan kenrockwell. Fakat değişik görüşler okumak, farklı yaklaşım ve kullanıcı tecrübeleri için birçok kaynağa bakmak gerekiyor.

Bu teknik testler labaratuvar koşullarında yapıldığından gerçek dünyadaki kullanımı ve sonuçları hakkında çok fazla fikir vermeyebilir. Bu yüzden objektifleri kullanan kişilerin deneyimlerinden faydalanmak başka bir seçeneğimizi oluşturuyor.

Almak istediğimiz objektifi kullanan tanıdığımız fotoğrafçılar varsa bunlarla birebir konuşmak, yoksa yine internet üzerinden yapacağımız okumalarla kullanıcı tecrübeleri hakkında fikir sahibi olabiliriz. yukarıda yazdığım bazı sitelerde, örneğin fredmiranda'da daha çok kullanıcı tecrübelerine, objektifin pozitif ve negatif yönlerine değinilerek yer veriliyor. Fakat unutmamak gerekir ki bu yazılanların çoğu subjektiftir; fakat her zaman fikir verme açısından faydalıdır.

Bazı fotoğrafçılık blogları ve tecrübelerin paylaşıldığı platformlar da işinize yarayacaktır. Türkçe kaynak bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz. Malesef Türkçe olan kaynakların çoğunluğu forum sayfalarında gözden kayboluyor. Yine de netfotograf.com forumlarını ve fotokritik forumlarındaki donanım-ekipman kategorisini takip edebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen seçtiğiniz objektif hakkında kafanızda soru işaretleri olabilir. En iyisi birebir test etmek.

Alacağınız objektifi seçtiniz, paraya kıyıp almaya kararlısınız ama kafanızı kurcalayan bazı sorular olabilir. "Acaba çok ağır mı?", "Netleme hızı yeterli olacak mı?" vs.. gibi sorular objektifi almadan önce sizi rahatsız ediyorsa tanıdık birilerinden objektifi edinerek kendi makinanızda test etmeniz çok önemli. Eğer tadınık kimse de yoksa teknoloji marketlerinde vitrindeki ürünleri deneyebilirsiniz. Mümkün mertebe birebir test etmek kararınızı kesinleştirmede önemli rol oynayacak.

Bu kadar kılı kırk yarmaya gerek yok diyorsanız.

O zaman kafanıza takılan soruları sorduğunuz, bilgisine güvendiğiniz, o meşhur fotoğrafçı arkadaşınızın yakasına yapışın. Ona "Ben şöyle şöyle fotoğraflar çekmek istiyorum, şu kadar da para harcayabilirim, hangi objektifi alayım dersin?" şeklinde bir soru sorarak cevaba kısa yoldan da ulaşın, tercih sizin.

RSS

Eğer bu yazımı beğendiyseniz ve diğer yazılarımdan haberdar olmak isterseniz RSS ya da Twitter ile takip edebilir veya Facebook Sayfamı beğenebilirsiniz. İletişime geçmek için Facebook'dan mesaj gönderebilirsiniz.

Sorular ve Cevaplar

Toplam 1.322 adet yorum yapılmış.
Cevaplarda işinize yarayacak bilgiler bulabilirsiniz.

 • Merhaba Hakkı Bey, ben ikinci el d5100 almaya karar verdim. Ayrıca da yanına Nikon 55-200 f / 1.4-5.6 Ed Dx lens almayı düşündüm fakat sonradan satıcıya sorduğumda lensin VR olmadığını ancak aralığı gereği buna gerek de olmadığını söyledi fakat bana pek mantıklı gelmedi. Sizce bu lensi almalı mıyım?

  • VR olmazsa olmaz bir özellik değil. Yani VR yok diye çok üzülmemek gerek. Fakat tabii olmasının avantajları var. Özellikle 50mm den sonra, yeterli ışık olmayan ortamlarda çok işe yarayan bir özellik. Fakat VR olan objektiflerin olmayanlara oranla daha pahalı olduğunu da unutmamak gerekir. Bana kalırsa ikinci el Nikon D5100 almaktansa Canon 650D ya da 60D bakmanızda fayda var.

 • merhabalar Hakkı bey
  Nikon D5200 / 18 - 55 lens kullanıyorum.
  Manzara çekmeyi çok seviyorum.
  geniş açılı ve uzak pozlama olarak önerebileceğiniz lens hangisidir. acaba . (şimdiden teşekkür ederim cevabınız için)

  • Geniş açılı bir çok seçenek mevcut, Nikon 10-24mm, Tokina 11-20mm ve Sigma 10-20mm her biri tatmin edici sonuçlar verir, ama uzak pozlama ile neyi kastettiğinizi anlamadım, eğer uzun pozlama diyorsanız bu objektiflerle yapabilirsiniz.

