MENUMENU
MENU
Objektif seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? - hakkiceylan.com
7 Şubat 2011

Objektif seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Amatör fotoğrafçılar, DSLR makinalarını aldıktan bir süre sonra ekipmanın ve özellikle objektifin çok önemli olduğu konusunda genel bir fikre kapılır. (Bu tam olarak doğru sayılmaz.) Bu yüzden ceplerindeki parayı harcamak maksadıyla objektif satınalmak için arayışa başlarlar. Bu arayış ekipmanlarını güncellemek ya da genişletmek maksadıyla ek objektif satın almak şeklinde olabilir. Eğer ilk aldıkları objektiften memnun değil iseler yeni alacakları objektif için "kılı kırk yarmak" deyiminin hakkını vermeye çalışacaklardır. Peki objektif alırken nasıl kılı kırk yaracağız?

Öncelikle yapılması gereken: hangi odak uzaklığı ya da odak aralığındaki objektife ihtiyacımız olduğunu belirlemek.

Bir süre fotoğraf çektikten sonra, fotoğraf çekmenin inceliklerini öğrendikçe nasıl fotoğraflar çekmek istediğiniz yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Elinizde bulunan objektif bu tür fotoğrafları çekmenize izin vermiyorsa ekipmanınızı yenilemenin zamanı (gerçekten) gelmiştir. Fakat öncelikle bilmeniz gereken bir terim var: Kırpma Faktörü ya da Odak Uzaklığı Çarpanı (Crop Factor, Focal Length Multiplier). Bu konuyu bir önceki yazımda geniş olarak anlattım, eğer terime yabancıysanız ya da detaylı olarak okumak isterseniz. Krop Faktör ya da Odak Uzaklığı Çarpanı nedir, ne işe yarar, zararı var mıdır? yazısını okuyabilirsiniz.

Kullandığınız ekipman APS-C sensör bulunduran krop faktörlü bir gövde ise objektif seçiminde bu kriteri öncelikle düşünmemiz gerekiyor. Çünkü alacağımız objektifin odak uzaklığı değişecek ve kırpma faktörü ile çarpılacak. Yani mesela tele objektif almak istiyorsunuz 70-200mm bir objektifte karar kıldınız; ama bu objektif sizin kullandığınız gövde de 105-300mm olarak görev yapacak. Objektif seçiminizi buna göre yapmalısınız.

Nikon APS-C gövdeler için ürettiği objektiflere DX ibaresini ekliyor. Dolayısıyla üzerinde DX yazılı bir Nikkor objektif FF gövdelerde tam olarak kullanılamıyor. Aynı şekilde Canon ise bu tür objektifler için EF-S ibaresini kullanır. Üçüncü parti lens üreticileri Sigma DC, Tamron Di II, Tokina ise DX kısaltmasını kullanıyor. Bu objektifler APS-C gövdeler için özel olarak üretildiğinden sonradan gövde değişimi yapacağınızda ya da ikinci gövdeniz varsa ve bu bir FF (Full Frame) gövdeyse bu objektifle birlikte kullanamayacağınız anlamına gelecektir.

Hangi odak uzaklığı aralığında bir objektif alacağınıza nasıl karar vereceksiniz? Aslında bu iş çok kolay, beğendiğiniz ve çekmek istediğiniz bir fotoğraf bulun ve eğer ulaşabiliyorsanız o fotoğrafın EXIF (dijital fotoğrafların içine perde hızı, diyafram, makine marka ve modeli gibi teknik bilgilerin gömülmesini sağlayan bir sistem) değerlerine bakın. Hangi makina ve hangi odak uzaklığında çekilmiş öğrenin. Arkadaşlarınızın elindeki objektifleri deneyin. Hangi odak uzaklığında hangi açıyı görüyorsunuz test ederek bulmak çok daha öğretici olacaktır.

Başka bir yöntem olarak Tamron'un uzun süre önce hazırladığı güzel bir uygulama var onu kullanabilirsiniz; Focal Length Comparison. Bunu kullanarak hangi odak uzaklığı kaç derece görüş açısına sahip fotoğraf üzerinde görebiliyorsunuz. 35mm film (aynı zamanda FF) ya da Dijital (APS-C yani krop faktörlü) makinalar için ayrı ayrı seçim de yapabiliyorsunuz. Dilerseniz programı indirip lokal bilgisayarınızda da kullanabilirsiniz.

