MENUMENU
MENU
Objektif seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? - hakkiceylan.com
7 Şubat 2011

Objektif seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Amatör fotoğrafçılar, DSLR makinalarını aldıktan bir süre sonra ekipmanın ve özellikle objektifin çok önemli olduğu konusunda genel bir fikre kapılır. (Bu tam olarak doğru sayılmaz.) Bu yüzden ceplerindeki parayı harcamak maksadıyla objektif satınalmak için arayışa başlarlar. Bu arayış ekipmanlarını güncellemek ya da genişletmek maksadıyla ek objektif satın almak şeklinde olabilir. Eğer ilk aldıkları objektiften memnun değil iseler yeni alacakları objektif için "kılı kırk yarmak" deyiminin hakkını vermeye çalışacaklardır. Peki objektif alırken nasıl kılı kırk yaracağız?

Öncelikle yapılması gereken: hangi odak uzaklığı ya da odak aralığındaki objektife ihtiyacımız olduğunu belirlemek.

Bir süre fotoğraf çektikten sonra, fotoğraf çekmenin inceliklerini öğrendikçe nasıl fotoğraflar çekmek istediğiniz yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Elinizde bulunan objektif bu tür fotoğrafları çekmenize izin vermiyorsa ekipmanınızı yenilemenin zamanı (gerçekten) gelmiştir. Fakat öncelikle bilmeniz gereken bir terim var: Kırpma Faktörü ya da Odak Uzaklığı Çarpanı (Crop Factor, Focal Length Multiplier). Bu konuyu bir önceki yazımda geniş olarak anlattım, eğer terime yabancıysanız ya da detaylı olarak okumak isterseniz. Krop Faktör ya da Odak Uzaklığı Çarpanı nedir, ne işe yarar, zararı var mıdır? yazısını okuyabilirsiniz.

Kullandığınız ekipman APS-C sensör bulunduran krop faktörlü bir gövde ise objektif seçiminde bu kriteri öncelikle düşünmemiz gerekiyor. Çünkü alacağımız objektifin odak uzaklığı değişecek ve kırpma faktörü ile çarpılacak. Yani mesela tele objektif almak istiyorsunuz 70-200mm bir objektifte karar kıldınız; ama bu objektif sizin kullandığınız gövde de 105-300mm olarak görev yapacak. Objektif seçiminizi buna göre yapmalısınız.

Nikon APS-C gövdeler için ürettiği objektiflere DX ibaresini ekliyor. Dolayısıyla üzerinde DX yazılı bir Nikkor objektif FF gövdelerde tam olarak kullanılamıyor. Aynı şekilde Canon ise bu tür objektifler için EF-S ibaresini kullanır. Üçüncü parti lens üreticileri Sigma DC, Tamron Di II, Tokina ise DX kısaltmasını kullanıyor. Bu objektifler APS-C gövdeler için özel olarak üretildiğinden sonradan gövde değişimi yapacağınızda ya da ikinci gövdeniz varsa ve bu bir FF (Full Frame) gövdeyse bu objektifle birlikte kullanamayacağınız anlamına gelecektir.

Hangi odak uzaklığı aralığında bir objektif alacağınıza nasıl karar vereceksiniz? Aslında bu iş çok kolay, beğendiğiniz ve çekmek istediğiniz bir fotoğraf bulun ve eğer ulaşabiliyorsanız o fotoğrafın EXIF (dijital fotoğrafların içine perde hızı, diyafram, makine marka ve modeli gibi teknik bilgilerin gömülmesini sağlayan bir sistem) değerlerine bakın. Hangi makina ve hangi odak uzaklığında çekilmiş öğrenin. Arkadaşlarınızın elindeki objektifleri deneyin. Hangi odak uzaklığında hangi açıyı görüyorsunuz test ederek bulmak çok daha öğretici olacaktır.

Başka bir yöntem olarak Tamron'un uzun süre önce hazırladığı güzel bir uygulama var onu kullanabilirsiniz; Focal Length Comparison. Bunu kullanarak hangi odak uzaklığı kaç derece görüş açısına sahip fotoğraf üzerinde görebiliyorsunuz. 35mm film (aynı zamanda FF) ya da Dijital (APS-C yani krop faktörlü) makinalar için ayrı ayrı seçim de yapabiliyorsunuz. Dilerseniz programı indirip lokal bilgisayarınızda da kullanabilirsiniz.