 • Merhaba ben 5200 almaya karar verdim fakat objektif konusunda çok kafam karışık ben makro hastasıyım ve uzak mesafeyi de çekmek istiyorum ikisi için tek bir lens mi alsam yoksa makro ya ayrı zom lens için ayrı mi alsam bilgi verirseniz çok sevinirm

  • Sigma 150mm makro objektif alarak ikisini bir arada yapma şansınız olabilir ama uzaklık yine de sizi tatmin etmeyecektir. O yüzden her ikisini aynı anda yapmaya kalkmak oldukça zor. Farklı iki objektif almak gerekir.

 • merhabalar Hakkı Bey,
  Canon 600d kullanıyorum. klasik 18-55mm lens mevcut elimde. bundan daha kapsamlı zoomu olan bir lens almak istiyorum. sanırım genel lens de olabilir adı. acaba ne tavsiye edersiniz?
  profesyonel değilim sadece, yakını da uzağı da bir lens ile kareleyebilmek istiyorum. çoook teşekkür ederim şimdiden cevabınız için :)

  • Merhaba, tek bir objektif istiyorsanız elinizdekinin yerine 18-135mm yi düşünebilirsiniz. Ek olarak başka bir objektif isterseniz 70-200mm f/4 alabilirsiniz.

 • Nikon d7000 aldim ve lens olarak 55-105 kullaniyorum.Uzak mesafelerde tabiiki sorun yasiyorum.Bana önerebileceginiz lensler varmi.Hangi lens ile kac metreye kadar iyi resimler cekebilirim bunu nerden anlayabilirim.NIKON AF-S 55-300mm VR sizce nasil.

  • Nikon AF-S VR 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED sizin için en uygun objektiftir.

 • Hakkı bey bir sorum olacak daha önce canon sx 50 kullanmıştim dslr a geçmek istiyorum 650 d 18-135 sokak ve portre çekimleri için uygun mu dur ? Yada tavsiyeniz ? İlgi ve alakaniza şimdiden teşekkür ederim saygilarimla

  • Murat Bey DSLR ürünler sokak fotoğrafçılığı için uygun değildir. DSLR ürünler genel kullanım ve yeni başlayanların her bir şeyi çekebilmesi için uygundur. Eğer sadece sokak fotoğrafçılığı ile ilgilecekseniz aynasız gövdeler bakmanızı tavsiye ederim.

 • Merhabalar. Nikon d7000 kullanıyorum crop ve fill frame lenslerin arasında kaldım. Ileri ye dönük olara full frame almam öneriliyor ama ileride bile olsa benim alacağım makina d7300 yani cihazımin üst versiyonu olabilir. Şuan full frame almam bana çok büyük arti katar mi ?

  • Hayır değişen pek birşey olmaz. İstediğiniz fotoğrafları teknik olarak elde edemiyor musunuz? Edemiyorsanız onun üzerine yoğunlaşmalısınız, nedenini bulup çözümünü sağlayalım. Ediyorsanız zaten ihtiyacınız yok demektir.

 • Hakkı Hocam Merhaba,
  Bana yardımcı olursanız sevinirim.Benim amacım yüksek kalitede video çekimi yapmak.Yapılacak iş yemek tarifi videoları.Canon markasını tercih etmeyi düşünüyorum.Benim için en mühim nokta şu.Örneğin bir yemek pişiriyoruz ve tencerenin net hemen arkasının olabildiğince flu olması gerekiyor.( Yani mesafe aralığı çok yakın ) Bu fluluğu sağlayabilmem için almam gereken lens nasıl özellikte olmalıdır.Tavsiye ettiğiniz lens varmıdır.Makina olarak 600d ile 60d arasında bir seçim yapacağım.Lensten çok makinanın bir özelliği ise belirttiğim makinalardan hangisini almalıyım.Lütfen bu konuda bana yardımcı olunuz.

 • İyi günler Hakkı Bey.İkinci el Nikon d5000 makine aldım.İç mekan düşük ışıkta detay kalitesi yüksek çekimler yapmak istiyorum.Fiyat/performans açısından hangi lensi önerirsiniz.Saygılar

  • Alınabilecek en iyi objektif Sigma 18-35mm f/1.8 dir, vereceğiniz paraya değer.

