MENUMENU
MENU
Objektif seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? - hakkiceylan.com

Objektif seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Amatör fotoğrafçılar, DSLR makinelerini aldıktan bir süre sonra ekipmanın ve özellikle objektifin çok önemli olduğu konusunda genel bir fikre kapılır. (Bu tam olarak doğru sayılmaz.) Bu yüzden ceplerindeki parayı harcamak maksadıyla objektif satın almak için arayışa başlarlar. Bu arayış ekipmanlarını güncellemek ya da genişletmek maksadıyla ek objektif satın almak şeklinde olabilir. Eğer ilk aldıkları objektiften memnun değil iseler yeni alacakları objektif için "kılı kırk yarmak" deyiminin hakkını vermeye çalışacaklardır. Peki objektif alırken nasıl kılı kırk yaracağız?

Öncelikle yapılması gereken: hangi odak uzaklığı ya da odak aralığındaki objektife ihtiyacımız olduğunu belirlemek.

Bir süre fotoğraf çektikten sonra, fotoğraf çekmenin inceliklerini öğrendikçe nasıl fotoğraflar çekmek istediğiniz yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Elinizde bulunan objektif bu tür fotoğrafları çekmenize izin vermiyorsa ekipmanınızı yenilemenin zamanı (gerçekten) gelmiştir. Fakat öncelikle bilmeniz gereken bir terim var: Kırpma Faktörü ya da Odak Uzaklığı Çarpanı (Crop Factor, Focal Length Multiplier). Bu konuyu bir önceki yazımda geniş olarak anlattım, eğer terime yabancıysanız ya da detaylı olarak okumak isterseniz. Krop Faktör ya da Odak Uzaklığı Çarpanı nedir, ne işe yarar, zararı var mıdır? yazısını okuyabilirsiniz.

Kullandığınız ekipman APS-C sensör bulunduran krop faktörlü bir gövde ise objektif seçiminde bu kriteri öncelikle düşünmemiz gerekiyor. Çünkü alacağımız objektifin odak uzaklığı değişecek ve kırpma faktörü ile çarpılacak. Yani mesela tele objektif almak istiyorsunuz 70-200mm bir objektifte karar kıldınız; ama bu objektif sizin kullandığınız gövde de 105-300mm olarak görev yapacak. Objektif seçiminizi buna göre yapmalısınız.

Nikon APS-C gövdeler için ürettiği objektiflere DX ibaresini ekliyor. Dolayısıyla üzerinde DX yazılı bir Nikkor objektif FF gövdelerde tam olarak kullanılamıyor. Aynı şekilde Canon ise bu tür objektifler için EF-S ibaresini kullanır. Üçüncü parti lens üreticileri Sigma DC, Tamron Di II, Tokina ise DX kısaltmasını kullanıyor. Bu objektifler APS-C gövdeler için özel olarak üretildiğinden sonradan gövde değişimi yapacağınızda ya da ikinci gövdeniz varsa ve bu bir FF (Full Frame) gövdeyse bu objektifle birlikte kullanamayacağınız anlamına gelecektir.

Hangi odak uzaklığı aralığında bir objektif alacağınıza nasıl karar vereceksiniz? Aslında bu iş çok kolay, beğendiğiniz ve çekmek istediğiniz bir fotoğraf bulun ve eğer ulaşabiliyorsanız o fotoğrafın EXIF (dijital fotoğrafların içine perde hızı, diyafram, makine marka ve modeli gibi teknik bilgilerin gömülmesini sağlayan bir sistem) değerlerine bakın. Hangi makina ve hangi odak uzaklığında çekilmiş öğrenin. Arkadaşlarınızın elindeki objektifleri deneyin. Hangi odak uzaklığında hangi açıyı görüyorsunuz test ederek bulmak çok daha öğretici olacaktır.

Odak Uzaklığı Simülatörü'nü kullanarak kaç derece görüş açısın sunuyor fotoğraf üzerinde görebilirsiniz.

Benzer şekilde çalışan ve Nikon ekipmanlarını seçmenize izin veren başka bir uygulama da NIKKOR Lenses Simulator. Burada hem DX ve FX gövdeleri, hem de DX ve FX objektifleri birlikte ve ayrı olarak test edebiliyor ve hangi ekipmanın işinize yarayacağını tespit edebiliyorsunuz.

Canon sayfalarında da detaylı olmasa da odak uzaklığının görüş açısını nasıl değiştirdiği konusunda ufak bir uygulama mevcut.

