Objektif seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Amatör fotoğrafçılar, DSLR makinelerini aldıktan bir süre sonra ekipmanın ve özellikle objektifin çok önemli olduğu konusunda genel bir fikre kapılır. (Bu tam olarak doğru sayılmaz.) Bu yüzden ceplerindeki parayı harcamak maksadıyla objektif satın almak için arayışa başlarlar. Bu arayış ekipmanlarını güncellemek ya da genişletmek maksadıyla ek objektif satın almak şeklinde olabilir. Eğer ilk aldıkları objektiften memnun değil iseler yeni alacakları objektif için “kılı kırk yarmak” deyiminin hakkını vermeye çalışacaklardır. Peki objektif alırken nasıl kılı kırk yaracağız?

Öncelikle yapılması gereken: hangi odak uzaklığı ya da odak aralığındaki objektife ihtiyacımız olduğunu belirlemek.

Bir süre fotoğraf çektikten sonra, fotoğraf çekmenin inceliklerini öğrendikçe nasıl fotoğraflar çekmek istediğiniz yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Elinizde bulunan objektif bu tür fotoğrafları çekmenize izin vermiyorsa ekipmanınızı yenilemenin zamanı (gerçekten) gelmiştir. Fakat öncelikle bilmeniz gereken bir terim var: Kırpma Faktörü ya da Odak Uzaklığı Çarpanı (Crop Factor, Focal Length Multiplier). Bu konuyu bir önceki yazımda geniş olarak anlattım, eğer terime yabancıysanız ya da detaylı olarak okumak isterseniz. Krop Faktör ya da Odak Uzaklığı Çarpanı nedir, ne işe yarar, zararı var mıdır? yazısını okuyabilirsiniz.

Kullandığınız ekipman APS-C sensör bulunduran krop faktörlü bir gövde ise objektif seçiminde bu kriteri öncelikle düşünmemiz gerekiyor. Çünkü alacağımız objektifin odak uzaklığı değişecek ve kırpma faktörü ile çarpılacak. Yani mesela tele objektif almak istiyorsunuz 70-200mm bir objektifte karar kıldınız; ama bu objektif sizin kullandığınız gövde de 105-300mm olarak görev yapacak. Objektif seçiminizi buna göre yapmalısınız.

Nikon APS-C gövdeler için ürettiği objektiflere DX ibaresini ekliyor. Dolayısıyla üzerinde DX yazılı bir Nikkor objektif FF gövdelerde tam olarak kullanılamıyor. Aynı şekilde Canon ise bu tür objektifler için EF-S ibaresini kullanır. Üçüncü parti lens üreticileri Sigma DC, Tamron Di II, Tokina ise DX kısaltmasını kullanıyor. Bu objektifler APS-C gövdeler için özel olarak üretildiğinden sonradan gövde değişimi yapacağınızda ya da ikinci gövdeniz varsa ve bu bir FF (Full Frame) gövdeyse bu objektifle birlikte kullanamayacağınız anlamına gelecektir.

Hangi odak uzaklığı aralığında bir objektif alacağınıza nasıl karar vereceksiniz? Aslında bu iş çok kolay, beğendiğiniz ve çekmek istediğiniz bir fotoğraf bulun ve eğer ulaşabiliyorsanız o fotoğrafın EXIF (dijital fotoğrafların içine perde hızı, diyafram, makine marka ve modeli gibi teknik bilgilerin gömülmesini sağlayan bir sistem) değerlerine bakın. Hangi makina ve hangi odak uzaklığında çekilmiş öğrenin. Arkadaşlarınızın elindeki objektifleri deneyin. Hangi odak uzaklığında hangi açıyı görüyorsunuz test ederek bulmak çok daha öğretici olacaktır.

Odak Uzaklığı Simülatörü‘nü kullanarak kaç derece görüş açısın sunuyor fotoğraf üzerinde görebilirsiniz.