Benzer şekilde çalışan ve Nikon ekipmanlarını seçmenize izin veren başka bir uygulama da NIKKOR Lenses Simulator. Burada hem DX ve FX gövdeleri, hem de DX ve FX objektifleri birlikte ve ayrı olarak test edebiliyor ve hangi ekipmanın işinize yarayacağını tespit edebiliyorsunuz.

Canon sayfalarında da detaylı olmasa da odak uzaklığının görüş açısını nasıl değiştirdiği konusunda ufak bir uygulama mevcut.

Odak uzaklığımızı ya da odak aralığımızı belirledikten sonra bu aralıkta hangi ürünler olduğuna bakmamız gerekecek.

Aslında odak uzaklığınızı belirlerken çok fazla katı davranmamak gerekir, bu konuda biraz esnek olmak elimizdeki seçenekleri değerlendirirken bize avantaj sağlayacaktır.

Örneğin makro çekimlerden hoşlandığınızı farkettiniz ve bundan sonra daha fazla makro fotoğraflarla ilgileneceksiniz diyelim. Daha iyi makrolar çekmek istiyorsunuz, o zaman bir makro objektif satın almanız gerekecek. Hangi aralıkta bir objektife ihtiyacınız olduğunu tespit ettikten sonra bu odak uzaklığındaki objektifleri tespit etmek çok zor değil. Ana marka olan Canon ya da Nikon'un dışında üçüncü parti lens üreticilerinin ürünlerini de listeye ekleyerek tüm objektifleri belirlemeliyiz. Piyasada satılan güncel objektifleri ve fiyatlarını bulabileceğiniz birçok web sitesi mevcut. Benim en çok kullandığım ve tavsiye edebileğim site B&H. Buradan SLR Camera Lenses bölümüne giderek dilediğiniz kriterlerde arama ve seçim yapabilirsiniz.

Objektiflerin üzerinde yazan kısaltmaların anlamları nedir?

Tüm objektiflerin üzerinde bir veya birkaç harften oluşan çeşitli kısaltmalar görürsünüz. Örneğin AF, DX, VR, G gibi. Bu kısaltmaların anlamları objektifin markasına göre değişik anlamlar içerir. Aslında özelliklerin büyük kısmı standart; fakat patent hakları nedeniyle farklı isimlendirmeler kullanılıyor. Yani sarsıntı önleyici ya da titreşim önleyici sistemin pratikteki faydası değişmiyor; fakat markalar arasında kullanılan teknoloji farklı ve dolayısıyla da isimlendirmesi değişiyor. Nikon Vibration Reduction yani VR kısaltmasını kullanırken, Canon Image Stabilization yani IS kullanıyor, Sigma Optical Stabiliser yani kısaltma olarak OS kullanmayı seçmiş.

Bu ve buna benzer kısaltmalar oldukça işinize yarayan bilgiler sunacaktır. Bu yüzden objektifin üzerinde yazan tüm kısaltmaların anlamlarına bakmanızı önereceğim. Örneğin üzerinde G kısaltması bulunan Nikkor objektiflerin diyafram ayarlama halkası yoktur. Tamamen gövde üzerinden dijital olarak diyaframı ayarlamak zorundasınız. Tüm markaların kısaltmalarını Türkçe açıklamalı olarak Objektiflerin üzerindeki kısaltmalar sayfasında bulabilirsiniz.

Objektifleri tespit ettikten sonra ilk elemeyi birçok kişi sanırım maliyet üzerinden yapacaktır.

SLR Camera Lenses bu adreste listelediğimiz objektiflere ait fiyatlar USA de bulabileceğiniz ortalama fiyatlardır. Başka sitelerde bir miktar altında ya da bir miktar üzerinde fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Aynı ürünleri Türkiye'den yetkili satıcılarından almaya çalıştığınızda karşılaşacağınız fiyatlar malesef sizi üzecektir. Fakat Türkiye'de de yukarıdaki fiyatların az bir miktar üzerinde spot piyasadan alışveriş yapma imkanınız var. Aslında en iyi yöntem USA ya da Hong Kong gibi yerlere giden tanıdıklara ısmarlamak; fakat bu her zaman mümkün olmuyor.

