Kolay ve ucuza makro çekim nasıl yapılır?

Makro çekime heveslendiniz ya da herhangi bir nedenle çok yakından bir çekim yapmak durumunda kaldınız. Çok fazla yatırım yaparak bir makro objektif de almak istemiyorsunuz. O zaman anlatacaklarım işinize yarayabilir.

Genel anlamda bir makro çekim için aşağıdaki yöntemleri kullanıyoruz;

 • Makro Objektif
 • Makro Uzatma Tüpü (extension tube)
 • Reverse Lens Yöntemi
 • Close-Up filtre

Örneklerde kullandığım objektif Canon 50mm f/1.4 ve bu objektifin büyütme katsayısı 0,15x bu değer objeleri yeterince yakından çekmemize olanak tanımıyor. Gerçek bir makro objektifin büyütme oranı 1:1 olarak ifade edilir. Biraz daha detaylı açıklamak gerekirse: Makro Objektif kullanırken, maksimum olarak yakınlaştığımızda çekebileceğimiz objenin boyutları sensörümüzün boyutlarına eşittir. Ben Full Frame bir makine kullanıyorum ve sensör boyutu ise 36 x 24mm. Başka bir ifade ile Makro objektif kullanarak bu boyuttaki bir objeyi tam olarak kadrajı kaplayacak şekilde çekebilirim.

Fakat elimde makro objektif yok ve iyi bir makro objektifin fiyatları ise şu anda verebileceğimden daha fazla, ne yapmalıyım. O zaman diğer yöntemlere başvurmak durumunda kalıyorum. Burada vereceğim bilgi ve örnekler hem kolay hem de ucuz olması bakımından öne çıkan Makro Uzatma Tüpü ile çekim tekniğidir.

uzatma-tupu

Uzatma Tüpü ya da Extension Tube olarak adlandırılan ürünler objektif ile makine arasına takılan plastik ve metal aksamlı basit parçalardır. Temel olarak yaradığı iş ise netlemek istediğimiz objeye daha fazla yakınlaşabilmemiz ve dolayısı ile makro çekimler yapabilmemiz için yardımcı olmasıdır. Her objektifin belli bir büyütme katsayısı vardır. Extension Tube kullanarak objektifin büyütme katsayısını artırmış oluyoruz.

Piyasada iki çeşit Extension Tube bulunuyor. Bunlardan ilki ve nispeten ucuz olanı hiç elektronik bağlantı içermez ve bu nedenle tüm işinizi manual olarak halletmek durumunda kalırsınız. Tabiki bu da yapacağınız işten keyif almanız zorlaştırır ve bir süre sonra bırakırsınız, tavsiye etmiyorum. Bir diğeri ise objektif ile gövde arasındaki elektronik bağlantıları ileten özelliğe sahiptir. Bu durumda diyafram ve odaklamayı otomatik olarak yapmaya devam edebilirsiniz.

Extension Tube ya da makro uzatma tüpü olarak bilinen ürünler genellikle üçlü set halinde satılırlar. Tek başlarına kullanıldığı gibi üst üste takılmak suretiyle yakınlaştırma oranını artırarak ta kullanılabilirler. Örneğin elektronik iletime sahip olan Kenko’nun Canon için ürettiği ürünler üçlü set halinde; 13mm + 20mm + 36mm olarak satılıyor. Bu ürünler çok fazla teknoloji gerektirmeyen ve karmaşık yapıları olmayan ürünler; bu yüzden kanımca üçüncü parti markaları kullanmakta da herhangi bir sakınca olmayacaktır. Bu tip ürünleri ebay.com üzerinde $50 dan daha az bir fiyatla bulabilirsiniz. Markalı ürünlerin bazıları set halinde bazıları tek tek satılabiliyor. Önemli olan konu hangi marka gövdeyi kullanıyorsanız ona ait olan ürünü almanızdır. Yani Canon marka DSLR kullanıyorsanız ona uygun olanı, Nikon marka DSLR kullanıyorsanız ona uygun olanı almalısınız. Micro Four Thirds bir gövdeniz varsa ona uygun olanı da bulabilirsiniz.

uzatma-tupu

Fiyatlara biraz göz atacak olursak; örneğin Canon Extension Tube EF 25 II: $140 ve Canon Extension Tube EF 12 II: $84. Nikon için kendi markasının ürünleri ise Nikon PK-13 27.5mm AI Extension Tube: $100, Nikon 8mm AI Extension Tube PK-11A: $80, Nikon 14mm AI Extension Tube PK-12: $85 yani takım almaya kalktığınızda toplamda $265 gibi bir fiyat tutuyor. Türkiye içerisinde bunun $300 üzerinde olacağını tahmin etmek hiç te güç değil. Bu fiyata – belki üzerine biraz daha ekleyerek – 1:1 makro çekebilen bir objektif almak çok daha akıllıca olacaktır. Kenko’nun ürünleri biraz daha uygun gibi görünse de yine de $200 altında düşmüyor.

