İlk kez DSLR makina alacak olanlar, dikkat! - hakkiceylan.com
27 Nisan 2012

İlk kez DSLR makina alacak olanlar, dikkat!

Son zamanlarda yazılarıma yapılan yorumların birçoğunu yeni bir DSLR gövde alma aşamasında olanların ki oluşturuyor. Bu yeni başlayan, hevesli topluluk henüz teknik konulara pek hakim olmadığından araştırma ve tercih yapma konusunda biraz zorlanıyor. Ben de bu konuya kısaca ve kolay anlaşılır bir şekilde değinmek istedim.

Uzun süredir yazmadım, biliyorum; fakat yapılan yorumlara verdiğim cevaplar bazen yazı yazmaktan daha yorucu hale gelebiliyor. Ben de biriken yorumları tek seferde cevaplama yolunu seçiyorum. İki, üç günde arayla biriken yirmi, otuz kadar yorumu cevaplıyorum. Böylece ben de bilgilerimi tazelemiş oluyorum.

Bu yazının konusu tamamiyle yeni bir DSLR alma niyetinde olan amatör ve ileri amatörlere yöneliktir. Bu yüzden kendinizi farklı bir kulvarda görüyorsanız ya da profesyonel amaçlı çalışma yapacaksanız tavsiyelere kulak asmayınız.

Öncelikle bilmeniz gereken ya da tespit etmeniz gereken ilk kriter bütçe konusu. Daha doğrusu ilk aşamada harcayabileceğiniz maksimum para miktarı. Almışken en iyisi olsun diyemezsiniz çünkü en iyisi en pahalısı olacaktır ve bunun üst sınırını çizmek oldukça zor. Eğer çok paranız varsa ona göre tavsiyelerim de olacak, merak etmeyin. Ayrıca sonradan ek harcamalarınız olacak, emin olun.

İkinci olarak alışverişinizi nereden nasıl yapacağınıza karar vermelisiniz. Bunun için birkaç tercihiniz olabilir, bunlar :

 1. Türkiye içerisinden faturalı ve garantili alışveriş.
 2. Türkiye içerisinden spot olarak, dükkan garantili alışveriş.
 3. Yurt dışından, özellikle USA den alışveriş.

1) Tabi ki en güvenli ve sağlam yöntem Türkiye içerisinden faturalı ve garantili alışveriş yapmak, fakat bunun bir dezavantajı var o da pahalı olması. Neyse ki son bir yıldır Canon markası üzerinde olan aşırı pahalılık yerini normal seyrine bıraktı ve artık Canon'un giriş seviyesi ürünlerini Türkiye'den faturalı ve garantili almak hiç te pahalı olmuyor.

2) İkinci yöntem biraz daha uygun fiyatlı bir alternatif. Yani Türkiye'ye yurt dışından herhangi bir yolla sokulmuş ürünleri Türkiye'den satın almak. Böyle bir durumda ürüne iki yıl garanti verilmese de birçok firma ürünlere 2 ay - 1 yıl arası garanti verebiliyor. Yani bir süreliğine muhatabınız oluyor, ama eğer güvendiğiniz bir satıcı ise sizinle ilgilenip, arıza durumunda iki yıl boyunca da ürünleri yurt dışına da gönderebiliyorlar.

3) Son yöntem en uygun fiyatlı yöntem, yani USA den gelen bir tanıdık ya da akrabaya bu ürünleri sipariş ederek yanında getirmesini sağlayabilirsiniz, fakat bu yöntemin en büyük dezavantajı karşı tarafta hiç bir muhatabınızın olmaması ve ürününüzün garantisiz gibi işlem görmesidir.

Alacağınız ürün hangi marka olursa olsun kit lensi (yanında paketlenmiş olarak gelen objektif) ile birlikte almanız her açıdan iyi olacaktır. Sonradan objektif ihtiyacınız ve arayışınız olursa, o tamamen ayrı bir konu. Ama benim öngörüm, ilk başladığınızda bu objektif sizi uzun bir süre oyalayacağı ve ihtiyacınızı karşılayacağı yönünde. Ek olarak çabuk karar vererek yanlış yanlış bir yatırım yapmanızı önleyecektir.

Marka seçimini yaparken Canon veya Nikon'da karar kılmanız iyi olacaktır. Diğer markaların ürünleri bu yazımızın konusu değil, zaten belli bir süre fotoğrafçılıkla ilgilendikten sonra bu iki markanın baskın olma sebebini ve tercihinizi yaparken bunlardan birini seçmenin birçok avantajının olduğunu göreceksiniz. O yüzden benim de tavsiyem giriş seviyesi ürün alırken de Canon ya da Nikon'dan şaşmayın.