Odak uzaklığımızı ya da odak aralığımızı belirledikten sonra bu aralıkta hangi ürünler olduğuna bakmamız gerekecek.

Aslında odak uzaklığınızı belirlerken çok fazla katı davranmamak gerekir, bu konuda biraz esnek olmak elimizdeki seçenekleri değerlendirirken bize avantaj sağlayacaktır.

Örneğin makro çekimlerden hoşlandığınızı farkettiniz ve bundan sonra daha fazla makro fotoğraflarla ilgileneceksiniz diyelim. Daha iyi makrolar çekmek istiyorsunuz, o zaman bir makro objektif satın almanız gerekecek. Hangi aralıkta bir objektife ihtiyacınız olduğunu tespit ettikten sonra bu odak uzaklığındaki objektifleri tespit etmek çok zor değil. Ana marka olan Canon ya da Nikon'un dışında üçüncü parti lens üreticilerinin ürünlerini de listeye ekleyerek tüm objektifleri belirlemeliyiz. Piyasada satılan güncel objektifleri ve fiyatlarını bulabileceğiniz birçok web sitesi mevcut. Benim en çok kullandığım ve tavsiye edebileğim site B&H. Buradan SLR Camera Lenses bölümüne giderek dilediğiniz kriterlerde arama ve seçim yapabilirsiniz.

Objektiflerin üzerinde yazan kısaltmaların anlamları nedir?

Tüm objektiflerin üzerinde bir veya birkaç harften oluşan çeşitli kısaltmalar görürsünüz. Örneğin AF, DX, VR, G gibi. Bu kısaltmaların anlamları objektifin markasına göre değişik anlamlar içerir. Aslında özelliklerin büyük kısmı standart; fakat patent hakları nedeniyle farklı isimlendirmeler kullanılıyor. Yani sarsıntı önleyici ya da titreşim önleyici sistemin pratikteki faydası değişmiyor; fakat markalar arasında kullanılan teknoloji farklı ve dolayısıyla da isimlendirmesi değişiyor. Nikon Vibration Reduction yani VR kısaltmasını kullanırken, Canon Image Stabilization yani IS kullanıyor, Sigma Optical Stabiliser yani kısaltma olarak OS kullanmayı seçmiş.

Bu ve buna benzer kısaltmalar oldukça işinize yarayan bilgiler sunacaktır. Bu yüzden objektifin üzerinde yazan tüm kısaltmaların anlamlarına bakmanızı önereceğim. Örneğin üzerinde G kısaltması bulunan Nikkor objektiflerin diyafram ayarlama halkası yoktur. Tamamen gövde üzerinden dijital olarak diyaframı ayarlamak zorundasınız. Tüm markaların kısaltmalarını Türkçe açıklamalı olarak Objektiflerin üzerindeki kısaltmalar sayfasında bulabilirsiniz.

Objektifleri tespit ettikten sonra ilk elemeyi birçok kişi sanırım maliyet üzerinden yapacaktır.

SLR Camera Lenses bu adreste listelediğimiz objektiflere ait fiyatlar USA de bulabileceğiniz ortalama fiyatlardır. Başka sitelerde bir miktar altında ya da bir miktar üzerinde fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Aynı ürünleri Türkiye'den yetkili satıcılarından almaya çalıştığınızda karşılaşacağınız fiyatlar maalesef sizi üzecektir. Fakat Türkiye'de de yukarıdaki fiyatların az bir miktar üzerinde spot piyasadan alışveriş yapma imkanınız var. Aslında en iyi yöntem USA ya da Hong Kong gibi yerlere giden tanıdıklara ısmarlamak; fakat bu her zaman mümkün olmuyor.

Fiyatlar konusunda bir örnek verelim; Nikon DX format bir objektif olan Nikon 10.5mm f/2.8G ED DX Fisheye almaya karar verdik ve baktık ki USA fiyatı $624 (985 TL). Bunun Türkiye'deki fiyatını araştırdığınızda her bulduğumuz fiyat 1600 TL nin üzerinde çıkıyor. Başka bir örneğe bakalım Canon EF 17-40mm f/4L USM için mesela. B&H fiyatına baktığımızda $750 (~1180 TL) olarak görüyoruz. Türkiye'deki fiyat araştırması için aşağıdaki rakamlara bakmanız yeterli;

Objektifin fiyatı arttıkça USA ve Türkiye arasındaki uçurum da artıyor. Bu yüzden genellikle spot alışveriş çok daha zahmetsiz ve hesaplı bir çözüm oluyor. Spot alışverişte Canon EF 17-40mm için ödeyeceğiniz bedel yaklaşık ~1400TL civarında olacaktır. Spot alışveriş aslında yasal olmayan bir ticaret; fakat Türkiye'deki fiyatların yüksek olması ve fotoğrafçıların çoğunun amatör (bu işten para kazanmıyor) olması nedeniyle tercih ediliyor. Fakat bu tip alışverişler biraz risk içeriyor ve karşılıklı güvenin önemi büyük. Ödeyeceğiniz miktara bağlı olarak alacağınız risk düzeyini kendiniz belirlemelisiniz.