Fakat diğer yandan aynı işi görecek ve yeterli kaliteye sahip FotodioX Pro Auto Macro Extension Tube Kit – 13mm, 21mm ve 31mm: $60 fiyatla alabiliyorsunuz. Daha uygun fiyatlı olanları da bulabileceğinize eminim. sahibinden.com üzerinde de 150 TL ye kadar bulabiliyorsunuz. Micro Four Thirds kullananlar için $80 fiyatla Vello Deluxe Auto Focus Extension Tube Set’e bakılabilir. Malzemesi plastik olanlar biraz daha uygun fiyatla bulunabilir.

Benim elimde elektronik bağlantı içeren 13mm, 20mm ve 36mm lik bir uzatma tüpü vardı ve testlerimi bunlarla gerçekleştirdim.

uzatma-tupu

Kullandığım modelin boyu 9,5cm kadar. Aşağıdaki ilk fotoğraf 50mm ile en yakın netleme mesafesinden alabildiğim görüntüyü ve yanında ise %100 kroplanmış halini gösteriyor. Fotoğrafların üzerine tıklayarak büyük halde görebilirsiniz.

50mm

Kullandığım DSLR gövde ile üzerindeki 50mm objektifin arasına ilk parça yani 13mm lik parçayı yerleştiriyorum. Hemen farkedeceğiniz gibi minimum netleme mesafemiz kısalıyor ve objeye çok daha fazla yakınlaşabiliyorum. 50mm objektif ve 13mm uzatma tüpü ile beraber çekilen görüntü aşağıda;

x13

Oldukça büyük bir ilerleme kaydettik. Şimdi en ufak parçayı çıkartıp orta uzunlukta olanı yani 20mm lik parçayı takıyorum, sonuçlar aşağıda;

x20

Son olarak en büyük parçayı, yani 36mm uzunluğunda oları takıyorum, onunla aldığım sonuçlar da aşağıda;

x36

Full Frame gövdede, 50mm lik objektife 36mm lik uzatma tüpü takıldığında neredeyse 1:1 oranında büyütme sağlanabiliyor. Bu parçaların ikisini veya üçünü bir arada kullanabiliyorsunuz. Bu durumda daha yakından çekme imkanınız olacaktır. Fakat bazı zorluklarla karşılaşamanız mümkün. Objeye o kadar yaklaşıyorsunuz ki obje artık objektifin ön elemanına değiyor ve alan derinliği 1mm nin altına iniyor. Bu problemi aşmak için diyafram değerinizi olabildiğinizce kısmanızı ve kablo deklanşör (eğer yoksa gecikmeli çekim) kullanmanızı önereceğim. Diğer bir problem de objeye yaklaştıkça makine yada objektifin ışığa engel olması.

Tüm bu çekimler otomatik netleme mekanizması ile netlenerek çekildi. AF nin çalışmaması ya da diyafram değerini makine üzerinde görememeniz uzatma tüpünü iyi takamadığınız anlamına gelir. Temas etmesi gereken bazı parçalar yerine oturmamıştır.

Basit ve ucuz bir maliyetle durağan objeler kullanarak harika işler çıkartabilirsiniz.

64 Yorum Var

 1. Hocam merhaba çok bilgilendirici bir çalışma olmuş. Andoer marka tüpün siparişini vermiş bulundum. Makinamin markası canon 1200d. Kit lens ile kullanacağım. Doğada böcek kelebek vs fotoğrafları çekmek için aldım. Sabit nesne cekmeyecegimden bir zorluğu olur mu. Teşekkürler.

 2. Selamlar, 13mm,20mm,36mm Uzatma tüpünü 50mm bir objektife takarsam,kaç mm lik bir makro objektife eş değer bir büyültme elde ederim .?
  Kolay gelsin.