Benzer şekilde çalışan ve Nikon ekipmanlarını seçmenize izin veren başka bir uygulama da NIKKOR Lenses Simulator. Burada hem DX ve FX gövdeleri, hem de DX ve FX objektifleri birlikte ve ayrı olarak test edebiliyor ve hangi ekipmanın işinize yarayacağını tespit edebiliyorsunuz.

Canon sayfalarında da detaylı olmasa da odak uzaklığının görüş açısını nasıl değiştirdiği konusunda ufak bir uygulama mevcut.

Odak uzaklığımızı ya da odak aralığımızı belirledikten sonra bu aralıkta hangi ürünler olduğuna bakmamız gerekecek.

Aslında odak uzaklığınızı belirlerken çok fazla katı davranmamak gerekir, bu konuda biraz esnek olmak elimizdeki seçenekleri değerlendirirken bize avantaj sağlayacaktır.

Örneğin makro çekimlerden hoşlandığınızı farkettiniz ve bundan sonra daha fazla makro fotoğraflarla ilgileneceksiniz diyelim. Daha iyi makrolar çekmek istiyorsunuz, o zaman bir makro objektif satın almanız gerekecek. Hangi aralıkta bir objektife ihtiyacınız olduğunu tespit ettikten sonra bu odak uzaklığındaki objektifleri tespit etmek çok zor değil. Ana marka olan Canon ya da Nikon’un dışında üçüncü parti lens üreticilerinin ürünlerini de listeye ekleyerek tüm objektifleri belirlemeliyiz. Piyasada satılan güncel objektifleri ve fiyatlarını bulabileceğiniz birçok web sitesi mevcut. Benim en çok kullandığım ve tavsiye edebileğim site B&H. Buradan SLR Camera Lenses bölümüne giderek dilediğiniz kriterlerde arama ve seçim yapabilirsiniz.

Objektiflerin üzerinde yazan kısaltmaların anlamları nedir?

Tüm objektiflerin üzerinde bir veya birkaç harften oluşan çeşitli kısaltmalar görürsünüz. Örneğin AF, DX, VR, G gibi. Bu kısaltmaların anlamları objektifin markasına göre değişik anlamlar içerir. Aslında özelliklerin büyük kısmı standart; fakat patent hakları nedeniyle farklı isimlendirmeler kullanılıyor. Yani sarsıntı önleyici ya da titreşim önleyici sistemin pratikteki faydası değişmiyor; fakat markalar arasında kullanılan teknoloji farklı ve dolayısıyla da isimlendirmesi değişiyor. Nikon Vibration Reduction yani VR kısaltmasını kullanırken, Canon Image Stabilization yani IS kullanıyor, Sigma Optical Stabiliser yani kısaltma olarak OS kullanmayı seçmiş.

Bu ve buna benzer kısaltmalar oldukça işinize yarayan bilgiler sunacaktır. Bu yüzden objektifin üzerinde yazan tüm kısaltmaların anlamlarına bakmanızı önereceğim. Örneğin üzerinde G kısaltması bulunan Nikkor objektiflerin diyafram ayarlama halkası yoktur. Tamamen gövde üzerinden dijital olarak diyaframı ayarlamak zorundasınız. Tüm markaların kısaltmalarını Türkçe açıklamalı olarak Objektiflerin üzerindeki kısaltmalar sayfasında bulabilirsiniz.

Objektifleri tespit ettikten sonra ilk elemeyi birçok kişi sanırım maliyet üzerinden yapacaktır.

SLR Camera Lenses bu adreste listelediğimiz objektiflere ait fiyatlar USA de bulabileceğiniz ortalama fiyatlardır. Başka sitelerde bir miktar altında ya da bir miktar üzerinde fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Aynı ürünleri Türkiye’den yetkili satıcılarından almaya çalıştığınızda karşılaşacağınız fiyatlar maalesef sizi üzecektir. Fakat Türkiye’de de yukarıdaki fiyatların az bir miktar üzerinde spot piyasadan alışveriş yapma imkanınız var. Aslında en iyi yöntem USA ya da Hong Kong gibi yerlere giden tanıdıklara ısmarlamak; fakat bu her zaman mümkün olmuyor.