Benzer şekilde çalışan ve Nikon ekipmanlarını seçmenize izin veren başka bir uygulama da NIKKOR Lenses Simulator. Burada hem DX ve FX gövdeleri, hem de DX ve FX objektifleri birlikte ve ayrı olarak test edebiliyor ve hangi ekipmanın işinize yarayacağını tespit edebiliyorsunuz.

Canon sayfalarında da detaylı olmasa da odak uzaklığının görüş açısını nasıl değiştirdiği konusunda ufak bir uygulama mevcut.

Odak uzaklığımızı ya da odak aralığımızı belirledikten sonra bu aralıkta hangi ürünler olduğuna bakmamız gerekecek.

Aslında odak uzaklığınızı belirlerken çok fazla katı davranmamak gerekir, bu konuda biraz esnek olmak elimizdeki seçenekleri değerlendirirken bize avantaj sağlayacaktır.

Örneğin makro çekimlerden hoşlandığınızı farkettiniz ve bundan sonra daha fazla makro fotoğraflarla ilgileneceksiniz diyelim. Daha iyi makrolar çekmek istiyorsunuz, o zaman bir makro objektif satın almanız gerekecek. Hangi aralıkta bir objektife ihtiyacınız olduğunu tespit ettikten sonra bu odak uzaklığındaki objektifleri tespit etmek çok zor değil. Ana marka olan Canon ya da Nikon'un dışında üçüncü parti lens üreticilerinin ürünlerini de listeye ekleyerek tüm objektifleri belirlemeliyiz. Piyasada satılan güncel objektifleri ve fiyatlarını bulabileceğiniz birçok web sitesi mevcut. Benim en çok kullandığım ve tavsiye edebileğim site B&H. Buradan SLR Camera Lenses bölümüne giderek dilediğiniz kriterlerde arama ve seçim yapabilirsiniz.

Objektiflerin üzerinde yazan kısaltmaların anlamları nedir?

Tüm objektiflerin üzerinde bir veya birkaç harften oluşan çeşitli kısaltmalar görürsünüz. Örneğin AF, DX, VR, G gibi. Bu kısaltmaların anlamları objektifin markasına göre değişik anlamlar içerir. Aslında özelliklerin büyük kısmı standart; fakat patent hakları nedeniyle farklı isimlendirmeler kullanılıyor. Yani sarsıntı önleyici ya da titreşim önleyici sistemin pratikteki faydası değişmiyor; fakat markalar arasında kullanılan teknoloji farklı ve dolayısıyla da isimlendirmesi değişiyor. Nikon Vibration Reduction yani VR kısaltmasını kullanırken, Canon Image Stabilization yani IS kullanıyor, Sigma Optical Stabiliser yani kısaltma olarak OS kullanmayı seçmiş.

Bu ve buna benzer kısaltmalar oldukça işinize yarayan bilgiler sunacaktır. Bu yüzden objektifin üzerinde yazan tüm kısaltmaların anlamlarına bakmanızı önereceğim. Örneğin üzerinde G kısaltması bulunan Nikkor objektiflerin diyafram ayarlama halkası yoktur. Tamamen gövde üzerinden dijital olarak diyaframı ayarlamak zorundasınız. Tüm markaların kısaltmalarını Türkçe açıklamalı olarak Objektiflerin üzerindeki kısaltmalar sayfasında bulabilirsiniz.

Objektifleri tespit ettikten sonra ilk elemeyi birçok kişi sanırım maliyet üzerinden yapacaktır.

SLR Camera Lenses bu adreste listelediğimiz objektiflere ait fiyatlar USA de bulabileceğiniz ortalama fiyatlardır. Başka sitelerde bir miktar altında ya da bir miktar üzerinde fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Aynı ürünleri Türkiye'den yetkili satıcılarından almaya çalıştığınızda karşılaşacağınız fiyatlar malesef sizi üzecektir. Fakat Türkiye'de de yukarıdaki fiyatların az bir miktar üzerinde spot piyasadan alışveriş yapma imkanınız var. Aslında en iyi yöntem USA ya da Hong Kong gibi yerlere giden tanıdıklara ısmarlamak; fakat bu her zaman mümkün olmuyor.