  • Merhaba, özel objektifler haricinde tüm makro objektiflerin büyütme oranları aynıdır. O da 1/1 dir. Yani gerçek dünyada kapladığı alan ile sensör üzerindeki kapladığı alan aynıdır. Farklı odak uzaklıkları neyi değiştirir diye sorabilirsiniz. Aynı görüntüyü elde edebilmek için farklı çekim mesafelerinde çekmeniz gerekir. Örneğin kelebek çekimlerinde 1/1 yakınlaştırmasını daha uzak mesafeden yapmamız gerekir, kelebek kaçmasın diye. Ama çiçek çekerken bunu daha yakından yapabiliriz. Kısaca büyük odak uzunluğuna sahip objektiflerle daha uzaktan 1/1 yakınlaştırılmış görüntüyü alabiliyoruz. Uzatma tüpleri ise takılan objektiflerin minimum netleme mesafelerini değiştirir. Bu iki konuyu denkleştirmek zor, ancak deneyerek elde edilen görüntüleri karşılaştırarak cevap verilebilir.

 3. Merhabalar.. Benim makinem nikon d7100. Kullandığım objektif ise 18-105 (67mm filtre çapı)
  İnternette ters bağlantı adaptörü sipariş ettim (67mm). Makinemi ters takmadan önce bulp moduna alıp değerimi 3,5 f olarak girdim ve makinemi ters çevirip bağladım. Ancak değer 0 olarak görülüyor ve fotoğraf çektiğim zaman siyah bir resim geliyor. Nerede hata yaptım ? Bu konuda kafam çok karışık ve çaresiz kaldım diyebilirim. Veya sizin bildiğiniz bir yöntem varsa beni adım sırasıyla yönlendirin lütfen. Zor durumdayım :/

  • Şu anda elimde Nikon olmadığı için test edemiyorum fakat bu tip denemeler için eski tip manual objektifleri kullanmakta fayda var. Ayrıca bulb moduyla işiniz yok, manual modda çalışmanız yeterli olur.

 4. Bu Nikon dx lerde neden hala prime lenste üretimi genişletmiyor ki, kulaklarınımı çekmeli acaba şöyle 200mm veya 500mm arası dx prime üretse maliyeti mercek ağırlığından ötürü az oluyor bizimde işimize yarar. Şunu soracaktım Uzatma Tüpü ile normal çekimler yapılmıyor mu.

  • Normal çekimden kastınız makro haricindeki çekimler sanırım. Normal çekim için uzatma tüpünün size kazandırdığı herhangi birşey yok ki.

 5. Mehmet Güneş | 24 Kasım 2016, 13:22

  Hakkı bey merhaba,
  Canon 15-85 f:3,5-5,6 objektifi kullandınız mı?
  Üst düzey bir ürün. Pahalı. 2.600 tl fiyatı var. İnternette yorumlara baktım. Yorum yapanlardan çok kimse kullanmamış. Diyafram aralığının 3,5-5,6 oluşundan dolayı bu fiyatı haketmediğini düşünenler epeyce var. Sadece objektifin çok keskin olduğu yazılmış. Türkçe tanıtım videosu malesef yok. Yabancı videoları izledim. Ürün hakkında tam kanaate ulaşamadım. Bir de anladığım kadarıyla macro ayarları mevcut. Macro çekimlerini göremedim. Sizin bu objektif konusunda görüşlerinizi merak ediyorum. Teşekkürler, selamlar.

  • Hayır kullanmadım; ama bu tip objektiflerin makro özelliği gerçek 1:1 makro değil genellikle biraz daha yakın çekim yapabilen close-up özelliğidir. Makro için sabit odaklı makro objektif almak gerekir.

 6. Hocam benim için nikon marka olacak şekilde 1.600 1.700 tl yi gecmicek bir dizilim yapar mısınız makro çekim üzerine Rica etsem ben çok araştırdım ama içinden çıkamadım

  • Mehmet Bey, fotoğraf işi öyle bir hap gibi yutulacak bir olgu değil. Bir çok fotoğraf kategorisi kendi içerisinde uzmanlaşmayı gerektirir. Makro da bunlardan birisi. Öncelikle bir gövde ve objektifle başlarsınız, biraz fotoğrafa ısınırsınız ve öğrenirsiniz. Sonrasında makro hevesiniz varsa bütçeniz de sınırlı ise bu tip yöntemleri denersiniz. Bu işi severseniz daha iyi çekmek için makro objektif satın alırsınız.