Canon'un giriş seviyesinde alınabilecek ve Türkiye'de satılan şu modelleri var; 60D, 50D, 650D, 600D, 550D, 500D, 450D, 1100D, 1000D. Evet halen sıfır 450D satan yerler bulmak mümkün. Bu ürünler tercih yapabilmek için biraz fazla. Bunlardan birkaçını hemen elememiz gerekiyor. İlk elememiz gereken model 1000D hem satış fiyatı olarak bir avantajı yok, hem de daha iyi özellikler 1100D de mevcut. Aynı şekilde 450D ve 500D modellerini de tercih etmemiz için hiçbir geçerli sebebimiz bulunmuyor, bunları da eliyoruz. Aynı şekilde 50D yi de eledikten sonra elimizde Canon'a ait beş model kalıyor: 60D, 600D, 550D, 1100D. Aslında 550D yi de elemeye tabi tutabiliriz zira 600D ile en aralarında fiyat farkı yok gibi. Şu durumda elimizdekiler;

Canon 1100D, Canon 600D, Canon 650D, Canon 60D

Şimdi Nikon'a bakalım, Nikon'da ki durum biraz daha karışık. Önceleri isimlendirmelerden bir ipucu veriyorlardı fakat şimdiki model adları oldukça karışık, hangi modelin daha üstün özellikleri olduğunu anlamak gittikçe zorlaşıyor. Nikon için Türkiye'de satılan şu ürünler var D90, D7000, D5000, D5100, D5200, D3000, D3100, D3200. Bu modellerden de elememiz gereken birkaç tanesi mevcut. Öncelikle D3000 ile D3100 arasında ciddi bir fiyat farkı olmadığından ve D3100 modelinin her bakımdan üstün olmasından dolayı D3000 modelini eliyoruz. Aynı şey D5000 için de geçerli bunu da eliyoruz. Nikon için geride kalan modellerimiz ise altı adet;

Nikon D7000, Nikon D90, Nikon D5100, Nikon D5200, Nikon D3100, Nikon 3200

Seçim yapmaya karar vermeden önce eğer sempatisi olduğunuz bir marka varsa veya herhangi bir nedenden ötürü marka tercihini yapmış iseniz, yani Canon ya da Nikon ürünlerinden birini almaya karar verdiyseniz işiniz kolay. Bütçenize göre seçiminizi hemen yapabilirsiniz.

Bu durumda eğer Canon almayı düşünüyorsanız benim bulabildiğim en düşük fiyatlar şu şekilde; (Yukarıda belirttiğim alışveriş yöntemleriyle belki bir miktar daha ucuza alabilirsiniz; fakat bu size avantaj sağlamaz, garantili ve faturalı almak bu durumda en iyi seçenek olacaktır.)

 • 950 TL > Canon 1100D + 18-55mm kit objektif
 • 1.450 TL > Canon 550D + 18-55mm kit objektif
 • 1.550 TL > Canon 600D + 18-55mm kit objektif
 • 2.000 TL > Canon 650D + 18-55mm kit objektif
 • 2.450 TL > Canon 60D + 18-55mm kit objektif

Bütçeniz her ne kadar düşük olursa olsun Canon 1100D modeli yerine 250 TL daha fazla vererek bir Canon 550D sahibi olmak her anlamda daha avantajlı olacaktır. Eğer açılır ekran istiyorsanız ve biraz daha fazla bütçeniz varsa Canon 600D alabilirsiniz tabi ki.

Eğer marka olarak Nikon almayı tercih ettiyseniz bilmeniz gereken bir şey var. Nikon'un bazı giriş modelleri (D5100, D5200, D3100, D3200) tüm objektiflerle uyum içinde çalışmıyor, yani otomatik netleme yapamıyor. Alacağınız Nikon objektiflerin üzerinde AF-S ibaresinin olmasına dikkat etmeniz gerekecek. Birlikte satılan kit objektiflerde netleme motoru bulunduğundan sorun yaşamazsınız. Ama sonrasında alacağınız ürünlerde buna dikkat edin.