Fiyatlar konusunda bir örnek verelim; Nikon DX format bir objektif olan Nikon 10.5mm f/2.8G ED DX Fisheye almaya karar verdik ve baktık ki USA fiyatı $624 (985 TL). Bunun Türkiye'deki fiyatını araştırdığınızda her bulduğumuz fiyat 1600 TL nin üzerinde çıkıyor. Başka bir örneğe bakalım Canon EF 17-40mm f/4L USM için mesela. B&H fiyatına baktığımızda $750 (~1180 TL) olarak görüyoruz. Türkiye'deki fiyat araştırması için aşağıdaki rakamlara bakmanız yeterli;

Objektifin fiyatı arttıkça USA ve Türkiye arasındaki uçurum da artıyor. Bu yüzden genellikle spot alışveriş çok daha zahmetsiz ve hesaplı bir çözüm oluyor. Spot alışverişte Canon EF 17-40mm için ödeyeceğiniz bedel yaklaşık ~1400TL civarında olacaktır. Spot alışveriş aslında yasal olmayan bir ticaret; fakat Türkiye'deki fiyatların yüksek olması ve fotoğrafçıların çoğunun amatör (bu işten para kazanmıyor) olması nedeniyle tercih ediliyor. Fakat bu tip alışverişler biraz risk içeriyor ve karşılıklı güvenin önemi büyük. Ödeyeceğiniz miktara bağlı olarak alacağınız risk düzeyini kendiniz belirlemelisiniz.

Başka bir alışveriş yöntemi ise Internet üzerinden özellikle ebay den alışveriş. Sıfır objektifler için buradan alışveriş yapmayı pek tavsiye etmiyorum. Çünkü Türkiye'ye girişte gümrüğe takılma ve size pahalıya malolma ihtimali yüksek. Fakat ikinci el bazı ürünler ve başka ekipmalardan (pil, kart vs.) €150 geçmeyecek şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında alabileceğimiz ürünlerin bir kısmını eledik ve elimizde belli başlı üç ya da dört adet objektif kaldı. Şimdi yapmamız gereken Lens Review' larına bakmak.

Lens Review yani objektif incelemeleri konusunda Türkçe kaynak bulmak neredeyse imkansız. Belli başlı sitelerde İngilizce olarak bulabiliyoruz. Aslında bir kaç kişi sadece bu konuya özel bir çalışma içerisine girse ne hoş olurdu ya, neyse.. Objektif incelemeleri için bakabileceğimiz sitelerden birkaçı;

Benim daha çok tercih ettiğim ve güvendiğim siteler photozone ve Nikon kullandığımdan kenrockwell. Fakat değişik görüşler okumak, farklı yaklaşım ve kullanıcı tecrübeleri için birçok kaynağa bakmak gerekiyor.

Bu teknik testler labaratuvar koşullarında yapıldığından gerçek dünyadaki kullanımı ve sonuçları hakkında çok fazla fikir vermeyebilir. Bu yüzden objektifleri kullanan kişilerin deneyimlerinden faydalanmak başka bir seçeneğimizi oluşturuyor.

Almak istediğimiz objektifi kullanan tanıdığımız fotoğrafçılar varsa bunlarla birebir konuşmak, yoksa yine internet üzerinden yapacağımız okumalarla kullanıcı tecrübeleri hakkında fikir sahibi olabiliriz. yukarıda yazdığım bazı sitelerde, örneğin fredmiranda'da daha çok kullanıcı tecrübelerine, objektifin pozitif ve negatif yönlerine değinilerek yer veriliyor. Fakat unutmamak gerekir ki bu yazılanların çoğu subjektiftir; fakat her zaman fikir verme açısından faydalıdır.

Bazı fotoğrafçılık blogları ve tecrübelerin paylaşıldığı platformlar da işinize yarayacaktır. Türkçe kaynak bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz. Malesef Türkçe olan kaynakların çoğunluğu forum sayfalarında gözden kayboluyor. Yine de netfotograf.com forumlarını ve fotokritik forumlarındaki donanım-ekipman kategorisini takip edebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen seçtiğiniz objektif hakkında kafanızda soru işaretleri olabilir. En iyisi birebir test etmek.

Alacağınız objektifi seçtiniz, paraya kıyıp almaya kararlısınız ama kafanızı kurcalayan bazı sorular olabilir. "Acaba çok ağır mı?", "Netleme hızı yeterli olacak mı?" vs.. gibi sorular objektifi almadan önce sizi rahatsız ediyorsa tanıdık birilerinden objektifi edinerek kendi makinanızda test etmeniz çok önemli. Eğer tadınık kimse de yoksa teknoloji marketlerinde vitrindeki ürünleri deneyebilirsiniz. Mümkün mertebe birebir test etmek kararınızı kesinleştirmede önemli rol oynayacak.