 • merhaba makina alacağım bir çok araştırma yaptım fakat kararsız kaldım. Nikon d5100 dslr almak istiyorum, kafamı karığtıran şu oldu.. dslr yazan da vr yok dc lens yazıyor ama ben vr istiyorum. Dc de titreşim ebgelleme var mı ? şimdiden teşekkürler

 • Merhaba ben ortalama 7 ay once 50mm + 18-55 kit lensle birlikte sony a57 almistim simdi bu lensler bana bazi konularda yetmiyor o yuzden yeni lens alicam ama kararsiz kaldim aklimda sony 55-200/sony sal 75-300/tamron 70-300 di ld/sigma 70-300 apo dg lensleri var hangisini onerirsiniz şimdiden teşekkürler

  • Açıkcası Sony tecrübem yok o yüzden pek bir şey söyleyemem ama Sony marka da devam etmek sanırım iyi bir karar olur.

 • nikon 55 300 lensle cekilen resimle 70 300 lensle cekilen fotoğrafla arasındaki fark nedir

  • Aynı odak uzaklığında, aynı makine kullanılarak, aynı kadraj ve aynı diyafram değerinde çekerseniz büyük bir fark beklemeyin, gözle farkedebileceğiniz bir fark olmayacaktır.

 • Merhaba Hakkı bey. Nasılsınız? Resim çekimiyle amatörce uğraşıyorum. Canon 600d 18-135mm kit lens makine sahibiyim. Kapalı alanlarda ve boy portre çekimleri için 18-135mm lensimin yetersiz olduğunu düşünüyorum. İkinci bir lens için Canon EF-S 17-55mm f/ 2,8 IS USM ya da Sigma 18-55mm f/1,8 DC HSM Art düşünüyorum. Ama fiyat biraz tuzlu olduğu için şimdilik mümkün değil. Sizin önerebileceğiniz bir lens var mı ya da mevcut lensimden daha verimli sonuç alabilir miyim? Cevabınız için teşekkür ederim.

  • Yetersizlik ışıktan dolayı mı? Eğer öyle ise en iyi çözüm Sigma 18-35mm f/1.8, fakat biraz pahalı, alternatif olarak Tamron 17-50mm f/2.8 düşünebilirsiniz. Eğer açı dolayısıyla yetersiz kalıyorsa ltra geniş açılı objektiflere bakmanız gerekir Bkz. DSLR ve Ultra geniş açı kullanımı

 • Selamun aleyküm;
  Benim nikon d5200 makinem var ve bununla beraber yaninda aldigim 18-55 vr lensi mevcut. Makinemden ve lensimden memnunum fakat suanda yakin cekimlerle ilgileniyorum daha çok yakinlastirabilecegim bir lens ariyorum ornegin 70-300 gibi . Sizin bir oneriniz varmi farkli boyutlardada olabilir 70 300 uygunsa hangi markalar uyumludur hangilerini önerirsiniz Teşekkürler. .

  • Nikon 70-300mm VR oldukça başarılı ve uygun bir objektif.

  • Yalniz biseyi soylemeyi unutmusum k.bakmayin butcem kisitli vr icin cok fazla para istiyorlar 400 liraya kadar imkanim var suan tamron 70-300 makro cekimli ve nikon 70 -300 vr siz bunlar butceme uygun sigma da olabilir bunlar arasindan olabilir veya bu fiyata onerebileceginiz herhangi bi lens te olabilir . Bunlar arasindan uygun olan varsa oda olabilir ilginiz icin cok tesekkurler..

  • İkinci el Nikon alabilirsin ya da Tamron olabilir tabi.

 • Merhaba Hakkı bey, nikom D750 için 10.5 mm olabilir mi? Acaba diye düşündüm fakat bir türlü temiz bi sonuca ulaşamadım . Fisheye etkisini çok seviyorum. İnsanlar dx bir lens kullanılabilir ama yanları kararma yapar diyorlar. İki örnek buldum
  biri bu: dpreview.com/forums/post/51919177
  diğeride bu: danharperphotography.com/fisheye_mod.html
  Sorum şu ben D750 ile kullanmaya kalksam hangi sonuçları alırım :) teşekkürler yardımınız için

  • Nikon kullanırken 10.5 mm yi kullanmıştım, tek kelime ile harika bir objektif. f/2.8 de bile keskinlik konusunda sizi şaşırtacaktır. D750 il yapacağınız tek şey krop modunda kullanmaktır, sorun yaşamazsınız.

  • d750 nin crop modu olduğunu bilmiyordum bu bilgi çok işime yaradı :) çok teşekkürler Hakkı üstadım :)

  • Full Frame Nikonların tamamında DX modu bulunur, işinize yaramasına sevindim.

1 28 29 30

Lütfen, yorum yapmadan önce üstteki yazıyı okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle yukarıdaki yazıda verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

Siz ne diyorsunuz?

10
159
7925
Yıl
Yazı
Yorum
HC

HAKKI CEYLAN

Merhaba, vermenin almaktan çok daha keyifli bir iş olduğunu öğrendiğimden beri bildiklerimi ve ürettiklerimi paylaşmaya »