Fiyatlar konusunda bir örnek verelim; Nikon DX format bir objektif olan Nikon 10.5mm f/2.8G ED DX Fisheye almaya karar verdik ve baktık ki USA fiyatı $624 (985 TL). Bunun Türkiye'deki fiyatını araştırdığınızda her bulduğumuz fiyat 1600 TL nin üzerinde çıkıyor. Başka bir örneğe bakalım Canon EF 17-40mm f/4L USM için mesela. B&H fiyatına baktığımızda $750 (~1180 TL) olarak görüyoruz. Türkiye'deki fiyat araştırması için aşağıdaki rakamlara bakmanız yeterli;

Objektifin fiyatı arttıkça USA ve Türkiye arasındaki uçurum da artıyor. Bu yüzden genellikle spot alışveriş çok daha zahmetsiz ve hesaplı bir çözüm oluyor. Spot alışverişte Canon EF 17-40mm için ödeyeceğiniz bedel yaklaşık ~1400TL civarında olacaktır. Spot alışveriş aslında yasal olmayan bir ticaret; fakat Türkiye'deki fiyatların yüksek olması ve fotoğrafçıların çoğunun amatör (bu işten para kazanmıyor) olması nedeniyle tercih ediliyor. Fakat bu tip alışverişler biraz risk içeriyor ve karşılıklı güvenin önemi büyük. Ödeyeceğiniz miktara bağlı olarak alacağınız risk düzeyini kendiniz belirlemelisiniz.

Başka bir alışveriş yöntemi ise Internet üzerinden özellikle ebay den alışveriş. Sıfır objektifler için buradan alışveriş yapmayı pek tavsiye etmiyorum. Çünkü Türkiye'ye girişte gümrüğe takılma ve size pahalıya malolma ihtimali yüksek. Fakat ikinci el bazı ürünler ve başka ekipmalardan (pil, kart vs.) €150 geçmeyecek şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında alabileceğimiz ürünlerin bir kısmını eledik ve elimizde belli başlı üç ya da dört adet objektif kaldı. Şimdi yapmamız gereken Lens Review' larına bakmak.

Lens Review yani objektif incelemeleri konusunda Türkçe kaynak bulmak neredeyse imkansız. Belli başlı sitelerde İngilizce olarak bulabiliyoruz. Aslında bir kaç kişi sadece bu konuya özel bir çalışma içerisine girse ne hoş olurdu ya, neyse.. Objektif incelemeleri için bakabileceğimiz sitelerden birkaçı;

Benim daha çok tercih ettiğim ve güvendiğim siteler photozone ve Nikon kullandığımdan kenrockwell. Fakat değişik görüşler okumak, farklı yaklaşım ve kullanıcı tecrübeleri için birçok kaynağa bakmak gerekiyor.

Bu teknik testler labaratuvar koşullarında yapıldığından gerçek dünyadaki kullanımı ve sonuçları hakkında çok fazla fikir vermeyebilir. Bu yüzden objektifleri kullanan kişilerin deneyimlerinden faydalanmak başka bir seçeneğimizi oluşturuyor.

Almak istediğimiz objektifi kullanan tanıdığımız fotoğrafçılar varsa bunlarla birebir konuşmak, yoksa yine internet üzerinden yapacağımız okumalarla kullanıcı tecrübeleri hakkında fikir sahibi olabiliriz. yukarıda yazdığım bazı sitelerde, örneğin fredmiranda'da daha çok kullanıcı tecrübelerine, objektifin pozitif ve negatif yönlerine değinilerek yer veriliyor. Fakat unutmamak gerekir ki bu yazılanların çoğu subjektiftir; fakat her zaman fikir verme açısından faydalıdır.