 7. Hüseyin Polat | 27 Ekim 2016, 13:23

  Hakkı Bey Merhaba,

  Vermiş olduğunuz bilgiler ve yardımlarınız için çok teşekkürler.

  Sabit duran PVC figür, kolye ve yüzük vb. ürünlerin fotoğraflarını çekmek istiyorum yakından. Profesyonel şekilde çok çok iyi çıkmasına gerek yok açıkçası.
  Araştırdığım kadarı ile Canon Eos 1200D (fiyat olarak çok iyi) ve Canon Eos 700D arasında kaldım.
  Henüz başlangıç için kullanacağım hemde fiyat olarak bana uyduğu için Canon Eos 1200D iyi gibi geldi bana ama siz hangisini daha çok tavsiye edersiniz?

  Ayrıca alacağım makine ile makro çekimde yapmak istiyorum.
  Hem Canon Eos 1200D, hem de Canon Eos 700D için önerebileceğiniz makro lens var mı?

  Şimdiden teşekkürler,
  Kolay gelsin.

  • Merhaba, makro çekim makineden ziyade kullanacağınız objektifle ilgili. Her iki makine ile de makro çekim yapabilirsiniz. Benim tercihim Canon 700D den yana olurdu.

 8. Merhaba, benim sorum şu kullandığım makine Nikon D7000 ve elimde 18-105mm ile 50mm lens mevcut. Sorularıma geleyim şimdi. (:
  1- Bu uzatma tüplerinden almayı düşünüyorum börtü-böcek çekmek için 18-105mm için uzatma tüpü farklı 50mm için uzatma tüpü farklı mı oluyor?
  2- Bu şekilde çekim yapabilmem için makineyi sabitlemem mi gerekecek resmi kaliteli çekmesi için?

  • Merhaba, uzatma tüpleri gövde ile objektif arasına takılıyor. Dolayısıyla gövdede objektifin takıldığı yeri (bayonet) uzatmış oluyorsunuz. Yani objektife göre değişmiyor. Gövdeye göre değişiyor. İkinci sorunuzun cevabı ise ışık koşulları ve sizin düşük ışıktaki çekim kabiliyetinizle ile ilgili, özel olarak sabitlemeniz zorunlu değil.

  • Açıklamanız için teşekkürler.

 9. Begum Malyemez | 18 Temmuz 2016, 19:02

  merhaba nikon d90 govdem ve 18-150mm objektifim var is geregi macro cekim yapmam gerekiyor sanirim ayarlama ile yapamiyorum onerdiginiz bi objektif ya da baska bi yontem var mi cevaplarsaniz sevinirim.

  • Makro çekmek için sabit odak uzaklığı olan makro objektif gereklidir. Nikon ya da Sigma makro objektiflerinden birini seçebilirsiniz. Ek olarak ring flaş kullanırsanız makrolarınız oldukça iyi olacaktır.

 10. Merhaba, bende Sony a6000 ve 50mm 1.8 lens ile
  nikon d5200 18-200 vr2 lens mevcut…aliexpress sitesinde 5-6 usd civarında 3 parça uzatma tüpü gördüm…Sizce bu tüpleri kullanabilir miyim?
  son olarak mevcut makine ve lenslerimi bu tüplerle kullanabilir miyim? Teşekkürler…

 11. Alper Tolga Doğru | 20 Haziran 2016, 03:24

  Merhabalar, doğa yürüyüşünde makro çekimi oldukça fazla kullanıyorum, hafif ve ucuz olması için internet üzerinden inceleme yaptığım sony a6000 ( 16-50 ve 55-210 lens) ıle nikon coolpıx p900 modelinden hangisini almak daha mantıklı. Kullandığım makinalar nikon coolpıx p100 ıle p600 ( p100 makro çekimlerinden oldukca memnundum)

  • En iyi makro çekimleri için özel makro objektifler ve ring flaş kullanmak gerekir. Bahsettiğiniz Nikon P900 kompakt bir makine, başarısı herkese göre değişir ama memnun kalabilirsiniz. Sony s6000 eski bir model, eğer a6300 veya a6000 alırsanız Sony 30mm f/3.5 Macro objektif almalısınız.

  • Alper Tolga Doğru | 21 Haziran 2016, 00:05

   Teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kalın.