Bu kadar kılı kırk yarmaya gerek yok diyorsanız.

O zaman kafanıza takılan soruları sorduğunuz, bilgisine güvendiğiniz, o meşhur fotoğrafçı arkadaşınızın yakasına yapışın. Ona "Ben şöyle şöyle fotoğraflar çekmek istiyorum, şu kadar da para harcayabilirim, hangi objektifi alayım dersin?" şeklinde bir soru sorarak cevaba kısa yoldan da ulaşın, tercih sizin.

RSS

Eğer bu yazımı beğendiyseniz ve diğer yazılarımdan haberdar olmak isterseniz RSS ya da Twitter ile takip edebilir veya Facebook Sayfamı beğenebilirsiniz. İletişime geçmek için Facebook'dan mesaj gönderebilirsiniz.

Sorular ve Cevaplar

Toplam 1.238 adet yorum yapılmış.
Cevaplarda işinize yarayacak bilgiler bulabilirsiniz.

 • Merhaba,

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. 1 yildir nikon D7100 kullanıyorum ve kit lens olarak 18-135mm kullanıyorum. Ben daha cok yurtdisi na gidip farkli manzara fotoğrafları çekiyorum. Aynı zamanda portre cekimleri de yapmayi seviyorum. Manzara cekerken istediğim kadar yakinlasamiyorum maalesef ilgimi ceken detaya. Ve portre cekerken de 18 e indirdigimde bile odaklanamiyorum bazen. Makine cekmiyor yani. Hangi lensi onerirsiniz bana? Nikon lens kullanmak istiyorum. Cok fazla araştırdım kafam karıştı. Yardimci olursaniz cok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

 • hakkı bey ben bir tane lens almayı dusunuyorum 70-200 nikon 2,8 ama bu aynı lensın fiyatı bıraz daha yüksek olan ımage stabilayzer diye bir özeleli olan lens daha var phuketde yasıyorum haftaya singapura gidecem bunlarin arasındakı farkı acıklarsanız veya bu verdıgımız farkın karsılıgını alabılırmıyiz almısken ıyısı olsun dıyorum tavsiyeleriniz nelerdir

  • Bazı Nikon Objektiflerde bulunur ve VR olarak yazılır yani Vibration Reduction. Ne işe yarar derseniz: düşük ışıklı ortamlarda makineyi titretmenizden dolayı oluşan bulanıklığı gidermek için özel olarak geliştirilmiş sistemdir diyebiliriz. Yani genel anlamda çok işinize yarayacak bir özelliktir.

 • Merhaba Hakkı bey şuan nikkor 18-55 vr2 ve 55-200 vr lensim var ancak acil durumlarda ve dış ortamlarda değiştirirken sıkıntı oluyor. bunların yerine 18-200 vr2 almayı düşünüyorum ancak bu seferde kalitenin düşeceğinden korkuyorum. Tavsiyeleriniz nelerdir? Siz olsanız ne yaparsınız? şimdiden teşekkür ederim.

  • Elinizdeki objektiflerle yakaladınız kaliteyi yakalarsınız.

  • Hakkı bey elimdeki lensleri (18-55 vr2+ 55-200 vr nikon) nasıl ve kaç tl ye satabilirim. 1 ay kullandım.

  • fikrim yok, sahibinden.com gibi sitelere bakabilirsiniz, orada satanlar zaten ikinci el piyasa fiyatını belirlemiş oluyorlar.

 • Hocam mrb, Ben Avustralyada yasiyorum,
  Geçen sene canon 70D aldim ve üzerinde 18-55mm klasik bir lens verdiler, genelde doga resimleri cekiyorum ve daha kaliteli resimler cekmek istiyorum bunun Icin bana hangi lensi almami onerirsiniz, su anda butcem musait,
  Teśekkurler.

  • Bana göre en iyi standart objektif Sigma 18-35mm f/1.8 dir, alın rahat edin.

 • Hakkı bey merhaba,
  Nikon D7000 DSLR fotoğraf makinem var.üzerinde 18-105mm objektif bulunuyor.Fakat benim esas amacım fotoğraf değil profesyonel HD video çekimi ve bu çekimlerde 5-10 metre arası uzaklığa sahip nesneleri çekeceğim.Üzerindeki 105mm objektifle sürekli görüntüde titremeler oluyor istediğim çekimi yapamıyorum.Bunun için geniş açılı bir lens kullanmalıyım sanırım bana bir öneriniz olursa çok sevinirim.