Bazı fotoğrafçılık blogları ve tecrübelerin paylaşıldığı platformlar da işinize yarayacaktır. Türkçe kaynak bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz. Malesef Türkçe olan kaynakların çoğunluğu forum sayfalarında gözden kayboluyor. Yine de netfotograf.com forumlarını ve fotokritik forumlarındaki donanım-ekipman kategorisini takip edebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen seçtiğiniz objektif hakkında kafanızda soru işaretleri olabilir. En iyisi birebir test etmek.

Alacağınız objektifi seçtiniz, paraya kıyıp almaya kararlısınız ama kafanızı kurcalayan bazı sorular olabilir. "Acaba çok ağır mı?", "Netleme hızı yeterli olacak mı?" vs.. gibi sorular objektifi almadan önce sizi rahatsız ediyorsa tanıdık birilerinden objektifi edinerek kendi makinanızda test etmeniz çok önemli. Eğer tadınık kimse de yoksa teknoloji marketlerinde vitrindeki ürünleri deneyebilirsiniz. Mümkün mertebe birebir test etmek kararınızı kesinleştirmede önemli rol oynayacak.

Bu kadar kılı kırk yarmaya gerek yok diyorsanız.

O zaman kafanıza takılan soruları sorduğunuz, bilgisine güvendiğiniz, o meşhur fotoğrafçı arkadaşınızın yakasına yapışın. Ona "Ben şöyle şöyle fotoğraflar çekmek istiyorum, şu kadar da para harcayabilirim, hangi objektifi alayım dersin?" şeklinde bir soru sorarak cevaba kısa yoldan da ulaşın, tercih sizin.

Eğer yazımı beğendiyseniz ve diğer yazılarımdan haberdar olmak isterseniz, RSS ya da Twitter hesabım hesabımdan beni takip edebilirsiniz veya Facebook Sayfamı beğenebilirsiniz. Benimle iletişime geçmek için Facebook Sayfamıdan mesaj gönderebilirsiniz.

Sorular ve Cevaplar

Toplam 1.192 adet yorum yapılmış.
Cevaplarda işinize yarayacak bilgiler bulabilirsiniz.

 • Sayin hocam, canon 550d icin genis aci lens tavsiyeniz hangisi olur?

 • MERHABA, BEN NİKON D90 IM VAR D7100 E GEÇİP NİKKOR 17-55 VEYA SİGMA 17-50 ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM...TAVSİYENİZ VARMIDIR, VEYA D7100 ÖNERİRMİSİNİZ...TEŞEKKÜRLER

  • Selda Hanım, caps lock tuşunuz açık kalmış sanırım. Internet üzerinde bu şekilde büyük harfle yazmak karşı tarafa bağırmak anlamına gelir biginiz olasun. Nikon D7100 çok iyi bir makine elbette Nikon dan devam edecekseniz iyi bir tercih fakat Sigma 17-50mm yerine Tamron 17-50mm f/2.8 almanız daha keskin fotoğraflar elde etmenizi sağlar.

 • Hakki abi merhaba.Paylasimlariniz ve bilgilendirmeleriniz icin tesekkur ederim.Anlamaya calistigim bir iki sey var... Kimi fotograflara baktigimda inanilmaz netler. Tabiri caizse jilet gibiler. Buna keskinlik deniyor sanirim:-) Ben elimdeki D90 ve 18 - 105, 50 mm 1.8 objektifle bu netligi elde edebilir miyim? Bir baska konu da izin verirseniz su: Deyim yerindeyse adeta bir ''kit lens'' gibi kullanabilecegim 2000 - 2500 tl araliginda bir objektif onerebilir misiniz? Bahsettigim o netligi verebilecek... ( Netligin baska faktorlerle de alakali oldugunu en azindan teorik olarak biliyorum.) Cevap verirseniz memnun olurum. Simdiden tesekkur ederim...

  • En keskin objektifler prime olanlardır yani sabit odak uzunluğuna sahip olanlar. Elinizde 50mm ile f/4 - f/8 arasında bu keskinliği yakalayabilirsiniz. Kit objektife yakın ve en keskin zoom objektif Tamron 17-50mm f/2.8 dir.