 12. uğur koç | 30 Nisan 2016, 21:33

  Hocam öncelikle paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Bende 15-105 lens aldım. Ancak kuş resimleri filan çekerken yakın olmuyor yakın olmasını isterim bu sebeple makro tüplerden alsam işimi görür mü ve kalite düşer mi? teşekkürler

 13. Merhaba, ayrıntılı açıklamalar, örneklemeler için teşekkürler. Benim bir kaç sorum var size;

  Elimdekiler;

  Canon 500D,
  18-55 mm,
  70-300 mm,
  50 mm sabit lens,
  2x500W projektör,
  Aydınger kağıdından yapılmış kabin,
  tripod, kumanda..

  Sorularım:
  1-Elimdeki hangi lensi hangi ayarda kullanayım (Makro için)?
  2-Extention tube alayım mı? evet ise hangisine takayım?
  3-Lensi ters taktıran adaptörden mi alayım? evet ise hangisine takayım?
  4-Close-up mı alayım? evet ise hangisine takayım?

  Soruların bazılarına yukarıda cevap vermişsiniz ama bunlar arasında hangisini önerirsiniz göremedim. Çekim yapacağım materyaller sizin yukarıda çektiğiniz goblin figürü kadar.

  Şimdiden teşekkürler.

 14. Hayati CANPOLAT | 17 Nisan 2016, 14:40

  Fotoğraf makinesi alıp makro çekim ile uğraşmak istiyorum önerebiliceğiz bir fotoğraf makinesi modeli var mı ? Bütçem 1000 ile 1700 arası ve ayrıyetten makro objektif için bütçem 800 TL ye kadar

  Teşekkürler.

  • Hayati Bey, Neredeyse tüm makro objektifler oldukça keskin görüntü verirler. Canon 700D gibi bir gövde alara buna Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM MACRO objektif alarak harikalar yaratabilirsiniz. Ama bütçenizi aşıyorsa Sigma Telephoto 70mm f/2.8 EX DG Macro ya da Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM objektif satın alabilirsiniz. Benim referansımla Nova Fotoğraf‘tan ürünleri inceleyebilir ve liste fiyatından daha uygun fiyatla satın alabilirsiniz.

 15. EMRAH MAVERICK | 23 Mart 2016, 11:37

  Hakkı bey selamlar nikon d5200 DC lens de bu gibi yakın makrolar yapabilir miyim, birde Bu DC lens ile manzara vs net fotoğraflar alabilir miyim bu lens kötü müdür sizce

 16. HALİL AKPEHLİVAN | 13 Ocak 2016, 11:25

  Hocam çok faydalı ve detaylı bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim.Hocam hep CANON ve NİKON hakkında bilgiler veriyorsunuz ,genelde onlar hakkında’da bilgi sahibi oluyorum. Benim SONY A65 şim var.Kit 18-55 ve 50f/1.8 ayrıca 70-300G SSM objektiflerim var,az çok bilgim olsada,sizin vereceğiniz bilgiler bana çok daha fazla yardımcı olacaktır.Yani genel olarak SONY A serisi hakkında fikriniz nedir.Zamanınızı aldım,özür dilerim.İyi günler.Saygılar…

  • Sorular genellikle o markalardan geliyor, benim kullandığım marka da Olympus bu arada. Sony sensör üretiminde şu an lider konumunda ve gelecekte Canon ve Nikon’a ciddi rakip olacak. Şu anda en sevilen gövdelerden birisi Sony A7Rii. Sony A6000 de oldukça iyi ve kullanılabilir bir tercih fakat aynasız gövdelerde şu an için bence iki seçenek var Olympus ve Fujifilm. Sony de yeterince objektif seçeneği bulunmuyor.

 17. Bahsettiğiniz ” FotodioX Pro Auto Macro Extension Tube Kit – 13mm, 21mm ve 31mm ”
  uzatma tüpleri herhalde sadece canon için. Nikon için olanı yok mu?