 • 1.100 TL > Nikon D3100 + 18-55mm kit objektif
 • 1.750 TL > Nikon D3200 + 18-55mm kit objektif
 • 1.700 TL  > Nikon D5100 + 18-55mm kit objektif
 • 2.500 TL > Nikon D5200 + 18-55mm kit objektif
 • 1.850 TL > Nikon D90 + 18-55mm kit objektif
 • 2.800 TL > Nikon D7000 sadece gövde

Gelelim asıl sorumuza, yani marka tercihinde bulunmamış iseniz hangi makineyi alacaksınız?

Eğer bütçeniz 1500 TL nin altında ise ise Canon 600D, 2000 TL veya altında ise  650D almalısınız. Yani Nikon'un ilk giriş seviyesindeki ürünleri önermiyorum. Ama eğer bütçeniz biraz daha fazla olabiliyorsa o zaman Nikon D7000 almanızda hiç bir sakınca yok. Tabii daha da fazla harcayabiliyorsanız burada yer vermedim ama Canon 7D sizi bekliyor olacaktır.

NOT: Sorulara yeterince cevap verdiğimi düşünüyorum, muhtemelen sizden önce biri aynı soruyu sormuştur, lütfen yorumlara bakınız.

Eğer yazımı beğendiyseniz ve diğer yazılarımdan haberdar olmak isterseniz, RSS kullanarak beni takip edebilir veya Facebook Sayfamı beğenebilirsiniz. Twitter hesabımdan da son güncellemeleri takip etmeniz mümkün. Benimle iletişime geçmek için Facebook Sayfamdan mesaj gönderebilirsiniz.

Sorular ve Cevaplar

Toplam 970 adet yorum yapılmış.
Cevaplarda işinize yarayacak bilgiler bulabilirsiniz.

 • Hocam merhabalar, 650D almayı planlıyorum ve ilk makinem olacak. Sizce giriş seviyesi için tercihim nasıl?

 • nikon d5100 nasıl genel bi bilgi verebilir misin.ilk profesyonel makinam olucak.lens falan deniliyo bilgim yok anlatır mısınız

  • istediğiniz bilgileri google da arama yaparak bulabilirsiniz.

 • Hakkı bey merhaba.

  ben fotoğrafçılık konusunda hiç bir bilgiye sahip değilim. Daha öncede hiç profesyonel makine kullanmadım. Fotoğrafçılık için çok gezemem ama gezdiğim yerlerde kullanmak için bir makine almayı düşünüyorum. ama tercihim DSLR bir makine olması. Telefon ve küçük dijital makine kullanmak istemiyorum. Elektronik mağazaları gezdiğimde Fujifilm HS25 HS30 modelini çok tavsiye ettiler. Canon 550d ve Nikon d3100 arasında kalmışken bir de bu makineler çıktı alternatif olarak. başlangıç için dslr ye gerek yok dediler. D3100 ile aynı zoom u yapmak için lens de almam gerekiyormuş.(çünkü Fujifilm in 0 noktası çok iyiymiş) Ama DSLR olursa ilerde portre ve manzarada çekmek isterim diye düşünüyorum. DSLR mi değil mi? Eğer DSLR ise CAnon mu Nikon mu? yardımcı olursanız çok sevinirim.

  çok teşekkürler

  • Bu kadar az bilgi ile DSLR kullanmak hamallık olur, amatör fotoğrafçılıkla uğraşmayacaksanız çok gereksiz bir seçim. Canon G12 gibi bir makina alın tüm işinizi görecektir. Ama amatör fotoğrafçılıkla uğraşacaksanız o zaman biraz okumanız yerinde olacaktır. Buradan başlayabilirsiniz; Amatör Fotoğrafçının Hikayesi

 • Merhaba Hakkı Hocam ;
  Nikon 'un giriş seviyesi makine sını önermiyorum diyorsunuz.D90 ile D7000 arasında bayağı bir fiyat farkı var.D5100 başlangıç seviyesi diye belirtiliyor.D90 ise yarı profesyonel diye geçiyor.İki makine arasında hangisini alacaksam en azından üzerindeki kitin min.18-105 vr olacağını biliyorum :)

 • Hakkı Bey Selamlar,

  Bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Yazdıklarınızı okuduktan sonra D_SLR makinelerden hangilerini alabileceğim hakkında bir fikir sahibi oldum

  Canon EOS 600D ve Nikon 5100 arasında kaldım. İkisi de fiyat aralığımda.

  snapshot.com adresinden makinelerin teknik özelliklerini karşılaştırdığımda Nikon 5100 ün Canon a göre daha üstün olduğunu görüyorum. Ama siz tavsiye etmiyorsunuz.

  Neden?

  Syg.