Fiyatlar konusunda bir örnek verelim; Nikon DX format bir objektif olan Nikon 10.5mm f/2.8G ED DX Fisheye almaya karar verdik ve baktık ki USA fiyatı $624 (985 TL). Bunun Türkiye’deki fiyatını araştırdığınızda her bulduğumuz fiyat 1600 TL nin üzerinde çıkıyor. Başka bir örneğe bakalım Canon EF 17-40mm f/4L USM için mesela. B&H fiyatına baktığımızda $750 (~1180 TL) olarak görüyoruz. Türkiye’deki fiyat araştırması için aşağıdaki rakamlara bakmanız yeterli;

Objektifin fiyatı arttıkça USA ve Türkiye arasındaki uçurum da artıyor. Bu yüzden genellikle spot alışveriş çok daha zahmetsiz ve hesaplı bir çözüm oluyor. Spot alışverişte Canon EF 17-40mm için ödeyeceğiniz bedel yaklaşık ~1400TL civarında olacaktır. Spot alışveriş aslında yasal olmayan bir ticaret; fakat Türkiye’deki fiyatların yüksek olması ve fotoğrafçıların çoğunun amatör (bu işten para kazanmıyor) olması nedeniyle tercih ediliyor. Fakat bu tip alışverişler biraz risk içeriyor ve karşılıklı güvenin önemi büyük. Ödeyeceğiniz miktara bağlı olarak alacağınız risk düzeyini kendiniz belirlemelisiniz.

Başka bir alışveriş yöntemi ise Internet üzerinden özellikle ebay den alışveriş. Sıfır objektifler için buradan alışveriş yapmayı pek tavsiye etmiyorum. Çünkü Türkiye’ye girişte gümrüğe takılma ve size pahalıya malolma ihtimali yüksek. Fakat ikinci el bazı ürünler ve başka ekipmalardan (pil, kart vs.) €150 geçmeyecek şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında alabileceğimiz ürünlerin bir kısmını eledik ve elimizde belli başlı üç ya da dört adet objektif kaldı. Şimdi yapmamız gereken Lens Review’ larına bakmak.

Lens Review yani objektif incelemeleri konusunda Türkçe kaynak bulmak neredeyse imkansız. Belli başlı sitelerde İngilizce olarak bulabiliyoruz. Aslında bir kaç kişi sadece bu konuya özel bir çalışma içerisine girse ne hoş olurdu ya, neyse.. Objektif incelemeleri için bakabileceğimiz sitelerden birkaçı;

Benim daha çok tercih ettiğim ve güvendiğim siteler photozone ve Nikon kullandığımdan kenrockwell. Fakat değişik görüşler okumak, farklı yaklaşım ve kullanıcı tecrübeleri için birçok kaynağa bakmak gerekiyor.

Bu teknik testler laboratuvar koşullarında yapıldığından gerçek dünyadaki kullanımı ve sonuçları hakkında çok fazla fikir vermeyebilir. Bu yüzden objektifleri kullanan kişilerin deneyimlerinden faydalanmak başka bir seçeneğimizi oluşturuyor.

Almak istediğimiz objektifi kullanan tanıdığımız fotoğrafçılar varsa bunlarla birebir konuşmak, yoksa yine internet üzerinden yapacağımız okumalarla kullanıcı tecrübeleri hakkında fikir sahibi olabiliriz. yukarıda yazdığım bazı sitelerde, örneğin fredmiranda‘da daha çok kullanıcı tecrübelerine, objektifin pozitif ve negatif yönlerine değinilerek yer veriliyor. Fakat unutmamak gerekir ki bu yazılanların çoğu subjektiftir; fakat her zaman fikir verme açısından faydalıdır.

Bazı fotoğrafçılık blogları ve tecrübelerin paylaşıldığı platformlar da işinize yarayacaktır. Türkçe kaynak bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz. Malesef Türkçe olan kaynakların çoğunluğu forum sayfalarında gözden kayboluyor. Yine de netfotograf.com forumlarını ve fotokritik forumlarındaki donanım-ekipman kategorisini takip edebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen seçtiğiniz objektif hakkında kafanızda soru işaretleri olabilir. En iyisi birebir test etmek.