Başka bir alışveriş yöntemi ise Internet üzerinden özellikle ebay den alışveriş. Sıfır objektifler için buradan alışveriş yapmayı pek tavsiye etmiyorum. Çünkü Türkiye'ye girişte gümrüğe takılma ve size pahalıya malolma ihtimali yüksek. Fakat ikinci el bazı ürünler ve başka ekipmalardan (pil, kart vs.) €150 geçmeyecek şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında alabileceğimiz ürünlerin bir kısmını eledik ve elimizde belli başlı üç ya da dört adet objektif kaldı. Şimdi yapmamız gereken Lens Review' larına bakmak.

Lens Review yani objektif incelemeleri konusunda Türkçe kaynak bulmak neredeyse imkansız. Belli başlı sitelerde İngilizce olarak bulabiliyoruz. Aslında bir kaç kişi sadece bu konuya özel bir çalışma içerisine girse ne hoş olurdu ya, neyse.. Objektif incelemeleri için bakabileceğimiz sitelerden birkaçı;

Benim daha çok tercih ettiğim ve güvendiğim siteler photozone ve Nikon kullandığımdan kenrockwell. Fakat değişik görüşler okumak, farklı yaklaşım ve kullanıcı tecrübeleri için birçok kaynağa bakmak gerekiyor.

Bu teknik testler laboratuvar koşullarında yapıldığından gerçek dünyadaki kullanımı ve sonuçları hakkında çok fazla fikir vermeyebilir. Bu yüzden objektifleri kullanan kişilerin deneyimlerinden faydalanmak başka bir seçeneğimizi oluşturuyor.

Almak istediğimiz objektifi kullanan tanıdığımız fotoğrafçılar varsa bunlarla birebir konuşmak, yoksa yine internet üzerinden yapacağımız okumalarla kullanıcı tecrübeleri hakkında fikir sahibi olabiliriz. yukarıda yazdığım bazı sitelerde, örneğin fredmiranda'da daha çok kullanıcı tecrübelerine, objektifin pozitif ve negatif yönlerine değinilerek yer veriliyor. Fakat unutmamak gerekir ki bu yazılanların çoğu subjektiftir; fakat her zaman fikir verme açısından faydalıdır.

Bazı fotoğrafçılık blogları ve tecrübelerin paylaşıldığı platformlar da işinize yarayacaktır. Türkçe kaynak bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz. Malesef Türkçe olan kaynakların çoğunluğu forum sayfalarında gözden kayboluyor. Yine de netfotograf.com forumlarını ve fotokritik forumlarındaki donanım-ekipman kategorisini takip edebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen seçtiğiniz objektif hakkında kafanızda soru işaretleri olabilir. En iyisi birebir test etmek.

Alacağınız objektifi seçtiniz, paraya kıyıp almaya kararlısınız ama kafanızı kurcalayan bazı sorular olabilir. "Acaba çok ağır mı?", "Netleme hızı yeterli olacak mı?" vs.. gibi sorular objektifi almadan önce sizi rahatsız ediyorsa tanıdık birilerinden objektifi edinerek kendi makinanızda test etmeniz çok önemli. Eğer tanıdık kimse de yoksa teknoloji marketlerinde vitrindeki ürünleri deneyebilirsiniz. Mümkün mertebe birebir test etmek kararınızı kesinleştirmede önemli rol oynayacak.

Bu kadar kılı kırk yarmaya gerek yok diyorsanız.

O zaman kafanıza takılan soruları sorduğunuz, bilgisine güvendiğiniz, o meşhur fotoğrafçı arkadaşınızın yakasına yapışın. Ona "Ben şöyle şöyle fotoğraflar çekmek istiyorum, şu kadar da para harcayabilirim, hangi objektifi alayım dersin?" şeklinde bir soru sorarak cevaba kısa yoldan da ulaşın, tercih sizin.