  • Bunun açıyla ilgisi yok, öncelikle sağlam bir tripod kullanmalısınız. Tabi ek olarak hızlı bir hafıza kartı.

  • Hakkı bey merhaba öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.Yalnız bende
   Tripod var + birde gimbal var. Ama ben sorumu tam soramadım.Diyelimki yakın plan 1-3metre arası bir objeyi çekiyorum objenin sağına veya soluna doğru kameramı çevirdiğimde objeden yana doğru çektiğim bölgede,objede titremeli gidiyor.24fps ile çekiyorum.Kameramda daha yüksek bir fps değeri yok en hızlısı bu.Ama sinema filmlerine baktığımız zaman hepsi 24fps ile çekiliyor diye biliyorum tabi... Bende bu titreme olduğu için sanırım geniş açı kullanmalıyım diye düşündüm ama doğru mu bilmiyorum.

  • Video ile ilgilenmiyorum ama yine de bunun açıyla ilgisi olduğunu sanmıyorum.

 • Hocam İyi Günler,

  Ben Bir Fotoğraf Makinesi Almayı Düşünüyorum Da DSLR FOTOĞRAF ÇEKEBİLMEK,
  ARKA PLANI ÖLDÜRMEK İÇİN HANGİ MAKİNEYİ ÖNERİRSİNİZ.

  BİR DE YARI PROFESYÖNEL MAKİNALARDA'DA DSLR ÖZELLİĞİ VAR MIDIR ?

 • merhaba hocam yaklaşık 2 aydır geniş açı lens arıyorum ve kararsızlık içinde kaldım body canon 650

  Tokina 11-16mm f/2.8 AT-X Pro DX II Lens
  Sigma 10-20mm f/3.5 EX DC HSM Lens
  Tamron SP AF 10-24mm f/3.5-4.5 DI II Zoom Lens
  Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM Lens

  bu lensler arasında kararsız kaldım sizin öneriniz nedir hocam

 • Hocam bende Nikon d7100 18-140 lens var ama bu yetersiz gelmeye başladı. Ben dolaştığım yerlerin ( ev, araba, hayvan, çocuk vs) çekmek ısıtıyorum. Bunun yanında Karşımda duran güzel bir yerin manzara fotoğrafını ve Arkadaşlarımın ailemin fotoğrafını çekmek için hangi lensi almam uygun olur. Bana 50 mm 1/4 G lensi tavsiye ettiler. Bir arkadaşıma Kore'den getirtireceğim.

  • Yetersizden kastınızı anlamadım, 18-140mm nin içerisinde 50mm zaten var. Nasıl yetersiz? Fotoğraf kalitesi mi, açısı mı, alan derinliği mi?

 • Merhaba Hocam, iyi günler

  Canon 70d alacağım yakında. Ancak iki seçenek arasında kararsız kaldım. Birinci seçenekte 18-55mm ve 55-250mm kit olarak geliyor. İkinci seçenekte ise kit 18-135mm. Hangisini almalıyım sizce?

  • Eğer ileride objektif almayı düşünmüyorsanız birinci seçenek daha akıllıca.

 • Hocam Merhaba,
  Yaklaşık bir haftadır lens deryasında kaybolmuş durumdayım, makinem 600D, daha geniş açılı fotoğraflar çekmek istiyorum ancak crop sensör olduğu için 11mm bile alsam 17mmye ar zor tekabül ediyor. Şimdi de full frame makine bakıyorum.. Amatör bir fotoğrafçıyım, 600d güzel bir makine lakin 11-16 tokina dxII lens mi alsam yoksa full frame bir makine ile mi (5d markII) yola devam etsem kararsızım. 5d mark II 3000 tl civarı body fiyatı ikinci eller... Bana bir yol gösterseniz, tavsiyelerinizi bekliyorum.

  • Full Frame aldığınız zaman ultra geniş açıya daha çok yatırım yapacaksınız, hem gövde için hem de objektif için, yani iki türlü masrafınız olacak. Tokina 11-16mm harika bir objektiftir. Alıp keyfinize bakın.

 • Merhaba, Canon 650d alacağım. Gövdeyle birlikte 18-55 mi yoksa 18-135 mi almalıyım? hangisi daha işlevsel olur?

  • Elbette 18-135mm daha iyi olacaktır.