Alacağınız objektifi seçtiniz, paraya kıyıp almaya kararlısınız ama kafanızı kurcalayan bazı sorular olabilir. “Acaba çok ağır mı?”, “Netleme hızı yeterli olacak mı?” vs.. gibi sorular objektifi almadan önce sizi rahatsız ediyorsa tanıdık birilerinden objektifi edinerek kendi makinanızda test etmeniz çok önemli. Eğer tanıdık kimse de yoksa teknoloji marketlerinde vitrindeki ürünleri deneyebilirsiniz. Mümkün mertebe birebir test etmek kararınızı kesinleştirmede önemli rol oynayacak.

Bu kadar kılı kırk yarmaya gerek yok diyorsanız.

O zaman kafanıza takılan soruları sorduğunuz, bilgisine güvendiğiniz, o meşhur fotoğrafçı arkadaşınızın yakasına yapışın. Ona “Ben şöyle şöyle fotoğraflar çekmek istiyorum, şu kadar da para harcayabilirim, hangi objektifi alayım dersin?” şeklinde bir soru sorarak cevaba kısa yoldan da ulaşın, tercih sizin.

Eğer bu yazımı beğendiyseniz ve diğer yazılarımdan haberdar olmak isterseniz RSS ya da Twitter ile takip edebilir veya Facebook Sayfamı beğenebilirsiniz. İletişime geçmek için Facebook'dan mesaj gönderebilirsiniz.

1.587 Yorum Var

 1. Öztürk Uysal | 28 Nisan 2017, 21:59

  Nikon d800 serisi bir makineyle stüdyo ortamında çok net fotoğraf çekmek istiyorum. Elimdeki lensler bunu karşılamıyor. Çekeceğim konu olmamakla birlikte istediğimi anlatabilmek açısından 120cm eninde bir objede bulunan saç telleri, hatta saç üzerindeki saç kırıklarını dahi net olarak alabilecek lens ve lensler tavsiyesi alabilirsem çok memnun kalacağım. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba, Nikon için gerçekten keskin fotoğraflar elde etmek istiyorsanız aşağıdaki objektifler en iyi sonucu verirler:
   Carl Zeiss Apo Planar T* Otus 85mm f/1.4 Nikon
   Carl Zeiss Milvus ZF.2 85mm f/1.4 Nikon
   Sigma 85mm F1.4 DG HSM A Nikon
   Nikon AF-S Nikkor 85mm f/1.4G
   Sigma 50mm F1.4 DG HSM A Nikon
   Fakat keskinlik ayrı şeydir, yakın çekim veya büyütme ayrı. Saç kırıkları konusundaki çekimi yapabilmeniz için daha yakından çekim yapmanız gerekecek, yukarıdaki objektifler belli bir mesafeden daha yakından çekim yapamazlar. Yakın çekim için de makro objektif kullanmanız şart. Alabileceğiniz en iyi makro objektifler ise aşağıdakilerdir;
   Tamron SP 90mm F/2.8 Di MACRO 1:1 VC USD Nikon
   Nikon AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED
   Ayrıca çekeceğiniz objenin ışıklandırılması ve tripod üzerinde çekim yapmanız da önemli. Bir de şu yazıya bakabilirsiniz: Daha keskin fotoğraflar çekmek için ipuçları

 2. Mrb Tamron 17_50mm nikon d3300 modeliyle yoksa Canon 100D modeliyle daha uyumlu olur sizce

  • Celal Bey her iki gövde ile de uyum sağlama konusunda sıkıntı yaşanmaz. Tamron ürettiği objektiflerin sadece bağlantı kısımlarını yani bayonetlerini değiştirerek farklı gövdelere uyumlu hale getiriyor. Yani aslında iç yapısı ve kullanılan elemanlar aynı sadece bağlantı kısmı farklı.