 18. Salih Okan | 19 Kasım 2015, 23:25

  Merhaba Hocam,
  Bir iş nedeni ile küçük objelerin fotoğraflarını çekmek durumundayım. Canon 550D makine ile tamron 90 mm objektifim var. Tripod ile çekim yapıyorum. Diyaframı çok kısamıyorum çünkü çalışmam gereken ortamda ışık yetersiz kalıyor. Net fotoğraf çekebilmem için makinemin ayarları nasıl olmalı. ISO değerini 100 de tutuyorum bu arada. Ayrıca Tamron macro lens hakkında bilginiz varsa eğer lensin üzerinde bulunan FULL/0,5-sonsuz /0,5-0,3 mm ayarlarını hangi durumlarda kullanmalıyımi Çok uzun oldu sanırım. Cevaplarsanız sevinirim. İyi akşamlar Hocam.

  • Merhaba bahsettiğiniz objektif üzerindeki ayarlar otomatik netleme ile ilgili uzaklık sınırlamaları. Yani eğer kabaca çekeceğiniz objenin uzaklığını biliyorsanız objektifin gereksiz yere ileri geri hareket etmesini önlemek için bu sınırlamaları kullanırız. tripod üzerinde çekim yapıyorsanız mutlaka kablo deklanşör ya da uzaktan kumanda kullanın. Eğer hiçbiri yoksa gecikmeli çekim modunda 2s veya 5s gecikmeli çekmek olmalı. Tripod üzerinde çekim yaparken eğer hareketli objeleri çekmiyorsanız diyaframı kısmanızla ilgili sıkıntı olmaz.. Ek olarak burayı okuyabilirsiniz: Daha keskin fotoğraflar çekmek için ipuçları

  • Salih Okan | 23 Kasım 2015, 01:42

   İlgilendiğiniz için teşekkür ederim Hocam..

 19. selim yigit | 29 Temmuz 2015, 21:36

  macro konusu ile ilgili verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz..Elleriniz ve sevdikleriniz dert görmesin..

 20. Merhaba Hakkı bey, benim Canon 100D makinem+18-55 kit lensim var. Makro çekim yapmak istiyorum. Böyle tüp set mi almak mantıklı yoksa ucuz yollu bir makro lens alıp yoluma devam etmek mi?

  • Bütçeniz el veriyorsa makro objektif alabilirsiniz. Makro objektiflerin hiç biri kötü değildir. Hatta ikinci el bile bakabilirsiniz. Bunlar sadece eğlenme amaçlı veya bütçesi olmayanlar için alternatif yöntemler..

  • Peki hocam 800tlye kadar makro özelliği olan hangi lensi önerirsiniz acaba?

  • Uygun fiyata kullanabileceğiniz Makro Objektif Canon EF 50mm f/2.5.

  • Peki Hocam Makro Objektif Canon EF 50mm f/2.5.+ ucuna Raynox MSN-202 Süper makro adaptör alırsam iyi bir sonuç alır mıyım sizce?

  • Eğer hareketli olmayan nesnelerle çalışacaksanız, iyi bir ışıklandırma ile çok güzel sonuçlar alabilirsiniz, bu tip makro çekimler gerçek bir disiplin ister ama sonuçları gayet tatmin edicidir.

 21. MEHMET AKIF | 29 Haziran 2015, 10:27

  Hocam lensi ters bağlayarak yaptığımız macro çekimlerinde böcek,kelebek vs gibi hareketli nesneleri çekmemiz imkansız mıdır ?
  Sahibinden.com da macro uzatma tüpünü 120 TL ye buldum, Acaba ters bağlamanın dezavantajlarından dolayı bunu almam daha uygun mu olacaktır.?
  Ve son olarak :) Yazınızda uzatma tüplerini ayrı ayrı bağladığınızda en iyi sonucu 31mm lik tüpte almışsınız acaba üçünü birden almak yerine sadece 31mm tüpü alacak olursam, tek satılan bulabılır mıyım? şimdiden çok teşekkür ederim

  • Elbette imkansız değil; ama oldukça zor. Genellikle takım halinde satıldıklarından dolayı tek bulmanız zor, bulsanız da fiyatı çok farklı olmayacaktır.

 22. iyi günler hocam ..bende canon d400 var..lenslerim ise 18/55 canon.18 /200 tamron 50 mm canon .70 /300 canon..sorum şu ..yukarda yazılarınızı okudum..macro cekim icin 50 mm ye uzatma tüpleri dediniz..ve cektiğiniz fotoğrafları inceledim..yani bana uzatma tüpü lazım demkki..sizin tavsiye edebileeceiniz bir yer var mı almam icin..gerci makina 3 yıldır bende ama halen daha cekim ayarlarını tam yapamıyorum..yazıma cevap verriseniz sevinirim..iyi calışmalar..