  • Yorumlarda birkaç kere yazdım, ama söylediğim gibi biraz da kişisel bir tercih. Bence hangisi hoşunuza giderse onu alın, aradaki teknik farklar ne fotoğraflarınıza yansıyacak ne de çekerken sizi etkileyecek şeyler değiller.

 • Merhaba Hakkı Bey,
  Elimizde 15 yıl önce aldığımız EF 75-300 mm f/4-5.6II lens var .Canon 110d veya 550d ile uyumlu olur mu?

 • ben gecen hafta nikon D5100 aldım daha önce hiç profesyönel makina kullanmamıştım ilk günlerde çok zorlandım ama şimdi alıştım ve çok güzel çekiyor.almanızı tavsiye ederim harika birşey.

 • selamlar sizi bir süredir takip ediyorum fotoğrafcılığa biraz uzak olan son zamanda merak salan resim öğretmeniyim ve 2 gün önce vatandan 2249tl ye canon 650 d aldım. çanta ,yazıcı,ve 16 gb bellek içinde en kısa zamandada kursa yazılıyorum aldığım makina ve fiyatı hakkındaki görüşünüz benim için önemli saygılar.

  • Hayırlı olsun, gayet iyi bir seçim, fiyat konusu genellikle değişiyor ama TR garantisi olduğu için bence problem yok,

 • mrb,yazınızın sonunu benim karar veremediğim iki makine ile bitirmişsiniz .çok açıklayıcı olmuş fakat sonunda yine kararsız kaldım:) ben daha çok astronomi,gökyüzü alanında kullanmak niyetndeyim .bu konuda hangisini önerirsiniz.teşekkürler

  • Eğer fotoğraf konusunda tecrübeli iseniz Canon'un 60D modelinin özel bir türü var "Canon 60Da" olarak geçiyor. Astronomi fotoğrafçılığı için özelleştirilmiş bir ürün. Diğer ürünleri de kullanabilirsiniz, asıl olan kullanacağınız objektifler olacaktır.

 • Merhabalar,

  Ben de ilk defa dslr alacağım, araştırmalarım sonucu ve sizin yazınızı okuduktan sonra canon 550d almaya karar verdim. Kısa film çekimlerinde bana yetebilecek bir makine olmasını istiyorum; 550d nin netlik, pozlama ve beyaz ayarları manuel midir acaba? Bir de güvenilir olması için ünlü teknoloji mağazalarından birine girdiğimde makinenin fiyatı fazladan verdikleri 2 lens, 3 adet filtre ve çantasıyla 2.600 tl ye çıktı. Bu fiyat çok fazla geldi, daha uygun olması için bu şekilde spottan mı almalıyım, yoksa fazla lenslerden vaz mı geçmeliyim? Başlangıç seviyesi için hangi lens yeterli olur? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  İyi çalışmalar..

  • Spottan almanız fiyat açısından bazen çok avantajlı olabiliyor, obejktif olarak ilk etapta kit olarak verileni alın sonrasında zaten ihtiyacınız doğrultusunda karar vereceksiniz.

 • benim de kararsızlığım ilk makinam olacak sonra değiştiremem düşüncesi ile.. istediğim makinayı alıp almamakta.. pentaks k5 istiyorum.. her açıdan karar verdim o makina için.. fakat turkiye de fiyatı hayli uçuk.. canon 550 alsam aklım pentaks da kalacak ve uzun sure makinamı değiştiremem belki de fotoğraf çekme hevesim geçer.. pentks ı alırsam o kadar para vermek ilk deneyim için ne kadar mantıklı.. kara kara düşünüyorum :) pentaks a değermi değmezmi:)) canonla mutlu olmayamı çalışayım:)

  • Pentax modellerini kullanmadım ama kullananları tanıyorum ve makinelerini çok seviyorlar. Pentax çok köklü ve tecrübeli bir firma sizi yarı yolda bırakacağını sanmıyorum, eğer K5 istiyorsanız bence onu alın, değecektir.

 • Ben profesyonal makina almak istiyorum daha karar veremedim 16 yaşındayım uzun süre kullanacağım bir makina istiyorum bütçem de 2.000 2.500 arası sizce ne yapmalıyım ?

  • Öncelikle fotoğrafçılık hakkında biraz bilgi sahibi olmanız tercihinizi belirlemeniz ve alternatifleri azaltmanız açısından faydalı olacaktır.