 • Hocam benım butce 1800 2200 arası nıkon d5200 ıle canon eos 650d arasında kaldım sızce hangısını almalıyım

  • Her ikisi de olur ama bu bütçe ile Canon 700D alabilirsiniz.

  • Canon 700d daha mı ıyı

  • Tabiki daha iyi ve daha yeni teknoloji.

 • Merhaba hakki hocam. Canon 60d icin canon 55-250, tamron 70-300 ve sigma 70-300 apo lenslerden hangisini secmeliyim. Is olmasi yada olmamasi, 1/2 macro ozelliginin olmasi cok onemli degil. Keskinlik olarak hangisi daha mantikli bir secim olur sizce? (Agirlikli olarak manzara ve sokak fotografcili ile ilgileniyorum)

  • Sadece keskinlik olarak bakarsak çok az farkla MTF grafiklerinde Tamrom önde görünüyor.

 • Hakkı Hocam merhabalar. Nikon AF ED 80-200 f/2.8 D lens hakkında ne düşünüyorsunuz? Ken Rockwell hakkında çok iyi şeyler söylemiş, fakat sizin eminim ki bu lens ile tecrübeleriniz vardır. 1300 lira gibi bir bütçe ayırıp bu lensi almalı mıyım yoksa kalitesi açısından önerebileceğiniz başka bir lens var mıdır ?

  • Keskinlik olarak idare etse de, eksi ve yavaş bir objektif, 1600 gram ağırlığında ve üzerinde VR barındırmıyor. Bence üzerine biraz daha ekleyerek Nikon 70-200 f/4 VR almanız çok daha akıllıca olur. Eğer pahalı geliyorsa sigma 70-200mm f/2.8 OS de alabilirsiniz, ama Nikon 80-200mm bu ikisinden daha keskindir. Dezavantajı ağır, yavaş ve VR olmaması.

 • Merhabalar . Ben portre çekmeyi ve çekilmeyi seviyorum. Makinem 550d ve lens alıcam ama şu lensler arasında kararsız kaldım. Canon 18-135 f3.5, canon 18-200 f3.5, canon 15-85 f3.5, canon 17-85 f4. Sizce hangi lensi almalıyım. Hangisi daha net çeker? Veya başka markalardan hem manzara hem portre çekebileceğim önerebileceğiniz lens var mıdır? Teşekkürler

  • Canon 17-55mm f/2.8 veya alternatif olarak Tamron 17-50mm f/2.8 en keskin objektiflerdendir.

 • Öncelikle büyük bir titizlikle hazırlanmış yazınızı okudum, elinize sağlık, fakat benim şöyle bir sorunum mevcut ben daha çok manzara fotoğraf çekimleriyle uğraşıyorum, elimde sigma 24 70 ex de macro serisi lens mevcut, fakat keskinliği beni tatmin etmiyor, bunu satıp yerine daha geniş açılı bir lens almayı ve beraberinde de bu lensin keskin olması peşindeyim, başta belirmetmedim özür dileyerek ekleme yapmak istiyorum elimde krop faktörlü bir body var, ben ileride imkan bulursam ff bir makineye geçmeyi düşünüyorum, o yüzden alacağım lens de ff destekli olmalı, umarım derdimi anlatabilmişdir, teşekkür eder kolaylıklar dilerim.

  • Manzara fotoğrafı çekerken ihtiyacınız olan objektif ultra geniş açılı olmalı. Fakat hem FX gövdede hem de DX gövdede aynı objektifi kullanırsanız aynı sonucu almazsınız. Krop faktörlü makineler için üretilen ultra geni açılı objektifler özeldir ve FX gövdelerle uyumlu değildir. Eğer FX gövdeler için üretilen bir utra geniş açılı objektif alırsanız bu sefer de onu krop faktörlü gövdede kullanırken yeterince geniş açı alamazsınız. Öncelikle gövde seçimine odaklanın, eğer çok uzun bir süre kroplu olacak kullanacaksanız o zaman Tokina 11-16mm alabilirsiniz, keskinlik konusunda en iyisidir.