 3. Canon 80d ile tamron 16 -300 sizce uyumu sizce nasıl teşekkürler

  • Bu tip objektifleri almanın hiç bir mantığı yok. Bu tip objektiflerin en iyisi bile vasat bir kalitenin üzerine çıkmıyorlar. DSLR almaktaki amaçlarımızdan biri çeşitli ve iyi objektifler kullanabilmek. Eğer bu tip bir objektifle kullanacaksanız ileri düzey kompakt makinelerden birini almak çok daha mantıklı.

 4. Mrb canon 18_135mm ıs modelinin yeni versiyon 18_135mm STM modelinin daha keskin fotoğraf verdiğini söylendi bit lens tanıtım incelemesinde sizcede öylemi hangisi tavsiye edersiniz

  • Açıkcası incelemedim ama bilmeniz gerekir ki STM nin bununla ilgisi yok. Eğer optik elemanları veya mimarisinde bir değişiklik olduysa keskinlikte de değişiklik beklenebilir.

 5. Stm Kit objektife beraber Canon 50mm 1.8 veya tamron 17_50mm 2.8 tavsiye edersiniz manzara çekimleri için gövde 700D cevabınız için tşk

  • 50mm manzaradan ziyade portre çekimi için kullanılabilir. Tamron 17-50mm ise zaten kit objektifin yerine konumlandırılabilecek bir objektif. Bununla ya da kit objektifle manzara çekebilirsiniz fakat manzara için daha iyisi ultra geniş açı kullanmaktır.

 6. Canon 700d modeliyle kullanmayı düşünüyorum bir kaç örnek verebilir misiniz kaliteli fotoğraflar çekmek istiyorum özellikle manzara

  • Okan Bey örneğin teleobjektif olarak 70-200mm f/2.8 L ISII satın alıp yüksek kaliteli keskin fotoğraflar çekebilirsiniz. Ama fiyatı oldukça pahalı. Onun yerine Canon 70-200mm f/2.8L USM satın alınabilir. Bu da bazılarına pahalı gelebilir. Bu durumda düşük alan derinliğinden bir miktar feragat edip f/4 modeline yönelebilirsiniz. Başka bir alternatif olarak da Canon markasından vazgeçip Sigma veya Tamron 70-200mm f/2.8 almak. Her durumda satın alacağınız objektifler keskin ve kaliteli görüntü verecektir. Fakat oldukça ucuz olan Sigma, Tamron gibi markaların 70-300mm objektiflerini aldığınızda çekeceğiniz fotoğrafların kalitesi yeterince iyi olmayacaktır. DSLR kullanmanızın hiç bir anlamı kalmayacak. Çünkü elde edeceğiniz fotoğraf kalitesini piyasada bulunan ileri düzey, yüksek zumlu bir kompakt fotoğraf makinesiyle de elde edebilirsiniz.

 7. Sabit 2.8 diyafram lenslenlerden önerebileceğiniz modeller hangisi olurdu 1500_2000 tl arası sevgiler

 8. Muhammet ikbal | 04 Şubat 2017, 23:47

  Merhaba hakkı bey 700 makinam var 17-50 tamron lensim var zoom ve tak gez lens tavsiyesi lütfen 18-270 tamron vc nasıl olur sizce tavsiye edermisiniz

 9. Sigma 17_70mm canon 18_135mm STM tamron 17_50mm görüntü kalitesi olarak sıralamanız nasıl olurdu

 10. Yeni başlayan biri için Canon 100d ve tamron 17_50mm nasil bir tercih sizce

  • 100D boyut olarak küçük bir makine herkes alışıp kullanamayabilir. Tamron 17-50mm ise oldukça iyi sonuçlar veren keskin bir objektif, fakat yavaş ve sesli netlemesi sinir bozucu.