 • Hocam Merhaba,
  Amatör fotoğrafçılığı geliştirirek son 1 yıldır 2 li 3 lü flaş kullanan amatör strobistim.
  Canon 60D body var ve zaman zaman dış çekim veya kapalı mekan flaşlı çekimler için kaliteli lens ( Canon 70-200 f/2.8 IS II USM ya da direk prime lens 85 mm f/1.2) kiralıyorum. Ancak maddi durumdan dolayı bu lensleri henüz alamıyorum ; şu anki bütçemde 2 lens arasında kaldım ve 90% 2.el alacağım bu lenslerden birini;
  a) Canon EF 24-105mm f/4 L IS USM
  b) Tamron SP 24-70mm F/2.8 Di VC USD

  Genel çekim tarzım croplu makine (Canon 60D) de kullansam 70-90 mm arasında stüdyo veya dış mekan portresi.. (uzun süredir 50 mm kullandığım için manzara veya 50 mm altı ile pek işim olmuyor)
  Alan derinliğinden çok aradığım keskin görüntüdür; acaba bu 2 lens için yorumunuzu alabilir miyim? (Canon 24-105 tamron 24-70 kadar keskinlik iddiasına sahip midir? Yoksa tamron full frame e geçersem diye 24-70 mi tercih etmeliyim bilemedim..)
  Kolay gelsin...

  • Öncelikle her iki objektif te Full Frame için üretilen ekipmanlar. Keskinlik açısından bakıldığında aralarında çok çok az bir fark var, Tamron önde. Ek olarak distorsiyon konusunda da Tamron bir adım önce ve daha az distorsiyon üretiyor. Tabiki f/2.8 ile başlaması da Tamron için artı bir puan. Fakat Canon malzeme ve yapım kalitesi yönünden ve 70-105 ek aralığı olması açısından öne geçiyor. Tercih sizin.

 • merhaba, yazınızı okudum. çok bilgilendirici oldu, teşekkürler. benim sorum nikon D5100 makina almayı düşünüyorum. 18-105 VR lensli fiyatı ile 18-55 + 55-200 VR lensli fiyatı aynı. hangisini tercih etmeliyim bilemedim. lens değiştirmek pek kolay değil, hava şartlarına göre toz girebilir v.b. 18-105 lens daha önce kullanmadım. ne kadar yeterli olur bilemiyorum. neyi öneririsiniz?

  • Objektif değiştirmeyecekseniz zaten DSLR almanızın bir anlamı yok. DSLR makinelerin en büyük avantajı birbirinden farklı kaliteli bir çok objektifi kullanabilme kabiliyeti. Eğer değiştirmek zor geliyorsa ileri seviye kompakt makinelere bakabilirsiniz. Bu arada 18-105mm daha iyi bir objektif.

 • Hocam merhabalar;
  NİKON D3200 fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum. Makro fotoğraflar çekeceğim. Sizce en uygun lens hangisi olur.
  Teşekkürler.

  • Makro objektif adı altında satılan sabit odaklı objektiflerden almanız gerekir, eğer her türlü makro çekim yapmak amacıyla alacaksanız 90-105mm arasında bir değer yeterli olur. Ama kelebek böcek vs. gibi makrolar için özel olarak çalışacaksanız 150mm gibi bir değer olması daha iyi olur.

 • hakki hocam yazilariniz cok egitici elinize yurginize saglik.
  ben bu iste yeniyim amator olarak resim cekiyorum birde nikon d3100 makinem var kitlens olarak 18-55 .bende acele edip birde 55-200 lens aldim uzak resimler cekmek icin bu 55-200 yetmiyor daha iyi uzagi yakina getirecek ve resim kalitesini bozmayan ne gibi bir len oneriniz olur bosuna lenslere para vermeyeyim .
  saygilar hocam.

  • Alabileceğiniz Nikon 70-300mm objektif var, ama daha da yakınlaştırmak isterseniz biraz parayı gözden çıkartmanız gerekir, zira bu tip objektifler biraz pahalı. Yeni çıkan Sigma 150-600mm gelecek vaadediyor, fiyatı $2000 civarında olacak sanırım.

1 26 27 28

Lütfen, yorum yapmadan önce üstteki yazıyı okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle yukarıdaki yazıda verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

Siz ne diyorsunuz?

10
156
7393
Yıl
Yazı
Yorum
HC

HAKKI CEYLAN

Merhaba, vermenin almaktan çok daha keyifli bir iş olduğunu öğrendiğimden beri bildiklerimi ve ürettiklerimi paylaşmaya »