 • Merhabalar hocam verdıgınız bılgılerden dolayı teşekkkurlerımı sunuyorum. her nekadar bılgılerinizi paylaşsanızda bızler işi bılenden duymayı tercıh etmişizdir:). ELimde Nikon D5300 var ve18-105 lens var makınanın ozellıklerıne gore cok kotu sonuclar alıyorum daha onceden canon 60D kullandım 18-200 lens canon nıkondan daha ıyı kaldı. şimdi sorum kafa karıstırmasın dıye toparlayayım. benım manınanın kotu sonuclar vermesnın sebebı lensten kaynaklı olabılırmı? sigma 24-70 f:2,8lens dusunuyorum acaba gorusunuz ne olur faydası olur mu olmazmı

  • Elbette kaynaklanabilir; ama objektif satın almadan önce burayı okuyabilirsiniz;UV filtre nedir? Satın almak zorunda mısınız?, sonrasında bir arkadaşınızdan kaliteli bir objektif alarak test edebilirsiniz. Eğer sonuçlar halen kötüyse gövde ile ilgili bir sıkıntı var demektir.

 • Öncelikle merhabalar kendime bir tane canon 650d almak istiyorum da bazı alışveriş sitelerinde IS II ve DC III diye lens var yeni başlayanlar için IS mi yoksa DC mi hangisini tavsiye edersiniz.

  • Merhaba, burası size yardımcı olacaktır Objektiflerin üzerindeki kısaltmalar

  • okudum da sadece sizin görüşünüzü almak istiyorum IS titreşim engelliyorda, ellerim de fazla titreme yok sizce gerek var mı 150 TL fazla ödemeye

  • Ellerdeki titremeden ziyade vücutta nefes alma ve kalp atışlarından ötürü her zaman oluşan bir sallantı vardır, onu gidermek için eklenen bir sistemdir. Faydası vardır, 150 TL ye değer.

  • Vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkürler...

 • İyi günler öncelikle böyle bir site yaptığınınız için çok teşekkürler.Benim alacağım makine Canon Eos 650D hem makro hem de manzara çekmek istiyorum bulduğum lensler:

  Canon EF 50mm f/1.8 II Objektif
  Tamron AF 70-300mm F/4-5.6 Di LD Macro 1:2 Objektif
  Tamron AF 18-200mm F/3.5-6.3 XR Di II LD Aspherical [IF] Macro Objektif

  'leri buldum sizce hangilerini almalıyım ve birazcık da detay verirseniz sevinirim :D

  Teşekkürler

  • Makro için makro objektif almalısınız, Tamron AF 18-200mm üzerinde yazıyor olmasına rağmen makro objektif değildir, sadece pazarlama stratejisidir. Canon 100mm veya 60mm gibi bir objektif alabilirsiniz. Manzara çekimi için buradaki yazıyı okuyabilirsiniz: DSLR ve Ultra geniş açı kullanımı

  • Öncelikle teşekkür ederim size yazdıktan sonra biraz daha araştırma yaptım ve seçtiğim lensler:
   Tamron 18-270mm f/3.5-6.3 DI II VC PZD
   Sigma 18-250mm f/3.5-6.3 DC Macro OS HSM Lens
   Canon EF-S 18-200mm f/3.5-5.6 IS Lens
   Tamron 16-300mm F/3.5-6.3 DI II VC PZD Macro Lens

   Gibi lensler buldum sizce hangisini almalıyım?

   Yapacağım çekimler:%45 Makro %35 Manzara %25 Portre-Model...

  • Oğuzhan Bey yazdığınız objektifler tak-gez diye tabir edilen objektifler. Malesef bu objektiflerle dilediğiniz herşeyi yapamazsınız. Zaten DSLR almanın anlamlarından biri de değişik objektifleri kullanabilme kapasitesi. Eğer tek bir objektif alıp doslaşacaksanız DSLR almayın, boşuna masraf, büyük sensörlü çok iyi kompakt makineler var.Objektiflerin üzerinde yazılı olan Macro ibaresine takılmayın o tamamen pazarlama taktiği. Onlarla makro çekim yapamazsınız. Portre için ise açık diyaframlı 50mm, 85mm gibi objektiflere ihtiyaç vardır.