 11. lenslerden hiç anlamam sabit 2.8 diyafram lenslere daha kaliteli fotoğraflar alınacağını okudum diyaframı arttıra biliyormuyuz 2.8 diyaframla çekilen fotolar arka plan hep fluumu oluyo hem arka plan hemde çekilen nesneyi net yapabiliyormusuyuz örneğin tamron 17_50mm 2.8 almaya düşünüyorum artırılabiliyosa bu lense manzara çekiminde en iyi sonuçları hangi diyaframla alabilirim saygılar

 12. Canon 18_135mm Sigma 17_50 hangisini önerirsiniz fotoğraf keskinliğini yönünden tşk

 13. sade body olarak alacağım canon 700 ve 100d sade body olarak 350 tl gibi bir fiyat var teknik olarak 700d açılır ekranı 9 adet netleme noktasının hepsinin cross type olması bildiyim bu iki özellik başka varmıdır acaba 100d tercih edip kalan 350 tl lense yatırmak doğru bir tercihmidir 700d ve 100d fotoğraf kalitesinde fark varmıdır düşündüğüm lens tamron 17_50 mm 100d ile kaliteli çekimler yapabilirmiyim

  • Her iki gövde ile de kaliteli çekimler yapabilirsiniz, seçim yaparken bakacağınız son şeyler sizin yazdıklarınız. Daha çok kullanım kolaylıklarına, tutuşuna, butonlara erişim vs gibi özelliklere bakarak karar vermeniz iyi olur.

 14. mrb tamron efsane lensi 17_50mm 2.8 canon 24_105 stm fiyatlar yakın birbirine görüntü kalitesi açısından hangisi tercih edilmeli
  canon eos 700d için tşk

  • Sadece görüntü kalitesi için soruyorsanız Tamron 17-50mm derim; ama zaten aynı açıyı görmüyorlar karşılaştırma yanlış olur.

 15. tamronun malzeme kalitesi otofocus lastik gevşemesi toz alma gibi sorunlar okudum geçen günlerde tekrar yazmıştım bu sorunlardan dolayı tamronundan sigma 17_50mm geçmek ne kadar doğru olur lütfen yardın edin bana yada önerebileceğiniz başka bir lens varmı bu sorunlar her kullanıcıda oluyormu tamronun görüntü kalitesiyle herhangi olumsuz yorum okumadım sizce almalımıyım cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum bu ssorunlar ilerde başımızı ağrıtırmı sizde bu lensi kulllanmış biri olarak böyle sorunlarla karşılaştınızmı?

  • Hasan Bey bu sorunlar her kullanıcıda olmaz, kullanım şeklinize ve sıklığınıza bağlı olarak değişebilir. Ben bu tür sorunlarla karşılaşmadım. Tamron 17-50mm kullanırken elde ettiğim fotoğraflar kesinlikle harikaydı, fakat yavaş netlemesi ve netlersen ses çıkarmasına hep sinir oldum, açıkcası ben çok fazla da kullanmadım. Eğer çok sıkıntı olacaksa ve biraz daha para harcamayı göze alırsanız Sigma’nın Art serisi ürünlerinden Sigma 18-35mm f/1.8 objektifine bakabilirsiniz, ya da alternatif olarak Canon EF-S 17-55mm f/2.8 olabilir, her ikisi de oldukça iyidir.

 16. canon 100d ve canon 18_135mm stm lens nasıl biri ikili olur sizce 100d ufak olduğu için tercihim bir 700d var aralarında 300tl civarı fark var 700d ekran açılıp kapanıyor hangisi doğru tercih olur sizce

  • Gayet iyi bir ikili olur. 100D ve 700D ikisinin de başka avantajları var. Biri küçük ve hafifken diğerinin ekranının açılması gibi, burada kişisel tercihler devreye giriyor, hangi özellik sizin işinize yarayacak ise ona göre tercihte bulunmalısınız.

 17. tamrondaki bu sorunları göz önüne alarak tamronmu seçmeliyim yoksa sigma 17_50mm lütfen yardım edin tamron 17_50mm canon 18_135mm satarak almayı düşünüyorum yağmurdan kaçarken toluya tutulmak istemiyorum tavsiyenizi sabırsızlıkla bekliyorum

  • Hasan Bey benim 18-135mm objektifim olsaydı satıp Tamron 17-50mm almazdım. Ek olarak yanına bir adet Canon 50mm f/1.8 alırdım sadece.