RSS

Eğer bu yazımı beğendiyseniz ve diğer yazılarımdan haberdar olmak isterseniz RSS ya da Twitter ile takip edebilir veya Facebook Sayfamı beğenebilirsiniz. İletişime geçmek için Facebook'dan mesaj gönderebilirsiniz.

Sorular ve Cevaplar

Toplam 1.404 adet yorum yapılmış.
Cevaplarda işinize yarayacak bilgiler bulabilirsiniz.

 • Hakkı bey merhaba. Canon 700 d alıcam yanında hangi lensi almalıyım tak gez olabilecek. Tatillerde ve arkadaş ortamında kullanma Amaçlı. 18-135 mi 15-85 mi. Şimdiden teşekkürler

  • 18-135mm almanız çok daha avantajlı olacaktır.

 • Canon 650 d ile sinema filmi cekebilirmiyiz ve hangi lensleri tavsiye edersiniz ?

  • Çekebileceğinizi sanmıyorum.

 • S.a hocam benim canon makinem var araba cekimleri yapacagim fakat hangi lens daha iyi olur yardimci olurmusunuz.

  • Samet Bey Canon'un hangi modeli? Full frame bir gövde mi?

 • hocam mrblar .nikon d7000 kullanıyorum şuan mevcut olan lensimde 18-105 vr.fakat zoomu yetersiz kalıyor.nikon 55-300 vr ile 70-300 vr arasında kaldım.bütçemde sınırlı biraz.55 300 alıpta pişmanlıkta yaşamak istemiyorum netlemesi yavaşmış galiba.tavsiyenizi bekliyorum.teşekkürler

  • Nikon 70-300 VR alabilirsiniz, pişmanlık yaşamazsınız.

 • Arka planı bulanık insan fotoğrafı çekmeye uygunmu. Yeni başlayacağım. Nikon D7000 ile birlikte 18-105VR 3.5-5.6

 • Bir sorum olacaktı. Stop motion film çekmek istiyorum. Normal büyüklükleri 1/10 oranında küçültüyorum. Bu nedenle yakın çekimler yapacağım. Arka planın blurlaşması ve kameranın iyi odaklanması için 2.000 tlye kadar hangi lensi alabilirim? Canon 650D kullanıyorum.

  • Makro objektiflere bakmalısınız, çekeceğiniz uzaklığa göre 50mm den 180mm ye kadar değişiyor.

 • Yaptığınız bilgilendirmeler cok isime yarıyor teşekkür ederim 🙌🏻

 • Bir sorum olacaktı:
  Bir Nikon D7200 kullanıcısı olarak Tamron 150-600mm tele lensi önerir misiniz? APS-C makinelerde, köşelerde ve ortada bozulmaları fazla mı?
  ( Fiyatının uygun olması ve geniş bir odak uzunluğu aralığı sunması beni cezbeden sebepler.. Ayrıca şu anda çok fazla mükemmelliyetçi bir tip olmadığımı belirtiyim..)

  • Abdullah Bey MTF grafiklerini incelediğimizde verdiğiniz paraya değecek bir ürün olduğu görünüyor.APS-C gövde ile kullanıldığında daha verimli olacaktır.

 • Fotoğraf çekmeye yeni başlayacağım. Nikon d5200 almak istiyorum. Benim için iyi ve yeterli olur mu yoksa başka bir öneriniz var mı? Birde alırsam ya tek 18-140 lens alacağım ya da kit lens ve 55-300. Hangisi daha iyi olur?

 • Fotoğraf çekmek istiyorum. Canon 70d ve nikon5200 arasında kaldım, aralarında baya fark olmasına rağmen özelliklerini karşılaştırdığımda pek fark gözükmüyor. Hangisini almamı tavsiye edersiniz? Birde objektif olarak 18-135 almam yeterli olur mu, zoom yapabilmek ama aynı zamanda güzel manzara fotoğrafları da çekebilmek istiyorum

  • Başlangıç için Canon 70D ve 18-135mm size fazlasıyla yeterli olacaktır.

 • Hocam tekrar merhaba,
  Sigma lenslerdeki APO kısaltmasının Nikon daki karşılığı nedir acaba?
  Ayrıca, objektif kısaltmaları yazınızı inceledim. Keşke her lens markasının aynı işe yarayan kısaltmalarını belirtseymişsiniz.(Mesala VR ~ IS ~ OS dediğiniz gibi). Yani yazınızda tekrar bi güncelleme yapsanız çok güzel olur. Böylelikle biz de farklı markalardan lens aradığımız zaman işimiz kolaylaşmış olur...