 • merhaba ben canon 600d almak istiyorum. net çeker mi? ve siz alıcak olsanız ilk önce bu makineyle ilgili birşey bilmeyen biri için hangi lensler uygun olur? hangi lensleri önerirsiniz bu makine için?

  • Tüm makineler net çekmek için üretilmiştir, önemli olan makineyi tanımak ve kullanabilmektir. Yani net çekip çekmemesi tamamen size bağlı. İlk olarak kit objektifi ile birlikte alın, başka objektif almayın, acele etmeyin.

 • Merhabalar,ilk kez makine almayi dusunuyorum manzara,camii cekimi icin hangi makineyi ve lensi almami tavsiye edersiniz ?

 • Hocam oncelikle merhaba. Internette yaziniza rastladim ve cok faydalandim. Bu crop factor yazinizida okudum fakat tam olarak bana lens secimi konusunda nasil bir fikir vermesi gerektigini anlamadim. Ilk defa bir makine alicam ve dslr almayi dusunuyorum. Orta sinif canon 70d uzerinde karar kildim . Hem video hemde fotograf icin. Norvecte yasiyorum ve etrafimda bilgi alacagim kimse yok. Oncelikle body secimimi degerlendirmenizi istiyorum. Amacim 1 2 hafta sonra dogacak kizimin resimleri videolari ile birlikte aile icin kullanim, hobi olarak kullanim. Turkiyeye tatillerde geldigimizde kullanmak istiyorum ve diger ulkelere yaptigimiz gezilerde. Hangi body slmayi dusundugumu belirttim. Bu bidy 2 adet kit lens secenegi ile sunuluyor 18-55 ve 18-135 stm lensler. Bu iki secenekten hangisini secmeliyim? Aralarinda 500 tl gibi bir fark var. 1.6 carpan konusuda kafami karistirmis durumda.
  Ic mekanda cocuk aile cekimlerinde iyi sonuclar dogururmu bu lensler? Birde sd kart almam gerekiyor sanirim. Bu cihazlari hafizasi yok heralde. Yardiminizi bekliyorum hocam. Cevabiniz dogrultusunda baska soru sorma imkani verirseniz cok sevinirim.

  • Fatih Bey, makine seçiminiz gayet iyi, alırken 18-135mm ile birlikte alırsanız bir çok işi halletmiş olursunuz. Elbette kart almanız gerekecek, bu makinenin dahili hafızası yok. Krop faktör yazısını makinenizi bir süre kullandıktan ve fotoğrafla ilgili biraz zaman geçirdikten sonra okumanızda fayda var.

  • Cevabiniz icin tesekkur ederim. 18-135 e yonelebilirim o halde. Birde ic mekanlarda aldigim bu lens ornegin evin icinde cocugumun resimlerini cekmek icin bana yeterli olurmu yoksa 50mm f1.8 lensde edinmelimiyim? Ic mekanda 50mm 1.8 lens ile alacagim kit 18-135 in 50mm ayardaki farklari ne olur cektigim resimler uzerinde? Sadece arka plan bulaniklastirmada mi ise yarar? Birde bana fotograf cekmeye yeni baslayan ve bunu amator olarak yapmak isteyen biri icin bir kaynak onerebilirmisiniz? Kendi siteniz olur veya baska bir site uzerinden dokuman olabilir. Boyle bir kaynak yok ise nasil bir yol izlemem gerektigi konusunda belki fikir verebilirsiniz .

  • Fatih Bey 50mm f/1.8 düşük ışıkta işinize yarar fakat iç mekan için biraz dar kalacaktır, o yüzden 35mm f/1.8 almak daha mantıklı bir seçim olur. Öncelikle burayı okuyarak başlayabilirsiniz: Güzel fotoğraflar çekmek istiyorum, neler yapmalıyım?