 18. sigma 17-50mm vazgeçip tamron 17_50mm alma arifesindeyken internet yorumlarında malzeme kalitesi bir kaç ay sonra ön camda tozlanma başlaması lastiklerin gevşemesi gibi zoom hallkasınız biraz zor dönmesi gibi şikayetle okudum birde backfocus sorunu olabliiyomuş bu nedir hiç bilmiyorum lütfen yardım edin tamronmu sigmamı tercih etmeliyimm

  • Sigma (art serisi hariç) ve Tamron malzeme kalitesi olarak çok iyi sayılmazlar. Bu lastik gevşemesi olayı Nikon da bile sık yaşanan bir sorun, Canon da hiç duymadım, biraz da sizin kullanımınıza bağlı. Backfocus sorununu duymadım. Bazı objektiflerde yaşanabilen bir sorun. Netlediğiniz noktadan bir kaç santim geriyi netler ve sizde netmiş gibi çekersiniz. Bilgisayarda baktığınızda ise net olmadığını görürsünüz. Bunun için bazı gövdelerde her objektif için ince ayar yapabilme şansınız var; ama belli bir miktardan fazlaysa objektifin servise gitmesi gerekir.

 19. pixelpeeper flickriver adllı siteler objektiflerin çektikleri fotoğrafları gösteriyor bunlar gerçek sonuçlarmı pek inandırıcı gelmedi bana fotoğraflarla oynanmış gibi yada sizin önerebileceğiniz bir site varmı

 20. tamron 17-50mm doğa ve manzara fotoğraflar çekebilirmiyim yada 17_50mm neler çekebilirim neler çekemem tşk

  • Manzara, sokak ve standart fotoğrafları çekebilirsiniz. Yüksek zum isteyen kuş fotoğrafları ve yüksek yakınlaştırma isteyen makro fotoğrafları çekemezsiniz.

 21. fotoğraf dünyasında yeniyim şuan kullanmakta olduğum lens canon 18_55 mm geneklikle tarihi binalar camiler vb şahsi fotolar denilebilir internette araştırmalarımda canon 18_55mm benzer bir lens tamron 17_50mm gördüm 18_55mm bırakıp tamron 17_50mm kaldığım yerden devam edebilirmiyim tavsiniz nedir acaba

 22. giriş seviyesi lens için tamron 17_50mm ve 18-270mm canon 18_135 hangisini önerirsiniz tamronun canon daha iyi fotolar verdiği söleniyor

 23. canon 100d makina 407 gram doğa kişisel gezi amaçlı fotolar çekiyorum almak istediğim lens tamron 18_270mm 450 gram bir diğerlens tamron_17_50mm 430gram fiyatlaar yakın biribine lenslerin makinadan ağır olması foto çekerken sıkıntı yaratırmı bu iki lens tak gez olarak adlandırılıyor 17_50mm daha ağır basıyor hangisiyle daha net fotoğraflar alırım 17_50mm ile her fotoğrafı çekebilirmiyim zoom ve makro hariç 18_55mm yerine cevabınız için tşk

  • Tak gez objektifler genellikle vasat bir kalitenin üzerine çıkmazlar. Bu durumda DSLR alıp kullanmanızın bir anlamı olmaz. Yani Canon 100D ve tamron 18-270mm gibi ikili alacağınıza ileri düzey bir kompakt makine satın almanız çok daha akıllıca olur. DSLR almanın sebeblerinden biri farklı farklı objektifleri kullanabilmektir. Tamron 17-50mm taz gez değildir. Standart objektif olarak geçer, 18-55mm den daha keskin sonuçlar alırsınız; ama yavaş ve gürültülü bir netlemesi vardır.

 24. fazla zoom fotolar çekmeyeğim o yüzden tamron 17_50mm tercihim 18_55 kit lensim var onun yerine 2 lensinde görüş açısı aynı deyilmi 18_55 her fotoğrafı çekebiyorum biri 50 mm digeri 55 mm pek bir fark olurmu birde tamronun vc vcsiz modeli var hangi tercih etmeliyim makina canon 700d

1 13 14 15

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.