  • Merhaba, her marka kendi teknolojisini patentini alıyor ve aslında benzer gibi görünse de bu sistemlerin yaptıkları iş birbirinden farklı. Ama yine de Nikon için ED olarak düşünebilirsiniz.

  • Hocam cevaplarınız için gerçekten teşekkür ederim. Çok faydalı oluyor bizler için..

 • Emeğinize sağlık. Bilgiler gayet faydalı. Benim sorum şu olacak ,
  1- Canond 600 için full Frame görüntü elde ettirebilecek bir lens var mıdır ?
  2- Ayrıca ortalama sinema havasında kısa film çekmek istesek ( 50 mm ve 18-55 kit lens mevcut ) , şu lensi kullanmanız daha iyi etki veya sonuç verebilecek diyebilir misiniz ? (Adobe Premier & Sony Vegas'ı tam donanımlı Kullanabiliyorum)

  3- İyi bir kaç lens için bütçe ayırdım. En can Alıcı sorumda şu olacak ( yine kısa film için ) , 600d'ye Bütçedeki para ile sağlam lens almak benim ihtiyacımı karşılar mı (?) yoksa , o bütçe ile mark3 almak mı daha mantıklı. Mark3'ü aldığım zaman , iyi bir lens alma şansım olmayacak.

  İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkürler.

  • 1- Hayır. 2- Video konusuyla maalesef ilgilenmiyorum o yüzden sizi yanıltmak istemem. 3- Zor bir soru; öncelikle bilmeniz gereken ne kadar iyi gövdeniz olursa olsun vasat bir objektifle vasat, kötü bir objektifle kötü görüntü alırsınız. Farklı düşünün Canon 70D ya da 7D mk2 gibi bir gövde alıp iyi objektifler de alabilirsiniz, uçlarda dolaşmanıza gerek yok.

 • Teşekkürler hocam, peki Tele lens olarak hangisini önerirsiniz?

  • Nikon 70-200 f/4 en uygun seçim. Eğer Nikon f/2.8 düşünürseniz hem pahalı, hem büyük hem de ağır olacaktır. Biraz daha uygun fiyatlı olarak ta Nikon AF-S VR 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED olabilir.

 • Merhaba hocam,
  Benim Nikon D7200 DSLR ve bununla birlikte gelen 18-140mm f/3.5-5.6 ED VR kit lensim var. Nikkor 50mm f/1.8 lenslere bakıyorum. Bildiğiniz üzere D ve G gibi iki tipte lens var. D tipi olan herhalde FF için diye biliyorum. Ama G olana baktığınızda fiyat daha fazla(~700 TL). D olan lensler aynı zamanda DX gövdeler için de kullanılabiliyor diye duymuştum. Şimdi, eğer 50mm f/1.8 D alırsam sorun çıkarır mı?

  Ayrıca uygun fiyatta bir Tele(birinci tercihim) ve Macro lens de araştırıyorum. Çok fazla kaliteden ödün vermeden en fazla 2000-3000 TL(toplam) vererek hangi lensleri alabilirim. Önceliğim Nikon ama nikonun kendi lensleri çok pahalıysa Sigma ve Tamron da olabilir. Hangi lensleri önerirsiniz?

  • Abdullah Bey öncelikle bu kısaltmaların ne anlama geldiğini Objektiflerin üzerindeki kısaltmalaryazısından öğrenebilirsiniz. Nikon 50mm ve Nikon 105mm Micro objektifleri bütçenizle satın alabilirsiniz.

 • Selâmün aleyküm benim bi sorum olacak sizlere arkadaşlar
  Canon d5 mark II slr makina aldın ama objektiv yok hangisini önerirsiniz canon objektiv lere baktım çok pahalı fe serisi kulaktan duyma bi tane daha duydum Sony objektivlerde uyumluymuş hangisini önerirsiniz
  Cevap için tsk ederim

  • Engin Bey, Sigma, Tamron, Tokina markalarının Canon için ürettiği objektiflere bakabilirsiniz.

1 30 31 32

Lütfen, yorum yapmadan önce üstteki yazıyı okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle yukarıdaki yazıda verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

Siz ne diyorsunuz?

11
164
8419
Yıl
Yazı
Yorum
HC

HAKKI CEYLAN

Merhaba, vermenin almaktan çok daha keyifli bir iş olduğunu öğrendiğimden beri bildiklerimi ve ürettiklerimi paylaşmaya »