 • İyi Bayramlar Hakkı Bey
  Canon 600D 18-135 ile Fujı HS 30 arasında kaldım.Siz hangi modeli önerirsiniz.Genelde Fujı hakkında yorum yapmıyorsunuz nedenini öğrenebilirmiyim?
  Saygılar

  • Tamamen farklı sınıfta ürünler, Fuji HS30 DSLR bir gövde değil. Genelde kullanmadığım ve hakkında net fikir sahibi olmadığım ürünler için yorum yapmıyorum.

1 21 22 23
153
6571
9
Yazı
Yorum
Yıl
HC

HAKKI CEYLAN

Merhaba, vermenin almaktan çok daha keyifli bir iş olduğunu öğrendiğimden beri bildiklerimi ve ürettiklerimi paylaşmaya »


 • zapkolik bornera
 • BUNU OKUDUNUZ MU?

  Amatör fotoğrafçılar için yeni bir site: Fotoiz - hakkiceylan.com Amatör fotoğrafçılar için yeni bir site: Fotoiz

  Biz amatör fotoğrafçılar çektiğimiz fotoğrafları paylaşmak için interneti sıklıkla kullanıyoruz. Aslında bunu oldukça iyi şekilde yapanlar..

 • Azgezmiş

  Kars

  Neresinden başlamalı hatta Kars’ı ayrı Ani Harabelerini ayrı mı anlatmalı bilemiyorum. Ancak bildiğim ve emin olduğum bir şey varsa o da Kars...

  23 Nisan’da Barselona tatili

  Nisan ayında hem çocuğunuza hem de kendinize kısa bir tatil kaçamağı yapmaya ne dersiniz? Çocuklu aileler için Avrupa tatili denince akla gelen şehirl...

  Azgezmiş Küba Fotoğraf Gezisi – 15 Kasım -25 Kasım 2014 ve 25 Kasım – 5 Aralık 2014 hatta 5 Aralık 15 Aralık 2014

  Küba’yı defalarca adım adım gezip gördükden sonra hatta neredeyse bir ay yaşadıkdan sonra tekrar gitmeye karar verdik. Grubumuz yine çok küçük...

  Azgezmiş Portekiz Fotoğraf Gezisi : 18 Mayıs – 22 Mayıs 2014

  19 Mayıs tatilinde ziyaret edeceğimiz bu Avrupa ülkesinin diğer Avrupa ülkelerinden çok farklı olduğunu göreceksiniz. Yuvarlak hatlı, değişik formda...

  Jokulsarlon ve Vatnajökull

  Bu mekanlar İzlanda’da birbiri içine girmiş mekanlar diyebiliriz. Jokulsarlon bir göl ve Vatnajökull’da eridikce bu göle katılan bir buzul. G...

  New York’ta Neler Yapmalı?

  Kaplan International English öğrencileri arasında yaptığı araştırmada, onların New York’ta en favori aktivitelerini ortaya çıkardı. Yapılan araş...

  Uçak Bileti Fiyatları Cidden Makul Seviyelerde

  Toplumumuzda uzun yıllardır bir önyargı yerleşmiş durumdadır. Bu önyargı ise,” uçak ile seyahat etmek belli bir kesime ve zümreye aittir”...

  Azgezmiş’le Srilanka Fotoğraf Sergisi 15 Mart 2014

  Azgezmiş olarak 2013 yılında yaptığımız Sri Lanka gezimizi bir sergi açarak fotoğraf sever herkesle paylaşmak istedik. 14 kişiden oluşan karma sergi...

 • Son yorumlar

  User AvatarAli { Hocam yazılarınızda gövdeden ziyade objektiflerin önemini vurgulamışsınız. Ben prof. Fotoğrafçılık hedefliyorum. 70d almayı düşünmüştüm ama konuştuğum... }

  User AvatarGÜLŞEN { Hakkı bey mrb.ben hem profosyonel hem sürekli yanımda taşıyabileceğim hem çok ağır olmayan bir makina arıyorum... }

  User AvatarRecep Gütmen { peki bu lens için sizin öneriniz nedir ne yapmalıyım... }

  User AvatarHüseyin ERGÜN { Merhaba Hocam ben canon 70D aldım lens 18-55 ıs stm ancak ben 50 mm almayı düşünüyorum... }

  User AvatarRecep Gütmen { Benim bulundugum Şehirde Canon 600D 18-135 67mm lensim için bula bildiğim 3 marka var hama tiffen... }

  User AvatarUfuk Marangoz { Hakkı Bey merhaba; İsabetli yorumlar yaptığınızı düşünüyorum ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum. Sizden şu yönde... }

Populer Konular