  • Sagolun hocam. yaziyi simdi okiycam fakat 35mm 1.8 lens bulamadim canon. 18-35 f1-8 sigma var oda 2000tl civari. 50mm f1.8 in 35mm f1.8 i yokmudur? Birde portre cekim yapan kisilerin 50mm den asagi kullanmadigi soyleniyor fakat 1.6 carpan faktoru goz onunde bulundurularak 35mm 1.8 in yaklasik 50mm ye denk gelmesi nedeniyle ic mekanda croplu makinada kullanilabilir sanirim 35 mm lens. yoksa bana bunu soyleyen kisi yanlis bilgiyemi sahip? Marka ve model olarak 35mm f1.8 lens onerirseniz cok sevinirim. iyi geceler.

  • Portre çekimi için 50mm altında olmaması önemli fakat iç mekanda az ışıkta çekim yapmakla bunun alakası yok. Yani iç mekanda çekim yapacaksanız açık diyaframlı bir obejektifle biraz daha geniş açılı bir objektif gerekli bu da 35mm veya 28mm olabilir. Ama sadece portre amaçlı düşünüyorsanız 50mm f/1.8 almanız tabiki daha uygun olur. 50mm alıp iç mekanda da kullanabilirsiniz ama biraz zorlanırsınız. Kadraja alacağınız kısım daralacaktır. Canon 28mm f/1.8 var, ya da Sigma 28mm f/1.8 var dilerseniz

 • merhabalar. aslında Nikon d5100 almayı düşünüyorum ve bazı sitelerde objektifin VR olduğunu yazmasına rağmen üzerinde aynı zamanda DX yazdığını da gördüm. yada DX satan birinin resimlerinde VR yazan objektif vardı. objektifin gerçekten VR mi DX mi olduğunu nasıl anlarız diye araştırma yapıtyordum ki sitenizi gördüm ve bi anda verdiğiniz eşsiz bilgilere daldım gittim.. ancak asıl sorunuma gelirsek VR bir objektif alsam da üzerinde gene DX yazıyor olacakmıdır yoksa bu bir kandırmaca mıdır? yani VR yada DX olduğunu tam olarak nasıl anlarım Nikon objektiflerin...

  Birde başlangıç seviyesi biri için Canon 650d ile Nikon d5100 arasında kalmış iken hangisini ne sebeple tavsiye edersiniz?? (yaklaşık 5-6 sene aynı cihazı kullanmak istiyorum)

  Şimdiden teşekkürler ilginiz ve cevaplarınız için...

  • Kısaltmaların anlamlarını buradan öğrenebilirsiniz: Objektiflerin üzerindeki kısaltmalar Her iki gövde de olabilir, çekeceğiniz fotoğraflarda fark olmayacaktır, sadece tutuşu, menüleri ve kullanımı farklı olacak. Bu da tamamen kişisel bir tercihin konusu o yüzden mutlaka gövde seçerken yakından elinize alıp incelemenizde fayda var.

 • öncelikle açıklayıcı konularınız için teşekkürler, fotoğraf adına ilk deneyimim olacak ilk makinemi almaya karar verdim. body seçimim Canon EOS 70D. yazılarınızdaki terimleri tam olarak anlayamamış olabilirim belki bu soruyu ondan soruyorumdur kusura bakmayın. 70D ile günlük her türlü çekimi yapabilmem için lens öneriniz nedir? isteklerimi karşılayabilecek, doğa, manzara , insan her türlü çekimi yapabilmem için bu body'e lens önerileriniz nelerdir? tak gez ya da çift lens önerirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkürler

  • Berkay Bey öncelikle DSLR satın alan birine tak gez objektif önermiyorum, çok mantıksız geliyor. İkinci olarak eğer kit objektifi ile birlikte aldıysanız ikinci objektif olarak genellikle tel yani 70-200 f/4 tarzı birşey ya da 70-300mm L serisi Canon almanızı önerebilirim. Fakat tüm işleri yapan bir objektif henüz yok malesef.

1 25 26 27

Lütfen, yorum yapmadan önce üstteki yazıyı okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle yukarıdaki yazıda verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

Siz ne diyorsunuz?

179
6979
9
Yazı
Yorum
Yıl
HC

HAKKI CEYLAN

Merhaba, vermenin almaktan çok daha keyifli bir iş olduğunu öğrendiğimden beri bildiklerimi ve ürettiklerimi paylaşmaya »