  • Mustafa Bey internette arama yaparak istediğiniz ürünlere ulaşabilirsiniz, ya da İstanbulda iseniz Sirkeci civarında bir çok fotoğraf ekipmanı satan dükkan bulabilirsiniz.

  • Hocam geçenlerde manuel tüpleri iade edip otomatik (elektronik ) olan uzatma tüplerinden aldım.Arada dağlar kadar fark varmış.Alacak arkadaşlar kesinlikle otomatik olandan almalarını öneririm…

  • Evet manual çalışmak çok zahmetli.

 23. Hocam merhaba , ben deneme amaçlı elektronik bağlantısı olmayan tüplerden aldım.Dİyafram 22deyken 18-55 lensimi çıkartıyorum.Tüpleri taktığımda sadece tam zoom yapıp focus ayarını en sona getirince sadece birkaç cm ön tarafını net çekiyor.Zoomu düşürdüğümde ya da odaklanmayla oynarsam sadece flu bir görüntü alıyorum.Acaba nerede hata yapıyorum tahmininiz var mı ?

  • En iyi sonuçları sabit odaklı objektiflerle alıyorsunuz, ben de 18-55 olmadığından test etme şansım yok; ama hata görünmüyor.

 24. güller güner | 21 Nisan 2015, 22:59

  Hocam iyi günler ben fotoğraf çekmeyi seviyorum.Bir iki 2 ,3 aylık kısa kursunnada gittim. Makinem samsung ES 65 compact makina ile güzel çekimler yaptım,Çiçek ve manzara çekmeyi seviyorumArtık yarışmalara katılmak ve sergi açmak istiyorum..Bu yıl 1 ay önce yine fotoğraf kursuna başladım ancak sınıfta genelde herkesin profosyonel makinesi var ve hoca uzun pozlama.zoomlama,pan çekim gibi konular anlatınca makinam yetersiz geldi bana ve kollarım zayıf olduğundan hocam bana samsung WB200 18× iyi olduğunu yeteceğini söyledi ve bende 400 liraya bimeksten aldım.Bu hem manuel hemde otomatik makina kullanımı kolay ve hafif.Ancak makinanın F7.3 ve yeteriince iyi çekmiyor gibi.Eşim daha iyi profosyonel bir makina alsaydın dedi.Acaba makinayı başka bir makina ile değiştirsemmi yoksa yeterlimi.Bilgi verirseniz sevinirim.

  • Bazı konularda yetersiz kalabilir; ama şu soruya verdiğiniz cevap önemli. “Çekmek istediğiniz bir fotoğrafı makinenin yetersizliğinden dolayı çekemediğiniz oldu mu?” Eğer olduysa evet yetersiz demektir.

 25. canon sx50 makro çekim için uygun mu ? Daha ilk defa fotoğraf makinası alacağım ve makro fotoğraflara ilgim var.Şimdiden verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

 26. ozan Işılar | 25 Şubat 2015, 23:27

  merhaba, yazınızın başında closeup filtreden bahsetmişsiniz ancak detay yok, sanırım daha ekonomik bir uygulama ama tavsiye edermisiniz? en azından başlangıç denemeleri yada arada makro çekeceksek işimizi görecekmidir. Ben nikon d3200 18-55 kit + nikon 55-300 lens kullanıyorum ama fazla lens değiştirmek durumunda kalıyorum ve 55-300 kullanırken çok uzak çekim değilse vizörün açısı dar kalıyor, standart kullanım için 18-140 ile 18-105 arasında fiyat farkından dolayı tereddüt ediyorum siz hangisini tavsiye edersiniz? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Yazının konusu Closeup filtre değil o yüzden detay yok, Closeup filtre ile elde edeceğiniz görüntülerde özellikle kenarlara gidildikçe bulanıklaşma artıyor ve düşündüğünüz kadar ucuz değiller.

 27. serdar karakaya | 15 Aralık 2014, 19:37

  photoshop programı olarak ne önerirsiniz ?

 28. yilmaz aksu | 27 Eylül 2014, 17:17

  hakki hocam elinize yureginize saglik.
  bende bu uzatma tuplerinden aldim bugun elime gecti bir iki deneme yaptim gayet basarili geldi bana tabi acemi cekimi daha ilerde ogrenecegim sayenizde.
  saygilar.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.